DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Çarşamba 1 ARALIK 2010
ŞOFÖR GÖZÜYLE WIKILEAKS (mizah) Katar Emiri: Türkiye arabulucu olmalı Mübarek, Irak'a 'adil diktatör' istemiş Liderlerin DNA verileri istenmiş ELANO, SANTOS'A SATILDI Hemzemin geçitte kaza: 2 ölü AMERİKA WIKILEAKS ÖNLEMİ ALIYOR İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
İbrahim BAYKAN
Milletvekilleri alınacaktır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Namık Kemal'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
AYİM'den çıkacak karar kaosa neden olabilir
 
 
 
Hukukçular, AYİM'den çıkacak bir 'açığa almanın durdurulması' kararının hukukta kaosa sebep olacağı konusunda hemfikir.
 
'Balyoz' darbe planı davasında sanık olduğu gerekçesiyle açığa alınan üç general kararın iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Gözler şimdi daha önce YAŞ'ta rütbe alamayan aynı generallere terfi yolunu açan kararıyla dikkatleri çeken AYİM'de. Zaman'da yer alan habere göre hukukçular, AYİM'den çıkacak bir 'açığa almanın durdurulması' kararının hukukta kaosa sebep olacağı konusunda hemfikir.

Balyoz darbe planı davasının sanığı 3 generalin açığa alınmasıyla başlayan tartışmalar sürerken, hukukçular, yapılan işlemi yerinde buluyor. Sanık generallerin yürütmeyi durdurmak için daha önce lehte karar veren AYİM'e başvurmasına ise tepki gösteriyor. Hukukçular, dava sonuçlanana kadar komutanların açıkta kalmaları gerektiği konusunda birleşiyor. Emekli Askerî Hâkim Ümit Kardaş, "Yürütmeyi durdurma kararının çıkması kaos demektir." uyurısında bulunuyor.

Eski Askerî Hâkim Faik Tarımcıoğlu, AYİM, açığa alma işlemini iptal ederse "Türkiye'nin gündemini yersiz yere meşgul eder." diyor. Emekli Askeri Hâkim Yusuf Çağlayan, "TSK büründüğü rolden sıyrılmalı." çağrısı yaparken, Esik Askerî Yargıtay Üyesi emekli Albay Ali Fahir Kayacan ise "Askerî Yargıtay kaldırılıp sivil Yargıtay'a, AYİM de kaldırılıp Danıştay'a bağlanabilir." teklifinde bulunuyor.

Balyoz davası sanığı 3 general, YAŞ'ta terfi alamayınca AYİM'in kapısını çalmıştı. AYİM ise Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'na terfi yolunu açtı. Ardından bakanlıklar devreye girdi ve söz konusu üç isim görevden alındı.

Bunun üzerine komutanlar yeniden AYİM'e başvurdu ve kararın durdurulmasını istedi. AYİM'in önümüzdeki hafta konuyu karara bağlaması bekleniyor. Hukukçular, AYİM'den çıkması muhtemel bir 'durdurma' kararının kaos çıkaracağını anlatıyor. İşte o görüşler:

Emekli Askeri Hakim Ümit Kardaş: "Açığa alınma kararı, iptal edilirse ne olacak? Kaos ortaya çıkacak. Çift başlı yargının aldığı kararlar bu şekilde devam ettiği sürece, bu sorunlar devam edecektir. Sanık generallerle ilgili başlayan tartışmaların temelinde AYİM'in hukuka uygun olmayan yapısı yatıyor. AYİM bugüne kadar aldığı kararlarla yürütmeyi işleyemez hale getirmeye çalıştı. AYİM, sivil inisiyatifin aldığı kararların dışında kararlar verince, demokrasi ve hükümetin zora girdiğini, atama kararnamesinin iptal edilmesiyle bir kez daha gördük. AYİM'i kaldırarak sorunu kökünden halletmiş olursunuz. Yoksa alacağınız her kararda, AYİM karşınıza çıkar. Önünüzü tıkar. "

Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu: "Askeri vesayet sisteminin çok ciddi bir unsuru olarak çıkarılan AYİM, açığa alma işleminin iptal ederse yapısı yeniden tartışılmaya başlanır. AYİM verdiği kararlar nedeniyle Türkiye'nin gündemini yersiz yere meşgul ediyor. Anayasa değişikliği paketinde bu yapıyla ilgili köklü reformların yer alması gerekiyor. AYİM'in atama kararnamesini iptal etmesi üzerine hükümetin bir pozisyon alması lazımdı. Açığa alma kararını yerine getirecek ya da reddedilen karar gereğince askerlere terfi verecekti. Hükümet takdir yetkisini TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesini işleterek verdi."

Emekli Askeri Hâkim Yusuf Çağlayan: "Böyle bir durumda mahkeme işlemi iptal ederse meşruluğu sorgulanmalıdır. Yapısı tartışmaya açılacak. Burada temel problem, hukuki mücadele veren bir hükümet karşısında, siyasi bir kimliğe bürünen bir ordunun olmasıdır. Roller ve kimlikler değişmiş durumda. TSK büründüğü rolden sıyrılmalıdır. Burada kişilerin makamına, rütbesine bakılmadan hakkında hükümeti cebren devirmek suçu isnat edilenler açığa alınmıştır. Bu işlem objektif olarak yasalarca düzenlenmiştir."

Köklü bir anayasa değişikliği şart

Askeri Yargıtay Onursal Üyesi emekli Kıdemli Albay Ali Fahri Kayacan: "Söz konusu tartışmalara son vermek için AYİM'in yapısında ciddi bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Bu değişiklik yeterli bulunmadığı takdirde mahkemenin tamamı kaldırılmalıdır. Siyasi iktidar herkesin katılımının olduğu köklü bir anayasa değişikliği yapmalı. Askerî yargı kalacak mı kalmayacak mı diye sürekli tartışılıyor. Hangisi uygunsa o yerine getirilsin, kaldırılması gerekiyorsa kaldırılsın. Türkiye'de genel anlamda bir hukuk sorunu var. Çözüm üretmeye bu noktada başlamak gerekiyor. Askeri Yargıtay kaldırılıp sivil Yargıtay'a, AYİM de kaldırılıp Danıştay'a bağlanabilir."

BUGÜN

Anahtar Kelimeler:

görevden almaAYİM

29 Kasım 2010 - 09:52:12

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app