DOLAR 1.479 - EURO 1.992 - ALTIN 61.95 - IMKB 63862
Pazartesi 27 EYLÜL 2010
Kuruldan sınır ötesi tezkeresi kararı Bendevi Palandöken ikinci kez başkan Gül: Bütün imajımızı alt üst ediyor "Çalımbay ile yollarımızı ayırdık" Nazlı'nın evinde kaldığı Can P. adliyede Özbekistan'dan "Karabağ" desteği Kurtulmuş: Bu hafta içinde açıklayacağız Ahmet Özal: Babam 15 sene bekle demişti Ukrayna: Türkiye bizim stratejik ortağımız EDP, Başbuğ'a suç duyurusunda bulunacak habertaraf.com
 
 
 
Et fiyatı neden arttı? Uzmanlar cevapladı!
 
 
 
 
Sevim MURAT
Oktoberfest (Hasat Bayramı)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
GS tribün lideri Alpaslan Dikmen
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Kurtulmuş'un önündeki üç seçenek
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Polemiğin şehvetine kapılmadan yazıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Öcalan’dan Mandela çıkar mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ermeni lobisinin yabancı damat alerjisinin ağır faturası
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Başbakan’ın iki çılgın projesini açıklıyorum
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu kadar iyimserlik de hayra alamet değil
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Özel Harp ve medya
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bitir beni Kemal
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
DP'de, kayıp 9 trilyon kavgası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
On milyonu ilgilendiren konu...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Tophane dediler, halkı topa tuttular
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Ertuğrul Özkök'ü nasıl atlattım
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Tayyip Bey'e veda Gandi'ye merhaba!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Çıkar o cübbeyi
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İnönü kışla, vali defile yaptı
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Yeni anayasaya başlarken
 
 
Yeni Şafak
Yasin AKTAY
İçkinin siyasallaşması
 
 
 
 
İlhami ATMACA
 
Yaşar YAVUZ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Engin ARDIÇ
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
İstanbul’un çılgın projesi ne olacak?
 
 
 
Başbakan Erdoğan’ın Hıncal Uluç’a açıkladığı “İstanbul’la ilgili çılgın proje” ne olabilir?
 
Başbakan Erdoğan’ın Hıncal Uluç’a açıkladığı “İstanbul’la ilgili çılgın proje”nin ne olabileceğini mimarlara sorduk. Mimar Sinan Genim, “Tepebaşı’ndaki konser ve opera binası olabilir” dedi. Afife Batur ise “Hiç kimse İstanbul için düşünülen projeleri tartışmaya açmadan, uzmanına danışmadan hayata geçirmemeli” diye konuştu

Başbakan Erdoğan’ın Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç’a açıkladığı İstanbul’la ilgili “çılgın proje”nin ne olabileceğini mimarlara sorduk. İşte mimarların ‘çılgın proje’ hakkındaki görüşleri...

Mimar Sinan Genim: “Çılgın proje olsa olsa, Tepebaşı’na yapılması düşünülen 1800 kişilik opera ve konser binası olabilir. Başkan Topbaş’ın desteklediği bu projenin yapımını İnanç Kıraç Vakfı üstlemişti. Olsa olsa müthiş proje bu olabilir.”

Mimar Behruz Çinici: “İstanbul’a büyük projeler yapabilmek için derin bir kültüre sahip olmak gerekir. Tabii delice projeler de yapılabilir. Menderes’ten sonra İstanbul’a en son en büyük darbe, 1980’li yıllarda Belediye Başkanı Bedrettin Dalan zamanında vurulmuştur. Türkiye geçen bunca zaman içinde gerçek şehirciliği ne yazık ki öğrenememiştir.”

Mimar Mete Göktuğ:
“Benim aklıma tarihi yarımadaya ulaşım ağı projesi geliyor. Çünkü yapılan tüm işler gerek tüp geçit, gerek metro hattı, tren hatları ve gerekse feribot iskeleleri insanın aklına böyle bir proje getiriyor. Üstelik lastikli tüp geçit projesi de yolda.”

Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp:
“Başbakan’ın insanları yerinden zıplatacak projesi ne olabilir doğrusu tahmin edemiyorum. İstanbul için en önemli proje, birincisi kenti depreme hazırlamaktır, ikincisi de ulaşımı çözmektir. Başbakan bu konularda proje teklif etmelidir.”

Mimar Eyüp Muhcu (İstanbul Mimarlar Odası Başkanı):
“Taksim Meydanı düzenlenmesi adı altında trafiği yerin altına almak, AKM’yi yıkmak ve yerine rant kulesi yapmak istiyorlar. Özetle AKM’yi yıkıp kongre merkezi adı altında işyerleri, alışveriş merkezleri vs. öngörüyorlar. Ancak AKM 1. grup tescilli kültür varlığıdır. Taksim meydanı tabii ki düzenlenmeli ama bunun yöntemi öncelikle bir yarışma açmaktır. Ve bu düzenleme AKM’yi yıkma gerekçesi olamaz.”

Mimar Oktay Ekinci:
“Taksim’degündeme getirilen AKM’yi yıkıp onun yerine alışveriş merkezi ile otel içeren bir bina tasarlıyorlardı. Çılgın bir proje olarak lanse edilmişti. Benim aklıma bu proje geliyor, başkası gelmiyor. Eğer bu projeyse AKM’nin aynen yapılması lazım.”

DİĞER ÇILGIN PROJELER
Hayırsız Ada’ya semazen heykeli
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın dikkat çeken projelerinden bir tanesi de Haliç’e cansuyu vermekti. Bu projeye göre, Sarıyer Ayazağa’dan Kağıthane Deresi’ne tünel açarak Haliç’e taze deniz suyunun girişi sağlanacaktı. Böylece Haliç’teki su sirkülasyonu sağlanacaktı. Ve Haliç daha da temizlenecekti. Bunun dışında 2005 yılında Hayırsız Ada’ya 110 metrelik semazen heykeli projesi gündeme gelmişti. İçinde restoranı olan, aynı zamanda kilise, cami, sinagogu bulunan proje çok tepki gördü. Sonra bu fikirden vazgeçildi.

Menderes de böyle çılgınlıklar yapmıştı
Mimar Prof. Dr. Afife Batur:  “Başbakan dahi olsa hiç kimse uzmanlara danışmadan, tartışmaya açmadan İstanbul konusunda projeler üretip hayata geçiremez. Büyük projeler uzmanlara, mimarlara, kent planlamacılarına, sosyologlara danışarak hazırlanmalıdır. Menderes de böyle çılgınlıklar yapmıştı. Yol açma tutkusu yüzünden İstanbul büyük darbeler aldı. Birçok tarihi eser yok edildi.”

Uluç ne yazmıştı?
“...İstanbul için AKM’den de öte müthiş projelerimiz var, sizinle özel bir konuşmamızda anlatmak isterim” dedi ve iki cümle ile projenin adını söyledi.
Telefon elimde dondum kaldım.. Bu İstanbul konusunda bugüne dek duyduğum en çılgın proje.. Biri bana “Bin proje say” dese, bin gün izin verse aklıma gelmez. Öyle çılgın.
Başbakan “Yazma” demedi.. Ama benim izanım, anlayışım ve ilkelerim yazmamı engelliyor.
... Bu projeyi,  bir TV canlı yayınında Türk ve Dünya (Dünya.. Bu sözcüğe dikkat edin. Şifre o.) kamuoyuna açıklamak Başbakanın hakkı.. Benimki  tiyatro dili ile “Sahne çalmak” olur.  Hakkım yok.”

MİLLİYET

24 Eylül 2010 - 07:21:07

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.469
1.479
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.312 2.352
 
 Altın
61.45 61.95
 
 IMKB
63862  
 
 
MHP önce kendi tarihini ve Ziya Gökalp'i okusun ...
 
Eski MHP'li Gazeteci Taha Akyol Bugünkü MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  'www.kirlioyunlar.net' isimli sitede M. Can Aydın imzasıyla ilginç bir haber-analiz yayınlandı. 'Kim bu havacı korgeneral?' başlıklı yazıyı aynen sizlere sunuyoruz;  
 
 
 
  Şalom gazetesinde haftalık yazıları yayınlanan Ralf Arditti son yazısında Türkiye iş dünyası içinde Yahudi olmanın ne anlama geldiğini anlattı. Türkiye'deki Yahudi sayısının giderek azalarak 20 bine düştüğünü belirten Arditti, konuyla ilgili gözlem ve birikimlerini şöyle aktardı:    
 
 
 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi iki yıldır bira festivali düzenliyor. Şehrinizde böyle bir festival düzenlense tepkiniz ne olurdu?
 
Çok mutlu olur, arkadaşlarla gider, içip eğlenirdik.
 
Mutlaka tepki gösterir, kaldırılması için uğraşırdım.
 
Belediyeler halkın sağlığından da sorumlu olduğundan içkiyi teşvik etmemeli.
 
Çekimserim.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin