DOLAR 1.492 - EURO 1.977 - ALTIN 65.13 - IMKB 66147
Cumartesi 27 KASIM 2010
DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU... Gelibolu-Lapseki vapuru seferleri yeniden başladı Davutoğlu, "100 Küresel Entelektüel" listesinde Cumhurbaşkanı Gül Türkiye'ye döndü Gül: Türkiye küresel sorumluluğunun farkında "Hırvatistan'la ortak hedefleri paylaşıyoruz" Bakan Dinçer'den belediyelere müjde Marmara'ya lodos uyarısı Galatasaray Kulübü'nün tüzüğü onaylandı IMF heyeti Türkiye'ye geliyor habertaraf.com
 
 
 
Şehirlerin istihdam fotoğrafında büyük eksik
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Garipliğin normalleşmesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yüzyılı kurtaran Türk Rektör Abdullah Atalar!
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bürokrasi siyasi otorite ile inatlaşamaz!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Eyvah eyvah! Ağca bana saydırmış
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Generalleri görevden almanın anlamı...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Kalan son Anadol da su kaynatıyor
 
 
Habertürk
Balçiçek PAMİR
“O kalemler kırılır Balçiçek Hanım...”
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Siyasallaşmanın önündeki engel: KCK
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tertele Dersim
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kompleks kokan diplomasi
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Kore'lerde ısınan sular
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Lübnan'daki Türkiye
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
New Yorklu taksicinin Türkiye algısı daha gerçekçi
 
 
Radikal
Eyüp CAN
İnsanlığın tüm günahı bu kutunun içinde
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Hiçbir meslek kutsal değildir
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Militarizmin sonuna doğru
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Sivil-asker ilişkilerinde son durum
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bazen yasalar bazen de teamüller ağır basar...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Resmî Otomobilleri ŞahsîÖzel İşler İçin Kullanmak
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Vay vay vay Işık Paşama bak
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Paşa “Mehmet”i, karısı da “Paşa”yı!..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Sivil otorite ve askeri yargı
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Üçlersek kötü
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Fıtık
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Alper GÜRKAN
 
Mustafa YILDIZ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
"AB'ye katılım süreci durma noktasına geldi"
 
 
 
ANKARA- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye-AB katılım süreci artık durma noktasına gelmiştir. Bu gerçeği görmemiz lazım, bu durumu yok sayamayız'' dedi.
 
Hisarcıklıoğlu, TOBB, AB Genel Sekreterliği ile Ankara AB Bilgi Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen ''Avrupa Komisyonu 2010 Yılı Türkiye İlerleme Raporu: Katılım Sürecinin Neresindeyiz?'' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Avrupa Komisyonu 2010 yılı Türkiye İlerleme Raporu ile Genişleme Sürecine ilişkin Strateji Belgesinin 9 Kasım 2010'da yayımlandığını anımsattı.

Genel anlamda raporun, her zamanki gibi, teknik ve bürokratik bir yaklaşımla hazırlandığını, AB üyesi ülkelerde Türkiye'nin üyeliği konusundaki siyasi irade eksikliğinin, maalesef Rapor ve Strateji Belgesinde kendini gösterdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'ye cesaret verecek, Türkiye'deki reform sürecini hızlandıracak, Türkiye'nin katılım sürecine ilişkin çalışmalarını cesaretlendirecek bir yaklaşımın maalesef bulunmadığını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin katılım müzakerelerini tamamlamak için bir hedef tarihin bu yıl da telaffuz edilmediğini belirterek, ''Hal böyle olunca, üyelik için de bir tarih yok'' dedi.

AB'nin bütçe çalışmalarına başlayacağını, bütçe hedeflerine bakıldığında da Türkiye'nin üyeliğine ilişkin zorluklar olduğunun görüldüğünü ifade eden Hasırcıklıoğlu, ''Raporda, Avrupa Komisyonu'nun bu konularda Aralık ayındaki AB zirvesine bir çağrı yapmasını, birliğin taahhütlerine sahip çıkmasını beklerdik'' diye konuştu.

Raporda, iş dünyası için son derece önemli olan bazı konuların yer almadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, Gümrük Birliğinin aksayan yönlerinin, sadece AB boyutuyla ele alındığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye, Gümrük Birliğine aykırı olarak, ihracat üzerine yük getiren yasal düzenleme yapıyor. Bu durum İlerleme Raporunda yer almıyor. Peki, Birliğin de, ithalata ve ihracata uygulanan vergi ve her türlü eş etkili yükümlülük yasaklanmıyor mu? Bu konuda Avrupa Komisyonu'nun sessiz kalmasını anlayamıyoruz. Yine, Türk vatandaşları için adeta bir ayrımcılık haline gelmiş olan, 'vize' konusu da raporda yok. Serbest Ticaret Anlaşmalarından kaynaklanan sorun yok. Taşıma kotaları yok'' dedi.-''KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE'NİN GAYRETLERİNE BIRAKILMIŞ''-Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs konusuna sadece üye devletlerin bakış açısıyla yer verildiğini, sorununun çözümünün, sadece Türkiye'nin gayretlerine bırakıldığını, adil çözümün bu yaklaşımla bulunmasının çok zor göründüğünü ve sorunun çözümü konusunda, AB'nin üzerine düşen yükümlülüklere hiç yer verilmediğine dikkati çekti.

İlerleme Raporunun Türkiye'nin katılım sürecine yeni bir heyecan ve yeni bir ivme getirmediğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

''Türkiye'de giderek azalan AB katılım sürecine kamuoyunun desteğini sağlayacak bir cesaretlendirme maalesef yok. Hepimiz biliyoruz ki, AB katılım süreci teknik olduğundan çok siyasi bir süreç. Öyle ki, teknik olarak hazır olsanız da, tüm koşulları yerine getirseniz de 27 üye ülke 'evet' demeden hiçbir fasılda müzakerelere başlayamıyorsunuz.

Bundan dolayı, Türkiye-AB katılım süreci artık durma noktasına gelmiştir. Bu gerçeği görmemiz lazım. Bu durumu yok sayamayız. Aradan geçen beş yılda sadece 13 fasılda müzakerelerin açılmış olmasını başka türlü açıklayamayız. Oysa, bu beş yıllık süre, katılım müzakerelerini teknik olarak tamamlamak için yeterli olabilirdi.''-''HÜKÜMETİN YENİ AB STRATEJİSİNİ DESTEKLİYORUZ''-Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin öncelikleri doğrultusunda AB müktesebatına uyum çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini, hükümetin bu yılın başında açıkladığı ''Yeni AB Stratejisi''ni desteklediklerini ifade ederek, stratejinin ikinci platformunda öngörüldüğü gibi, fasılların açılıp açılmadığına, askıya alındığına veya bloke edildiğine bakılmaksızın, Türkiye'nin kendi öncelikleri, takvimi ve zamanlaması doğrultusunda, daha önce ortaya koyduğu müktesebata uyum programı hedeflerinin canlandırılması ve Ulusal Program önceliklerinin gündemde tutulması gerektiğine işaret etti.

Hisarcıklıoğlu, 1973 yılında yürürlüğe giren Katma Protokolde yer alan, yerleşme hakkı, hizmet sunma serbestisi, işçilerin serbest dolaşımı konularının Ortaklık Konseyi toplantılarında tartışılması, anlaşmalara uygun, adil bir ortak yaklaşım geliştirilmesi, AB üyesi ülkelerin, yasa dışı göçle ilgili çekincelerinin incelenmesi, bu konudaki eksiklerin tamamlanması, vize konusunun mutlak surette çözülmesi gerektiğini belirtti.

Sivil toplum diyaloğu ve iletişimin, katılım sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin imajını olumsuz etkileyen konuların yok sayılamayacağını, artık, Türkiye'de özgürlükler konusunun tartışılması, sorun alanı olarak algılanmasının herkesi rahatsız ettiğini söyledi.

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinin sürdürülüş biçiminin, maalesef rasyonel bir müzakere sürecini yansıtmadığını, bazı AB çevrelerindeki siyasi argümanlar, iç politika endişeleri, kültürel değerlendirmeler ve ön yargıların daha belirleyici olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Halkın refah düzeyine doğrudan katkı sağlayacak, iktisadi bir süreci, siyasi mülahazalarla durdurmuş durumdayız. Ulaştırma politikası müzakere edilemiyor. Askıya alınmış durumda. Gümrük Birliğimiz var. Ancak, Gümrük Birliği faslı askıya alındı. Bu fasılda da müzakere yapamıyoruz.

Enerji faslı, Türkiye için de AB için de çok önemli. Nabucco gibi önemli bir projede Avrupa Komisyonu ile aynı masaya oturup imza atıyoruz. Bu fasıl, askıya alınan fasıllar arasında değil. Ama bu defa bir üye ülke, bu fasılda müzakerelerin açılmasını engelliyor. Kısacası, Türkiye'nin katılım sürecinde, bazı AB üyesi ülke siyasetçileri, gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünerek hareket etmektedir.

Biz, gelecek nesilleri düşünmeliyiz. Türkiye-AB katılım sürecini rasyonel temele oturtmak zorundayız. Katılım sürecini hızlandırmak zorundayız. Katılım sürecini, gerçek hedefine, yani Türkiye'nin AB üyeliğine yönlendirmeliyiz. Sağlayacağımız gelişme, kamuoyunun azalan desteğini yeniden artıracaktır. Türkiye'nin AB katılım süreci, yeniden kamuoyu desteğini arkasına alacaktır.''

AA

Anahtar Kelimeler:

TOBBRifat Hisarcıklıoğlu

23 Kasım 2010 - 14:15:05
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:34Davutoğlu, "100 Küresel Entelektüel" listesinde
00:10Cumhurbaşkanı Gül Türkiye'ye döndü
23:55En başarılı büyükşehir belediye başkanı
22:58Engellilere pozitif ayrımcılık getireceğiz
22:15Şarkışla'dan Pakistan'a yardım
20:26Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tekne gezintisi yaptı
19:41Keşan'da sağanak yağmur etkili oldu
19:09"Hırvatistan'la ortak hedefleri paylaşıyoruz"
18:43Samanyolu okullarından kan bağışı kampanyası
18:41Binanın yıkımını Toplum Destekli Polis sağladı
18:07Haşim Kılıç'a saldırıda ilginç gelişme!
18:01Wikileaks iddialarına diplomatik yanıt
17:50Türkiye, Lübnan, Suriye ve Ürdün imza attı
17:50Abdullah Gül CleanTech forumunda konuştu
17:43Av hayvanlı kurtuluş gününe soruşturma
17:30Siirt'te plastik patlayıcı ele geçirildi
17:25Füze savunma mimarisine Türkiye damgası
16:57Türk hacıda domuz gribi çıktı
16:27ÖZAL: YENİ TANIK VE İFADELER VAR
16:22Öcalan: 1 Marta kadar... Aradan çekileceğim!
16:18Cem garipoğlu'nun yargılanmasına devam edildi
15:25Atlasjet yetkilileri, tekrar hakim karşısına çıkacak
15:07El Hindi: Türkiye geri adım atamaz
14:53İsrail'den Erdoğan'a eleştiri
14:35Hizmet-İş: Türkiye normalleşiyor
14:29Katliam, kız kaçırma kaynaklıymış!
14:11Ahmet Özal Çankaya Köşkü'nde
14:08Ceyda Erem ifade verdi
14:05Erdoğan'a bir ödül de Libya'dan
14:02GÜL: AVRUPA'NIN EN SAĞLIKLI ADAMIYIZ!
Daha fazla haber göster
13:47Haşim Kılıç: Türkiye'de yargı sorunlu
13:17YAŞ 30 kasımda toplanacak
13:15ERBAKAN'IN ÇIKACAĞI PLATFORM DEVRİLDİ
13:04Adliye önünde iki şüpheli paket
12:48Saadettin Saran şüpheli sıfatıyla ifade vermiş
12:23Trafik cezaları SMS ile bildirilecek
12:22Evi kurşunlanan İ.M: İddialar doğru değil
12:17Atlasjet'in 4 yöneticisine dava
12:03YİD modeliyle 83 milyar dolarlık karayolu
12:01Cem Garipoğlu'nun akli dengesi yerinde
11:46"Türkiye Anayasası bir karargah anayasasıdır"
11:41HAŞİM KILIÇ'A YUMURTALI SALDIRI
10:46Örgüt propagandasına 10'ar ay hapis
10:20Apo'dan Baydemir'e: Zırtapoz amacın ne
10:16Saadettin Saran adliyede ifade verdi
09:58Askerler neler anlatıyor neler?
09:57Mehmetçik Vakfına da güven azaldı
09:31Minibüs şarampole yuvarlandı
08:58'Bu tazminat davalarıyla bizi baskı altına almayın'
08:36‘Açığa alma kararını önceden biliyordum’
08:06Emniyet suça karışan polisleri affetmedi
08:00CHP il başkanlığındaki işgal sona erdirildi
07:50Trafik cezasında yüzde 50 indirim kalkıyor
07:43ÜNLÜ OYUNCU TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ
03:14Rüşvet iddiası: Profesör gözaltına alındı
02:55Askerdeki ikizlerden biri top altında şehit oldu
02:10Aralık ayı Ankara'da üst düzey yoğunluk
01:27KURTULUŞ GÜNÜNDE AVCI ŞOKU!
01:03Eylemci işçilerden biri rahatsızlandı
00:41"Eylem sınırları aşan noktada"
00:01Mehmet Ali Ağca, Papayı neden vurduğunu yazdı
23:2262 işçi yemekten zehirlendi
22:33Hanefi Avcı hakkında iddianame
21:22Bülent Arınç'ın teyzesinin kızı vefat etti
20:41Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası
20:37İşcilerin CHP'ye işgal eylemi sürüyor
19:45Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz
19:39Oana'nın yeni başkanı bengi
19:38''Balyoz''da talimatla ifade verdiler
19:36"Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak
19:26161,3 milyar lira kredi
19:04Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu
18:22YÖK 22 dekan atadı, 7 rektör adayını belirledi
18:08Ziraat Bankası 2 bin 500 kişi alacak
17:51Öğrenim kredileri alındığı sürede ödenecek
17:38Çocuk yuvasında inceleme
17:16İhbarcı subayı bulana 100 bin TL ödül
16:44Genelkurmay: Yargı süreci devam ediyor
16:12"Kadına şiddet" eyleminde çirkin döviz
16:03Erdoğan, Lübnan'da Arapça konuştu
16:01Halaçoğlu: Kafkasya'da istikrar sağlanabilir
15:59Cumhurbaşkanı Gül Bern'de
15:57'Öcalan bunalımda, Baydemir bayrak açmalı'
15:35"Türk askerleri Rum silahlarını aldı" iddiası
14:59Şehit babası: Görevden alınması bizi sevindirdi
14:19Öğrencilerin ceza alması İTÜ'de protesto edildi
14:17KPSS adayları son kez uyarıldı
14:05Öcalan, Baydemir'i rakip mi görüyor?
13:59Kipriyanu: Türkiye takvim için bastırıyor
13:55Yıldız: Güney Akım ve Nabucco rakip değil
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Naipaul, muhafazakâr medya ve düşünce özgürlüğü
 
 
Mustafa YILDIZ
Kafa karışıklığını durultma çabası
 
 
Necmettin EVCİ
Yükselme aralığında Türkiye
 
 
 
 
Öcalan: 1 Marta kadar... Aradan çekileceğim!
 
Haşim Kılıç'a saldırıda ilginç gelişme!
 
ÖZAL: YENİ TANIK VE İFADELER VAR
 
Bozdağ: Takdir kararına mahkeme karışamaz
 
MALİYE 4 BİN 500 PERSONEL ALACAK
 
 
 
 
 
 
 
"Dünya malının esiri olarak onun kapısında yılan gibi kıvrılıp yerlerde sürünmek zilleti, insanı göklere eli boş gönderen bir sefâlet sebebi değil de nedir!...”
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.482
1.492
 
 Euro
1.962 1.977
 
 Sterlin
2.300 2.345
 
 Altın
64.47 65.13
 
 IMKB
66147  
 
 
‘Açığa alma kararını önceden biliyordum’...
 
Cumhurbaşkanı Gül, Balyoz sanığı 3 generalin açığa alınmasını İsviçre yolunda şöyle değerlendirdi: Bu 3 generalin diğerlerinden farkı var. 30 Ağustos’ta bekleme süreleri dolduğu için ya terfi edeceklerdi ya da emekli olmaları gerekiyordu. Dolayısıyla diğerlerinden farklılıkları var. Bu çerçeve içinde düşünülürse daha iyi anlaşılır.
 
 
 
 
  Efsane dizi 'Kurtlar Vadisi Pusu'yla ilgili olarak flaş bir gelişme konuşuluyor.  
 
 
 
  Kanalın iki önemli ismi Mehmet Ali Birand ve Cüneyt Özdemir twitter'da fena kapıştı..    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app