DOLAR 1.484 - EURO 1.997 - ALTIN 62.17 - IMKB 63862
Cuma 24 EYLÜL 2010
Gaziantepspor'a bir maç tarafsız saha cezası  UAEK'den İsrail denetimine ret Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak Vural: AKP-BDP ne görüştü, bilmek hakkımız SİM kartı Hanefi Avcı'da çıkan Kılıç adliyede Anadol konuştu: CHP, BDP ile görüşecek mi? FB: Aykut Kocaman görevinin başındadır Numan Kurtulmuş: Gündemde yeni parti yok CHP'den Hükümet-BDP görüşmesine ilk yorum habertaraf.com
 
 
 
'Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı'
 
 
 
 
Fatma GERÇEK
Üniversite için uzaklara giden gençlere!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Zeki Müren'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Telefonun ucundaki skandal
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Namuslu olacaksak
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Daha iyi bir fikriniz var mı?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Özal’a ateş edildiği gün hemen yanındaydım!
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Solculukları depreşince
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Toskana'dan Tophane'ye
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Şükür görüştürene!
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bakkal Cafer galerici Cansu'ya niye saldırdı?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Kızıldeniz'den sağa dönmek
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tophane
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gazeteciler susun, jitem konuşuyor!
 
 
Star
Mehmet ALTAN
‘Cami yakılır mesela...’
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Barış, siyasi malzeme yapılmasın
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'İyi Kürt' 'kötü Kürt'
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Tophane olayı, türbanlı hayatlar ve Kürt açılımı...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bu yazıyı AKP'liler sakın okumasın!
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
İki konu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bienal
 
 
 
 
İbrahim YILDIRIM
 
Güngör KIZILBAĞ
 
Ahmet HAKAN
 
Taha KURUTLU
 
Alper GÜRKAN
 
 
 
MARET ürünlerinde de bakteri çıktı
 
 
 
Taraf Gazetesi, Tarım Bakanlığı’nın Burger King soruşturmasında, Koç Holding kuruluşu olan Maret’in hamburger ve dilimli dana jambonlarında da ‘listeria’ bakterisi bulunduğunu manşetten duyurdu.
 
Dün, Tarım Bakanlığı'nın soruşturmasında fastfood devi Burger King'in Türkiye'de kullandığı hamburgerlerde bakteri bulunduğunu duyuran Taraf bugünse aynı soruşturma çerçevesinde Koç Holding kuruluşu olan Maret’in hamburger ve dilimli dana jambonlarında da ‘listeria’ bakterisi bulunduğunu açıkladı. Tarım Bakanlığı'nın raporlarını da yayınlalayan Taraf, ürünlerinde virüs bulunduğu ileri sürülen markaların da görüşlerini aldı ve "Taraf gazetesi olarak haberimizin doğruluğunun sonuna kadar arkasında duruyor, elimizde her türlü bilgi ve belgenin bulunduğu ifade ediyor ve Tarım Bakanlığı tarafından adli sürecin de ilgililer hakkında başlatılmış olduğunu belirtiyoruz." açıklamasını da yaptı.

İşte Taraf'ın yayınladığı haber:

Tarım Bakanlığı’nın da vurguladığı gibi Türkiye’deki gıda terörü bozuk ve sağlıksız ürünlerin yanı sıra insanda ölümlere yol açabilecek bakterili etleri de kapsıyor.

Bu gelişmeler çerçevesinde hazırladığımız, 160 bin porsiyon hastalıklı hamburger etinin aniden yok oluşu ile ilgili yaptığımız haberin ikinci ayağında bu sefer daha ilginç gelişmeler ortaya çıktı.

Tarım Bakanlığı 160 bin porsiyon etle ilgili olarak bir sorunlarının bulunmadığını belirtiyor. Bakanlık yetkilileri, etleri imha ettiği ileri sürülen Zeybek Katı Atık Merkezi’ni yakın takibe aldığını ifade ediyor. Bakanlık Başmüfettişi de bu firma hakkında konunun yargıya taşınmasını istiyor ve bu etlerin piyasaya sürülüp sürülmediğinin tesbitini talep ediyor.

İlginç gelişmeler yaşanıyor

Bu gelişmelerin ardından bu sefer hamburger etleri piyasasında bir başka ilginç olayı daha ortaya çıkarıyoruz. Etlerinin sağlıklı olduğunu belirterek depodaki diğer etlerden bakteri bulaştığı iddiasıyla TT Gıda yetkilileri Tarım Bakanlığı’na başvuruyor.

Bunun üzerine Tarım Bakanlığı etlerin bulunduğu Fasdat Gıda Dağıtım Şirketi’ne yöneliyor. Kocaeli’de kurulu Fasdat Gıda Dağıtım Şirketi birçok hamburger firmasının depo vazifesini de üstlenmiş durumda...

Görevliler ana depoya gidiyor

Tarım Bakanlığı’ndan Kontrol Şube Müdürü Halide Canaylı’nın görevlendirmesiyle 14.06.2010 tarihinde Veteriner Hekim Aynur Arslan Toksoy ve Hülya Dönmez İpçi, TT Gıda’nın aracıyla ve ilgilileri ile birlikte numune almak için Fasdat Gıda Dağıtım Şirketi’nin deposuna gidiyor.

Bu ilk ziyaretin ardından aynı görevliler birkaç kez daha bu şirkete geliyor ve sonuncusunda çeşitli firmalara ait ürünlerden numuneler alıyor.

Numuneler doğru laboratuara

Tarım Bakanlığı görevlileri bu numuneleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kocaeli Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü’ne gönderiyor.

Burada yapılan incelemelerin ardından 28.06.2010 tarihinde analiz sonuçları açıklanıyor.

Ve görülüyor ki, numunesi alınan hemen hemen bütün ürünlerde salmonella ve listeria bakterilerine rastlanıyor. İşin daha korkuncu ise numunesi alınan et ürünlerinin markasının çok ünlü olması...

Laboratuar görevlileri tarafından açıklanan 2010-03343-03344-03345 nolu raporlarda Mikrobiyoloji Laboratuarı Şefi Türkan Erdem, Numune Kabul ve Rapor Düzenleme Şefi Dr. Hatice Kalelioğlu ile “olur” veren Müdür Vekili Haşim Şen’in imzası bulunuyor.

Üç raporda depodan alınan etin markasının Koç Holding kuruluşu olan Maret olduğu belirtiliyor. Maret hamburger ve Maret dilimli dana jambonların analize tabi tutulduğu kaydı düşülüyor.

Analize başlama tarihi olarak 21.06.2010 tarihi veriliyor. Yapılan analizler sonucu 28.06.2010 tarihinde açıklanan sonuç raporunda, üç numunenin her birinde listeria bakterisine rastlandığı kaydediliyor.

Söz konusu analiz sonuçları da Tarım Bakanı Mehdi Eker’in önüne onaylanmak üzere konulan araştırma raporuna ekleniyor.

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in de “olur” imzasının ardından 160 bin etle ilgili olarak yasal süreç kendiliğinden başlamış oluyor. Edinilen bilgiye göre, Tarım Bakanlığı’nın ilgili kişilerle ilgili davalar açmış durumda.

Bir üründe iki bakteri birden

Laboratuara numune olarak giden numune etler arasında Türkiye’nin dev et entegre tesislerinden Al-Et markalı ürünler de bulunuyor.

Yine bu belgelerde de Mikrobiyoloji Laboratuarı Şefi Türkan Erdem, Numune Kabul ve Rapor Düzenleme Şefi Dr. Hatice Kalelioğlu ile “olur” veren Müdür Vekili Haşim Şen’in imzası yer alıyor. 2010-03346 ve 2010-03347 nolu analiz raporlarında salmonella ve listeria bakterilerine vurgu yapılıyor.

2010-03346 nolu analiz raporundaki Whopper Al-Et adlı üründe hem salmonella hem de listeria adlı bakterilere rastlandığı kaydediliyor.

Bu gelişmelerin üzerine Tarım Bakanlığı yetkilileri, Fasdat Gıda Dağıtım Şirketi yönetimine başvurarak etlerin kesinlikle piyasaya sürülmemesi talimatını veriyor. Fasdat Gıda Dağıtım Şirketi de etleri deposunun yediemin bölümüne alarak imha edilmek üzere kendisine gelecek ikinci talimatı bekliyor.

Fasdat: Bozuk etleri imha için bekletiyoruz

Konu ile ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz Fasdat Genel Müdürü Celal Oktay, söz konusu gelişmenin doğru olduğunu söylüyor. Belirtilen markalarda bakterilere rastlandığını kaydeden Celal Oktay, “Etlerle ilgili olarak ben suçlanamam. Çünkü ben dağıtıcıyım. Ürünü imal eden firmalar bu konuda sorumludur” diyor.

Kendisine Tarım Bakanlığı tarafından belirtilen markalı ürünlerde bakteriye rastlandığı bilgisinin geldiğini ifade eden Celal Oktay, sözlerine şöyle ediyor:

“Bu aşamadan itibaren Tarım Bakanlığı, bu bakterili ürünleri yediemin deposuna almamı istedi. Ben de hemen oraya kaldırdım.

Hem Maret, hem Al-Et hem de Tarım Bakanlığı imha için ikinci bir talimat vereceklerini açıkladılar. Bu ürünler yaklaşık 800-900 kilo arasında bir orana sahip. İmha edilmek üzere depolarımızda bekliyor.”

Celal Oktay, daha önce TT Gıda’ya ait olduğu bildirilen ve 160 bin adet olduğu belirtilen salmonella ve listeria bakterileri tespit edildiği belirtilen hambur etleri ile ilgili olarak da şu açıklamayı yapıyor:

“Bu etleri ben belgeli olarak Zeybek Katı Atık Yönetim Merkezi’ne teslim etmiş durumdayım. Bundan sonra beni ilgilendiren bir olay değil. O tamamen o şirketin inisiyatifine kalmış bir olay. Bununla ilgili ödememi de yaptığım ve zamanında bu etlere müdahale ettiğim için bir sorumluluğum bulunmuyor.”

Burger King: Etlerimizde zararlı hiçbir madde yoktur

Burger King’ten haberimizle ilgili gönderilen açıklamada şöyle deniliyor: “TAB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ; Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s’in Türkiye’deki Master Franchise olarak tüm haklarına sahiptir. TAB Gıda bünyesinde Burger King 1995 yılında, Popeyes ve Sbarro markaları ise 2006 yılında faaliyete geçmiştir. TAB Gıda 2010 yılında da Arby’s’i bünyesine katmıştır. Bugün Türkiye genelinde 39 ilde 317 Burger King restoranı, 20 ilde 61 Sbarro, 19 ilde 55 Popeyes, Arby’s’in ise Türkiye genelinde 8 restoranı bulunuyor. Hızlı servis restoran zincirlerini bünyesinde bulunduran TAB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ bugüne kadar pek çok ödül alarak, sektörünün lideri konumunda bulunan firmalardan biri olmuştur.

Haberin tamamını okuduğunuzda açıkça görülecektir ki Türkiye’deki Burger King restoranlarının hiçbirinde söylenildiği gibi Gıda Mevzuatına uymayan et ve et ürünü kullanılmamış, tüketicilere satılmamıştır. Nitekim, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ürün tedarikçimiz olan Fasdat Gıda ve Dağıtım Sanayi Ticaret AŞ nezdinde başlatmış olduğu yüzlerce denetim ve tespitlerin neticesinde hem tedarikçimizde, hem tedarikçimizin depolarında ve hem de 40’ın üzerinde numune alınan Burger King restoranlarında insan sağlığını tehdit edecek herhangi bir et ve et ürününe rastlanılmamıştır. Kaldı ki, ürün tedarikçimiz Fasdat Gıda ve Dağıtım Sanayi Ticaret AŞ’ye Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından verilmiş olan 1 Eylül 2010 tarihli ve 2010-128/2540 sayılı ekli yazıda açıkça ‘yapılan tespitlerde Fasdat Gıda ve Dağıtım Sanayi Ticaret AŞ’ye ilişkin konusu suç olan herhangi bir tespite yer verilmediği’ belirtilmiştir. 7. sayfada yer alan ‘Ancak ürünlerinde herhangi bir tehlikeli bir virüs bulunmadığına dair raporlar alıyorlar.’ ifadesine karşı TT Gıda’nın hem Tedarikçimize ve hem de Tarafımıza keşide edilmiş olan ihtarnamede TT Gıda yetkililerinin kendilerinin ürünleri ile ilgili yaptırmış oldukları tespitte bunların Gıda Mevzuatına aykırı olduğunu beyan ve ikrar etmişlerdir. Başlı başına bu çelişki dahi haberin objektiflikten uzak ve gerçeklerle ilgisi olmadığını açıkça göstermektedir.

Tüm bu sebeplerle, haberde yer alan “Burger King” isminin geçtiği kısımlar asılsızdır. Gazete haberine ilişkin gerekli tüm yasal girişimler başlatılacaktır. İlgili resmi merciler nezdinde haklılığımızı belgeler ile kanıtlayabilecek durumdayız.” Taraf gazetesi olarak haberimizin doğruluğunun sonuna kadar arkasında duruyor, elimizde her türlü bilgi ve belgenin bulunduğu ifade ediyor ve Tarım Bakanlığı tarafından adli sürecin de ilgililer hakkında başlatılmış olduğunu belirtiyoruz.

Onlarda kamu sağlığı, markadan önce geliyor

Gıda güvenliği, kamu sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Bu bilinci taşıyan bir devlete ve tüketici hakları konusunda örgütlenmiş bir sivil topluma sahip ülkelerde, piyasadaki gıda ürünleri düzenli olarak denetleniyor. Dahası, kamu sağlığı için riskli bir durum saptandığında bunun derhal halka açıklanması ve “riskli” ürünlerin piyasadan çekilmesi yasalarla güvence altına alınıyor.

FDA: Risk varsa, açıklık şart

Bu uygulamanın en gelişmiş örneklerinden birine ABD’de rastlıyoruz. Amerika’da “federal” düzeyde iki kurum, gıda ürünleri sağlığını denetliyor. Kısaca FDA olarak bilinen Gıda ve İlaç İdaresi, Amerikan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’na bağlı bir kurum ve bu konuda ülkenin en üst düzey otoritesi. FDA’in denetimine takılan gıda ürünleri, riskin derecesine göre ya kısmen geri çağrılıyor (recall), ya tümüyle piyasadan çekiliyor (market withdrawal) ya da ürünün satışına devam edilse dahi, bu ürünle ilgili tüketicinin uyarılması (safety alert) yoluna gidiliyor. Bu üç uygulamadan sonuncusuna örnek olarak, konserve ton balığındaki yüksek civa oranları konusunda tüketicinin “hamile kadınlar yemesin” türü uyarılarla düzenli olarak bilgilendirilmesini hatırlatabiliriz. Piyasadan çekme ve geri çağırma kararlarına ise, ABD’de hemen her gün bir yenisi ekleniyor. Bu kararlar, haberlerle kitlesel medya üzerinden ve ürünün marka adı, satış yeri açıkça belirtilerek duyuruluyor.

Dahası, FDA’in internet sitesine girerek 2004’ten bu yana gün be gün alınmış bütün uyarı ve toplatma kararlarını görmeniz mümkün. Biz baktığımızda, sadece içinde bulunduğumuz eylül ayına ait, sonuncusu 17 eylül tarihli on beş uyarı ve toplama kararı gördük. FDA ayrıca, bu kararları otomatik olarak isteyen her bireyin elektronik postasına gönderiyor. ABD’de ayrıca Tarım Bakanlığı’na bağlı FSIS (Gıda Güvenliği ve Teftiş Hizmetleri) de özel olarak tarımsal ürünlerin denetimini üstleniyor ve FDA’den bağımsız “geri çağırma” kararları alabiliyor.

FSIS’in duyurduğu son geri çağırma kararı 28 Ağustos 2010 tarihli. Cargill şirketinin ürettiği kıymada “E. Koli” bulunması üzerine, şirket yaklaşık dört bin ton eti piyasadan çekip imha etmiş. 23 Ağustos 2010’da ise bu kez New York merkezli Zemco adlı şirketin ürettiği şarküterilik et ürünlerinde, listeria virüsü saptanınca tam 200 bin ton salam, jambon vs. piyasadan geri çekilerek imhaya gönderilmiş.

TARAF

19 Eylül 2010 - 17:03:41
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

18:00Hanefi Avcı, Ataköy'de görüntülendi
17:45Emekli asker 6 bin 863 lira tazminat kazandı
17:44Cem Garipoğlu'nun avukatı 'sindiriliyoruz' dedi!
17:28Bakan Çelik: Avrupa'da aşırılıkların önü alınmalı
17:15HSYK üyeliğine adaylığını açıkladı
17:05Coşar: Avukat müvekkili ile bütünleşmemeli
16:36"Atatürk olsaydı Tansel Çölaşan'ı bağışlamazdı"
16:32Kuzu: Yeni Anayasada YÖK'ü ele alacağız
16:29İptal edilen KPSS 28 Kasım'da yapılacak
16:28SİM kartı Hanefi Avcı'da çıkan Kılıç adliyede
16:02Giresun HES'e yürütmeyi durdurma kararı
14:59Durumu iyileşen Zeynep iki ameliyat geçirecek
14:43Şükran Işık: Devlet hesabını sorsun
14:39Kürt Kadın Konferansı Girişim Grubu'ndan Gül'e mektup
14:34"Başmüftülük sorununun takipçisi olacağım"
14:32BDPliler'den 'Devrimci Karargah' protestosu
13:55BDP'li Başkan'ın tahliye talebi reddedildi
13:431 ton 250 kilo esrar zanlıları tutuklandı
13:10"Arslan yakalanmasaydı suçu bize yıkacaklardı"
13:09'Türkiye-Almanya ortak terör komitesi kuruluyor'
13:04"Tarihi süreç başladı, provokasyona dikkat"
13:00"Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı"
12:27Mehdi Eker: İthal etle ilgili kaygıya gerek yok
12:25Boğazlıyan'da iki adet el bombası bulundu
12:22'Devrimci Karargah' zanlıları adliyede
12:07"Yeni anayasa çocuğu ve haklarını korumalı"
11:30PKK, Çölaşan ve medyaya sert sözler
11:16Azerbaycan'da 10 yıl yatan PKK'lı iade oluyor
11:10Şükran Işık: Oğlum suikasta kurban gitti
11:08İşte Paşa'nın "yaktık" dediği cami
Daha fazla haber göster
10:14"Ergenekon"da talepler alınıyor
10:12Gabriel: Türkeş anılsın diye mi camiyi savundum
09:37Deniz Gezmiş'in mektubu ortaya çıktı
09:35HSYK üyeliği için seçim takvimi belli oldu
09:32Sapık katilden kriz geçirten savunma
09:21Hanefi Avcı Genelkurmay'a gidiyor
08:50Sıra mevzuata geldi
08:47Almanya: Türkiye'ye kucak açmalıyız
08:44Bitlis düğümünü sürpriz tanıklar çözer
08:32'Evet' rekoru Ağrı'dan
08:28Simavi: Kavgadan sonra iftarda barıştık
08:14Yargıtay'da gizli "hâkim-sanık" görüşmesi
08:00Mustafa Akaydın'a sert eleştiri
07:57PKK'dan 'yeni yüzler' vitrine çıkacak
07:46KPSS'de varan 2: Genel Kültür'de de 'çiftler' çıktı
07:29Ahmet Özal'dan bir şok iddia daha!
07:21İstanbul’un çılgın projesi ne olacak?
07:05Aysel Tuğluk, Öcalan'a ne diyecek?
06:57'Sadece Kenan Paşa konuşacaktı'
06:42'Güvenlik'te aşırı doz otomobilleri kitleri
06:39Evren'e, o gün odasında diz çöküp övgü dizdiler
06:31BM Güvenlik Konseyi'nin başkanlığını Gül yaptı
23:34''SP'nin kayyuma devredilmesi üzüntü verici''
17:55Belediye Başkanından sakal uzatma eylemi
17:43Pakistan hesaplarına 189 milyon 997 bin TL
17:29Vali, medresede defile düzenlemekte ısrarlı
17:25"Bitlis'in ölümü" ile ilgili ses kaydına soruşturma
17:18O web sitesinin sahibi: Asıl mahalleye baskı var
17:16Mayınlı saldırı mağdurları şimdilik göçten vazgeçti
16:47Almanya İçişleri Bakanı Ankara'ya gitti
16:43AK Partili vekiller de bu tür defileye karşı
16:41Denktaş, Yirmibeşoğlu'nu savundu
16:33Hükümet ve BDP'den partilere çağrı
16:28AB Heyeti Kapıkule'de incelemelerde bulundu
16:27Mülk sahibi bir yıl önce ihtar çekmiş
16:21"İllegal olarak GDO'lu ürünler yetiştiriliyor"
16:16Çiçek: Halk yeni bir anayasa istedi
15:56TMT Komutanı Vezir: Paşam ne diyorsa o!
15:53"Muhsin Yazıcıoğlu'na suikast planlanıyordu"
15:47Demirtaş: Diğer partiler ne yapacak!
15:34Deniz Yüzbaşı Doğan İlhan toprağa verildi
15:12Ahmet Özal ifade vermeye çağırıldı
15:08Sydney'deki Türklerden 50 bin dolarlık yardım
14:51Saadet Partisi önünde bomba paniği
14:21Uşak'taki kazada ölenin cenazesi alındı
14:14Bakan Eker: Kurbanlık temini için tedbirler alındı
14:05Hükümet-BDP görüşmesi sürüyor
14:00YÖK Başkanı, ÖSYM Başkanı'nı böyle korudu
13:51Hükümet, BDP ile görüşecek
13:43Tarım Bakanı Eker'den bakteri açıklaması
13:39Arslan'ın kız kardeşine sim kart soruldu
13:37"Sınav takvimi en kısa zamanda açıklanacak"
13:23Almanya Dışişleri: AB Türkiye'yi kucaklamalı
13:06Hatay'da bu yıl 4 ton 112 kilo esrar ele geçirildi
13:00Özel Harp Dairesi'nin görevi cami yıkmak mı?
12:49Eğitim haberlerine sınav skandalları damga vurdu
12:38Davutoğlu dış basına çok sert çıktı
12:20HSYK düzenlemesi tamam!
12:04ÖSYM Başkanı Demir, YÖK'e geldi
12:0112 adet numunenin 8 adedi olumsuz çıktı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Kayyımlı siyaset, kaymaklı kadayıf!
 
 
Güngör KIZILBAĞ
"Çocuktum ülkücüydüm…" romanına derkenar
 
 
İbrahim YILDIRIM
Le Heleke-n Numan
 
 
İlter SAĞIRSOY
Erdoğan-Gülen ve Haseki
 
 
Necmettin EVCİ
Kimliğimizi ve kişiliğimizi bulmak
 
 
Selami SAYGIN
Anadilde eğitim
 
 
Taha KURUTLU
Tek tip askerlik ya da profesyonel ordu
 
 
 
 
PKK, Çölaşan ve medyaya sert sözler
 
KPSS'de varan 2: Genel Kültür'de de 'çiftler' çıktı
 
Ahmet Özal'dan bir şok iddia daha!
 
'Sadece Kenan Paşa konuşacaktı'
 
"Hanefi Avcı o kitabı, kendine zırh için yazdı"
 
 
 
 
 
 
" Ölümün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim."
Montaigne
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.474
1.484
 
 Euro
1.982 1.997
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
61.62 62.17
 
 IMKB
63862  
 
 
Evren'e, o gün odasında diz çöküp övgü dizdiler...
 
'Şimdi eleştirenler geçmişte Evren'in karşısında 'esas duruş'a geçiyorlardı. Parti liderleri, bürokratlar odaya 'şak' yapıp piyade eri selamıyla giriyorlardı. Holding patronları komutanların sandalyesi yanında diz çökerdi. Medya patronları ise yemek daveti için sıraya girerdi.'
 
 
 
 
  Avustralyalı lise öğrencisi Pearce Delphin (17) binlerce twitter kullanıcısını ve Beyaz Saray’ı dahi etkileyen twitter virüsünü kendisinin yaydığını itiraf etti.  
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’ın Hıncal Uluç’a açıkladığı “İstanbul’la ilgili çılgın proje” ne olabilir?    
 
 
 
 
Antalya'da "Atatürkçü, laik" bir site kuruldu. Böyle bir sitede yaşamak ister miydiniz?
 
Evet. Çünkü Kemalistlerin de İslamcılar gibi kurtarılmış bölgeleri, gettoları olmalı.
 
Hayır. Tek tipçilik ve dayatmacılıktan nefret ederim.
 
Hem maddi hem de manevi durumumdan dolayı zaten beni bu siteye almazlar.
 
İşte bize bir bölünme sebebi daha...
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin