DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Çarşamba 1 ARALIK 2010
ŞOFÖR GÖZÜYLE WIKILEAKS (mizah) Katar Emiri: Türkiye arabulucu olmalı Mübarek, Irak'a 'adil diktatör' istemiş Liderlerin DNA verileri istenmiş ELANO, SANTOS'A SATILDI Hemzemin geçitte kaza: 2 ölü AMERİKA WIKILEAKS ÖNLEMİ ALIYOR İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
İbrahim BAYKAN
Milletvekilleri alınacaktır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Namık Kemal'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
WikiLeaks Filmi'nin aktörleri
 
 
 
Daha önce Afganistan ile ilgili yayınladığı 92 bin belge ile ABD'yi sarsan WikiLeaks, 2.7 milyon yeni belgeyle Washington'u vurdu. İşte dünyanın kilitlendiği olayın aktörleri... (WikiLeaks'la ilgili yaşanan son gelişmeler bu haberde)
 
Bradley Manning

WikiLeaks 26 Temmuz 2010'da Amerikan ordusunun 2004-2009 yılları arasında Afganistan Savaşı'nda tutmuş olduğu 92.000 belgeyi The Guardian, The New York Times ve Der Spiegel gazeteleriyle birlikte açıklamıştır. Günlükler bireysel olaylar da dahil dost ateşi ve sivil kayıplar hakkında ayrıntılı bilgiler içermekterdir. Belgeleri sızdıran er Bradley Manning görev yaptığı Kuveyt'deki Camp Arfijan üssünde tutuklanmıştır.

Adrian Lamo

Adiran Lamo bir tehdit analisti, gazeteci ve genellikle yüskek güvenlikli ağlara sızarak devlete haber kaynaklığı yapan bir "gri şapkalı hacker" (Menfaat amaçlı hack işleri yapan), ayrıca eski bir hükümlü, en çok ses getiren operasyonu ise The New York Times, Yahoo! News ve Microsoft sistemlerine girmiş olması. Ayrıca 12 temmuz 2007'de Bağdat'da yapılan hava saldırısının görüntülerini
Wikileaks'e sızdıranların kimliklerini ifşa etmesiyle de biliniyor.

Julian Assange

Julian Paul Assange (d. 1971) Avusturalya'lı internet aktivisti ve Wikileaks adlı internet sitesinin editörü ve basın sözcüsüdür.

Wikileaks'in editörü olmadan önce fizik ve matematik öğrencisi, hacker ve bilgisayar programcısıydı.

Kevin Poulsen

Kevin Lee Poulsen (1965 Pasadena, California doğumlu ABD vatandaşı) eski bir siyah şapkalı hacker (kötü amaçlı hack yapan kişi). Şu anda Wired News'de kıdemli editör olarak çalışıyor. Wired News bir teknoloji haber sitesi

Barack Obama

Barack Hussein Obama ', d. 4 Ağustos 1961) Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet başkanıdır. 4 Kasım 2008'de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde ABD'nin 44. devlet başkanı seçilmiş ve 20 Ocak 2009 tarihinde bu görevi George W. Bush'tan devralmıştır. ABD tarihindeki ilk siyahî devlet başkanıdır.

Donald Rumsfeld


Donald Rumsfeld (d. 9 Haziran 1932) İki ayrı ABD hükümetinde Savunma Bakanı olarak görev yapmış ABD'li bir devlet adamıdır.

Donald Rumsfeld ilk önce 1975-1977 yılları arasında Gerald Ford Hükümeti'nde 13. Savunma Bakanı oldu. O zamanki hizmeti sırasında ABD tarihinin en genç Savunma Bakanıydı. Yıllar sonra George W. Bush'un başkanı olduğu ABD hükümetinde 2001-2006 yılları arasında 6 yıla yakın bir süre 21. Savunma Bakanı olarak görev yaptı. Görevinin son yılında 74 yaşında olan Rumsfeld bu sefer ABD tarihinin en yaşlı savunma bakanı olmuştu. ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal etme planının mimarı olarak bilinmektedir. ABD'deki 2006 yılı ara seçimleri komuoyunda ABD'nin Irak siyaseti konusunda bir referandum olarak algılandı. İktidardaki Cumhuriyetçi Parti (ABD)'nin bu seçimlerde ağır bir yenilgiye uğraması üzerine Rumsfeld 8 Kasım 2006'da görevden ayrılmak zorunda kaldı.

Donald Rumsfeld ayrıca 4 dönem boyunca ABD Temsilciler Meclisinde Illinois temsilcisi olarak görev yapmıştır. 1973-1974 yılları arasında ABD'nin NATO örgütü nezdindeki elçilik görevinde de bulundu.

O belgeler nasıl sızdırıldı?

ABD Dışişleri'ne ait 250 bin belgelik tarihin en büyük istihbarat sızıntısını yayınlayan WikiLeaks'e dokümanlar nasıl ulaştı.

ABD Dışişleri'ne ait 250 bin belgelik tarihin en büyük istihbarat sızıntısını yayınlayan WikiLeaks'e dokümanları bir ABD askerinin Lady Gaga CD'si ile ulaştırdığı iddia ediliyor.

Amerikan diplomasisini zor duruma düşüren 1.6 gb'lık metin dosyalarındaki 250 bin adet belge anahtarlığa bile kolaylıkla takılabilecek birkaç santimlik bir hafıza diski içinde taşındı. Amerika'ya gönderilen belgeler, Amerika'dan gönderilen belgeler bu diskin içinde medyaya sızdı.

250 ayrı ABD büyükelçiliği ve konsolosluğuyla yapılan 251 bin 287 adet yazışmada ABD'nin müttefiklerine ve düşmanlarına nasıl davrandığı da ortaya çıktı. Şifreli belgelerde saklı kalacağı düşünülen pazarlıklar ve baskılar var.

'YABANCILAR GÖREMEZ'

'Secret Noforn' adıyla Amerikan vatandaşı olmayanların asla görmemesi gerektiği şeklinde dosyalanan yazışmalarda yabancı liderleri küçük düşürecek detaylar dahi bulunuyor.

Ülkelerin politik durumlarıyla ilgili analizler yapılırken bazı rejimlerdekiyolsuzlukdosyaları da detaylı olarak yer alıyor.

Bu bilgilerin bazıları yerel kaynaklarla röportajlara dayanırken bazıları da üst düzey ziyaretlerden elde edilen brifing ve izlenimleri içeriyor. Belgeler şaşırtıcı ve korkutucu bir içeriğe sahip olsa da iddialar kanıtlarla desteklenmediği için komplo teoricilerini ikna etmekten uzak gözüküyor.

BELGELERİ SIZDIRAN 22 YAŞINDA BİR ASKER

Amerikan ordusu belgeleri sızdıran kaynağın 22 yaşında bir asker olan Bradley Manning olduğunu düşünüyor. 7 aydır hücre hapsinde tutulan ve yeni yılda mahkeme karşısına çıkacak analist Bağdat'ta çalıştığı sırada yetkisi olmayan belgeleri indirmekle suçlanıyor.

Gizli ağlara 8 ay boyunca haftanın 7 günü 14 saat süreyle erişimi olduğunu söyleyen askerin kopyaladığı metinlerin yanında Irak'ta sivillere ateş açan bir helikopterin görüntüleri de dahil olmak üzereAfganistanve Irak'ta yaşanan savaşa dair birçok dokümanı aldığı düşünülüyor.

MANNING BELGELERİ NASIL ELE GEÇİRDİ?

Manning bir hacker arkadaşıyla yaptığı sohbetin kayıtlarında "Belgeleri almak çocuk oyuncağıydı." diyor ve üstünde Lady Gaga yazan bir yeniden yazılabilir CD ile Amerikan tarihinin en büyük bilgi hırsızlığını yaptığını anlatıyor.

Daha sonradan yetkililere kendisini şikayet edecek isim olan arkadaşına "Hillary Clinton ve binlerce diplomat şaşkınlıktan kalp krizi geçirecek. Amerika'nın yazıştığı her ülkede diplomatik bir skandal yaşanacak." diyor ve bilginin özgür olması gerektiğini gerektiğini söylüyor.

"BİLGİ ÖZGÜR OLMALI"

Yine internette yaşanan sohbetin kayıtlarında göre belgeleri bilginin özgürlüğünü savunan Julian Assange'in kurduğu WikiLeaks'e yüklediğini itiraf ediyor. Assange ve etrafındakiler de anında bilgileri paylaşma kararı alıp maksimum siyasi etki yapmak için bilgileri siteye koyuyor.

Grup Bağdat'ta sivillere yapılan saldırının kayıtlarını geçtiğimiz Nisan'da Washington'da yapılan bir basın toplantısında paylaşmıştı. Yine Assenge'ın sağladığı belgeler New York Times ve Der Spiegel'de yayınlanmış, koalisyon güçlerinin sivilleri öldürdüğü ve tutuklara işkence yaptığı ortaya çıkmıştı.

BELGELER NE KADAR GÜVENİLİR?

WikiLeaks'in şu ana kadar yayınladığı belgeler grubun sadece elindekiler arasından seçtikleri birkaçını içeriyor.

Yayınlanan belgelerin içeriklerinde çelişkili bilgiler yer alması ve bu bilgilerin çoğunun duyumlardan ibaret olması ve kanıt içermemesi bilgilerin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda şüpheye yol açıyor.

Bunların yanında bir bankada üst düzey güvenlik yetkisiyle çalışan sistem uzmanlarının bile bilgisayarlarında USB girişi ve CD yazıcı yokken bir askerin bu belgelere ulaşabilmiş olması ise kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

HaBertaraf/ntvmsnbc


Anahtar Kelimeler:

WikiLeaksBradley ManningAdrian LamoJulian AssangeKevin Poulsen

WİKİLEAKS SİTESİ TEKRAR SALDIRIYA UĞRADI
 
RUM BASININDA WİKİLEAKS BELGELERİ
 
EKVADOR, WIKILEAKS'A KAPILARINI AÇTI
 
DAHA BİNDE 1’İ AÇIKLANDI
 
ABD'NİN KARİZMASINI ÇİZEN ASKER
 
KADDAFİ UKRAYNALI HEMŞİRESİZ YAPAMIYOR
 
AZERBAYCAN, RUSYA VE İRAN'DAN AÇIKLAMA!
 
MENDERES TÜREL, WİKİLEAKS'İ YALANLADI
 
İSRAİL, ABD OLMADAN OPERASYON DÜZENLEYEBİLİR
 
AK PARTİ'Yİ KAPATMA "ADLİ DARBE"
 
WİKİLEAKS'TE "BALYOZ" OPERASYONU
 
BİN 758 BELGE YUNANİSTAN İLE İLGİLİ (WİKİLEAKS)
 
WİKİLEAKS FİLMİ'NİN AKTÖRLERİ
 
WİKİLEAKS: TÜRKİYE'NİN OSMANLI DURUŞU...
 
WİKİLEAKS'TAN: İSTESEK TANKLARI SOKAĞA İNDİRİRDİK
 
WİKİLEAKS, OBAMA'YI BELGEYE BOĞDU
 
WİKİLEAKS'IN KURUCUSU JULİAN ASSANGE
 
ABD DİPLOMATLARI CASUS GİBİ ÇALIŞMIŞ!
 
WİKİLEAKS BELGELERİ DÜNYA BASININDA
 
DAVUTOĞLU MÜTHİŞ TEHLİKELİ VE DELİ!
 
LE MONDE DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
İŞTE WİKİLEAKS'TA "TÜRKİYE" İLE İLGİLİ BÖLÜM!
 
ERDOĞAN GÜÇLENİYOR, TSK HAREKETE GEÇMİYOR!
 
NEW YORK TİMES WİKİLEAKS BELGELERİNİ AÇIKLADI
 
"WİKİLEAKS SİTESİ ÇÖKERTİLDİ"
 
'BANA BİR ŞEY OLURSA BU LİNKE TIKLAYIN'
 
29 Kasım 2010 - 11:24:53
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:59Katar Emiri: Türkiye arabulucu olmalı
23:41Üniversiteyi kazanamadı örgüte katıldı
23:24Meclis Başkanı Türklere hakaret etti
23:21PKK faturayı 2 militanına kesti
22:24İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti
20:08Fuhuş operasyonunda "Kaçmaz" ismi tutanakta
19:34Davutoğlu: Wikileaks dış politikamızı etkilemez
19:13Türk İntikam Birliği, Tayyar'ı tehdit etmiş
19:04Haberal'ın sağlık raporuna soruşturma
18:53KESK'ten Sami Evren'e suçlama
18:20Wikileaks sitesi tekrar saldırıya uğradı
18:15Topbaş: Haydarpaşa yangınında ihmal var
18:02Kaçmaz, kapısını çalan polise: Ben hakimim
17:44Cumhurbaşkanı Gül, AGİT zirvesi için Astana'da
17:39Trabzonspor yönetimi, WikiLeaks'ı yalanladı
17:35Sami Evren Öğretmenlik yapacak
17:06TSK'nın harbe hazırlık durumu incelendi
17:05ANKARADA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ 10 YARALI
16:29'Parası olan kopya çekti'
16:02Gül, NATO'dan Rumlara baskı istemiş
15:09MSB: MKEK, İran'a silah, mühimmat satmadı
14:56"AGİT zirvesinde 'Kazakça' yok"
14:53Kaçmaz, otel odasında yakalandı iddiası
14:46Bakü'den Wikileaks iddialarına tepki
14:34Bartholomeos, tapu için teşekkür etti
14:196 sanıklı "metro" davası başladı
14:02Casusluktan yargılanabilir
13:55Ahmet Albayrak son yolculuğuna uğurlandı
13:47SGK'da, e-devlet sistemi tıkadı
13:45Ergenekon hakimlerine 468 bin liralık dava
Daha fazla haber göster
13:19Ankara'da şüpheli paket alarmı
12:28'Başbakan'ın dediği gibi bekleyip göreceğiz'
12:16Kazakistan AGİT hedeflerine ulaştı
11:41Protestocu öğrenciler serbest
11:34Cumhurbaşkanı Gül'den, Wikileaks yorumu
11:10Halk otobüsü ile kamyon çarpıştı: 21 yaralı
10:58AGİT zirvesinde 27 Cumhurbaşkanı
10:47Vedat Ali Özışık gözaltına alındı
10:44Dünya liderleri Kazakistan'da toplanıyor
10:43Gümrük vergisi askıya alınan ürünler
10:41KPDS, 5 Aralık'ta yapılacak
10:39YAŞ toplantısı başladı
10:37AYM'den "Varlık Barışı"na vize
10:33AİHM, UZAN'IN TALEBİNİ GÖRÜŞÜYOR
10:32Davutoğlu: Dış politikada ikili dil kullanmadık
10:15Korktuğu başına geldi
09:30EŞİ DOĞUM YAPAN MEMURA MÜJDE!
09:04'Biz de buna benzer bilgiler topladık'
08:54"Devlet kararıydı, dozu kaçtı"
08:32Daha binde 1’i açıklandı
08:20Baronların baronu yakalandı
07:56'Belki yeni bir Yargıtay daha kurmak gerekir'
00:11Türk parlamenterlerden Rusya'ya çıkarma
00:05ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
23:59Kış bakımını yaptırın aracınız yolda kalmasın
23:49Yunanistan yetimhanenin iadesinden memnun
22:41Çevik kuvvet polisine ses bombalı saldırı
22:35Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi
21:55Ulusal Kanal konferansı: Dine ağır hakaretler
20:22Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi
20:17Teröristlere ait mayın imha edildi
20:13DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU
20:08GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI
19:47Erdoğan'a 'Kaddafi İnsan Hakları Ödülü' verildi
19:32Erdoğan, Turgut Reis'in türbesini ziyaret etti
19:13APA'nın başkan yardımcısı Türkiye
18:16Gül'den muhafız alay komutanlığına ziyaret
18:05KPSS sınavında mum ışığında soru çözmüşler
17:57DAVUTOĞLU ABD'YE TEŞEKKÜR ETTİ
17:42ÇYDD ve ÇEV, Poyrazköy'le birleşsin
17:39YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı
17:24Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi
16:56KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ
16:50Koçum, son yolculuğuna uğurlandı
16:47Erdoğan Kaddafi ile yemekte bir araya geldi
16:31Haberal'ın raporunun gizlenmesi: Soruşturma!
16:27Kaddafi Ukraynalı hemşiresiz yapamıyor
16:07AZERBAYCAN, RUSYA VE İRAN'DAN AÇIKLAMA!
15:53"Savarona" iddianamesi kabul edildi
15:44YAŞ yarın toplanacak
15:44Nükleer santrale Kremlin'den onay
15:41Menderes Türel, WikiLeaks'i yalanladı
15:29İşten çıkarılan işçiler açlık grevine başladı
15:28İsrail, ABD olmadan operasyon düzenleyebilir
15:24AK PARTİ'Yİ KAPATMA "ADLİ DARBE"
15:19Sivas Davası, Ergenekon ile birleştirildi
15:12Erdoğan: Türkiye'nin AB üyeliği ciddi ele alınmalı
14:57Yaşar Yakış: Biz de bilgi topluyorduk
14:48Yıldırım: Seferler normale dönecek
14:47Başbakan uyardı, VIP geçişleri yüzde 50 azaldı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Darbeci tutuklayan hâkim para ödeyecek!
 
 
Ayhan BİLGEN
WikiLeaks ve özür dileme beklentisi
 
 
Necmettin EVCİ
Hile bizi arkadan dostluğa itiyor
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
"Sosis imalatı ve siyasi pazarlıklar kamuoyu önünde yapılmaz; çünkü ikisi de mide bulandırır"
BİSMARCK
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin