DOLAR 1.458 - EURO 1.985 - ALTIN 61.56 - IMKB 63862
Perşembe 30 EYLÜL 2010
Sahte çürük raporu davasına devam ediliyor Şamil Tayyar'dan "Hakkâri" iddiası Teğmen Çelebi'nin sorgusu devam ediyor Baraj tepkisi: Sondaj aracını rehin aldılar Çiçek'ten Rusya'ya: PKK ilişkilerimizi bozmasın Erdoğan: Obezite için gerekeni yapacağız Hollanda'da sağ azınlık hükümeti anlaştı Arınç: Valla ben onların yalancısıyım BYDK üyeliğine Musa Demirbaş atandı Kurtulmuş, kararını yarın açıklayacak habertaraf.com
 
 
 
PKK sınır dışına (henüz) çekilmiyor
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Pedagojik formasyon kursları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Mevlâna Celalettin Rumi
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ha gayret Kemal Bey
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
İlhan Kesici’nin dramı
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Avcı'nın ana iddiasını tartışmak
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ya her uçaktan Hanefi Avcı çıkarsa?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hanefi Avcı hangi cemaate doğru kaymış?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Avcı olayının zamanlaması ve sonuçları
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Avcı'ya da "PH" tuzağına da dikkat!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Avcı, yaraladı hepimizi...
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Siyaset nereye?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gül'ün süresiyle oynamak yakışmıyor
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ceylan Avcı’sı
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Kim liberal kim İslamcı?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Haklı çıkanlar ve mahcup olanlar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hanefi Avcı neden beni aradı?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Gücü olan kime dayatıyordu Yılmaz?
 
 
Vakit
Serdar ARSEVEN
CHP ve aynalı körük!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Yat’ işlet devret
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Kazım ARSLAN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Emre AKÖZ
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Ahmet Özal: Babam 15 sene bekle demişti
 
 
 
İSTANBUL- Ahmet Özal: Savcılık, hem ölümü hem de suikastı soruşturuyor.
 
Babası, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın genel başkanlık yaptığı dönemde parti kongresinde uğradığı suikastla ilgili açıklamalarıyla gündeme gelen Ahmet Özal, savcıya ifade verdi.

Beşikaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Ahmet Özal, yaklaşık 3 saat boyunca binada kaldı. Adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özal, savcının hem babasına yönelik suikast girişimini hem de ölümüyle ilgili soruşturma yürüttüğünü söyledi.

Ahmet Özal, babasının kaleme aldığı ve 15 yıl sonra yayınlanmasını vasiyet ettiği kitabın bir kaç ay sonra piyasaya çıkacağını açıkladı.

"Babam '15 sene bekle' demişti artık zamanı geldi"

Babasına yönelik suikast girişiminin ardında dönemin MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'nun da bulunduğu söylemesiyle gündeme gelen Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal savcılığa ifade verdi. Basın mensuplarının soruların yanıtlayan Özal, babasının tavsiyesi üzerine o dönemdeki bilgileri açıklamasının zamanının geldiğini söyledi. Hem suikast hem de ölümünün soruşturulduğunu ifade eden Özal, babasının kaleme aldığı bir kitabın yakında piyasaya çıkacağını, kitapta dönemin olaylarının perde arkasının anlatılacağını söyledi.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek savcıya ifade verdi. 3 saat adliyede kalan Özal'ın savcı Hakan Karaali tarafından ifadesi alındı.

Özal, adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Savcıya hem babasına yönelik suikast olayı hem de vefatıyla ilgili bildiklerini anlattığını kaydeden Özal, bazı isimleri, konuşulmayan ve bilinmeyen olayları aktardığını belirtti.

Söz konusu isimleri açıklamayacağını söyleyen Özal, "Kanuni sebeplerden dolayı bunlarla ilgili konuşmam yasaktır. Soruşturmanın selameti açısından doğru değildir. Bu isimlerin, olayların, şahısların can güvenliği açısından da bunların konuşulmaması gerekir. Ama çok süratli bir çalışma olduğunu, savcının bu konuda zaten bir çalışma yaptığını gördüm çok da mutlu oldum." dedi.

Türkiye'nin 1993 yılının incelenmesi gerektiğine işaret eden Özal, "Gazeteci olarak 1993 yılını incelemeniz lazımdır. Rahmetli Uğur Mumcu'yla başlayan, Bitlis ile devam eden. Rahmetli Özal ile, Adnan Kahveci'nin vefatıyla devam eden, Madımak olayları, 33 erin şehit olması. Bir dönemin, bir PKK meselesinin çözümü, bir Kürt meselesinin çözümüyle ilgili sıcak ortamın başladığı bir dönemin kapanmasıdır. O günden bugüne 17 sene geçti, çok şehitler verdik. Olayları çözemedik. O dönemler özellikle rahmetli Eşref Bitlis Paşayla, rahmetli çok yakın ilişkiler içerisinde çözüme ulaşmışlardı." diye konuştu.

"Bitlis ve Özal'ın ölümünün bağlantılı olduğunu mu düşünüyorsunuz?" diye sorulan Özal, "Kesinlikle birbiriyle bağlantılı." karşılığını verdi.

1993 yılının önemli bir dönem olduğunun altını çizen Özal, "93 yılı belki bugün konuşulan Ergenekon davalarından 100 kat daha önemli bir dönemdir. Bunlar hiçbir zaman gizli kalmaz, muhakkak ortaya çıkar. Türkiye bunları aşıp artık bu şehitleri vermemesi lazımdı. O gün bunlar çözülüyordu. Rahmetlinin de bana söylediği buydu. Hatta ben en son Aşkabat'ta kendisini gördüm. O zamanda kendisi döner dönmez bu meseleyi bizzat çözeceğini bana söylemişti. Döndükten sonra zaten cumartesi günü vefat etti." dedi.

Savcılığa herhangi bir belge teslim edip etmediği sorulan Özal, bazı bilgiler verdiğini, belge vermediğini kaydetti.

Babasına ait kan ile ilgili bilgi veren Özal, "1998 yılında ben Fatih Altaylı'nın programından çıktıktan sonra gece 1.30 civarında laboratuar şefi aramıştı Hacettepe hastanesinden. 'Geldiğinde babanızın kanı alındı. O kan buradadır gelip alabilirsiniz aile isterse' dedi. Annem varisi olarak dilekçeyi yazdı. Ertesi günü bir telefon geldi. Kan hemşire tarafından yanlışlıkla dökülmüş dendi. O kanı alamadık." şeklinde konuştu.

Aileden ve ismi geçenlerin ifadeye gelip gelmeyeceği sorulan Özal, "Büyük bir ihtimalle sayın savcı insanları çağırıp muhakkak konuşacaktır. Birçok insan vardır konuşacak." diye cevapladı.

1993 yılında GATA'da görev yapan Prof Dr Mustafa Sarsılmaz'ın Semra Özal'ın otopsi yapılmasını istemediği yönündeki iddiası hatırlatılan Özal, "Öyle bir şey yok. Nedenini söyleyim size. Bildiğim kadarıyla Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında cumhurbaşkanı öldüğü zaman ailesinin yetkisi yoktur direkt otopsi yapılır." dedi. Otopsi yapılıp yapılmadığı sorulan Özal, yapılmadığın söyledi.

Bu iddiaları neden şimdi gündeme getirdiği sorulan Özal, "Ben size onu şöyle izah edeyim. 1988 yılında bu olay olduğu zaman rahmetli babam bu olayı çözdü. Hatta daha önce söylediğim gibi İsviçre'ye heyet gönderildi. İsviçre gizli istihbaratından bu konuyla ilgili bilgiler alındı. İsimler zikredildi. Para hesapları, para transferlerine kadar bulundu. Fakat rahmetli babam bu konuyu açıklamama sebebini bana şöyle açıkladı: 'Türkiye iyi bir kalkınma hızı yakaladı. Türkiye'nin karışmasını istemiyorum. Benim suikastımdan çok daha önemlidir Türkiye' dedi. 'Zaman içerisinde bunlar ortaya çıkacaktır' dedi. Kennedy'nin ölümü 63'te 38 sene sonra gerçek failler ortaya çıktı." şeklinde konuştu.

"Zamanı geldiği mi diyorsunuz?" sorusuna Özal, "Zamanı geldi. Bitlis Paşa'nın 17 sene önce uçağının düşmesine buzlanma dediler. Artık sabotaj olduğu ortaya çıktı. BBP Başkanı Yazıcıoğlu'nun dosyası açıldı. Bakın 'neden' diyorsunuz onu söyleyim. 1988 yılında o olayları benim konuşmam zaten mümkün değildi. Çünkü rahmetli bunu istememiş. 'Bunun arasından en az 15 sene geçmesi lazım' demişti. Kendisi her şeyi çözmüştü. Bütün olay da çözülmüştü." cevabını verdi.

"Simavi iddiaları da doğrumu?" sorusu yöneltilen Özal, "O zaman adı geçen insanlardan biriydi." dedi.

Babasının ölümünden sonra enteresan gelişmeler yaşandığını kaydeden Özal, "1993 ölümünden sonra özellikle 1998 yılındaki Altaylı'nın programından sonraki bu karışık olaylar, ihbar mektupları başladığında olaylar enteresanlaştı. Hatta bazı bilgiler geldi. 1993 yılında babam Hacettepe'ye götürüldüğünde kanını alan hemşire kanın görüntüsünden bile şüphelendiği için bize gelen bilgilere göre o hemşire 4-5 gün sonra evinde ölü bulundu. Bunların incelenmesi lazım. Bunlar benim işim değil, duruyor. Bunlar savcılığın işi artık." diye konuştu.

Şikayetçi olup olmadığı sorulan Özal, şikayetçi olmadığını, bilgi verdiğini söyledi. Özal, "Hem ölümü hem de suikastla ilgili soruşturma açıldı ki savcı çağırdı bizi. Bu bir müddet sürecektir. Çok uzun süreceğini sanmıyorum. Mecliste de komisyon kurulması için 99'da ben milletvekili iken ısrar etmeme rağmen hala kurulmadı."

"Babanızın öldürüldüğünü mü söylüyorsunuz?" şeklindeki soruya Özal, "Bu bilgilere sahip olduktan sonra şüphelenmemeniz mümkün değil. Ben 98 yılına, o programa kadar böyle bir şey olduğunu iddia etmedim. Ancak yaşanan olaylar, gelen ihbar mektupları ve yaşadığımız olaylar şüpheleri çok artırdı." dedi.

Yeni ihbar mektubu olup olmadığı sorulan Özal, devamlı geldiğini gelmeye de devam edeceğini düşündüğünü söyledi. Özal, "Savcı bey muhakkak bunları çözecektir. Türkiye'nin bana göre biraz daha demokratikleşmesine sebep olacaktır." diye konuştu.

"Babanızın ilerde açıklanması kaydıyla size ya da ailenize bıraktığı herhangi bir belge var mı suikastla ilgili? Sorusunu da yanıtlayan Özal, "Daha sonra açıklanmak üzere yazdığı bir kitap vardır. Ama hiçbir zaman bunların 15 seneden önce yayımlanmamasını istedi. O kitap da hazırlanıyor." şeklinde konuştu. Kitabın ne zaman yayınlanacağı sorulan Özal, "Herhalde birkaç ay sonra" karşılığını verdi. Özal, kitapta neler olacağı sorusuna, "Babamın kendi hayatını anlattığı, 1927 den 1992 sonuna kadar perde arkası olayları anlatan bir kitaptır bu." cevabını verdi. Özal kitapta bazı belgelerin de olacağını söyledi.

Ergenekon ile ilgili bir bağlantının geçip geçmediği sorusuna ise Özal, "Ben böyle bir şey söylemedim. O Korkut amcamın söylediği. Kendisinin de bazı bilgileri olduğunu düşünüyorum söylediklerinden. Ergenekon bağlantısı var mıdır yok mudur bilmiyorum. Bunlar soruşturma sonucunda ortaya çıkar. Ama bana göre 93 yılında olanlar Ergenekon'un 100 katı daha önemlidir." dedi. Özal daha sonra aracıyla adliyeden ayrıldı.

27 Eylül 2010 - 17:14:55
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

12:15Sahte çürük raporu davasına devam ediliyor
12:03Şamil Tayyar'dan "Hakkâri" iddiası
12:02Teğmen Çelebi'nin sorgusu devam ediyor
11:42"Yargıtay'ın Cihaner kararı ibretlik bir belge"
11:40Çiçek'ten Rusya'ya: PKK ilişkilerimizi bozmasın
11:37YAŞ mağdurları için yeni bir düzenleme yapılmalı
11:25BYDK üyeliğine Musa Demirbaş atandı
11:13EŞREF BİTLİS OLAYI... SORUŞTURMA AÇILDI!
10:49Savarona'ya Kocaeli Belediyesi talip
10:41"Tek tip askerlik diye bir şey mi olur?"
10:04ARİF DOĞAN ADLİYEDE
09:41Bartın Garnizonluğu'na yeni komutan
09:14PKK sınır dışına (henüz) çekilmiyor
09:04İstanbul’daki son büyük araziye 3.2 milyar fiyat
08:56ÖSYM sorularına kozmik güvenlik
08:52Özal, kendi sesiyle suikastı anlattı
08:44Türk'ten PKK'ya: Silahları Türkiye dışına çıkar
08:35Cips kutularından bomba
08:03İşte Hanefi Avcı'nın koğuş arkadaşları
08:02Çalınan bebeğin yüzünde ısırık izleri bulundu
07:54Hanefi Avcı'nın sevgilisi konuştu
07:47BDP'li belediye başkanı gözaltına alındı
00:15Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile görüşecek
19:58Öğrenciler arasında taşlı kavga: 3 yaralı
18:39Avcı, sivil değil askeri savcılığı tercih etti
18:31Genelkurmay'dan Hanefi Avcı açıklaması
18:23Iğdır Belediyesi'nde ihale operasyonu
18:09"Enerji dağılımında adalete ihtiyaç var"
18:05Şüpheli ölüm için suç duyurusunda bulunuldu
18:01Avcı'nın tutuklanmasına itiraz bilmecesi
Daha fazla haber göster
17:37'Tek tip askerlik' rafa kalkıyor
17:10Savcı Öz, Arif Doğan'ın ek ifadesini alacak
17:09HSYK üyeliğine Nuh Mete Yüksel de aday
17:03Necdet Kılıç, Avcı'nın "iyi arkadaşıymış"
16:58Genelkurmay'dan "Avcı- Çubuklu" açıklaması
16:37Kırıkkale Başsavıcısı HSYK üyeliğine aday
16:19Üçok: Telefonlarımı dinleyip HKK'ya verdiler
16:16Yargıtay'ın kararı "eğip bükülme" hareketi
16:14Savcı Gök'e "zincirleme taciz" talebi
16:12Çöleşan'a: Referandum açıklamaları facia
16:02Erdoğan, 4 Ekim'de Bulgaristan'a gidecek
14:46"En prestijli turizm ülkelerinden olalım"
14:3235 bin polis kaçırılan minik Burhan'ı arıyor
14:26Savarona yatında fuhuş: 8 kadın kontrolden geçti
14:13"Avcı, bana yaptıklarının aynısını yaşıyor"
14:09Isparta'daki uçak kazası olayında yeni gelişme
14:02Doğu'da çalışan polislere tayin müjdesi
14:00HSYK Yasa Taslağı tamamlandı
13:59Şamil Tayyar'dan akıl dolu 'Hanefi Avcı' sorusu
13:59Avcı'nın evinde sahte pasaportlar bulundu
13:58SP'de ya Erbakan tek aday ya 4 aday!
13:52Cihaner kararının yankıları sürüyor
12:45Emniyetten vatandaşa SMS'li uyarı
12:36Emniyet'ten "10 bin polis alımı" açıklaması
12:32"Sahte çürük" davasına askerî mahkeme talebi
12:31Günay'dan "Savarona" açıklaması
12:23Davutoğlu Kırgızistan'da konferansa katılacak
12:12Hızlı tren çalışmaları yavaşladı mı?
12:06Bağış: Vize kuyruğu saçma
11:45"Teşkilattaki suçlulara hukuk uygulanıyor"
11:42'Türkiye Sineması' dediğim için yargılandım
11:32Sahte çürük raporu davası başladı
11:22Meteoroloji'den 8 il için kuvvetli yağış uyarısı
11:20Hanefi Avcı Metris Cezaevi'ne konuldu
11:20TEB'den Pakistan'a 650 bin liralık ilaç yardımı
11:04Dr. Bekir Keskinkılıç'a uluslararası görev
10:50YSK'dan Gül'ün görev süresi ile ilgili açıklama
10:24Gülerce'den Avcı yorumu
09:58Sahte çürük raporu davası başlıyor
09:41Sağlığa zararlı gıda üretenler teşhir edilecek
09:29Anayasa ayaklar altında
09:22Bu kez de Batı Şeria'ya konvoy
09:16Yarbay'dan astsubaya seks kaseti şantajı
09:03Skandal, tavuğa da sıçradı
09:01Aktan hem suçlu hem güçlü!
08:42
08:05Eylemsizlik kararı 1 yıl uzatılacak mı?
07:50100 bin askere erken terhis umudu
01:23Savarona yatında fuhuş: 18 kişi Antalya'ya sevk!
01:10Çiçek, iş birliği zirvesi için Rusya'da
00:02Kirli savaş lobisi tetikte
20:22Yargıtay'daki kararlar ses kayıtlarına bağlı
19:39Başkan Şengün'ün cevabı yine şaşırttı
19:32İran ile hudut toplantısı Hakkari'de yapıldı
18:36Arif Doğan, Hizbullah ve liderini anlattı
18:16Cihaner Yargıtay'da yargılanacak
18:15Akçin: Cihaner ile bir görüşmem olmadı
18:13Türkiye-Suriye savunma işbirliği derinleşiyor
18:04Başmüzakereci Bağış, Brüksel'de
17:52N.Ç. davasında dağ fare doğurdu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Yazarlar gözaltı ile susturulabilir mi?
 
 
Aliya RAHTE
“Alın da başınıza çalın”
 
 
Bilal CAN
I won't lose sight of you
 
 
İlhami ATMACA
Gavurun cibilliyeti yahut bütün Siyonistler Yahudidir
 
 
İlhan AKKURT
Referandum ve solun tükenişi
 
 
Necmettin EVCİ
Saadet'in çok açık olan durumu
 
 
Serdar AYDIN
Eylül mü desem, Ey Lâl mı?
 
 
 
 
Hanefi Avcı Metris Cezaevi'ne konuldu
 
Selahattin Demirtaş'a 10 ay hapis
 
İlhan Kesici CHP'den istifa etti
 
İlaç yolsuzluğu: 32 doktor gözaltında
 
Polis okullarına giriş için yaş sınırı değişti
 
 
 
 
 
 
"Hüzün ki en çok yakışandır bize, belki de en çok anladığımız..."
Hilmi Yavuz (Nazım Hikmet şiirinden...)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.448
1.458
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.281 2.321
 
 Altın
61.12 61.56
 
 IMKB
63862  
 
 
Karagöz canlanıyor...
 
Karagöz’ün yeri neresi? Karagöz’ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?
 
 
 
 
  Hanefi Avcı, Silivri'de Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan isimlerle bir arada.  
 
 
 
  Güzellik yarışmasının sunucusu birincinin adını yanlış açıkladı.    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin