DOLAR 1.483 - EURO 1.990 - ALTIN 65.62 - IMKB 66335
Çarşamba 24 KASIM 2010
"Askerlerin karşısına geçerek halay çektik" Boston Havaalanında alarm verildi İstanbul Büyükşehir Belediyespor da 3. turda AK Parti toplantısında neler konuşuldu? 39 HASTASINA TECAVÜZ EDEN DOKTORA 278 YIL Şampiyonlar Liginde 5. hafta maçları yapıldı İstanbul'da lodos ve şiddetli yağış Galatasaray Cafe Crown grup lideri SARKO'DAN MUHABİRE: BEN ŞİMDİ SENİN... Kılıçdaroğlu kurultay için nabız tutuyor habertaraf.com
 
 
 
Öğretmen ücretleri ve sağlanan imkanlar yetersiz
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
İran: Yeni günahkâr
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Kuzey Kore lideri Kim Jong-il
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Türkiye ne kazandı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Saygısız
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Bir Türk siyaset panzeri: RTE
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Riskler haritasında İran
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
NATO Zirvesi'nde ne oldu?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Baykal zihniyetiyle CHP intihar eder!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Kılıçdaroğlu'nun iki şansı: Aleviler ve Ergenekon davası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ahmedinecad Kemalist mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Her şeye hayır derseniz değişimi de durdurur musunuz?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Fatih Altaylı'ya yeni sorular
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Demek 10. Yıl Marşı da yalanlarla örülü...
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Senaristler sapkın mıdır?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Artık her kurşun, her mayın, her bomba önce Kürtleri vuruyor
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Sayın Bahçeli’ye nefis malzeme!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Füzeyle kalkan zararla oturur
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Füze kalkanı uzlaşısı!
 
 
 
 
Serdar AYDIN
 
İlhan AKKURT
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Ölümünün 100. yılında Tolstoy anılıyor
 
 
 
MOSKOVA- Rus yazar Tolstoy, ölümünün 100. yıldönümünde anılıyor.
 
"Savaş ve Barış", "Anna Karenina", "Hacı Murat" ve başka ünlü eserleri kaleme alarak dünya edebiyat tarihinin önemli yazarlarında Lev Tolstoy, ölümünün 100'üncü yıl dönümünde anılıyor.

"Tolstoy'suz yüz yıl" başlığı ile Rusya dahil dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen anma törenlerinde büyük yazar Tolstoy'un eserleri, düşünceleri ve felsefi görüşleri ele alınıyor. Kendisiyle, yazarlık faaliyetiyle ilgili çeşitli sergiler, konferanslar ve açık oturumlar yapılırken, dünya televizyon kanallarında sunulan belgesel filmler de ilgiyle izleniyor.

Soylu bir ailenin çocuğu olarak 1828'te dünyaya gelen Rus yazar, anne ve babasını erken yaşlarında kaybetti. Almanca ve Fransızca öğrendi. 1851'de Kafkaslarda askeri eğitime başladı. Kırım savaşına katıldı ve yaşadıklarını "Sivastopol Hikayeleri" olarak kaleme aldı. "Çocukluk", "Kozaklar", "Hacı Murat" ve başka eserleri yazdı. Daha sonra başta Avrupa olmak üzere yurtdışı gezilerine çıktı.

Memleketine döndü ve doğduğu Yasnaya Polyana'da köy okulu açarak kendini halk eğitimine atadı. Sofya ile evlenen Tolstoy'un on üç çocuğu oldu. 1863 yılında dev "Savaş ve Barış" eserini yazmaya başladı ve altı yılda tamamladı. 1873'te bir diğer klasik eseri "Anna Karenina"yı kaleme almaya başladı ve üç yılda bitirebildi.

İSLAMİYET'E BÜYÜK SAYGISI VARDI

Rus Ortodoks Kilisesi de Tolstoy'un düşüncelerini yanlış anladı. Aslında Allah'a inancı sonsuz idi. Kilisenin bazı düşüncelerine katılmıyordu. Ayrıca İslam'a büyük saygısı vardı.

Tolstoy'un İslam'la ilgili olumlu düşünceleri eski Sovyet rejiminde kamuoyundan saklanmıştı. Sovyetler'in çöküşü sırasında o "sır" ortaya çıktı: 1909 yılında ölümünden bir yıl önce Çar ordusunda Azeri kökenli General İbrahim Ağa Vekilov'un Rus eşi, Tolstoy'a mektup yazıyor.

General eşi, mektubunda biri üniversitede, diğeri askeri okulda okuyan iki oğlunun babalarının İslam'a ilgi duyduğunu anlattı. Bu durumda Rus yazara Ortodoks olarak kendisinin ne yapması gerektiği hususunda yardım istedi. Tolstoy Vekilova'ya şu cevabı verir:

"Muhammediliğe (İslamiyet), Hristiyan dininden daha fazla önem vermelerine gelince, ben tüm kalbimle buna katılıyorum. Bunu söylemek ne kadar tuhaf. Ama benim için Muhammedilik, Haça tapmakla mukayese edilmeyecek kadar üstündür... Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her Hristiyan ve her bir insan .. tereddüt etmeden Muhammediliği, tek Allah'ı ve O'nun peygamberini kabul ederdi."

HERKESTEN KÜSEREK KAÇMAYA ÇALIŞTI; AMA...

Tolstoy, eşiyle son yıllarında geçinemiyordu ve yaşadığı geçimsizliğe restini çekti: Herkesten küserek doğma büyüme yeri Yasnaya Polyana'daki evini terk etti. 20 Kasım 1910'da Bulgaristan'a gitmeye çalışırken zatürreye yakalandı ve Lipetsk bölgesinde küçük bir tren garında hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Yasnaya Polyana'daki çiftliğinde toprağa verildi.

Sovyet rejimi de Tolstoy'u "ressam" gibi tanıtarak düşünür yönünü kabul etmedi. ABD ve İtalya 1956 yılında Tolstoy'un eseri üzerine "Savaş ve Barış" filmini çevirince Sovyet yönetiminin "aklı başına geldi".

Kremlin, Moskova'da Tolstoy anıtının olmadığını fark etti. Ayrıca 29 milyon dolar harcayarak 1965'te kendisi de "Savaş ve Barış" filmini çevirdi. Günümüzde de Rus Ortodoks Kilisesi ile görüş ayrılığı tekrar tartışılıyor.

KİMDİR?

Lev Nikolayeviç Tolstoy (Rusça: Лев Никола́евич Толсто́й; genellikle Türkçe'de: Lev Nikolayeviç Tolstoy) (9 Eylül 1828 - 20 Kasım 1910, Miladi Takvim; 28 Ağustos 1828 - 7 Kasım 1910, Julian Takvim)

Büyük bir Rus yazarı; fikir, eğitim, sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana'da doğdu. Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova'ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerletmiş, Voltaire'i ve J. J. Rousseau'yu okumuş, bu iki yazarın kuvvetle etkisinde kalmıştı. Yasnaya-Polyana'ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk eseri olan "Çocukluk"u bu sıralarda yazdı.

Bir süre sonra orduya girdi; Kafkasya'ya gitti. Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlarını ele aldığı izlenimlerle ilk gerçekçi hikâyelerini yazdı. 1854'te Kırım savaşı'na subay olarak katıldı. Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg'a gitti. Bir kısım eserlerini oldukça sakin geçirdiği o yıllarda yazdı. Gene de içinde, aradığını bulamayan bir ruh çalkalanıyordu. Batı Avrupa ülkelerinde uzun bir gezintiye çıktı. Almanya, Fransa, İsviçre'de dolaştı. Yurduna dönüşünde gene Yasnaya-Polyana'ya yerleşti. Asalet ünvanlarından, lüksten sıkılıyordu. Köyünde bir okul kurdu. Bu okul, öğrenim, eğitim bakımından yepyeni bir kurumdu. Huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra, 1862'de evlendi.

Tolstoy evlendiğinde karısı Sophie Behrs 16 yaşında idi. Bu evlilik onun düzenli bir hayat özlemini giderecekti. Karısına; önceki yaşamı, özelliklede yanlarında çalışan kadın kölelerle olan cinsel ilişkileri anlattığı günlüklerini evlendikleri gün okuması için vermiş ve önceki hayatındaki yaptığı yanlışları öğrenmesini istemiştir. Fakat cinselliğe düşkünlüğü evlilikleri boyunca sürdü. Bu evlilkten 12 çocukları oldu; bu çocuklardan 5'i öldü. Eserlerinden en kuvvetli olan iki romanı "Savaş ve Barış" ile "Anna Karenina'yı", bu sıralarda yazdı. Karısı, eserlerini yazmasında en büyük yardımcısıydı. Hatta "Savaş ve Barış"ı 12 kez düzeltmelerini yapıp yazmıştır. Aradan bir süre geçince yeniden, bu sefer eskilerden daha şiddetli bir moral çöküntüsüne uğradı. Geniş halk yığınlarının, özelikle Rus köylüsünün yoksul, perişan durumu onu çok üzüyordu. Bütün servetini köylülere dağıttı, her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Kaba saba giyiniyor, giydiği her elbiseyi kendisi dikiyordu. Değişmeyen tek tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı. "Kroyçer Sonat", "Efendi ile Uşak", "Karanlıkların Gücü", "İman nedir", "İnciler", "Kilise ve Devlet", "İtiraflarım" hep bu yılların ürünleridir.

Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy'un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını gerçekten büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof bir eğitimci olarak da ün kazanmıştı. Yukarıda sayılanların dışında "Diriliş", "Gençliğim", "Çocukluk", "Hacı Murat", "Ayaklanış", "Sergi Baba", "Tanrı Bizim İçimizdedir", "Kazaklar", "Tesadüf", "İki Süvari" gibi eserleri vardır.

82 yaşında vefat eden Tolstoy birçok kez büyük sıkıntılar yaşamıştır. Tolstoy, ömrünün son yıllarını büsbütün derbeder bir şekilde geçirdikten sonra, bir küskünlük sonucunda, evini bırakıp yollara düştü. Hayatı boyunca yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalıştı, İslam'a olan merakı sebebiyle bir gece trene binip İstanbul'a gitmeye karar verdi, ancak tren istasyonunda fenalaştı. Oradaki görevlilerden birinin evinde geceyi geçirdi, ertesi gün hayata gözlerini yumdu.

Romanları

* Çocuklukluğum
* İlk Gençlik
* Gençlik
* Sivastopol Serisi
* Kazaklar
* Savaş ve Barış
* İnsan Ne İle Yaşar?
* Ivan Ilyiç'in Ölümü
* Anna Karenina
* Kroyçer Sonat
* Diriliş
* Hacı Murat
* Sergi Baba
* Efendi İle Uşağı

Öyküleri

* Toprak Ağasının Sabahı
* Baskın
* Ormanın Kesimi
* Notes of a Billiard Marker
* İki Süvari Subayı
* Bir Karşılaşma
* Tipi
* Lucerne
* Albert
* Üç Ölüm
* Aile Saadeti
* Polikuska
* The Decembrists
* Caucasus Mahkumu
* İvan İlyiç'in Ölümü
* Holstomer
* İnsanlar Arasında Boş Bir Konuşma
* Usta ve Çırak
* Köyde Şarkı Söylemek
* Köyde Dört Gün
* Yanlış Kupon
* Oyun'dan Sonra

Masalları

* Fil ile Tilkiler
* Masallar
* an Masallar

Günlük ve Mektuplar

* İlk hatıralar
* İtiraflarım
* Sevginin Talebi

Eğitim

* Popüler Eğitim
* Eğitim ve Öğretim Programları ve Danışmanlığın Tanımı
* Bir Okuma Kitabı
* Popüler Öğretim
* Yeni Bir Okuma Kitabı

Din ve Ahlak

* Doğmatik Teolojinin Eleştirisi
* İncil'in Kısa Bir İzahı
* The Four Gospels Unified and Translated
* Church and State
* Neye Güveniyorum?
* Hayat
* Sevgi Tanrısı ve Komşunun Biri
* Timothy Bondareff
* İnsanlar Niçin Sarhoş Olurlar?
* On Non-Resistance
* Birinci Adım (vejeteryanlık üzerine)
* Tanrı'nın Hükümdarlığı Kendi İçimizdedir
* Non-Activity
* The Meaning of the Refusal of Military Service
* Sebep ve Din
* Din ve Erdem
* Hıristiyanlık ve Vatanseverlik
* Non-Resistance ( Ernest H. Crosby'e bir mektup)
* Kutsal Kitab'ı nasıl Okumalıyız?
* Kilise'nin Aldatmacası
* Hıristiyan Öğretisi
* İntihar
* Öldürmeyeceksin
* Aziz Sinot'a Yanıt
* Sadece Savaş
* Dinde Hoşgörü
* Din Nedir?
* Ortadoks Rahiplerine
* Bilgeleri Düşünceleri (derleme)
* Tek İhtiyacımız
* Büyük Günah
* A Cycle of Reading (derleme)
* Adam Öldürme!
* Birbirinizi Sevin
* Gençliğin Savunması
* Şiddetin Yasası ve Sevginin Yasası
* Tek Emir
* Her Gün İçin (derleme)

Sanat ve Edebiyat

* Sanat Nedir?
* Sanat ve Sanatsal Olmayan
* Shakespeare ve Drama
* Dr.Alice Stockham'ın Edward Carpenter Tarafından Yazılan "Modern Bilim Cevirisi"nin Önsözü
* Orloff'un Albümü
* Amiel
* Guy de Maupassant Hikayelerinin Serbest Çevirileri
* Bernardin de St. Pierre

Halk İçin Kısa Öğretici Hikayeler

* İnsan Neyle Yaşar
* Sevgi Nerdeyse Tanrı da Ordadır
* İki Yaşlı Adam
* İhmal Edilen Bir Ateş Evi Yok Eder
* Nicolas Stick (Çar 1.Nicolas )
* Bir İnsana Fazla Mülkiyet Gerekir mi?
* Ifias
* Tanrı'nın Oğlu
* Üç Münzevî Adam
* Mum
* Pişman Günahkâr
* İlk Damıtıcı
* Aptal İvan
* Boş Davul
* Işıkla Birlikte Işıkta Yürümek
* Üç Mesel
* Esarheddon
* Üç Soru
* Cehenneme Dönüş
* Çalışmak, Ölmek ve Hastalanmak
* Bir Dua
* Meyveler
* Korney Vasilyeff
* Niçin?
* İlahiyatçı ve İnsan
* Bir Köylüye Bilimsel Bir Mektup

Sosyal ve Siyasi Denemeler

* Moskova'nın Nüfus Sayımı (1882'de)
* M. A. Engelhardt'a Mektup
* O Halde Ne Yapmalıyız?
* Kadınlar
* El Emeği
* Zihinsel Hareketlilik ve El Emeği
* Kültür Şöleni (Moskova Üniversitesinin Yıldönümü'ne)
* Bir Devrimci'ye Mektup
* Açlık (rapor ve mektuplar)
* Utandır! (bedensel cezaya karşı)
* Vatanseverlik ve Barış
* Liberallere
* Bakanlara
* Sonun Başlangıcı
* Terfi Ettirilmemiş Bir Görevliye Mektup
* Hague Barış Konferansı
* İki Savaş
* Suçlu Kim?
* Carthago Delenda Est
* Zamanımızın Köleliği
* Çıkış Nerede?
* Vatanseverlik ve Hükümet
* Gerçekten Zorunlumu?
* Çar'a ve Yardakçılarına
* Çağın Yaklaşan Sonu
* Askerlik Hatıraları
* Memurluk Hatıraları
* İşçi Sınıfı Problemi
* Çar'a Mektup
* İşçi Sınıfına
* Politikacılara
* Sosyal Reformlara
* Pietro Mazzini'ye Mektup
* Kendinizi Hatırlayın
* Rus Devrimi
* İşçi Sınıfı Nasıl Özgür Kılınabilir?
* Büyük Bir Adaletsizlik
* Rusya'da Sosyal Hareket
* Çağın Sonu
* Halkın Savunması
* Askerlik Hizmeti
* Rus Devrimi'nin Anlamı
* Ne Yapılmalı?
* Hükümetin, Devrimcilerin ve Halkın Bir Savunması
* Mülkiyet Sorununun Tek Çözümü
* Susamam
* Molochnikoff'un Tutuklanmasıyla İlgili
* Bosna ve Herzegovina'nın İlhakı
* Kaçınılmaz Devrim
* Stockholm Barış Konferansı'na Bir Adres
* Faydalı Bir çare

Oyunlar

* Karanlığın Gücü (dram)
* Aydınlanmanın Meyveleri (komedi)
* Ceset (tamamlanmamış dram)


Anahtar Kelimeler:

Tolstoy

21 Kasım 2010 - 01:29:09

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.483
 
 Euro
1.973 1.990
 
 Sterlin
2.317 2.370
 
 Altın
64.85 65.62
 
 IMKB
66335  
 
 
Kutsi: Rolümü gerçek sanıp ameliyata geldiler...
 
“Doktorlar” isimli dizide Dr. Levent karakterini başarıyla canlandıran Kutsi, hem şarkıcılığı hem de oyunculuğu ile son dönemin yükselen isimleri arasında yer alıyor. İlk oyunculuk teklifi geldiğinde 'Ben yapamam' diyerek masadan kalkmış Kutsi… Fakat “Doktorlar” dizisindeki Levent karakterini o kadar başarıyla oynamış ki izleyiciler gerçek sanıp ona ameliyata bile gelmişler.
 
 
 
 
  Gazetelerin haftalık tiraj raporuna göre; 15-21 Kasım haftasında hangi gazete ne kadar satış yaptı? Hangi yayınlar büyük tiraj kaybına uğrarken hangilerinin okuyucu sayısında artış görüldü? İşte tiraj raporundan sürpriz gelişmeler…  
 
 
 
  Türk Halk Müziği'nin çok önemli bir sesi tüm dünyaya yayın yapan CNN International'a konuk oldu.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin