DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Cuma 26 KASIM 2010
İstanbul'un 2011 bütçesi 6,7 milyar TL Yangına gelen itfaiyede su yok! Rüşvet iddiası: Profesör gözaltına alındı Askerdeki ikizlerden biri top altında şehit oldu Ereğli'de şüpheli paket alarmı VİKİPEDİ'DEN KİŞİSEL BİR RİCA "Ağlama Duvarı" krizi büyüyor KURTULUŞ GÜNÜNDE AVCI ŞOKU! Eylemci işçilerden biri rahatsızlandı BABACAN'DAN KÖTÜ HABER: KREDİ KARTI... habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin işçi profili
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Siverek il olmalı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Haluk Levent 43 yaşında
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ercan AKSOY
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
İşte JİTEM'in resmî tarihi ve şeması
 
 
 
Jandarmanın resmi raporları mahkemeye gönderilen yazıyı doğrulamıyor. JİTEM’in resmi tarihi ve yapılanması anlatılıyor.
 
11 Kasım 1993 tarihli Binbaşı Balçık imzalı raporda JİTEM’in tarihçesi anlatılırken, İstihbarat Okullar Komutanı Tuğgeneral Zeytinci’ye gönderilen Karargah Etüdü’nde de JİTEM’in şeması var

ZAFER KÜTÜK'ün haberi

Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan’ın “JİTEM’i ben kurdum” şeklindeki resmi ifadelerine ve soruşturma kapsamında ele geçirilen onlarca belge ve bilgiye rağmen Ergenekon Mahkemesi’ne defelarca “JİTEM diye bir birim yok ve hiç olmadı” diyen Jandarma Genel Komutanlığı’nın arşivindeki belgeler JİTEM’in varlığını kanıtlıyor. Jandarma arşivindeki JİTEM’in kuruluş ve çalışmasıyla ilgili ‘gizli’ raporları star ele geçirdi.

İKİ AYRI RAPORDA JİTEM ANLATILIYOR

Emekli Binbaşı Canfer Balçık’ın, 11 Kasım 1993 tarihli ve altında imzası bulunan “Jandarma İstihbarat Grup ve Timlerinin Tarihçesi” başlıklı ‘gizli’ ibareli yazıda JİTEM’in varlığı resmen kabul ediliyor. Genelkurmay Başkanlığı  İstihbarat Okul Komutanı Tuğgeneral Refik Zeytinci’nin Öğretim ve Eğitim Başkanlığı’na gönderdiği 20 Aralık 1996 tarihli yazıda da JİTEM’in varlığı ve şeması yer alıyor.

BİNBAŞI BALÇIK, TARİHÇESİNİ YAZMIŞ

Dönemin Plan Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Canfer Balçık’ın imzasını taşıyan “Jandarma İstihbarat Grup ve Timlerinin Tarihçesi” başlıklı raporda JİTEM’in 27 Ağustos 1987 tarihinden 3 tim olarak kurulduğu ve zaman içinde sayısının artırıldığı anlatılıyor. Binbaşı Canfer Balçık imzalı raporda; JİTEM’in 27 Ağustos 1987 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na bağlı olarak Mardin, Silopi ve Batman’da faaliyet göstermek üzere kurulduğu daha sonra Siirt ve Şırnak’ında JİTEM kapsamına alındığı belirtiliyor. 5 ilde 7 tim olarak görev yapan Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele Timleri’nin (JİTEM) 14 Eylül 1987’de Jandarma Asayiş Komutanlığı Harekat komutasına Kasım ayında emrine verildiği kaydediliyor.

BAŞARILI OLUNCA TİM SAYISI ARTIRILDI

Mayıs 1990’da timlerin başarılı olması üzerine sayılarının 8 grup ve 24 tim oluşacak şekilde yeniden yapılandırıldığının anlatıldığı belgede, personel yetersizliği nedeniyle istenilen sonuca ulaşılamadığı belirtiliyor. Raporda JİTEM’in 18 Temmuz 1991 tarihinde kuruluş ve kadrosunun J.TMK.1-22 numaralı yazı ile kaldırıldığı belirtilirken şu ifadeler kullanılıyor:

“Ankara’da Kurmay Başkanı’na bağlı bir istihbarat grup ve bağlı 2 timi Diyarbakır’da bir istihbarat grup ve 6 timi ile İstanbul, İzmir ve Adana’da Jandarma Bölge Komutanlıkları’na bağlı birer istihbarat timi kurulmuştur. Toplam 2 grup ve 11 tim halen bu kuruluş içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.”

JANDARMA’NIN MAHKEMEYE GÖNDERDİĞİ SON YAZI:

JİTEM diye bir birim hiç olmamıştır


Jandarma Genel Komutanlığı, Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma ve daha sonrasında başlayan yargılama süresince, hem savcılık hem de mahkemenin “JİTEM var?” sorularına ısrarla “Jandarma teşkilatı bünyesinde böyle bir birim yoktur ve olmamıştır” cevabı verdi. Ergenekon Mahkemesi, 20.08.2010 günlü arar kararında bir kez daha Jandarma Genel Komutanlığı’na “JİTEM’in temellerinin Korgeneral Hulusi Sayın öncülüğünde Binbaşı Aytekin Özen, Albay Arif Doğan, Hüseyin Kara ve Arnavut göçmeni Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in çalışmaları sonucu 1987’de atıldığını ve bu isimlerin sık sık yurtdıyına operasyona gittikleri” iddiasını sordu. Jandarma Genel Komutanlığı, 12 Ekim 2010 tarihli son yazısında da “Jandarma bünyesinde JİTEM diye bir yapılanma olmadığını, sorulan yedi subayında hiç bir zaman JİTEM’de görev yapmadığını’ tekrarladı.1993 tarihli Karargah Etüdü’nde JİTEM’in varlığı ve şeması var

İstihbarat Okulu’na gönderilen, Mayıs 1993 tarihli Karargah Etüdü’nde, askeri istihbaratın yapılanması anlatılırken, bu yapı içirisinde JİTEM’in varlığı şemalarla ortaya konulmuş

• Genelkurmay Başkanlığı  İstihbarat Okul Komutanı Tuğgeneral Refik Zeytinci’nin Öğretim ve Eğitim Başkanlığı’na gönderdiği 20 Aralık 1996 tarihli yazıda da JİTEM’in varlığından bahsediliyor. Tuğgeneral Zeytinci’nin “Türk Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Teşkilatı’nın nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği konusunda çalışma başlatıldığını” belirtip bilgi istemesi üzerine gönderilen Mayıs 1993 tarihli “Karargah Etüd Notu”nda da JİTEM’in varlığı resmen kabul ediliyor.

EMNİYET İSTİHBARATA ÖVGÜ VAR

‘Hizmete Özel’ Karargah Etüd Notu’nun 5. sayfasında Jandarma İstihbarat Teşkilatı’nın yapısı ve nasıl olması gerektiği anlatılırken “Her il veya kritik ilçelerde görev alacak JİTEM (Jandarma İstihbarat Timi) birlik komutanları kendi içinde örgütlenmeli...” deniliyor. Askerin istihbarat teşkilatlarının yapı ve çalışmalarının yetersiz ve ihtiyaca cevap veremediği eleştirisi yapılan Karargah Etüd Notu’nda Emniyet İstihbarat Teşkilatı’nın yapılanmasına sık sık övgü yapılması da dikkat çekiyor.

J. KURMAY BAŞKANI’NA BAĞLI

Mayıs 1993 tarihli Karargah Etüdü’nde JİTEM’in yapılanma şeması da ayrıntılarıyla gösteriliyor. O şemadaki JİTEM yapılanmasına göre JİTEM doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı’na bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Kurmay Başkanı’nın altında Jandarma İstihbarat Başkanı, Grup Komutanlığı ve JİTEM Timleri (Jandarma Bölge Komutanlıklarına bağlı) bulunuyor. Bunların altında da JİTEM birlik komutanları bulunuyor. JİTEM-1 Birgili Komutanlığı Ankara’da, JİTEM 2 Birliği Komutanlığı (Emirle) ve JİTEM 3 Birliği Komutanlığı da Diyarbakır’da Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı’nın emrinde faaliyet gösteriyor. Şemaya göre, kuruluş aşamasında JİTEM’de 9 subay, 12 Astsubay, 14 uzman çavuş, 15 sivil memur ve 1 işçi kadrosu bulunuyor.

Küçük’ün kira aldığı dükkanlar Balçık’ın üstüne

JİTEM’in varlığını itiraf eden Jandarma raporunda imzası olan emekli Jandarma Binbaşı Canfer Balçık’ın Ergenekon tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük’le çok yakın olduğu ortaya çıkmıştı. Ergenekon sanıklarının finans kaynaklarına yönelik incelemede, Küçük’ün hesaplarında 2005 ve 2008 yılları arasında düzenli olarak “kira bedeli” adı altında ödeme yapıldığını belirledi. Üzerine kayıtlı hiçbir malvarlığı olmayan Küçük’e yatan kiraların Eminönü’ndeki dükkanlara ait olduğu ve dükkanların Canfer Balçık adına kayıtlı olduğu belirlenmişti. Balçık daha sonra Yargıyı etkileme operasyonu kapsamında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile birlikte gözaltına alınmıştı.

Emekli Albay Doğan: JİTEM’i ben kurdum

Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, ilk gözaltına alındığındaki resmi ifadeleri ve internete düşen ses kayıtlarında “JİTEM’i ben kurdum” dedi. “JİTEM yok” diyenleri ağır sözlerle eleştiren Doğan “İki tane JİTEM vardır, Cemal Temizöz ikincisindendir, biz birincisindeniz. İkinci JİTEM eşittir götemdir. 2 tane adamı öldürür gömer. Bir adamı kaçıran, Hizbullah’ın hiç bulunmadığı yerde Hizbullahçılar’a PKK’lı teslim eden. Mesela nedir Cemal Temizöz Albay...” demişti.

STAR GAZETESİ

Anahtar Kelimeler:

JİTEMArif Doğan

19 Kasım 2010 - 10:31:25
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

01:27KURTULUŞ GÜNÜNDE AVCI ŞOKU!
01:03Eylemci işçilerden biri rahatsızlandı
00:41"Eylem sınırları aşan noktada"
00:07El Hindi: Türkiye geri adım atamaz
00:06Askerler neler anlatıyor neler?
00:01Mehmet Ali Ağca, Papayı neden vurduğunu yazdı
23:57'Öcalan bunalımda, Baydemir bayrak açmalı'
23:2262 işçi yemekten zehirlendi
22:33Hanefi Avcı hakkında iddianame
21:22Bülent Arınç'ın teyzesinin kızı vefat etti
20:41Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası
20:37İşcilerin CHP'ye işgal eylemi sürüyor
19:45Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz
19:39Oana'nın yeni başkanı bengi
19:38''Balyoz''da talimatla ifade verdiler
19:36"Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak
19:26161,3 milyar lira kredi
19:04Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu
18:22YÖK 22 dekan atadı, 7 rektör adayını belirledi
18:08Ziraat Bankası 2 bin 500 kişi alacak
17:51Öğrenim kredileri alındığı sürede ödenecek
17:38Çocuk yuvasında inceleme
17:16İhbarcı subayı bulana 100 bin TL ödül
16:44Genelkurmay: Yargı süreci devam ediyor
16:12"Kadına şiddet" eyleminde çirkin döviz
16:03Erdoğan, Lübnan'da Arapça konuştu
16:01Halaçoğlu: Kafkasya'da istikrar sağlanabilir
15:59Cumhurbaşkanı Gül Bern'de
15:35"Türk askerleri Rum silahlarını aldı" iddiası
14:59Şehit babası: Görevden alınması bizi sevindirdi
Daha fazla haber göster
14:19Öğrencilerin ceza alması İTÜ'de protesto edildi
14:17KPSS adayları son kez uyarıldı
14:05Öcalan, Baydemir'i rakip mi görüyor?
13:59Kipriyanu: Türkiye takvim için bastırıyor
13:55Yıldız: Güney Akım ve Nabucco rakip değil
13:51Gönül: Kanunun uygulanmasından ibaret
13:46Eylem işçiler geri alınana kadar sürecek
13:36Kadınlardan Evren hakkında suç duyurusu
13:10İstanbul'da elektrik kesintisi
13:06Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
12:58CHP'den İstanbul B.B'ye dava
12:32Ergenekon Davası kilit isminin evi kurşunlandı
12:14Üzmez'in tutukluluk hali devam edecek
11:54Merkel:Ankara protokolü yerine getirilmeli
11:51Türkiye'nin Aden'deki komutanlığı bitiyor
11:31Büyükelçi öğretmenler günü resepsiyonu verdi
11:16ATO Başkanı Aygün hastaneye yatırıldı
11:14Arama yapan polislere beraat
11:10Hayvanlar derneğinde horoz dövüşü!
11:01Dursun Çiçek: İlkokul öğretmenim derdi ki...
11:002-B çalışmaları hız kazandı
10:59Mahkum sayısı 50 ülkenin nüfusundan fazla
10:58Komuta-kontrol için somut kararlar alınmadı
10:55Yasa dışı dinlemede cezalar 3 kat artacak
10:47İşçiler CHP Mersin il binasını bastı
09:56Türk: Operasyon devletin kararıydı
09:49Karayollarında son durum
09:35Askerlik şubelerini özel güvenlik koruyacak
09:15Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
08:58Türkiye-Lübnan arasında ortaklık anlaşması
08:58Yılmaz Güney’in eşi konuştu
08:56Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
08:52Katili 6 yıl sonra bulundu
08:39Paşa, ilanla tanık arıyor
08:20GEREKİRSE YİNE ATEŞ AÇARIZ
08:13Abdülkadir'i görsünler tak dışardalar
08:06Çakmak gazı Bakanlığı harekete geçirdi
07:58KCK'dan Baydemir'e: Özeleştiri vereceksin
07:54Başörtüsünü siyasi simge görme oranı
07:35"O komutan da görevden alınsın"
00:32"Hayata Dönüş" başsavcılığa sorulacak
00:04Dışişleri Bakanlığından Kuzey Kore'ye kınama!
00:03Dışişleri Bakanlığı: Rapor haberi asılsız
23:59''Yasa dışı dinleme'' davasında 3 tahliye
23:51Erdoğan: İsrail belirsizlikler ülkesi
21:41Öğretmenler Gününe öğretmenler ilgi göstermedi
21:39Hayata dönüş operasyonu ertelendi
21:02Haberler, KCK'nın zoruna gitti!
20:15Başkomutana saygısızlık kabul edilemez, gereği...
19:43Telekulak çetesinin ilk duruşması yapıldı
19:09Beşir Atalay: Kanuni yetkimi kullandım
17:56Mustafa Topaloğlu da ifade için emniyette
17:54Şehit düşen askerin kimliği belli oldu
17:35Minibüsler çarpıştı: 3 ölü, 20 yaralı
17:24"Ergenekon"da yeni dava
17:07Lodos, demirli yük gemisini yan yatırdı
17:05Müdahillik talepleri reddedildi
16:56Yargılanan öğretmenler beraat etti
16:09Albay Öz hakkındaki 2 dava birleştirilecek
16:05Yağışlı hava sürecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Dört gözle bekliyorlar
 
 
Aliya RAHTE
Genel kurul öncesinde Halkın Sesi Partisi
 
 
Necmettin EVCİ
Değişen dünyanın son dalgaları
 
 
 
 
Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
 
Gül "görevden alma" ile ilgili konuştu
 
Yılmaz Güney’in eşi konuştu
 
Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
 
Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
 
 
 
 
 
 
 
Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği, yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah, dilediğine kat kat arttırır. Allah, (ihsanı) bol olandır, bilendir.
KUR'AN-I KERİM (2/261)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Star TV'de Çarkıfelek programını sunarken yaptığı gafla Alevileri kızdıran ardından da programı yayından kaldırılan ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil, ekranlara dönüyor. Erbil, kanalın yetkilileriyle bu akşam yemekte buluştu.  
 
 
 
  Türkiye’de Latin harfleriyle ilk Kürtçe tefsir olan 'Nûra Qelban' (Kalplerin Nuru) yayınlandı.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin