DOLAR 1.493 - EURO 1.978 - ALTIN 65.29 - IMKB 65795
Cuma 26 KASIM 2010
İran'da 5,6'lık deprem Bakan Ergin, görevden almaları değerlendirdi Cine 5'in satışı 31 Ocak 2011'de Çubukçu: Andımız kaldırılmadı Borsada günlük kayıp 2.000 puana yakın Hava sıcaklıkları artacak İsrail'den Erdoğan'a eleştiri Katliam, kız kaçırma kaynaklıymış! Şehit askerin cenazesi İzmir'de defnedildi "Kuzey Kore, daha fazla kayıp vermiş" habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin işçi profili
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Siverek il olmalı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Haluk Levent 43 yaşında
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bürokrasi siyasi otorite ile inatlaşamaz!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Eyvah eyvah! Ağca bana saydırmış
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Generalleri görevden almanın anlamı...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Kalan son Anadol da su kaynatıyor
 
 
Habertürk
Balçiçek PAMİR
“O kalemler kırılır Balçiçek Hanım...”
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Siyasallaşmanın önündeki engel: KCK
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tertele Dersim
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kompleks kokan diplomasi
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Kore'lerde ısınan sular
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Lübnan'daki Türkiye
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
New Yorklu taksicinin Türkiye algısı daha gerçekçi
 
 
Radikal
Eyüp CAN
İnsanlığın tüm günahı bu kutunun içinde
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Hiçbir meslek kutsal değildir
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Militarizmin sonuna doğru
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Sivil-asker ilişkilerinde son durum
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bazen yasalar bazen de teamüller ağır basar...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Resmî Otomobilleri ŞahsîÖzel İşler İçin Kullanmak
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Vay vay vay Işık Paşama bak
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Paşa “Mehmet”i, karısı da “Paşa”yı!..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Sivil otorite ve askeri yargı
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Üçlersek kötü
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Fıtık
 
 
 
 
Balçiçek PAMİR
 
Aliya RAHTE
 
Ercan AKSOY
 
Deniz Ülke ARIBOĞAN
 
Şamil TAYYAR
 
 
 
K.Kore, G.Kore'ye top ateşi açtı
 
 
 
SEUL- Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait bir adaya top ateşi açtığı bildirildi.
 
SAAT 09:33

Güney Koreli bir yetkili, Kuzey Kore'nin açtığı top ateşi sırasında onlarca top mermisinin Yeonpyeong Adası'na isabet ettiğini belirtti.

Güney Kore'nin de açılan top ateşine karşılık verdiğini kaydeden yetkili, konu hakkında daha ayrıntılı bilgi vermedi.

Güney Kore'ye ait YTN televizyonu ise Kuzey Kore'nin açtığı top ateşinde Yeonpyeong Adası'ndaki 70 kadar evin yandığını ve saldırı sonucu yaralananlar olduğunu duyurdu.AA

SAAT 09:52

Güney Kore F-16'larını havalandırdı

SEUL- Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait bir adaya top ateşi açmasının ardından Güney Kore F-16 savaş uçaklarını havalandırdı.

Güney Kore'nin YTN televizyonu, iki ülke arasındaki sınırın yakınında açılan top ateşininin ardından Güney Kore'nin karşılık verdiği ve Savunma Bakanlığı'nın alarma geçtiğini duyurdu.

YTN televizyonu haberinde, 1200-1300 kişinin yaşadığı Yeonpyeong adasına açılan top ateşinde iki kişinin yaralandığı, çok sayıda evin de ateş aldığı belirtilmişti.AA

SAAT 10.11

Güney Kore'de 1 asker öldü

PEKİN- Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait bir adaya açtığı top ateşinde, 1 Güney Koreli askerin öldüğü, 13 askerin de yaralandığı bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin top ateşinde 1 askerinin öldüğünü, 13 askerinin de yaralandığını duyurdu.

Kuzey Kore'nin top ateşinin ardından Çin yönetimi, aralarındaki gerilim yeniden tırmanan Kuzey Kore ve Güney Kore'ye "barışa katkı yapmaları" çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait bir adaya top ateşi açmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken "tarafların barışa ve istikrara katkı yapmak için daha fazla çaba harcaması gerektiğini" belirtti.

Çinli yetkili, Pekin'deki olağan basın toplantısında, "konuyu yakından izlediklerini ve gerçek durumun teyit edilmesi gerektiğini" ifade ederek, Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili altılı görüşmelere geri dönülmesinin zorunlu hale geldiğini ileri sürdü.

Öte yandan, Rusya da, Kore yarımadasındaki "tehlikeli tırmanış" konusunda uyarıda bulundu.

İnterfax ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait bir adaya yönelik topçu ateşinden sonra durumun bölgede tehlikeli bir tırmanışa yol açmamasının önemli olduğunu söyledi.AA

SAAT 10.28

Kuzey Kore'nin top ateşi ile vurduğu ada boşaltılıyor

SEUL- Kuzey Kore'nin, Güney'le arasındaki deniz sınırına açtığı top ateşinin ardından Güney Kore'nin de cevap verdiği ve bir saat süren karşılıklı top ateşi sırasında ada halkının tahliye edilmesine başlandığı, adadaki 60-70 kadar evin alev aldığı belirtildi.

Güney Kore, 1 askerinin öldüğünü, 3'ü ağır olmak üzere 13 askerinin de yaralandığını duyurdu.

Kuzey'in, deniz sınırının 3 kilometre güneyindeki Yeonpyeong adasına onlarca top isabet ettiği belirtiliyor. Yaklaşık 1200-1300 kişinin yaşadığı adada, 60-70 ev de alev aldı.

Karşılıklı ateşin bir saat sürdükten sonra aniden kesildiği belirtildi.

Güney Kore, top ateşinin ardından savaş uçağını havalandırarak, jeti batı kıyısına konuşlandırdı.

Güney Kore Merkez Bankası, Kuzey'in topçu ateşinin piyasalara muhtemel etkisini belirlemek üzere acil toplanacağını açıkladı.

Çin yönetimi, aralarındaki gerilim yeniden tırmanan Kuzey Kore ve Güney Kore'ye barışa katkı yapmalarını çağrısında bulunurken, Rusya da Kore yarımadasındaki "tehlikeli tırmanış" konusunda uyarıda bulundu.

İki ülke, 1950-53 Kore savaşından sonra barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak savaş halinde bulunuyor.AA

SAAT 10.42

Güney Kore milli güvenlik kurulu acil toplandı

SEUL- Güney Kore, Kuzey Kore'nin adaları top atışı ile vurması sonucu kırmızı alarma geçerken, milli güvenlik kurulu da toplanıyor.

Güney Kore YTN kanalına göre, Güney Kore parlamentosu bugünkü programlarını iptal etti. Güney Kore'nin Devlet Başkanlık sarayı Mavi Köşk'te ise acil olarak Milli Güvenlik Kurulu toplandı. Toplantıya girmeden önce Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-nak, "Saldırılan acilen sonlandırılmasını bekliyoruz." açıklamasında bulundu. Gözler Mavi Köşk'ten yapılacak resmi açıklamada. CİHAN

SAAT 10.54


Kuzey Kore, 1953'ten sonra ilk defa sivilleri vurdu


SEUL- Kuzey Kore'nin yerel saat 14.34'te Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşine tutması, 1953'te imzalanan ateşkes antlaşmasından sonra sivillerin zarar gördüğü ilk saldırı olduğu bildirildi. Özellikle 60'lı senelerde 38. paralelde iki taraf arasında sıcak çatışmalar olmuştu. Çatışmalarda askerler yaralanırken, bugünkü saldırılarda ilk defa sivillerin zarar gördüğü aktarıldı.
Güney Kore YTN televizyonu, adadaki köylerde bir çok evin yandığını ve 2 köylünün yaralandığını duyurdu. Yonhap haber ajansındaki habere göre ise Güney Kore yetkilileri, Yeonpyeong adasındaki köyleri boşaltıp, halkı İnçon şehrine yerleştiriyor. CİHAN

SAAT 11.00

Top ateşiyle başlayan yangınlar yayılıyor

SEUL- Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına açtığı top ateşinin ardından adada başlayan yangının yayıldığı bildirildi.

Güney Kore'nin YTN televizyonunun görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde, yangının kontrolden çıkarak yayılmaya devam ettiği belirtildi.

Haberde, açılan top ateşi sırasında adada bulunan Güney Kore'ye ait askeri üsse çok sayıda top mermisinin isabet ettiği kaydedildi. AA

SAAT 11.15

Güney Kore, Pekryung adasını da boşaltıyor


SEUL- Güney Kore, Kuzey Kore'nin top atışı ile vurduğu Yeonpyeong adası yakınlarındaki Pekryung adasını da boşaltıyor.

Kuzey Kore, bugün yerel saatle 14.34'te Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurdu. Kuzey Kore'nin 200 top ateşi yaptığı ifade edilirken, alarma geçen Güney Kore de 80 top ateşi ile karşılık verdiğini bildirdi.

Yeonpyeong adasında saldırı sonucu çıkan yangının kontrol edilemediği ifade edilirken, yetkililer ada halkını güvenli bir yere taşıyor.

Güney Kore YTN televizyonu, yetkililerin güvenlik sebepleri ile Yongbyong adası yakınlarındaki Pekyrung adasını da saldırı ihtimaline karşı boşaltma emri verdiğini aktardı.

Bu arada Kuzey Kore'nin adada top atışı ile Güney Kore askeri mevkilerini vurduğu ve 1 askerin öldüğü bildirildi. Ayrıca 3'ü ağır 13 askerin de yaralandığı belirtildi. CİHAN

SAAT 11.33

Top ateşi piyasaların güvenini sarstı


HONG KONG- Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması yatırımcıların güvenini sarsarak, uluslararası borsalar ve döviz piyasasını da etkilendi.

Avrupa'daki borç krizi ve Çin'in enflasyonu dizginlemek için faiz oranını artıracağı korkularına bugün de Kore yarımadasında artan gerginliğin eklenmesi zaten düşüşte olan uluslararası borsalarda kayıpları artırırken, ABD doları, ABD Hazine tahvilleri ve İsviçre frangı değer kazandı. Avrupa'daki borsalar ve ABD'de vadeli işlem piyasasında da hisseler geriledi.

Güney Kore'de finansal piyasalar, topçu ateşine ilişkin haberlerin gelmeye başladığı sırada kapalı bulunurken, Asya'da işlemlerin sürdüğü Hong Kong Borsası ise 6 aydaki en büyük günlük kayıpla günü tamamladı. Hong Kong Borsası'nda Hang Seng Endeksi yüzde 2,67 (627,88 puan) düşerek 22.896,14 puana düşerek, son iki ayın en düşük seviyesinden kapandı.

Asya'da ayrıca Güney Kore Borsası'nda Kospi Endeksi yüzde 0,79, Hindistan Borsası'nda Sensex Endeksi 1,53, Singapur Borsası yüzde 1,62, Endonezya Borsası yüzde 2,06, Yeni Zelanda Borsası yüzde 1,11, Avustralya Borsası yüzde 1,16 ve Şanghay Borsası yüzde 1,94 değer kaybetti.

-ABD DOLARI VE İSVİÇRE FRANGI DEĞER KAZANDI-

Bu arada ABD doları ve İsviçre frangı Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye topçu ateşi açtığı haberlerinden sonra değer kazandı.

ABD doları, İsviçre frangı hariç uluslararası piyasalarda önemli para birimlerine karşı yüzde 0,4 yükseldi. Londra'daki Rabobank International'da görevli döviz piyasası uzmanı Jane Foley, Kore yarımadısından gelen haberlerin yatırımcıları güvenli yatırımlara yönlendirdiğini ve bunun da ABD doları ve İsviçre frankına yaradığını söyledi.

Dün New York'ta 83,29 yen olan ABD doları 83,66 yene yükseldi. New York'ta dün 1.3616 dolardan işlem gören avro bugün şu sıralar Londra Borsası'nda 1.3562 dolardan işlem görüyor. Avro İsviçre frangı karşısında da değer kaybetti. Dün 1.3484 İsviçre frangından işlem gören avro, bugün 1.3423 franka geriledi.

Singapur'daki Deutsche Bank çalışanı döviz piyasası uzmanı Mirza Baig, İrlanda'daki sorunun diğer Avrupa ülkelerine yayılacağı endişeleriyle zaten gergin olan piyasalara, Kore yarımadasından gelen haberlerin de olumsuz etkisi olduğunu ifade etti.

Öte yandan Avrupa'da ise şu sıralar İngiltere'de Londra Borsası'nda FTSE 100 0,61, Almanya'da Frankfurt Borsası'nda DAX Endeksi yüzde 0,23, Fransa'da Paris Borsası'nda CAC-40 Endeksi de yüzde 0,55, Zürih Borsası yüzde 0,84, Brüksel Borsası yüzde 0,41, Amsterdam Borsası yüzde 0,31, Madrid Borsası yüzde 1,09, Portekiz Borsası yüzde 1,30 ve İrlanda Borsası yüzde 2,16 gerilemiş bulunuyor. AA

SAAT: 11.50

Ölü sayısı 2'ye yükseldi


SEUL(CİHAN)- Kuzey Kore'nin bugün Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurması sonucu ölen asker sayısının 2'ye yükseldiği bildirildi.
Güney Kore'nin YTN televizyonu, top saldırısı sonucu Güney Kore deniz kuvvetlerine bağlı bir askerin daha öldüğünü bildirdi. Ölü sayısı 2'ye yükselirken, Güney Kore Savunma bakanlığı olayda 17 asker ve 3 sivilin yaralandığını duyurdu.

Kuzey Kore, bugün yerel saatle 14.34'te Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurdu. Kuzey Kore'nin 200 top ateşi yaptığı ifade edilirken, alarma geçen Güney Kore de 80 top ateşi ile karşılık verdiğini bildirdi. Yeonpyeong adasında saldırı sonucu çıkan yangının kontrol edilemediği ifade edilirken, yetkililer ada halkını güvenli bir yere taşıyor.

Güney Kore YTN televizyonu, yetkililerin güvenlik sebepleri ile Yongbyong adası yakınlarındaki Pekyrung adasını da saldırı ihtimaline karşı boşaltma emri verdiğini aktardı. Bu arada Kuzey Kore'nin adada top atışı ile Güney Kore askeri mevkilerini vurduğu ve 1 askerin öldüğü bildirildi. Ayrıca 3'ü ağır 13 askerin de yaralandığı belirtildi. CİHAN

SAAT 12.03

ABD'den Güney Kore'ye güvenlik garantisi


WASHINGTON(CİHAN)- ABD, bugün Kuzey Kore'den yapılan top atışlarının ardından Güney Kore'ye güçlü destek verdi.
Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, topçu saldırısı kınanırken, bu eyleme son verilmesi istendi. Açıklamada, ABD'nin Güney Kore'nin savunulmasına ve bölgesel barış ve işbirliğine bağlı olduğu vurgulandı. Beyaz Saray ayrıca Güney Kore ile yakın temasların sürdüğünü duyurdu. CİHAN

SAAT 12.21

Top ateşi sonrası gerginlik tırmanıyor


SEUL- Kuzey Kore'nin, Güney Kore ile deniz sınırına açtığı top ateşinde bir askerin daha öldüğü bildirildi.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, Kuzey'in top ateşinden sonra başlayan karşılıklı ateşte bir askerin daha öldüğünü duyurdu. Daha önceki haberlerde çatışmada 1 askerin öldüğü, 3'ü ağır 13 askerin yaralandığı açıklanmıştı.

YTN ajansının haberinde de Kuzey Kore'nin topçu ateşinin hedefi olan, 1200 ila 1300 kişinin yaşadığı Yeonpyeong adasında hala 6 evin alevler içinde olduğu belirtildi. Topçu ateşinde 60-70 evin yandığı kaydedilmişti.

-GÜNEY KORE SAVUNMA BAKANLIĞI-

Güney Kore Savunma Bakanlığı ise adaya açılan ateşte 17 askerle 3 sivilin yaralandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kuzey'in açtığı ateş "kasıtlı ve planlı saldırı" olarak nitelendirildi. Savunma Bakanlığı, olayın "ateşkesin açık ihlali" olduğunu kaydetti.

Bu arada Güney Kore, iki ülkenin Kızılhaç yetkililerinin perşembe günü yapacağı görüşmelerin belirsiz bir tarihe kadar ertelendiğini bildirdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Li Myung-bak'ın da top ateşinin ardından yetkililere "uygun karşılık" verilmesi, ancak "durumun daha da gerginleştirilmemesi" talimatını verdiği ifade edildi.

Li'nin olayla ilgili olarak devlet başkanlığında güvenlik toplantısı yaptığı kaydedildi.

-ABD'NİN TEPKİSİ-

Öte yandan ABD'nin "Güney Kore'yi, bölgesel barış ve istikrarı korumaya kararlı olduğu" bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Güney Kore ile yakın ve sürekli temas halinde oldukları belirtildi. Açıklamada, saldırı şiddetle kınanarak, Kuzey'den "bu saldırgan" eyleme son verilmesi istendi.

1950-53 Kore savaşından sonra sadece ateşkes yapan iki ülke, barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak savaş halinde bulunuyor. AA

SAAT 12.55


Rusya, kore'deki çatışmadan endişeli


MİNSK- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kore yarımadasındaki çatışmanın derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Lavrov, Belarus'un başkenti Minsk'i ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kore yarımadasında artan gerilimin "büyük tehlike" olduğunu belirtti.

"Bütün saldırıların derhal durdurulması gerekiyor" diyen Lavrov, bölgede gerilimin arttığını ve engellenmesi gereken "büyük bir tehlike" bulunduğunu vurguladı. AA

SAAT 12:57

Kuzey Kore'den ilk açıklama geldi


SEUL- Kuzey Kore saldırı açıklaması yaptı: Güneyli kuklalar uyarılarımıza rağmen sınır ihlali yaptı.

Kuzey Kore, bugün yerel saatle 14.34'te Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını vurmasından yaklaşık 4 buçuk saat geçtikten sonra saldırı ile alakalı açıklamada bulundu. Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA)'na göre Kuzey Kore Yüksek Askeri Komutanlığı saldırı ile alakalı "Güneyli kuklalar bizim uyarı anonslarımıza rağmen sınır ihlali yapıp saldırıda bulundular. Bizim devrim kuvvetlerimiz ise buna karşılık verdi." diye açıklama yaptı.

Kuzey Kore, 90'lı senelerin başından beri Yeonpyeong Adası ve Pekryung Adası'nın kendi deniz sahasında bulunduğundan kendilerine ait olduğu iddia ediyordu.

Kuzey Kore, bugün yerel saatle 14.34?te Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurdu. Kuzey Kore'nin 200 top ateşi yaptığı ifade edilirken, alarma geçen Güney Kore de 80 top ateşi ile karşılık verdiğini bildirdi.

Yeonpyeong adasında saldırı sonucu çıkan yangının kontrol edilemediği ifade edilirken, yetkililer ada halkını güvenlik sebebi ile İncheon şehrine taşıyor. Saldırılar sonucu deniz kuvvetlerine ait 2 asker yaşamını yitirirken, 6'sı ağır 16 yararlı helikopterlerle hastahanelere taşınıyorlar. CİHAN

SAAT 13:08

Gerginlik mart ayında başladı


ANKARA- Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması ve 2 askerin ölmesi, 16 kişinin yaralanmasıyla iki ülke arasındaki gerginlik daha da tırmandı. Güney Kore Savunma Bakanlığı, olayın "ateşkesin açık ihlali" olduğunu bildirdi.

Bunun, Kore savaşının sona ermesinden beri iki ülke arasındaki en ciddi olaylardan biri olduğu belirtiliyor.

1950-53 Kore savaşından sonra sadece ateşkes yapan iki ülke, barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak hala savaş halinde bulunuyor. 50 yıldır barış yapılmadığından sınır mayınlarla, ağır silahlarla ve yüzlerce askerle dolu.

1950'de çıkan savaş, ABD ve müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştı.

Kore savaşında, en az 2 milyon sivilin, komünistlerin ordusundan 1,5 milyon askerin, 30 Amerikalı, 400 bin Güney Koreli ve bin İngiliz askerinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. AA

SAAT 13:29

-KORELER ARASINDAKİ SON AYLARDAKİ GERGİNLİK-


Güney Kore'ye ait bir savaş gemisinin mart ayında batması, iki ülke arasındaki gerginliği yıllardır hiç olmadığı kadar artırdı.

Çeonan gemisi, 26 Martta iki ülke arasındaki tartışmalı deniz sınırı yakınındaki Baengnyeong adası açıklarında seyrederken bir patlamayla ikiye bölündü. 55 denizci kurtulurken, 46 denizci hayatını kaybetti.

Yapılan araştırma sonucunda geminin bir Kuzey Kore denizaltısından ateşlenen torpil yüzünden battığı sonucuna varıldı. Kuzey Kore ise bu olayda sorumluluğu olduğunu reddederek, kendi soruşturmasını yapmasına izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Raporun yayımlanmasının ardından Güney Kore, Kuzey'le ticari ilişkilerini askıya aldı ve sınırdan propaganda yayınlarına yeniden başladı. Meseleyi BM Güvenlik Konseyi'ne havale eden Seul, Kuzey Kore'nin kınandığı bir bildiri çıkmasını sağlayamadıysa da Konsey, Pyongyang'ı açıkça suçlamadan sadece olayı kınadı. Batılı diplomatlar, Kuzey Kore'yi kınama kararı çıkmasını Çin'in engellediğini belirtiyorlar.

Bunun ardından ABD, Güney Kore ile bir dizi tatbikat yapmaya başladı.

Geçen ekimde kara sınırında bir karşılıklı ateş çıktıysa da ilişkiler yavaşça düzelmeye yüz tuttu. Pyongyang, bölünmüş ailelerin tekrar birleşmesini ve askeri görüşmelerin yeniden başlamasını teklif etti. Seul de son iki yıldır ilk kez Kuzey'e pirinç gönderdi.

Kuzey'in nükleer faaliyetleriyle ilgili olarak ise bu ay Pyongyang'ın en az bin santrifüjü olan modern bir uranyum zenginleştirme tesisi kurduğunun ortaya çıkması, çıkmazdaki görüşmeleri daha da ihtimal dışı bıraktı.

Bu arada Güney Kore geçen hafta, Kuzey Kore'ye yönelik "Günışığı Politikası"nın başarısız olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili hükümet raporunda, on yıllık yardım ve teşvike rağmen Pyongyang'ın tavrında olumlu bir değişim olmadığı bildirildi.

Mevcut Devlet Başkanı Lee Myung-bak, 2008'de iktidara geldiğinde her şeyden önce Kuzey'in nükleer faaliyetlerine son vermesi gerektiğini belirterek yardımı kesmiş ve Pyongyang'ın istediği tavizleri vermeyi reddetmişti. AA

SAAT 13:37

-KORE YARIMADASINDA KONUŞLU SİLAHLAR-


Kuzey Kore'nin aktif görevde 1,19 milyon ve yedek 7,7 milyon askeri bulunuyor. Nüfusu 23,4 milyon olan Kuzey Kore dünyanın en askerileşmiş ülkelerinden biri.

Güney Kore'ninse aktif durumda 655 bin, yedekte 3 milyon askeri bulunuyor. Ülkenin güneyinde ise 28 bin Amerikan askeri konuşlanmış durumda.

Kuzey Kore'nin 4 bin tankı, 2100 kadar zırhlı muharebe aracı bulunurken, Güney 2300 tank ve 2400 zırhlı araca sahip.

Yine Kuzey'in hava kuvvetleri gücünün çoğunu Sovyet yapımı MİG'ler oluştururken, G. Kore'nin 490 savaş uçağı bulunuyor.

Kuzey Kore'nin 800'den fazla balistik füzeye, bin kadar da çeşitli menzilde füzeye sahip olduğu belirtiliyor. Güney Kore de son zamanlarda 1500 kilometre menzilli cruise füzeleri konuşlandırdı.

Kuzey Kore'nin 6 ila 8 nükleer silah üretmeye yetecek miktarda olduğu belirtilen 50 kilo plütonyum ürettiği tahmin ediliyor.

Nükleer güç açısından gelişmiş bir devlet olan Güney Kore'ninse nükleer silah programı bulunmadığı iddia ediliyor. AA

SAAT 13:52

-RUSYA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI-


Rusya, Kore Yarımadası'nda güç kullanımının kabul edilemez olduğunu belirterek Güney ve Kuzey Kore'ye itidal çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili Rusya'nın resmi haber ajansı İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, "Biz güç kullanımının kabul edilemez bir yol olduğunu düşünüyoruz. Güney ve Kuzey arasındaki her türlü sorun siyasi ve diplomatik yollardan çözülmeli" dedi.

Moskova'nın, taraflardan itidal göstermesini istediğini belirten yetkili, "Çatışmadaki tarafların yanı sıra, Kore sorununun çözümü müzakerelerine katılan ülkelerin bölgede gerginliğin artmasını önlemek ve durumun normale dönmesini sağlamak için kararlı önlemler alması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Yetkili, şu anda en önemli konunun bölgedeki durumun normale dönmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Bu arada, Belarus'ta temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'da gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin saldırısının ardından Kore Yarımadası'nda "çok büyük bir çatışma" tehlikesinin ortaya çıktığını belirterek, "Her şekilde, hemen durdurmak gerekiyor. Kaçınılması gereken çok büyük bir tehlike var. Bölgedeki gerginlik artıyor" dedi. AA

SAAT 14:08

-AVRUPA BİRLİĞİ KUZEY KORE'Yİ KINADI-


Avrupa Birliği, Güney Kore'ye top ateşi açarak 2 askerin ölümüne ve bazı asker ve sivillerin yaralanmasına neden olan Kuzey Kore'yi şiddetle kınadı.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Kore yarımadasındaki gelişmeleri derin endişeyle izlediklerini belirterek, Kuzey Kore'ye durumu daha da gerginleştirecek her türlü eylemden kaçınması çağrısında bulundu.

Ashton, yazılı açıklamasında, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın itidal çağrısını memnuniyetle karşıladıklarını, "Kore yarımadasında barış ve istikrarın bölge ve dünya için elzem olduğunu" vurguladı. AA

SAAT 14:29

Nato Kuzey Kore'yi kınadı


BRÜKSEL- NATO, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye top ateşi açarak 2 askerin ölümüne, bazı asker ve sivillerin yaralanmasına neden olan Kuzey Kore'yi şiddetle kınadı.

NATO sözcüsü Carmen Romero, Kore yarımadasındaki gelişmelerin NATO tarafından büyük endişeyle izlediğini belirtti. AA

SAAT 15:00

-"BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANTI PLANLIYOR"-


Bu arada BM Güvenlik Konseyi'nin bir, iki gün içinde acil toplantı yapmayı planladığı bildirildi.

Paris'te bir Fransız diplomatik kaynak, Kore yarımadasındaki gerginlikle ilgili BM Güvenlik Konseyi'nin toplantı yapıp yapmayacağı yönündeki soruya karşılık , "bugün ya da yarın toplanılması için çalışma yapıldığını, toplantının planlanmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü" söyledi.

Kore Yarımadasında bugün, Kore Savaşı'nın barış antlaşması olmadan ateşkes antlaşması ile sona erdiği 1953'den bu yana en ciddi çatışmalar oldu.

Yarımadadaki karşılıklı ateşi ilk hangi tarafın başlattığı konusunda çelişkili açıklamalar yapıldı.

Güney Kore, sınırdaki adalarından birine Kuzey Kore'nin yaklaşık 10 top mermisi atmasına ateşle karşılık verdiğini ve 2 askerinin öldüğünü açıklarken, uluslararası ajanslar haberlerini baştan itibaren ilk ateşi Kuzey Kore'nin açtığı şeklinde veriyor. Pyongyang ise ilk ateşi açan tarafın kendileri olmadığında ısrar ediyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise ateşi ilk açanın hangi taraf olduğu konusunda çelişkili açıklamalar olduğunu belirtti. AA

SAAT 15:22

ABD temsilcisiden itidal çağrısı

PEKİN/SEUL- ABD'nin Kuzey Kore temsilcisi Stephen Bosworth, Çin ile Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye düzenlediği saldırının "çok tatsız" olduğu konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Bosworth, Pekin'de Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere, hem ülkesinin hem de Çin'in, olayın çok tatsız olduğu görüşünü paylaştıklarını, kendisinin, tarafların itidalli davranmaları isteğini dile getirdiğini, bu konuda da hemfikir olduklarını düşündüğünü açıkladı.

Stephen Bosworth ayrıca, Çinli yetkililerle bu konuda istişare ve eşgüdümü sürdürme ihtiyacında da hemfikir olduklarını ifade ederek, "Kuzey Kore meselelerine çok taraflı yaklaşımın zaruri olmayı sürdürdüğü konusunda mutabıkız" dedi.

Bu arada Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kuzey Kore'nin saldırısının "affedilemez" olduğunu söyledi.

Lee, askeri bir brifingde yaptığı açıklamada, "Sivillere yönelik rastgele saldırılar, aynı zamanda insani açıdan affedilemez" diye konuştu.AA

SAAT 15:39


-JAPONYA: "SALDIRI AFFEDİLEMEZ"


Bu arada Japonya, topçu ateşi açılmasıyla ilgili olarak, Kuzey Kore'nin saldırısını kınadığını açıkladı.

Japonya hükümet sözcüsü Yoşito Sengoku, düzenlediği basın toplantısında, Tokyo yönetiminin, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye düzenlediği saldırıyı kınadığını belirterek, bunun "affedilmez" olduğunu kaydetti. AA

SAAT 16:15

-''ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM''-


Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerginliğin "endişe verici bir durum" olduğunu kaydetti. AASAAT 16:50

GÜNEY KORE MİSİLLEME UYARISINDA BULUNDU
,

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kuzey Kore'nin tekrar saldırması halinde Seul'ün "büyük bir misillemede" bulunacağını söyledi.

Lee Myung-bak, Kuzey'in "sivillere hedef gözetmeden saldırmasına hiçbir zaman hoşgörü gösterilemeyeceğini" bildirdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee'nin genelkurmayı ziyaretinde yapılan açıklaması, Devlet Başkanlığının resmi sitesinde yayımlandı. AA

SAAT 17:04

GÜNEY KORE: KARŞILIK VERİRİZ

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kuzey Kore'nin adalarına saldırmaya devam etmesi durumunda, bir kaç katı fazlası ile karşılık verecekleri açıklamasında bulundu.
Güney Kore Devlet Başkanı Myung-bak, Kuzey Kore'nin bugün yerel saatle 14.34'te Güney Kore'nin Yeonpyeong Adası'nı top atışı ile vurmasını değerlendirdi. Myung-bak, "Kuzey Kore saldırılarına devam ederse, yaptıklarının bir kaç katı fazlası ile ceza vereceğiz." uyarısında bulundu.

Kore yarımadasında bugün yaşanan karşılıklı çatışma üzerine, Güney Kore Devlet Başkanlık Sarayı Mavi Köşk'ün toprak altındaki 'Kriz Yönetim Salonu'nda Milli Güvenlik Kurulu acilen toplandı. Yerel saatle 21.00 sularında Güney Kore lideri Myung-bak toplantıdan ayrılarak, Müşterek Kurmaylar Başkanlığı'na (MKB) gitti. MKB'de açıklama yapan Lee Myung-bak, "Kuzey Kore saldırılarına devam ederse, yaptıklarının bir kaç katı fazlası ile ve bir daha böyle saldırmayacak bir şekilde ceza vereceğiz. Biz bugüne kadar savaş kuralları ile antlaşmalara uymaktan geri durmadık. Lakin bu sefer saldırlara hedef olan siviller. Bu durum kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore ile ilgili politikalarda keskin yol ayrımlarına giren Güney Kore'deki iktidar ve muhalefet, Yeonpyeong Adası Saldırıları konusunda ortak noktada buluştu. İktidardaki Hannara Partisi, "Kuzey Kore bu tip saldırılara artık bir son vermek zorunda." derken, ana muhalefet Demokrat Parti, "Kuzey Kore başlattığı saldırıyı hemen sonlandırmalı." diye açıklamada bulundu.

Yeonpyeong adasında saldırı sonucu çıkan yangının kontrol edilemediği ifade edilirken, yetkililer ada halkını güvenlik sebebi ile İncheon şehrine taşıyor. Saldırılar sonucu deniz kuvvetlerine ait 2 asker yaşamını yitirirken, 6'sı ağır 16 yararlı helikopterlerle hastahanelere taşındı. CİHAN

SAAT 18:21

Ban "derin endişe" içinde


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER- BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kore yarımadasında artan gerginlikten "derin endişe" duyduğunu açıkladı.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına topçu ateşi açmasının, Kore savaşının sona ermesinden bu yana yaşanan en ciddi olaylardan biri olduğunu söylediği bildirildi.

Saldırıyı kınayan ve tarafları itidale davet eden Güney Koreli Genel Sekreter Ban, saldırıda ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

İki ülke arasındaki sorunların barışçı yollarla ve diyalogla çözümlenmesi gerektiğini ifade eden Ban, saldırıdan duyduğu endişeyi BM Güvenlik Konseyi Başkanına ilettiğini de vurguladı.

BM kulislerinde BM Güvenlik Konseyinin konuyla ilgili olarak bugün öğleden sonra acilen toplanabileceği konuşuluyor. Konseyin acilen toplanabilmesi için, Konsey üyelerinin başkanlığa bu yönde talepte bulunması gerekiyor. AA

SAAT 22:01

Kuzey Kore: Konu iki ülke arasında tartışılmalı


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER- Kuzey Kore'nin BM temsilci yardımcısı Pak Tok-hun, Kuzey ve Güney Kore arasında sınırda karşılıklı topçu ateşi açılmasıyla ilgili olarak, konunun BM Güvenlik Konseyi'nce değil, iki ülke arasında ele alınması gerektiğini söyledi. 

Pak Tok-hun, "Bu, Güvenlik Konseyi tarafından değil, Kuzey ve Güney Kore arasında tartışılmalı" dedi.

BM kulislerinde BM Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili olarak acilen toplanabileceği konuşuluyor. Konseyin acilen toplanabilmesi için, konsey üyelerinin başkanlığa bu yönde talepte bulunması gerekiyor.

Bu arada, Kuzey Kore'nin Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması sonucu daha önce 16 olduğu açıklanan yaralı sayısı, 15 olarak düzeltildi.

Güney Kore, sınırdaki adaya Kuzey Kore'nin yaklaşık 10 top mermisi atmasına ateşle karşılık verdiğini ve 2 askerinin öldüğünü açıklamıştı. Pyongyang ise ilk ateşi açan tarafın kendileri olmadığında ısrar ediyor. AA


Anahtar Kelimeler:

Güney KoreKuzey KoreKore

23 Kasım 2010 - 09:33:33
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

15:13İran'da 5,6'lık deprem
14:18"Kuzey Kore, daha fazla kayıp vermiş"
14:15Parlamento, Stalin katliamını kabul etti
14:00Kuzey Kore'den ABD ve Güney Kore'ye uyarı
11:51Ukrayna'da esnafın protestosu devam ediyor
11:30Kırgızistan'da hükümet arayışında yeni formül
10:56Suriye'de PKK üyesi bin kişi tutuklandı
10:13Gerçek kötü kedi Şerafettin ortaya çıktı
10:02Çinlileri şaşırtan DNA testi
09:24Çin'de 60 bin porno sitesi kapatıldı
09:11Soyuz başarıyla indi
09:08Güney Kore adasında top sesleri
08:27Kore yarımadasında yeni gerginlik
04:07Rusya yurtdışında askeri üs arıyor
02:34Özbekistan, Kore'den endişeli
02:22Çavuşoğlu, Finlandiya'da temaslarda bulundu
01:47James Bond tabancası 277 bin sterlin
01:39AB biberonda BPA kullanımını yasaklıyor
01:31"Ağlama Duvarı" krizi büyüyor
00:50Yunanistan'da protesto bitmiyor
00:48Saldırıları ''ateş hücreleri'' üstlendi
00:46Kral Abdullah'ın ameliyatı başarılı
23:54Haiti'de koleradan ölümler artıyor
23:52Küçük: Güvenlik konseyi'nin tavrı çok önemli
21:31İki öğrenciden birinden öğretmene rüşvet!
21:04İsrail, askerden kaçan kadınları Face'de arıyor
20:47Rum yönetimi Ban'ın raporunu olumlu buldu
20:40Kavgalı kardeşler 3. dünya savaşında kararlı
18:00"Londra'da taksici Afganistan'da militan"
17:47Almanya'da ayrımcı doktora ihtar
Daha fazla haber göster
17:40Rio'ya tank konuşlandırıldı
16:06Medvedev vatandaşa Twitter'dan cevap verdi
15:34Çin'den Kore'ye itidal çağrısı
15:23PALİN AZ KALSIN ABD'Yİ YÖNETECEKTİ!
15:22Kızıl Ordu'da yabancı asker dönemi başlıyor
14:56Kırgızistan'da hükümet kurulamıyor
14:39Okyanusta 50 gün
14:38Pakistan'da 5 şiddetinde deprem
14:07Kamboçya'da ulusal yas
13:59Güney Kore, tatbikatla Kuzey'e mesaj verecek
13:37Güney Kore Savunma Bakanı istifa etti
13:27"Irkçı dede" hakkındaki soruşturma genişliyor
12:20Rusya'da helikopter düştü: 7 ölü, 3 yaralı
11:58El Maliki'ye hükümeti kurma görevi
11:41Hillary Clinton Bişkek'i ziyaret edecek
11:17ABD'de "Kara Cuma" çılgınlığı
10:56Türk tarafı taze girişimlerde bulundu
10:48Azerbaycan Hazar'da doğal gaz yatağı buldu
10:45Çinli Bakan, Güney Kore gezisini erteledi
10:44Hindistan füze denedi
10:35Bebeğini sarışın diye sokağa bıraktı
08:43Meksika'da askeri uçak düştü: 5 ölü
00:14ÖZ KIZINA 30 YIL TECAVÜZ ETMİŞ!
23:52İrlanda sıkı tedbirler alacak
23:51Rosneft'e 2 milyar ruble tekel cezası
23:04Kadın haklarında yol alındı fakat yeterli değil
22:34"Almanya'da İslam düşmanlığı yok"
21:55Kırgızistan'da hükümet kurma çalışmaları
21:49Kaza yapan Azeri hacılara özel uçak
20:59Obama 2 hindiyi affetti
20:52Kral Abdullah ameliyat oldu
20:23Ban'ın Kıbrıs raporu bugün sunulabilir
19:06ABD: Kore saldırısı münferit bir olay!
19:04Üçlü zirve 25 veya 26 Ocakta
18:06Ermenistan Türkmenistan işbirliği
17:50Putin'den DiCaprio'ya: Harbi erkeksin
17:06Kamboçya'da ölü sayısı 456'ya yükseldi
17:04Medvedev çağrı yaptı; iktidar üzerine alınmadı
16:38Dünyanın en pahalı kentinde yaşam
15:58"Yunanistan'da kritik döneme giriliyor"
15:38Şimon Peres Ukrayna'da
15:35Netanyahu ABD'li kongre üyesinden özür diledi
15:27Kırgızistan'ın doğusu sallandı
14:24Rusya'da akıl hastanesi yandı: 3 ölü, 4 yaralı
13:43Özbekistan hazine arazilerini kiraya veriyor
13:19Hayfa'da gaz sızıntısı: 3 ölü, 8 yaralı
13:15İnterpol aracılığıyla bin 535 suçluyu arıyor
13:15Merkel: Terör tehditleri gerçek
13:03Vergi kaçakçılarını Facebook'tan avlıyor
12:43Yemen'de patlama: 12 ölü, 17 yaralı
11:56AGİT'ten Güney ve Kuzey Kore'ye sükunet çağrısı
11:51Lübnan kırmızı-beyaz
11:44Haiti'de kolera kabusu büyüyor
11:25AGİT Liderler Zirvesi anısına posta pulu
11:13Obama: Kuzey Kore, ilgilenilecek bir tehdit
11:02Saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti
09:37Netanyahu, Mossad'a yeni şef arıyor
09:06Ukrayna'da esnaf hükümeti protesto ediyor
08:13Sahte Taliban lideriyle masaya oturmuşlar
08:02Şili'de trafik kazası: 19 ölü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Dört gözle bekliyorlar
 
 
Aliya RAHTE
Genel kurul öncesinde Halkın Sesi Partisi
 
 
Serdar AYDIN
Eskiden… Şimdi…
 
 
 
 
Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
 
Gül "görevden alma" ile ilgili konuştu
 
Yılmaz Güney’in eşi konuştu
 
Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
 
Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
 
 
 
 
 
 
 
Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği, yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah, dilediğine kat kat arttırır. Allah, (ihsanı) bol olandır, bilendir.
KUR'AN-I KERİM (2/261)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.483
1.493
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.300 2.345
 
 Altın
64.74 65.29
 
 IMKB
65795  
 
 
‘Açığa alma kararını önceden biliyordum’...
 
Cumhurbaşkanı Gül, Balyoz sanığı 3 generalin açığa alınmasını İsviçre yolunda şöyle değerlendirdi: Bu 3 generalin diğerlerinden farkı var. 30 Ağustos’ta bekleme süreleri dolduğu için ya terfi edeceklerdi ya da emekli olmaları gerekiyordu. Dolayısıyla diğerlerinden farklılıkları var. Bu çerçeve içinde düşünülürse daha iyi anlaşılır.
 
 
 
 
  Star TV'de Çarkıfelek programını sunarken yaptığı gafla Alevileri kızdıran ardından da programı yayından kaldırılan ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil, ekranlara dönüyor. Erbil, kanalın yetkilileriyle bu akşam yemekte buluştu.  
 
 
 
  Türkiye’de Latin harfleriyle ilk Kürtçe tefsir olan 'Nûra Qelban' (Kalplerin Nuru) yayınlandı.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin