DOLAR 1.417 - EURO 1.956 - ALTIN 63.87 - IMKB 71539
Çarşamba 10 KASIM 2010
VAHŞETİN ALTINDAN TECAVÜZ DE ÇIKTI Tüm yurt genelinde havaların seyri Borsa güne satıcılı başladı Dolar güne 1,407, euro 1,956 TL'den başladı Albay: 8-10 teröriste müdahale edilmez! Atatürk'ü ölümünün 72. yılında anıyoruz Ağca, TRT'de Papa suikastini anlattı Karayollarında son durum "IMF BORCU 2012'DE BİTECEK" KARAKOL BASKINLARI MERCEK ALTINDA habertaraf.com
 
 
 
Örtü yasağı sadece kamuda mı etkiliyor?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gaziantep'te eğitim durumu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Atatürk'ün ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Milliyet
Abbas GÜÇLÜ
Üniversiteye girişte tabular yıkılıyor mu?
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kaybeden idare fırkasıdır çocuk!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'Milliyetçilik dersi'nin sebebi
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
10 Teşrinisâni
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
‘Patronun köpekleri’
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
CHP'nin, önemli bir gizli silahı var...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
'İlerleyelim Beyler'
 
 
Zaman
Mehmet KAMIŞ
Ne oluyor orada?
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Kılıçdaroğlu imamlara saldırıyor!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
İlhan Erdost'u döverek öldürenler
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
Fena bunaltıyorlar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gözler CHP’de ama asıl kavga AKP ile MHP arasında
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
İsmet Özel şimdi de Arap olmuş Şinasi
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Genel başkanlık tartışması
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Lütfi BERGEN
 
Selami SAYGIN
 
Kürşad ATALAR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
TELEVİZYONLARIN ZATEN "İFFET"İ YOKTU
 
 
 
Dizilerde gösterilen cinsel suçlar, halk arasında espri unsuru haline gelecek kadar hafife alınınca ortaya dizileri aratmayan olaylarlar çıkıyor. Bu da gösteriyor ki dizilerin halk üzerindeki etkisi sinema yapımlarından daha fazla. Bu dizeler her hafta zirveye oturdukça yerine yenileri ekleniyor. Ve 'İffet' filmini diziye uyarlama düşüncesinde bakınca yaşananlar pek de dikkate alınmıyor.
 
BÜŞRA SÖNMEZIŞIK'ın haberi

Vedat Türkali'nin ünlü eserinden uyarlanan meşhur dizi yayınlandığı ilk günden beri olay yaratmaya devam ediyor. Dizinin etkisiyle benzer olayların arttığını vurgulayanların söyledikleri ise dizinin korkunç etkisine dair ipuçları veriyor. Ve tüm bunlara karşı çıkan hep kadın örgütleri oluyor. Adana Kadın Platformu Üyeleri malum dizinin "Kadına yönelik şiddet ve tecavüz özendiriliyor" gerekçesiyle yayından kaldırma talebinde bulunmuştu. Sokakta şaka unsuru haline dönüşen 'Filancanın suçu ne?' cümlesi, futbol maçlarında, internet sitelerinde tezahurat haline bile geldi. Dizinin aynı isimdeki filmin etkinliğini çoktan geçtiğinin de herkes farkında. Dizide ünlü oyuncuların kullanılması ve söz konusu sahnelerin dizi başlamadan önce reklamının yapılmasının etkilerinin hiç de azınsanmayacak kadar kötü olduğu aşikar. Bütün bunlar bir tarafta olup biterken yakın zamanda da Müjde Ar'ın oynadığı "İffet" filminin diziye uyarlanacağı konuşuluyor. Hatta yapımcılar harekete geçip Aysun Kayacı'ya teklif götürmüşler bile. Görünen o ki işin içinde para olunca yapımcılar yaptıklarının etik olup olmamasını pek önemsemiyorlar. Peki suç oranı giderek artarken ve 'kadına yönelik cinsel suç' normalmiş gibi algılanırken, bu toplum bir "İffet" dizisini daha kaldırır mı? İşte cevaplar...

KARAR VERİCİLER ERKEK OLMAMALI

Filmmor Kadın Kooperatifi Üyesi Melek Özman son yedi yılda kadın cinayetlerinde ve kadınlara yönelik şiddet ve cinsel suçlarda sürekli bir artış olduğunu söylüyor. Medyanın bu konuda duyarlı davranmadığını anlatan Özman, medyanın cinsellik ve şiddet kullanarak tiraj-reyting ummaya devam ettiğine dikkat çekiyor. Özman, bu sorunların çözülmesinde sadece kadın örgütlerinin sorumlu tutulmasına da karşı. Yasama, yürütme, yargı, tüm toplumun ve medyanın bundan sorumlu olması gerektiğini belirten Özman; "Biz kadın örgütleri yıllardır kendimiz ve tabi ki diğer kadınlar için var olan uygulamaları, zihniyeti eleştiriyor bunları dönüştürecek eylemler, çalışmalar içinde oluyoruz. MEDİZ- Kadınların Medya İzleme Grubu ile yıllardır medyayı izliyor, gördüğümüz ihlal ve sorunları ve ne yapılması-yapılmaması gerektiğini yaptığımız kampanya, çağrılarla yineliyoruz. Ama belli ki neredeyse tümü erkek olan medyanın karar vericileri kar-reyting-tiraj dışında pek bir kaygı, sorumluluk duymuyor" diyor.

Yayınlanan dizilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Özman, "Diziler çok yaygın izleniyor ve yaşam tarzı olarak algılanabiliyor ki zaten öyle sunuluyorlar. Sadece dizilerden Türkiye'ye baksanız neredeyse tamamı konaklarda yaşayan, zengin ve güçlü erkeklerinin bu gücünü şiddetle sürdüren, tabi ki bu şiddeti kadınlardan eksik etmeyen, sevgilileri ya da evli oldukları kadınlara tecavüz eden ama her şekilde affedilen, sevilen erkeklerin egemenliğinde bir ülke görülüyor. Zenginlik, ihtişam kısmı değil tabi ama geri kalan kısmı maalesef gerçek, gittikçe daha gerçek hale geliyor" diyor.

DİZİLER YAYINLANMADAN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI

AKODER Başkanı Ayşe Bostancı ise son yıllarda ülkemizde yayınlanan dizilerin içerikleri ve konularıyla ailesini, değerlerini önemseyen büyük bir çoğunluğu rahatsız ettiğine dikkat çekiyor. Marjinal olayların dizilerin diliyle normalleştirildiğini söyleyen Bostancı, şiddet içeren ve müstehcen sahneleri olan, değerlerimize hiçe sayan yapımların, medya okuryazarlığı alanında yeterli donanıma sahip olmayan halkımız tarafından ilgiyle izlediğini belirtiyor ve özellikle anne - babaların tehlikenin farkında olmadıkları için çocukları korumak gerektiğini düşünmediklerini belirtiyor. Bostancı "Oysa son zamanlarda yapılan araştırmalar şiddet ve cinsel taciz gibi medya içeriği ile yaşanan vakalardaki artış üzerinden yola çıkarak bir sebep sonuç ilişkisinin varlığını ispatlıyor.

GÖZ YUMMAK BİZİ DUYARSIZLAŞTIRIYOR

İnternet ortamının da dizinin etki gücünü arttırdığını söyleyen Bostancı, henüz gerçeklik duygusu oluşmamış çocukların, kimlik arayışındaki ergenlerin, zayıf karakterli kişilerin bu yapımlardan etkilenerek anlık zevkleri uğruna, içgüdüsel taleplerinin etkisiyle benzeri olayların mağduru olmasının kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

Kadın Dayanışma Vakfı'nın bu konuya bakış açısı ise televizyon dizilerindeki tecavüz sahnelerinin ele alış biçimlerinin tecavüzü normalleştirdiği yönünde. Medyanın reyting kaygısının hiçbir ilke tanımadığını söyleyen vakıf üyeleri, asıl problemin dizilerde yer alan sahnelerden öte bu sahnenin internet ve diğer medya alanlarındaki dolaşmasına dikkat çekiyor. "Söz konusu sahnenin internette tıklanma rekoru kırması, ardından diğer TV programlarında "şaka" konusu yapılabilmesi ve bunların normalmiş gibi algılanması gerçekten de dehşet verici. Etrafta bu kadar tecavüz meraklısı varken, ne bizler ne de çocuklarımız güvende değiliz. Tecavüzü konu alan yeni bir dizi, verilen bilgilere bakılırsa, bu reytingden biz de yararlanalım diye yapılıyor" diyorlar.

RTÜK, İNSANIN VİCDANIDIR

Televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ ise diziyle birlikte kadına yönelik şiddet ve taciz sorununun yeniden gündeme geldiğine dikkat çekiyor. Sinema yapımıyla televizyon dizileri arasında fark olduğunu söyleyen Aytuğ, "Sinemada öncelikli bir tercih söz konusudur. Bileti alırken 18 yaş altı veya üstü olduğunu bilerek o filme gidersiniz. Televizyonda maalesef öyle bir kontrol mekanizması söz konusu değil. Odamızın baş köşesinde zap yaparken bile çocuklarımız bir anda karşımıza çıkabilir. Televizyonun böyle bir tehlikesi ve televizyon yöneticilerin böyle bir sorumluluğu var" diyor. "RTÜK insanın vicdanındadır, zaten her vicdan da RTÜK olsa böyle bir mekanizmaya gerek kalmaz" diyerek insanları daha duyarlı olmaya çağırıyor.

YENİ ŞAFAK

Anahtar Kelimeler:

İffetdizi

7 Kasım 2010 - 10:42:01
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

09:20KAMERALARA YAKALANMIŞ 20 UÇAK, HELİKOPTER KAZASI!
00:39Çarkıfelek'i tek harften nasıl çözdü?
00:20Gazete tirajlarında son durum ne?
21:32ASLAN KAPLAN'LA ÇİFTLEŞİRSE NE OLUR?
17:52Seul Belediyesi'nden gazetecilere resepsiyon
16:53Eyüp Kılıç'ın hayati tehlikesi sürüyor
12:12Erdoğan ve AK Parti'nin tazminat davasına ret
18:22"Yargı kıskacındaki gazetecilere müjde!"
17:01İstiklal Mahkemelerinin tüm arşivi açılmalı
15:15'Dizilerde tecavüz ve küfür meşru gösteriliyor'
11:11Gaziantep'ten Oktay Ekşi'ye kınama
10:25Bölümü değişen TRT çalışanı intihar etti
10:06'N'olur bana da tecavüz et' demişler
09:48Fatmagül Meclis'te
09:35Gazeteci Evrim Çalışkan intihar etti
09:01Taraf yazarı Arıtman'a tazminat ödeyecek
01:24Son reyting kurbanı 'Deli Saraylı' mı?
01:20Başörtülü gazetecilere tanınan yeni haklar
14:09'Haberiniz Olsun' Kozan'daydı
10:42TELEVİZYONLARIN ZATEN "İFFET"İ YOKTU
23:56Bülent Arınç: TRT dünyaya yayın yapıyor
20:07'Ulusal Medyanın Doğu Güneydoğu Algısı'
14:28Rusya'da saldırıya uğrayan gazeteci komada
11:55Roj TV'de 'ajanlık' suçlamaları mahkemelik
04:49'Mavi Marmara'yı 'Marmaray'la karıştırınca
03:26Haluk Şahin Radikal'i değerlendirdi
03:21İHA'dan logodan sonra mikrofon devrimi
23:58Film ve diziler ekrana hakim oldu
19:24Arda tek kişilik i-Real'e hayran kaldı
17:17Almanya'dan 150 medya mensubu Türkiye'de
Daha fazla haber göster
17:14BBC'nin Türkçe servisi de grevde
15:35SON GÜNLERDE HERKES BU VİDEOYU İZLİYOR!
11:57EFJ'den Türkiye'ye: Gazetecilik için kalk
11:46"Ekşi, konseyden istifa etmeli"
11:24BBC çalışanları 2 gün grevde
11:02Sav'ın ''dinlenilme'' davası Yargıtay'a gidiyor
10:21Altaylı, Akit yazarını tokatlayacak
02:44Burhan felek ödülleri sahiplerini buldu
17:39'Oktay Ekşi'nin istifa edeceğini ümit ediyorum'
16:47BASIN KONSEYİ ÇÖKÜYOR
15:37Medyada yabancı sermayeye sınırlama
14:54Nazlı Ilıcak, Ergenekon duruşmasını izledi
14:32BBC, Geldof'tan özür diledi
13:14ART 2006'dan beri borcunu ödemiyor
12:24Alper Görmüş: O lafı bana çok koydu!
11:31"Yerel basının çıtasını yükselteceğiz"
00:14Yeni Şafak'ta "ekonomik" ayrılık!
18:08Gazeteciler ormanındaki ağaç kesimi normal
18:05Sertel: Tahammülsüzlük artıyor
17:29İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Zaman'ı kutladı
15:30ART çalışanları haklarını arıyor
14:36Basın Konseyi Ekşi'yi uyarmakla yetindi
13:37Basın Konseyi'nden istifa etti
11:24Basın Konseyi içinden ikinci rest
10:35Medya Etik Konseyi'nden Oktay Ekşi'ye kınama
10:02Zaman gazetesi 24 yaşında
18:20Şahin: Resmî ilanlar internette olmamalı
16:48Gazetecilerin masasına urgan atıldı
16:01 ART televizyonu iflasın eşiğinde
14:16"Gazeteci olduğunu söyleseydi dövmezdim"
12:57BASIN KONSEYİ'NDEN EKŞİ'YE İNCELEME
10:38Enerji Bakanından da Oktay Ekşi'ye dava
08:27Youtube yeniden kapanabilir
17:44BASIN KONSEYİ İÇİNDEN İLK "EKŞİ İSTİFA" SESİ!
17:43TRT Antalya Radyosu saz elemanı arıyor
15:44Çelik: Ekşi hemen istifa etmelidir
15:15Sertel: Ekşi'ninki biraz acımasız sözcük
15:04TRT'nin personel sınavıyla ilgili dava açıldı
12:01CHP'den Yeni Akit'e yalanlama
11:54Erdoğan'dan Oktay Ekşi'ye tazminat davası
10:31ASLANA MEYDAN OKUYAN ADAM!
13:56"Oktay ekşi, bütün görevlerinden ayrılmalı"
10:09İŞTE OKTAY EKŞİ'NİN KISA VEDA YAZISI!
00:08Oktay Ekşi istifa etti(rildi)
20:08Arınç: Ekşi'nin istifası yetmez
18:54"HÜRRİYET SATIN ALMAYACAĞIZ"
18:32Oktay Ekşi Hürriyet'ten istifa etti
17:26AK Parti, Oktay Ekşi'yi mahkemeye veriyor
16:53Yıldız: Ekşi'nin başkanlığı tartışmalı
16:43Ekşi'nin ayarsızlığına Eroğlu'ndan tepki!
15:21Çelik'ten Oktay Ekşi'ye kınama!
13:26Cumhuriyet Resepsiyonu’na magazin karıştı!
13:23Yeni bir tv ve gazete geliyor
13:00İzmir'e "geçmiş olsun", Başkent'e "oh olsun!"
09:48Oktay Ekşi "ayarı" kaçırdığını itiraf etti!
17:02Fas'tan El Cezire'ye yasak
14:28İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk anıldı
13:24Milliyet'e "Ömer Şan" yalanlaması
09:48Youtube yasağı hafta başında kalkıyor!
20:51TRT 5 Anadolu kanalı açılıyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Bugün 10 Kasım
 
 
Kürşad ATALAR
Güneydoğu sorunu çözülebilir mi?
 
 
Lütfi BERGEN
Yöneten Teb'a
 
 
Necmettin EVCİ
İnsanımızı inandıramazsınız
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Edeb ya hû! Sadece Ekşi’ye mi?
 
 
Sami NOGAY
Siyasi sürtüşmelerin gölgesinde kalan 18’inci Millî Eğitim Şûrası
 
 
 
 
"Heronları düşürün", casus soruşturmasında
 
Zeki Es tamam, Gürbüz Kaya n'oldu?
 
Davutoğlu'nun heyetinde protokol krizi
 
Evren için cesur savcı aranıyor
 
Zekeriya Öz ihale dosyasına el koydu
 
 
 
 
 
 
 
Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder.
İMAM GAZALİ
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.407
1.417
 
 Euro
1.941 1.956
 
 Sterlin
2.240 2.280
 
 Altın
63.32 63.87
 
 IMKB
71539  
 
 
Sanayiciye çapraz sorgu geliyor...
 
Yabancı Türkiye'yi yakından izliyor seçimden sonra yatırımlar hızlanır
 
 
 
 
  Gazetelerin haftalık tiraj raporuna göre; 1-7 Kasım haftasında en çok satış yapan ve önceki haftaya göre satışını en çok arttıran gazete yine Zaman oldu. 100 bin net satışa yaklaşan Yeni Radikal'in ise 90 binin altına indiği görüldü. Her şeye rağmen Radikal'in 30-35 binlerden üç katı bir artışa ulaşması önemli.  
 
 
 
  Türkiye'de de televizyonda yayınlandığı zamanlarda büyük ilgi gören Çarkıfelek programının ABD versiyonunda bir ilk yaşandı.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app