DOLAR 1.483 - EURO 1.998 - ALTIN 62.06 - IMKB 63862
Pazar 26 EYLÜL 2010
"Sen hiç Merkel'i elinde bira ile gördün mü?" İşte Doğu'nun AYM üyeliği için ilk adayı Es'ad Hoca, A.N. Sezer'i 12 yıl önce çözmüştü Er'in intihar ihtimali yüksek çıktı Türk bilim adamları iki bitki türü keşfetti İçişleri Bakanı Beşir Atalay Erbil'de Aksaray’da linç girişimi! Atatürk, İnönü'yü işte böyle bohçalatmış Özal: Kardeşimi yağmacılar öldürdü Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 3 ölü, 3 yaralı habertaraf.com
 
 
 
Türkiye nereye doğru evriliyor? (ÖZEL)
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Avrupa’nın hasta adamı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yörük Ali Efe'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Madem senin yerin kavganın göbeğidir
 
 
Yeni Şafak
Ali Murat GÜVEN
Suudi Arabistan Krallığı'nın sinema-TV alanındaki bilinç devrimi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’ın öleceğini Demirel ve Cindoruk biliyordu
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Mütareke basını
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Saadet Partisi
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Medyatik alzheimer cehaleti de unutturur mu?
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Az daha Face kapanacaktı
 
 
Zaman
Mustafa ARMAĞAN
İsmet İnönü Anadolu'ya bohçalanarak gönderilmiş!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorununun özü: Kürtçe
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Bekir Coşkun'un demokratlığı
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
'CHP'nin oyu şu anda yüzde 30-32, seçimlerde amaç yüzde 40...'
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Profesör doktorna
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Mustafa ARMAĞAN
 
Ahmet HAKAN
 
Mahir KAYNAK
 
Aziz ÜSTEL
 
 
 
'Eşref Bitlis'in ölümüyle bir taşta iki kuş vurdular'
 
 
 
MALMÖ- "Arif Doğan'lar, Eşref Bitlis'in öldürülmesiyle bir taşla iki kuş vurdu".
 
İsveç'te siyasi sığınmacı olarak yaşayan eski PKK itirafçısı ve JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan, Eşref Bitlis'in ölümüyle ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. Aygan, JİTEM'in kurucusu olduğu belirtilen tutuklu Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan'a ait olduğu ileri sürülen ses kaydıyla ilgili olarak, Cihan Haber Ajansı'na konuştu.

Ses kaydında Orgeneral Eşref Bitlis'i öldürenlere yardım ettiğini söyleyen "Arif Doğan"ın, "Cem Ersever'in arkasına ben destek vermesem, ...adam mı öldürebilir?" sözleriyle ilgili olarak Aygan, "Arif Doğan'lar Eşrep Paşa'nın öldürülmesiyle bir taşla iki kuş vurdular." dedi. Aygan'a göre böylelikle hem Doğu meselesinin barış ve diyalogla çözümünden yana olan bir paşa ortadan kaldırılmış oldu hem de hain durumuna düşürülen Cem Ersever'in öldürülmesinin önü açılmış oldu.

ARİF DOĞAN DA, CEM ERSEVER DE KULLANILDI

Orgeneral Eşref Bitlis'in 'öldürülmesi' olayıyla ilgili olarak detaylı bilgiler veren Abdülkadir Aygan, meselenin evveliyatında Cem Ersever, Arif Doğan ve Veli Küçük arasında bir husumet ve gizli çekişme olduğunu, ardından Ersever'e Eşraf Paşa'nın öldürtüldüğünü savundu.

Cem Ersever'in, yardımcısı Celil kod adlı Aytekin Özel'e, Arif Doğan için "Elimizle kurduğumuz bu örgütü bu kemancıya mi yedireceğiz?" dediğini ve kendisinin de buna şahit olduğunu ifade eden Aygan şöyle devam etti: "Arif Doğan ve onun üzerindeki amirleri, başta Veli Küçük olmak üzere, Cem Ersever'i kullanarak Eşref Bitlis'i öldürttüler. Hem diyalog ve barıştan yana olan Eşref Paşa'yı ortadan kaldırmış oldular hem de işlerine gelmeyen Ersever'i yok etmek için fırsat yakalamış oldular. Bu cinayeti ona işlettikten sonra onu hain ilan ettiler ve bunu kulaktan kulağa yaydılar. Ellerine bu koz geçince de onu sonradan ortadan kaldırdılar."

Cem Ersever'in Eşref Paşa'yı öldürmesi konusunda bir JİTEM personeli olarak kendisine de bilgi verildiğini söyleyen Aygan, "Jandarma Gruplar Komutanlığı'ndaki Nurettin Ata, bana bizzat söyledi, 'Bu hain Ersever, Eşref Paşa'yı öldürdü, canına kıydı' diye. Bundan sonra da Ersever ortadan kalktı." diye ekledi.

Eski JİTEM'ci Aygan, Eşref Paşa operasyonundan sonra Ersever'e sıra geldiğini şu ifadelerle anlattı: "Ersever'in öldürülmesi işinde Yeşil ve bazı itirafçılar kullanıldı. 90'lı yılların başında Habur sınır kapısı müdürlüğü yapmış olan Ali Balkan Mekel'in de adı geçiyordu bu operasyonda. Kemal Uzunel'in evinde iken Ersever'e baskın düzenlediler. Ersever oradan yurtdışına kaçacaktı aslında, onun gözlerini bağlayıp götürdüler, en üstteki bazı amirler onu sorguladılar, sonra da infaz ettiler."

Kimsenin bu işleri kendi inisiyatifiyle yapamayacağını ve Veli Küçük dahil birçok üst rütbelinin bilgisi dahilinde bunların gerçekleştiğini vurgulayan Aygan, bu işlerde kullanılan Mustafa Deniz gibi kimselerin de bilahare ortadan kaldırıldığını ekledi.

Eşref Bitlis'in öldürülme gerekçesiyle ilgili olarak ise "Çünkü Eşref Paşa, tıpkı rahmetli Özal gibi Doğu meselesinin barışçı ve diyalog yollarla çözülmesinden yanaydı; yani çözümden yanaydı onlar. Ama bu, Doğu'dan nemalanan bazılarını işine gelmedi" şeklinde konuştu.

JİTEM, ACZMENDİLERİ DE KULLANDI

Ses kaydındaki kişinin, kayıtsız silahlarla çalışan 10 bin kişilik bir güçten bahsetmesiyle ilgili olarak eski JİTEM'ci Aygan; sayıları bu miktarı bulmasa da içlerinde çok sayıda silahlı grupların bulunduğunu teyit etti. Aygan, ses kaydında Arif Doğan olduğu iddia edilen kişinin, her gücü kendinde gördüğünü; ama kendisinin esasen bir piyon olduğunu vurgulayarak, nihayeti Ankara'ya uzanan bir silsilenin varlığına işaret etti.

JİTEM adına kullanılan kişilerin mahiyetiyle ilgili olarak ise Aygan, "Arif Doğan ve JİTEM'cilerin emrinde, hem silahlı kuvvetler içinde, hem de diğer bazı kurumlar içerisinde, sivil kuruluş ve organizasyonlar içerisinde örgütlenmiş kimseler vardı. Bunların bir kısmı silahlı idi, bir kısmı ise Aczmendiler gibi silahsız ve başka maksatlı faaliyet gösteren elemanlardı. Silahlı gruplar da, Sivas olayları, Dörtyol olayları gibi yerlerde aktif rol oynadılar ve oynamaya devam ediyorlar." dedi. 28 Şubat sürecinde 'müdahale' için bahane olarak kullanılan Aczmendiler, Müslüm Gündüz ve Ali Kalkancı gibi figürlerin JİTEM ve Ergenekon gibi üst yapılarca kullanılmasıyla ilgili olarak da Aygan, "Bütün bunlar bir JİTEM ile olmuyordu, Ergenekon gibi yapılarla ortak hareket ediliyordu." dedi.

KAYIT DIŞI SİLAHLARLA SUÇ İŞLETİLİYORDU

Güneydoğu'daki bazı illerde işlenen faili meçhullerde, Elazığ ve Malatya'daki bazı Aczmendi hareketleri ve kitabevi cinayetlerinde, Ogün Samast gibi gençlerin bir merkezden yönlendirildiğinin altını çizen Aygan, "Bütün bunlar, adım adım uygulanan bir planın parçasıydı. Kullanılanlar da bu oyunun birer piyonu idi, bu kullanılanlar arasında eski MHP'li kimseler de vardı. Bu kullanılanların ille de silahlı olması gerekmiyordu." diye ekledi.

Çeşitli operasyonlarda ele geçirilen ya da bazı örgüt elemanlarının sorgusu sırasında yeri öğrenilen silah ve cephaneliklerin, resmi kurumlara haber verilmediğini söyleyen Aygan, sümenaltı edilen bu silahların da ülkeyi karıştırmak ve gündem oluşturmak için bazı olaylarda ve faili meçhullerde kullanıldığını ileri sürdü.

SAVCILARI TEKRAR GÖREVE ÇAĞIRIYORUM!

Bütün bildikleriyle ilgili olarak, daha önce olduğu gibi yine savcıları göreve çağırdığını söyleyen Abdülkadir Aygan, bu konuda oldukça tepkiliydi: "Ben sürekli olarak çağrıda bulunuyorum; ama benim ifadelerime başvurmak yerine, beni ikide bir Türkiye'ye iade için uğraşıyorlar. Bilgi ve ifadelerime başvurmak yerine böyle hareket edilmesinde bir iyi niyet göremiyorum. Halbuki ben Türkiye'de demokratikleşme sürecine yardımcı olmaya çalışıyorum. Konuştukça birilerinin işine gelmiyor ve iade talep edildikçe sıkıntı yaşıyorum. Bir noktadan sonra ben de susmak zorunda kalacağım."

CİHAN

ARİF DOĞAN'DAN ŞOK AÇIKLAMALAR
 
SAVCI İLK KEZ KONUŞTU: EŞREF BİTLİS ÖLDÜRÜLDÜ
 
KULOĞLU PAŞA DA SESSİZ KALAMAZ
 
"BİTLİS'İN ÖLÜMÜ" İLE İLGİLİ SES KAYDINA SORUŞTURMA
 
JİTEM'Cİ AYGAN ARİF DOĞAN'I DOĞRULADI
 
OĞUL TARIK BİTLİS: SOMUT BİLGİ VAR, ÜSTÜNE GİDİLMELİ
 
BİLİRKİŞİ: BİTLİS'İN UÇAĞI BAL GİBİ DE DÜŞÜRÜLDÜ
 
'EŞREF BİTLİS'İN ÖLÜMÜYLE BİR TAŞTA İKİ KUŞ VURDULAR'
 
ALBAY: DESTEK VERMESEM EŞREF'İ ÖLDÜREMEZLERDİ
 
ALBAY: TERÖRİST YETİŞTİRİP 7 BİN SİLAH DAĞITTIM
 
22 Eylül 2010 - 14:55:53
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

13:18İşte Doğu'nun AYM üyeliği için ilk adayı
13:14Es'ad Hoca, A.N. Sezer'i 12 yıl önce çözmüştü
13:07Er'in intihar ihtimali yüksek çıktı
12:45İçişleri Bakanı Beşir Atalay Erbil'de
12:20Atatürk, İnönü'yü işte böyle bohçalatmış
11:58Özal: Kardeşimi yağmacılar öldürdü
11:44"Okulun boykot edilmesi insan hakları ihlali"
11:42Türk Dostluk Grubu ABD'ye gitti
11:40Arif Doğan'dan şok açıklamalar
11:19"Süreci, her iki tarafın derinleri sabote edecek"
11:13Türk Mahallesi'nde korkunç patlama: 2 ölü
10:30BOMBA ELİNDE PATLADI!
10:13Baykal ve Bahçeli hakkında şok iddia
10:05Bulgar Başkanı'ndan Gül'e küstah hareket
08:47Davutoğlu'ndan "Suriye, Lübnan, Ürdün" cevabı
01:23Hillary, Gül'ün yanında rujunu niçin tazeledi?
00:00Yörük Ali Efe'nin ölüm yıl dönümü
00:00Türkiye nereye doğru evriliyor? (ÖZEL)
23:52Kaymakam: Askerlik şubesine saldırı yok
18:30Savcı ilk kez konuştu: Eşref Bitlis öldürüldü
17:11İKT bildirisinden Kıbrıs ve Mavi Marmara çıktı
15:28Medya yöneticileri görüşmeye ne dedi?
15:28Kurban: Pakistan'daki tablo çok acı
14:58"Bunların yüzlercesini üzerimize attılar"
13:36Erdoğan'ın medya buluşması sona erdi
13:12Metropolit'ten "Defile" haberlerine yalanlama
13:09Ağar'dan "Saygun Paşa" iddiasına yalanlama
12:48KKTC Tarım Bakanı Sabri Yirmibeşoğlu saçmalıyor
12:24Erdoğan seçim tarihi verdi
12:05Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan üçgeni
Daha fazla haber göster
11:30Başvurmayana 760 TL ceza var
11:14'Yurt çocuğu' kavramı tarih oluyor
11:00Hakkari'deki mayınlı saldırıyı protesto ettiler
10:31Gül: Yeni bir diplomasi dili inşa etmeliyiz
09:21Hanefi Avcı özel hattan ne konuşmuş?
09:19Devrimci Karargah'ta 13 tutuklama
09:17Avcı deşifre edince örgüt lideri kaçtı
09:12Kuloğlu Paşa da sessiz kalamaz
08:56Kartal Demirağ alarmı cezaevini ayaklandırdı
08:50Kandil'de "mayınlı saldırı" soruşturması
08:47Süheyl Batum'un 2 yıl hapsi istendi
08:29Mumcu ve Ağar’ı Saygun ikna etti
08:11Sarah: Türkiye’ye minnettarım
08:04Hâkim ve savcıya propaganda yasak
07:59ÖSYM paraları ile Kıbrıs'ta vurgun
07:52"Biz yakmadık Yunanlar yaktı"
07:28Sarah'tan Davutoğlu'na 'Nişanlımı da kurtarın'
07:24Cesedi, güle oynaya taşımış!
07:13Gül: İsrail'in işgal ettiği Gazze, Filistin toprağıdır
07:07Hayrunnisa Gül, Michelle Obama ile meyve topladı
07:00Davutoğlu, Muttaki ile görüştü
06:59Zehirli etlerle ilgili soruşturma başlatıldı
23:49Gaziosmanpaşa taş ocaklarında göçük: 1 ölü
18:00Hanefi Avcı, Ataköy'de görüntülendi
17:45Emekli asker 6 bin 863 lira tazminat kazandı
17:44Cem Garipoğlu'nun avukatı 'sindiriliyoruz' dedi!
17:28Bakan Çelik: Avrupa'da aşırılıkların önü alınmalı
17:15HSYK üyeliğine adaylığını açıkladı
17:05Coşar: Avukat müvekkili ile bütünleşmemeli
16:36"Atatürk olsaydı Tansel Çölaşan'ı bağışlamazdı"
16:32Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız
16:29İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak
16:28SİM kartı Hanefi Avcı'da çıkan Kılıç adliyede
16:02Giresun HES'e yürütmeyi durdurma kararı
14:59Durumu iyileşen Zeynep iki ameliyat geçirecek
14:43Şükran Işık: Devlet hesabını sorsun
14:39Kürt Kadın Konferansı Girişim Grubu'ndan Gül'e mektup
14:34"Başmüftülük sorununun takipçisi olacağım"
14:32BDPliler'den 'Devrimci Karargah' protestosu
13:55BDP'li Başkan'ın tahliye talebi reddedildi
13:431 ton 250 kilo esrar zanlıları tutuklandı
13:10"Arslan yakalanmasaydı suçu bize yıkacaklardı"
13:09'Türkiye-Almanya ortak terör komitesi kuruluyor'
13:04"Tarihi süreç başladı, provokasyona dikkat"
13:00"Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı"
12:27Mehdi Eker: İthal etle ilgili kaygıya gerek yok
12:25Boğazlıyan'da iki adet el bombası bulundu
12:22'Devrimci Karargah' zanlıları adliyede
12:07"Yeni anayasa çocuğu ve haklarını korumalı"
11:30PKK, Çölaşan ve medyaya sert sözler
11:16Azerbaycan'da 10 yıl yatan PKK'lı iade oluyor
11:10Şükran Işık: Oğlum suikasta kurban gitti
11:08İşte Paşa'nın "yaktık" dediği cami
10:14"Ergenekon"da talepler alınıyor
10:12Gabriel: Türkeş anılsın diye mi camiyi savundum
09:37Deniz Gezmiş'in mektubu ortaya çıktı
09:35HSYK üyeliği için seçim takvimi belli oldu
09:32Sapık katilden kriz geçirten savunma
09:21Hanefi Avcı Genelkurmay'a gidiyor
08:50Sıra mevzuata geldi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
Diyaloğu anlamsızlaştırma
 
 
Fahrettin DAĞLI
Ötekileştirme veya mahalle baskısı
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
Medresede defile
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Hakkâri, medya sorumsuzluğu ve bize düşen…
 
 
Serdar AYDIN
Milletin suçu ne?
 
 
 
 
Savcı ilk kez konuştu: Eşref Bitlis öldürüldü
 
Mumcu ve Ağar’ı Saygun ikna etti
 
Kartal Demirağ alarmı cezaevini ayaklandırdı
 
ÖSYM paraları ile Kıbrıs'ta vurgun
 
Hanefi Avcı özel hattan ne konuşmuş?
 
 
 
 
 
 
"Şiir, anlatılmazın anlatılamayacağını anlatmaktır"
Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.473
1.483
 
 Euro
1.983 1.998
 
 Sterlin
2.310 2.355
 
 Altın
61.56 62.06
 
 IMKB
63862  
 
 
Demokrasinin önünü açan parti olacağız...
 
Kılıçdaroğlu, laiklikten türbana, Kürt sorunundan AB’ye kadar CHP’nin izleyeceği politikaları VATAN’a anlattı.
 
 
 
 
  Yeniçağ gazetesinin polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar bugün de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un ruj tazelemesini yazdı. İşte Önkibar'ın kaleminden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanında yapılan tazelemenin kritiği;  
 
 
 
  Zaman'ın 'Kurşunkalem' köşesinin isimsiz yazarı, Orhan Pamuk'un son romanının adını tahmin etti. İşte yazarı bu kanıya götüren deliller...    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin