DOLAR 1.578 - EURO 2.160 - ALTIN 67.81 - IMKB 65960
Çarşamba 26 OCAK 2011
Nelson Mandela hastanede Gazeteciye içinde mermi bulunan kutu gönderildi Üzerine taş düşen maden işçisi hayatını kaybetti Danıştay'ın kararı şeker hastalarını zora soktu Moskova'da 20 bin polis seferber edildi  Cenevre'deki üçlü Kıbrıs görüşmesi sona erdi Sivas'ta minibüs takla attı Trabzonsporlular İnönü'ye umutlu gitti Haberal'a 3,5 saat Adli Tıp muayenesi Dolar günü 1,576 TL, euro 2,156 TL'den kapattı habertaraf.com
 
 
 
Türkmenler iç savaşta Türkiye'ye güveniyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Demiryolu hayalimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Kâzım Karabekir'in vefatının yol dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Hakikat Komisyonu: Hele bir CHP kursun
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
‘Oğlunu gördü ertesi gün öldürüldü’
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Hizbullah'ı devlet kurdu, işte belgesi
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Hakikatleri Arama Komisyonu
 
 
Radikal
Eyüp CAN
Wall Street Journal Erdoğan'ı neden öptü
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Öcalan'a 'Savaşı tırmandırın' önerisi
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Polat'ı muhalefet değil ama bu takım bitirir...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cami minberinden M. Kemal Paşa'ya dua
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Demirel: Haberal'dan neden korkuyorlar?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Abdullah Öcalan ve Gaffar Okkan
 
 
Milliyet
Nuray MERT
‘Tefrika’yı savunmak!
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Necmettin EVCİ
 
Ayhan BİLGEN
 
İlhan AKKURT
 
Ebubekir DOĞAN
 
 
 
Bitlis'i Bursalı Tahir'e sorun
 
 
 
Sivil savcılık, Org. Eşref Bitlis'in öldüğü şüpheli uçak kazasıyla ilgili dosyayı yeniden açtı. Askeri savcılığın takipsizlik kararı verdiği dosyayı incelemeye alan Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen, dönemin asker ve sivil yetkililerini ifadeye çağırmaya hazırlanıyor. Suikastın C-4'lerle gerçekleştirildiğini söyleyen eski istihbarat astsubayı Hüseyin Oğuz, bir gün önce uçağın yanında birini gördüğünü söyleyen "Bursalı er Tahir Metin dinlensin" dedi. Oğuz, "Koruma garantisi verilirse, gördüğü kişinin 'Yeşil' mi, Cem Ersever mi olduğunu tarif eder" dedi.
 
Eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in hayatını kaybettiği 1993'teki şüpheli uçak kazasıyla ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın 'buzlanma' tespitiyle takipsizlik kararı verdiği dosyanın kapağı yıllar sonra yeniden açılıyor. Kazanın şüphelere rağmen örtbas edildiğini ortaya koyan haberler üzerine yeniden soruşturma başlatan özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Görüşen'in talebine olumlu cevap veren Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, dosyayı Başsavcılığa gönderdi. 17 yıl sonra şüpheli kazayı mercek altına alan sivil savcılık, dönemin askeri yetkilileri ile olay öncesinin tanıklarını ifadeye çağıracak.
HER ŞEYİ SAVCIYA ANLATIRIM

Susurluk Komisyonu'na verdiği ifadede uçağa yerleştirilen C-4 tipi bombalarla patlatıldığını anlatan Yüksekova Çetesi'ni ortaya çıkaran eski istihbaratçı Astsubay Hüseyin Oğuz, savcılığın çağırması halinde tanık olarak ifade vereceğini söyledi. Faili meçhullerin ortaya çıkarılması için Eşref Bitlis'in öldüğü şüpheli uçak kazasının sivil savcılık tarafından yeniden ele alınmasının tarihi bir adım olduğunu belirten Oğuz, "Komisyona anlattığım her şeyin bugün de arkasındayım. O gün de uçağın düşürüldüğünü söyledim. Bugün de aynı düşüncedeyim. Sivil savcı ifademi almak isterse her şeyi anlatırım" dedi.

'YEŞİL' Mİ ERSEVER Mİ TARİF EDER

Şüpheli kazayla ilgili dönemin bütün sivil ve askeri yetkililerin sivil savcı tarafından dinlenmesi gerektiğini belirten Hüseyin Oğuz, olaydan önceki gece, Bitlis'in uçağının bulunduğu hangarın önünde üniformalı birini gören Bursalı Ordonat Er Tahir Metin'in önemli bilgiler vereceğini söyledi. Oğuz, "Koruma garantisi verilirse, Bursalı Er Tahir Metin, bombayı uçağa yerleştiren kişinin JİTEM elemanları 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım mı, yoksa Cem Ersever mi ya da başka birimi olduğunu tarif edecektir. " dedi.

KOMUTAN 'HAYAL' DEDİ

1997'deki Susurluk kazasını araştırmak için kurulan Meclis Komisyonu'na Tahir Metin'in de kendisi gibi ifade verdiğini söyleyen Oğuz, "Kazadan önce uçağın yanında bir kişi gördüğünü söyledi. Ama bu dikkate alınmadı. Bursalı Er'in anlatacakları kazanın sabotaj olduğunu ortaya koyacaktır" dedi. Tahir Metin, Susurluk Komisyonu'na verdiği ifade ve bir gazetede yayınlanan röportajında Bitlis'in öldüğü kazadan bir gece önce uçağın bulunduğu hangara 125 metre mesafede nöbet tuttuğunu ve parolayı bilen bir kişinin hangara doğru geçişine izin verdiğini anlattı. Metin, "Zayıf, uzun boylu, pilot bereli biri" diye tarif ettiği kişi kazadan ifadesinde anlattığını komutanın ise 'yanlış görmüşsündür' dediğini söyledi. Metin "O günden bu yana tedirginlik içinde yaşıyorum. Asla yalan söylemedim, ne gördüysem anlattım. Şimdi can güvenliğimin tehlikede olduğuna inanıyorum" dedi.

KİMLER TANIK OLACAK?

Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen'in incelediği dosya kapsamında 'tanık' sıfatıyla ifadeye çağırması muhtemel isimler şöyle: Org. Eşref Bitlis'in uçağına, "Uçamaz" raporu verilmesine rağmen izin verdiği iddia edilen E. Tuğgeneral Armağan Kuloğlu, Olay sonrası Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyetine başkanlık yapan Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, uçak kazasını inceleyerek, "Buzlanma emaresine rastlanmamıştır" diyen kaza kırım heyeti başkanı emekli Albay Erdal Özden, olay yerinde ilk incelemeyi yapan emekli savcı Albay Hasan Tüysüzoğlu, olaydan 2 ay sonra kaza raporunu hazırlayan ekibin içinde bulunan ve Bitlis kazasına ait raporun karargahta değiştirildiğini açıklayan emekli albay, kazadan önceki gece, nöbet tuğu sırada uçağın bulunduğu hangarın önünde üniformalı birini gören Bursalı nöbetçi er Tahir Metin.

EŞREF BİTLİS KİMDİR?

1933'te Malatya'da doğdu. Kara Harp Okulu'ndan 1952'de teğmen rütbesiyle mezun oldu. Dil eğitimini Almanya'da yapıp 1969'da Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'te Alman Harp Akademisi'ni bitirdi. 1978'de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığı'na getirildi. 1982'de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990'da orgeneral rütbesi aldı ve 20 Ağustos 1990'da Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı. 17 Şubat 1993'te uçağının düşmesi sonucu Ankara'da şehit oldu.

'Buzlanma emaresi yoktur'

Eski Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis'in hayatını kaybettiği uçak kazasını inceleyerek, "Buzlanma emaresine rastlanmamıştır" diyen kaza kırım heyeti başkanı emekli Albay Erdal Özden, "Olayı suikast yönüyle incelemedim, kazayı inceledim" dedi. Bitlis'in düşen uçağındaki ikinci pilot Tuğrul Sezginler'in kız kardeşi, uçağın yapım ya da bakım hatasından arızalanmış olabileceği ihtimali üzerine yapımcı firma Beechcraft'a tazminat davası açtı. Bunun üzerine Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, bilirkişi incelemesine karar verdi. Olay sonrası fotoğraflar, görgü tanığı ifadeleri, kaza müfettişleri ve kaza inceleme heyetinin raporlarını ele alan bilirkişi heyeti, geniş çaplı kaza raporu hazırladı. 4 Kasım 1996 tarihli 7 sayfalık çarpıcı raporda, suikast şüphesinin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı. Raporda, kaza kırım heyeti başkanı Albay Erdal Özden'in de "Motor hava girişinin buzla kaplı olduğuna dair bir emareye rastlanmamıştır" ifadesi de yer aldı. Diğer bir deyişle, bilirkişi emekli Özden'e dayanarak buzlanma ihtimalinin olamayacağı görüşünü belirginleştirdi. "Mahkemede de bunu dile getirdim" diyen Özden şöyle konuştu: "Açıklamayı Genelkurmay yapar. 'Suikast var mı, yok mu' diye bakmadım. Bir beyanat veremem."

Olay yeri savcısı: Paşayı harcadılar

1993 yılındaki uçak kazasından sonra olay yerinde ilk incelemeyi yapan emekli savcı Albay Hasan Tüysüzoğlu, eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in öldürüldüğünü söylemişti. "PKK'nın devamından nemalananlar Eşref Paşa'yı harcadılar" diyen Tüysüzoğlu, soruşturmanın kendisinden alındıktan sonra takipsizlikle sonuçlandığını ifade etmişti. Bitlis Paşa'nın uçağı düştükten sonra olay yerinde ilk incelemeyi yapan dönemin nöbetçi savcısı Tüysüzoğlu, "Bitlis'e suikast düzenlendiğini ve Paşa'nın maalesef öldürüldüğünü düşünüyorum" demişti. Olayı o dönem, kıdemli savcı Yüksel Ferağ ve savcı Serdar Karapınar ile birlikte soruşturduklarını söyleyen Tüysüzoğlu, "Fakat daha sonra Yüksel Ferağ, dosyaları bizden aldı. Olayı tek başına soruşturdu ve sonuçta takipsizlik çıktı" diye konuşmuştu.

Bilirkişi 'sabotaj' dedi

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nden emekli olan Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, Bitlis'in düşen uçağıyla ilgili 4 Kasım 1996 yılında hazırladıkları raporu değerlendirdi. Olay sonrası Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyetine başkanlık yapan Yüksel, mülakatın sonunda, "Uçak bal gibi düşürüldü, hiç şüphem yok" dedi. Eşref Bitlis'in uçağının bir gün önce test edildiğini ve hangara çekildiğini aktaran Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, kazanın pilotaj hatası, bakım onarım hatası, yapım ve dizayn hatası ile buzlanma sebebiyle düştüğüne dair hiçbir kanıt olmadığını teknik yönleriyle anlattı. Kazada uçağın iki motorunun 50 saniye arayla aynı arızayı verdiğini belirten Yüksel, bunun milyonda bir ihtimali olduğunu dile getirdi. O dönemde uçağın motorunun C4 tipinde ufak patlayıcı parçalarıyla etkisiz hale getirilmiş olabileceğini tahmin ettiklerini aktaran Yüksel, "Ancak daha sonra olayın farklı olduğunu anladık" dedi.

'Tanık olurum'

Emekli orgeneral Eşref Bitlis'le ilgili bazı ayrıntıların ortaya çıkmasından sonra arayan ve olaydan 2 ay sonra kaza raporunu hazırlayan ekibin içinde bulunan bir emekli albay bir gazeteye şok açıklamalarda bulunmuştu. Kazanın olduğu 1993'te Etimesgut Havaalanı'nda önemli bir görevde bulunan albay, "16 Şubat akşamı şiddetli bir soğuk ve buzlanma vardı, 17 Şubat günü de yoğun bir tipi... Etimesgut'ta sabah erken saatlerde kalktım, gerekli kontrolleri yaptım. Meteoroloji ile görüştüm. "Bugün uçuş yapılamaz" raporunu verdikten sonra dinlenmek için eve gittim. Fakat 4-5 saat sonra şok haber geldi, "Bitlis Paşa uçak kazasında ölmüş" diye... Dondum kaldım, inanamadım önce. İlk tepkim, "Allah belalarını versin, paşayı bile bile ölüme göndermişler" oldu.

RAPORU DEĞİŞTİRDİLER

17 yılın ardından önemli açıklamalar yapan albay, kazada idari kusurunu yüzde 40 oranında olduğunu söyledi. Teknik heyet çalışmasının bir ayı aşkın sürdüğünü belirten albay, "Son çalışmayı Genelkurmay Karargâhı'nda yaptık. Tespitlerimize göre idare yüzde 40 kusurluydu ve raporu bunun üzerine kurduk. En büyük oran buydu. Raporu yazdıktan 1 veya 1.5 ay sonra Genelkurmay'a davet edildim. Rapor önümüze geldi, baktım değiştirmişler. İdari kusur oranını neredeyse sıfırlamışlar, yüzde 5'e düşmüş. İtiraz ettim. Ancak masanın karşı tarafında duran 4 general (Bu isimlerden birisi daha sonra kuvvet komutanı oldu) sert bir ifadeyle "Rapor bu, imzalayın" dediler. Şok içindeydim" diye konuştu. Albay, soruşturma başlatılırsa bildiği her şeyi anlatacağını söylemişti.

YENİŞAFAK

Etiketler:

Eşref BitlissuikastYeşilMahmut YıldırımCem ErseverHüseyin OğuzTahir Metin

23 Kasım 2010 - 08:07:09
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

19:25Danıştay'ın kararı şeker hastalarını zora soktu
18:50 Cenevre'deki üçlü Kıbrıs görüşmesi sona erdi
18:43İran Heyeti, Sınır Güvenliği için Van'da
18:35Sivas'ta minibüs takla attı
18:20Haberal'a 3,5 saat Adli Tıp muayenesi
17:49Kâzım Karabekir'in vefatının yol dönümü
17:29Başbakan Erdoğan, Gerçeker'i kabul etti
17:20Türkmenler iç savaşta Türkiye'ye güveniyor
17:13ÖLEN 11 KİŞİ MARDİN'DE DEFNEDİLECEK
17:12123 gümrük görevlisinin işine son verildi
16:18Hizbullah sanıkları teknik takibe alınmış
16:11Gabby Levy: Kurtlar Vadisi, Yahudi düşmanı
16:03Cenevre'de üçlü Kıbrıs görüşmesi devam ediyor
16:02Cumhurbaşkanı Gül İstanbul'a geldi
15:38Kocasakal, Silivri'den Meclis'e karşı
10:4011 KİŞİNİN CENAZESİ YAKINLARINA VERİLDİ
10:20ERDOĞAN-AZAROV BİR ARAYA GELDİ
10:18Erdoğan: Düşük baraj ekonomiyi tehdit eder
10:12MİNİBÜSLE TIR ÇARPIŞTI: EN AZ 9 ÖLÜ
23:12'TÜRKÇE'Yİ UNUTURSANIZ TÜRKİYE'DEN KOPARSINIZ'
22:28Maltepe'de bomba paniği
21:58101 Gaffar Okkan Ankara'da
21:45Rektör Özdemir: Kel Mahmut devri bitti
21:22Köy muhtarı Sivri'den iki gündür haber alınamıyor
20:59Gurbetçilerin oy kullanması konusunda sorun yok
20:37BBP Elbistan İlçe Başkanı Alagöz: Arama yalandı
19:54'İnsanlığa karşı suç' kapsamına alınmalı
19:50Gül, Strasbourg'da Türk gazetecilerle buluştu
19:39Üzerine benzin döken asker kendini yakmak istedi
19:20Bölücü örgüt yandaşı polise molotofla saldırdı
Daha fazla haber göster
17:52Şırnak'ta PKK'ya ait cephanelik bulundu
17:39İstanbul Barosu da eklemeye karşı
17:29GÜL: AVRUPA'DA KİMSE YÜZ YÜZE BAKAMAZ!
17:10Hizbullahçı gazetecilere tükürdü
16:23Türk'e yumruk, Erdoğan'a hakaret!
16:19Cemevi saldırısı: 21 gözaltı
16:16Sahte 'Yargıtay hakimi' ve çetesi
16:06UKRAYNA İLE 6 ÖNEMLİ ANLAŞMA İMZALANDI
15:50Gölcük'teki belgelerle ilgili ilginç iddia!
15:33Yeşilay: Alkolde tersine mahalle baskısı var
15:09"Hüseyin Üzmez'in akli dengesi yerinde"
15:08Dövülen şube müdürü görevden alınmış
14:15Haberal'ın müdürünün tahliye talebi reddedildi
13:42Milletvekili Üçer'in ifadeleri provokatif
13:38Dosyaların Yargıtay'da bekleme süreleri
13:24TSK, Emniyet gibi denetlenecek
13:11İlaç şebekesi 2.5 milyon TL zarara uğratmış
13:04Gül: Kafkaslar'da güvenlik arzumuzdur
13:03"Alparslan din için bunu yapmış olamaz"
12:56Başsavcılık DDK raporunun izinde
12:52Ağır sigara cezası geliyor
11:01Hizbullah operasyonu: 15 gözaltı
09:46"Uğur Mumcu cinayetini çözdük ama..."
09:37'Çiller'i öldürmem teklif edildi'
09:24ŞEHİT BABASINDAN GENERALLERE PET ŞİŞE!
08:56Kırımoğlu, Erdoğan ile ne görüştü?
08:52Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı serbest
08:52Erdoğan, 600 iş adamıyla Ukrayna'da
23:53'Selek davası Türkiye'nin adli imajını yaralar'
22:50Başbakan Erdoğan Ukrayna'da
22:25'Helikopteri yanlış yerde arayanlar yargılanmalı'
21:23Mahkemelerde zaman aşımı önlenecek
21:1430 kişilik Bursa heyeti Hessen'de
19:27Astsubay Balta'ya hava değişimi verildi
19:21AKPM'nin 'konuk devlet başkanı' Gül olacak
19:13Ardıç: İkinci sıradan atanmaya alışığım
19:12Öldürülen aşiret reisinin katil zanlısı yakalandı
19:11Erdoğan'dan, Putin'e başsağlığı mesajı
18:45Yargıtay'da daire sayısı 38, Danıştay'da 15 oluyor
18:41YGS'ye başvurular uzatıldı
18:07Zekeriya Öztürk yasadan faydalanmak istedi
18:03Gül: DDK'nın raporu bilimsel ve ciddidir
18:01GERÇEKER'DEN DAİRE SAYISINA ELEŞTİRİ
17:35Davutoğlu: Ermenistan dost ülke
17:32Danıştay tanığı savcıyı çıldırttı
17:31Hrant Dink davasında dosya geri iade edildi
16:28GÜL: İSRAİL'İN ŞIMARIK TAVRINI GÖSTERİYOR
16:27VENEZUELA'NIN TEKLİFİ DEĞERLENDİRİLİYOR
15:52Ali Gaffar Okkan, mezarı başında anıldı
15:47TSK'dan Gölcük haberlerine sert tepki
15:42İHH Başkanı Yıldırım da 'sipariş' dedi
14:43Kır: Danıştay ucube bir karar aldı
14:33Şahin, Şarkışla'da toprağa verildi
14:21YAKIT TANKERİ İLE OTOBÜS ÇARPIŞTI!
13:53Erdoğan'ın çağrısına işadamlarının cevabı
13:32"Yargıtay ve Danıştay'a yeni daireler" TBMM'de
13:21Adana Özel İdare'de 'borç adı altında rüşvet'
13:18Poyrazköy mühimmat kazısı kamerada
13:15Ergenekon'da Danıştay tanıkları dinleniyor
13:11Begüm Kartal cinayetine 20 yıl hapis cezası
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Kitapları tüketirken…
 
 
Ayhan BİLGEN
Özerk Kırım Tatarlarının anadil sorunu
 
 
Ebubekir DOĞAN
Kavgasız gürültü
 
 
İlhan AKKURT
Demokrasi ne işe yarar ?
 
 
Necmettin EVCİ
CHP kendini hiçleştiriyor
 
 
Taha KURUTLU
Kübra’nın diyetini kim ödeyecek?
 
 
 
 
İsrail, ölen yolcuları sorumlu tuttu
 
Adalet Bakanlığı, bin 200 hakim ve savcı alacak
 
Çetin Doğan, ÇEV'i kurtarmaya çalışmış
 
Kar bir geliyor, pir geliyor!
 
Gözaltına alınacak paşalar
 
 
 
 
 
 
 
“Bize türkülerimizi söyletmiyorlar Robeson / inci dişli zenci kardeşim / kartal kanatlı kanaryam",
(Nazım Hikmet/Bursa Cezaevi)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.568
1.578
 
 Euro
2.146 2.160
 
 Sterlin
2.480 2.520
 
 Altın
67.27 67.81
 
 IMKB
65960  
 
 
'Uğur Mumcu cinayetini çözdük ama...'...
 
Dönemin Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Recai Birgün, Mumcu suikastı hakkında TAKVİM'e konuştu: Sincan'da tarlada ele geçirilen silahların NATO'ya ait olduğu ortaya çıktı.
 
 
 
 
  KAHİRE- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek'in, dün meydana gelen geniş çaplı gösteriler üzerine, ailesiyle birlikte İngiltere'ye gittiği öne sürüldü.  
 
 
 
  ANKARA- Türkiye geçen yıl da yabancı basının ilgi odağı oldu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app