DOLAR 1.462 - EURO 1.983 - ALTIN 64.03 - IMKB 67926
Salı 23 KASIM 2010
Dolar 1,4600, Euro 1,9820 lira "NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir" Dershane öğretmeni dolandırdı Rahibe afişçisine disiplin işlemedi Kuzey Kore ile Güney Kore arasında çatışma 'Parazit davet'e aydınlar tepkili Bitlis'i Bursalı Tahir'e sorun Çeteden 250 subaya kirli tuzak Erzincan'da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı Aybaba: Takımda sıkıntılarımız var habertaraf.com
 
 
 
Irak’ta kazananlar ve kaybedenler
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Siverek il olmalıdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bir şehir efsanesi Yolyemez vefat etti
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Türkiye ne kazandı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Saygısız
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Riskler haritasında İran
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
NATO Zirvesi'nde ne oldu?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Kılıçdaroğlu'nun iki şansı: Aleviler ve Ergenekon davası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ahmedinecad Kemalist mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Her şeye hayır derseniz değişimi de durdurur musunuz?
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Senaristler sapkın mıdır?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Artık her kurşun, her mayın, her bomba önce Kürtleri vuruyor
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Bilal CAN
 
Aliya RAHTE
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Kılıçdaroğlu: Eski hapishane yıkılmayacak
 
 
 
DİYARBAKIR- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin iktidarında, hak ve özgürlüklerin genişleyeceğini, etnik kimliklere, inançlara saygı duyulacağını belirterek, ''Eski hapishane yıkılmayacak, orası müze yapılacak, orada dram var, insanlık dramı var, orada ve Diyarbakır'a hapishane değil, fabrikalar yapılacak'' dedi.
 
CHP Diyarbakır İl Başkanlığında konuşan Kılıçdaroğlu, vatandaşların Kurban Bayramını kutladı. Bayramın birinci ve ikinci günü Paris'te bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, Türkiye'ye döndükten sonra Ankara'ya ve daha sonra Diyarbakır'a geldiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, ''Birileri bize, 'Sivas'ın ötesine gidemez' diyordu. İşte buradayız, her yer bizim, her toprak bizim. Bu ülkeyi beraber kurduk, dedelerimiz Kurtuluş Savaşını beraber verdi. Dedelerimiz aynı toprakta şehit olarak yatıyor. Neyi paylaşamıyoruz, niye ayrılık gayrılık yapıyoruz? Beraber olacağız, özgür olacağız. Daha demokratik bir ülkede, sosyal hakların geliştiği ülkede, sosyal devletin olduğu bir ülkede barış içinde, huzur içinde, kardeşlik içinde yaşayacağız'' diye konuştu.

Diyarbakır'a ilk kez 1976 yılında geldiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, o zamanlar Diyarbakır'ın mütevazi ve küçük bir şehir olduğunu, ancak zamanla büyüyerek, şehrin sorunlarının da arttığını belirterek, ''Diyarbakır'ı bu bölgenin Paris'i yapmak CHP'nin boynunun borcudur'' dedi.

Diyarbakır'ın çok başbakan ağırladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Ama bir şeyi Diyarbakırlı kardeşlerimin vicdanına havale ediyorum. Bir başbakan geldi Diyarbakır'a, çok şey vaat edeceği söyleniyordu. Ve Diyarbakırlılara şunu söyledi; 'Eski hapishaneyi yıkacağım, söz size daha büyük bir hapishane yapacağım.' Bakın şimdi, Diyarbakırlı kardeşlerime söylüyorum; CHP'nin iktidarında, hak ve özgürlükler genişleyecek, etnik kimliklere saygı duyulacak, inançlara saygı duyulacak. Eski hapishane yıkılmayacak, orası müze yapılacak. Orada dram var, insanlık dramı var orada. Ve Diyarbakır'a hapishane değil, fabrikalar yapılacak. Bugün Dünya Çocuk Günü. Çocuklarımızı gördünüz sokaklarda. İşsizliğin en yoğun olduğu kent Diyarbakır, boşanma davalarının en fazla olduğu kent Diyarbakır. Üniversiteyi bitirip iş bulamayanların kenti Diyarbakır. Bir kamyonun üzerinden ekmek dağıtılırken bir ekmek kapmak için birbirini ezen Bağcılar'daki kadınlarımızın sorunu da Diyarbakır'da. Oradaki dram da Diyarbakır'da. Diyarbakır bunu hak ediyor mu? Hayır. Diyarbakır bunu hak etmiyor.''

Barışı ve kardeşliği, özgürlüğü ve gerçek anlamda demokrasiyi sağlayacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Telefonların dinlenmediği, özgürlüğün, bireysel hak ve özgürlüklerin genişlediği bir Türkiye'yi yeniden kuracağız, beraber kuracağız. Biz kardeşlik diyoruz, birileri 'ayrımcılık' diyor. Biz özgürlük diyoruz, birileri baskı yapıyor. Kim ne yaparsa yapsın, el ele verdiğimizde, güçleri birleştirdiğimizde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur'' dedi.-''NİYE O ÇOCUKLARIMIZ ELLERİNE TAŞ ALIYOR?''-''Gelin üyeliğinizi yapın, hep beraber özgürlüklerin kapısını aralayalım'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Biz, bölgede yaşayan Kürt yurttaşlarımızın etnik kimliklerine saygılıyız, onlara ilk kez şunu söyledik; 'etnik kimlik herkesin şerefidir' dedik, 'o şeref herkesin başının tacıdır' dedik, 'herkesin inancına saygılıyız' dedik, 'herkesin inancı başımızın üstündedir' dedik. Ama dedik ki; 'devlet etnik kimlikler ve inançlar konusunda tarafsızdır, her yurttaşa eşit hizmet götürmek zorundadır, her yurttaşı kucaklamak zorundadır, her yurttaşa eşit eğitimi, sağlığı, işi, aşı, gücü vermek zorundadır, devlet budur, devletin varlık nedeni de budur.' Devlet baskı yapmaz, asimilasyon yapmaz, fabrika, istihdam yaratır, herkesi kucaklar ve herkesin Türkiye Cumhuriyeti'nin aidiyet bağlarını güçlendirir, devlet budur.

Bunun için vardır devlet. Bizim aslında sorarsanız nereden geldiğimiz çok önemli değil, nereye gittiğimiz çok önemli. Nereye gidiyoruz biz? Çağdaş uygarlığa gideceğiz. Özgürlükler içinde, barış içinde gideceğiz. 'Dünya Çocuklar Günü' dedik. Çocuklarımızın eline taş verirsek bu ülkede huzur ve barışı sağlar mıyız? Niye o çocuklarımız ellerine taş alıyor? O zaman yapacağımız bir şey var, önce büyükler düşünmeli; 'niye çocuklarımız bu hale geliyor?' Büyüklerimiz bilmeli, görmeli, sorunları görmeli, çözmeli. Siyaset kurumunun görevi şudur; varsa bir yerde sorun o sorunu çözmektir. Şiddetle, baskıyla, silahla değil, hak ve özgürlükleri genişleterek, demokrasiyi genişleterek barışı ve kardeşliği sağlamalıyız. Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye'de yaşamak dileğiyle sizleri selamlıyorum.''

Kılıçdaroğlu, partililerden TEKEL işçilerinin sorununa ilişkin talep gelmesi üzerine de şöyle dedi:

''TEKEL işçilerini biliyorum, TEKEL işçilerinin dertleriyle ilgileniyorum. Sonuna kadar ilgileneceğiz. TEKEL işçilerini Ankara'da da ziyaret ettik, onların olduğu çadıra da gittim. Çaylarını kahvelerini içtik. İçerde de söylediler bana, Ankara'ya gidince ilgileneceğiz. Bu ülkede alınteriyle herkesin çalışmasını, üretmesini, evine kazandığı ekmeğini götürmesini istiyoruz. Bizim arzumuz budur. O nedenle iş, aş, özgürlük, demokrasi bizim temel felsefemizdir. Cumhuriyet'in kurucu felsefesidir. 29 Ekim'de İstanbul'da, Kadıköy'deydim. On binlerce yurttaşımız vardı. Hep bir ağızdan bütün o yurttaşlarımıza dedim ki, Diyarbakır'a, Hakkari'ye, İzmir'e, onlar da 'selam gönderiyoruz' dediler ve hep beraber selam gönderdik. Şimdi sizden aynı çağrıyı yapmanızı istiyorum. Ben söyleyeceğim lütfen siz de tekrar edin; İzmir'e, Hakkari'ye, Trabzon'a, Kırklareli'ne, Muğla'ya, Bitlis'e, Kars'a, Ardahan'a, Çorum'a ve Çankırı'ya, bütün Türkiye'ye selam olsun.''-KILIÇDAROĞLU, POŞU TAKTI VE GENÇLERLE TAVLA OYNADI-Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Sanat Sokağı'ndaki esnaf ve vatandaşlarla bayramlaşarak bir süre sohbet etti.

Mısır satan gençlerle sohbeti sırasında Kılıçdaroğlu, gençlerin ana dilde eğitim, Kürt sorunu ve işsizlikle ilgili taleplerini dinledi.

Esnaf ziyaretleri sırasında vatandaşların ''neden Diyarbakır'a sık gelmiyorsunuz'' sorusuyla karşılaşan Kılıçdaroğlu, bu durumun kendilerinin hataları olduğunu, bundan sonra daha sık bölgeye geleceklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, uğradığı bir kafede de gençlerle bir süre tavla oynadı ve sohbet etti.

Gençler, Kılıçdaroğlu'na poşu hediye etti. Gezi sırasında bir gencin öğretmen atamalarının yapılmadığını, binlerce üniversite mezunu gencin atama beklediğini söylemesi üzerine Kılıçdaroğlu, atanamayan öğretmenlerin sorunlarını da yakından takip ettiklerini bildirdi.

Kılıçdaroğlu daha sonra boynundaki poşu ile vatandaşlarla bayramlaştı.

Gezi sırasında bir vatandaşın, ''Ergenekon davası kapsamında tutuklu olanlar için CHP bir heyet göndermişti, aynı şeyi KCK operasyonunda tutuklananlar için de düşünüyor musunuz'' sorusuna Kılıçdaroğlu, ''Ortada bir mağduriyet söz konusu ise onları da ziyaret ederiz'' yanıtını verdi.-''ETNİK VE DİNSEL SİYASET DOĞRU DEĞİL, CHP ÖTEDEN BERİ BUNLARI REDDEDİYOR''-Kılıçdaroğlu, Diyarbakır ziyareti sırasında esnaf ve vatandaşlarla bayramlaştı.

Partililerle bir restoranda yemek yiyen Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, Deniz Baykal'ın Trabzon'da bugün yaptığı, ''etnik ve dinsel siyasetin yanlış olduğu ve CHP'nin de buna alet edilmek istendiği'' yönündeki açıklamalarını anımsatması üzerine, ''Doğru. Etnik ve dinsel siyaset doğru değil, CHP öteden beri bunları reddediyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın ''CHP'nin alet edildiği'' yönündeki sözlerinin tekrar hatırlatması üzerine de ''Hayır, öyle bir şey yok'' diye konuştu.

Diyarbakır ziyaretini tamamlayan Kılıçdaroğlu, parti otobüsü ile Şanlıurfa'ya hareket etti.

AA

Anahtar Kelimeler:

Kemal Kılıçdaroğlu

20 Kasım 2010 - 15:23:07
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

09:13"NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir"
09:03Rahibe afişçisine disiplin işlemedi
22:10Türkiye'yi 8 yılda en saygın ülke haline getirdik
22:01Arınç: AB konusundaki fikirlerim değişti
20:59Bağış'tan soru ve eleştirilere yanıt
19:34Çiçek: MGSB, Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi
19:24Batum: Olağanüstü kurultay kararı yok
17:06Kılıç: Aydemir görevinin başında
16:32Bağış: Er veya geç AB'ye üye olacağız
16:30Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Belçika'da
16:11Erdoğan'a Lübnan'da "liderlik ödülü" verilecek
15:51Şehit ailelerinden Kılıçdaroğlu'na tepki
15:39CHP'li Özyürek: Tayyip Bey sağlam, düşmez
15:27Erdoğan rektörlerle buluşacak
14:34Davutoğlu: Türkiye'nin NATO'daki ağırlığı bilinir
14:25HAS Parti Büyük Kongre'ye hazır
13:55Erdoğan: Şimdi de 'FATİH' adına taktılar
11:05Yıldırım: 2 kat fazlasını yapardık ama...
08:26İSRAİL'İN KALKANI DÜŞTÜ
21:39Davutoğlu, füze savunma sistemini görüştü
17:38Ülkücülere göre Bahçeli hiç samimi değil
17:15Deniz Baykal Samsun'da moral buldu
14:57"Aday mısınız" sorusuna Baykal'ın ilginç tepkisi
14:17Kılıçdaroğlu, Canseda'yı evinde ziyaret etti
12:11Deniz Baykal Giresun kalesini gezdi
09:54Ahmet Türk: CHP korkmazsa çok güçlenir
22:23Baykal: Başbakan önce Apo'nun hesabını versin
21:50Kılıçdaroğlu: Türkiye rayından çıktı
18:22"Sorunları çözmek bizim boynumuzun borcudur"
17:42Öcalan'la ilgili yazılanlar, o kesimin temennisidir
Daha fazla haber göster
16:52"200'ü baraj ve gölet, 800 tesis tamamladık"
16:48"Geleceği siyasi istikrarla inşa edeceğiz"
16:44CHP'li Değer: BDP ile ittifaka sıcak bakılıyor
16:42"CHP'yi değiştirmek kimseye iyilik değildir"
15:24Baykal: İktidar hevesleri yanlışa sürükleyebilir
15:23Kılıçdaroğlu: Eski hapishane yıkılmayacak
15:20Kılıçdaroğlu Diyarbakırlı köfteciyle dertleşti
14:32Topçu'dan Pakistan'daki Türk okullarına övgü
13:15Kılıçdaroğlu, güvercin uçurdu
12:22Kılıçdaroğlu: CHP'nin kararını biz veririz
12:20Kılıçdaroğlu ''Reşo'' ile bayramlaştı
12:09AK Parti milletvekilleri, Kubat'ı dinledi
10:46Seçmen şeffaf sandıkla tanışacak
08:14Kadın vekiller de üslubunu bozuyor
18:41CHP'li Tekin gıybet ve dedikoduyu hatırlattı
17:07Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı aradı
14:40Erdoğan Kuş'un cenazesine katıldı
14:31Özdalga: Söylediklerimin arkasındayım
14:13"Füze kalkanı tarihi bir hata olur"
13:16Kılıçdaroğlu, açıklama yapıp dönecek
11:30Meclis'te iki yeni komisyon
09:24Bizde yetkiler belli, genel başkana kafa tutulamaz
23:51Kılıç: Seçimler AK Parti ile SP arasında geçecek
23:19AĞCA'NIN AVUKATINDAN KILIÇDAROĞLU'NA SORU
22:49Mustafa Kuş'un cenazesi Şanlıurfa'ya getirildi
19:52Erdoğan'ın hassasiyetini 'izmaritçiler' deldi
19:13CHP seçime kaç partiyle girecek?
18:43Çelik: Anadilinin bir olmasına gerek yok
18:42AK Partili Mustafa Kuş hayatını kaybetti
17:38ERBAKAN'DAN İLGİNÇ FÜZE KALKANI YORUMU
17:34Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu sert eleştirdi
16:21Çizgimiz belli Kuvayı Milliye'den geliyoruz
16:16Baykal: Durmak yok çok çalışacağız
21:04BDP ilk defa CHP'yi ziyaret etti
19:57DURMUŞ'UN BU SORUSU ZİYARETİ BİTİRDİ
18:54AK Parti heyeti BDP'yi ziyaret etti
18:47Ergin, memleketi Hatay'da bayramlaştı
18:13Kozan'da Ak Parti'ye yeni katılımlar
17:50Cindoruk: İşte laiklik tehlikede!
17:06Şandır'dan "dilini kopartırız" açıklaması
17:03Anadol: Füze kalkanı tehlikeye sokar
16:57Nihat Sargın hayatını kaybetti
16:49Eroğlu'ndan Afyon'a havaalanı müjdesi
16:48Yıldız: Nahoş görüntüler yoktu
16:32BAHÇELİ: BAŞÖRTÜSÜNE DESTEK VERİRİZ
16:10Atalay: Ana diller bizim kültürümüzün unsuru
16:08MHP'li Şandır: Milleti inandıramayız
15:42Kazan bir tek HAS Parti ile görüşmedi
15:07Baykal'dan "budama" göndermesi
14:48Batum: CHP işbirliğine hazır
14:37Kılıç: artık ilerlemeden bahsedelim
13:30Batum: Türban özgürlük sorunu ise çözülür
13:27"Siyasetteki gerginlik değerleri tahrip ediyor"
12:06Kılıçdaroğlu, Güney ve Kaya'nın mezarında
11:56AK Parti'ye CHP, DP ve BBP'den ziyaret
11:48"Bahçeli baraj kaygısı nedeniyle samimi değil"
09:22Twitter'ın "NO" tuşuna kim bastı?
08:02Putin, Erdoğan'la telefonda görüştü
23:49"Füze savunma sisteminde mutabakata yakınız"
22:04BBP'liler Pakistan'a gitti
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
PKK’yı Meclis çatısı altına kim taşır?
 
 
Ayhan BİLGEN
Seçim ekonomisi ve büyük kriz ihtimali
 
 
Bilal CAN
Islak Kırlangıç
 
 
Ercan AKSOY
İran’a özgürlük ne zaman gidecek?
 
 
Lütfi BERGEN
Çok hukuk ve Medine vesikası
 
 
Necmettin EVCİ
Hangisi gerici?
 
 
 
 
Polise askerlik yanında maaş müjdesi
 
Erdoğan: Şimdi de 'FATİH' adına taktılar
 
"Babanın cezası oğula kesilmez"
 
TSK'dan radikal "orduevi" kararı
 
Savcı Osman Şanal'dan kritik başvuru
 
 
 
 
 
 
 
"Özgürlük sadece senin için değil!"
(H. Spenser)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.452
1.462
 
 Euro
1.968 1.983
 
 Sterlin
2.296 2.340
 
 Altın
63.37 64.03
 
 IMKB
67926  
 
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir'...
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin diplomatik zaferidir. İsrail'in projesine karşı çıktık, rahatsız olmaları çok normal.'
 
 
 
 
  Yüksek Mahkeme, ne raporları görüşebiliyor ne de önündeki davalarla ilgili karar verebiliyor. Çünkü uyum yasası çıkmadı. Bu nedenle de, yapısı değişen Anayasa Mahkemesi'nin nasıl karar alabileceği belli değil.  
 
 
 
  Bülent Ersoy, eski eşi Armağan Uzun hakkında ağır konuştu: “Seda Sayan’ın programında yılan gibi kıvırdığı dansı daha önce görseydim onu kendime koca etmezdim”    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app