DOLAR 1.442 - EURO 1.965 - ALTIN 64.69 - IMKB 70084
Cuma 12 KASIM 2010
Amiral'in kızını uydudan takip etmişler Şişli'de silahlı kavga G-20'DE AİLE FOTOĞRAFI Milli tankı sim kart ile kaçırmışlar G-20 liderler zirvesi başladı Pakistan'a 'Muhsin Yazıcıoğlu' köyü Mevlitte tavuk yiyen 100 kişi zehirlendi VALİ 3 ŞEHİTLİ KAZANIN NEDENİNİ AÇIKLADI! Haberal kararını bozacak skandal! Ergenekon davasında 3 tahliye habertaraf.com
 
 
 
Amerika Irak konusunda yanlış politika geliştiriyor
 
 
 
 
Tarık Sezai KARATEPE
200 gün sonra!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Celal Talabani yeniden cumhurbaşkanı
 
 
 
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bekaroğlu'nun Evren'den farkı!
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Üniversite rektörünün sorumluluğu
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Önder Sav'ın korkunç intikam planı
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Yüzümüz gülüyorsa, sebebini açıklıyorum
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
İstiklal Mahkemelerinin tüm arşivi açılmalı
 
 
 
İSTANBUL- Taha Akyol: İstiklal mahkemelerinin tüm arşivi açılıp tartışılmalı.
 
Gazeteci-yazar Taha Akyol, Türkiye'nin günümüzde yaşadığı değişim tartışmalarının daha sağlıklı yapılabilmesi için Cumhuriyet arşivlerinin mutlaka açılması gerektiğini belirtti. İstiklal mahkemeleri zabıtlarının açılarak tartışılması gerektiğini aktaran Akyol, "Her milletin arşivinde, geçmişinde o milletin bu günkü çocuklarını utandıracak vakıalar vardır. Hiçbir millet bundan müstağni değildir. " diye konuştu.

Türk Arşivciler Derneği tarafından Hazine-i Evrak'ın (Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü) 164. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen 5. Arşivcilik Günü Kutlaması'na Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Budak, Türkiye Arşivciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Şahin, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Gazeteci-yazar Taha Akyol ve çok sayıda davetli katıldı. Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'ndeki programda arşivcilik alanında yaptığı yatırımlardan dolayı "2010 Yılı Arşivcilik Ödülü" Zaman Gazetesi'ne verildi.

Fransız tarihçi Fernan Brodel'in uzun zamanlar tarihi denen konseptin gelişmesinde öncü bir rol oynadığını belirten Taha Akyol, Prof. Dr. Halil İnalcık'ın da Türkiye'nin Brodel'i olduğunu söyledi. Brodel'in Osmanlı Devleti'nin asla Cengiz İmparatorluğu gibi Asyalı göçebe fırtınası olmadığını, medeni, yerleşik, müesseseleşmiş, kendi hukukunu üretmiş bir devlet olduğunu anlattığını ifade eden Brodel, bunun kanıtı olarak da Osmanlı'nın arşivleri olduğunu belirtti.

Osmanlı'nın yaptığı her işlemi arşive geçirdiğini belirten Akyol, "Bu gün Avrupa tarihini Osmanlı arşivlerine girmeksizin ciddi ve bilimsel seviyede yazmak imkansızdır." dedi.

Gazeteci olarak başından geçen bazı olaylardan bahseden Taha Akyol, bu olayların arşivciliğin gazetecilik açısından bile ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu aktardı.

Avrupa Birliği, Osmanlı- Avrupa ilişkileri, Osmanlı iktisadı hakkında yapılacak araştırmalarda muhakkak Osmanlı arşivlerine girilmesi gerektiğini belirten Akyol, aynı şeyin günümüzdeki değişim tartışmaları bakımından da geçerli olduğunu belirtti. Cumhuriyet arşivinin kolay erişilebilir olmasının gerekliliğinden bahseden Akyol, "Milli güvenlik duygusuyla 50-60 yıllık kısım gizlenebilir ama onun dışında İstiklal mahkemeleri zabıtları da dahil olmak üzere bütün arşivlerin açılıp tartışılması lazım. Her milletin arşivinde, geçmişinde o milletin bu günkü çocuklarını utandıracak vakıalar vardır. Hiçbir millet bundan müstağni değildir. Ama o utanılacak vesikanın yanında yüz ağrıtacak vesikalar da vardır." dedi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı da, Türkiye'de bir çok alanda reformların geç yapılmadığını ancak modern arşivin kurulmasının ise oldukça geç gerçekleştiğini belirtti. Bunun Türklerin arşiv anlayışına sahip olmadıkları anlamına gelmeyeceğini dile getiren Ortaylı, "Hakikaten Osmanlı evrakını biriktirmiştir. O evrakı biriktirme iki nedene dayanmaktadır. Bir tanesi işlemlerin idare bakımından çok gerekli olmasıdır. İkincisi de hafızadır." şeklinde konuştu.

Ordu-yi Humayun'un (Kara Ordusu) ilerlediğinde yanında bir çok defter ve evrak taşıdığına dikkat çeken Ortaylı, Viyana bozgununda Osmanlı ordusunun ardında bırakmak zorunda kaldığı evrakların, bu gün Orta Avrupa, Almanya, Polonya, Avusturya gibi ülkelerde oryantalizmin ve Türkolizmin başlıca malzemesini oluşturduğunu vurguladı.

Topkapı arşivlerini Başbakanlık arşivlerine nakletme fikrinin kendisine ait olduğunu ve bu yüzden çok fazla tepki aldığını anlatan Ortaylı, "Karşımdaki iddia arşiv malzemesinin saat eseri olduğudur. Sanat eseri gibi bir gerekçeyi ciddiye alamam. Bakanlığın da bu korumak için bizdedir diyor. Kaşıkçı elmasıyla arşiv evrakını hiçbir zaman mukayese etmek. Böyle bir mukayese yapılmasını da hazin bulurum. Çünkü arşiv evrakı, herhangi bir sanat eserinden çok daha kıymetlidir. Kaybolan zamana tekabül eder. Osmanlı arşivlerinin bu gün için Türkiye Cumhuriyetindeki ehil kadroların bulunduğu Başbakanlık arşivine devrini ben ileri sürdüm." şeklinde konuştu.

Arşivcinin çok farklı özelliklere ait bir insan modeli olduğunu dile getiren Ortaylı, arşivcilerin yaşadığı sorunları aktardı. Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu önemli bir meslektir. Her Osmanlı'ca bilen arşivci olamaz. Dikkati zayıftır. Nice uzmanlarımız dikkat zayıflığından ellerindeki evrakı yanlış okuyorlar. Derhal bunların bu günkü statüden çıkmaları lazım. Bu meslek teminatsız yapılamaz. Çünkü hayat vakfetmek ister. Kendini bir işe vakfedenin bu maaşla ve statü ile çalışması doğru değildir. Bu çok açıktır. Belirli maaş vereceksiniz, belirli terfi çizelgeleri hazırlayacaksınız, belirli imkanlar vereceksiniz hele İstanbul gibi yerde mutlaka lojman verilmesi şarttır." diye konuştu.

"2010 ARŞİVCİLİK ÖDÜLÜ ZAMAN GAZETESİ'NE"

Konuşmaların ardından arşivcilik alanında yatırım yapan kamu ve özel sektör temsilcilerine ödülleri verildi. Kamu kurumu adına Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ödüle layık görülürken, özel sektör dalında ise son yıllarda yaptığı çalışmalardan dolayı Zaman Gazetesi 2010 Arşivcilik Ödülü'nü almaya hak kazandı. TBMM adına ödülü TBMM Genel Evrak Müdürü Recai Tırpan Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın elinden, Zaman Gazetesi adına ise Haber Müdürü Fatih Uğur Gazeteci-Yazar Taha Akyol'u elinden aldı.

Ödülün takdiminin ardından Zaman gazetesi Haber Müdürü Fatih Uğur, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gazetelerin milletin hafızasını diri tutmaya çalıştığını aktaran Uğur, "Zaman gazetesi 1986'dan 2010'a kadar arşivlerinin tamamını dijitalleştirdi. Bu gazetelerin hem sayısallaştırılması, araştırma yapılabilmesi ve basılabilir hale getirilmesi anlamına gelmekte. Bunun yanında kendi iç bünyemizde yürüttüğümüz çalışmalar da var. 'Joker' adını verdiğimiz sistemimizle fotoğraflarımızın tamamını takip edebiliyoruz." diye konuştu.

Rakipleri gazetelerin arşivlerini de dijital ortama aktardıklarını vurgulayan Uğur, Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin 50'li yıllardaki arşivlerinin de dijital hale gelmeye başladığın aktardı.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

Taha Akyol

8 Kasım 2010 - 17:01:52
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

18:24Erdoğan, Time'ın yılın adamı listesinde
16:40TRT ve iki çalışanı beraat etti
15:41Çağlar, Olay'ı TMSF'den geri aldı
15:26MİT'ten "Fidan'ın kardeşi" yalanlaması
15:10İNANILMAZ DALGA BOYU!
12:28DEPREM ANI!
00:27Ünlü spiker reklam yıldızı oldu!
20:21Gazeteci, para karşılığı kendini dövdürdü
15:57"Gazetecilerin yıpranma hakkı geri gelmeli"
14:20Erdoğan: Gözümüz Hantepe baskınında
14:07France 24 Erdoğan'a İsrail ve AB'yi sordu
12:34Rum basını: AB ilerleme raporu Türk'ü sevindirdi
12:27Auto Show medyada da zirve yaptı
09:2020 UÇAK VE HELİKOPTER KAZASI KAMERALARDA!
00:39Çarkıfelek'i tek harften nasıl çözdü?
00:20Gazete tirajlarında son durum ne?
21:32ASLAN KAPLAN'LA ÇİFTLEŞİRSE NE OLUR?
17:52Seul Belediyesi'nden gazetecilere resepsiyon
16:53Eyüp Kılıç'ın hayati tehlikesi sürüyor
12:12Erdoğan ve AK Parti'nin tazminat davasına ret
18:22"Yargı kıskacındaki gazetecilere müjde!"
17:01İstiklal Mahkemelerinin tüm arşivi açılmalı
15:15'Dizilerde tecavüz ve küfür meşru gösteriliyor'
11:11Gaziantep'ten Oktay Ekşi'ye kınama
10:25Bölümü değişen TRT çalışanı intihar etti
10:06'N'olur bana da tecavüz et' demişler
09:48Fatmagül Meclis'te
09:35Gazeteci Evrim Çalışkan intihar etti
09:01Taraf yazarı Arıtman'a tazminat ödeyecek
01:24Son reyting kurbanı 'Deli Saraylı' mı?
Daha fazla haber göster
01:20Başörtülü gazetecilere tanınan yeni haklar
14:09'Haberiniz Olsun' Kozan'daydı
10:42TELEVİZYONLARIN ZATEN "İFFET"İ YOKTU
23:56Bülent Arınç: TRT dünyaya yayın yapıyor
20:07'Ulusal Medyanın Doğu Güneydoğu Algısı'
14:28Rusya'da saldırıya uğrayan gazeteci komada
11:55Roj TV'de 'ajanlık' suçlamaları mahkemelik
04:49'Mavi Marmara'yı 'Marmaray'la karıştırınca
03:26Haluk Şahin Radikal'i değerlendirdi
03:21İHA'dan logodan sonra mikrofon devrimi
23:58Film ve diziler ekrana hakim oldu
19:24Arda tek kişilik i-Real'e hayran kaldı
17:17Almanya'dan 150 medya mensubu Türkiye'de
17:14BBC'nin Türkçe servisi de grevde
15:35SON GÜNLERDE HERKES BU VİDEOYU İZLİYOR!
11:57EFJ'den Türkiye'ye: Gazetecilik için kalk
11:46"Ekşi, konseyden istifa etmeli"
11:24BBC çalışanları 2 gün grevde
11:02Sav'ın ''dinlenilme'' davası Yargıtay'a gidiyor
10:21Altaylı, Akit yazarını tokatlayacak
02:44Burhan felek ödülleri sahiplerini buldu
17:39'Oktay Ekşi'nin istifa edeceğini ümit ediyorum'
16:47BASIN KONSEYİ ÇÖKÜYOR
15:37Medyada yabancı sermayeye sınırlama
14:54Nazlı Ilıcak, Ergenekon duruşmasını izledi
14:32BBC, Geldof'tan özür diledi
13:14ART 2006'dan beri borcunu ödemiyor
12:24Alper Görmüş: O lafı bana çok koydu!
11:31"Yerel basının çıtasını yükselteceğiz"
00:14Yeni Şafak'ta "ekonomik" ayrılık!
18:08Gazeteciler ormanındaki ağaç kesimi normal
18:05Sertel: Tahammülsüzlük artıyor
17:29İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Zaman'ı kutladı
15:30ART çalışanları haklarını arıyor
14:36Basın Konseyi Ekşi'yi uyarmakla yetindi
13:37Basın Konseyi'nden istifa etti
11:24Basın Konseyi içinden ikinci rest
10:35Medya Etik Konseyi'nden Oktay Ekşi'ye kınama
10:02Zaman gazetesi 24 yaşında
18:20Şahin: Resmî ilanlar internette olmamalı
16:48Gazetecilerin masasına urgan atıldı
16:01 ART televizyonu iflasın eşiğinde
14:16"Gazeteci olduğunu söyleseydi dövmezdim"
12:57BASIN KONSEYİ'NDEN EKŞİ'YE İNCELEME
10:38Enerji Bakanından da Oktay Ekşi'ye dava
08:27Youtube yeniden kapanabilir
17:44BASIN KONSEYİ İÇİNDEN İLK "EKŞİ İSTİFA" SESİ!
17:43TRT Antalya Radyosu saz elemanı arıyor
15:44Çelik: Ekşi hemen istifa etmelidir
15:15Sertel: Ekşi'ninki biraz acımasız sözcük
15:04TRT'nin personel sınavıyla ilgili dava açıldı
12:01CHP'den Yeni Akit'e yalanlama
11:54Erdoğan'dan Oktay Ekşi'ye tazminat davası
10:31ASLANA MEYDAN OKUYAN ADAM!
13:56"Oktay ekşi, bütün görevlerinden ayrılmalı"
10:09İŞTE OKTAY EKŞİ'NİN KISA VEDA YAZISI!
00:08Oktay Ekşi istifa etti(rildi)
20:08Arınç: Ekşi'nin istifası yetmez
18:54"HÜRRİYET SATIN ALMAYACAĞIZ"
18:32Oktay Ekşi Hürriyet'ten istifa etti
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Sahtekârlık için bir kapı daha
 
 
Ahmet ÖZCAN
“İstismarın böylesi”
 
 
Aliya RAHTE
Haber X’in sorularına verilen ilginç cevaplar
 
 
Ayhan BİLGEN
Yargı füzeler için karar alabilir mi?
 
 
Emine K. ARSLANER
Çocuğa Yasak Koyma! Babayı Okula Yolla!
 
 
Necmettin EVCİ
Ancak Türkiye'nin dolduracağı tarihsel boşluk
 
 
 
 
O notlarda durdurulmak istenen projeler
 
Kobi'lere 3 milyar liralık destek
 
Diyanet İşleri Başkanı değişti
 
Gül: Başbakan ile aramızda ayrılık yok
 
Çuval olayında Ergenekon izi
 
 
 
 
 
 
 
Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi, Ay’ın cazibesinin etkisindedir? Bu yüzden mi içimiz gel-git halindedir?
NAZAN BEKİROĞLU
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.432
1.442
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.285 2.325
 
 Altın
64.03 64.69
 
 IMKB
70084  
 
 
Arıtman: CHP’yi kimse değiştiremez...
 
Canan Arıtman, ana muhalefet partisindeki değişim taleplerine sert çıkıyor: “CHP bir misyon partisidir. Bizim öncelikli görevimiz ulus devlet ve rejimin baki kalmasını sağlamaktır.”
 
 
 
 
  Bugün doğum günü olan ve 10 yıl önce aramızdan ayrılan Türk sinemesanın unutulmaz ismi Kemal Sunal, Erdoğan'ın bir gün bu ülkeye Başbakan olacağını söylemiş. Sunal sistem değişirse Cumhurbaşkanı adayı olmayı da düşünmüş!  
 
 
 
  Çiftleşmeden iki kez yavrulayan dişi bir boa yılanı, bilim insanlarını şaşkına çevirdi.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin