DOLAR 1.494 - EURO 1.996 - ALTIN 62.06 - IMKB 63862
Perşembe 23 EYLÜL 2010
Darbeciye bir darbe de hemşehrilerinden geldi Bakan Ergin, Tarhan'ın suçlamasına yanıt verdi SP'de kongre süreci yarın açıklanacak Saldırıya uğrayan galeri sahiplerinden açıklama Çelik: Bahçeli'ninki komplo teorisi Kayyum atananlar Erbakan'ın evinde Tophane'de kavgaya karışan şahıslar adliyede Ahmet Özal'dan Çiçek'e: Neden bu kadar agresif? Bazı ülkelerin borsalarında son durum Borsa günü rekorla kapattı habertaraf.com
 
 
 
PKK’nın “Ateşkesi” ile kuyuya inmek
 
 
 
 
Mete GÜLER
Yiğitler diyarı Anadolu'dan bir Zeybek: Ali Adnan Menderes
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Türkiye bu ayıptan ne zaman kurtulacak?
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan iyi polisi mi oynuyor?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
İcabında hepimiz Bekir Coşkun’uz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
O satıh, Feyziefe sitesi midir efendiler?
 
 
Hürriyet
Ayşe ARMAN
Acı ama bugün Zeynep bebeğin doğum günü
 
 
Vatan
Can ATAKLI
'Bu oylar AKP'nin değil' yarışı
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Silahlar sussun, Türkler-Kürtler konuşsun
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Oldu tamam savulun, kaytanı koptu davulun
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
YSK'nın sessizliği
 
 
Hürriyet
Cüneyt ÜLSEVER
Bir tabunun önlenemez yıkılışı: Tarihi fırsat
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
Siyasi görüş ne demek?
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Bahçeli: “Türkeş’in mezarına dokunmayın”
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
İsrail'le savaş
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
Her büyümek iyi değildir!..
 
 
Millî Gazete
Hüseyin AKIN
Tüfeksiz hareketler!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan Türkiye'yi dönüştürüyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Bir Başkan’a, 32 bin padişah
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Sentetik beyaz Türklerin dayanılmaz hafifliği
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül: İsrail ne yaptığının farkında değil
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
400 milletvekiline nasıl sabredecekler?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Özal suikastında Ergenekon izleri...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bekir Coşkun Yeni Şafak'ta yazsın!
 
 
Sabah
Şeref OĞUZ
Milyonlar işten atıldı CHP sustu 10 bin Tekel'ciyle ideoloji yaptı
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
Yusuf YERLİ
 
 
 
General baskısı savcıyı pes ettirdi
 
 
 
Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta'nın, 'sahte çürük raporu çetesi' soruşturmasında delilleri karartmakla suçlanan Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu hakkında görevsizlik kararı vermek zorunda kaldığı ortaya çıktı. İddianame gibi görevsizlik kararında, bilirkişi raporuyla tespit edilen 397 belgenin istemelerine rağmen savcılığa gönderilmediği belirtiliyor. Çubuklu'nun hiyerarşik üstünlüklerini kullanarak askerî savcılara emir verdiği ve delilleri gizlediği vurgulanıyor.
 
Kadir KÖKTEN'in haberi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 'sahte çürük raporu çetesi' soruşturmasında delilleri karartmakla suçlanan Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'yla ilgili görevsizlik kararı verdi. Ancak soruşturmayı yürüten Savcı Hikmet Usta'nın, Çubuklu'ya yönelttiği şok suçlamalar söz konusu kararın büyük baskı altında alındığını ortaya koyuyor. Usta'nın kaleme aldığı görevsizlik kararı, adeta bir iddianame gibi. Çubuklu ve ekibinin delilleri karartmakla suçlandığı görevsizlik kararında, "Hıfzı Çubuklu ve Askeri Adalet İşleri Daire Başkanı Ahmet Neşet Uncu, hiçbir yetki ve görevleri olmamasına rağmen, tamamen keyfî davranıp delil ayıklaması yaparak, hiyerarşik üstünlüklerini de kullanarak askerî savcılara emir ve talimat vererek delilleri gizlemişlerdir." deniliyor. Şüphelilerin bu eylemleriyle TCK'nın 281. maddesine göre suç işledikleri kaydediliyor.

Ayrıca içinde askerî görevlilerin de bulunduğu bilirkişi raporuna göre Genelkurmay'ın 397 adet dosyayı savcılığa göndermediği ifade ediliyor. 10 adet dosyanın da askerî belge şeklinde ayrıldığı, ancak yapılan inceleme sonucunda bu dosyaların soruşturmayla ilgili olduğunun anlaşıldığı anlatılıyor. Dosyaların bir kısmının ise 'Karargâh Evleri' yapılanmasına ilişkin terör dosyası olduğuna dikkat çekiliyor ve soruşturma yetkisinin sivil savcılıkta olduğu kanun maddeleriyle aktarılıyor. Buna rağmen İstanbul Başsavcılığı'nın yazılı ve şifai talebi üzerine dosyanın, Milli Savunma Bakanlığı'na gönderildiği vurgulanıyor.

Geçtiğmiz yıl 'sahte çürük raporu' iddiasıyla suçlanan bir şebekeye düzenlenen operasyonda çeteyle bağlantılı olduğu iddia edilen Hava Hâkim Albay Askerî Savcı Ahmet Zeki Üçok tutuklanmıştı. Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta, Albay Üçok'un el konulan 4 bilgisayarının imajlarının gönderilmesini askerî makamlardan talep etti. Ancak askerî savcılık, "bilgisayarda gizli askerî belgeler bulunduğu" gerekçesiyle bilgisayar imajlarını göndermedi. Bunun üzerine Savcı Usta, gizli askerî belgelerin ayrılarak imajların gönderilmesini istedi. Askerî savcılık da bu ayırma işlemini tamamlayarak 10 Ekim 2009'da bilgisayar imajlarını sivil savcılığa gönderdi.

Ancak 2-3 Aralık 2009 tarihlerinde sanal ortama bir ses kaydının düşmesi soruşturmanın seyrini değiştirdi. Kayıtta o dönemde tuğgeneral rütbesinde olan Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu ve ekibinin, kamuoyunda 'sahte çürük raporu çetesi' olarak bilinen çeteye ait delilleri karartmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Ses kaydında Çubuklu, Milli Savunma Bakanlığı'nda görevli Albay Neşet Uncu, Genelkurmay Adli Müşavirliği'nde görevli binbaşılar Olcay Yeşilkaya ve Okşan Çidem'in Askerî Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok'un sivil savcı tarafından istenen bilgisayar kayıtlarını ve belgelerini ayıkladıkları iddiası yer alıyordu.

Savcı Hikmet Usta, ses kayıtlarının ortaya çıkmasından sonra soruşturmayı bu yönde genişletti. Ses kayıtlarına göre Çubuklu ve ekibinin üzerinde temizlik yaptığı iddia edilen ve adli emanette bulunan bilgisayarların imajının değil, kendilerinin gönderilmesini talep etti. Gelen bilgisayarlar, içinde askerî görevlilerin de bulunduğu 8 kişilik bilirkişi heyeti tarafından incelendi ve şok bilgilere ulaşıldı. Bilirkişi raporuna göre 397 adet dosya sivil savcılığa hiç gönderilmemişti. Ve askerî belge diye ayrılan ve sivil savcıya gönderilmeyen 10 dosyanın da askerî belge niteliği taşımadığı belirlendi. Gönderilmeyen bu dosyaları mercek altına alan heyet, bunların bir kısmının "Sahte Çürük Çetesi" ve "Karargâh Evleri" soruşturmalarıyla ilgili çok önemli bilgiler içerdiğini tespit etti.

Hikmet Usta, yürüttüğü soruşturmayı tamamladı ve 'görevsizlik' kararı verdi. Ancak savcılığın verdiği görevsizlik kararında Tümgeneral Çubuklu ve diğer şüpheliler hakkında ciddi suçlamalar yer aldı. Kararda, askerî personelin delilleri 'emirle' kararttığı üzerinde duruluyor. Şu ifadeler kullanılıyor: "Neşet Uncu ve Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu şüpheliler, tamamen keyfî surette davranıp, bir kısım dosyaların Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilip gönderilmeyeceği noktasında ayrıştırma yaparak, hiyerarşik bakımdan üstünlüklerini de kullanarak askerî savcılara da bu yönde emir ve talimat vererek delillerin gizlenmesi yönünde hareket ettikleri anlaşılmıştır. Şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınan Albay Neşet Uncu ve Binbaşılar Olcay Yeşilkaya ve Okşan Çidem, alınan ifadelerinde konuyu doğrulamışlardır."

'KARARGâH EVLERİ' DOSYALARI GİZLENMİŞ

İddiaya göre, Tümgeneral Çubuklu, hiyerarşik bakımdan üstünlüklerini kullanarak askerî savcılara da bu yönde emir ve talimat vererek delilleri sivil savcılıktan gizledi. Kararda, "Tarafımızda yapılan yeni inceleme sonrasında 397 adet dosyanın tarafımıza hiç gönderilmediği, 10 adet dosyanın da askerî belge şeklinde ayrıldığının ancak bu kapsamda olmadığının, bu dosyalardan bir kısmının soruşturmamızla ilgili olduğu, bir kısmının ise 'Karargah Evleri' yapılanmasına ilişkin terör dosyası olduğu anlaşılmıştır."

Savcı Hikmet Usta, iki ismin ayrıca internette yayınlanan ses kaydını da doğruladığına dikkat çekiyor. Bu durum Savcı Usta'nın hazırladığı görevsizlik kararına şu şekilde yansıdı: "Çubuklu ve Uncu, hiçbir yetki ve görevleri olmamasına rağmen, tamamen keyfi davranıp delil ayıklaması yaparak, hiyerarşik üstünlüklerini de kullanarak askerî savcılara emir ve talimat vererek delilleri gizlemişlerdir. 25 Eylül 2009 tarihinde şüphelilerden Ahmet Zeki Üçok'un tutukluluk halinin devam ettiği, yine Kara Kuvvetleri Komutanlığı eski Askeri Savcısı Mehmet Çelik'in ise tutuksuz olarak yargılandığı, Hıfzı Çubuklu, Ahmet Neşet Uncu, Olcay Yeşilkaya, Okşan Çidem'in adı geçen şüphelilerin bu durumlarını bilerek bu kişiler hakkında toplanacak delillerin tespitinin engellenmesine çalıştıkları, bu eylemin başlı başına CMK'nın 250. maddesinde sayılan suçlardan olmasa bile örgüt suçuna bağlı bir yan suç mahiyetinde olduğu CMK'nın 'Görev ve Yargı Çevresinin Belirlenmesi' başlıklı bölümde yer almaktadır."

Başsavcılık'tan 'görevsizlik' baskısı

Savcı Usta, yaşanan gelişmelerden sonra 31 Mart 2010 tarihinde Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Çubuklu'yu ifadeye çağırdı. Ancak Genelkurmay Adli Müşavirliği "soruşturma yürütme yetkisinin sivil savcılıkta olmadığı"nı iddia eden bir yazı gönderdi ve Çubuklu ifade vermeye gelmedi. Aynı gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin yazısına istinat ederek Savcı Usta'nın görevsizlik kararı vermesini istedi. Çolakkadı'nın yazısında "yasalara muhalif bir işlem yapılmaması, soruşturma yapılan askerî hakimlerle ilgili evrakın ayrılıp, Milli Savunma Bakanlığı'na gönderilmesi" talep ediliyordu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in de bu yönde şifahi talimat vermesi üzerine, soruşturmayı yürüten Savcı Hikmet Usta, görevsizlik kararı vererek dosyayı MSB'ye gönderdi. Kararda, "Başsavcılıkça da şifahi talimatla doğrulanıp teyit edilmesi üzerine, görev hususunda üstte açıklanan hususların aksine görevsizlik kararı verilmesi gerekmiştir." denildi.

ZAMAN

20 Eylül 2010 - 10:31:13
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:29Saadet Partisi'ndeki gerilim ekrana taşındı
22:32Darbeciye bir darbe de hemşehrilerinden geldi
19:06SP'de kongre süreci yarın açıklanacak
18:50Saldırıya uğrayan galeri sahiplerinden açıklama
18:30Kayyum atananlar Erbakan'ın evinde
18:18Tophane'de kavgaya karışan şahıslar adliyede
18:14BBP'den, darbe dönemi hakimine tepki
18:10Oğul Tarık Bitlis: Somut bilgi var, üstüne gidilmeli
18:00TMMOB: Hastanelerde taşeron sistemi kalksın
17:43Almanya'ya uçuşunun 50. yılını kutluyorlar
17:40Bilirkişi: Bitlis'in uçağı bal gibi de düşürüldü
17:31Gül ABD'de işadamlarıyla kahvaltıda buluştu
17:21Uşak'taki kaza esrarını koruyor
17:15Kırmızı et alamayan palamuta yöneldi
16:53İnsan kaçakçısı Türk 8 kez müebbet yedi
16:47Gül,ABD'de TRT Haber'in canlı yayınına katılacak
16:42Seri katilden şok eden savunma
16:28Tansel Çölaşan'a İskenderun tepki
16:196-7 Eylül olaylarında MİT, ABD-İngiltere etkisinde!
16:08Romanya'da fıkra gibi olay
15:59Malkoç'tan "Önder Sav" vurgusu
15:54Rizeli öğrenciler eğitim için geziyor
15:52Tansel Çölaşan'a tepkiler sürüyor
15:40"Yeterli kurbanlık var, sıkıntı yaşanmayacak"
15:37Almanya'da Türklere vize muafiyeti teklifi
15:36Memur-Sen: Öğretmen adayları mağdur oldu
15:34Halk otobüsleri operasyonu: 40 gözaltı
15:30Avukatlardan Çölaşan hakkında suç duyurusu
15:23Başbakan'a ayakkabı fırlatan şahsa 3 yıl
14:55'Eşref Bitlis'in ölümüyle bir taşta iki kuş vurdular'
Daha fazla haber göster
14:49Alperen Ocakları "28 Şubat"ı hatırlattı
14:32"Hastalara takılan platinler"de SKANDAL!
14:28SP'de şikâyetçi kayyum olarak atandı
14:19Öznurun katili cezaevinde ölmek istedi
13:47"Özal'a suikast" iddiasına soruşturma
13:40Olay, içkili grubun laf atmasıyla başlamış
13:30SGK'dan doğum yapan kadınlara iyi haber
13:17Tophane'deki olaylarla ilgili 7 gözaltı
13:15HSYK, Diyarbakır'da mahkemeyi kapattı
13:02Eczacılardan Pakistan'a 200 bin liralık yardım
12:58Gülten: En önemli eksiğimiz duman perdesi
12:53Polis panzerine mayınlı tuzak
12:48E-5'in normale dönmesi saatler sürecek
12:35Mardinlilerin defileye tepkisi sürüyor
12:35ÖSYM'de yeni görevlendirmeler olabilir
12:33Çağlayan'dan ABD'ye: İran düşüncemiz yok
12:32Hristofyas: Ban, Türk yetkililerle görüşecek
12:27Karayılan İsrail'den bakın ne istedi?
12:26"Pendik'teki olay göçük değil kayma"
12:26Hintli entelektüellerden "evet" yorumu
12:23Vali Duruer: Defilenin arkasındayım
12:22Topbaş: Tophane'deki olayı emniyet araştırıyor
11:46İngiliz İstihbarat: Kemalizm tehlikesi
11:20ÖSYM'ye yeni başkan atandı
11:13Pendik metro inşaatı çöktü
10:48Amanos'ta uyuşturucu operasyonu
10:40Uşak'ta "İkinci Susurluk" kazası
10:35Atatürk'ün imzası hakkında ilginç iddia
10:06Türkiye'den, Afganistan'a seçim tebriği
09:54Tuğluk'un İmralı ziyareti cuma gününe ertelendi
09:374 yangının 4'ü de tesisat hırsızlığından
09:33YARSAV'ı karıştıran karar
09:30Aysel Tuğluk İmralı'ya gidemedi
09:11Albay: Destek vermesem Eşref'i öldüremezlerdi
09:05'Tecavüz ettik bacımsın, affet'
09:04Kemalistler, 'asker, yargı hesap vermesin' istiyor
08:57Özal suikastinde 2. kilit isim Simavi
08:52Gamze’nin sol bacağı kesildi
08:33Ermenistan'a bağımsızlık günü mektubu
08:14Çıplak Kral, Gül'ü ve Davutoğlu'nu şaşırttı
07:58‘Jammer’lar bizi darmadağın etti
07:47Albay: Terörist yetiştirip 7 bin silah dağıttım
07:44Esrarengiz kaza
07:42Gül, Fas ve Sırbistan liderleriyle görüştü
07:35Beğenmediği ırkı görmeye geldi
07:28Askerden PKK yuvalarına 'cirit' atışı
06:47General'den APO'ya destek ziyareti!
06:42Sahte belgelerle savunma yaptılar
06:38Sivil anayasa fırsatı kaçırılmamalı
19:12ÖSYM'de 9 yönetici görevden alındı
18:25İskenderun saldırganları mahkemeye sevk edildi
18:14Çölaşan hakkında bir suç duyurusu daha
17:43Yangın sırasında kemoterapi görüyordu
17:39Yangın çıkınca, ameliyatı yarım kaldı
16:59Gökçek'ten Çölaşan'a 5 bin TL'lik dava
16:28STK'lar, medresede defileye tepki gösterdi
16:20UÜ'deki yangın kontrol altına alındı
16:15Bursa Valisi: Can kaybı olmaması sevindirici
16:07Marmaris'te Kenan Evren'e suç duyurusu
16:03Muhtarlar, Kılıçdaroğluna dava açacak
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
28 Şubat mağduriyeti de kurtar(a)maz!
 
 
Aliya RAHTE
Bizimkiler rahatladı!
 
 
Necmettin EVCİ
Ulusal atılım ve açılım için
 
 
Yusuf YERLİ
Özerklik (masum değil) olmaz
 
 
 
 
SP'de şikâyetçi kayyum olarak atandı
 
Albay: Destek vermesem Eşref'i öldüremezlerdi
 
Özal suikastinde 2. kilit isim Simavi
 
General'den APO'ya destek ziyareti!
 
ÖSYM'ye yeni başkan atandı
 
 
 
 
 
 
Ben sende bütün aşklarımı temize çektim.
Murathan Mungan
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.484
1.494
 
 Euro
1.981 1.996
 
 Sterlin
2.300 2.340
 
 Altın
61.62 62.06
 
 IMKB
63862  
 
 
Özgür Yici ile İnternet Gazeteciliği üzerine...
 
Sabah.com.tr’nin başına geçtiğimiz Şubat ayında Özgür Yici geçti. Yici geldiğinden beridir de Sabah.com.tr’de bir hareketliliktir gidiyor. Ethicist uygulaması geldi, ismi ünlü kişilerin ölüm yıldönümlerine özel anma köşeleri, Haşmet Babaoğlu’nun yazıları derken Sabah hep hareketli, hep haber dolu… Artık Sabah Online’de olup bitenleri de haber sitelerinden takip etmek gerekiyor.
 
 
 
 
  Körfez bölgesindeki Arap ülkeleri, İran'a karşı caydırıcı olması için ABD'den yüklü miktarda silah satın alıyor. İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin haberine göre, bu ülkeler, ABD'den 123 milyar dolarlık silah alımıyla, tarihindeki en büyük silah tedariki hamlesini yaptı.  
 
 
 
  RTÜK Başkanı Davut Dursun, Abiye-Erman Kuzu çiftinin Türkçe’yi bozduğu gerekçesiyle ceza alan “Türk Malı” dizisinde düzelme gördüğünü söyledi.    
 
 
 
 
Sumela ve Akdamar'daki tarihi mabetlerin Hıristiyanların ibadetlerine açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Olumlu buluyorum. Türkiye'nin zengin mozayiği içinde gayet normal gelişmeler.
 
Şiddetle karşıyım. Bunlar ülkemizi bölmek isteyen ihanet çevrelerinin planların bir parçası.
 
Gelsinler ama dikkatli olalım, milletçe papazı bulmayalım!
 
Fikrim yok.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin