DOLAR 1.498 - EURO 1.959 - ALTIN 62.00 - IMKB 63862
Salı 21 EYLÜL 2010
Abdulhamid Han Hazretleri Futbol terörü bu kez Antep'te hortladı PKK'nın eğitim boykotu sonuçsuz kaldı Gül'ün "özür dileyin" restini Peres anlattı Enerji Bakanı ölümden döndü Borsa, günü rekor seviyede kapattı Dolar günü 1,494; euro 1,953 TL'den kapattı İdris Arslan ile Yeşil arkadaşmış Prof. Özbudun: Bu ilk adım Ali Nesin'den 12 Eylül'e suç duyurusu habertaraf.com
 
 
 
'İslam-demokrasi uyumunun örneği: Türkiye'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
MHP ve senaryolar
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Abdulhamid Han Hazretleri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yandaşa yandaş demenin hükmü
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Halka küfretmeye devam edecek misiniz?
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Tansel Hanım’ın, 21 milyon lirası var mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
MİT'te kadın ajanlar sahaya iniyor
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Neden üç Kürt’ten ikisi AK Parti’ye oy veriyor?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kılıçdaroğlu; ya kılıcı çeker ya çeker gider
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ya yüzde 58 hayır çıksaydı?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bahçesiz
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Anadilde eğitim
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Kafkas İslam Ordusu geliyor
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
İşsizler ve kadınlar AKP'ye okumuşlar CHP'ye oy verdi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül'ün mesajı: PKK'ya destek vermeyin
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Haftanın bilmecesi
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Zamanında hata yapanlar, şimdi de başkalarını hata yapmakla suçluyor
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Hayasız alçaklar!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Biraz sıkar değil mi?
 
 
Sabah
Şeref OĞUZ
Gandi Kemal Türk yoksulunu Hint fakiriyle karıştırıyor
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
"Saadet için birlik"
 
 
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Fahrettin DAĞLI
 
Ahmet ÖZCAN
 
Sami NOGAY
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
66. maddeye Hrant Dink ayarı
 
 
 
AİHM'in, Türkiye'yi mahkum ettiği 'Dink kararında', Yargıtay'ın 'Türklük' tanımını eleştirmesi polemik yarattı. Karara itiraz edilmeyecek olması da yeni anayasada 'Türklük tanımı' değişecek mi sorusunu gündeme taşıdı
 
AİHM'in Türkiye'yi mahkum ettiği Hrant Dink kararında yer alan, Yargıtay'ın 'Türklük' yorumuna yönelik ağır eleştiriler, yeni anayasa hazırlıkları öncesi polemik yarattı. Yargıtay'ın, anayasa ve TCK hükümlerini referans göstererek 'Türklüğü aşağılama' suçundan verdiği karardaki tanımın, AİHM tarafından 'azınlıkları dışlayan anlayış' olarak değerlendirilmesi, 'Türklük tanımının yeni anayasadan çıkarılması' tartışmalarını doğurdu. Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen 'karara itiraz etmeyeceğiz' açıklaması görüş ayrılıklarını daha da alevlendirdi.
AİHM, Dink kararında Türkiye'yi haksız bulurken, mahkumiyeti onayan Yargıtay'ın Türklük yorumunu eleştirmişti. Mahkeme, Yargıtay'ın 'Türklük' kavramını 'dinsel, tarihsel ve dilsel' perspektiften yorumlayarak, 'uluslararası antlaşmalarla tanınmış veya tanınmamış tüm dinsel, dilsel ve etnik azınlıkları dışladığı' değerlendirmesini yaptı.

İKİ MADDE DEĞERLENDİRİLDİ
Yargıtay'ın yerel mahkemeden gelen Dink kararını onarken yaptığı değerlendirmeler ise anayasanın 66 ve Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddelerindeki Türklükle ilgili ifadelere dayanıyordu. AİHM'in, Yargıtay'ın yorumuna katılmaması ve konum olarak Türkiye'deki mahkemelerin üzerinde yer alması, 'AİHM'in yaptığı eleştiri çerçevesinde Türklük tanımı değişerek, azınlıklara da anayasada atıf mı yapılacak?' sorularını beraberinde getirdi. Anayasanın 66. maddesinde yer alan tanımda, 'Türk Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür' ifadesi yer alıyor.

BAHÇEKAPILI DA SÖYLEMİŞTİ
Açılım çerçevesinde, dağlardaki Türklükle ilgili yazıların kaldırılması, öğrencilerin and okumaması gibi taleplerle birlikte, 66. maddedeki Türklük tanımının da değiştirilmesi talebi dile getirilmişti. 301. maddedeki değişikliğin ardından alevlenen tartışmalar sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, 'Anayasayı değiştireceğiz, vatandaşlıktaki Türklük tanımını kaldıracağız. Yoksa demokratikleşmeyi yapamayız. Herkes kendi etnik kökenini ifade edebilecek ve üst kimlik olarak 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım' diyecek. Bu sorunu çözer' demişti. BDP ise değişiklik teklifinde, anayasanın başlangıç bölümüyle birlikte 66. maddenin de değiştirilmesini talep etmişti.

DEĞİŞME İHTİMALİ DOĞDU
AİHM'in, Dink kararında Türkiye'yi 133 bin euro tazminata mahkum etmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı karara itiraz edilmeyeceğini açıklamıştı. Bu durumda, Türklük ile ilgili AİHM'in yaptığı değerlendirmelere de Türkiye itiraz etmemiş olacak. Bu da AİHM kararlarına uyma zorunluluğu nedeniyle, anayasadaki Türklük tanımının değiştirilmesi ihtimalini beraberinde getirdi. AİHM'in, Türklük ile ilgili yorumlarının tam yeni anayasa hazırlıklarının başlayacağı bir döneme rastlaması da kafaları karıştıran bir başka nokta. Şimdi 'Yeni anayasa hazırlanırken, Türklük tanımı değişecek mi?' sorusuna yanıt aranıyor.

KARAR SONRASI 3 GORUS
'Türk' yerine 'Türkiye' devleti ifadesi kullanılabilir
Hikmet Sami TÜRK (ESKİ ADALET BAKANI): Anayasamızdaki tanımda etnik köken ayrımı söz konusu değil. Ancak, tüm yanlış anlamaları da ortadan kaldırmak için 66. maddedeki 'Türk Devleti' ifadesi yerine 'Türkiye Devleti' ifadesi kullanılabilir. 1924 Anayasası'nda 'Türkiye ahalisi' kullanılmış ve 1945'teki Öztürkçeleştirme sırasında 'Türkiye'de' denilmiştir. 1961 ve 1982 anayasalarında aynı olan 'Türk Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür' fıkrasındaki 'Türk Devleti' ifadesinin 'Türkiye Devleti' olarak kullanımı daha uygundur. Ama kesinlikle bu maddedeki ifadeler bir etnisiteye işaret etmez. Futbolcular Aurelio ve Yattara örneklerinde olduğu gibi, onların da etnik durumlarına bakılarak Türk vatandaşlığına geçişleri engellenmemiştir.

Anayasadaki tanım azınlık haklarını ihlal etmiyor
Av. Erdem AKYÜZ (HUKUKUN EGEMENLİĞİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI): AİHM'in, Türkiye'nin anayasası veya yasalarındaki tabir ve yorumlarla ilgili düzeltme, yanlış bulma gibi bir hakkı yok; sadece mahkemelerin kararını değerlendirebilir. Türkiye'deki Türklük tanımı, azınlıkların haklarını ihlal edici bir keyfiyet içermiyor. Azınlıklar da Türk vatandaşlarının sahip olduğu haklara sahip. AİHM'in Dink'in yargılanmasıyla ilgili kararı üzerinde farklı yorumlar yaparak anayasanın ilgili maddesinde değişikliği gündeme getirmek doğru olmaz. Ancak, başta AB yetkilileri olmak üzere kimi çevreler, bunları talepleri için elini güçlendirici unsurlar olarak görüyor. Siyasi iktidar ve hukukçular, bunun yanlışlığını ifade ederse Türkiye kazanır.

Türklük tanımı, ırki içerikli
Av. Erdal DOĞAN: 66. maddenin vatandaşlık tanımını 'Türk' olarak nitelendirmesi, milyonlarca insanı rahatsız etmektedir. Maddenin 'Türk Devleti' diye başlayan cümlesinin ardından gelen tanımlama ırki tanım içerir. Hukuki bir vatandaşlık tanımının ırk ve din vurgusu yapmayan, herkesi kapsayan bir tanım olması gerek. AİHM'in kararı, yaşam hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlali ile Türk ırkı tanımının ördüğü duvarların AİHM'in ilgili maddelerini ihlal ettiğine hükmetmiştir. Bu kararla Türkiye'nin vatandaşlık tanımını değiştirmesi ve herkesi kapsayacak şekilde yapması gerekir. Görevini yerine getirmeyen Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ndeki rolü tartışmaya açılabilir. Verilen karar uzlaşma değil, bir ihlal kararıdır. Kararın gerekçeli yazımı sonrası bu konular daha açıklığa kavuşacak.

ANAYASANIN 66. MADDESİ  NE DİYOR?
Türk Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür. Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarda kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkartılamaz...

TCK 301. MADDE NE DİYOR?
Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni veya TBMM'yi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz. Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanı'nın iznine bağlıdır.

Hakkı KURBAN/AKŞAM

18 Eylül 2010 - 07:13:34
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:15Kütahya'da trafik kazaları: 1 ölü, 13 yaralı
18:34Enerji Bakanı ölümden döndü
18:14İdris Arslan ile Yeşil arkadaşmış
18:01Prof. Özbudun: Bu ilk adım
17:56Ali Nesin'den 12 Eylül'e suç duyurusu
17:25Özgüven, Bergama ACM'de yargılanacak
17:19Çiçek, Türkiye'den 300 bin Euro istiyor
17:12Danıştay Başsavcılığı'na Turgut Candan seçildi
17:10Ehliyetsiz sürücü, anne ve 2 kızını ezdi
17:05Tavşanlı Belediye Başkanı Güler'e saldırı
17:02Erdoğan'a teşekkür, Fransa'ya siyah çelenk
17:01"Muzaffer Tekin ile Alparslan tanışıyor"
16:59PKK, Hakkari'deki katliamı reddetti!
16:58Stalin, üç şehrimizi bombalamayı planlamış
16:38O makam aracını Kulalı işadamı satın aldı
16:09Üniversitede tek tip uygulama kalkıyor
16:02Akdamar'daki ayin Ermenistan'ı karıştırdı
15:39Kendine gelen Zeynep yürek sızlattı
14:58Uncular, Pakistan'a 360 ton un gönderdi
14:46Vali Mutlu: BDP'nin boykot çağrısı acınası
14:44'Okul boykotu çocukların psikolojisini sarsar'
14:28Malazgirt'te 2 kişi PKK'ya yardımdan tutuklandı
14:20Kamışlı'da tutuklanan Türk şoförlerin durumu
14:16Boykot Hakkari'de tuttu
13:57Minibüsü bomba ile patlattılar
13:56Eğitim Bir Sen'den boykot çağrısına tepki
13:47Suriye'de 5 gündür esir muamelesi görüyorlar
13:35EDP'den darbecilere suç duyurusu
13:27Şahinkaya yolsuzlukları, TBMM'ye geliyor
13:18Bomba ihbarı yapılan uçak 5 saat rötar yaptı
Daha fazla haber göster
13:07Hâkim ve savcılara yol açıldı, YARSAV harekette
12:48Emniyet artık cep'ten uyarıyor
12:47Şahin, Faig Bağirov'u kabul etti
12:24İdris Arslan: Oğluma cin musallat oldu
12:17TAREKS'ten Pakistan'a 7 TIR dolusu gıda yardımı
11:53Tansel Çölaşan'a: Halka kinini dışa vuruyor
11:51Erdoğan'dan Zeynep'e destek telefonu
11:18Kopya skandalındaki 17 güvenlik açığı
11:03Zorla boykot yaptırmak isteyen 3 kişi gözaltında
10:51Diyarbakır'da 'eğitimi boykot'una uyulmadı
10:46PKK'dan 'eylemsizliğe devam' açıklaması
10:31General baskısı savcıyı pes ettirdi
10:17Gül: Herkes Türkiye'nin gayretlerini destekliyor
10:14'Yeni bir Türkiye ortaya çıkacak!'
10:05Faysal: Türkiye Avrupa'nın sağlıklı adamı
09:59Kopya çetesinde 4 kişi tutuklandı, 13 kişi kayıp!
09:4628 Şubat'a yargı yolu açık
08:45"Babam, 'Türkiye büyük güç olacak' derdi"
08:1354 STK, Diyarbakır'dan PKK'yı uyardı
08:08Gül, Türk vatandaşlarla bir araya geldi
08:07Sınavlara 'takı' yasağı
08:04Üç otoyolda daha nakit gişeleri kaldırıldı
07:50İstanbul Boğazı transit geçişlere kapatıldı
07:43Gül: Çocuklar okul boykotuna alet edilmesin
00:01Papazların amacı ayin mi, provokasyon mu?
23:53Kopya davasında 4 tutuklama kararı çıktı
21:19Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'a geldi
17:40Zeynep bebeğin son durumu
17:03MARET ürünlerinde de bakteri çıktı
16:56Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl sonra ilk nişan töreni
16:40KPSS'de full çeken asker ve yakınları
16:10Güvenlik Zirvesi'nde neler konuşuldu?
15:16Kur'an'a karşı ABD bayrağı yaktılar
15:03Şemdinli'de minibüse bombalı saldırı
14:17Şahin: Kopya çekenler insanlık suçu işledi
14:15Erdoğan başkanlığındaki güvenlik zirvesi başladı
14:09Akdamar'da 95 yıl sonra ilk ayin hoparlörden
13:56Hakkari'deki saldırıyı Öcalan da eleştirdi
13:43Akdamar Kilise'nde ayin başladı
13:41Öğretim elemanlarının KPSS çetesi çökertildi
13:09Ağrı'da çatışma: 5 kişi hayatını kaybetti
12:38Mayınlı saldırı ile ilgili iki yeni bilgi
12:06KPSS çetesinden 19 kişi adliye çıkarılacak
12:05YAŞ mağdurları hesap soracak
11:34Akdamar kilisesinde tarihi ayin başladı
10:18Menderes'in idamına bahane 10 konuşma
09:57Rus kuklası Kadirov'dan Türkiye'ye şok suçlama
09:46KPSS çetesi teknolojide sınır tanımamış
09:41Askerlerin posterli sivil toplantısını polis bastı
09:31Askerliği sona erdi sivil cezaevine gitti
18:29Virüslü hamburger iddiasını yalanladı
18:24"Ayin yapmak isteyen için birçok kilisemiz var"
17:15Mehmetçik yaralı PKK'lıyı saatlerce taşımış
16:49İskenderun ve Dörtyol saldırıları aynı elden
16:33Belediyenin evi, 2 aydır bombacıların elindeymiş
15:40Suçlu bulundu, BDP hâlâ devleti suçluyor
14:50İstanbul'da Pazartesi toplu taşıma ücretsiz
14:49Dörtyol'da emniyet tedbirleri artırıldı
14:46Afyon, İKÖ'ye ev sahipliği yapacak
14:17Adana Valisi'nden Gaziler Günü mesajı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Zeynep’in “Şirin” sevdası
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Artçılar Devam Ediyor”
 
 
Aliya RAHTE
Şeriat Hukuk Demekse Gelmeli
 
 
Fahrettin DAĞLI
Empati yapmak
 
 
Sami NOGAY
Okullar açılırken eğitim sorunları
 
 
 
 
PKK'dan 'eylemsizliğe devam' açıklaması
 
Reyting uğruna tecavüze övgü
 
Şevket Kazan zulmün âlâsını yapmış
 
ABD askeri zevk için öldürmüş
 
Sınavlara 'takı' yasağı
 
 
 
 
 
 
Dikenler arasında güller göreceksin şaşma! Gülleri derlemeye bak dikenlerle uğraşma!
Hz. Mevlana
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.488
1.498
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.307 2.350
 
 Altın
61.62 62.00
 
 IMKB
63862  
 
 
Önceden işçi ve memur vardı, şimdi yoksulluk...
 
'Türkiye'de, 'yoksulluk' söylemi siyasete yeni girdi' diyen sosyolog Üstündağ, ekledi: 'Daha önce işçiler, emekliler ve memurlar gibi kategoriler vardı. Bugün herhangi bir mağduriyetinizi kamusal alanda görünür kılmak için sürekli yoksulluktan söz etmeniz gerekiyor.
 
 
 
 
  İşadamı Hüseyin Ekseli’yle evli ödüllü yazar Anna Nikolskaya, “Kocam beni aldatıyor ve dövüyor” diyerek dava açtı.  
 
 
 
  Bugüne kadar kendi deyimiyle ‘kumar masalarına servet bırakan’ Serdar Ortaç, tutkusundan vazgeçemiyor. Geçen hafta Kıbrıs’ta sahne aldığı Cratos Otel’de 450 bin dolarından olan Ortaç, kaybını aynı otelde konser vererek çıkaracak    
 
 
 
 
Sumela ve Akdamar'daki tarihi mabetlerin Hıristiyanların ibadetlerine açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Olumlu buluyorum. Türkiye'nin zengin mozayiği içinde gayet normal gelişmeler.
 
Şiddetle karşıyım. Bunlar ülkemizi bölmek isteyen ihanet çevrelerinin planların bir parçası.
 
Gelsinler ama dikkatli olalım, milletçe papazı bulmayalım!
 
Fikrim yok.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin