DOLAR 1.498 - EURO 1.959 - ALTIN 62.00 - IMKB 63862
Salı 21 EYLÜL 2010
Abdulhamid Han Hazretleri Futbol terörü bu kez Antep'te hortladı PKK'nın eğitim boykotu sonuçsuz kaldı Gül'ün "özür dileyin" restini Peres anlattı Enerji Bakanı ölümden döndü Borsa, günü rekor seviyede kapattı Dolar günü 1,494; euro 1,953 TL'den kapattı İdris Arslan ile Yeşil arkadaşmış Prof. Özbudun: Bu ilk adım Ali Nesin'den 12 Eylül'e suç duyurusu habertaraf.com
 
 
 
'İslam-demokrasi uyumunun örneği: Türkiye'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
MHP ve senaryolar
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Abdulhamid Han Hazretleri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yandaşa yandaş demenin hükmü
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Halka küfretmeye devam edecek misiniz?
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Tansel Hanım’ın, 21 milyon lirası var mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
MİT'te kadın ajanlar sahaya iniyor
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Neden üç Kürt’ten ikisi AK Parti’ye oy veriyor?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kılıçdaroğlu; ya kılıcı çeker ya çeker gider
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ya yüzde 58 hayır çıksaydı?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bahçesiz
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Anadilde eğitim
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Kafkas İslam Ordusu geliyor
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
İşsizler ve kadınlar AKP'ye okumuşlar CHP'ye oy verdi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül'ün mesajı: PKK'ya destek vermeyin
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Haftanın bilmecesi
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Zamanında hata yapanlar, şimdi de başkalarını hata yapmakla suçluyor
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Hayasız alçaklar!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Biraz sıkar değil mi?
 
 
Sabah
Şeref OĞUZ
Gandi Kemal Türk yoksulunu Hint fakiriyle karıştırıyor
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
"Saadet için birlik"
 
 
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Fahrettin DAĞLI
 
Ahmet ÖZCAN
 
Sami NOGAY
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Özek: Evet yargı kaybetti ama...
 
 
 
Anayasa değişikliğinin onaylanmasının ardından tüm gözler HSYK’ya çevrildi. Tartışılan kurumun Başkanvekili Kadir Özbek VATAN’a yargının geleceğiyle ilgili kaygılarını anlattı. Özbek, 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması konusunda ise hükümetin topu yargıya atabileceğini söyledi
 
ANKARA - HSYK Başkanvekili Özbek referandum sonrasında VATAN’ın sorularını yanıtladı, ilk kapsamlı değerlendirmelerini yaptı:

* 13 Eylül’de “Dünden daha gerideyiz” dediniz ve eleştirildiniz?

Bugüne kadar zaman zaman kendimizi savunma adına, bizimle ilgili yapılmak istenen bazı düzenlemelere karşı tepkilerimizi basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaştık. Kamuoyunu, teknik olarak ilgi alanlarına girmediğinden bilemeyecekleri düzenlemelere karşı uyarmaya çalıştık. Bugün ise bizim kabul etmediğimiz bir sistemin gerçekleştiği noktadayız. Üye sayısının artırılması ama Adalet Bakanı ve müsteşarın kuruldan çıkarılması gerektiğini söyledik. Kişisel olarak ben, Yargıtay ve Danıştay Başkanları da yıllardan beri hep bunu dile getirmiştir. 2002 - 2007 arasındaki tüm AB istişare ve ilerleme raporlarında da bu vardır. Biz bunları savunurken, Adalet Bakanlığı’nın etkinliğinin, bağlantılarının daha da fazlalaştırıldığı bir Kurul’da demokrasi, bağımsızlık ve kuvvetler ayrılığı açısından ilerde olduğumuzu söyleme imkanına sahip değildik. Bu ifadeyi o nedenle kullandım.


* Ama AB bir yandan da “Evet” telkininde bulundu?
AB’nin önerileri ve raporlarında, cumhurbaşkanının kurula üye seçmesinin de sakıncalı olduğu belirtiliyordu. AB’nin bu söylemini değerlendirirken ne zaman, kimin, nerede ve hangi koşullar altında söylediğine de bakmak lazım. Raporlarında ve bizle yaptıkları toplantılarda AB temsilcileri o şekilde söylemiyorlardı.


* Tersini mi savunuyorlardı?
Örnek vereyim; İtalya’da katıldığımız bir toplantıda yüksek kurulun başkanvekili ve üyeleri, “Bakan ve müsteşarın kurulda ne işi var? Bizde kurul başkanı cumhurbaşkanıdır ve o da semboliktir” dediler. Adalet Bakanlığı yetkilileri de yanımızdayken bunu bize söylediler. Ama İtalya hep bize örnek gösterilmeye çalışıldı.

* “Asker ve yargı kaybetti”, “Halk yönetim el koydu” başlıkları atıldı. Yargı kaybetti mi?
Evet. Yargı kaybetti ama bağımsızlığını kaybettiğini söyleyebiliriz. Yargı, bir spor müsabakasında mücadele eden biri gibi değerlendirilmemeli. Yargı, verdiği hizmetler itibariyle sahip olması gereken bağımsızlığından bir takım şeyleri kaybetti. Bunlar nedir, uygulamada göreceğiz. Umuyorum hükümet yargı bağımsızlığı konusunda bugüne kadar dile getirilen endişeleri hassasiyetle karşılar. Yapacağı düzenlemeler ve uygulamalarda -ilerde kendisine de lazım olacak- tüm halk için ekmek, su, oksijen kadar gerekli olan adaletin, gerçekleşmesini engelleyecek nitelikte uygulamalara geçmez.

* Başbakan referandum sonrası konuşmasında “İncittiklerinden” özür diledi. Siz de onlar arasındasınız galiba?
Sanıyorum o mesaj bize yönelik değildi. Daha ziyade siyasi bir konuşmaydı. Dolayısıyla bir şey söylemeyeceğim. Ama çok incindik. Ne cüppelerimizi çıkartma durumundaydık, ne bu günleri yaşamak zorundaydık. Yine de bir yargıç ciddiyeti içinde ama taviz vermeden öncelikle meslektaşlarımıza, tüm teşkilattaki arkadaşlarımıza bir takım şeyleri ifade etmeye çalıştık. Gerçek dışı hiçbir şey söylemedik. Sonuçta bugün milletin iradesiyle ortaya çıkmış bir noktaya geldik. 

* 12 Eylül darbecileri sizce yargılanabilir mi?
Bu Anayasa ve Ceza Hukukçuları arasında tartışılması gereken bir konu. Bilemiyorum ama yargılanacaksa 30 sene beklememek lazımdı. Ama inşallah sıkça yapıldığı gibi, “Biz yaptık da bakın yargı böyle karar verdi” gibi topu yargıya atma durumu olmaz.

* HSYK’da yeni döneme bir aylık bir süre var. Ama iki günde adaylar nedeniyle kıyamet koptu?
Eleştirilerimizde biz zaten bakanlığın etkisinin ve bağlantı noktasının olmaması gerektiğini söylemiştik. Şimdi bir ayda seçim olacak ve kurul göreve başlayacak. Böyle köklü ve önemli bir sistem değişikliğinde bir ay nasıl bir süredir? Sürede neden bu kadar kıskançlıkla kesinti yapıldı? Hiçbir seçim döneminde böyle kısa bir süre uygulaması yapılmamıştır. Bu bile objektif davranılmadığını gösterir. Ayrıca yargı teşkilatındaki küçük birimlerde, yani az sayıda hakim ve savcıların görev yaptıkları yerlerde yapılacak sayımlar, orada kullanılan oyların sahiplerinin tahmin ve buna göre çeşitli tavırlara muhatap olma sakıncasını da taşımaktadır.

* Hakimler ne anlatıp “Beni seçin” diyecekler? Karışık görünüyor...
Genç arkadaşlarımızın yerine kendimi koyuyorum, ‘Ne yapardım’ diyorum. Önce karar vereceksiniz, sonra kendinizi tanıtacaksınız. Ama propaganda yasağı da var. Nasıl olacak bu? Oy verecek arkadaşlarımız adayı nasıl tanıyacaklar? İsme veya birilerinin kulağına fısıldamasıyla mı oy kullanacaklar? Normal bir seçim sistemi değil.


Keşke HSYK toplantıları canlı yayında izlenebilse

* Sizden torpil isteyenlerle ilgili bir takım isimler ortaya atıldı. Kim olduklarını açıklayacak mısınız?
Bana güvenerek bir takım kişilerle ilgili refere oldular. Kendilerinin rıza ve talepleri olmaksızın açıklamanın yakışık almayacağını düşünüyorum. Bu ülkenin gerçeği. Acaba bakanlıktaki tetkik hakimlerinden, bakanlara kadar refere olma durumu yok mu? Her yerde var. Aksini söylemek yalandır.

* Herkes torpil istiyor yani?
Ben bunu torpil olarak değerlendirmiyorum, yanlış bir tabir. Torpilde muhakkak surette, “Bu böyle olsun” iradesinin yansıması söz konusudur. Bu ise öyle değil, “Ben bu kişiye güveniyorum. Durumunu değerlendirir misiniz?” anlamındadır. Ama karar verecek kuruldur, öyle de oldu.

* “Torpil olmadı” diyorsunuz?
Keşke imkan olabilseydi de Meclis çalışmalarında olduğu gibi Kurul toplantıları da kamera ile yansıtılabilseydi. Kendi içimizde de nasıl tartışmalar, değerlendirmeler yapıldığını kamuoyu görseydi, çok daha iyi anlardı. Bizim dönemimizde HSYK’da hiçbir grubun, kişinin çalışmalara etkisi olmamıştır. Vicdanlarımızı bir tarafa koyup, bir hakim veya savcı arkadaşımızın aleyhine-lehine uygulama yapmamız söz konusu olamaz. Arkadaşlarım çeşitli sıkıntılarla mesleklerini sürdürüyorlar. Tüm hakim ve savcılar özel yaşamlarında dahi “Mesleğime zarar gelmesin” endişesini taşırlar.

* HSYK toplantılarında ‘İçerde kavga var’ havası çıkıyor. Neler yaşanıyor çok merak ediyorum?
Dışarıdaki bir takım sıkıntıların içeriye yansımadığını söylemek yanlış olur. Ama belli yaşa ulaşmış, nezaket kurallarına uymak zorunda olan insanlarız. O bağlamda kesinlikle bunun dışına çıkıldığını söylemek mümkün değil.

* Birbirinize karşı naziksiniz yani?
Evet ama zaman zaman Meclis’tekine benzer tartışma ortamlar da oluyor.

* Kavga mı çıkıyor?
Kavga değil de, sözlü olarak. Zaman zaman yaşadık.

Daha yapacaklarım var

HSYK’ya yeniden aday olup olmamak konusunda henüz karar vermedim. “İstifa edecek misiniz” diye soranlar da var. Ama bizim bitirmemiz gereken görevler var. Kitap yazıp yazmama konusunda da karar vermedim. Ama imkanım olursa yaşadıklarımı paylaşmak isterim.

VATAN

18 Eylül 2010 - 10:27:23
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:15Kütahya'da trafik kazaları: 1 ölü, 13 yaralı
18:34Enerji Bakanı ölümden döndü
18:14İdris Arslan ile Yeşil arkadaşmış
18:01Prof. Özbudun: Bu ilk adım
17:56Ali Nesin'den 12 Eylül'e suç duyurusu
17:25Özgüven, Bergama ACM'de yargılanacak
17:19Çiçek, Türkiye'den 300 bin Euro istiyor
17:12Danıştay Başsavcılığı'na Turgut Candan seçildi
17:10Ehliyetsiz sürücü, anne ve 2 kızını ezdi
17:05Tavşanlı Belediye Başkanı Güler'e saldırı
17:02Erdoğan'a teşekkür, Fransa'ya siyah çelenk
17:01"Muzaffer Tekin ile Alparslan tanışıyor"
16:59PKK, Hakkari'deki katliamı reddetti!
16:58Stalin, üç şehrimizi bombalamayı planlamış
16:38O makam aracını Kulalı işadamı satın aldı
16:09Üniversitede tek tip uygulama kalkıyor
16:02Akdamar'daki ayin Ermenistan'ı karıştırdı
15:39Kendine gelen Zeynep yürek sızlattı
14:58Uncular, Pakistan'a 360 ton un gönderdi
14:46Vali Mutlu: BDP'nin boykot çağrısı acınası
14:44'Okul boykotu çocukların psikolojisini sarsar'
14:28Malazgirt'te 2 kişi PKK'ya yardımdan tutuklandı
14:20Kamışlı'da tutuklanan Türk şoförlerin durumu
14:16Boykot Hakkari'de tuttu
13:57Minibüsü bomba ile patlattılar
13:56Eğitim Bir Sen'den boykot çağrısına tepki
13:47Suriye'de 5 gündür esir muamelesi görüyorlar
13:35EDP'den darbecilere suç duyurusu
13:27Şahinkaya yolsuzlukları, TBMM'ye geliyor
13:18Bomba ihbarı yapılan uçak 5 saat rötar yaptı
Daha fazla haber göster
13:07Hâkim ve savcılara yol açıldı, YARSAV harekette
12:48Emniyet artık cep'ten uyarıyor
12:47Şahin, Faig Bağirov'u kabul etti
12:24İdris Arslan: Oğluma cin musallat oldu
12:17TAREKS'ten Pakistan'a 7 TIR dolusu gıda yardımı
11:53Tansel Çölaşan'a: Halka kinini dışa vuruyor
11:51Erdoğan'dan Zeynep'e destek telefonu
11:18Kopya skandalındaki 17 güvenlik açığı
11:03Zorla boykot yaptırmak isteyen 3 kişi gözaltında
10:51Diyarbakır'da 'eğitimi boykot'una uyulmadı
10:46PKK'dan 'eylemsizliğe devam' açıklaması
10:31General baskısı savcıyı pes ettirdi
10:17Gül: Herkes Türkiye'nin gayretlerini destekliyor
10:14'Yeni bir Türkiye ortaya çıkacak!'
10:05Faysal: Türkiye Avrupa'nın sağlıklı adamı
09:59Kopya çetesinde 4 kişi tutuklandı, 13 kişi kayıp!
09:4628 Şubat'a yargı yolu açık
08:45"Babam, 'Türkiye büyük güç olacak' derdi"
08:1354 STK, Diyarbakır'dan PKK'yı uyardı
08:08Gül, Türk vatandaşlarla bir araya geldi
08:07Sınavlara 'takı' yasağı
08:04Üç otoyolda daha nakit gişeleri kaldırıldı
07:50İstanbul Boğazı transit geçişlere kapatıldı
07:43Gül: Çocuklar okul boykotuna alet edilmesin
00:01Papazların amacı ayin mi, provokasyon mu?
23:53Kopya davasında 4 tutuklama kararı çıktı
21:19Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'a geldi
17:40Zeynep bebeğin son durumu
17:03MARET ürünlerinde de bakteri çıktı
16:56Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl sonra ilk nişan töreni
16:40KPSS'de full çeken asker ve yakınları
16:10Güvenlik Zirvesi'nde neler konuşuldu?
15:16Kur'an'a karşı ABD bayrağı yaktılar
15:03Şemdinli'de minibüse bombalı saldırı
14:17Şahin: Kopya çekenler insanlık suçu işledi
14:15Erdoğan başkanlığındaki güvenlik zirvesi başladı
14:09Akdamar'da 95 yıl sonra ilk ayin hoparlörden
13:56Hakkari'deki saldırıyı Öcalan da eleştirdi
13:43Akdamar Kilise'nde ayin başladı
13:41Öğretim elemanlarının KPSS çetesi çökertildi
13:09Ağrı'da çatışma: 5 kişi hayatını kaybetti
12:38Mayınlı saldırı ile ilgili iki yeni bilgi
12:06KPSS çetesinden 19 kişi adliye çıkarılacak
12:05YAŞ mağdurları hesap soracak
11:34Akdamar kilisesinde tarihi ayin başladı
10:18Menderes'in idamına bahane 10 konuşma
09:57Rus kuklası Kadirov'dan Türkiye'ye şok suçlama
09:46KPSS çetesi teknolojide sınır tanımamış
09:41Askerlerin posterli sivil toplantısını polis bastı
09:31Askerliği sona erdi sivil cezaevine gitti
18:29Virüslü hamburger iddiasını yalanladı
18:24"Ayin yapmak isteyen için birçok kilisemiz var"
17:15Mehmetçik yaralı PKK'lıyı saatlerce taşımış
16:49İskenderun ve Dörtyol saldırıları aynı elden
16:33Belediyenin evi, 2 aydır bombacıların elindeymiş
15:40Suçlu bulundu, BDP hâlâ devleti suçluyor
14:50İstanbul'da Pazartesi toplu taşıma ücretsiz
14:49Dörtyol'da emniyet tedbirleri artırıldı
14:46Afyon, İKÖ'ye ev sahipliği yapacak
14:17Adana Valisi'nden Gaziler Günü mesajı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Zeynep’in “Şirin” sevdası
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Artçılar Devam Ediyor”
 
 
Aliya RAHTE
Şeriat Hukuk Demekse Gelmeli
 
 
Fahrettin DAĞLI
Empati yapmak
 
 
Sami NOGAY
Okullar açılırken eğitim sorunları
 
 
 
 
PKK'dan 'eylemsizliğe devam' açıklaması
 
Reyting uğruna tecavüze övgü
 
Şevket Kazan zulmün âlâsını yapmış
 
ABD askeri zevk için öldürmüş
 
Sınavlara 'takı' yasağı
 
 
 
 
 
 
Dikenler arasında güller göreceksin şaşma! Gülleri derlemeye bak dikenlerle uğraşma!
Hz. Mevlana
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.488
1.498
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.307 2.350
 
 Altın
61.62 62.00
 
 IMKB
63862  
 
 
Önceden işçi ve memur vardı, şimdi yoksulluk...
 
'Türkiye'de, 'yoksulluk' söylemi siyasete yeni girdi' diyen sosyolog Üstündağ, ekledi: 'Daha önce işçiler, emekliler ve memurlar gibi kategoriler vardı. Bugün herhangi bir mağduriyetinizi kamusal alanda görünür kılmak için sürekli yoksulluktan söz etmeniz gerekiyor.
 
 
 
 
  İşadamı Hüseyin Ekseli’yle evli ödüllü yazar Anna Nikolskaya, “Kocam beni aldatıyor ve dövüyor” diyerek dava açtı.  
 
 
 
  Bugüne kadar kendi deyimiyle ‘kumar masalarına servet bırakan’ Serdar Ortaç, tutkusundan vazgeçemiyor. Geçen hafta Kıbrıs’ta sahne aldığı Cratos Otel’de 450 bin dolarından olan Ortaç, kaybını aynı otelde konser vererek çıkaracak    
 
 
 
 
Sumela ve Akdamar'daki tarihi mabetlerin Hıristiyanların ibadetlerine açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Olumlu buluyorum. Türkiye'nin zengin mozayiği içinde gayet normal gelişmeler.
 
Şiddetle karşıyım. Bunlar ülkemizi bölmek isteyen ihanet çevrelerinin planların bir parçası.
 
Gelsinler ama dikkatli olalım, milletçe papazı bulmayalım!
 
Fikrim yok.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin