DOLAR 1.437 - EURO 1.975 - ALTIN 64.09 - IMKB 69553
Cuma 12 KASIM 2010
Zirve yayınevi cinayetleri davasında yeni iddialar Yargılanan BDP'liler anadillerini kullanacak Türk Eğitim-Sen KPSS sonuçlarını değerlendirdi İkinci ameliyata rağmen elleri kurtarılamadı Bazı ülkelerin borsalarında son durum Borsa, günü 69553,08 puandan tamamladı Vergide beyan süresi uzadı 17 ton kaçak çay yakalandı Dolar 1,4300 liraya yükseldi Ergün: Ürün yelpazesi zenginleştirilmeli habertaraf.com
 
 
 
Amerika Irak konusunda yanlış politika geliştiriyor
 
 
 
 
Tarık Sezai KARATEPE
200 gün sonra!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Celal Talabani yeniden cumhurbaşkanı
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
İşler yolunda mı?
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yedi maddede karikatür raconu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Açıkla Engin Ardıç! Kaseti olan yazar kim?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Türkiye Irak’ta neden kaybetti?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
İlk kurbanı kestin Kemal Abiciğim, hayırlı olsun
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bekaroğlu'nun Evren'den farkı!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İlerleme raporu ve biz
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Alışacaklar
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Cinayetler ve suç ortakları
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kaldırılması teklif dahi edilemeyen dersler
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Denktaş'a yapılan ayıp ötesidir
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Üniversite rektörünün sorumluluğu
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ben seni program sonrası dövmek istesem, saldırgan olur muyum Rasim?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Önder Sav'ın korkunç intikam planı
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Benim kelleyi alın
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bardakoğlu’na saygı
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Yüzümüz gülüyorsa, sebebini açıklıyorum
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Diyanet işleri... En güzel kim yapar bu işleri?
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
Salih TUNA
 
Şamil TAYYAR
 
Reha MUHTAR
 
Gülay GÖKTÜRK
 
 
 
Kobi'lere 3 milyar liralık destek
 
 
 
ANKARA- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) toplam 3 milyar liralık kredi destek paketini açıkladı.
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bayram öncesi KOBİ'lere kredi müjdesi verdi. 30 bin liradan 80 bin liraya kadar verilecek kredinin yüzde 75'inin KOSGEB tarafından karşılanacağını belirten Ergün, yüzde 25'inin işletme tarafından ödeneceğini ifade etti. Kadın girişimciye 10 bin lira daha fazla kredi desteği verileceğini aktaran Bakan Ergün, başvuruların 23 Kasım 2010 tarihinde başlayacağını 31 Aralık 2010 tarihinde sona ereceğini dile getirdi.

Yeni Başbakanlıkta düzenlenen basın toplantısında konuşan Ergün, 2003 yılından bu yana 7,7 milyar lira kredi kullandırıldığını dile getirdi. KOBİ Borsası kurma çalışmalarını devam ettirdiklerini kaydeden Sanayi ve Ticaret Bakanı, KOBİ'lerin en önemli finans kaynağının kendi alacakları olduğunu ve birbirlerine ödemelerini geciktirmemeleri çağrısında bulundu.

Yeni destek programlarıyla KOBİ'lerin yanı sıra esnaf ve sanatkarların sorunların çözümünde de etkili olacağını vurgulayan Nihat Ergün, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı, İhracat Kredisi Destek Programı'nın ekonomideki canlanmaya katkı sunacağına işaret etti. Bakan, destek programlarının KOBİ'leri ihracata ve büyümeye yönlendirme amacı taşıdığının altını çizerek KOBİ'lerin rekabetçi niteliğinin de artması için işletmelerin ölçeğine göre arttırma yapacaklarını aktardı. Daha fazla istihdam yapan, üretim yapan KOBİ'lere daha fazla destek verileceğini bildiren Ergün, "İşletmelere hızlı ve sürdürülebilir büyüme ortama sağlayacak, istihdamı artırtmalarına imkan vereceğiz." dedi.

KADIN GİRİŞİMCİYE 10 BİN LİRA DAHA FAZLA

Bakan Nihat Ergün, kredinin detaylarını ise şu sözlerle anlattı: "10 işçiden daha az işçi çalıştıran 1 milyon liradan cirosu olan mikro ölçekli işletme için 30 bin lira, 50'den daha az eleman çalıştıran 5 milyon liradan az ciro yapan küçük ölçekli işletmeler için 50 bin lira, 250'den daha az eleman çalıştıran 25 milyon liradan az ciro yapan orta ölçekli işletmeler için 80 bin lira kredi desteği verilecek."

Krediler bağlamında kadın girişimciye pozitif ayrımcılık yapılacağına dikkat çeken Ergün, kadın girişimcilere kredilerin 10 bin lira üzerinde destek verileceğini ifade etti. İlk 6 ay ödemesiz olmak üzere geri kalan eşit taksitler 18 ay olan desteğin yüzde 25'ini işletme, yüzde 75'ini KOSGEB karşılayacağını belirten Bakan Ergün, ödeme süresinin toplam 24 aylık olduğunu kaydetti. Kredinin en üst limitte kullanılması halinde mikro ölçekli işletmelerin bankaya vereceği para 859 lira, küçük ölçekli bin 431 lira, orta ölçekli işletme 2 bin 300 lira ile sınırlı kalacağını açıkladı. Bu kredinin KOSGEB'e etkisinin sırasıyla 2 bin 576, 4 bin 294, 6 bin 900 lira olduğunu duyurdu. Ergün, bu programdan 44 bin işletmenin yararlanmasını 1,5 milyar liralık kredi hacmi oluşmasını amaçladıklarını belirtti. CİHAN

BAŞVURU 23 KASIM'DA BANKALARA

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programında aylık faiz oranının yüzde 0,94, İhracat Kredisi Destek Programında yıllık faiz oranının da yüzde 3,98 olacağını açıkladı. Ergün, başvuruların yıl sonuna kadar yapılabileceğini kaydetti.

Bakan Ergün, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programını ve İhracat Kredisi Destek Programını açıkladığı basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ergün, krediden yararlanmak için hangi tarihe kadar başvurulabileceğine ilişkin soru üzerine de, başvuruların 2010 yılı sonuna kadar yapılabileceğini belirterek, söz konusu programın 2010 yılı KOSGEB bütçesindeki kaynaklarla yürütüldüğünü söyledi.

''Talep fazla olursa kredi artacak mı'' şeklindeki soru üzerine de Ergün, kredi faiz ve destek oranlarının ekonomik konjonktürle alakalı olduğunu kaydederek, bazı programlarda yüzde 100, 75, 50 destek verildiğini, ancak bu program ile diğer programların birbirinden farklı olduğunu belirtti.

Her iki programdan toplam 50 bin işletmenin yararlanacağını ifade eden Ergün, bu rakamın 5 binini ihracatçı KOBİ'lerin, 44-45 binini de Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programından yararlanacak KOBİ'lerin oluşturacağını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın kredi hacminin büyüme hızının yavaşlatılması gerektiğine dair sözlerinin hatırlatılması üzerine de Ergün, Bakan Babacan'ın yaklaşımının daha çok tüketici kredileri ile ilgili bir yaklaşım olduğunu belirterek, ''Bizim oluşturduğumuz ihracat kredisi ve yatırımlarla ilgili bir kredi mekanizması ve ikisi birbirinden farklı'' dedi.

Bakan Ergün, geçen yıl hedeflerinin 100 bin işletme olduğunu ve 85 bin işletmenin destek programlarından yararlandığını belirterek, hedefe yaklaştıklarını söyledi.

KOSGEB desteklerinden yararlanan KOBİ sayısı arttıkça, KOSGEB'in bütçesi ve imkanlarının da ona göre artırılacağını kaydeden Ergün, ''Bu, 2010 bütçesi imkanları ile kısıtlı bir program. Bu nedenle 2011 yılında eğer ihtiyaç talep beklentilerin çok üstünde olursa yeni bir program başlatabiliriz. Ama KOSGEB'in bütçesinin her yıl biraz daha proje desteklerinden yararlanmak isteyen KOBİ sayısı arttıkça artacağını düşünüyorum'' dedi.

''Destek kapsamındaki rakamlar küçük mü, bu rakamlarla firmalar ne yapabilir'' şeklindeki soru üzerine de Ergün, mikro ölçekli bir işletmenin makine alabileceğini ve bu programın, nakit kredi destek programı olduğunu söyledi. Ergün, daha önce açıkladıkları ve uygulamaya koydukları 6 başlık altında proje destek programlarını da hatırlatarak, bu programların içinde 1 milyon liralık desteklerde bulunduğunu anlattı. İsterse bir KOBİ'nin bu programın dışında, projesini hazırladıktan sonra diğer destek programlarından da yararlanabileceğini kaydeden Ergün, programların birbirinden bağımsız bir şekilde yürüdüğünü söyledi. Ergün, ''Bu program, daha spesifik bir konuya odaklanmış, nakit kredi ihtiyacı olan KOBİ'nin kredi faiz desteği sağlanarak karşılama cesaretini göstermesini sağlamak amaç. Faizine destek veriyoruz, bu KOBİ'nin yapmakta tereddüt ettiği yatırımı yapması için teşvik etmek için bu desteği hazırladık'' dedi.

Bakan Ergün, ''İstihdam gibi bazı şartların kredi paketine konmasını düşündünüz mü'' şeklindeki soruya da, şarta bağlı kredi uygulamasının çok doğru bir uygulama olmadığını ve daha sonra başka hukuki sorunlara yol açabildiğini, İhracat Destek Kredisinde ise ihracat şartı oluşturacaklarını söyledi.

''ÇAĞRILARLA, TERCİHLERİ ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORUZ''

''Konuşmasında yatırımlarda Türk makine ve teçhizatını kullanma çağrısı''nın hatırlatılması üzerine Bakan Ergün, şöyle konuştu:

''Biz Türkiye'nin Sanayi Bakanıyız ve Türkiye'deki sanayinin gelişmesi için tüketim eğilimini, bu tür çağrılarla etkilemeye çalışıyoruz, tercihleri etkilemeye çalışıyoruz. Ama hukuki olarak bir yaptırım, hukuki bir yönlendirme uluslararası anlaşmalara, GB Anlaşması'na, DTÖ ile anlaşmalara aykırılık teşkil edecek uygulamalar içerisine elbette girmeyiz, girmemeliyiz de. Ama Türkiye'de üretilen söz konusu ürün aynı kalite ve standarttaysa, fiyat avantajı da sağlıyorsa bunu tercih edin diyoruz. Bu kendi sektörlerimizin gelişmesi açısından da önemli ve dolaylı olarak cari açığa da etkisi olacak.

Onun için kamu alımları ile ilgili çalışmayı son noktaya getirdik. Bütün kurumların işbirliği yapacakları, Kamu İhale Kurumu'nun da içinde olacağı, anlaşmalara aykırı olmayan nitelikte bir çalışma. İhale şartnameleri hazırlanırken, Türkiye'de üretilen ürünlerin burada kullanılması konusuna öncelik veren bir yaklaşımı diğer alanlarda da hayata geçirmek istiyoruz. Bu bizim en tabii hakkımız Türkiye'deki Sanayi Bakanlığı olarak, tüketiciler, yatırımcılar olarak. Öncelikle kendi sektörlerimizin gelişmesi açısından, o ürünlerin Türkiye'de tercih edilmesi başlı başına önemli bir olaydır. Cari açık gibi sorunlara da dolaylı bir şekilde katkısı olacaktır.''

Ergün, programdan bilişim sektöründeki KOBİ'lerin yararlanmasına ilişkin soru üzerine de bilişim sektörünün de yararlanacağını, artık hizmet sektörünün de KOSGEB'in destek kapsamı içinde olduğunu kaydetti.

Kümelenme çalışmalarının desteklendiği ayrı destek programların bulunduğunu da hatırlatan Ergün, kredi faiz destek programlarının KOSGEB'e maliyetinin yaklaşık 150 milyon lira olduğunu bildirdi.

''MÜTEAHHİDİN YERLİ OLMASI, SORUNLARI ÇÖZMÜYOR''


Kamu alımlarına ilişkin soru üzerine de Ergün, kamu alımlarında yerli isteklilere yüzde 15'lik fiyat avantajı sağlandığını hatırlatarak, Kanun'un, yerli istekli lehine davranabilmeyi öngördüğünü söyledi ve şöyle devam etti:

''Kamu bir iş yaparken, yerli istekliyi yüzde 15'e kadar fiyat farkı olsa bile koruyabiliyor. Fiyat farkı olmadığı zaman eşit fiyatlarda ise haydi haydi korur. Fakat bizim yerli istekli konusunu, yerli ürün konusuna dönüştürmemiz lazım. İstekli yerli oluyor fakat o işi yaparken kullandığı malzemelerin çoğu ithal olabiliyor. İsteklinin yerli olması bizim açımızdan sorunu tam olarak çözmüyor, o işi yaparken kullandığı malzemelerin Türkiye'de üretilen malzemeler olmasını sağlamak önemli. Yoksa müteahhidin yerli olması her zaman sorunu çözmüyor.

O zaman Kamu İhale Kanunu'ndaki yerli istekli lehine uygulama, tam arzu ettiğimiz amacı sağlamamış oluyor. Bu nedenle bir iki küçük yasal düzenlemeye gerek var. Bu yasal düzenlemelerle beraber artık 2011 yılında Türkiye'de üretilen ürünlerin kamuda kullanılmasını daha çok ve iyi şekilde sağlayacak bir sistemi getirmemize imkan sağlayacak.''

Borç yapılandırmasına ilişkin soru üzerine de Bakan borç yapılandırması ile ilgili bayram öncesinde bitirilecek çalışmalar ve açıklanacak. Bayramdan sonra da yasal düzenlemesi parlamento da gerçekleştirilmiş olacak. Borç yapılandırılması ile ilgili bir süreç başlamış olacak. Bizim uygulamamız aynen devam edecek.''

Ergün, ''Firmalar bu krediyi araba ihtiyacı varsa kullanabilir mi'' şekilindeki soruya da, ''Alamaz, büyümek için ne yapacağını bize söyleyecek. Araba alayım, oğlanı evlendireyim, kızı evlendireyim, tatile gideyim o yok'' yanıtını verdi.

Hedef 49 bin işletme

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOBİ'lere yeni kullandıracakları Ölçek Endeksli Büyüme Kredi Destek Programından 44 bin, İhracat Kredisi Destek Programından da 5 binin üzerinde işletmenin yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, her bir destek programı kapsamında 1,5 milyar lira olmak üzere toplam 3 milyar lira tutarında kredi desteği vereceklerini bildirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bakanlık Müsteşarı Ali Boğa, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ile birlikte yeni başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik yeni bir kredi destek paketi açıkladı.

KOSGEB'den sağladıkları kredi faiz destekleriyle 2003 yılından bugüne kadar 136 bine yakın Esnaf Sanatkar ile KOBİ'lere toplam 7,4 milyar liralık kredi hacmi oluşturduklarını belirten Ergün, bu kredilerle, KOBİ'lerin 2,2 milyar dolarlık ihracat yapması sağlanırken, 32 binden fazla kişiye ise yeni istihdam yarattıklarını bildirdi.

Önümüzdeki dönemde finansman sıkıntılarını gidermek amacıyla, KOBİ'ler için ikinci bir borsa oluşturmayı planladıklarını hatırlatan Ergün, ancak şimdi, kısa ve orta vadede etkili olması için, iki yeni kredi faiz desteği programını hayata geçirdiklerini kaydetti. Küresel kriz sonrasında, Türkiye'de, tüm dünyada olduğundan çok daha ciddi bir toparlanma süreci başladığına işaret eden Ergün, bu yılın ilk yarısında yüzde 11 oranında büyüyen ekonominin, yılın tamamında yüzde 7'den fazla büyüyeceğinin anlaşıldığını söyledi.

Bu yeni kredi faiz destekleriyle stratejik önceliklerinin KOBİ'leri ihracata ve büyümeye yönlendirmek olduğunu belirten Ergün, bu nedenle KOBİ'lere toplam 3 milyar liralık yeni bir kredi desteği sağlayacaklarını bildirdi.

Ergün, daha önceki bazı programlarımızda olduğu gibi, bu programda da kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yaparak kredi üst limitlerini 10 bin lira daha arttırdıklarını bildirdi.

Ergün, bu programdan yararlanmak isteyen ve KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olan işletmelerin, istenen belgelerle anlaşma yapılan banka şubelerinden herhangi birine başvuru yapabileceklerini kaydetti.

Her iki kredi destek programı kapsamında bankaların alacakları masrafların, uyguladıkları cari rakamlardan daha düşük olacağını söyleyen Ergün, şunları kaydetti:

''KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmayan işletmelerin ise öncelikle veri tabanına kayıt olmak için, www.kosgeb.gov.tr adresinden başvuru yapmaları veya KOSGEB Hizmet Merkezleri ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. KOSGEB, İhracat Kredisi Destek Programı için 17, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı için de 18 banka ile anlaşma yapmıştır. Desteklerden yararlanmak isteyen işletmeler, bu bankaların herhangi bir şubesine, hemen bayram sonrasında, 23 Kasım tarihinden itibaren başvuru yapabileceklerdir.'' AA


Anahtar Kelimeler:

Nihat ErgünKOBİkredi

11 Kasım 2010 - 10:50:33
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:4920 bankadan 60'a yakın kredi kartı almış
17:42Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:41Borsa, günü 69553,08 puandan tamamladı
17:40Vergide beyan süresi uzadı
17:37Dolar 1,4300 liraya yükseldi
17:35Ergün: Ürün yelpazesi zenginleştirilmeli
17:09Bankalar, KKDF freninden rahatsız
16:54Güneydoğu yeni destek paketinden memnun
16:44İzmir, en çok hasar ödemesi alan il oldu
15:43Tahvil-kotasyon-repo-parite
15:1626 medikal ve gaz şirketine ceza yağdı
14:59"Bankaların kalp atışlarını dahi izliyorum"
14:50ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİ BELLİ OLDU
14:02Hazar denizine kıyısı olan ülkeler teşkilatlanıyor
13:43Dünyada en hızlı büyüyen 10. şehir Güneydoğu'dan
13:01Gün ortası: Dolar 1,429 TL, euro 1,961 TL
13:00Yılmaz: Kredilerde aşırı durum görmüyoruz
12:43Borsa ilk seansta yüzde 1,27 değer yitirdi
12:12Yılmaz: İstikrarın korunması hedefimiz
11:46Sanayideki siparişler arttı, en çok da bilgisayar
11:42Kayıt yaptırmayan krediden yararlanamıyor
11:41Bursa'da konut fiyatları arttı, Antalya'da azaldı
11:30"Beyanname süresi 30 Kasım'a uzatılmalı"
11:19Economist: Türkiye daha fazla şey yapmalı
11:08Kaliteli et için hayvanı yormayın
11:07Özince: Bankaların karı rahatsız etmesin
10:46"3 milyarlık kredi olumlu ama yeterli değil"
10:43THY bayram için 40 adet ek sefer planladı
10:43"Nükleer anlaşma konusunda sona gelindi"
10:37Tarım dışı istihdam 748 bin kişi arttı
Daha fazla haber göster
10:29Giyime pamuk zammı
10:25Avrupalı yatırımcılardan Erciyes'e yakın ilgi
10:24THY 9 ayda 256 milyon lira net kar yaptı
10:21THY öğretmenlere yüzde 20 indirim uygulayacak
10:192010 için yeniden değerleme oranı % 7,7
10:18İşsizlik oranı ağustosta yüzde 11,4 oldu
10:18Bazı ülkelerin borsalarında son durum
09:53Borsa güne satıcılı başladı
09:40Zorunlu karşılıkta yarım puan artış
09:37ÜNİVERSİTELİLERE BURS MÜJDESİ!
09:29Dolar 1,4410, Euro 1,9620 lira
09:10Esnafa 3 milyar Lira kredi
23:12Bazı ürünlerdeki farklı KDV uygulaması kaldırılsın
20:58KOSGEB'in hedef kitlesi 8 kat arttı
19:49Mutfak mobilyasını marka haline getirdik
19:24GECELİK FAİZ ORANLARI 4 PUAN DÜŞTÜ
18:00İMKB 2. seansta en çok değer kaybeden 10 hisse
17:59İMKB 2. seansta en çok değer kazanan 10 hisse
17:49Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı açıldı
17:45Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:40Borsa 70.084,95 puandan kapandı
17:33"İSPARK'a 7,5 milyar lira değer biçildi"
17:23"Rize için çok önemli projelerimiz var"
17:23Dolar 1,4290, avro 1,9530 liraya yükseldi
17:21G20'de Güney Kore liderinden resepsiyon
16:56Sabiha Gökçen'den uçan otomobil kazanacak
15:52Petrol fiyatları arttı
15:35Yeşiller, vizesiz seyahat için harekete geçti
15:28BM desteğiyle küresel rekabete katılacaklar
15:20İMKB Başkanı Erkan: Önyargılar değişecek
15:03Almanya'da 1 milyon yeni işçi aranıyor
14:49"THY'yi ordu gibi yönetiyoruz"
13:12Gayri safi yurtiçi AR-GE'nin payı yükseldi
13:01İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
13:01Ekimde en yüksek getiriyi borsa sağladı
13:01SGK priminde 3 yıl süreyle %100 indirim
13:00Borsa ilk seansı 70536 puandan tamamladı
12:59Gün ortası: Dolar 1,421 TL, Euro 1,954 TL
12:55Borsa 24,56 puan düştü
12:03İGDAŞ'a Kal Der'den başarı ödülü
11:50Borsa'ya 10 şirketten başvuru
11:40"Tohumda İsrail'e muhtaç değiliz"
11:36Başkentteki özel halk otobüsleri yenileniyor
11:35Kurban bayramı tavuk fiyatlarını düşürdü
10:50Kobi'lere 3 milyar liralık destek
10:34Cari açık arttı
10:20Yabancı plakalıda 6 ay sınırı değişti
09:54Borsa güne artışla başladı
09:53Bazı ülkelerin borsalarında son durum
09:45Motorine 6 kuruşluk bayram zammı
09:40Dolar güne 1,422; euro 1,947 TL'den başladı
09:34Dolar 1,4170, Euro 1,9520 lira
09:29Düşünceli, dertli kurbanlık almayın!
19:27İZMİR'DE TOPLU TAŞIMAYA ZAM
18:33KEY listesi ansiklopedileri solladı
18:31Piyasalarda bugün
18:28Borsa, günü 70561,03 puandan tamamladı
18:28Dolar günü 1,421; euro 1,945 TL'den kapattı
17:56Borsa yüzde 1,37 değer yitirdi
17:47Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye övgü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Sahtekârlık için bir kapı daha
 
 
Ahmet ÖZCAN
“İstismarın böylesi”
 
 
Aliya RAHTE
Haber X’in sorularına verilen ilginç cevaplar
 
 
Ayhan BİLGEN
Yargı füzeler için karar alabilir mi?
 
 
Emine K. ARSLANER
Çocuğa Yasak Koyma! Babayı Okula Yolla!
 
 
Necmettin EVCİ
Ancak Türkiye'nin dolduracağı tarihsel boşluk
 
 
 
 
KPSS sonuçları açıklandı
 
ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİ BELLİ OLDU
 
Jandarmadan skandal rapor
 
Haberal kararını bozacak skandal!
 
Başbakan Erdoğan zirveyi değerlendirdi
 
 
 
 
 
 
 
Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi, Ay’ın cazibesinin etkisindedir? Bu yüzden mi içimiz gel-git halindedir?
NAZAN BEKİROĞLU
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.427
1.437
 
 Euro
1.959 1.975
 
 Sterlin
2.275 2.330
 
 Altın
63.43 64.09
 
 IMKB
69553  
 
 
Arıtman: CHP’yi kimse değiştiremez...
 
Canan Arıtman, ana muhalefet partisindeki değişim taleplerine sert çıkıyor: “CHP bir misyon partisidir. Bizim öncelikli görevimiz ulus devlet ve rejimin baki kalmasını sağlamaktır.”
 
 
 
 
  Yüzyılın sapığı olarak anılan Fritz'in öz kızı ve bu kızından olma çocuklarını asit banyosunda yok etmeyi planladığı iddia edildi.  
 
 
 
  Libya lideri Muamer Kaddafi’nin muhalif oğlu Saif El İslam, babasından büyük darbe yedi    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app