DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Aliya RAHTE
 
Ruşen ÇAKIR
 
 
 
Ahmet Türk: CHP korkmazsa çok güçlenir
 
 
 
CHP'deki ayrışma şahıslarla ilgili değildi. Sistemin, politik yetersizliğin getirdiği bir süreçti bu. Bugüne kadar muhafazakar statükocu oldular. Ve böyle bir partinin asla iktidar olamayacağını gördüler. CHP kendi kabuğuna çekilmez ve değişimden korkmazsa çok güçlü bir parti olur.
 
Röportaj: Burcu BULUT

Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden biri Ahmet Türk. Kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı eski genel başkanı. Türk, milletvekilliğinin geri verileceği görüşünde. Ona göre, Doğu'daki öfkenin altında, yaşanan acıların tazeliğini ilk günkü gibi koruması yatıyor. 'Ötekileştirme, dışlanma' ana faktörler arasında. Türk, hem Kürt sorununu yorumladı, hem de CHP'deki değişimi...

- Siz ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliği iade edilmedi?
Partiler kapatılsa bile milletvekilliği düşmez. Bugüne kadar yapılan değişiklikler mağdurun lehine diye yorumlandı ve o şekilde kararlar oluşturuldu. Mesela son dönemde Hrant Dink'i katleden Ogün Samast bile yasadaki değişikliklerden yararlandı ve dosyası çocuk mahkemesine gönderildi. Şimdi bunu nasıl yorumlayacaksınız? Bu kararın da mercii Anayasa Mahkemesi'dir, yeniden değerlendirmelidir.

- Yeniden milletvekili olursanız ne yapacaksınız?
Zaten biliyorsunuz ki siyasi partilere üye olmak konusunda bir yasak var. Bu ortadan kalkmıyor. Milletvekili olsam bile bağımsız olmak durumundayım. Herhangi bir partiye üye olma yasağı devam edecek. Sadece bağımsız milletvekilliğinin yolu açılmış olacak.

- KCK Davası'nda Kürtçe savunma talebi reddedildi. Sizce bu hak ihlali mi?
Tabii ki. Lozan Anlaşması'yla başlayan bir süreçten bahsediyoruz. Lozan Anlaşması'nın 39. maddesi çok net: 'Azınlıklar kendi dilleriyle savunmalarını yapabilirler'. Ama Türkiye'de bu karar, bugüne kadar yer bulmadı. Türkiye artık ulus devlet mantığından kurtulup demokratik devlet statüsüne geçmeli. Bu toplumsal realiteyi inkar ederek sorunları çözmek mümkün değil. Bunu görmek lazım. Günümüz dünyası demokratik değişimi yaşayan, eşitlikleri esas alan bir anlayışa sahip. Bugün Avrupa Birliği'ne bakın, yerel dillerin kullanılması söz konusu. Farklılıkların kabul gördüğü bir birlik görüyoruz. Ama Türkiye AB'ye girmek istemesine rağmen Lozan Anlaşması'yla tanınmış bu hakları görmezden geliyor. Bu olmamalı. Cumhuriyetin temel kuruluş felsefesinde de bu yok. O yıllarda Mustafa Kemal şöyle diyor: 'Kürtler ve Türkler bu ülkenin eşit yurttaşlarıdır, birbirlerinin hakkına riayet etmek gerekir.' Bugün 20 milyon insanın dilini, kültürünü inkar ederseniz ne Türkiye demokratikleşir ne de halk sevgiyle kucaklaşır. Mesele Türkiye'nin bölünmesi değil bu farklılıkların korunması.

KÜRTLER, ARTIK TEHLİKE OLARAK GÖRÜLMEMELİ
- Bu davada size göre görmezden gelinen ne?
Kürt sorununun barışçıl, demokratik çözümü konusunda siyasi partimize mensup olan arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar illegal gösterildi. Türkiye'nin bölünmesine yönelik bir çaba içindelermiş gibi bir hava yaratıldı. Maalesef bugün bu nedenle tutuklular. Farklı düşündükleri için bu insanlar yargılanmamalı. KCK Davası'nda yargılananların yaptıkları çalışmaların tek bir sebebi var o da mevcut kimliğimizi korumak. Şayet siz sanki bir örgüt militanı gibi insanları yargılarsanız bu en büyük yanlış olur. Türkiye artık Kürtleri potansiyel tehlike olarak görmekten vazgeçmeli.

- Kürt sorunu nasıl çözümlenebilir sizce?
Kürtlerin dilini, kültürünü bir zenginlik sayarak, bu farklılıkları tanıyarak. Bu farklılıklar olmadan Türkiye'nin büyümeyeceğini kabul edilirse, Kürt sorunu çözülebilir. Ama yıllardan beri inkarcı, imhacı bir anlayış hakim. Korkutarak, baskı kurarak sorunların çözümlenebileceği sanılıyor. Bunda ısrar edilirse, bu anlayışla demokratik bir Türkiye yaratamayız. Halkı sevgiyle kucaklaştıramayız. Biz birbirimizi severek, farklılıkları esas alarak yeni bir anlayışı egemen kılmalıyız Türkiye'de.

DEMOKRATİK ÖZERKLİK 'AYRIŞMAK' DEMEK DEĞİL
- Mesela 'demokratik özerklik' gibi bir yöntemle mi?

Bazen demokratik özerklikten söz ediliyor. Demokratik özeklik 'ayrışmak' demek değil bunun anlaşılması gerekli. Bizim istediğimiz farklı kültürlerin görülüp kabul edilmesi. Ve bu çerçevede demokratik bir yapıya kavuşturulması. Dünyanın pek çok ülkesinde bu hak ve özgürlükler tanınıyor. Avrupa Birliği'ne girmek isteyen bir ülke olarak anlayışımızı bir an evvel değiştirmeliyiz. Hak ve özgürlükleri kısıtlayarak demokratik bir yapıya ulaşamazsınız. Güven eksikliği söz konusu. Yurttaşına güvenmek başlıca kural. Kürt insanı bir tehlike olarak görülmekten vazgeçilmeli.

- Kürtler tehlike olarak mı görülüyor?

Şimdiye kadar hep Kürtler potansiyel tehlike olarak görüldü. Bizim bizden başka dostumuz yoktur mantığı. Bu mantık artık günümüz anlayışına uymuyor. Mesela, düne kadar 'Kahpe Yunan' dediğimiz insanlarla bugün dostluk, işbirliği içindeyiz. Siyasetteki yaklaşım biçiminizi değiştirdikçe hem komşularınızı hem de ülke içindeki vatandaşlarınızı kazanırsınız. Bugün CHP'nin bile çatlaması şahısların kavgasından ötürü değil?

- Gerçek sebep ne?

Sistemin, politik yetersizliğin getirdiği bir süreç bu. Bugüne kadar muhafazakar statükocu oldular. Ve böylesi bir partinin asla iktidar olamayacağını görmeye başladılar. Kürt sorunu konusunda 70 yıllık bağnaz politikalarla bu işin çözülemeyeceğini anlamaya başladılar. Bütün bunlar değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu gösteriyor bizlere. Eğer bunları görmezsek kesinlikle başarılı olamayız. CHP bugün bunları yaşıyorsa, mesele yönetim anlayışı değil. Yönetim biçimi ve siyasete bakışın getirdiği bir ayrışma.

CHP'NiN SOSYAL DEMOKRAT OLMASI KAÇINILMAZ
- CHP'deki bu değişim iyi oldu mu sizce?

Tabii ki. Değişimin sonuçları nereye gider tahmin etmek güç ama CHP'nin artık sosyal demokrat bir parti olması gerekiyordu. Bu kaçınılmazdı. Gerçekten halkı kucaklayacak bir parti olduğu zaman, toplumsal realitesine uygun çözümler ürettiği zaman elbette güçlenecektir. Ayrıca çok farklı bir ekonomik yaklaşım biçimi geliştirmeli. Kendi kabuğuna çekilmez ve değişimden korkmazsa çok güçlü bir parti olur CHP.

SİLAHLARI ÖCALAN SUSTURUR
- Kürt sorununun çözümü konusunda kimler esas alınmalı? Muhatapları kimler?

İpe un serme dönemi bitti. Sorunları tartışarak, diyalogla çözmek önemli. Kürtler, Türkler, sivil toplum kuruluşları ne istiyor oturup konuşarak, tartışmalıyız. Sorunun muhatapları belli kabul etseniz de etmeseniz de. Bu gerçek kabul edilmeli artık. BDP Kürt halkının partisi, PKK bugün halk tarafından inkarı mümkün olmayan bir güç. Bunu anlamak şart. Siyasi çözüm konusunda muhatap partimiz BDP. Ama silahların susmasını sağlayacak güç Abdullah Öcalan'dır. İşte bu aktörleri görerek hareket edilirse ancak çözüme ulaşılabilir.

- Kandil ile Öcalan arasında sorun çıktığı, sürtüşme yaşandığı söylenyor. Doğru mu?
Kandil bir hareket, Öcalan da bu hareketin başıdır. Aralarında bir sorun olduğunu düşünmek yanlış olur. Bir tartışma tabii ki yaşanabilir. Ama tartışma olmaksızın çözüme ulaşmak mümkün değil. Bu herhangi bir kuruluş da olabilir. Bir çatışma gibi değil bir paylaşım olarak görmek gerekir bu durumu.

- Bölge halkının beklentileri ne?
Ötekileştirme mantığına artık son verilmeli. Birisi çıkıp da ben Diyarbakırlı'yım, Mardinli'yim deyince yüz çevriliyor. Bu dışlanmaya artık son verilmeli. Toplumsal bakış değişmeli. Kürtlerin sorunları sadece ekonomik ve sosyal boyutta ele alınmamalı. Yoksulluğun işsizliğin olduğu yerlerde tabii ki başka sorunlar çıkacak. Ama eğer insan kendini özgür hissetmezse diğer sorunları görmez. Ve bugün Doğu ve Güneydoğu'da kendini özgür hissetmeyen, baskı içinde yaşayan bir topluluk var. Buna son vermek 30 yıldır süren bu işkenceyi bitirmek gerek.

AKŞAM

Anahtar Kelimeler:

Ahmet TürkCHPBDP

21 Kasım 2010 - 09:54:01
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

20:00CHP milletvekilleri genel kurulu terk etti
19:43Erdoğan, Lübnan'daki Türk bölüğünü ziyaret etti
19:37Sivil darbeyle uzaktan yakından ilgisi yok"
19:37"Torba kanun" yasalaştı
19:22HAS Parti'den ''mikrofon kazası'' açıklaması
19:12Cumhurbaşkanı Gül isviçre'de
18:17"Türkiye artık NATO'ya araç satıyor"
18:15Yayla: BDP ile ittifak söz konusu değil
17:01Gönül, eski başkanın cenaze namazına katıldı
15:55Sigarayı bırakan vekillere plaket
15:51"Açığa alma" Komisyon'da tartışıldı
15:29Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun telefonu
15:07Gürsel Tekin'den Kurultay açıklaması
13:23"Açık tutulan mikrofon" tuzağına ne dedi?
12:38BBP lideri Topçu Kızılay'ı ziyaret etti
12:16CHP eski il başkanı da Türel'e tazminat verecek
11:55Erdoğan, CHP'li Altay'dan manevi tazminat kazandı
11:50Şahin: Sivil irade darbe yapmaz
11:20Alparslan Türkeş'in doğum günü
09:47'Neden Türk varlığına armağan oluyum?'
08:59Milletvekili olacak mı?
08:55Gül "görevden alma" ile ilgili konuştu
23:52Erdoğan: Hayırlı haberler almak istiyoruz
23:50Konyalılar Aralık ortalarında Hızlı Treni görecek
23:50Vicdan muhasebesi var bir de paranın muhasebesi var
21:51Menderes: CHP türbanın sokulmasına razı olmaz
19:02Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun telefonları
18:37Meclisin çalışma mesaisi artırıldı
18:33Kurtulmuş açık mikrofonu fark etmedi
17:47İktidara gelince Güldünya Yasası'nı çıkaracağız
Daha fazla haber göster
17:24Şahin: Türkiye'yi siviller yönetmektedir
16:59Erdoğan, Lübnan'dan İsrail'i uyardı
16:27Erbakan: Genelkurmayın görüşü alınmıştır
16:08Baydemir 'mesaj' haberini yalanladı
15:35MHP'DEN "GÖREVDEN ALMALARA" DESTEK!
15:33AK Partili Çelik: Klasik CHP budur
15:28Şahin: Siyasi polemiklere girmek adetim değil
15:26Ertuğrul Günay: Ayıptan kurtulduk
14:41Yazıcıoğlu'nun arkadaşını ziyaret ettiler
14:35Tekin, Kılıçdaroğlu açıklaması
13:34Kılıçdaroğlu bugün taburcu edilecek
13:33Bütçe görüşmelerinde "densiz" tartışması
13:19MHP Diyarbakır'da miting yapacak mı?
13:15Gül, Kadir Topbaş'ı kutladı
13:14Anadol: Kılıçdaroğlu'nun sağlık durumu iyi
12:48Soylu: Yapılan işlem, sorumluluğun gereğidir
12:25CHP: Açığa alınmalar sivil darbedir
12:15Kılıçdaroğlu'ndan Şafak Bay'a "geçmiş olsun"
11:31Kılıçdaroğlu, fıtık ameliyatı oldu
11:23155 dosya kanun bekliyor
11:10Gül yarın İsviçre'ye gidecek
10:21Baydemir: Halkımızı mahcup etmedik
09:23Son seçim anketini Başbakan açıkladı
08:29Önder Sav'ın eli havada kaldı
08:09Diplomatların 'beyin fırtınası' için geliyor
00:42AK Parti toplantısında neler konuşuldu?
23:37Ak parti istişare toplantısı sona erdi
23:34Kılıç: Meclis gündemini değerlendirdik
22:33Bosna Hersek'in refahı bizim için önemli
21:09Madımak otelini yüzleşme mekanı yapacağız
20:20Kılıçdaroğlu kurultay için nabız tutuyor
19:19İzzetbegoviç, Davutoğlu'nu ziyaret etti
19:07Kurtulmuş'dan seçim ittifakı açıklaması
18:51Şahin: Enerji ve su kaynakları azalıyor
15:28"Kediye nasıl takla attırdıklarını da biliyoruz"
15:24BDP'nin grup toplantısı 'kadınlara' ayrıldı
14:48Gül öğretmenlerle öğle yemeği yiyecek
14:46Kılıçdaroğlu: Milletle ittifak yapacağız
14:27Başbakan Erdoğan, Lübnan'a gidecek
14:14Kılıçdaroğlu'ndan öğretmenlere mektup
14:03Kışanak: Baydemir istifa etmedi
13:33Öğretmenleri Gül ile gurur duyuyor
12:54Erdoğan: "Her yol mübah" fayda sağlamaz
12:54Çevre Bakanı, 32 bin kişiyle tokalaştı
12:27CHP Kadın Kolları Genel Başkanı değişti
11:55AK Parti grubu 21.30'da toplanacak
11:39Bahçeli: Hükümet NATO konusunda çelişkili!
11:36'Hükümet 8 yıllık süreyi iyi değerlendiremedi'
10:30CHP'li Tekin, Karaca'yı canlı yayında fırçaladı
09:13"NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir"
09:03Rahibe afişçisine disiplin işlemedi
22:10Türkiye'yi 8 yılda en saygın ülke haline getirdik
22:01Arınç: AB konusundaki fikirlerim değişti
20:59Bağış'tan soru ve eleştirilere yanıt
19:34Çiçek: MGSB, Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi
19:24Batum: Olağanüstü kurultay kararı yok
17:06Kılıç: Aydemir görevinin başında
16:32Bağış: Er veya geç AB'ye üye olacağız
16:30Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Belçika'da
16:11Erdoğan'a Lübnan'da "liderlik ödülü" verilecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
Onursuz konuk
 
 
Necmettin EVCİ
Değişen dünyanın son dalgaları
 
 
 
 
Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
 
Gül "görevden alma" ile ilgili konuştu
 
Yılmaz Güney’in eşi konuştu
 
Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
 
Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
 
 
 
 
 
 
 
Akıllılar, sebepler konusunda tartışır; aptallar da karar verir.
(ANARCHASİS)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app