DOLAR 1.477 - EURO 1.972 - ALTIN 65.24 - IMKB 66740
Perşembe 25 KASIM 2010
Genelkurmay: Yargı süreci devam ediyor Uzun namlulu silahlarla saldırı: 2 ölü 6 yaralı Semih'li Celtics, New Jersey Nets'i yendi Bank Asya 1. Lig'de son 3 haftanın programı Yüzde 4+4 hedefli asgari ücret pazarlığı başlıyor Türkiye dünyanın 15'inci büyük ekonomisi Erdoğan, Lübnan'da Arapça konuştu Halaçoğlu: Kafkasya'da istikrar sağlanabilir Cumhurbaşkanı Gül Bern'de 'İstanbul'da yıkım' haberine İBB tepkili habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Aliya RAHTE
 
Ruşen ÇAKIR
 
 
 
"MÜSLÜMANLARA HAKARET OLUR!"
 
 
 
Müslümanlara 'parazit' diyerek hakaret eden Hint asıllı İngiliz edebiyatçı Naipaul'ün İstanbul'da düzenlenecek Avrupa Yazarlar Parlamentosu'na onur konuğu olarak davet edilmesine tepkiler büyüyor. Cihan Aktaş'ın ardından Beşir Ayvazoğlu da toplantıya katılmayacağını açıkladı. Yazar Rasim Özdenören, "Davet iptal edilmeli" derken, solcu yazar Cezmi Ersöz, "Böyle birinin onurlandırılması Müslümanlara hakaret" diye konuştu
 
Fuat AtikK - Abdullah Yıldırım'ın haberi

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın desteği ile düzenlenen Avrupa Yazarlar Parlamentosu'na Müslümanlara 'parazit' diyerek hakaret eden Nobel ödüllü yazar Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul'ün onur konuğu olarak davet edilmesine tepkiler büyüyor. Cihan Aktaş'ın ardından Beşir Ayvazoğlu da toplantıya katılmayacağını açıklarken, yazar Rasim Özdenören, "Davet iptal edilmeli ve kendisine bunun gerekçesi açıklanmalı" dedi. Solcu yazar Cezmi Ersöz ise Naipaul'ün davet edilmesinin Müslümanlara hakaret olduğunu söyledi.

İslam'ı ve Müslümanları aşağılayan fikirleriyle tanınan Hint asıllı İngiliz yazar Naipaul, 25-27 Kasım'da gerçekleşecek Yazarlar Parlamentosu'na Yaşar Kemal'le birlikte 'onur konuğu' olarak katılacak ve açılış konuşmasını yapacak. Naipaul'ün davet edilmesine ilk tepkiyi gösteren yazar Hilmi Yavuz'un yazısının ardından davetlilerden Cihan Aktaş toplantıya katılmayacağını açıklamıştı. Yeni Şafak yazarı Salih Tuna da Naipaul'ün davet edilmesini köşesinde eleştirmişti. Bosnalı kadınlara hakaret eden Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin jüri üyeliğinden çekilmesini sağlayan tepkilerin benzeri bu kez Naipaul için gündeme geldi.

HAKARETE HOŞGÖRÜ GÖSTERİLMEZ

Konuyu ilk kez gündeme getiren yazar Hilmi Yavuz ise Müslüman aydınların Naipaul'ün davet edilmesine tepkisiz kalmasını eleştirdi. 'Yazarlarımız, Müslümanlara onca hakareti reva gören Naipaul'la aynı masaya oturmayı içlerine sindirecekler mi?' diye sorduğunu hatırlatan Yavuz, 'edebiyatçı kimliği ile davet edildi, belki düşüncesi değişmiştir, hoşgörülü olmak lazım' diyenlere tepki gösterdi. Hilmi Yavuz "Meseleye Nasrettin Hoca mantığı ile bakılamaz. Davete karşı kesin tavır almak lazım. Bunca kitap yazmış, Nobel Ödülü almış bir yazar bunları bir kenara bırakıp özür diler mi? Ya toplantıya katılıp özür dilemezse ne yapacaksınız. Hoşgörü eleştiriye gösterilir, hakarete değil" dedi. Cemil Meriç'in Jurnal adlı eserinin ikinci cildinde Naipaul'a "Allah'ın belası" dediğini hatırlatan Yavuz şöyle konuştu: "Böyle bir adam onur konuğu olarak davet edilmiş... Mağdurların, ezilmişlerin diliyle yazmıyor, tam tersi insanları ezenlerin yani sömürgeci efendilerinin diliyle yazıyor ve hakaret ediyor. Hint kökenli ama kendi soyundan nefret eden biri. Müslüman entelijansiyaya böyle birine tepki göstermiyor. Eziklik ve zillet ortada. Nerdeyse, 'Naipaul haklı!', diyerek baş tacı edeceğiz!"

KUSTURİCA'DAN DAHA BETER

Naipaul'ün toplantıya onur konuğu yerine yazar olarak davet edilmesi durumunda tepkisinin bu kadar büyük olmayacağını söyleyen Hilmi Yavuz, "Bir Müslüman olarak bana hakaret eden birinin onurlandırılması içime sinmiyor. Kendilerini antiemperyalist ve antikolonyalist olarak tanımlayan ulusalcı ve solcuların da buna tepki göstermesi gerekir. Çünkü Naipaul, emperyalist sömürgeci efendilerinin diliyle Müslümanlara hakaret etmiştir" dedi. Sırp yönetmen Emir Kusturica'ya Bosnalı kadınlara söyledikleri için gösterilen tepkinin daha fazlasının İngiliz yazar için de gösterilmesi gerektiğini belirten Yavuz şöyle konuştu: "Kusturica filmlerinde Müslümanlara hakaret etmedi. Bir demecinde bunu yaptı. Ama Naipaul, hem kitaplarında hem konuşmalarında Müslümanlara hakaret etti. Kustirica için sanatçı kimliğini ayırırız diyebilirsiniz. Ama Naipaul için bu geçerli olamaz."

HER ŞEYE RAĞMEN EDEBİYAT DİYEMEZDİM

Naipaul'ün onur konuğunu olarak davet edilmesine tepki göstererek toplantıya katılmayacağını açıklayan yazar Cihan Aktaş ise "Herhangi bir yazar olarak çağrılsaydı katılabilirdim. Ancak 'onur konuğu', farklı bir mesaj. 1992'de Hintli aktivistlerin Babür Camii'nin yıkarak onlarca insanı öldürmesini 'yaratıcı tutku' ve 'tarihin dengelenmesi' diye değerlendiren bir yazarın onur konuğu olması bana ağır gelir" dedi. Naipaul'ün kitabında İslam ve Müslümanlara duyduğu 'tiksinti'nin insanı dehşete düşürdüğünü söyleyen Aktaş, "Bu nedenle her şeye rağmen edebiyat diyerek toplantıya katılamazdım" diye konuştu.

TERCİH EDİLECEK KİŞİ ÖNEMLİ

Prof. Dr. İskender Pala ise toplantıda konuşma için tercih edilen kişinin seçiminde dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Ama Naipaul çağrılmış. Şimdi yazar ne söyleyecek diye dinlemek gerekir kanısındayım. Tartışılan konu 30 yıl önce Naipaul'un yazdığı bir kitaptaki görüşleri. Belki de aradan geçen sürede düşünceleri değişti, belki artık farklı düşünüyor. Oturup dinlemek gerekir. Bunu anlamamamız lazım. Ancak tabiî tepki gösteren yazarların düşüncesine saygı gösteriyorum" dedi.

Müslümanları güruh olarak tanımladı

Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Trinidad'a göç etmiş Hindistan kökenli bir ailenin çocuğu olarak 17 Ağustos 1932'de doğdu. Oxford'da okuyan Naipaul, İngiltere Kraliçesi'nden soyluluk unvanı alarak 'Sir' Vidiadhar' adını da aldı. Naipaul'un 1990 yılında dört İslam ülkesi İran, Pakistan, Malezya ve Endonezya'ya giderek incelemelerde bulundu. Naipaul'a, soyluluk ünvanını, bu gezilerden hemen sonra, 1991 yılında verildi.

Batının gözüyle doğuyu ve meselelerini ele alan yaklaşımı, bir başka ifadeyle oryantalizmi birçok kesim tarafından eleştirildi. 2001'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı. Naipaul, kitaplarında Müslümanları 'geri zekalı', 'yaratıcı olamayan', 'hiçbir şeyi başaramayan bir güruh' olarak tanımladı. İslamiyet'te yalnızca olumsuzluk gören Naipaul bir eserinde "Bu din, bütünüyle yararsız bir coşku uyandıran bağnazlık dinidir" dedi.

Bu adamı içime sindiremiyorum

Yazar Rasim Özdenören, İslam'a ve Müslümanlara kitaplarında hakaret eden Naipaul'ün davet edilmesini içine sindiremediğini belirterek, "Bu tür aydınlara tepki göstermemiz lazım. Müslümanların sahipsiz olmadığını anlamalılar" dedi. Naipaul'e yapılan davetin geri çekilmesini isteyen Özdenören, "Davetin iptal gerekçesi de kendisine açıklanmalı" diye konuştu. Organizasyonu yapanların davet edilecek isimleri belirlerken dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Özdenören, "Naipaul tek Nobel Edebiyat Ödülü'nü almış yazar değildir. Onlarca ödüllü yazar var. Bu yıl bu ödülü alan yazar davet edilebilirdi" diye konuştu.

FİKRİ EDEBİYATTAN AYIRAMAZSINIZ

'Naipaul, edebiyatçı kimliği ile toplantıya çağrıldı' şeklindeki savunmanın anlamsız olduğunu söyleyen Özdenören şöyle konuştu: "İnsanların fikirleri ile edebiyat başarısı birbirinden ayrılamaz. Çünkü edebiyat başarısının içinde fikir de mündemiç. Kasapların hayvanın etini ayırdığı gibi bir edebiyatçıyı, yazarı, fikri ayrı, yazdığı ayrı diye mi değerlendireceğiz?" Emir Kusturica'ya gösterilen tepkinin, Müslümanlara ondan daha ağır hakaret eden Naipaul'e gösterilmemesini de eleştiren Özdenören, "Tepkisizliğin nedeni organizasyondan çoğu aydın ve yazarın geç haberi olması. Ama gündeme geldikten sonra tepki gösterilmeliydi" dedi.

Müslümanlara hakarettir
Solcu yazar Cezmi Ersöz

İslamiyet'e inanmış insanları bu denli rencide edici aşağılayıcı yazılar yazan birinin onur konuğu olarak davet edilmesi büyük ayıp ve hakarettir. Ben tepki koyan Hilmi Yavuz, Cihan Aktaş ve Salih Tuna ve diğer yazarları alkışlıyorum. Naipaul bu günde kadar en ufak bir özür dilememiştir Müslümanlar'dan. Düşüncelerinin değiştiğine inanmıyorum. Yazılarından dolayı onca tepkiye rağmen geçmişte yaptıklarına bir özeleştiri getirmemiştir. Böyle bir yazarın onurlandırılması, Müslümanları rencide eder. Aynı şekilde Bosna'da tecavüze uğrayan kadınlarla ilgili 'abartmayın' diyen Sırp yönetmen Emir Kusturica'ya gösterilen tepkiye de katılıyorum. Bir aydının bir sanatçının böyle meselelerde evrensel düşünmesi gerekir.

Davet etmek ahmaklıktır

Yazarlar Birliği eski Başkanı Nazif Öztürk, "Fikrini değiştirdi mi yoksa aynı mı kaldı buna bakmak lazım. Ama fikrini değiştirmediyse Müslümanlara 'parazit' diyen bir yazarı uluslar arası bir toplantıya 'onur konuğu' olarak davet etmek bir ahmaklık örneğidir. Naipaul'ü davet edilmesini protesto eden yazarlar toplantıya katılmamakta haklılar" dedi.

Toplantıya elbette katılmayacağım

Beşir Ayvazoğlu: Bana davet yazısı geldiğinde V. S. Naipaul'un adı yoktu. Katıldığını bilmiyordum. Hilmi Yavuz'un yazısından sonra öğrendim. Naipaul'u az çok tanıyordum ama bu denli Müslümanlara ve İslam'a önyargılı olduğunu 'parazit' diyerek hakaret ettiğini bilmiyordum. Elbette ben de onur konuğu olarak çağırılmasından rahatsızım. Katılmayı düşünmüyorum.

Seçimde daha dikkatli olunmalıydı

Nurettin Durman: İnsanlar Rahmani yolda da olabilir şeytani de... Ama işin şurası ilginç. Bu yazar daha önce de geldi konuştu, ama o zaman böyle tartışma yoktu. Şimdi neden tartışıyoruz anlamadım açıkçası. Bizim düşüncemiz evrensel ilahi bir düşünce, ben Müslüman'ım. Ama tuhaf karşıladım. En azından 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı bunu yapmamalıydı. Konuk seçiminde daha seçici olmalıydı.

YENİŞAFAK

22 Kasım 2010 - 14:30:50
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

16:44Genelkurmay: Yargı süreci devam ediyor
16:12"Kadına şiddet" eyleminde çirkin döviz
16:03Erdoğan, Lübnan'da Arapça konuştu
16:01Halaçoğlu: Kafkasya'da istikrar sağlanabilir
15:59Cumhurbaşkanı Gül Bern'de
15:35"Türk askerleri Rum silahlarını aldı" iddiası
14:59Şehit babası: Görevden alınması bizi sevindirdi
14:19Öğrencilerin ceza alması İTÜ'de protesto edildi
14:17KPSS adayları son kez uyarıldı
14:05Öcalan, Baydemir'i rakip mi görüyor?
13:59Kipriyanu: Türkiye takvim için bastırıyor
13:55Yıldız: Güney Akım ve Nabucco rakip değil
13:51Gönül: Kanunun uygulanmasından ibaret
13:46Eylem işçiler geri alınana kadar sürecek
13:36Kadınlardan Evren hakkında suç duyurusu
13:10İstanbul'da elektrik kesintisi
13:06Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
12:58CHP'den İstanbul B.B'ye dava
12:32Ergenekon Davası kilit isminin evi kurşunlandı
12:14Üzmez'in tutukluluk hali devam edecek
11:54Merkel:Ankara protokolü yerine getirilmeli
11:51Türkiye'nin Aden'deki komutanlığı bitiyor
11:31Büyükelçi öğretmenler günü resepsiyonu verdi
11:16ATO Başkanı Aygün hastaneye yatırıldı
11:14Arama yapan polislere beraat
11:10Hayvanlar derneğinde horoz dövüşü!
11:01Dursun Çiçek: İlkokul öğretmenim derdi ki...
11:002-B çalışmaları hız kazandı
10:59Mahkum sayısı 50 ülkenin nüfusundan fazla
10:58Komuta-kontrol için somut kararlar alınmadı
Daha fazla haber göster
10:55Yasa dışı dinlemede cezalar 3 kat artacak
10:47İşçiler CHP Mersin il binasını bastı
09:56Türk: Operasyon devletin kararıydı
09:49Karayollarında son durum
09:35Askerlik şubelerini özel güvenlik koruyacak
09:15Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
08:58Türkiye-Lübnan arasında ortaklık anlaşması
08:58Yılmaz Güney’in eşi konuştu
08:56Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
08:52Katili 6 yıl sonra bulundu
08:39Paşa, ilanla tanık arıyor
08:20GEREKİRSE YİNE ATEŞ AÇARIZ
08:13Abdülkadir'i görsünler tak dışardalar
08:06Çakmak gazı Bakanlığı harekete geçirdi
07:58KCK'dan Baydemir'e: Özeleştiri vereceksin
07:54Başörtüsünü siyasi simge görme oranı
07:35"O komutan da görevden alınsın"
00:32"Hayata Dönüş" başsavcılığa sorulacak
00:04Dışişleri Bakanlığından Kuzey Kore'ye kınama!
00:03Dışişleri Bakanlığı: Rapor haberi asılsız
23:59''Yasa dışı dinleme'' davasında 3 tahliye
23:51Erdoğan: İsrail belirsizlikler ülkesi
21:41Öğretmenler Gününe öğretmenler ilgi göstermedi
21:39Hayata dönüş operasyonu ertelendi
21:02Haberler, KCK'nın zoruna gitti!
20:15Başkomutana saygısızlık kabul edilemez, gereği...
19:43Telekulak çetesinin ilk duruşması yapıldı
19:09Beşir Atalay: Kanuni yetkimi kullandım
17:56Mustafa Topaloğlu da ifade için emniyette
17:54Şehit düşen askerin kimliği belli oldu
17:35Minibüsler çarpıştı: 3 ölü, 20 yaralı
17:24"Ergenekon"da yeni dava
17:07Lodos, demirli yük gemisini yan yatırdı
17:05Müdahillik talepleri reddedildi
16:56Yargılanan öğretmenler beraat etti
16:09Albay Öz hakkındaki 2 dava birleştirilecek
16:05Yağışlı hava sürecek
16:04Madımak Oteli'nde tahliye başladı
16:03TSK Personel Kanunu 65. md gündeme geldi
16:02Başbakan Erdoğan: 30 anlaşma imzalanacak
15:58Yakını vefat eden askere 10 gün izin
15:54Sağlıkta Türkiye-Afganistan işbirliği
15:53Askeri araç kazası:1 asker şehit
15:52Öğretmenler hâkim karşısında
15:43AÇIĞA ALINAN KOMUTANLAR AYİM'DE
15:38Hrant Dink'in öldülmesi davasına devam edildi
15:30UCLG Başkanı Topbaş'a bandolu karşılama
15:21'Rumlar adanın Rumlaşmasını istiyor'
15:1924 METRE UÇABİLEN YILAN!
15:05Francisco taburcu oldu
15:03Madımak Oteli, "boşaltın" yazısı bekliyor
15:02Film çekimi yapan ekibin aracı kaza yaptı; 5 yaralı
15:01Baskil katliamı duruşmasına devam
14:55Fitch'ten Türkiye'ye iyi haber
14:39Medvedev'den anlaşma onaylanacak
14:2981 ilden gelen öğretmenleri kabul etti
13:46Kaya'nın bölgesinde 4 olayda 42 asker şehit
13:35Öğretmenler 24 Kasım'da yargılanıyor
13:35Kenan Evren'in villası üç yıldır satılamıyor
12:34TAZMİNAT MİKTARI 4. HUKUK DAİRESİ'NDE
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
Onursuz konuk
 
 
Necmettin EVCİ
Değişen dünyanın son dalgaları
 
 
 
 
Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
 
Gül "görevden alma" ile ilgili konuştu
 
Yılmaz Güney’in eşi konuştu
 
Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
 
Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
 
 
 
 
 
 
 
Akıllılar, sebepler konusunda tartışır; aptallar da karar verir.
(ANARCHASİS)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.467
1.477
 
 Euro
1.957 1.972
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
66740  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app