DOLAR 1.492 - EURO 1.988 - ALTIN 62.22 - IMKB 63862
Cuma 24 EYLÜL 2010
Doğan Medya yalanlanmada başta Kemalist siteye başvuru şartları (Mizah) Ankaralılar buralarda "mobese"leniyor Cumhurbaşkanı Gül, Abbas'la görüştü SP'de GİK toplantısının perde arkası (ÖZEL) Saadet için yeni dönem toplantısı İMKB 2. seansta en çok değer kazanan 10 hisse İMKB 2. seansta en çok değer kaybeden 10 hisse Bazı ülkelerin borsalarında son durum İMKB günü 64192,60 puandan tamamladı habertaraf.com
 
 
 
Köprü dikemeyen Hintliler süper güç olabilir mi?
 
 
 
 
Bülent SÖNMEZ
Sahiller ve Anadolu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ben bir çakma Nişantaşılıyım
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Gaflet ve dalaletten uyanma rehberi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Ah Saadet!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Tophane'deki saldırının anlamı ne?
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Bekir Coşkun’u kim harcadı?..
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Tophane muteber yer değildir!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
‘Kayyum’ yolunu Önder Sav mı gösterdi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Beşir Atalay, dikkat! "Tophane Olayı" Dörtyol kışkırtması kadar önemli
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Hayır Ahmet, babanı sen öldürttün!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen Hareketi siyasallaştı mı?
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Tophane’de ne oldu?
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Bir email ve tercih
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
15 yıl sonra Batı'ya mesafeli dindar bir Türkiye...
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Özal suikastı, Uğur Tönük ve Yirmibeşoğlu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Sorun yayıncı ahlakı sorunudur...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
O sahne kesmedi bak çocuk bekliyor!
 
 
Vakit
Serdar ARSEVEN
Akıllı olun, bölünmeyin!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Türk kahvesi
 
 
 
 
İbrahim YILDIRIM
 
Taha KURUTLU
 
Alper GÜRKAN
 
Güngör KIZILBAĞ
 
Selami SAYGIN
 
 
 
Reyting uğruna tecavüze övgü
 
 
 
İZMİR- Günlerdir medya reyitng uğruna "İşte rekor kıran o tecavüz sahnesi" başlıklarıyla video galeriler yayınlamaya ve iğrenç sahneyi Hülya Avşar'ın filmindeki tecavüz sahneleriyle karşılaştırarak analizler yapıyor. Bir taraftan tüm bu ahlaksızlarda başı çekmeye çalışan diğer taraftan ise tecavüzcülere lanet okuyan medya iki yüzlülüğüyle uzmanları isyan ettiriyor. Ensest ilişkileri bile masum aşk ilişkisi gösteren medya ile ilgili gerçek ise şu: Topluma tecavüz sapıklığını yayan medyanın ta kendisi...
 
"Fatmagül'ün Suçu Ne?" isimli televizyon dizisinde tecavüz sahnesinin reyting uğruna 4 dakika gösterilmesi, uzmanları ayağa kaldırdı. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cahide Aydın, "Çocuklar bu tür filmlerden dolaylı olsa da mağdur kalabiliyor." dedi. RTÜK'ün bu tarz filmlerin senaryolarını önceden kontrol etmesini isteyen Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Uzman Çocuk Psikyatristi Dr. İsmail Yavaş ise gelişim çağındaki çocuk ve gençlerin modelleme yöntemiyle bu filmleri kendilerine referans aldıklarını söyledi. Türk Kadınlar Birliği İzmir Şube Başkanı Şermin Akman da, "Hepimizi rahatsız eden bir sahne oldu. Bu tür filmlerin denetimli olması gerekir." şeklinde konuştu. Ssuçlamaların adresindeki RTÜK ise mahkemeleri adres göstererek, "Etkimiz var ama yetkimiz yok." diye dert yandı.

Yıllar önce Hülya Avşar'ın başrolünü oynadığı ve bir köylü kızının dört zengin kişi tarafından tecavüze uğramasının konu edildiği film, bu sefer diziye çevrildi. Beren Saat'in dört erkek tarafından, 4 dakika boyunca tecavüze uğraması sahnesi, günler öncesinden internet ve Kanal D televizyonunda fragramanı döndürüldü. Özellikle saat 20.00'de filmin gösterilmesi ise gelişim çağında olan çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyecek cinstendi. Konuyu açıklık getiren uzmanlar ise RTÜK'ü göreve çağırdı. Ancak, isminin açıklanmasını istemeyen RTÜK'te üst düzey bir yetkili ise elleri ve kollarının bağlı olduğunu, bu tür yayınlara bile müdehale edemediklerini anlattı.

RTÜK diye bir kurum olduğunu ama kanununlarının, budandığı veyetkilerinin olmadığını savunan yetkili, "Bakın orada bir tecavüz sahnesi var, biz ona müdehale edebilmemiz için 'Türk aile yapısına aykırıdır' maddesi gereğince işlem yapmamız gerekiyor. Uzman arkadaşımız bunu yazdığı zaman, üst kuruldan karar çıksa bile mahkeme, Türk Aile yapısı için kimi baz aldınız? diyor. Serbest yaşayan insanlarda var, dini inançlarını yerine getirmeye çalışan insanlarda var, dolayısıyla bu buna sığmaz diyor, bizde bunun üzerine bu 'gençlerin ruhsal gelişimine olumsuz etkiliyor', maddesine koyalım diyoruz. Mahkeme yine aynı gerekçe ile 'hangi gençleri baz alıyorsunuz' diyerek red ediyor. Şimdi yasalarda inanılmaz bir boşluğumuz var." dedi.

Bu konudaki boşluğun ise 2002 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrası gerçekleştiğini belirten Yetkili, "Bizim kararlarımız kat-i değil biliyorsunuz. Mahkeme kararlarına açık. Dolayasıyla dönemin Ecevit Hükümeti, 2002 krizinden sonra tekrar ayakta kalabilmek için bazı medya patronlarına yeni bir RTÜK yasası çıkarıp, bazı kanalları vermek için yeni bir RTÜK yasası yapmıştı. Bu süreçte kanun maddeleri darmadağın oldu. 'Etkisi var, yetkisi yok' bir kuruluş haline getirildi. Yayın ilkeleri bölümünde 12 maddemiz var, A'dan Z' ye kadar. Eski Cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer döneminde ve Anayasa Mahkemesi tarafından çoğunluğu iptal edildiği için elimizde hiçbirşey kalmadı. Bundan dolayı çok fazla etkin olamıyoruz." diye konuştu.

Duyarlı vatandaşların 444 1 178 numaralı telefonu aramalarını isteyen yetkili, burada karşılarına canlı operatör çıktığını ve şikayet oranına göre yayıncı kuruluşla görüşme yoluna gittiklerini söyledi. firmayla görüşüp yayını önleme yoluna gidiyoruz.

Dizilerin başlama saatinden önce 7 veya 13 yaş yazarak cezai müediyeden kurtulma yönüne gittiğini aktaran EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Psikiyatris Prof.Dr.Cahide Aydın, ancak film içinde ise olmadık sahnelerin konulabildiğini, bu sebeple RTÜK'ün daha duyarlı ve etkin olması gerektiğinin altını çizdi. Bu konuda incelemelerin arttırılmasını tavsiye eden Aydın, "Çocuklar bu tür filmlerden dolaylı olsada mağdur kalabiliyor mu? derseniz, malesef kalıyor. Birçok gazete ve televizyon bunlara çok riayet etmiyor. Macera filmi seyrediyorsunuz içinde bir sürü sevişme sahneleri var. İşkenceler, adam öldürmeler var. Yaşından önce cinsel saldırılarla karşılaşan çocuklar, tabiki bundan dolayı korkabilir, sıkıntı duyabilir, huzursuz olabilir, başına birşey gelebilecek endişesi taşıyabilir."dedi.

Bu tür filmlerin çocuklar üzerinde ileriye dönük etkileri olduğunu belirten Psikiyatris Prof. Dr. Cahide Aydın, "Birde bu tür filmlerin çok seyredilmesi halinde ise bir süre sonra çocuklar için bunlar sıradan olaylarmış gibi görebiliyor. Bilgisayar oyunlarında da öyle değil m? Adam veya hırsız polis öldürüyor puan alıyor. Bu tür oyunlar olumsuzluk oluşturuyor. Bu oyunlar bir süre sonra başkasına zarar vermek, kuralları çiğnemek, sıradan sanki normal miş gibi algılanma başlıyor. Çocuğun değer yargılarını etkileyebiliyor. Çocukları duyarsızlaştırabiliyor. Sonra herşey normalmiş gibi görüyor. Gereksiz yere erken uyarılma meydana getiriliyor. Korku ve endişe gibi şeylere neden olabilir. Endişe duyabileceği gibi merakda duyabilir. Baba saldırgan ve anneye şiddet uyguluyorsa bu tür olaylar yaşanabilir"diye konuştu.

Dr. İsmail Yavaş ise çocukların modelleme yoluna gittiklerini söyledi. Modellemenin ise kimi zaman anne, baba, kimi zamanda çevre faktörü olduğu gibi birçok zamanda televizyon, sinema ve tiyatro olduğunu aktaran Yavaş, "İnsanın hayalinde böyle tecavüz sahneleri yok iken bunların gösterilmesi zihinleri bulandırır. Bunu bütün çocuk psikiyatrisleri söyler. Onun için bu tür diziler, örnekleme olacağı için çocuklar için sakıncalıdır. Toplumun bilinçlenmesi, şekillenmesi ve daha temiz bir toplum oluşmasında kötü örneklerden arınma çok önemlidir. RTÜK diye bir kuruluş var, bu ne iş yapar yanlışla eğriyi düzeltmek için kurulmuş. Orada yayınları inceliyorlar, ona göre müdehalesini etmeleri gerekiyor."dedi.

Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanı Akman, "O sahne hakikaten çok rahatsız edici bir sahneydi. Onu daha uygun bir şekilde, özellikle kadınları rencide etmeden, hemde rahatsız etmeden çekilebilirdi. Açıkcası hepimizi rahatsız eden bir sahne oldu. O sahneyi bende beğenmedim. Yapımcılar, biraz daha dikkat etmeliler. Biliyorsunuz ülkemizde diziler ençok seyredilen şeylerdir. Bu bir fırsattır, bütün dizilerin kontrollü olması, denetimli olması ve halka mesaj vermesini öneriyorum." dedi.

20 Eylül 2010 - 11:07:55
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:36Doğan Medya yalanlanmada başta
16:59UNESCO toplantısında gazeteci tepkisi
16:38The Huffington Post'da bir Türk yazar
12:51EMİN ABİ KIRDI GEÇİRDİ!
12:46RTÜK'ten iki diziye uyarı verildi
12:43Cihan'ın seçim başarısı tescillendi
12:17"Aile yapısında bozulma, dizilere yansıyor"
12:05MHP akreditasyonuna tepkiler sürüyor
11:49Topkapı'yı manşete taşıyan ikiyüzlü medya...
11:09İBRETLİK KAZALAR! -VİDEO-
11:05ASLANLARIN SIRTLAN AVI! -VİDEO-
10:50"Gazetecilere açılan davalar tedirgin ediyor"
08:30Galeri baskını, yeni 28 Şubat kampanyası!
08:20Muhafazakâr yapımcıdan eşcinsel sahne
08:03AK Parti'den Ciner ve Altaylı'ya telefon
17:38TBMM "Fatmagül" için harekete geçti
17:37Habervaktim'e HSYK şikâyetiyle operasyon!
15:33Zaman'ın ETÖ muhabiri, hakim karşısında
14:49Tecavüz sahnesine suç duyurusu
14:26Tecavüz sahnelerine suç duyurusu
13:06KOBİDER: Basına akreditasyon son bulmalı
12:27Mezbahaya benzetilen gazete
12:25Taşgetiren: Asıl besleme basını statüko oluşturdu
11:50Türk Malı’nda Türkçe düzeldi mi?
11:02Tecavüz sahnesi RTÜK santrallerini kitledi
10:56Medyada ürküten gelişme
07:21İzleyicinin suçu ne?
00:40Özgür Yici ile İnternet Gazeteciliği üzerine
16:49"RTÜK çare değil toplum tepki gösterilmeli"
16:14GÜNÜN FOTO GALERİSİ
Daha fazla haber göster
14:59Korucu: Medya halkı tanımaya gayret etmeli
14:54Diyanet-Sen'den tecavüz sahnesine tepki
14:13"Reyting uğruna değerler zafiyete uğratılıyor"
13:09Egemen gazetesine yapılan saldırı kınandı
08:03Milliyet'in kadın yazarı sonunda isyan etti
06:48MHP'li belediye başkanı kameramanı tartakladı
17:45Trafik magandaları bir gözünü aldı
17:28Karaalioğlu'ndan genç gazetecilere nasihat
12:14Havaalanlarına basın merkezleri kurulacak
12:05DEHŞETE DÜŞÜREN SESLER! -VİDEO-
11:07Reyting uğruna tecavüze övgü
10:28'Yani'ci elektrikçi olacak!
16:39Türk-Yunan Gazeteciler Birliği kuruluyor
11:47Washington Post: Yine Erdoğan favori
11:2328 Şubat Donat'a maçta müjdelenmiş
08:13NYT: Türkiye geleceğin süper gücü
11:57Referandumun diğer kazananı yerel basın
11:37Referandum en çok yerel basına yaradı
09:51Haşmet Babaoğlu ile A'dan Z'ye...
09:356. Türk-Yunan Medya Konferansı kokteyli
17:25Bombacının asıl hedefi gazeteymiş
16:51Yunan gazeteciler medya konferansı için İzmir'de
16:50'Referandumun 12 dev adamı'
11:22"Bayram Özel"lerin yerini dizi ve filmler aldı
08:56Aile sorunları ekranda çözülemiyor
08:33Habertürk yazarı gözaltında
23:37YILAN ÖRÜMCEĞE YEMEK OLDU!
23:28DEV YILAN GEYİĞİ YUTTU!
12:12İnci Kolonisi TRT'ye konuk oluyor
10:23TRT Enver Paşa dosyasını açıyor
09:04Haberleri beğenmedi canlı yayında istifa etti
08:18Nuri Aykon Hakk’a yürüdü
11:12GÜNÜN FOTO GALERİSİ
09:33Dünya basınının referandum yorumu
01:12Yeni trend internet fotoğrafçılığı
00:38"Açık kalan mikrofon"da Kılıçdaroğlu krizi
16:33İsveç medyası: 'Evet' ile AB'ye yaklaşacaklar
13:05İkili görüşmeler Rum basınında
21:18Ozan Arif'in Bahçeli şiiri tıklanma rekoru kırıyor
14:41Rahibe tartışması dergiye konu oldu
12:04Kılıçdaroğlu'ndan İsrail TV'sine mülakat
18:52Romanya'nın Aydın Doğan'ı gözaltında
00:06Show TV'ye Boydak Holding mi talip?
16:03İşte köşe yazarlarının oylarının rengi
14:48Dumanlı: 'Evet' çıkarsa darbe dönemi biter
11:16Kıbrıs medyasının referandum görüşü
02:41Starbucks'tan Yeni Şafak'a yalanlama
15:03Gazeteci Suphi Neşet Türel vefat etti
02:12Yeni dizide başrol krizi! Hürrem Sultan aranıyor!
02:10CNN Türk'ün yuvadan uçan muhabiri kim?
00:17Vatan'dan kovulan yazar kim?
11:57Spor programlarında amansız rekabet
11:12Sinan Çetin'in ikinci "12 Eylül"ü yayınlandı
00:24Ahmet Hakan'a yazarımızdan cevap
13:38AK Parti karşıtlığına kurban edilmek isteniyor
13:32İftar ve sahurda kim daha önde
11:48TRT çalışanlarından Pakistan için kesinti
11:36BYEGM'den referandum takip merkezi
10:59Televizyonun 'Medya Karnesi' açıklandı.
08:01Hasan Celal Güzel de veda etti
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Kayyımlı siyaset, kaymaklı kadayıf!
 
 
Güngör KIZILBAĞ
"Çocuktum ülkücüydüm…" romanına derkenar
 
 
İbrahim YILDIRIM
Le Heleke-n Numan
 
 
İlter SAĞIRSOY
Erdoğan-Gülen ve Haseki
 
 
Necmettin EVCİ
Kimliğimizi ve kişiliğimizi bulmak
 
 
Selami SAYGIN
Anadilde eğitim
 
 
Taha KURUTLU
Tek tip askerlik ya da profesyonel ordu
 
 
 
 
Referandum resmî sonuçları açıklandı
 
İsrail'i zora sokacak gelişme
 
JİTEM'ci Aygan Arif Doğan'ı doğruladı
 
Paşa boş bulundu: Cami bile yaktık
 
Galeri baskını, yeni 28 Şubat kampanyası!
 
 
 
 
 
 
" Ölümün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim."
Montaigne
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.482
1.492
 
 Euro
1.973 1.988
 
 Sterlin
2.305 2.360
 
 Altın
61.78 62.22
 
 IMKB
63862  
 
 
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi...
 
Bucaspor kazanmayı düşünmedi. Saha da çok kötüydü. Her şey kötüydü
 
 
 
 
  Türk televizyonlarının ilk eşcinsel sahnesi Sınav ve Çobanoğlu'ndan geldi.  
 
 
 
  Akfen Grubu sahibi Hamdi Akın’a 100 milyon dolarlık davada 6 ay evden uzaklaştırma    
 
 
 
 
Sumela ve Akdamar'daki tarihi mabetlerin Hıristiyanların ibadetlerine açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Olumlu buluyorum. Türkiye'nin zengin mozayiği içinde gayet normal gelişmeler.
 
Şiddetle karşıyım. Bunlar ülkemizi bölmek isteyen ihanet çevrelerinin planların bir parçası.
 
Gelsinler ama dikkatli olalım, milletçe papazı bulmayalım!
 
Fikrim yok.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin