DOLAR 1.447 - EURO 1.972 - ALTIN 63.70 - IMKB 69998
Perşembe 18 KASIM 2010
Nijerya'da 7'si yabancı 19 rehine kurtarıldı Cholet:82 - Fenerbahçe: 78 Giresun'da trafik kazaları: 2 ölü, 6 yaralı Bitlis'te kaza: 2 ölü, 5 yaralı Ümit Millî Takım İtalya'da 2-1 yenildi Halcon Avenida: 86 - Galatasaray MP: 59 Reyting uğruna Kanal D'den insanlık skandalı! Amerika'dan Avrupa'ya kim önce geldi? HOLLANDA: 1 - TÜRKİYE: 0 (BİTTİ) Fenerbahçe: 107 - Lotos Gdynia: 84 habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin Din Raporu'nda Avrupa
 
 
 
 
İbrahim BAYKAN
Kurbanlık muhabbetler
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Ömer Lütfi Mete'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Utanmazların bayramı
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Sevindirilen kurbağa
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Tacizci hayvanlar!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Yapmayın Hasan Bey
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Yanlış hesap Bağdat'tan döner...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Barışan devlet değil hükümettir
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Beyaz Türklere ilhaklar artacak
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Silahlı mücadele miadını doldurdu mu, doldurmadı mı?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Vergi affı ile basın özgürlüğü geri mi geldi?
 
 
Zaman
Mehmet KAMIŞ
"İbrahim bizim çocuklarımızı kimler kurban ediyor"
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Dış politikada füze kalkanı ve CHP
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Ah şubizimkiler!
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
'Ah nerede o eski bayramlar' demiyorum
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Hangi köşe yazarına hangi kartpostal uygun düşerdi?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bizi kurban mı ettiler?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Basın hürriyeti
 
 
 
 
 
 
İlköğretimde, lisede türban olmaz
 
 
 
ANKARA- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türban özgürlüğünü nasıl görüyorsunuz?'' sorusunu, ''İlköğretimde, lisede böyle bir şey olmaz" şeklinde cevapladı.
 
Kılıçdaroğlu, CNNTürk'te yayınlanan Ankara Kulisi programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP'de son dönemde yaşanan değişime ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, gerçekleştirdikleri değişimin bireysel değil, toplumun beklentilerine yönelik olduğunu ve değişik kesimlerden olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Partimize uzun yıllar hizmet vermiş, bizim partililerin 'parti büyüğü' olarak adlandırdığı pek çok isim var. Bu değişim içinde o arkadaşlarımız koltuklarını yeni arkadaşlara devrettiler. Onlara karşı hiç kimsenin incitici bir söz kullanmasını istemeyiz'' diye konuştu.

Kendisi dahil herkesin hata yapabileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Sanki 'onların hatası var, bizim yoktu' gibi bir ayrıma da asla girmek istemiyorum ama sonuçta genç bir toplumuz. Gençlerin, kadınların daha fazla siyasete girmesi lazım. Eğer gençler siyasete girecekse değişimin olduğu partiye kendilerini odaklıyorlar'' ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, ''Bu parti meclisi ile mi seçime gideceksiniz, yoksa kurultaya gidip seçimden önce yeni bir parti yönetimi oluşturacak mısınız?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Ben bu değişimden sonra Parlamentoda milletvekillerimizin nabzını tutmaya çalıştım, ne düşünüyorlar acaba? Daha sonra zaten il başkanları toplantımız oldu, bazı milletvekili arkadaşlarımız görüşlerini dile getirdiler. Bir anket formu geliştirdim, dağıttım. Hiç kimse ismini yazmadı, belirli sorulara çarpılar koyarak eğilimlerini almaya çalıştım. Başlangıçta il başkanlarımızın bir tüzük kurultayı toplanmasıyla ilgili ağırlıklı bir görüşü oluşmuştu. Daha sonraki aşamada kamuoyundan, belli çevrelerden, milletvekillerimizden, bazı il başkanlarımızdan, partililerimizden 'tüzük kurultayının yetersizliği, parti meclisinin de yenilenmesi gerektiği' şeklinde bir düşünce geldi. İkisini de değerlendiriyoruz. Eğer kurultay toplayacaksak hem parti meclisi hem tüzük ikisi aynı anda olabilir mi, bilmiyorum. Hukukçu arkadaşlarımız da bakıyorlar. Gerekirse aynı anda yaparız ve bu bitebilir de.''

''Olursa çok gecikmemesi lazım'' diyen Kılıçdaroğlu, ''O yasalara göre 15 günlük bir asgari süremiz var. Üç aşağı beş yukarı partinin içerisinde bir uyuşmazlık, ihtilaf yok. Eğer gerçekten parti meclisinin yenilenmesi yönünde ağırlıklı bir görüş ortaya çıkarsa, artı tüzük kurultayının yapılması lazım. Yeni tüzüğümüz yürürlükte zaten. Geçen kurultayda kabul ettiğimiz tüzük yürürlükte'' ifadesini kullandı.

Tüzükte itiraz ettiği bir kaç nokta olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Belki onları da dikkate alıp bir seferde çıkarıp partiyi yeniden seçime daha dinamik bir şekilde çıkarmak mümkün olabilir'' dedi.

''Seçimde adayların belirlenmesinde siz tek seçici mi olacaksınız?'' sorusunu yanıtlarken de Kılıçdaroğlu, tek seçici olmayacağını, bütün üyelerin katılımıyla tercih yapılmasını istediğini söyledi. Parti üyeleri için internet üzerinden bağış yapabilmelerine olanak sağlayacak sisteme yönelik çalışmalara hız verdiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili izin sürecinde olduklarını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, ''Önder Sav ve ona yakın insanların CHP'den tasfiye edilebileceği'' yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, ''Ben, Sayın Sav'a görev teklif ettim zaten, kendisi uygun görmedi teklif ettiğim görevi. Dolayısıyla bir tasfiye amacı olsa, zaten görev teklif etmezsiniz. O açıdan birilerini tasfiye etmek, tümüyle partinin dışına itmek gibi bir amacımız yok. Tam tersine herkesi kucaklamak, CHP'nin iktidar olması için hepimizin ortak çaba göstermesi gereken bir süreci yaşıyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.-''(BAŞÖRTÜSÜNE İLİŞKİN) CUMHURBAŞKANI ÖZENLE SÖYLÜYOR. BUNA KATILIYORUZ''CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun görevini Mehmet Görmez'e devretmesine ilişkin şunları söyledi:

''Bana göre yazık oldu. Tabii gelen kişi de onun kadar değerli insandır. Devir teslim töreninde de zaten Sayın Bardakoğlu, bu konuda belli şeyler de söyledi ama en azından görev süresi beklenebilirdi. Beklenseydi daha şık, güzel olurdu çünkü Ali Bardakoğlu hiç kimseyi kırmayan bir insan. Mutedil, inandığı mesajları rahatlıkla verebilen, mesajlarının arkasında duran saygın bir insandı, üzüldüm doğrusunu isterseniz. Keşke böyle bir tablo ortaya çıkmasaydı.''

Kılıçdaroğlu, başörtüsü konusundaki açıklamaları hatırlatılarak ''Türban özgürlüğünü nasıl görüyorsunuz?'' sorusuna, ''İlköğretimde, lisede böyle bir şey olmaz. Çocuğun özgürlüğü olmaz, çocuk anne ve babanın, okulda da öğretmenin geleceğe hazırlanması için yönlendirilir. Sorgulayan bir eğitimle yönlendirilir, geleceği görmesi, olayları sorgulaması, bilgi biriminin olması istenir. O çocuk alınır, yetiştirilir. Hangi anne baba diyor ki (benim çocuğum istediğini yapsın)?'' diye yanıtladı.

''Sayın Başbakan bu soruya 'benim özgürlük anlayışım farklı' diyerek net bir cevap vermedi'' ifadeleri üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Çünkü özgürlüğü sömürüyor zaten'' dedi.Türbanın seçimlerde siyaset malzemesi olarak kullanılacağını savunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bütün türbanlı vatandaşlarıma sesleniyorum; Sayın Başbakan sizin başınızdaki örtüyle siyaset yapıyor, buna izin vermesinler. Buna izin verdikleri zaman bu sorun çözülmez. Eğer buna izin verirlerse erkek egemen toplumu kabul ediyorlar demektir. Niye onlar mücadele etmiyor da Allah aşkına erkekler bu işle uğraşıyorlar? Erkeklerin başka işi mi yok? Oy kaygısıyla oy avcılığı yapıyorlar.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başörtüsü meselesine yönelik son açıklamalarına ilişkin ''doğruyu söylemiş'' değerlendirmesinde bulunan Kılıçdaroğlu, ''Başbakan Erdoğan ile Köşk arasında türban meselesine ilişkin görüş farklılığı bulunup bulunmadığı'' yönündeki soruya şu cevabı verdi:

''Sayın Başbakan bu konuda samimi değil. Sayın Cumhurbaşkanının bugünkü açıklamaları da var, yani üniversite dışında böyle bir şey olmaması gerektiğini özenle söylüyor. Buna katılıyoruz zaten biz de ama iktidar yetkilileri bu konuda ses çıkarmıyorlar. Niye ses çıkarmıyorlar? Niye net olmuyorlar? Bize gelince 'net olun' diyorlar. Netiz biz, niye sen flu kalıyorsun? Kimin inancını sömüreceksin? İnanç sömürüsü yapacaksın. İnanç sömürüsü yapmak Allah aşkına Müslümanlığa hakaret demek değil midir?''

Kılıçdaroğlu, terör örgütü PKK'nın seçimlere kadar eylemsizlik kararı almasına ilişkin de ''AKP ile anlaşma yaptılar. Bizde bilgisi yok ama anlaşmanın olduğu belli. Başbakan da zaten işin içinde, o da biliyor zaten. Çünkü Başbakan'a bilgi verilmeden kimse böyle bir anlaşma ya da böyle bir şeyin içine girmez'' diye konuştu.

Fransa programı sırasında Ahmet Kaya'nın mezarını ziyaret edip etmeyeceği yönündeki soruya Kılıçdaroğlu, vakit bulursa ziyaret edebileceği yanıtını verdi.

AA

Anahtar Kelimeler:

Kemal Kılıçdaroğlutürban

14 Kasım 2010 - 23:12:57
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:04BDP ilk defa CHP'yi ziyaret etti
19:57DURMUŞ'UN BU SORUSU ZİYARETİ BİTİRDİ
18:54AK Parti heyeti BDP'yi ziyaret etti
18:47Ergin, memleketi Hatay'da bayramlaştı
18:13Kozan'da Ak Parti'ye yeni katılımlar
17:50Cindoruk: İşte laiklik tehlikede!
17:06Şandır'dan "dilini kopartırız" açıklaması
17:03Anadol: Füze kalkanı tehlikeye sokar
16:57Nihat Sargın hayatını kaybetti
16:49Eroğlu'ndan Afyon'a havaalanı müjdesi
16:48Yıldız: Nahoş görüntüler yoktu
16:32BAHÇELİ: BAŞÖRTÜSÜNE DESTEK VERİRİZ
16:10Atalay: Ana diller bizim kültürümüzün unsuru
16:08MHP'li Şandır: Milleti inandıramayız
15:42Kazan bir tek HAS Parti ile görüşmedi
15:07Baykal'dan "budama" göndermesi
14:48Batum: CHP işbirliğine hazır
14:37Kılıç: artık ilerlemeden bahsedelim
13:30Batum: Türban özgürlük sorunu ise çözülür
13:27"Siyasetteki gerginlik değerleri tahrip ediyor"
12:06Kılıçdaroğlu, Güney ve Kaya'nın mezarında
11:56AK Parti'ye CHP, DP ve BBP'den ziyaret
11:48"Bahçeli baraj kaygısı nedeniyle samimi değil"
09:22Twitter'ın "NO" tuşuna kim bastı?
08:02Putin, Erdoğan'la telefonda görüştü
23:49"Füze savunma sisteminde mutabakata yakınız"
22:04BBP'liler Pakistan'a gitti
21:56Bağış eleştirilerini sürdürdü
21:29Çağlayan fuar için Paris'e gidiyor
20:52Kılıçdaroğlu, Fransa meclisinde
Daha fazla haber göster
18:04Kılıç: MHP baraj kaygısına düştü
17:53Yıldız. Hükümetimizin kabiliyeti ortaya çıkıyor
17:41Kılıçdaroğlu kurbanını sığınmaevine bağışladı
16:50Yılmaz: Maneviyat yoksa insanlık da yoktur
13:23İnce: İstifa sorumluluk sahibi için geçerlidir
11:53Kılıçdaroğlu, AB üyeliğini görüştü
11:50Liderler bayram namazında neredeydi?
11:27Alperenler Ayasofya önünde namaz kıldı
11:04Diyarbakır Cezaevi için somut gelişme yok
21:42Devlet büyükleriyle huzurevlerine ziyaret
21:27Kılıçdaroğlu: Etnik kimlik herkesin şerefidir
21:15"Önder Sav"ın Twitter hesabı yokmuş!
18:44Kılıçdaroğlu Paris'te konuştu
18:06Erdoğan, Kasımpaşa'yı ziyaret etti
17:12MMP Genel Başkanı Yılmaz'dan bayram mesajı
16:19Topçu ve Cindoruk'tan bayram mesajı
15:25Talabani-Kılıçdaroğlu karikatür sohbetinde!
15:02Erdoğan: Bu coğrafyada kırgınlıklar kalıcı olamaz
14:28CHP: Vergisini düzenli ödeyenler mağdur
13:43Cemil Çiçek'e KKTC'de protesto
13:42Deniz Bölükbaşı'na ülkücülerden cevap
13:38Çelik ve Yıldırım Arafat'ta yemek dağıttı
13:18Egemen Bağış: Terör tüm dünyayı hedef alıyor
12:38Kılıçdaroğlu kuzusu, Tekin kurduna emanet!
12:28Bahçeli'den bayram mesajı
12:25BDP'den bayram mesajı
11:19Şahin: TBMM, sorunları çözecek güçtedir
11:14Gül: Sancıları pozitif olarak görmeliyiz
11:09"Terörle mücadelede işbirliği şart"
08:12Yarım asırlık devlet sırrı
23:57HAS Parti Malatya teşkilatı kuruldu
23:51Eroğlu, İsen'i kabul etti
23:12İlköğretimde, lisede türban olmaz
23:10Ahmet Özal'ın siyasi tavır almış halini tercih ederim
22:56CHP, seçimde çalışacak gönüllüler arıyor
22:40Birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeliyiz
22:20Ecevit'e hakaret edenler kasketini giyiyor
22:02Egemen Bağış Atina'ya gitti
20:51ÇELİK'TEN CHP'YE TEMEL FIKRASI!
17:09"Öğretmenlerin iletişim bilgileri sözlü istendi"
15:32Aydın, Güney Kore'de Türk okulunu ziyaret etti
15:18Cindoruk: Türkiye iyi yönetilmiyor
14:57Kılıçdaroğlu, Fransa'ya gitti
14:42Ahmet Gündoğdu'dan bayram mesajı
14:37Kılıçdaroğlu: Bayramlar bayram gibi olmalı
13:47LİDERLER BAYRAMDA NEREDE?
12:06DEVLETÇİ ANLAYIŞLA BİR YERE VARILMAZ
11:34"Gül 'bıktım' dediyse meseleyi kapatalım"
09:27CHP’de muhaliflerin B planı
09:07Sav kendini aştı: Yes-No'dan Twitter'a
00:41Alevîler AK Parti'nin hakkını verdi
23:27Bahçeli, ölen öğrencinin mezarını ziyaret etti
22:30Arınç: Her üniversitede anarşist gruplar var
22:30Arınç: Her üniversitede anarşist gruplar var
21:31Kılıçdaroğlu kimsesiz çocukları ziyaret etti
19:53Eski milletvekili eğitime gönüllü destek veriyor
19:52"Mürşitpınar Sınır Kapısı açılmasın" talebi
19:32Cindoruk CHP ile nasıl alay etti
18:47BDP'lilerden Türkçe ve Kürtçe bayram mesajı
18:39CHP'li Soysal: Kürtçe savunma haktır ama...
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
Gözlerinde bembeyaz gündüzler
 
 
NilgüN ŞAHSİ
Adak
 
 
 
 
Beş doktor da Ecevit için rapor tutmamış
 
Genç subaylara 'Akrep Operasyonu'
 
Tarık Aziz'in idam kararını imzalamayacak
 
Mehmetçik'e ölüm izni geliyor
 
Dededen toruna öldürme dersi
 
 
 
 
 
 
 
En iyi arkadaşlar hayvanlardır; ne soru sorarlar, ne de kusur kabahat bulurlar.
(George Eliot)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.957 1.972
 
 Sterlin
2.299 2.345
 
 Altın
63.10 63.70
 
 IMKB
69998  
 
 
'Atatürk, asker ve dini asla yazmam'...
 
Öfke, korku, endişe ve kaygı... Ön yargı ve korku içinde yaşayanlar... Doğan Cüceloğlu kitabı 'Korku Kültürü'nde 'mış gibi yaşayan', korkan, korkutulan insanlardan bahsediyor. Türkiye'deki yerleşik düzeni, siyaseti, halk yığınlarını ve Kürt sorununu bu açıdan anlatıyor. Mevcut baskıdan ötürü bugün bazı konularda kalemi asla eline almayacağını söylüyor
 
 
 
 
  DÜNYA üzerinde 500 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook, internet üzerinden iletişimde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.  
 
 
 
  CHP eski genel sekreteri Sav adına twitter'da açılan hesap, 'çakmaydı' itirafıyla sürpriz şekilde kapandı    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app