DOLAR 1.483 - EURO 1.998 - ALTIN 62.06 - IMKB 63862
Pazartesi 27 EYLÜL 2010
Genç kızın ölümüyle ilgili bir kişi gözaltında Rijkaard: Takım olarak iyi bir ritm yakaladık Karşıyaka: 0 Mersin İdmanyurdu: 0 Avcı: Gerekli dersleri çıkaracağız Süper Lig'de 6. haftanın görünümü Denizlispor: 4 - Altay: 1 Selendi olaylarına 150 yıl hapis Manisaspor: 3 Sivasspor: 0 Türk Karate Milli Takımı, Balkan Şampiyonu oldu Erdoğan, Pera Palas Oteli'nin açılışını yaptı habertaraf.com
 
 
 
Vatikan’da karapara şüphesi
 
 
 
 
Sevim MURAT
Oktoberfest (Hasat Bayramı)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
GS tribün lideri Alpaslan Dikmen
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Madem senin yerin kavganın göbeğidir
 
 
Yeni Şafak
Ali Murat GÜVEN
Suudi Arabistan Krallığı'nın sinema-TV alanındaki bilinç devrimi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’ın öleceğini Demirel ve Cindoruk biliyordu
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Mütareke basını
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Saadet Partisi
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Medyatik alzheimer cehaleti de unutturur mu?
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Az daha Face kapanacaktı
 
 
Zaman
Mustafa ARMAĞAN
İsmet İnönü Anadolu'ya bohçalanarak gönderilmiş!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorununun özü: Kürtçe
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Bekir Coşkun'un demokratlığı
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
'CHP'nin oyu şu anda yüzde 30-32, seçimlerde amaç yüzde 40...'
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Profesör doktorna
 
 
 
 
Yaşar YAVUZ
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Ercan AKSOY
 
 
 
Erbakan Hoca'ya zehir zemberek mektup!
 
 
 
Parti tepesinde kavga-entrika görünümlü yaşanan gelişmeler, parti tabanının içini acıtıyor. Partide şimdi de, bir partilinin Necmettin Erbakan'a gönderdiği mektup konuşuluyor. Saadet teşkilatlarında bomba etkisi yaratan mektubu kimin yazdığı ve gönderdiği öğrenildi ama can güvenliği endişesiyle bu isim sır gibi saklanıyor. İşte Türkiye'deki tüm parti teşkilatlarına faksla gönderilen o mektup...
 
Muhterem Hocam!

Bu mektubu, SP Kongresinin ardından meydana gelen ve hepimizi derinden üzen gelişmeleri değerlendirmek maksadı ile yazmadım.Bahse konu gelişmeler elbette zaman içinde daha serin kanlılıkla değerlendirmelere tabi tutulacak ve ümid ediyorum  ki;sadece Türkiye Müslümanları için değil, siyaset konusunda zihnini yoran herkes için oldukça önemli ve anlamlı dersler çıkarılmasına vesile olacaktır.

Öncüsü ve lideri olduğunuz Milli Görüş Hareketi olmasaydı Türkiye’nin yönelimi,rengi ve sosyal dokusu bugün nasıl olurdu sorusunu cevaplayabilme yetenek ve yeterliliğine sahip her namuslu insan, size minnet ve şükran duygularını ifade etmek ihtiyacını hissedecektir.

Sahih İslam; elbette ehli sünnet akidesini esas alır. Bu akideden  şaşan bir anlayış ve yorum biçimi insanoğlunun helakına yol açar.Malumunuzdur ki; cebriye,kaderiye,mu’tezili düşünceler  çoğu zaman farkında olunmadan zihin dünyamızı istila eder. Bir süre sonra da bu inanış tarzı birer mutlak hakikat olarak algılanmaya başlanır.

SP Kongresinden sonra ‘Hocamıza sadakatsizlik yapıldı’ diyen genç kardeşlerimin konuşma ve yazıları bir akide sorunu ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. İşte benim asıl fecaat olarak gördüğüm problem budur. Bunu size aktarmanın bir kardeşlik ve Müslümanlık görevi olduğunu düşünüyorum.

Yıllarca verilen eğitimin acı meyvesi ile karşı karşıyayız. Bu eğitim muhtevası ile bir tek insanın bile akidesini bozmuşsak bunun vebali 40 yıllık hizmeti silip süpürür. Sadece hayatta iken değil, ahrete intikal ettiğimizde de devam edecek   olan bu sahih islamdan sapma eğilimleri sebep olanların günah defterine ağır bir vebal olarak intikal etmeye devam edecektir.

Bana intikal eden ve birebir şahit olduğum bazı ifadeler şunlardır:

1.Hoca’nın sözü ayet ve hadis gibidir

2.Hocanın kararına uymayan haindir,cahiliye ölümü ile ölmüş olur.

3.Hoca ne derse O..Hoca asla yanılmaz..

4.Hoca hata yapmaz.

5.Hocamız Allahın yeryüzündeki gölgesidir..  v.s

Muhterem Hocam!

Ben sizin bir beşer olduğunuzu,her an yanılabileceğinizi,kararlarınızın bir kısmının yanlış olabileceğini, her sözünüzün mutlak hakikat olamayacağını,sözü asla yanlış olmayan Zat hariç her beşerin sözünün de kararlarının da yanlış olma ihtimalinin bulunduğunu biliyor ve buna iman ediyorum…Ve bu bilgi ve iman size olan saygımı,sevgimi, azaltmıyor bilakis daha da arttırıyor.

Cihat emirinin sözüne ve kararına uymayan haindir,münafıktır,sapıktır denildiğinde Sıffin ve Cemel vakasına katılan ve Hz.Ali’nin karşısında yer alan Aşere-i Mübeşşereden efendilerimizi,yüzlerce sahabiyi nereye koyacağız. Çok sevdiğimiz Hocamıza masumiyet izafe etmeye kalkışmak acaba Hocamıza yapılabilecek en büyük haksızlık ve bühtan değil midir?

Vefat edinceye kadar Hz.Ebubekir’e biat etmeyen Ensarın büyüklerinden Hz.Saad Bin Ubade (r.a)  hakkında hangimiz cahiliye ölümü ile öldü veya haindir deme cüreti gösterebiliriz. Hz.Ebubekir (ra) vefatına yakın bir zamana kadar biat etmeyen Hz.Fatıma (ra) ya söz söylemek mümkün mü? Hz.Ali’nin aynı şekilde uzun bir süre ilk halifeye biat etmediği bilinmektedir.

Aşere-i Mübeşşereden Zübeyr bin Avvam(ra) ve Talha (ra) Hz.Ali’ye önce biat etmiş sonra da biatlerinden geri dönmüş ve karşısında yer almışlardır. Allah Resulu (sav) tarafından cennetle müjdelenen bu sahabe_i kiram hakkında söz söylemek kimin haddine? Yine Hz.Ali’ye biat etmeyen Saad, İbn Ömer ve Muhammed Bin Mesleme (r.a) ile  validemiz Hz.Aişe (ra) hakkında cihat emirine itaat etmediler diye küfür,fisk veya hainlik suçlamasında mı bulunacağız?

Muhterem Hocam !

Malumunuz olduğu gibi İmamet ve Beyat meselesi Şiaya göre bir akaid konusudur. Oysa Ehl_i Sünnet mezhebi bunu bir fıkıh konusu olarak mütalaa etmiştir.

Liderlik,imamet ve itaat vurgusu yapılırken çok nazik ve ince bir çizgi üzerinde yol aldığımızı unutursak imanımızı tehlikeye atmış oluruz. Bilgilerimiz, fikirlerimiz ve bunların sonucu olan kararlarımız zannidir mutlak hakikat değillerdir. Hiçbir insan vahyin dışındaki bir söz veya kararı reddetmekle küfre gitmez. Kararlarımız vahye dayanıyor iddiasını taşıyor olsa bile…

Malumunuz olduğu üzere  Hulefa-i Raşdin (ra) ve sahabe-i kiram sıkça kulluğa vurgu yapmışlar ve hatasızlık, masumiyet, mutlak hakikat gibi sözcüklerle anılmayı şiddetle reddetmişlerdir.

Bunu pekiştirmek meyanında  Hz.Ebubekir (ra) halife seçildiği gün verdiği hutbede ‘’ Ey insanlar,en hayırlınız olmadığım halde başınıza halife seçildim.Beni hak yolda görürseniz yardım ediniz.Kötülük edersem beni düzeltin.Doğruluk emanet.yalansa hıyanettir.Aranızda Allah’a itaat ettiğim sürece bana itaat edin ‘ buyurmuştur.

Hz.Ömer (ra) ‘ın şu sözü meşhurdur: ‘’ Müslümanlar arasında Ömer’in eğriliğini düzeltecek yiğitler yaratan Allah’a hamd olsun.’’

Hz.Ali (ra) konuşurken kendisine üstünlük izafe eden şahıslara şöyle hitap ediyor:’’ Benimle konuşurken zorbalar karşısında kullanılan ifadeleri kullanarak konuşmayın. Benimle ilgili olarak çirkin söz sahipleri arasında olabilecek türden şeyler ezberlemeyin.Bana yaltaklanmayın. Hakkım olduğu söylenen bir hususu ağır görerek benim namıma zanlarda bulunmayın.Bana uygun olmayacak şekilde kendimi yüceltmemi de beklemeyin. Bir hakkın kendine ait oluşunu ya da adil olmasının istenişini kaldıramayan kimse,bunlara uygun hareketi hiç kaldıramaz.Hakkı dile getirmekten ve adil danışmadan asla vaz geçmeyin.Çünkü ben kendi nefsim konu olduğunda hatadan uzak olmadığım gibi,fiillerimde de hatasızlıktan emin olamam.Ben de sizler de kendinden başka Rab olmayan bir Rabbın kullarıyız…’’ ( İmam Ali, Nehc’ul-belağa,216 nolu hutbe)

Efendimize, ‘Bu buyurduğunuz vahiy midir,yoksa şahsi kanaatiniz midir?’ diye sorabilen sahabenin yolunda olduğumuzu iddia ederken, söz ve karar konusunda fikir bile beyan edilmesini günah telakki eden bir anlayış ne kadar haklıdır?

Muhterem Hocam !

Sizi de üzeceğini bildiğim diğer ifade ve yorumları buraya almıyorum. Ben size bir tehlikeyi haber veriyorum. Çizgi aşılmaktadır.Tehlikeli mecralara doğru kötü bir gidiş vardır. Bu SP’nin geleceğinden de, iktidardan da çok daha mühimdir

Bir sapma söz konusu ise asıl ciddi sapma yetiştirdiğimiz insanların ruh ve iman dünyasını alt üst eden eğilimlerdir.

Hürmeti, sevgiyi, güveni ibadete dönüştürme tehlikesine karşı acil tedbir almak gerekir diye düşünüyorum.

İsmail UĞUR - Mevlüt PEKER / HaBertaraf ÖZEL

24 Eylül 2010 - 17:30:06
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:18Erdoğan iki ayrı nikahta şahitlik yaptı
20:44Enişte Kurtulmuş'a tam destek
20:32Bozdağ: Önemli bir kavşağı geçtik
20:20Erdoğan, Pera Palas Oteli'nin açılışını yaptı
18:23SP'li belediye başkanları da "Kurtulmuş" dedi
18:22AK Partili ilçe başkanının hedefi 400 vekillik
17:58Kılıçdaroğlu: Neden bana güvenmiyorsun?
16:33İl "Kurtulmuş", ilçe "Erbakan" diyor
15:50"Karanlık odakların karanlık söylemleri..."
15:47SP'liler Ayasofya'nın ibadete açılmasını istedi
15:45Kurtulmuş'un gözlerinin içi gülüyor!
15:43Bahçeli: Ana dilde eğitim kardeşliği bozar
15:42"AKM'yi yeniden inşa etmeyi hayal ediyoruz"
14:08"Sen hiç Merkel'i elinde bira ile gördün mü?"
13:26Topçu: Şüpheli olan her olay aydınlatılmalı
11:47"Referandum yeni anayasanın önünü açtı"
10:58Baykal'dan kalan 14 trilyon 4 ayda bitti
09:53Demokrasinin önünü açan parti olacağız
01:05Haydar Baş Yugoslavya’yla korkuttu!
19:33Tüm il başkanları: Kurtulmuş'un yanındayız
17:47"Demokrasi yükseldikçe siyasi ilişkiler artacak"
17:25MHP seçim için "start tarihi" açıkladı
15:55Başbakan Erdoğan nikah şahitliği yaptı
15:29"Erdoğan, Beşşar Esad ile görüşecek"
14:30Yakut: Yüzde 58 ve yüzde 42'inin tamamı bizim
14:12SP'den saat 15.00'de açıklama yapılacak
14:07EDP: Sol, referandumda tutukluk yaptı
13:39Şener "SP ittifakını" cevapladı
10:49Erbakan'a: Konuştuğun lafa dikkat et
08:35‘Hemen şimdi özerklik gibi bir çalışmamız yok’
Daha fazla haber göster
08:29Türkiye artık çantada keklik değil
08:09Cindoruk: Özal’ın vefatı sırasında yakınındaydım
17:30Erbakan Hoca'ya zehir zemberek mektup!
16:29Vural: AKP-BDP ne görüştü, bilmek hakkımız
16:20Anadol konuştu: CHP, BDP ile görüşecek mi?
16:03Çalınmadık kapı bırakmayacaklar
15:56Numan Kurtulmuş: Gündemde yeni parti yok
15:32CHP'den Hükümet-BDP görüşmesine ilk yorum
15:07SP İl Başkanı: Genel Başkan'ın arkasındayız
14:56AK Parti'nin referandum hatası yüzde 58'i çıkardı
14:50Topçu, Hükumet-BDP görüşmesini eleştirdi
14:48Yazıcı: Tophane'deki olayları kınıyorum
13:16"Huzur için Hükumet - BDP görüşmesi önemli"
13:13MHP "yeni anayasa"ya katılacak mı? İşte kararı!
11:14"Kamu web güvenliğini İsrail mi sağlıyor?"
10:30Kurtulmuş il başkanlarını topladı
09:14Kılıçdaroğlu: Sanata saygı duyulmalı
06:44'Yaşananlar son değil başlangıç'
00:04SP'de GİK toplantısının perde arkası (ÖZEL)
20:57Saadet için yeni dönem toplantısı
19:24Pamukoğlu, seçim hazırlığı talimatı verdi
17:35Arınç'tan Kılıçdaroğlu'na: Kalbini bilemeyiz
17:2281 STK'dan BDP görüşmesine destek
17:13Kutan, Erbakan ile görüştü
17:03CHP'li Koç'tan "SP" açıklaması
16:54Tunceli'de yıllar sonra MHP tabelası
16:15SP İl Başkanı: Kayyuma devir teşkilatı şok etti
15:40CHP'li vekilin yanında jiletli eylem yapınca...
15:34SP'de kritik Genel İdare Kurulu toplantısı başladı
15:17Günay'dan "ince" uyarı: Kimse buna yeltenmesin
15:11"Kayyum kararının şaşkınlığını yaşıyoruz"
15:00CHP'li Kart, Vakıfbank'ı gündeme taşıdı
14:56Kılıçdaroğlu, cezayı da ödemedi
14:36"Delillerin 8'i CHP ilçe kongreleriyle ilgili"
13:47MHP'li vekil: Dinlerarası diyalog projesi skandal
13:10Şahin'in "Uzlaşma komisyonu" arzusu
13:08"Evet" çıkmasaydı ne olacaktı?
12:51ABD Dostluk Grubu Washington'a gidiyor
10:07MHP'li belediye başkanı tutuklandı
09:19Kayyumla saadet olmaz
07:18Bahçeli'ye çifte yalanlama
07:14"Kılıçdaroğlu'nun oy sorununu aklım almıyor"
01:01PKK’nın “Ateşkesi” ile kuyuya inmek
21:59Bakan Ergin, Tarhan'ın suçlamasına yanıt verdi
18:32Çelik: Bahçeli'ninki komplo teorisi
18:17Ahmet Özal'dan Çiçek'e: Neden bu kadar agresif?
17:49SP İl Başkanı Pekcan'dan "kınama"
17:49Hüseyin Çelik: BDP ile görüşme büyütülüyor
17:41Şevket Kazan: Zamanı gelince konuşurum
17:29Başesgioğlu'nun kardeşi de AK Parti'den istifa etti
17:26SP'nin kayyumu: Fatih Erbakan da aday olabilir
17:19CHP'li Bşk: Çölaşan'ın açıklaması çok tehlikeli
15:40Kurtulmuş kurmaylarıyla toplantıya geçti
15:16SP'li Malkoç açıklama yapacak
13:24Arınç'tan tartışma yaratacak KPSS önerisi
13:14"Kimseye oy kullandığı için bir şey diyemem"
12:32Kurtulmuş: Kazan'ın delilleri CHP'den
12:31DSP, 12 Eylül için önerge verecek
12:22TBMM, 1 Ekim'de özel gündemle toplanacak
11:29AK Parti'li Erdem'den referandum teşekkürü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Fatmagül’ün ‘Suçu’ belli de, I.S.’nin suçu neydi?
 
 
Aliya RAHTE
Kayyumun ne anlama geldiğini ya bilmiyorlar ya da...
 
 
Ercan AKSOY
KPSS mağdurlarına tavsiyeler
 
 
Necmettin EVCİ
Biji Türkiye tactics!
 
 
Yaşar YAVUZ
Bırakın gidelim
 
 
 
 
KKTC, Türkiye'ye bağlanabilir!
 
PKK, Türkiye topraklarını terk ediyor!
 
Arif Doğan'dan şok açıklamalar
 
İstanbul'da 1 milyon evi yıktıracak karar!
 
İçişleri Bakanı Beşir Atalay Erbil'de
 
 
 
 
 
 
"Her okur, belli bir kitaba bir miktar ölümsüzlük getirmek için vardır"
Alberto Manguel
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.473
1.483
 
 Euro
1.983 1.998
 
 Sterlin
2.310 2.355
 
 Altın
61.56 62.06
 
 IMKB
63862  
 
 
Demokrasinin önünü açan parti olacağız...
 
Kılıçdaroğlu, laiklikten türbana, Kürt sorunundan AB’ye kadar CHP’nin izleyeceği politikaları VATAN’a anlattı.
 
 
 
 
  Gazete Habertürk'teki işine son verilen Bekir Coşkun'a, hangi gazeteden teklif geldi?  
 
 
 
  Zaman'ın 'Kurşunkalem' köşesinin isimsiz yazarı, Orhan Pamuk'un son romanının adını tahmin etti. İşte yazarı bu kanıya götüren deliller...    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin