DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Çarşamba 1 ARALIK 2010
ŞOFÖR GÖZÜYLE WIKILEAKS (mizah) Katar Emiri: Türkiye arabulucu olmalı Mübarek, Irak'a 'adil diktatör' istemiş Liderlerin DNA verileri istenmiş ELANO, SANTOS'A SATILDI Hemzemin geçitte kaza: 2 ölü AMERİKA WIKILEAKS ÖNLEMİ ALIYOR İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var habertaraf.com
 
 
 
CHP-BDP ittifakı maya tutar mı?
 
 
 
 
İbrahim BAYKAN
Milletvekilleri alınacaktır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Namık Kemal'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Kılıçdaroğlu: Sosyal hukuk devletini yok ettik
 
 
 
ANKARA- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasanın 2. maddesinde yer alan, ''Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir'' hükmünü hatırlatarak, ''Biz, sosyal hukuk devletini yok ettik, sadaka devleti şimdi. Sosyal devlet, her yurttaşın hak arama özgürlüğünü yakaladığı devlettir'' dedi.
 
Kılıçdaroğlu, geçirdiği fıtık ameliyatı sonrasında ilk kez bugün Tüm İşçi Emeklilileri Derneği'nin DSİ Konferans ve Toplantı Salonu'nda düzenlenen Genel Kuruluna katıldı.

Salona girdiğinde katılımcılardan yoğun alkış alan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, kendisinden önce açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Satılmış Çalışkan'ın, işçilerin karşı karşıya kaldığı tüm sorunları dile getirdiğini belirterek, bu sorunların bilinmesine karşın neden emeklilerin kendi sorunlarına sahip çıkmadığı sorusunu yöneltti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 9,5 milyon emekli olduğunu ifade ederek, ''Bu sayı, eşleriyle beraber 17-18 milyon eder. Yani, kendiniz parti kurup, kendi kendinize oy verseniz, tek başınıza iktidar olursunuz'' dedi.

Demokrasi, iş, özgürlük ve alın terine sahip çıkabilmenin yolunun örgütlenmekten geçtiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Örgütlenmek nedir? Örgütlenmek; Türk-İş, DİSK, Hak-İş gibi sendikal düzeyde örgütlenmektir. Memur sendikaları gibi örgütlenmektir. Ancak sorunlar ortak bir paydadır. O ortak paydada bütün derneklerin birleşmesi lazım.

Demokrasilerin özünde yatan gerekçe şudur: Demokrasilerde örgütlenme önemli ama örgütlenmenin gerektirdiği sorunların çözümü için hedef gösterilen siyasal parti de önemli. Kim benim sorunumu çözecek? Sayın Başkan söyledi, güzel... Raporları hazırladık. Nereye verdik? Sayın Cumhurbaşkanı'ndan başladık, aşağıya kadar herkese verdik. Sizin sorunlarınızı çözen oldu mu? Hayır. Biz ne yaptık peki? Koşa koşa gittik ve yine oyumuzu verdik. Sonra da diyoruz ki 'bizim bu dertlerimiz niye çözülmüyor?' İyi de bir siyasal iktidar emekliyi 'çantada keklik' görürse, sizin sorunlarınızı niye çözsün. Çünkü, diyor ki 'ben ne yaparsam yapayım, bunlar oylarını bana verecek.' Bu sorunu, aşmak zorundasınız. Aşmazsanız kendi sorununuzu çözemezsiniz.''

Kemal Kılıçdaroğlu, şikayet etmekle bir yere varılamayacağını, şikayet etmenin sorunun kamuoyunu anlatılması için belki bir yöntem olabileceğini, ancak sorunu çözemeyeceğini ifade ederek, ''Sorunu çözmenin yolu, sizin sorunlarınıza sahip çıkan siyasi iktidarlara sahip çıkmaktır'' diye konuştu.


-''EMEKLİLERİN VE ÇALIŞANLARIN ÜZERİNE FATURA EDİLMEMELİ''-

Dünyada yaşanan ekonomik krize de değinen Kılıçdaroğlu, krizin Türkiye'yi ''teğet geçip, geçmediğini'' tartışmadığını belirterek, krizin nasıl çözümleneceğinin önemli olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, çözüm için herkesin fedakarlık yapması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Eğer bir ülkede yaşıyorsak, o ülkede aynı havayı teneffüs ediyorsak ve beraber üretiyor ve çalışıyorsak, varsa bir sorun hep beraber bizden ne isteniyorsa bedeli ödeyeceğiz. Ama bedel, belli kesimlere hiç yansıtılmadan sadece emeklilerin ve çalışanların üzerine fatura edilirse o doğru değildir.

Size çok basit bir örnek vereceğim. 18 yaşını aşan bir emeklinin kızını düşünün. Evlenmemiş. 18 yaşını aştı ve tedavi olacak. 'Bir dakika, artık sigortalı olman lazım. Sigortalı değilsen, sen tedavi olamazsın. Kendi paranla tedavi olacaksın' deniliyor. Cumhuriyet kurulduğundan buyana, 5518 sayılı yasa çıkıncaya kadar emeklinin evlenmemiş kızı, ölünceye kadar anne-babadan hangisi sigortalı ise onun hakkından yararlanabiliyordu. Şimdi, tasarruf yapa yapa, tasarruf alanı bula bula 18 yaşını aşmış evlenmemiş kızın hakkından mı yapılacak?

Eğer siz emekliyi bu kadar hedef noktasına koyarsanız ve emeklinin oyunu da hala alıyorsanız, o zaman bir sorunumuz var. Bu sorunu, beraber çözeceğiz, beraber çözmek zorundayız.''

Ameliyat olduktan sonda ilk kez buraya geldiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, çünkü, kendisinin emekliyi çok iyi anladığını, iyi bildiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, emeklilerin de kendisini çok bilmesi gerektiğini belirterek, hedefinin mutlu bir toplum yaratmak olduğuna anlattı.

-''EMEKLİ GERÇEKTEN KÖŞEYE ATILMIŞ BİR KİŞİ Mİ?''-

Kılıçdaroğlu, batı standartlarındaki emeklinin, çalışma yaşamını tamamlamış, aldığı gelirle yurtiçi-yurtdışı tatillerini yapan, gezen, zaman zaman görüşlerini açıklayan mutlu bir kişi olduğunu, aldığı aylıkla da rahat rahat geçindiğini belirterek, ''Ancak Türkiye'de emekli; ya zorla emekli edilen ya da kendi isteğiyle emekli olan ama aldığı aylıkla geçinemeyen, bir köşeye atılmış kişi demektir'' dedi.

Emeklinin gerçekten ''köşeye atılmış bir kişi mi?'' yoksa toplumun ayrılmaz bir bireyi mi olduğunun tanımlanması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Şunun için söylüyorum bunu; bir yasa çıktı. Yasanın bir maddesi de şu: Emekliye milli gelir artışından pay verilemez... Bir ülkede, yaratılan milli değerden, yani bir yılda elde edilen katma değerden herkes bir şekilde pay almazsa, o toplumda huzur olur mu?

Herkes alacak, tek istisnası var, o da emekliler almayacak. Kim söylüyor bunu, kanun söylüyor. Bir arkadaşımız konuştu az önce. Bir gecede 15 bin dolara çıkmış kişi başına milli gelir. İsterse 150 bin dolara çıksın, emeklinin aylığında asla değişiklik olmayacak. Çünkü, kanuna göre, milli gelir artışından emekliye pay verilemez. Bu çok önemli bir düzenleme, sosyal devlete aykırı bir düzenleme.

Bu düzenlemeyi, Anayasa Mahkemesi'ne götürdük, ama Yüksek Mahkeme düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı görmedi. Bana göre, o karar Anayasa'nın sosyal devlet tanımının dibine konmuş bir dinamittir. Ne demek, herkes pay alacak ama emekli almayacak. Bunun anlamı şudur: Emekli, bu ülkenin ikinci sınıf vatandaşıdır. Eğer, siz ikinci sınıf vatandaşı olmayı kabul ediyorsanız, bizimle hiçbir sorununuz yok zaten. Ama, 'biz bu ülkede çalıştık, alın teri döktük, artık yaşımız geldi, primimiz ödedik, onurumuz ve gururumuzla, bizim çocuklarımızın çalıştığı bir ülkede, milli gelirden pay almak istiyoruz' diyorsanız, o zaman bize geleceksiniz, derdinizi anlatacaksınız.''

Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri, katılımcılardan yoğun alkış aldı.


-CENAZE FARKI

Kılıçdaroğlu, bir insanın doğarken bir de ölürken eşit olduğunu belirterek, ''İki tane cenaze var. Ölürken cenazeler arasında farklı kurumlardan emekli oldular diye, dört kat fiyat farkı olur mu? Hangi adalet bu? Bu, kabul edilebilir mi? Bunların, kesinlikle kabul edilmemesi lazım'' diye konuştu.

Verilen sözlerin ''nasıl olsa oy geliyor'' diye tutulmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Çağdaş demokrasilerin özünde şu yatar: Bir kişi, bir siyasetçi verdiği sözü tutmazsa, bir sonraki seçimde o siyasetçi, zeminin kaybeder ve ona seçimde 'sözünü niye tutmadın' diye sorarlar. Biz, verilen sözlerin takipçisi değiliz. Birinci eksiğimiz bu. Kim bize söz verdi ve iktidara geldiğinde bunu yerine getirdi mi, getirmedi? Bunuz takip edeceğiz. Eğer bunu yaparsak, demokrasiyi güçlendirmiş oluruz. Siyasetçi de korkar, sözümü tutamadığımda hesap sorarlar diye. Ama şimdi korkmuyor, 'soran mı var' diyor. 'Oyumu alayım, ondan sonra Allah kerim. Ben bildiğimi okumaya devam ederim' diyor.

Bunu, yol olarak siyasete getirenler, artık bu yolun sonuna geldi. Artık sizler, siyasette eğriyi doğruyu ayırın ve temiz siyasetten, güzel ahlaktan, gelirin hakça bölüşümünden, emeğin kutsal bir hak olduğundan yana taraf olun. Taraf olursanız, o zaman bu ülkede demokrasi güzel bir noktaya gelmiş olur.''


-''TAŞERON İŞÇİ, ÖMÜR BOYU ASGARİ ÜCRETE MAHKUM OLAN KİŞİDİR''-

Kendisinin uzun yıllar bürokraside çalıştığını, taşeron işçiliğin ne olduğunu pek bilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, şimdi devletin bütün kurumlarında taşeron işçilerin çalıştığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye nüfusunun 80 milyona yaklaşmasına rağmen sendikalı işçi sayısının düştüğünü belirterek, şöyle devam etti:

''Neden böyle oluyor. Taşeron işçi, ömür boyu asgari ücrete mahkum olan kişidir. Hiçbir sendikaya üye olamayacak, kıdem tazminatı hakkı olamayacak, izin hakkını bile kullanamayacak ve işinde kalıp kalamayacağı onu orada çalıştıran kişinin iki dudağı arasında olacak. 'Yarın sabah işe gelme' dediği zaman bitecek. Hiçbir hak arayamayacak. Sosyal devlet bu mudur?

Anayasamızın ikinci maddesi, değiştirilemez, değiştirilmesi dahi teklif edilemez madde, ''Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Biz, sosyal hukuk devletini yok ettik, sadaka devleti şimdi.

Sosyal devlet nedir? Her yurttaşın hak arama özgürlüğünü yakaladığı devlettir.''


-''TÜRKİYE'DE 9. SİGORTA DALI (AİLE SİGORTASI) UYGULANMIYOR''-

Kılıçdaroğlu, Bağ-Kur emeklilerini de yakından ilgilendiren bir konunun da sosyal güvenlik destek primi olduğunu ifade ederek, ''Kesilen bu prim, ileride emekli aylığına yansıyacak mı? Hayır, yansımayacak. Nedir bu, sosyal rüşvet. Böyle, bir anlayış olabilir mi?'' diye konuştu.

Emeklilere, ''Kendi koşullarınıza uygun bir iş bulduğunuzda çalışmak ister misiniz?'' diye soran Kılıçdaroğlu, ''Birçoğunuz, zaten çalıştığınızı belirtiyorsunuz. Oysa, emekli, aldığı emekli aylığıyla insanca yaşamını sürdüren kişi demektir. Emekli, aldığı aylıkla geçinemeyip, yeniden çalışmak zorunda olan kişi değildir. Bizdeki tanımla, demokrasilerdeki tanım farklıdır'' dedi.

Kılıçdaroğlu, emeklilik yaşının 65'e çıkması ile ilgili olarak da şu değerlendirmelerde bulundu:

''Diyelim ki yaşınız 62'ye ulaştı, çalışıyorsunuz. Patron, daha genç arkadaşlarla çalışmak istediğini söyledi. 'Git, kıdem tazminatını al, hakkını al, kusura bakma' dedi. Bir süre işsizlik sigortasından para aldınız ya sonra ne olacak? İş arıyorsunuz, iş yok. Gençler var, hem daha ucuza çalışıyor. O zaman devreye daha başka bir sigortanın girmesi gerekiyor. Aile sigortası. Yani, gelirinizin olmadığını bilen sosyal devlet, aile sigortasından o aileye düzenli bir aylık bağlıyor. Kişinin yaşı 65'e kadar gelecek ve 65'te emekli aylığını alınca mesele bitmiş olacak.

Aile Sigortası 102 sayılı uluslararası sözleşmenin sosyal güvenliğin 9. sigorta dalıdır. Türkiye'de 8 sigorta dalı uygulanıyor, ancak 9. sigorta dalı uygulanmıyor.

Bir siyasi iktidar, Türkiye'de acaba niye aile sigortasını uygulamaz, bununla ilgili kanunu niye çıkarmaz? Çünkü, kişiyi, bir kilogram makarnaya mahkum ederse ve onun mahkumiyetini sürdürmek için de özel bir ekonomi politikası izlerse, yoksulları büyütürse ve onu oy açısından arka bahçesi olarak görürse, bu ülkede sosyal devlet olmaz ve aile sigortası yaptırılmaz. Ama biz bir söz verdik, aile sigortası vereceğiz. Kişi, yoksulluğunu giderme hakkını sosyal devletten isteyecek. İsteyecek ki hiç kimseye muhtaç olmayacak. Sandığa giderken birilerinin esiri olmayacak. Kendi özgür iradesiyle, kendi aklıyla, kendi mantığıyla, kendi çıkarlarını düşünerek sandığa gidecek. Bizim için demokrasi budur. Bu demokrasiyi gerçekleştirirsek Türkiye önemli bir mesafe almış olacaktır.''


-''GÜÇ BİRLİĞİ TÜRKİYE'Yİ UÇURUR''-

Kılıçdaroğlu, katılımcıların ''intibak yasası''nı sormaları üzerine de bununla ilgili olarak kanun teklifini TBMM'ye sunduklarını söyledi. Teklifi, geçen yasama döneminde de verdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Hiç meraklanmayın. Halkın iktidarında İntibak Yasası çıkacak. Çok pirim ödeyenin az, az prim ödeyenin çok emekli aylığı aldığı bir düzen dikiş tutmaz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ödenen prim karşılığı aylık alınması gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Çok prim ödeyip de az maaş alanın aylığı normal koşullarda yerine getirilecek ama geçmişte şu veya bu şekilde İntibak Yasası çerçevesinde aylığı yüksek olanların da aylığına dokunulmayacak. Kazanılmış haklara dokunmayacağız, ancak kaybedilmiş haklar kişilere iade edilecektir. Bununla ilgili kanun teklifimizi verdik, kabul edilmedi. Önemli değil. önemli olan şu: Eğer biz sorunların çözümünde bir araya gelebilirsek, 'şuraya destek olursak sorunumuz çözülür. Sandıkta destek olacağız' derseniz, biz güç birliği yapmış oluruz. Bu, güç birliği Türkiye'yi uçurur. Türkiye'ye, çağdaş, demokratik, emeğe ve emekliye değer veren bir siyasal anlayış gelir.

Cumhuriyetin tanımı, Emekli Sandığı'nın binasının üstünde yazar. 'Cumhuriyet, kimsesizlerin, kimsesidir' diye. Emeklilerin, kimsesi var mı? Onun için size söz veriyoruz. Biz, sorunları biliyor ve çözmekte de kararlıyız. Bunun için sizin desteğinize ihtiyacımız var.

Unutmayın, çözülmeyen sorun yoktur. 30 milyar dolarlık mal sattık. Ne oldu? Türkiye, güçlü ve kararlı bir ülkedir, kendi hakkını aramasını bilen bir ülke olmak durumundadır. Yurtdışından Türkiye'ye 1 milyon dolar getireceksiniz. Bir anda 1 milyon dolardan 65 bin dolar kar elde ediyorsunuz. Dolar bazında yüzde 6 faiz ve bunun karşılığında da vergi ödemiyorsunuz buraya. Para var, üstelik vergi de yok. Emekliye gelince.... Olay şudur: İktidar, bütçe kaynaklarını halktan yanı mı kullanıyor, yoksa birilerinden yanı mı kullanıyor? Halktan yana kullanıyorsa, başımızın üstüne ama birilerinden yana kullanıyorsa 'kusura bakmayın' demeniz lazım. Siz, halksınız, en güçlü olan sizsizin. Gücünüzü bilin ve gücünüzün gereğini yapın.''

AA

Anahtar Kelimeler:

CHPKemal Kılıçdaroğlu

28 Kasım 2010 - 14:11:53
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:39Kavaf: Siyasetteki hocam başbakandır
21:38CHP'li vekil Said Nursi ve Vahdettin'e saldırdı
21:17Kılıçdaroğlu: Benim görüşüm ön seçim
20:10Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var
19:51Erdoğan: NATO'da alınan kararlar tatminkar
18:51BDP'den "yüzde 10'u geçeriz" iddiası
18:44"Engelli politikalarımız hak eksenlidir"
15:01Demirtaş: Bilgiler, belgeler bizi şok etmedi
14:08Kılıçdaroğlu Wikileaks'i savundu: İddialar ciddi
13:52Demirtaş: AKP ayrımcılık yapan bir partidir
13:00Bahçeli'den Ak Parti'ye Wikileaks desteği
12:49Ak Parti İl Başkanı: Dedikodularla işimiz yok
12:40İslam'a hakaret bildirisi CHP'den
11:58Önen, APA'da başkan yardımcısı oldu
11:24Demokrasi yönetime katılma rejimine dönüştü
11:09'Herkes kanunla çizilen sınırlar içinde kalmalıdır'
09:40HAS Parti general transfer etti
22:49Cumhurbaşkanı Gül'den 23 kanuna onay
22:37GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI!
22:30'Torba tasarı' TBMM'de
21:48Erdoğan: Eleştiriye maruz kalıyoruz
20:31Batum: Belgelerin ciddiyeti tartışmalı değil
20:24Erdoğan: Eteklerindeki taşları dökülsün görelim
18:42Erdoğan, turgut reis türbesini ziyaret etti
18:19Akaydın 20 ayda Antalya'ya çivi çakmadı
18:09CHP, WikiLeaks için ekip kurdu
17:43İstanbul bu bütçe ile nasıl yönetilemez?
17:11Taş atan çocuklar yasası ile hapisten kurtuldu
16:29HAS Parti'nin müziği Metin Yılmaz'a ait
16:23CHP Eski İl Başkanı: Partide çok dönek var
Daha fazla haber göster
16:18Vekiller WikiLeaks belgelerini değerlendirdi
16:17Grup Yorum'dan Has Parti açıklaması
16:13Türk: Halkımız bizi sorguladı ve eleştirdi
15:04Yıldız: YÖK ile ilgili düzenlemeler yapacağız
14:51Yıldız tepki gösterenlerle bizzat görüşmüş
14:33Pakdil: Başvuru sayısı zenginliği gösterir
13:15Hamzaçebi WikiLeaks'ı ciddiye almadı
12:55Bahçeli, cenaze töreni için Afyon'da
12:34Arınç: Amaç Afrika'daki yoksulluğun giderilmesi
12:07İl Başkanı: CHP düzenli muhalefet yapıyor
12:02DSP Genel Başkanı, Kurtulmuş'u kutladı
11:55Haydarpaşa yangını Meclis'e taşındı
11:34Bekleviç: Kuş gribi neyse WikiLeaks odur
08:31Kurultay’da ‘başkanlık’ seçimi de olabilir!
00:02Referandumdaki başarıyı seçimlerde bekliyoruz
20:47Erdoğan'ın Libya ziyareti ertelendi
19:32Erdoğan'ın rektörlerle toplantısı sona erdi
19:30CHP'li Tekin'e esnaftan tepki
18:40HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
18:24Abdüllatif Şener 3 paşaya sahip çıktı
17:38Bahçeli'den Erdoğan'a "şerefsizlik" ithamı
17:02Bahçeli: Hükümet ülkeyi iyi yönetememektedir
16:36DSP seçimlere kendi bayrağı altında girecek
16:21Salon rezervasyonu iddialarını yalandı
15:31Türk: Seçimden önce çözülmeli
14:49Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla
14:38"Türkiye'nin yarınları daha güzel olacak"
14:11Kılıçdaroğlu: Sosyal hukuk devletini yok ettik
13:02Türkiye Partisi AİHM'e başvurdu
12:40'HAS Parti kongresine ayıracak vaktimiz yok'
11:10Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler
11:04'KÖY KÖY DOLAŞARAK HAS PARTİ'Yİ ANLATACAĞIZ'
10:32Kılıçdaroğlu: Hükümetin tavrı doğru değil
08:44Vekiller de devamsızlıktan kalacak
07:50Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
19:15DP Samsun İl Kongresi'nde gerginlik
19:06Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
18:33CHP'nin kapatılması için suç duyurusu
17:59PKK'nın yıldönümü için Lice'de toplandılar
17:42Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
17:20Özdalga: CHP'de değişiklik mümkün değil
17:08Kılıçdaroğlu çiftçi Öncel'in annesini aradı
17:04Ekonominin iyi olduğu dönemler ben vardım!
16:39Said Nursi sergisi CHP'yi çileden çıkardı
16:30Altı parti bir araya geldi ve füzeyi eleştirdi
16:15Yıldırım: Hukuk keyfiyete tabi değildir
16:01Erbakan seferberlik ilan etti
15:49Bahçeli: Ateşle oynamanın gereği yok
15:19AK Parti, Diyarbakır'da çalışmalarını başlattı
15:04Batum: BDP'ye 'ittifak yapalım' demedim
14:02SP'liler 'Füze kalkanı' projesini protesto etti
10:48İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?
10:38"Danıştay Paşalığı" TSK’yı perişan eder
10:11HAS Parti'nin ilk kongresi yarın
09:30AK Parti'yi yıkmanın formülü bulundu
09:18Bahçeli: Mutlaka şamarı indireceğiz
01:25DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
23:57Teröre müsamaha gösterilmesi söz konusu değil
20:18Erdoğan: "AB ipe un sermeye devam ediyor"
19:54HAS Parti büyük kongreye hazır
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Darbeci tutuklayan hâkim para ödeyecek!
 
 
Ayhan BİLGEN
WikiLeaks ve özür dileme beklentisi
 
 
Necmettin EVCİ
Hile bizi arkadan dostluğa itiyor
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
"Sosis imalatı ve siyasi pazarlıklar kamuoyu önünde yapılmaz; çünkü ikisi de mide bulandırır"
BİSMARCK
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app