DOLAR 1.485 - EURO 1.997 - ALTIN 62.28 - IMKB 63862
Cuma 24 EYLÜL 2010
Gaziantepspor'a bir maç tarafsız saha cezası  UAEK'den İsrail denetimine ret Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak Vural: AKP-BDP ne görüştü, bilmek hakkımız SİM kartı Hanefi Avcı'da çıkan Kılıç adliyede Anadol konuştu: CHP, BDP ile görüşecek mi? FB: Aykut Kocaman görevinin başındadır Numan Kurtulmuş: Gündemde yeni parti yok CHP'den Hükümet-BDP görüşmesine ilk yorum habertaraf.com
 
 
 
'Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı'
 
 
 
 
Fatma GERÇEK
Üniversite için uzaklara giden gençlere!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Zeki Müren'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Telefonun ucundaki skandal
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Namuslu olacaksak
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Daha iyi bir fikriniz var mı?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’a ateş edildiği gün hemen yanındaydım!
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Solculukları depreşince
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Toskana'dan Tophane'ye
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Şükür görüştürene!
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bakkal Cafer galerici Cansu'ya niye saldırdı?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz'den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tophane
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gazeteciler susun, jitem konuşuyor!
 
 
Star
Mehmet ALTAN
‘Cami yakılır mesela...’
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Barış, siyasi malzeme yapılmasın
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'İyi Kürt' 'kötü Kürt'
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Tophane olayı, türbanlı hayatlar ve Kürt açılımı...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu yazıyı AKP'liler sakın okumasın!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
İki konu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bienal
 
 
 
 
İbrahim YILDIRIM
 
Güngör KIZILBAĞ
 
Ahmet HAKAN
 
Taha KURUTLU
 
Alper GÜRKAN
 
 
 
İki askerî çantanın nereden geldiği bulundu
 
 
 
Hakkâri'de 16 Eylül günü yaşanan mayınlı saldırıda minibüsteki 9 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın hemen ardından köylüler olay yerinde iki askeri sırt çantası buldu. O çantalarla ilgili ipucu 10 gün önceki çatışmada PKK'nın askeri kanadı HPG'nin sitesinde yer aldı. "İki askeri çanta ele geçirilmiştir" deniliyordu
 
Hakkâri'deki dokuz vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan mayınlı saldırıda olay yerine bırakılan iki askeri çantanın nereden geldiğine dair ipucu, PKK'nın askeri kanadı HPG'nin, saldırıdan 6 gün önce yaptığı bildiride ortaya çıktı. O bildiride HPG, 6 Eylül günü Hakkâri Aksu bölgesinde yaşanan çatışmada Türk Askeri'ne ait iki adet çantanın ele geçirildiğini söylüyor. HPG'nin kendi internet sitesi "hezenparastin. com"de yayınlanan bildiride "Yaşanan çatışma sonucunda…gerillalarımız tarafından düşmana ait bir ferdi silah ile iki çanta kaldırılırken…" satırları yer aldı.

TARTIŞILAN ÇANTALAR
Fırat Haber Ajansı (ANF) da HPG bildirisindeki bu ayrıntıyı aynı gün, "gerilla askerlere ait bir silah ile iki çantaya el koydu" şeklinde haberleştirdi. Mayınlı saldırıda olay yerine bırakılan askeri çantaların, 6 Eylül tarihli çatışmada teröristlerin götürdüğü bu çantalar olduğu iddia edildi. Hakkâri Geçitli köyü çıkışında 16 Eylül günü yaşanan mayınlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın hemen akabinde köylüler olay yerinde "Hakkâri Dağ Komando Tugayı" ibareli iki askeri sırt çantası buldu. Çantalardan birinde iki adet kara mayını, diğerinde ise askeri dürbün ve kasatura bulunuyordu. Olay yerinde iki askeri çantayı gazetecilere gösteren köylülerden bazıları saldırıyı Jİ- TEM'e mal etti. Bölgedeki KCK yapılanması üyesi bazı BDP'lilerin ise "Provokasyonu sahiplenin!" yönünde talimatlar verdiği ve ve bu talimatların polis dinlemesine takıldığı öne sürüldü. Karşı iddia ise sırt çantalarının eylemi gerçekleştiren PKK tarafından provokasyon amacıyla bilerek bırakıldığı idi. İşte kamuoyunda günlerce tartışılan çantaların nereden geldiğine ilişkin basit ama çok önemli bir ayrıntıya SABAH ulaştı.

AYRINTI HPG AÇIKLAMASINDA
6 Eylül tarihinde güvenlik güçleri Hakkâri Aksu köyü bölgesinde bir PKK timini sıkıştırdı. Operasyona katılan güvenlik güçlerinin ana unsuru Hakkâri Dağ Komando Tugayı idi. Saatler süren operasyon sonucunda 9 terörist ölü olarak ele geçirildi. HPG, 10 Eylül günü kendi internet sitesi "hezenparastin.com" adresinde öldürülen PKK'lıların kimlikleriyle birlikte altı maddelik bir duyuru yayınladı. İşte o duyurunun birinci maddesi, Geçitli köyündeki mayınlı saldırıda olay yerine bırakılan iki askeri çantanın nereden alınmış olabileceğine dair bir ipucu niteliğinde.

ÇANTALARI ANF DE TEYİD ETTİ
"TC Ordusunun İmha Amaçlı Saldırıları Devam Etmektedir" başlığını taşıyan o duyuruda HPG aynen şu ifadeleri kullandı: "10 bin askerin katıldığı operasyonda 3 ayrı noktadan gerillalarımızın üzerine gelen TC ordusu ile gerillalarımız arasında bir çatışma yaşanmıştır. Yaşanan çatışma sonucunda düşmanın 6 askeri gerillalarımız tarafından öldürülürken 9 gerillamız ise yaralanmıştır. Ayrıca gerillalarımız tarafından düşmana ait bir ferdi silah ile iki çanta kaldırılırken, ölen askerlerden birinin isminin … olduğu tarafımızdan netleştirilmiştir…" HPG'nin bir başarı olarak duyurduğu iki askeri çantanın ele geçirilmesini, Fırat Haber Ajansı (ANF) de abonelerine geçti. O çantalara ilişkin HPG duyurusu 10 Eylül tarihli ajans bülteninde şu cümleyle yer aldı: "Öldürülen askerlerin üzerine giden gerillaların askerlere ait bir silah ile iki çantaya el koyduğunu belirten HPG, Türk askerlerinin kendi cenazelerini bırakıp kaçtığını vurguladı…"

O TERÖR UZMANI HAKLI ÇIKTI
Mayınlı saldırının ardından SABAH'a konuşan bir terör uzmanı, provokasyon malzemesi yapılan iki askeri çantanın nereden geldiğine ilişkin şu yorumu yapmıştı: "Askeri operasyonlarda çatışma alanında zaman zaman askeri malzemenin kalması çok doğaldır. Burada aynı şey söz konusu. PKK militanları çatışma bölgesinde buldukları iki sırt çantasını daha sonra kullanmak için yanlarına almışlar. Bu çanta belki de Gediktepe'de şehit edilen askerlere ait. Yapılan plan her yönüyle dökülüyor. Böyle bir saçmalığa dağdaki terörist bile inanmaz!" Terör uzmanı, iki askeri çantanın Gediktepe'deki baskında elde edilmiş olabileceğini söylemişti. Ancak HPG'nin duyurusundaki o ayrıntı, çantaların Gediktepe'den değil de Aksu köyü bölgesindeki çatışmada ele geçirildiğine dair kanaate yol açtı. HPG'nin 10 Eylül tarihli bildirisinde "Çantaları kaldırdık" dediği yer olan Bileh bölgesi, çantaların bırakıldığı Geçitli köyü bölgesine sadece 15-20 kilometre uzaklıkta. Bu da çantaları alan kişilerle, çantaları bırakan kişilerin aynı olabileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Bu arada yine HPG bildirilerinden, PKK'lı teröristlerin Şırnak Uludere'de daha önce de iki askeri çantayı götürdüğü öğrenildi.

İPUÇLARI BAHOZ'U GÖSTERİYOR
Gerek 9 PKK'lının öldürüldüğü Aksu köyü bölgesi, gerek mayınlı saldırının yapıldığı Geçitli köyü civarı, PKK'nın Zağros Sahası sözde lideri Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'in kontrolünde. Daha önce PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin sözde liderliğini yürüten Bahoz, Kandil'in talimatları dışında eylemler gerçekleştirdiği için bu görevinden alınmıştı. Örgütün sözde Zağros Sahası sorumlusu olan Bahoz aslen Suriye uyruklu. Hakkari ve çevresindeki birçok bombalı saldırı ve karakol baskınının emrini Kandil'e rağmen Bahoz'un verdiği iddia edildi. Bostancı'daki çatışmada öldürülen Devrimci Karargâh Örgütü yöneticisi Orhan Yılmazkaya, Bahoz'un HPG Ana Karargâh sorumlusu olduğu dönemde "Şikefta Brindera" kampında eğitim görmüştü. Son olarak önceki gün İmralı'dan avukatları aracılığıyla bir açıklama yapan Abdullah Öcalan, Geçitli köyündeki mayınlı saldırının PKK içinde yönlendirilen başıboş bir grubun işi olabileceğini ifade etmişti.

MUHTEMEL SENARYO
İddiaya göre KCK ve PKK, 9 teröristin intikamını almak ve dün dolan ateşkes sürecini baltalamak için üç aşamalı bir saldırı planladı. Stratejik planlama KCK'dan "Dostum" kod adlı Mehmet Can Gürhan tarafından yapıldı. Eylem ise "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'e havale edildi. Fehman Hüseyin saldırı için Hakkari sınır bölgesinde konuşlu ''Masiro'' kod adlı Bedirhan Abo'ya bağlı timi görevlendirdi. PKK timi 16 Eylül tarihinde Hakkari Geçitli köyünde taziyeden dönen bir minibüse uzaktan kumandalı mayınla saldırdı ve 9 sivil hayatını kaybetti.

SABAH

MAYINLI SALDIRI MAĞDURLARI SURİYE'YE GÖÇ EDİYOR
 
İKİ ASKERî ÇANTANIN NEREDEN GELDİĞİ BULUNDU
 
ZEYNEP BEBEĞİN SON DURUMU
 
HAKKARİ'DEKİ SALDIRIYI ÖCALAN DA ELEŞTİRDİ
 
MAYINLI SALDIRI İLE İLGİLİ İKİ YENİ BİLGİ
 
MAYINLI SALDIRIYI YAPANLAR BELLİ OLDU
 
İNTİKAM İÇİN 9 KÖYLÜYÜ ÖLDÜRDÜLER
 
PKK'NIN KORKUNÇ YÜZDE 58 PLANI
 
GÜL: SUÇLU HEMEN DEVLET OLUR
 
POLİSE BOMBALI TUZAK: 6'SI POLİS, 10 YARALI
 
KCK: ORAYA ASKER ÇANTASI BIRAKTIK
 
"TERÖRÜN ÖDETTİĞİ BEDEL KARŞILIKSIZ KALMAYACAK"
 
YOLCU MİNİBÜSÜNE MAYINLI SALDIRI: 9 ÖLÜ
 
21 Eylül 2010 - 08:27:42
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:45Emekli asker 6 bin 863 lira tazminat kazandı
17:44Cem Garipoğlu'nun avukatı 'sindiriliyoruz' dedi!
17:28Bakan Çelik: Avrupa'da aşırılıkların önü alınmalı
17:15HSYK üyeliğine adaylığını açıkladı
17:05Coşar: Avukat müvekkili ile bütünleşmemeli
16:36"Atatürk olsaydı Tansel Çölaşan'ı bağışlamazdı"
16:32Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız
16:29İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak
16:28SİM kartı Hanefi Avcı'da çıkan Kılıç adliyede
16:02Giresun HES'e yürütmeyi durdurma kararı
14:59Durumu iyileşen Zeynep iki ameliyat geçirecek
14:43Şükran Işık: Devlet hesabını sorsun
14:39Kürt Kadın Konferansı Girişim Grubu'ndan Gül'e mektup
14:34"Başmüftülük sorununun takipçisi olacağım"
14:32BDPliler'den 'Devrimci Karargah' protestosu
13:55BDP'li Başkan'ın tahliye talebi reddedildi
13:431 ton 250 kilo esrar zanlıları tutuklandı
13:10"Arslan yakalanmasaydı suçu bize yıkacaklardı"
13:09'Türkiye-Almanya ortak terör komitesi kuruluyor'
13:04"Tarihi süreç başladı, provokasyona dikkat"
13:00"Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı"
12:27Mehdi Eker: İthal etle ilgili kaygıya gerek yok
12:25Boğazlıyan'da iki adet el bombası bulundu
12:22'Devrimci Karargah' zanlıları adliyede
12:07"Yeni anayasa çocuğu ve haklarını korumalı"
11:30PKK, Çölaşan ve medyaya sert sözler
11:16Azerbaycan'da 10 yıl yatan PKK'lı iade oluyor
11:10Şükran Işık: Oğlum suikasta kurban gitti
11:08İşte Paşa'nın "yaktık" dediği cami
10:14"Ergenekon"da talepler alınıyor
Daha fazla haber göster
10:12Gabriel: Türkeş anılsın diye mi camiyi savundum
09:37Deniz Gezmiş'in mektubu ortaya çıktı
09:35HSYK üyeliği için seçim takvimi belli oldu
09:32Sapık katilden kriz geçirten savunma
09:21Hanefi Avcı Genelkurmay'a gidiyor
08:50Sıra mevzuata geldi
08:47Almanya: Türkiye'ye kucak açmalıyız
08:44Bitlis düğümünü sürpriz tanıklar çözer
08:32'Evet' rekoru Ağrı'dan
08:28Simavi: Kavgadan sonra iftarda barıştık
08:14Yargıtay'da gizli "hâkim-sanık" görüşmesi
08:00Mustafa Akaydın'a sert eleştiri
07:57PKK'dan 'yeni yüzler' vitrine çıkacak
07:46KPSS'de varan 2: Genel Kültür'de de 'çiftler' çıktı
07:29Ahmet Özal'dan bir şok iddia daha!
07:21İstanbul’un çılgın projesi ne olacak?
07:05Aysel Tuğluk, Öcalan'a ne diyecek?
06:57'Sadece Kenan Paşa konuşacaktı'
06:42'Güvenlik'te aşırı doz otomobilleri kitleri
06:39Evren'e, o gün odasında diz çöküp övgü dizdiler
06:31BM Güvenlik Konseyi'nin başkanlığını Gül yaptı
23:34''SP'nin kayyuma devredilmesi üzüntü verici''
17:55Belediye Başkanından sakal uzatma eylemi
17:43Pakistan hesaplarına 189 milyon 997 bin TL
17:29Vali, medresede defile düzenlemekte ısrarlı
17:25"Bitlis'in ölümü" ile ilgili ses kaydına soruşturma
17:18O web sitesinin sahibi: Asıl mahalleye baskı var
17:16Mayınlı saldırı mağdurları şimdilik göçten vazgeçti
16:47Almanya İçişleri Bakanı Ankara'ya gitti
16:43AK Partili vekiller de bu tür defileye karşı
16:41Denktaş, Yirmibeşoğlu'nu savundu
16:33Hükümet ve BDP'den partilere çağrı
16:28AB Heyeti Kapıkule'de incelemelerde bulundu
16:27Mülk sahibi bir yıl önce ihtar çekmiş
16:21"İllegal olarak GDO'lu ürünler yetiştiriliyor"
16:16Çiçek: Halk yeni bir anayasa istedi
15:56TMT Komutanı Vezir: Paşam ne diyorsa o!
15:53"Muhsin Yazıcıoğlu'na suikast planlanıyordu"
15:47Demirtaş: Diğer partiler ne yapacak!
15:34Deniz Yüzbaşı Doğan İlhan toprağa verildi
15:12Ahmet Özal ifade vermeye çağırıldı
15:08Sydney'deki Türklerden 50 bin dolarlık yardım
14:51Saadet Partisi önünde bomba paniği
14:21Uşak'taki kazada ölenin cenazesi alındı
14:14Bakan Eker: Kurbanlık temini için tedbirler alındı
14:05Hükümet-BDP görüşmesi sürüyor
14:00YÖK Başkanı, ÖSYM Başkanı'nı böyle korudu
13:51Hükümet, BDP ile görüşecek
13:43Tarım Bakanı Eker'den bakteri açıklaması
13:39Arslan'ın kız kardeşine sim kart soruldu
13:37"Sınav takvimi en kısa zamanda açıklanacak"
13:23Almanya Dışişleri: AB Türkiye'yi kucaklamalı
13:06Hatay'da bu yıl 4 ton 112 kilo esrar ele geçirildi
13:00Özel Harp Dairesi'nin görevi cami yıkmak mı?
12:49Eğitim haberlerine sınav skandalları damga vurdu
12:38Davutoğlu dış basına çok sert çıktı
12:20HSYK düzenlemesi tamam!
12:04ÖSYM Başkanı Demir, YÖK'e geldi
12:0112 adet numunenin 8 adedi olumsuz çıktı
11:54Yüzbaşı lojmanda intihar etti
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Kayyımlı siyaset, kaymaklı kadayıf!
 
 
Güngör KIZILBAĞ
"Çocuktum ülkücüydüm…" romanına derkenar
 
 
İbrahim YILDIRIM
Le Heleke-n Numan
 
 
İlter SAĞIRSOY
Erdoğan-Gülen ve Haseki
 
 
Necmettin EVCİ
Kimliğimizi ve kişiliğimizi bulmak
 
 
Selami SAYGIN
Anadilde eğitim
 
 
Taha KURUTLU
Tek tip askerlik ya da profesyonel ordu
 
 
 
 
PKK, Çölaşan ve medyaya sert sözler
 
KPSS'de varan 2: Genel Kültür'de de 'çiftler' çıktı
 
Ahmet Özal'dan bir şok iddia daha!
 
'Sadece Kenan Paşa konuşacaktı'
 
"Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı"
 
 
 
 
 
 
" Ölümün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim."
Montaigne
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.475
1.485
 
 Euro
1.982 1.997
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
61.73 62.28
 
 IMKB
63862  
 
 
Evren'e, o gün odasında diz çöküp övgü dizdiler...
 
'Şimdi eleştirenler geçmişte Evren'in karşısında 'esas duruş'a geçiyorlardı. Parti liderleri, bürokratlar odaya 'şak' yapıp piyade eri selamıyla giriyorlardı. Holding patronları komutanların sandalyesi yanında diz çökerdi. Medya patronları ise yemek daveti için sıraya girerdi.'
 
 
 
 
  Avustralyalı lise öğrencisi Pearce Delphin (17) binlerce twitter kullanıcısını ve Beyaz Saray’ı dahi etkileyen twitter virüsünü kendisinin yaydığını itiraf etti.  
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’ın Hıncal Uluç’a açıkladığı “İstanbul’la ilgili çılgın proje” ne olabilir?    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin