DOLAR 1.493 - EURO 1.996 - ALTIN 62.11 - IMKB 63862
Perşembe 23 EYLÜL 2010
Gül'den gündeme dair önemli açıklamalar... Esrarengiz kazada bakın kimin izi var Bazı ülkelerin borsalarında son durum Borsa güne alıcılı başladı MHP'li belediye başkanı tutuklandı Piyasadan 1,5 milyar dolar çekildi Dolar güne 1,486; Euro 1,989 TL'den başladı 700 STK'lı sivil abluka barış için gidiyor Antalya'da turist otobüsü devrildi: 10 yaralı Referandum resmî sonuçları açıklandı habertaraf.com
 
 
 
PKK’nın “Ateşkesi” ile kuyuya inmek
 
 
 
 
Bülent SÖNMEZ
Sahiller ve Anadolu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ben bir çakma Nişantaşılıyım
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Gaflet ve dalaletten uyanma rehberi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Ah Saadet!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Tophane'deki saldırının anlamı ne?
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Bekir Coşkun’u kim harcadı?..
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Tophane muteber yer değildir!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
‘Kayyum’ yolunu Önder Sav mı gösterdi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Beşir Atalay, dikkat! "Tophane Olayı" Dörtyol kışkırtması kadar önemli
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Hayır Ahmet, babanı sen öldürttün!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen Hareketi siyasallaştı mı?
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Tophane’de ne oldu?
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Bir email ve tercih
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
15 yıl sonra Batı'ya mesafeli dindar bir Türkiye...
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Özal suikastı, Uğur Tönük ve Yirmibeşoğlu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Sorun yayıncı ahlakı sorunudur...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
O sahne kesmedi bak çocuk bekliyor!
 
 
Vakit
Serdar ARSEVEN
Akıllı olun, bölünmeyin!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Türk kahvesi
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Ayhan BİLGEN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Kendine gelen Zeynep yürek sızlattı
 
 
 
MALATYA- Hakkari'nin Geçitli Köyü yakınlarında PKK terör örgütü tarafından yola döşenen mayının, bir minibüsün geçişi sırasında patlaması sonucu yaralanan 15 aylık Zeynep Kurt, yapılan tıbbi müdahalelere cevap vermeye başladı.
 
Hastaneye geldiği günlerde iki ayağında da çok sayıda kırık ve doku kaybı oluşan minik kızın, bugün sadece sol ayak parmaklarından biri tedavilere cevap vermiyor. Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisi süren Zeynep'in, ilk iki güne oranla psikolojik travma halini yavaş yavaş atlatmaya başladığı gözlemleniyor.

Hain saldırıda, emdiği annesini kaybeden 15 aylık çocuğun, bugün zorunlu olarak ilk kez mama ile beslenmeye başladığı belirtiliyor.

"KÜÇÜK ZEYNEP, YAPILAN MÜDAHALELERE HIZLA CEVAP VERİYOR"

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, CİHAN'a yaptığı açıklamada, Zeynep'in, yapılan müdahalelere hızla cevap verdiğini söyledi. Minik çocuğun, geldiğinde ayaklarında çok sayıda kırık ve doku kaybı olduğunu anlatan Özgen, "Hastamızın bize ilk müracaat ettiği günden bu yana önemli gelişmeler oldu. İlk müracaatında önemli oranda kan kaybetmişti. Her iki bacağında çok sayıda kırık ve ciddi yaralanmalar vardı. Sol ayak tabanında ciddi bir doku kaybı oluşmuştu. Yapılan ilk müdahaleyi takiben süratli bir şekilde tedaviye cevap vermeye başladı. Önceleri sol ayak tabanı ile sol ayak iki parmağında ciddi problemi vardı. Ancak bugün itibariyle bir parmağında daha dolaşım olduğu gözlendi. Ondan ümitvarız. Sadece sol ayak tabanında ve sol ayak parmaklarının birinde ciddi sorunları var. Ondan da ümidimizi kaybetmiş değiliz. Şu anda arkadaşlarımız ciddi şekilde çalışıyorlar. Hayati tehlikesi yok." dedi.

Zeynep'in ayaklarını kurtarmak için yoğun çaba harcandığını ifade eden Özgen, "Oluşan hasara göre tedavi uygulandı. Kırıklar ağız ağza getirilip sabitlendi. Doku yaralanmaları ve doku içi kanamalar vardı. Onlar açılıp temizlendi. Yeniden dikildi. Bizim kompartman sendromu dediğimiz kanamaya bağlı damar sıkışmasıyla alakalı bir müdahale yapıldı. Ayrıca, tıbbi müdahale yapıldı. Kan dolaşımının sağlanması için bir takım çalışmalar yaptık. Bundan sonraki süreçte birinci iyileşmeyi takiben düzeltici operasyonlar yapılacak. Belki ayak parmağının kalıp kalmayacağına göre yeni çalışmalar yapılacak." diye konuştu.

"BİLİNÇ DURUMU GELDİĞİ GÜNE ORANLA İYİ DURUMDA"

Prof. Dr. Ünsal Özgen, 15 aylık çocuğun kendi mamasını yemeye başladığını bildirdi. Özgen, şöyle devam etti: "Bilinç durumu, geldiği güne oranla iyi durumda. Kendi mamasını bugün itibariyle yakınları yedirebiliyor. Ağızdan beslenebiliyor. Yoğun bakımda kalmasının şimdilik nedeni enfeksiyon riskine karşı izolasyondur. Çünkü çok sayıda ziyaretçi talebi var. Yoksa bugün hastamızı normal bir serviste tedavi edecek hale geldik. Ben bir çocuk sağlığı uzmanıyım, psikiyatr değilim. Ancak ister istemez her yaştaki çocuklarda bu tür olaylardan büyük etkilenmeler olur. Somut yansımalarını biz bugün fark ettik. İlk iki gün etrafıyla ilişki kurmayan hastamız bugün ilişki kurar hale geldi."

KENDİNE GELİR GELMEZ ANNE DEDİ

Hakkari'nin Geçitli Köyü yakınlarında PKK'nın döşediği mayının bir minibüsün geçişi sırasında patlaması sonucu annesi Şirin Kurt'u kaybederken kendisi yaralanan 15 aylık Zeynep Kurt'un, bilinci açıldıktan sonra ilk sözü 'anne' oldu.

Patlama öncesine kadar anne sütüyle beslenen Zeynep, patlamanın ardından yaralı olarak kaldırıldığı Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yoğun bakımda serumla besleniyordu. Bilinci bugün açılan Zeynep, yanında bulunan yakınları tarafından mama ile beslenmeye başladı.

Malatya Sosyal Hizmetler Müdürü Murat Konan, sosyal hizmet uzmanı ve psikolog eşliğinde gerçekleştirdiği hastane ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın, tedavi gören Zeynep'le ilgili olarak sürekli bilgi aldığını aktardı. Zeynep'in tedavi sürecini her gün takip ettiklerini anlatan Konan, hastane yönetiminden, çocuğun durumunun iyiye gittiği yönünde bilgi aldıklarını aktardı.

Bakanlığa, koruyucu aile talepleri geldiğini belirten Konan, ancak ailenin koruyucu aile taleplerine sıcak bakmadığını, çocuğa kendi imkanlarıyla bakabilecek maddi güce sahip olduklarını bildirdiklerini anlattı. Konan, "Bakanımızın talimatıyla Zeynep'i ziyaret ettik. Zeynep'le, yanında kalan ve devlet memuru olan amcası ile yengesi yakından ilgileniyor. Zeynep'in bakımını üstlenebileceklerini ve maddi hiçbir şey istemediklerini söylüyorlar. Çocuğun psikolojik tedavisi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar doğrultusunda Zeynep şu anda annesini arıyor." dedi.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü psikologu Nebahat Gümüş ise Zeynep'in yanında bulunan yengesinin Zeynep'in bilinci açılır açılmaz ağzından ilk 'anne' kelimesinin çıktığını anlattığını ifade etti. Zeynep'in, eline telefonu aldığında annesiyle görüşmek isteğini dile getiren Gümüş, "Anne sütüyle beslenen bir bebek. Yengesi, emmek için ağzıyla annesini aradığını söyledi. Yeni yeni konuşan bir bebek olmasına rağmen sürekli 'anne' diyor." şeklinde konuştu.

Annesini patlamada kaybeden Zeynep'in, en kısa zamanda babasıyla görüştürülerek özlem gidermesi gerektiğini vurgulayan Gümüş, patlamanın ardından içine kapanan küçük kızın, daha yeni yeni açıldığın kaydetti.

Akrabaları isterse terör mağduru Zeynep SHÇEK'e alınacak

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Hakkâri'de 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan yaralı kurtulan üç kişiden biri olan Zeynep'i, akrabaları kabul ederse SHÇEK bünyesine alabileceklerini söyledi. Kavaf, 2010-2011 eğitim öretim yılının başlaması dolayısıyla Denizli Ticaret Borsası İlköğretim Okulu ek derslik açılışına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Kavaf, çocuklara bakarken hep kendi çocukluğunu hatırladığını ifade ederek, Türkiye'nin mutlu ve aydınlık geleceğinin temellerinin okullarda atıldığını söyledi. Türkiye'nin nüfusunun genç olmasıyla övünen bir ülke olduğunu, bununla övündüklerini anlatan Kavaf, ''İnsan gücünün, insan potansiyelinin büyük zenginlik olduğuna inanıyoruz ancak genç nüfusumuzu iyi eğitebilirsek, yüksek katma değer üreten insanlar haline gelirsek bizim için zenginlik olacaktır. Bu anlamda kaynaklarımızın büyük bir kısmını eğitim hizmetlerine harcıyoruz.'' dedi.

Kavaf, konuşmasının ardından protokol üyeleriyle birlikte Denizli Ticaret Borsası İlköğretim Okulu ek dersliğinin açılış kurdelesini kesti. Ardından 4. sınıf öğrencilerinin dersine katılarak bir süre sohbet etti. Burada, Hakkâri'deki saldırıdan yaralı kurtulan küçük Zeynep'in durumu hakkında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Devlet Bakanı Kavaf, "Akrabaları kurumlarımıza verme noktasında ikna olursa, Zeynep'i derhal SHÇEK bünyesine alırız. Biliyorsunuz, yasa gereği akrabalarının buna karar vermesi gerekir. Onun dışında sosyal hizmetler uzmanlarımız da hastanede refakat ediyor. Sorun yok." şeklinde konuştu. Kavaf, koruyucu aile konusunda talepleri olduğunu da vurguladı.

Bakan Selma Aliye Kavaf, programının ardından hayırsever işadamı Orhan Abalığolu tarafından yaptırılan ve bu eğitim öğretim yılında açılan başlayan Orhan Abalıoğlu Meslek Lisesi'nde incelemelerde bulundu.

20 Eylül 2010 - 15:39:27
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

10:45Gemlik Belediyesi'nde soruşturma derinleşiyor
10:31Şamil Tayyar'ın PKK ve uyuşturucu yorumu
10:22Gül'den gündeme dair önemli açıklamalar...
10:21Esrarengiz kazada bakın kimin izi var
09:48700 STK'lı sivil abluka barış için gidiyor
09:20Referandum resmî sonuçları açıklandı
09:01Korkut Özal: Evet ağabeyimi öldürdüler
08:59Davutoğlu'ndan BM raporuna ilk yorum
08:58JİTEM'ci Aygan Arif Doğan'ı doğruladı
08:5310 bin asker ve sivil de mercek altında
08:13İşbirliği havası var
07:45Paşa boş bulundu: Cami bile yaktık
07:43İsrail'i zora sokacak gelişme
07:40Tophane olayının perde arkası
07:34TSK’da sır dolu 6 gün
07:26Halkalı saldırısının son halkası, 8 çocuk anası!
07:12Galeri saldırısı: Gözaltına alınan 7 kişi serbest
07:10Gül'den New York'ta önemli temaslar
23:29Saadet Partisi'ndeki gerilim ekrana taşındı
22:32Darbeciye bir darbe de hemşehrilerinden geldi
19:06SP'de kongre süreci yarın açıklanacak
18:50Saldırıya uğrayan galeri sahiplerinden açıklama
18:30Kayyum atananlar Erbakan'ın evinde
18:18Tophane'de kavgaya karışan şahıslar adliyede
18:14BBP'den, darbe dönemi hakimine tepki
18:10Oğul Tarık Bitlis: Somut bilgi var, üstüne gidilmeli
18:00TMMOB: Hastanelerde taşeron sistemi kalksın
17:43Almanya'ya uçuşunun 50. yılını kutluyorlar
17:40Bilirkişi: Bitlis'in uçağı bal gibi de düşürüldü
17:31Gül ABD'de işadamlarıyla kahvaltıda buluştu
Daha fazla haber göster
17:21Uşak'taki kaza esrarını koruyor
17:15Kırmızı et alamayan palamuta yöneldi
16:53İnsan kaçakçısı Türk 8 kez müebbet yedi
16:47Gül,ABD'de TRT Haber'in canlı yayınına katılacak
16:42Seri katilden şok eden savunma
16:28Tansel Çölaşan'a İskenderun tepki
16:196-7 Eylül olaylarında MİT, ABD-İngiltere etkisinde!
16:08Romanya'da fıkra gibi olay
15:59Malkoç'tan "Önder Sav" vurgusu
15:54Rizeli öğrenciler eğitim için geziyor
15:52Tansel Çölaşan'a tepkiler sürüyor
15:40"Yeterli kurbanlık var, sıkıntı yaşanmayacak"
15:37Almanya'da Türklere vize muafiyeti teklifi
15:36Memur-Sen: Öğretmen adayları mağdur oldu
15:34Halk otobüsleri operasyonu: 40 gözaltı
15:30Avukatlardan Çölaşan hakkında suç duyurusu
15:23Başbakan'a ayakkabı fırlatan şahsa 3 yıl
14:55'Eşref Bitlis'in ölümüyle bir taşta iki kuş vurdular'
14:49Alperen Ocakları "28 Şubat"ı hatırlattı
14:32"Hastalara takılan platinler"de SKANDAL!
14:28SP'de şikâyetçi kayyum olarak atandı
14:19Öznurun katili cezaevinde ölmek istedi
13:47"Özal'a suikast" iddiasına soruşturma
13:40Olay, içkili grubun laf atmasıyla başlamış
13:30SGK'dan doğum yapan kadınlara iyi haber
13:17Tophane'deki olaylarla ilgili 7 gözaltı
13:15HSYK, Diyarbakır'da mahkemeyi kapattı
13:02Eczacılardan Pakistan'a 200 bin liralık yardım
12:58Gülten: En önemli eksiğimiz duman perdesi
12:53Polis panzerine mayınlı tuzak
12:48E-5'in normale dönmesi saatler sürecek
12:35Mardinlilerin defileye tepkisi sürüyor
12:35ÖSYM'de yeni görevlendirmeler olabilir
12:33Çağlayan'dan ABD'ye: İran düşüncemiz yok
12:32Hristofyas: Ban, Türk yetkililerle görüşecek
12:27Karayılan İsrail'den bakın ne istedi?
12:26"Pendik'teki olay göçük değil kayma"
12:26Hintli entelektüellerden "evet" yorumu
12:23Vali Duruer: Defilenin arkasındayım
12:22Topbaş: Tophane'deki olayı emniyet araştırıyor
11:46İngiliz İstihbarat: Kemalizm tehlikesi
11:20ÖSYM'ye yeni başkan atandı
11:13Pendik metro inşaatı çöktü
10:48Amanos'ta uyuşturucu operasyonu
10:40Uşak'ta "İkinci Susurluk" kazası
10:35Atatürk'ün imzası hakkında ilginç iddia
10:06Türkiye'den, Afganistan'a seçim tebriği
09:54Tuğluk'un İmralı ziyareti cuma gününe ertelendi
09:374 yangının 4'ü de tesisat hırsızlığından
09:33YARSAV'ı karıştıran karar
09:30Aysel Tuğluk İmralı'ya gidemedi
09:11Albay: Destek vermesem Eşref'i öldüremezlerdi
09:05'Tecavüz ettik bacımsın, affet'
09:04Kemalistler, 'asker, yargı hesap vermesin' istiyor
08:57Özal suikastinde 2. kilit isim Simavi
08:52Gamze’nin sol bacağı kesildi
08:33Ermenistan'a bağımsızlık günü mektubu
08:14Çıplak Kral, Gül'ü ve Davutoğlu'nu şaşırttı
07:58‘Jammer’lar bizi darmadağın etti
07:47Albay: Terörist yetiştirip 7 bin silah dağıttım
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
28 Şubat mağduriyeti de kurtar(a)maz!
 
 
Aliya RAHTE
Bizimkiler rahatladı!
 
 
Ayhan BİLGEN
İslam siyaset düşüncesinin Saadet krizi
 
 
Necmettin EVCİ
Ulusal atılım ve açılım için
 
 
Yusuf YERLİ
Özerklik (masum değil) olmaz
 
 
 
 
Referandum resmî sonuçları açıklandı
 
İsrail'i zora sokacak gelişme
 
JİTEM'ci Aygan Arif Doğan'ı doğruladı
 
Paşa boş bulundu: Cami bile yaktık
 
Galeri baskını, yeni 28 Şubat kampanyası!
 
 
 
 
 
 
Ben sende bütün aşklarımı temize çektim.
Murathan Mungan
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.483
1.493
 
 Euro
1.981 1.996
 
 Sterlin
2.304 2.350
 
 Altın
61.67 62.11
 
 IMKB
63862  
 
 
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi...
 
Bucaspor kazanmayı düşünmedi. Saha da çok kötüydü. Her şey kötüydü
 
 
 
 
  Türk televizyonlarının ilk eşcinsel sahnesi Sınav ve Çobanoğlu'ndan geldi.  
 
 
 
  Akfen Grubu sahibi Hamdi Akın’a 100 milyon dolarlık davada 6 ay evden uzaklaştırma    
 
 
 
 
Sumela ve Akdamar'daki tarihi mabetlerin Hıristiyanların ibadetlerine açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Olumlu buluyorum. Türkiye'nin zengin mozayiği içinde gayet normal gelişmeler.
 
Şiddetle karşıyım. Bunlar ülkemizi bölmek isteyen ihanet çevrelerinin planların bir parçası.
 
Gelsinler ama dikkatli olalım, milletçe papazı bulmayalım!
 
Fikrim yok.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin