DOLAR 1.483 - EURO 1.998 - ALTIN 62.06 - IMKB 63862
Pazar 26 EYLÜL 2010
"Sen hiç Merkel'i elinde bira ile gördün mü?" İşte Doğu'nun AYM üyeliği için ilk adayı Es'ad Hoca, A.N. Sezer'i 12 yıl önce çözmüştü Er'in intihar ihtimali yüksek çıktı Türk bilim adamları iki bitki türü keşfetti İçişleri Bakanı Beşir Atalay Erbil'de Aksaray’da linç girişimi! Atatürk, İnönü'yü işte böyle bohçalatmış Özal: Kardeşimi yağmacılar öldürdü Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 3 ölü, 3 yaralı habertaraf.com
 
 
 
Türkiye nereye doğru evriliyor? (ÖZEL)
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Avrupa’nın hasta adamı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yörük Ali Efe'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Madem senin yerin kavganın göbeğidir
 
 
Yeni Şafak
Ali Murat GÜVEN
Suudi Arabistan Krallığı'nın sinema-TV alanındaki bilinç devrimi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’ın öleceğini Demirel ve Cindoruk biliyordu
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Mütareke basını
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Saadet Partisi
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Medyatik alzheimer cehaleti de unutturur mu?
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Az daha Face kapanacaktı
 
 
Zaman
Mustafa ARMAĞAN
İsmet İnönü Anadolu'ya bohçalanarak gönderilmiş!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorununun özü: Kürtçe
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Bekir Coşkun'un demokratlığı
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
'CHP'nin oyu şu anda yüzde 30-32, seçimlerde amaç yüzde 40...'
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Profesör doktorna
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Mustafa ARMAĞAN
 
Ahmet HAKAN
 
Mahir KAYNAK
 
Aziz ÜSTEL
 
 
 
Köprü dikemeyen Hintliler süper güç olabilir mi?
 
 
 
YENİ DELHİ- "Bir köprü inşa edemeyen Hindistan süper güç olabilecek mi?" (Haber-Analiz).
 
Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de 10 gün sonra başlayacak İngiliz Milletler Topluluğu Olimpiyat Oyunları (Commonwealth Games) öncesinde özellikle temizlik ve güvenlik sorunlarının tavan yapması olimpiyat komitesini endişelendirirken, bir çok atlet ve sporcu oyunlara gelmeyeceğini açıkladı.

Önceki gün oyunların açılışının yapılacağı Jawahar Lal Nehru stadını otoparka bağlayan yaya köprüsünün çökmesi bütün ülke medyasında, "Bir köprü inşa edemeyen Hindistan süper güç olabilecek mi?" sorusunu tekrar gündeme getirdi. Delhi Olimpiyat Organizasyon Komitesi bütün eleştirilere rağmen çok rahat açıklamalar yaparken, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in bugün Komite Başkanı Jaipal Reddy ve İngiliz Milletler Topluluğu Mike Fennel ile bir araya geleceği açıklandı.

Jawaharlal Nehru Stadyumu yakınındaki yaya köprüsünün çökmesiyle 27 işçinin yaralanmasının ardından dün de halter karşılaşmalarının yapılacağı ve açılışına Galler Prensi Charles'ın katılacağı aynı stadın asma tavanının bir bölümü çöktü.

Olimpiyatlara katılacak oyuncuların kalacağı olimpiyat köyünde hala moloz ve çöplerin olması ve sokak köpeklerinin köy içinde hatta odalarda yaşaması büyük endişelere neden oldu. Bir çok ülke ekibi Yamuna nehri yanındaki köyde sivrisineklerden sıtma kapma endişesi ile beş yıldızlı otellerde kalma kararı aldı. Son 40 yılın en yoğun Muson mevsimini geçiren Delhi'de yükselen Yamuna nehri de köy için bir tehdit oluşturuyor. Hali hazırda köyde bulunan bazı sporcuların Hintli organizatörlerin bile ulu orta köy içinde duvar diplerine idrarlarını yaptıklarını söylemeleri ise Hint medyası tarafından büyük utanç olarak yorumlandı.

Oyunlarla ilgili sorunların ortaya çıkmasının ardından sakatlık gerekçesiyle Olimpiyat şampiyonu İngiliz atletler Christine Ohuruogu ve Lisa Dobriskey oyunlara katılmayacaklarını açıklarken, bir başka dünya şampiyonu İngiliz atlet Phillips Idowu da, özellikle güvenlik sorunu dolayısıyla Hindistan'a gelmeyeceğini bildirdi. Dünya disk atma şampiyonu Avustralyalı Dani Samuels'ın sakatlanmasının ardından Avustralya da, sağlık ve güvenlik gerekçesiyle sporcularını bu ülkeye göndermeyebileceği uyarısında bulundu. 22 kişilik ilk İngiliz sporcu kafilesinin bugün yola çıkması beklenirken, İngiliz kafile başkanı, özellikle olimpiyat köyündeki sorunların giderilmemesi durumunda gelişlerini erteleyebileceklerini bildirdi. İskoçya da, daha önce gelen sporcu kafilelerinden olimpiyat köyü hakkında aldıkları bilgi ışığında, bugün Hindistan'a gitmesi öngörülen milli takım kafilesinin yola çıkışını erteledi. Galler, Yeni Zelanda ve Kanada da, aynı gerekçeyi ileri sürerek, kafileri göndermeyi erteledi.

Dünyanın dört bir yanından 71 ülkeden 7 bin sporcunun katılacağı organizasyon öncesi öne çıkan güvenlik, altyapı ve temizlik problemleri sonrası Avustralya ve Yeni Zelanda başbakanları birer açıklama yaptı. Avustralya Başbakanı Julia Gillard özellikle oyuncuların güvenliği ile ilgili olarak Hindistan hükümetinin güvence vermesi gerektiğini belirtirken büyük terör riskinin olduğunu dile getirdi. Yeni Zelanda Başbakanı John Key ise sporcuların güvenlik ve sağlık endişeleri olması halinde Hindistan'a gitmeme hakları olduğunu açıkladı.

Avustralya'nın Channel 7 televizyonu Delhi muhabiri Mike Duff'ın hazırladığı bir haberde Delhi'deki güvenlik açığına dikkat çekmişti. Duff kendisinin hazırladığı büyük boy bir çanta içine bomba süsü verilmiş ekipman ve gerçek patlayıcı düzenekleri ile onlarca VIP ve binlerce izleyicinin katılacağı açılış ve kapanışın yapılacağı stadyuma onlarca polisin gözü önünde hiçbir engelle karşılaşmadan geçmesi görüntüleri ise büyük endişeye sebep olmuştu.

Hafta sonunda Yeni Delhi'de bir cami yakınında bir motosikletten açılan ateş sonucu iki turistin yaralanmasıyla güvenlik ve terör tehdidi konusunda da endişelerin artmasının yanı sıra, Hindistan tarihinin bu en büyük spor etkinliklerinden birisi olan oyunların bilet satışları da hayal kırıklığı yaratıyor. Tesislerin inşaatına ancak 2008'de başlanabilen olimpiyat oyunlarının 3 ile 10 milyar dolarlık harcamayla tarihin en pahalı olimpiyat oyunları olabileceği yorumu yapılıyor.

Hint medyasındaki sert eleştirilerin hedefi olan organizeyi yapan Hindistan Olimpiyat Komitesi ve Delhi hükümeti yolsuzlukla suçlanıyor. Başlama tarihinde 2 milyar dolar olarak açıklanan toplam projelere 6 milyar dolardan fazla harcanmış olmasını konu alan Hint medyası komiteyi yolsuzlukla suçladı. Oyunlara 10 gün kalmasına rağmen halen olimpiyat köyü, statlar, köprüler, yollar ve metro da tamamlanmayan projelere dikkat çeken Hint basını, Hindistan'ın dünyaya rezil olacağını söylüyor.

Hindistan şimdi son 10 günün kaldığı oyunların açılışında neler yaşanacağını merak ederken, özellikle oyunlara katılmak için Hindistan'a gelecek olan sporcu ve turistlerin en büyük endişesi kendi standartlarına uyan bir temizlik ortamı ve daha da önemlisi güvenlik sorunu. 19. İngiliz Milletler Topluluğu Olimpiyat Oyunları, Hindistan'da 1982'de yapılan Asya Oyunları'ndan bu yana ülkede yapılacak en büyük sportif etkinlik ve organizatör komite için büyük bir snav olacak.

CİHAN

23 Eylül 2010 - 12:35:17

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.473
1.483
 
 Euro
1.983 1.998
 
 Sterlin
2.310 2.355
 
 Altın
61.56 62.06
 
 IMKB
63862  
 
 
Demokrasinin önünü açan parti olacağız...
 
Kılıçdaroğlu, laiklikten türbana, Kürt sorunundan AB’ye kadar CHP’nin izleyeceği politikaları VATAN’a anlattı.
 
 
 
 
  Yeniçağ gazetesinin polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar bugün de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un ruj tazelemesini yazdı. İşte Önkibar'ın kaleminden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanında yapılan tazelemenin kritiği;  
 
 
 
  Zaman'ın 'Kurşunkalem' köşesinin isimsiz yazarı, Orhan Pamuk'un son romanının adını tahmin etti. İşte yazarı bu kanıya götüren deliller...    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin