DOLAR 1.447 - EURO 1.976 - ALTIN 63.26 - IMKB 69998
Pazar 21 KASIM 2010
Suudi Kralı hastanede, gözler tahtında! GECE FUHUŞ BASKINI: 30 GÖZALTI Singh 39 milyar dolarlık yolsuzluğa kör mü kaldı? Kavgada yumruk yiyen görevliyi otobüs ezdi Hindistan'da "2 milyar dolarlık" yolsuzluk Türkiye ve Mısır son şekli verecek Köprü ve otoyollar yeniden ücretsiz Obama, 2014'ten sonrasını düşünüyor Nükleerde yeni start anlaşması NATO: Terör örgütü ayrımı yapılmamalı! habertaraf.com
 
 
 
‘Cellatlarına aşık bazı Aleviler var’
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Yasakçılığa hayır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Ölümünün 100. yılında Tolstoy anılıyor
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Çantada keklik!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İslami açıdan Yılmaz Güney
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Siz busunuz, mezar ziyaret edersiniz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
İnadına Mehmet, inadına Hatice...
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt sorununun siyasi-sosyal zemini...
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kılıçdaroğlu okusun diye
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
'Türkiye'siz NATO yok'
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Çöpe giden yıllar
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Özdalga’nın türban fetvası
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Yukardan bakmanın hazzı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sevgi hormonu
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Buyrun eve gidek yav"
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Erkek Müslümanlarla Kadın Müslümanlar tokalaşabilir mi?
 
 
Star
Mustafa AKYOL
Kalkan değil savunma sistemi
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Öldürdü öldürdü ama kendisi ölemiyor!
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
‘Beyaz Türkler’ tartışması
 
 
Sabah
Savaş AY
Medine'de eğik minarenin sırrı
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Atatürk konuları
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Dünyanın en büyük fotoğraf arşivi
 
 
 
İSTANBUL- Tarihe, Osmanlı Devleti'nin en tartışmalı sultanı olarak geçen ve fotoğraf merakıyla tanınan 2. Abdülhamid'in 35 bin kareyi bulan ''Yıldız Albümleri'' arşivinden derlenen fotoğraflar, üç kitap halinde yayımladı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yayımlanan ''Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Albümü'' ve ''Sultan 2. Abdülhamid'in Arşivinden Dünya'' kitaplarının editörlüğünü Hakan Yılmaz, ''Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları'' adlı kitabın yayın koordinatörlüğünü Hasan Işık ile Süleyman Akçeşme yaptı.

Kültür A.Ş, ''Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları'', ''Sultan 2. Abdülhamid'in Arşivinden Dünya'' ve ''Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Albümü'' ile önemli bir kültür hizmeti daha sundu. Her biri özenle saklanmış, ciltlenmiş ve yakutlarla, zebercetlerle bezeli sandukalarda arşive kaldırılan bu nadide kültür mirası, Sultan 2. Abdülhamid'in, dönemin teknolojik gelişmelerine açık bir padişah olduğu kadar bu teknolojiyi nasıl kullandığını göstermesi bakımından da önem taşıyor. 35 bin kareyi bulan bu fotoğraf arşivi, dünyada eşi benzeri olmayan bir hacim ve döneme tanıklık etmesi bakımından da önemli bir hazine niteliğinde.

Osmanlı'ya fotoğrafın girişinin anlatılmasıyla başlanan 680 sayfalık ''Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları'' kitabında, manzaralar, saraylar, camiler, türbeler, çeşmeler, abidevi yapılar, kışlalar, hastaneler, okullar, kamu yapıları, müzeler, törenler, yabancılar, tesisler, sosyal yaşam, surlar, spor etkinlikleri, 1894 depremi fotoğrafları yer alıyor.

Kitaplar arasında yer alan ''Sultan 2. Abdülhamid'in Arşivinden Dünya'' adlı eserde, Almanya, Amerika, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çin, Doğu Türkistan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, İran, İspanya, İtalya, Japonya, Kırım, Kudüs, Lübnan, Mısır, Özbekistan, Portekiz, Romanya, Rusya, Suriye, Suudi Arabistan, Tataristan, Türkmenistan, Ukrayna, Yunanistan'dan fotoğraflar yer alıyor.

Fotoğrafları çeken sanatçılar arasında, ilk iki lensli fotoğraf makinesinin patentini alan Achille Quinet, ilk kez halka yönelik fotoğraf makinesi yapımına el atan Edward Anthony, 1872 yılında İtalya'daki Vezüv Dağı'nın patlaması sırasında çektiği fotoğraflarıyla tanınan Giorgio Sommer, Fransız kraliçesinin fotoğrafçısı unvanını taşıyan Jean Laurent de bulunuyor.

Dünya kültür mirasının paha biçilmez bir parçası olan bu albüm, 1800'li yıllarda dünyanın farklı ülkelerinden fotoğraf karelerini buluşturuyor.

''Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Albümü'' ise Osmanlılar'ın gündelik yaşantısını çeşitli yönleriyle belgeliyor. Albüm, gerek şehzadelerin gerekse sultanların, saraydaki eğitim ve sürdürülen yaşam tarzının niteliği konusunda ipucları taşıyor.-ERDOĞAN ÖN SÖZ YAZDI-"Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları'' kitabının ön sözünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu kitabın, bu toprakların medeniyetinin ''kalp merkezi'' İstanbul'u ruhuyla, muhteşem tarihi dokusuyla bir kez daha gün yüzüne çıkaran bir eser olduğunu ifade etti.

''Ufku kıtaları saran Sultan 2. Abdülhamid Han'ın, devletimizin en zor dönemlerinde dahi sanata ve sanatçıya verdiği büyük kıymeti de belgeleyen bu eser, ecdadımızın asaletinin yanı sıra ruh inceliğiyle ''zevk-i selimini'' göstermesi açısından da manidardır'' ifadesine yer veren Erdoğan, şunları kaydetti:

''(İstanbul'u sevmese gönül aşkı ne anlar) diyen ecdadımızın, bir büyük padişahın adesesinden fotoğraflarla günümüze yansıyan gönül inceliğini, yüz yılı aşan bir zamandan sonra görmek başta bu kadim şehri, İstanbul'u ve diğer bütün medeniyet birikimlerimizi daha çok sahiplenmemizi bize kuvvetle telkin ediyor. Bu önemli eseri oluşturan fotoğrafları Sultan 2. Abdülhamid'in arşivinden çıkararak, benim gibi İstanbul aşıklarına sundukları için İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'ni (IRCICA) ve İstanbul Büyükşehir Belediyemizi yürekten tebrik ediyorum. İnanıyorum ki bu eser İstanbul'un eşsiz güzellikleriyle görkemli eserlerinin korunmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Sanatçılar başta olmak üzere İstanbul'u seven herkesi heyecanlandıracak bu eserin esas sahibi cennet mekan Sultan 2. Abdülhamid Han'ı ve Dersaadet'e sevgiyle bakan fotoğraf sanatçılarını rahmet ve minnetle yad ediyorum.''

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da, IRCICA fotoğraf arşivinin sahip olduğu muhtelif koleksiyonlarla bugün dünyanın sayılı tarihi fotoğraf arşivleri arasında yer aldığını belirtti.

IRCICA'da araştırmacılara hizmet veren ayrıca İstanbul'da ve Türkiye dışında sergilerle de tanıtımı yapılan bu arşiv fotoğraflarından tematik olarak seçilmiş bazı albüm yayınlarının da yapıldığını ifade eden İhsanoğlu, bunlar arasında ilki olan ''İstanbul: Geçmişe Bakış'' adı altında üç dilde hazırlanan İstanbul albümünün, 1987 ve 1992 yıllarında iki baskı yaptığını anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da ''Yıldız Fotoğrafları'' olarak bilinen bu arşivin çok küçük bir bölümünün bugüne kadar gün ışığına çıkabildiğine dikkati çekerek, arşivin İstanbul'u konu alan bölümünü yayımlayarak kentin bugünkü sakinlerine kazandırmak istediklerini ifade etti.-35 BİN PARÇALIK ALBÜM-Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, imparatorluğun en zor zamanlarında tahtta kalan Sultan 2. Abdülhamid'in siyasi dehası ve bir çok meziyetinin yanı sıra fotoğrafçılık gibi az bilinen bir merakı ve koleksiyonerliğiyle dikkati çeken bir padişah olduğunu kaydetti.

''Yıldız Albümleri'' veya ''Abdülhamid Albümleri'' olarak tanınan ve dünyanın en büyük fotoğraf arşivi olarak bilinen 35 bin parçalık albümlerin, Sultan'ın ilgi ve merakının ürünü olduğunu belirten Bayhan, bu fotoğrafların bir kısmının saray tarafından dönemin önde gelen fotoğrafçılarına sipariş edildiği gibi bir kısmının fotoğraf merakı olduğu bilinen padişaha, dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerden hediye olarak gönderildiğini anlattı.

Bayhan, Sultan 2. Abdülhamid'e fotoğraflarını gönderen sanatçıların aynı zamanda fotoğraf sanatı tarihinin ilkleri olduğunu ifade ederek, ''Sultan 2. Abdülhamid'in Arşivinden Dünya'' kitabının 29 farklı ülkede çekilen kareleri bir araya getirdiğini bildirdi.

Nevzat Bayhan, dünyanın farklı ülkelerinden ve Osmanlı'nın çeşitli bölgelerinden insan ve şehir manzaralarını ihtiva eden Sultan 2. Abdülhamid'in arşivinden derlenen ''Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Albümü''nün de 2. Abdülhamid'in aile albümünü bugünden geleceğe devrettiğini ifade etti.-ALBÜMLER BELGE NİTELİĞİNDE-''Sultan 2. Abdülhamid'in Arşivinden Dünya'' ve ''Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Albümü'' kitaplarının editörü Hakan Yılmaz, ''Yıldız Albümleri''nin Sultan 2. Abdülhamid'in emriyle çekilen yaklaşık 35 bin fotoğrafı içeren bir koleksiyon olduğunu belirterek, fotoğrafların başta İstanbul olmak üzere tüm Osmanlı coğrafyası için bir belge niteliğinde olduğunu kaydetti.

Koleksiyondaki fotoğrafların, sadece bu coğrafya ile sınırlı olmadığını, aksine Amerika, Avrupa ve hatta uzak doğu şehirleri tarihi eserleriyle birlikte tek tek fotoğraflayarak arşivlendiğini belirten Yılmaz, ''Sultan 2. Abdülhamid'in Arşivinden Dünya'', kitabıyla ilgili şunları kaydetti:

''Bugüne kadar gün yüzüne çıkmayan bu fotoğrafların en önemli özelliklerinden birisi de bir kısmının renklendirilmiş olmasıdır. Fotoğraflar, 1880'li yılların şartlarında basıldıktan sonra renklendirilmiştir. Bu yüzden renkli fotoğraflar, dikkatlice incelendiğinde, yer yer fırça izleri göze çarpmaktadır. 'Yıldız Albümleri'nde bulunan dünya fotoğraflarında dikkati çeken bir diğer nokta da fotoğraf temalarının coğrafyaya göre farklılık göstermesi. Fotoğraf sanatçıları doğulu şehirlerde çekim için izne gerek duymadıklarından, portre konusunda rahat çalışmış. Bu yüzden albümlerde doğulu ülkelere ait halktan bol bol portre mevcut. Buna karşılık Amerika haricinde, batılı ülkelerde çekilmiş portre hemen hemen hiç yok. Genel olarak tarihi ve kültürel mekanlar çalışılmış.''

Yılmaz, Sultan 2. Abdülhamid hakkında çıkan onlarca yayımın sultanın siyasi hayatıyla sınırlı kaldığını, neredeyse bütün siyasi hayatı didik didik edilmesine karşılık, ailesini anlatan herhangi bir çalışmaya rastlanılmamasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

Sultan 2. Abdülhamid'in aile albümünün bir çok açıdan ilkleri ortaya koyduğunu vurgulayan Yılmaz, ''Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Albümü'' kitabında Osmanlı Devleti'nin gelecekteki omurgasını oluşturacak şehzade ve sultanların fotoğraflarının yer aldığını kaydetti.

Kitapta, Sultan 2. Abdülhamid'in tahttan indirilerek öldürülen amcası Sultan Abdülaziz'in çocuklarını, kendi evlatlarından ayırmadığının gözler önüne serildiğini belirten Yılmaz, kitapta Sultan 2. Abdülhamid'in aile bireyleriyle birlikte çekilen karelerin de yer aldığını anlattı.

Yılmaz, 2. Abdülhamid'in oluşturduğu ve 35 bin kareyi bulan fotoğraf arşivinin dönem itibariyle 1800'lü yıllara ait önemli ve nadide bir kültür mirası olduğuna dikkati çekti.

Fotoğraf sanatçısı Gültekin Çizgen de, 2. Abdülhamid'in fotoğrafçılar için çok önemli bir işveren olduğunu, Yıldız Sarayı'nda bir fotoğraf hane kurdurduğunu belirterek, Abdülhamid'in herkes için önemsizmiş gibi görünen küçük detayları ve olayları, usta bir dedektif gibi bir araya getirerek, fotoğrafla çözümlediğini söyledi.

Fotoğrafın, 2. Abdülhamid için bir tutku haline geldiğini, bu yeni görsel tekniğin önemini tam anlamıyla kavrayan ve ondan sonuna kadar yararlandığını belirten Çizgen, Abdülhamid'in sarayından çıkmadan, ülkesindeki gelişmeleri fotoğraf üzerinden izlemek gibi bir usul geliştirdiğine dikkati çekti.

Çizgen, fotoğrafçıların saltanatı sırasında gezgin birer yıldız gibi ona yol gösterdiğini sözlerine ekledi.

AA

Anahtar Kelimeler:

kitap

19 Kasım 2010 - 00:01:10
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

01:29Ölümünün 100. yılında Tolstoy anılıyor
18:43Öldü, ölümsüz eserleri yoğun ilgi gördü
11:39''Hababam Sınıfı'' kültür merkezi olacak
10:52Evde Kürt, okulda Türk...
08:33Biz Ahmet Kaya'ya ne yaptık?
00:37'Aklı Havada' oyunu seyirciyi kanatlandırıyor
00:01Obama'nın çocuklar için yazdığı kitabı yayınladı
23:05''salıncak'' filmine ödül
17:52Gençler geleneksel Alaplı Kızlar Bayramı'nda
14:18Katolik Kilisesi'ne bayram ziyareti
12:08TÜRK FİLMLERİ HOLLYWOOD'U SOLLADI
11:262. El Kısa Film Festivali'nin adresi...
10:11New York'ta Beş Minare rekora koşuyor
10:07Prenses uykusundan uyandı
09:05ABD'de Harry Potter kuyruğu
00:01Dünyanın en büyük fotoğraf arşivi
19:44Bayram tatilinde Mevlana'ya koştular
19:00Ömer Lütfü Mete, mezarı başında anıldı
18:28Süleymaniye Camii ziyaretçi akınına uğruyor
17:42Angelina Jolie'nin ekibi motor dedi
13:50Dörtyol'da Endonezyalılar bayramlaştı
12:54Akupunktur Unesco kültür mirası listesinde
00:12Ömer Lütfi Mete'nin ölüm yıl dönümü
22:48Metropolit Özmen'den bayram kutlaması
22:25Malezyalı kadınlardan, Türk yemeklerine ilgi
20:49Kurban etleri bir asırdır birlikte yeniyor
20:14Adır Adası'ndaki manastır ne olacak?
19:43Vali Duruer: Mardin'i parlak günler bekliyor
19:34Tarihi Türk donanması sefere çıkıyor
13:05"Ayasofya'da Resterasyon bitmemeli"
Daha fazla haber göster
12:40İşte bebeğe kitap okumanın kuralları
20:03Üç gelenek daha Unesco kültür mirası listesinde
16:39Kurban coşkusuna yabancılar da ortak oldu
13:26Abd'li müzisyenden ''aşık veysel'' ezgileri
00:34Ahmet Kaya'nın ölüm yıl dönümü
00:06Sevgi hamalı “EMUSE” (Niyazi Kocadağ)
19:28Çiniler ustasız kaldı
18:29Cemevindeki cenazeye Sünni vatandaşlar katıldı
16:09Denizli Valisi Erkmen: Değerlerimizi yaşatmalı
14:54En iyi Kürt kısa filmleri 'Deng', 'Bisiklet' ve 'Dicle'
00:01Kriz geçiren yargıya Osmanlı çözümü
17:27"Berlinli Türk" ve "Boğaziçili Alman"
15:24Avrupalı parlamenterlere Antalya'yı tanıttılar
11:08Birol Güven: Taksicilik de yapabilirim
00:01Şiir ve fotoğrafı buluşturan kitap
21:381. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Yarışması
18:38Tarihi tekel binası kaderine terk edildi
16:42İlk kadın efe, Çete Ayşe'nin filmi çekiliyor
14:36"Sanatımıza büyük düşmanlıklar yapılmış"
20:12Çanakkale'ye gelen Kızılderili ilgi odağı oldu
13:52İran ve Kazakistan ortak film yaptı
12:50Ahmet Kaya'nın hayatı belgesel oldu
11:26Büyük Ankara Sirki başlıyor
10:05Narnia Günlükleri'nin Yeni Fragmanı Yayınlandı
00:06Zengin Hayaller Peşinde (Cahit Zarifoğlu)
20:37Tiyatro için 35 yıldır turnelere çıkıyor
16:50Şangay'da Ankara Günleri
15:08İtalyan film yapımcısı Laurentiis öldü
00:19Vefatının 5. yılında Mustafa Akkad
00:12Mostar rüya projeyi gündeme getiriyor
17:59Ayaklarıyla yaptığı resimlerden 10 sergi
14:23'Üç Yönetmen Üç Oyun' 12 Kasım'da
14:06Stuttgart'ta Türk-Alman film günleri
11:21Warhol'un tablosu 35 milyon dolara satıldı
11:07Türkan Şoray Suriye'de dizi film çekecek
08:12İdil Biret'ten muhteşem konser
05:22Orhan Pamuk çok satanlar listesinde
02:50Zara ve Sertab'dan Atatürk konseri
00:01Polis, uyuşturucunun kitabını yazdı
15:52Sakıp Sabancı Sanat ödülleri sahiplerini buldu
14:35Süleymaniye'de sona doğru
14:283 günde 800 bin kişi izledi
12:10Mozaik müzesi 40 dönüme kurulacak
10:423 günde 800 bin kişiyle kendi rekorunu kırdı
00:01Küçük şairin kitabı yayınlandı
17:41İdam sahnesi şehir meydanında çekildi
10:2918. Şam uluslararası film festivali başladı
09:28Misak Toros hayatını kaybetti
08:09Türk sineması Bosna dramını film yapacak
03:34Kitap fuarını 410 bin okur ziyaret etti
02:58Türkan Şoray: Suriye'de film çekmeyi istiyorum
00:13Zafer Yahut Hiç (Mustafa Kutlu)
14:50Hızlı: Bursa değerleriyle ruhani bir şehir
14:14Adana'nın İstanbul çıkarması
13:04"Soul Kitchen"a bir ödül daha
11:39Tarafsızlık Masalı (Sadık Yalsızuçanlar)
11:23Teksas'ta Türk festivali
11:07Mercan Dede Bosna'da konser verdi
01:49Ali Sürmeli neden ağladı? (video)
00:28Ali Sürmeli'yi ağlatan olay! (Video röportaj)
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
NATO’da imaj krizi ve komuta komedisi
 
 
Necmettin EVCİ
Ey mütmain olmuş benlik sahipleri!
 
 
Samet DOĞAN
Lizbon’da “başlamadan başını yarmak!”
 
 
 
 
Gül: Büyük memnuniyet duyuyoruz
 
NATO ve Afganistan yetki devri üzerinde anlaştı
 
Özden Örnek'in ev casusları
 
Osman Paksüt de Ergenekon davasında
 
Milliyet özür diledi, Hürriyet dilini yuttu!
 
 
 
 
 
 
 
"Yılda bir kurban keserler halk-ı âlem ıyd içün / Dem be dem, saat be saat men senin kurbanınem"
FUZÛLİ
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.71 63.26
 
 IMKB
69998  
 
 
Eskişehir'in şair nikah memuruna rağbet büyük!...
 
Cevat Akkanat, Eskişehir Odunpazarı’nda yaşayan şair evlendirme memuru Tayyib Atmaca ile şiir, aşk ve evlilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Eskişehir'li gelin-damat adayları; sizler de nikahınızı bir şairin kıymasını istiyorsanız Odunpazarı Belediyesinin yolunu tutun!
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin