DOLAR 1.447 - EURO 1.972 - ALTIN 63.70 - IMKB 69998
Cuma 19 KASIM 2010
Namus cinayeti zanlısı adliyeye sevk edildi Kılıçdaroğlu, açıklama yapıp dönecek Bank Asya 1. Lig'de 13. Hafta Hastane ve eczanelere ceza yağdı Gül: NATO taciz örgütü değildir TÜRK FİLMLERİ HOLLYWOOD'U SOLLADI Samanyolu dışında doğmuş gezegen Cumhurbaşkanı Gül Portekiz'e gitti Meclis'te iki yeni komisyon 112 bin emekliye müjdeli haber habertaraf.com
 
 
 
ABD Türkiye Raporu: Sorun Anayasa’da..
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Kapitalizm Dehşeti= Dünya Vahşeti
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
AK Partili Mustafa Kuş hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ahmet Kaya olayına dair iki şey
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Yürü Yakup, kim tutar seni
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Kemalist ittifak: Yakışır ama...
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
JİTEM, Q harfi ve devlet memuru...
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Türkler-Kürtler ve 'barışa çıkan tek yol'
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kılıçdaroğlu, 'seçim ittifakı' ve Diyarbakır
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Lizbon zirvesi ve Türkiye
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
İsmeeeet!
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Vecdi Gönül vak'ası
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Beren'in suçu!
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
Teşekkürler Başbakanım, teşekkürler!..
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Endişeler, cemaat ve cevap...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Sakine’nin kalkanı
 
 
Radikal
Murat YETKİN
'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Böyle Savunma Bakanı olursa...
 
 
Milliyet
Rıza TÜRMEN
Yeni CHP
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kulaklarını çekeceğim Rasim!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Partilerin seçim hesapları
 
 
Yeni Akit
Şevki YILMAZ
YAŞzedeler artık hakzede olmasın!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Sol ittifak?
 
 
Hürriyet
Yalçın DOĞAN
‘Sen imam hatiplisin aramızda işin yok’
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Ayhan BİLGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Mehmet ALTAN
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
Cemil Çiçek'e KKTC'de protesto
 
 
 
LEFKOŞA- Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı Cemil Çiçek, KKTC'nin 27'nci kuruluş yıldönümü için gittiği Lefkoşa'da bir grup KKTC'li sendikalı tarafından protesto edildi. KKTC'nin 27. yıldönümü kutlamaları için adaya gelen Çiçek, havalimanında makam otosuna bineceği sırada bir sendika üyesi tarafından protesto edildi.
 
KKTC'de hükümetin uyguladığı ekonomik programdan sıkıntı duyan ve bunun Türkiye'nin sebep olduğunu iddia eden protestocu grup, ellerinde pankartlarla Çiçek'i protesto etti. "Türkiye elini toprağımızdan çek", "Cemil Çiçek senin maaşın ne kadar", "Bu memleket bizim" ve "Ülkemiz satılık değil" yazılı pankartlar açan öfkeli grubu polis engelledi.

Protestoculardan Kıbrıs Amme Memurları Sendikası Başkanı Ahmet Kaptan, ülkede hükümet ve KKTC Meclisi olduğunu; ancak demokrasi olmadığını söyledi. Kendilerinin Kıbrıs Türkünün çalışanlarını temsil ettiğini ve Türkiye'nin KKTC'ye getirdiği yeni paketleri koltuklarının altına alarak dönmelerini savundu.

Kıbrıs Türkünün asla kimsenin baskısına boyun eğmeyeceğini söyleyen Kaptan bu anlayışla Türkiye'yi adada istemediklerini söyledi. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Güven Varoğlu ise, Türkiye'nin 'dayatmalarına' boyun eğmeyeceklerini ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek'in yolladıkları paketlerle dönmelerini istediklerini söyledi.

Çiçek: Türkiye'ye rağmen bir girişim sonuç getirmez

LEFKOŞA- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC), Kıbrıs Türk halkının ada üzerinde vazgeçilmez haklarının teminatı olduğunu ifade ederek, bölgede Türkiye'ye rağmen bir girişimin sonuç getirmeyeceğinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Çiçek, KKTC'nin 27. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkünün direniş gücünün kolay bir şekilde kırılacağını düşünenlerin nasıl büyük bir yanılgıya düştüklerinin en iyi göstergesinin bugün 27. yılını kutlayan KKTC olduğunu vurguladı.

-''TÜRKİYE'YE RAĞMEN SONUÇ GETİRMEZ''-

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun hükümetlerinin Büyük Atatürk'ün çizdiği ''Yurtta sulh, cihanda sulh'' ilkesi doğrultusunda Ege'den Balkanlar'a, Kafkaslar'dan Doğu Akdeniz'e kalıcı işbirliği ve istikrarın temini yönünde önemli adımlar attığını ve atmayı da sürdüreceğini vurgulayan Bakan Çiçek, şöyle devam etti:

''Bu anlayış çerçevesinde yakın coğrafyamızda barışın teminatı olan ülkemiz gerek ikili, gerekse bölgesel girişimlerde hep inisiyatif geliştiren, hep çözüm üreten taraf olmuştur, olmaya devam etmektedir. Bu bölgede ve bu coğrafyada Türkiye'ye rağmen bir bölgesel girişimin sonuç getirmeyeceği gerçeğinin herkes tarafından bilinmesinde fayda vardır. Her daim dış politikamızın gündem maddelerinin başında gelen Kıbrıs soruna bakış açımız da tabiatıyla bu temel üzerine kurulmuştur. Türkiye ve KKTC en başından buyana ortak milli davamız olan Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması için yoğun gayret sarf etmiştir. İki ayrı devlet, iki eşit halk, iki ayrı demokrasi ve Türkiye'nin etkin garantisi çerçevesinde hep barışı aramış, barış için çaba göstermiştir.

Ortaya koyduğumuz bu samimi, iyi niyetli ve yapıcı çabalar ülkemiz ve Kıbrıs Türk halkı için haksız bir şekilde geliştirilen ezberi bozmuş, çözüm isteyen tarafın, statükoya karşı çıkan tarafın gerçekte kim olduğunu bilmek ve görmek isteyenlere göstermiştir.''

Bu bağlamda Kıbrıs Türk halkının BM kapsamı çözüm planına ilişkin referandumda önemli fedakarlıklar da yaparak 'evet' dediğini anımsatan Çiçek, ''çözüm yanlısı politikasını ve dünya ile bütünleşme arzusunu bir kez daha kanıtlamıştır. Çözümü reddeden Rumlar ise bu tutumlarına karşı ödüllendirilerek AB'ye üye yapılmıştır'' dedi.

-''CEZALANDIRILMASI GEREKEN RUMLAR''-

Çözüme karşı olanın, süreci aşındıranın ve cezalandırılması gerekenin Rumlar olduğunu vurgulayan Çiçek, şunları söyledi:

''Eğer bugüne kadar adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşılamadıysa bunun sorumlusu da Rumlardır. Kıbrıs Türkü çözüm vizyonuna rağmen adeta cezalandırılmış, kendisine verilen sözler, bütün bu yapıcı çabalarına ve gayretlerine karşın bu yöndeki gayretleri akim bırakılmıştır.

Nitekim 3 Eylül 2008'de BM iyi niyet misyonu çerçevesinde kapsamlı müzakerelerin başlatılmasında ısrarlı olan taraf da esas itibarıyla Kıbrıs Türk tarafı olmuştur. 2 yıldır devam eden müzakerelerden netice alınması ve kapsamlı çözümün önünün bir an önce açılması için çaba sarf eden ve getirdiği yapıcı ve yaratıcı önerilerle iyi niyetini ortaya koyan da Türk tarafı olmuştur.''

-''ÇÖZÜMÜN KİLİDİ SİYASİ İRADE''-

Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının, BM Genel Sekreteri'nin belirlediği hedef doğrultusunda, 2010 yılı sonuna kadar adada kapsamlı bir çözüme ulaşılması için yoğun ve samimi bir çaba gösterdiğini vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

''Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu hedef ve çözümler gerçekçidir ve bu çözümün kilidi her zaman olduğu gibi siyasi iradedir. Lakin bu kilidin anahtarı tek değildir, bir tarafın iradesi ile hedefe ulaşılması mümkün değildir. Türk tarafı geçmiş süreçlerde olduğu gibi taraflar arasında yakınlaşma sağlayabilecek yapıcı ve yaratıcı fikirler sunmuş, güçlü siyasi iradesini çözümden yana ortaya koymuştur.

İki yıldır devam eden müzakerelerle, bu sayede belki de son kez açılan fırsat penceresinin sonsuza kadar böyle kalmayacağını herkes bir daha anlamalıdır.

BM parametrelerini aşındırmayı ve oyalama yöntemlerine başvurarak dünyayı kandırmaya çalışan Rum yönetimi Kıbrıs Türkleri ile iyi niyet noktasında aynı kefeye konulamaz. Eğer meseleye böyle bakanlar varsa vicdan terazilerinin ayarını bir kere daha gözden geçirmelidir.''

-''AB JEST BEKLEMEK YERİNE...''

İki yıl önce BM müzakerelerin başlamasıyla tekrar çözüme ulaşılacağı umudunun doğduğunu kaydeden Çiçek, ''40 yıldır sürdürülen müzakerelerde edinilen birikim ve 2 yıldır devam eden son müzakere sürecinde Türk tarafının kararlı çabaları sayesinde katedilen mesafe, siyasi irade ile birleştiği takdirde çözüme ulaşılacağından hiç şüphe duymuyoruz. Onun için Rum tarafının bu hususta teşvik edilmesi ve özellikle AB'nin Türkiye'den jest beklemek, adım beklemek yerine, bugüne kadar yapmış olduğu haksızlığın ve hukuksuzluğun, tek yanlı tutumun farkında olması ve ilk adımın Rum tarafından gelmesi yönünde çaba sarf etmesi gerekmektedir'' dedi.

Çözüme ''hayır'' diyen Kıbrıs Rum tarafını tek yanlı üye yapan AB'ye önemli sorumluluklar düştüğünü kaydeden Cemil Çiçek, ''Bu kararı verenler, çözümünü daha da zorlaştırdıkları bir sorunu kendi içlerine ithal etmişlerdir, bunun faturasını Türk tarafına ve Türkiye'ye asla ödetemezler'' dedi.

-BİRLİKTE ÇABA-

Türkiye'nin bir yandan, yarın çözüm olacakmış gibi, uzlaşma için çaba harcadığını, diğer taraftan da KKTC'nin her alanda güçlenmesi için, daha ileri hedefleri yakalayabilmesi için birlikte çaba harcadığını anlatan Bakan Çiçek, yürütülen etkin işbirliği ile haksız ambargolara rağmen, KKTC'de eğitim, ekonomi, turizm gibi alanlarda önemli başarılar elde edildiğini, ancak, yapılacak daha çok iş olduğunu söyledi.

-SU VE ELEKTRİK-


Çiçek, uzun yıllar gündemde olan su sorununa kalıcı çözüm bulunması için, Türkiye'den KKTC'ye deniz altından borularla su taşınmasını öngören anlaşmasının geçen temmuz ayında imzalandığını anımsatarak, bununla ilgili ihalenin tamamlandığını, Alaköprü Barajı çalışmalarının fiilen sürdürüldüğünü kaydetti.

Borularla gelecek suyun KKTC'de depolanacağı barajın ihalesinin de 2011 yılında yapılmasını planladıklarını açıklayan Çiçek, ''Ayrıca KKTC'ye kablo ile elektrik nakli ve adanın ihtiyacı olan elektriğin hem karşılanması, hem de ucuz karşılanması için bir projeyi de tamamladık. Türkiye tarafından işin bu kısmı bitirilmiştir. Geri kalan KKTC'de yapılması gereken iş ve işlemlerin süratlice yapılması icap etmektedir'' dedi.

-''TEPKİLERİ CİDDİYE ALMADAN''-

Köklü reformları ertelemeden bir an önce hayata geçirmek gerektiğine işaret eden Bakan Çiçek, şunları söyledi:

''Böylesine büyük çaplı alt yapı projelerinin hayata geçirilmesi inanıyoruz ki KKTC'nin ekonomik açıdan kabuk değiştirmesini de sağlayacak, mutluluk ve refahı artıracaktır. Gerçekleştirilen projelerle sağlanan atılımların yanı sıra ekonomik alt yapının da sağlam bir zemine kavuşturması, istenen hedefe ulaşılması için zaruridir. Bunun için de asgari müştereklerde birleşilmesi, siyasi cesaret ve kararlılıkla hareket edilmesi, bu adımlar atılırken mümkün ve muhtemel bir kısım olumsuz tepkilerin de olabileceğini hesaba katarak, bunları ciddiye almadan, bunlar üzerinde fazla düşünmeden işin doğrusunu yapma zamanı çoktan gelmiştir ve geçmektedir. Aramızdaki mesafeyi süratle kapatmanın yolu her alanda köklü reformları bir an evvel ertelemeden hayata geçirmektir.''

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki tören, resmi geçitle sona erdi. Tören geçişi sırasında, Türk Yıldızları da, tören alanı üzerinden uçarak, Kıbrıs Türk halkının bayram coşkusuna ortak oldu.

Bu arada, Devlet Bakanı Çiçek'in KKTC'ye geldiği saatlerde, KKTC hükümetinin aldığı ekonomik tedbirlere karşı çıkan 11 sendika, eylem düzenledi.

Eylemciler, Ercan Havaalanı girişindeki eylemde, ''Cemil Bey Maaşınız Ne Kadar?'', ''Bu Memleket Bizim'', ''Memleketimiz Satılık Değil'' ifadelerini içeren pankart açtılar.

AA

Anahtar Kelimeler:

Cemil Çiçek

15 Kasım 2010 - 13:43:56
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

13:16Kılıçdaroğlu, açıklama yapıp dönecek
11:30Meclis'te iki yeni komisyon
09:24Bizde yetkiler belli, genel başkana kafa tutulamaz
23:51Kılıç: Seçimler AK Parti ile SP arasında geçecek
23:19AĞCA'NIN AVUKATINDAN KILIÇDAROĞLU'NA SORU
22:49Mustafa Kuş'un cenazesi Şanlıurfa'ya getirildi
19:52Erdoğan'ın hassasiyetini 'izmaritçiler' deldi
19:13CHP seçime kaç partiyle girecek?
18:43Çelik: Anadilinin bir olmasına gerek yok
18:42AK Partili Mustafa Kuş hayatını kaybetti
17:38ERBAKAN'DAN İLGİNÇ FÜZE KALKANI YORUMU
17:34Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu sert eleştirdi
16:21Çizgimiz belli Kuvayı Milliye'den geliyoruz
16:16Baykal: Durmak yok çok çalışacağız
21:04BDP ilk defa CHP'yi ziyaret etti
19:57DURMUŞ'UN BU SORUSU ZİYARETİ BİTİRDİ
18:54AK Parti heyeti BDP'yi ziyaret etti
18:47Ergin, memleketi Hatay'da bayramlaştı
18:13Kozan'da Ak Parti'ye yeni katılımlar
17:50Cindoruk: İşte laiklik tehlikede!
17:06Şandır'dan "dilini kopartırız" açıklaması
17:03Anadol: Füze kalkanı tehlikeye sokar
16:57Nihat Sargın hayatını kaybetti
16:49Eroğlu'ndan Afyon'a havaalanı müjdesi
16:48Yıldız: Nahoş görüntüler yoktu
16:32BAHÇELİ: BAŞÖRTÜSÜNE DESTEK VERİRİZ
16:10Atalay: Ana diller bizim kültürümüzün unsuru
16:08MHP'li Şandır: Milleti inandıramayız
15:42Kazan bir tek HAS Parti ile görüşmedi
15:07Baykal'dan "budama" göndermesi
Daha fazla haber göster
14:48Batum: CHP işbirliğine hazır
14:37Kılıç: artık ilerlemeden bahsedelim
13:30Batum: Türban özgürlük sorunu ise çözülür
13:27"Siyasetteki gerginlik değerleri tahrip ediyor"
12:06Kılıçdaroğlu, Güney ve Kaya'nın mezarında
11:56AK Parti'ye CHP, DP ve BBP'den ziyaret
11:48"Bahçeli baraj kaygısı nedeniyle samimi değil"
09:22Twitter'ın "NO" tuşuna kim bastı?
08:02Putin, Erdoğan'la telefonda görüştü
23:49"Füze savunma sisteminde mutabakata yakınız"
22:04BBP'liler Pakistan'a gitti
21:56Bağış eleştirilerini sürdürdü
21:29Çağlayan fuar için Paris'e gidiyor
20:52Kılıçdaroğlu, Fransa meclisinde
18:04Kılıç: MHP baraj kaygısına düştü
17:53Yıldız. Hükümetimizin kabiliyeti ortaya çıkıyor
17:41Kılıçdaroğlu kurbanını sığınmaevine bağışladı
16:50Yılmaz: Maneviyat yoksa insanlık da yoktur
13:23İnce: İstifa sorumluluk sahibi için geçerlidir
11:53Kılıçdaroğlu, AB üyeliğini görüştü
11:50Liderler bayram namazında neredeydi?
11:27Alperenler Ayasofya önünde namaz kıldı
11:04Diyarbakır Cezaevi için somut gelişme yok
21:42Devlet büyükleriyle huzurevlerine ziyaret
21:27Kılıçdaroğlu: Etnik kimlik herkesin şerefidir
21:15"Önder Sav"ın Twitter hesabı yokmuş!
18:44Kılıçdaroğlu Paris'te konuştu
18:06Erdoğan, Kasımpaşa'yı ziyaret etti
17:12MMP Genel Başkanı Yılmaz'dan bayram mesajı
16:19Topçu ve Cindoruk'tan bayram mesajı
15:25Talabani-Kılıçdaroğlu karikatür sohbetinde!
15:02Erdoğan: Bu coğrafyada kırgınlıklar kalıcı olamaz
14:28CHP: Vergisini düzenli ödeyenler mağdur
13:43Cemil Çiçek'e KKTC'de protesto
13:42Deniz Bölükbaşı'na ülkücülerden cevap
13:38Çelik ve Yıldırım Arafat'ta yemek dağıttı
13:18Egemen Bağış: Terör tüm dünyayı hedef alıyor
12:38Kılıçdaroğlu kuzusu, Tekin kurduna emanet!
12:28Bahçeli'den bayram mesajı
12:25BDP'den bayram mesajı
11:19Şahin: TBMM, sorunları çözecek güçtedir
11:14Gül: Sancıları pozitif olarak görmeliyiz
11:09"Terörle mücadelede işbirliği şart"
08:12Yarım asırlık devlet sırrı
23:57HAS Parti Malatya teşkilatı kuruldu
23:51Eroğlu, İsen'i kabul etti
23:12İlköğretimde, lisede türban olmaz
23:10Ahmet Özal'ın siyasi tavır almış halini tercih ederim
22:56CHP, seçimde çalışacak gönüllüler arıyor
22:40Birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeliyiz
22:20Ecevit'e hakaret edenler kasketini giyiyor
22:02Egemen Bağış Atina'ya gitti
20:51ÇELİK'TEN CHP'YE TEMEL FIKRASI!
17:09"Öğretmenlerin iletişim bilgileri sözlü istendi"
15:32Aydın, Güney Kore'de Türk okulunu ziyaret etti
15:18Cindoruk: Türkiye iyi yönetilmiyor
14:57Kılıçdaroğlu, Fransa'ya gitti
14:42Ahmet Gündoğdu'dan bayram mesajı
14:37Kılıçdaroğlu: Bayramlar bayram gibi olmalı
13:47LİDERLER BAYRAMDA NEREDE?
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Mustafa YILDIZ
Bir ayet ve yorumları üzerine
 
 
Necmettin EVCİ
Hadi bir şey yap!
 
 
 
 
Reyting uğruna Kanal D'den insanlık skandalı!
 
Zeki Üçok'un yeni marifeti!
 
Namus cinayeti: 3 ölü
 
2011'DE NE KADAR POLİS ALINACAK?
 
Erdoğan ABD gazetesine makale yazdı
 
 
 
 
 
 
 
En iyi arkadaşlar hayvanlardır; ne soru sorarlar, ne de kusur kabahat bulurlar.
(George Eliot)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.957 1.972
 
 Sterlin
2.299 2.345
 
 Altın
63.10 63.70
 
 IMKB
69998  
 
 
Bizde yetkiler belli, genel başkana kafa tutulamaz...
 
CHP'nin tartışmalara neden olan yeni tüzüğü kendilerinden aldığını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem, ekledi: Eski tüzük, doğu bloku ülkelerindeki yapıyı içeriyordu. Genel sekreter adeta genel başkana kafa tutacak bir yapı yarattı. Bizde ise yetkiler çok iyi çizilmiştir. Genel başkana kafa tutulamaz
 
 
 
 
  Banka ve sigorta sektörünün tepe yöneticileri özellikle piyasaların yoğun olduğu haftalar neredeyse 7/24 mesai yapıyor. Milyar dolarlık bankaları, sigorta şirketlerini yönetenler rakamlarla boğuşmaktan arta kalan zamanlarında ne yapıyor, nasıl stres atıyor? Kimisi şarkı söylüyor, kimisi kurşun askerleriyle oynuyor... Kimisi de yaylaya çıkıyor...  
 
 
 
  07.07.2007 tarihinde Bülent Ersoy'la evlenen Armağan Uzun biten evliliğin ardından ilginç bir iddia ortaya attı.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app