DOLAR 1.459 - EURO 1.986 - ALTIN 61.56 - IMKB 63862
Çarşamba 29 EYLÜL 2010
Avcı, sivil değil askeri savcılığı tercih etti Genelkurmay'dan Hanefi Avcı açıklaması Iğdır Belediyesi'nde ihale operasyonu Bazı ülkelerin borsalarındaki son durum Borsa, günü 65551,38 puandan kapattı Hanefi Avcı'nın tutuklanmasına itiraz bilmecesi Samet Ocakoğlu DP Genel Başkanlığı'na aday  Kılıçdaroğlu, Baykal ile görüştü 'Tek tip askerlik' rafa kalkıyor Ahmet Türk'ün 30 yıllık kan davası bitti habertaraf.com
 
 
 
Kirli savaş lobisi tetikte
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Pedagojik formasyon kursları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sürgünde geçen bir ömür: Abdülmelik Fırat
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Heyecan yapma abla... Hanefi Avcı’yı almışlar!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Hanefi Avcı neden tutuklandı?
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Başbakan Ceylan'a ne zaman gidecek?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Türkçeye onurunu iade edin
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
MHP'nin anayasa sürprizleri ile Swot Analizi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Başörtüsünün anadili nedir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Türbanlılar Türkiye'nin "son sorunu" da çözülene kadar bekleyecek mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Heybeliada’nın Türbanı
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Okurları gerçek ötesi bir dünyada yaşatabilir misiniz?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kur'an Kur'an diyerek Kur'ana ihanet etmek
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Allahsız gazeteci kansere yakalanınca
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Avcı davasında akla takılan sorular
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
“İstanbul olarak arkasındayız”
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Öcalan'a göre gelişmeler pozitif
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ahmet Kaya'ya çatal bıçak atılırken Kadir İnanır neredeydi?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Avcı'yı susturmak mı istiyorlar?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yeni dönemin şifreleri
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İşte Ahmet Hakan'ın dalağının olmadığını ispatlayan o belge!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Hanefi Avcı terörist çıktı
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Sevilay YÜKSELİR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ali BAYRAMOĞLU
 
 
 
İş dünyasında Yahudi karşıtlığı yaygın mı?
 
 
 
Şalom gazetesinde haftalık yazıları yayınlanan Ralf Arditti son yazısında Türkiye iş dünyası içinde Yahudi olmanın ne anlama geldiğini anlattı. Türkiye'deki Yahudi sayısının giderek azalarak 20 bine düştüğünü belirten Arditti, konuyla ilgili gözlem ve birikimlerini şöyle aktardı:
 
İş dünyasında Yahudi karşıtlığı yaygın mı?

"Türkiye’den İsrail’e göç edenler genellikle yetiştikleri ülke ile bağlarını koparmazlar, hatta buradaki siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeleri yakıdan izlerler. İlk kuşak Türkçe konuşmaya, Türk müziği dinlemeye ve Türk takımlarını takip etmeye özen gösterir ve uzunca bir sure için kendilerini Türk (İsrail’de Turkanos) addederler.

Bu açılardan göç edenler ile Türk Yahudileri arasında önemli duygusal bağlar oluşmuştur. Bu birlikteliği bir süredir e-posta gruplarında devam ettiriyorlar ve ortak ilgi noktalarını paylaşıyorlar. İsrail – Türkiye ilişkilerinin sıkıntılı bir döneme girmesinden dolayı her iki kesim de bir hayli rahatsızlar.

Son aylarda İsrail’e göç eden bazı Yahudi işadamları işlerinin bozulmasını ‘’Türkiye’de Yahudilere karşı güdülen antisemitizm’’e bağlayan mesajlar yazmışlar, hatta bazı uluslararası basın organlarında bile bu iddialara yer verilmiştir.

Ne kadar yaygın, Türk iş dünyasında Yahudi karşıtlığı? Ülkede olduğunu bildiğimiz genel ve hissedilir antisemitizm, Yahudi işadamlarını başarısızlığa sürükleyecek kadar derin mi? Yoksa rekabetçiliği giderek yükselen iş aleminde ilerleyemeyen bazı Yahudiler dertlerini bu şekilde mi değerlendiriyorlar?

Bundan birkaç ay önce için kaleme aldığım bir yazıda (http://www.salom.com.tr/news/detail/14804-Türkiye-Yahudileri-zengin-mi-değil-mi.aspx - 3 Mart 2010) en zengin 100 Türk arasında Yahudi isimlerin giderek azaldığını belirtmiş ve nedenlerini araştırmaya çalışmıştım. Gerçekten işlerini kaybeden bazı Yahudi işadamları, daralmaya uğrayan tekstil gibi sektörlerde yüksek katma değerli ürünleri gündeme getiremediler. Yatırım hamlesi eksikliğinden veya cesaret ortamını bulamamaktan. Sonuçta eskiden güçlü oldukları bazı alanlarda Yahudi ağırlığı giderek düştü. Bunu iş dünyasında Yahudi karşıtlığına bağlamak güç olur.

Buna karşın güvenlik, bilişim veya alışveriş merkezi danışmanlığı gibi son 10 – 15 yılda gelişen, büyük kısmı teknoloji ve yazılım odaklı sektörlerde Yahudi gençlerinin kurdukları şirketlerin çok başarılı projelere imza atmalarına tanık oluyoruz. İş dünyasında Yahudilere yönelik ‘düşmanlık’ bahis konusu ise bu firmalar nasıl iş yapıyorlar?

30 yıllık iş yaşamımda Türkiye’de Yahudi olmanın özel bir dezavantaj oluşturduğunu gözlemlemedim. İçinde bulunduğum elektronik terazi alanında bir rakibimiz ‘kazandıkları paraları İsrail’e gönderiyor’ diye bundan 24 yıl kadar önce bize iftira etmeye çalışmıştı. Müşterilerimizin ve bayilerimizin ezici çoğunluğu bu iddialara itibar etmediler. İş kaybımız olmadığı gibi bunun doğru olmadığını bilenler telefon edip şirketime olan güvenlerini tazeleme ihtiyacını hissettiler.

Bugün durum değişti mi? Genel anlamıyla hayır. Türk iş dünyasında Yahudilerin çalışkanlığı, bilgileri ve ağ kurma kapasiteleri hala geçerli (hatta Yahudileri komşu olarak istemeyenler dahi bu hasletleri kabul ediyorlar).

Fakat önemli bir fark: Yahudilerin sayıları azaldı! Cumhuriyetin kuruluş yıllarında 80,000 olan nüfus, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra 50,000’e inmiş, göçlerden sonra 1960’larda 30,000 civarında iken bugün 20,000’e düşmüş durumda. Türkiye’nin % 2’sini oluştururken tanışma ve iş yapma olasılığı göreceli olarak yüksek, bugün ise neredeyse toplam nüfusun % 90’ından fazlası hayatlarında hiç Yahudi’ye rastlamamışlar. Ondan sonra gelsin efsane, gitsin düşmanlık!

Kaderin cilvesi: Yahudiler azaldıkça antisemitizm yanlılarının çığlıkları iş dünyasında rağbet görmemeye başladı. Müslüman Türklerin özgüvenleri, iş yapma yetenekleri ve varlıkları arttıkça, kalan Yahudi işadamlarını ’numune’ kabilinden değerli addetmeye, onlara hücum edenlere karşı korumaya ve yurt dışında güçlü olan Yahudi dünyası ile temas kurmaya yarayan birer kanal olarak da baktılar.

Bugün Türk Yahudi cemaatinin, geniş toplumun bir kesiminin nezdindeki görünümü neyse, Yahudi iş kişilerine Türk iş aleminin bakışı da ayni paraleldedir. Ne yaptıklarını ve ülkeye katkılarını bilen biliyor!"

27 Eylül 2010 - 07:14:19

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.449
1.459
 
 Euro
1.971 1.986
 
 Sterlin
2.270 2.330
 
 Altın
61.12 61.56
 
 IMKB
63862  
 
 
Karagöz canlanıyor...
 
Karagöz’ün yeri neresi? Karagöz’ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?
 
 
 
 
  Radikal gazetesi Eyüp Can ile birlikte yeni döneme girerken, oradan ayrılan yazarlar da kendilerine yeni adresler buluyor.  
 
 
 
  Köşesinde İlhan Kesici'nin CHP'den istifa edeceğini iki hafta önce açıklamıştı. Bugünkü köşesinde de Kesici'nin istifasının perde arkasını ve merkez sağdaki lider arayışlarını yazdı...    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin