DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Pazar 19 EYLÜL 2010
STK'lar darbecilerin yargılanması için yürüdü Kırıkkale'de kaza: 1 ölü, 4'ü çocuk 7 yaralı Irak petrolü Suriye'den Akdeniz'e ulaşacak Zeynep bebeğin son durumu Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl sonra ilk nişan töreni Karadeniz'in en güvenli 3 ili Bucaspor-GS maçını 12 bin kişi kaçak izlemiş Güvenlik Zirvesi'nde neler konuşuldu? Güney Afrika'da minibüs faciası: 22 ölü Kur'an'a karşı ABD bayrağı yaktılar habertaraf.com
 
 
 
Erdoğan'ın en önemli sırrını açıkladı
 
 
 
 
Nidayi SEVİM
Beyoğlu S.O.S veriyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
İsmet Özel'in doğum günü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Bu yaz “şeriat” gelebilir!
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Gözlerim bağlı sorgulandım
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Alkolsüz şampanya içiyor ama caz dinlemiyor. Niye?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Darbeler mağduru bir Cumhurbaşkanı
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Bu filmi sakın kaçırmayın!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
İsmini 8 dakikada yazabilen genç
 
 
Radikal
Joost LAGENDIJK
Sonsuza dek Hrant
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Eksik olan ne?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İçimizdeki İsrail
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Yarın terör yeniden başlayacak mı?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül: Terör örgütü içinde bağımsız gruplar var
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mayını kimin patlattığının ne önemi kaldı?
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Gazeteciyi linç etmek
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
CHP'yi karıştıracak şok iddia!
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
12 Eylül mağduru olarak Abdullah Gül
 
 
 
 
Abdurrahman DİLİPAK
 
Serdar AYDIN
 
Necmettin EVCİ
 
Ahmet ÖZCAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
 
 
Bahçeli "evet" diyen vatandaşları suçladı
 
 
 
ANKARA- MHP Genel Başkanı Bahçeli, referandumda 'evet' diyen vatandaşları suçladı.
 
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandumdan dört gün sonra yeni bir değerlendirme yaptı. Referandumda 'evet' oyu veren vatandaşları suçlayan Bahçeli, anayasa değişikliğine 'evet' diyenleri yaşanacak telafisi olmayan olumsuz gelişmelerin sorumlusu ilan etti.

Bahçeli, terör olaylarına karşı teşkilatların dikkatli olmasını isteyerek, özellikle milliyetçi-ülkücüleri, tahrik ve provokasyonlarla olayların içine çekmeye çalışanlara fırsat verilmemesi ve hiçbir kavganın tarafı olunmamasını istedi.

Teşkilatlara bir genelge gönderen Bahçeli, Türkiye'nin çok kritik ve sancılı bir döneminde referandumun yapıldığını savundu. Partilerinin, milletin referandumla verdiği mesajı aldığını ve sonuçla ilgili kapsamlı bir analiz sürecini başlatarak; mesajlarını, düşüncelerini, beklentilerini ve nasıl bir Türkiye hedeflediğini millete daha iyi anlatabilmek amacıyla tüm karar mekanizmalarını harekete geçirdiklerini dile getiren Bahçeli, "Ortaya çıkan sonuç, partimizin yetkili organlarınca derinlemesine tartışılacak ve milletimize ulaşma noktasında yaşadığımız tecrübeler ve uygulamalar yeni dönemin gelişmeleri de dikkate alınarak kısa süre içinde bütün boyutlarıyla yeniden ele alınıp değerlendirilecektir. Milliyetçi Hareket Partisi'nin tüm teşkilatları ve mensupları üzerlerine düşen vazifeyi yerine getirmiş; ancak buna rağmen eksik kalınan, yetersiz olunan alanların kararlılıkla tespiti ve teşhisi için yoğun bir çalışma dönemine girilmiştir." dedi.

Vaktinde ya da erken yapılacak milletvekilliği genel seçiminin tüm hazırlıklarının bir an önce tamamlanacağını ve partilerinin iktidar yolunda azimle yürüyeceğini dile getiren Bahçeli, partilerinin tercihi olan hayır oylarını benimseyen ve destekleyenlere teşekkür etti.

"Saygı duymak durumunda olduğumuz bu kararla birlikte, ülkemiz için kaygılandığımız çok vahim bir sürecin kapıları ardına kadar açılmış, uzunca bir süreden beridir, Türkiye'nin içine savrulduğu çok kaygan ve sisli bir süreç daha da tehlikeli bir boyut kazanmıştır." diyen Bahçeli, Anayasa değişikliklerine beklentilerinin hilafına destek veren iradenin, hiç şüphesiz ki yaşanacak telafisi olmayan olumsuz gelişmelerden de sorumluluk ve vebal altına girdiğini ileri sürdü.

"ÜLKE KARMAŞAYA SÜRÜKLENİYOR"

Referandum sonuçlarından cesaret ve cüret kazananların tüm berraklığıyla kendisini göstermeye başladığını savunan Bahçeli, "Vatanımızın bir bölümündeki okullarda boykot kampanyası başlatılmış, demokratik özerkliği talep eden Demokratik Toplum Kongresi temsilcilerinin Ankara'da en üst düzeyde kabul edileceği de ortaya çıkmıştır. Bu da yetmemiş, Başbakan Erdoğan'ın aklında ve hayalinde olan başkanlık sistemiyle ilgili tartışma başlamış ve ülkemiz tekrar bir karmaşaya doğru itilmiştir. Anlaşılmaktadır ki parlamenter sistemle kafasındaki hedefe ulaşmada engeller gören bu zihniyet, tek adamlığa ve otoriter bir yönetime davetiye çıkarabilecek bir yönetim yapısını hayata geçirmenin yollarını aramaya şimdiden koyulmuştur. Referandum sonucunda ortaya çıkan 'evet' ve 'hayır' oylarının dağılımı basit bir oransal durumdan daha çok, ülkemizi baştan başa saran kutuplaşma tespitini teyit eden bir içeriğe de sahip olmuştur. Geniş bir toplumsal mutabakatı gerektiren anayasa değişiklikleri, milletimizin önemli bir bölümü tarafından kabul görmemiş ve uygun bulunmamıştır." diye konuştu.

Yeri gelince aziz dava arkadaşlarımızın hatıralarını istismar eden, yeri gelince de bölücülükten sabıkalılarla kol kola girmekte bir sakınca görmeyenlerin basit siyasi hesapları uğruna girmeyeceği kılık, takmayacağı maske olmadığı, geride kalan referandum sürecinde çok iyi anlaşıldığını iddia eden Bahçeli, milletin, 'evet' ve 'hayır' tercihleri arasında taraf olmaya zorlandığını ve hatta daha ileri gidilerek, tehdit ve şantajlarla referandum kararları etkilenmeye çalışıldığını ileri sürdü. Kamu görevlileri, valiler, kaymakamlar, sermaye grupları, sivil toplum kuruluşları, yandaş medya, sanatçılar, sporcular kanalıyla ve kirli bir propaganda yoluyla siyasi faaliyet gösterdiğini savunan Bahçeli, Başbakanın teşekkür konuşmasını eleştirdi.

"ÜLKÜCÜLER ÜZERİNDEN HEDEFİNE ULAŞAMAYACAK"

Başta Başbakan olmak üzere, iktidar partisinin tüm kadrolarının özellikle MHP'ye gönül veren ve asıl sahibi olan ülkücülere yönelik siyasi mütecaviz niyetlerinin, akılları çelmek için yapılan alçakça oyunlarının, ülkücülere kan kustururken ve hakaret ederken, şimdi dost görünmeye çalışan münafıkça hamlelerinin amacına ulaşamayacağının açık olduğunu ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

"Referandum sonucuyla birlikte, partimiz üzerinde yürütülen kara propagandaya ve Ülkücülerin bir bölümünün MHP'ye oy vermediği yönündeki iftiralara hiçbir dava arkadaşımın itibar etmeyeceğine ve bütün parti mensuplarımızın şer ittifakının tezgâhını işlemez hale getireceğine AKP çok yakın bir zamanda şahit olacaktır. Bu uğurda değerli teşkilat yöneticilerimizin ve Ülkü davasının fedakâr temsilcilerinin üstün bir çaba göstereceğinden asla şüphem yoktur. Ülkücünün yeri de adresi de bellidir ve burası da Cenab-ı Allah'ın izniyle sonsuza kadar Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, partimize gönül vermiş değerli arkadaşlarımızı kandırmak maksadıyla kalleşçe yaptığı siyasi propagandadan bir an önce vazgeçmesini şimdilik ihtaren bildirmek isterim. Aksi takdirde Milliyetçi Hareket Partisi'nin mahremiyetine girerek veya el uzatarak; davamıza yönelik tertibat içinde olmalarının, mensupları üzerinde tuzaklar kurmalarının, acı hatıralarımızı istismar ederek duygusal ifadeler marifetiyle siyasal çıkar sağlamalarının bedeli muhatapları için ağır olacaktır. Bu hususta öncelikle Başbakan Erdoğan olmak üzere, tüm AKP yöneticileri birinci dereceden sorumlu ve mesuldürler."

"AKP İLE HESAPLAŞILACAK GÜNÜ SABIRLA BEKLEYİN"

Güdümlü ve yandaş medya vasıtasıyla partilerinde sorun varmışçasına küstahça haberler yapıldığını, ısmarlama anketlerle kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığını ve MHP'nin önümüzdeki seçimlerde baraj sorunu olduğunun ihanet korosu tarafından seslendirildiğini ileri süren Bahçeli, ancak bütün oyunların nafile ve tüm çabaların beyhude olduğunu belirtti.

MHP'nin güçlü teşkilat yapısı ve gönül veren milyonlarca mensubuyla birlikte hedeflediği iktidara her geçen gün biraz daha yaklaştığını savunan Bahçeli, "Partimize yönelik olarak referandum öncesinden itibaren başlayan ve çok boyutlu yürütülen yoğun ve tehlikeli propaganda titizlikle takip edilecek ve gerekli olduğu hallerde Genel Merkez bilgilendirilerek mahalli düzeyde cevap ve karşılık verilecektir. Ancak dünden ders ve sonuç almış olan partimiz tüm girişimleri püskürtecek ve sonuçsuz bırakacak inanca kudrete, birikime ve aziz millet desteğine sahiptir. Bu kapsamda, tüm teşkilat mensuplarımız Genel Merkez açıklamaları, çalışmaları, genelgeleri, duyuruları dışında hiç kimsenin ya da kesimin beyanlarına itibar etmeyecektir. Uydurulmuş anketlere inanılmayacak ve parti ve mensuplarımıza yönelik psikolojik operasyonlara karşı hazırlıklı olunacaktır. İlave olarak önümüzdeki süreçte tekrar artma tehlikesi olan terör olaylarına karşı dikkatli olunacak, özellikle Milliyetçi-Ülkücüleri tahrik ve provokasyonlarla olayların içine çekmeye çalışanlara fırsat verilmeyecek ve hiçbir kavganın tarafı olunmayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi ve değerli mensupları; çevrilen dolapların, kurulan tuzakların, siyasetin kurnazca ve ahlaksızca tanziminin bir plan dâhilinde yürütüldüğünü görmektedir. Ancak bu karanlık hesabı önce Yüce Allah'ın takdiri bozacak; arkasından da aziz dava arkadaşlarımın inancı ve değerlerine olan bağlılıkları ortadan kaldıracaktır. Partimiz, kaynağı ve gücü ne olursa olsun, nereden ve kimden gelirse gelsin her melaneti, tertibi, saldırıyı yok etmeye hazırdır ve bu konuda büyük bir milli heyecana sahiptir. Ve Milliyetçi Hareket; Türkiye'nin bugünkü sorunlarının aşılması, yılların biriktirdiği yolsuzluk, yoksulluk ve huzursuzluğun yok edilmesi için AKP iktidarıyla hesaplaşacağı günü sabırla beklemektedir." ifadelerini kullandı.

Herkesin ayrım gözetilmeksizin kucaklanacağını; etnik, mezhep, köken ya da bir başka farklılık önemsenmeden her ferde ulaşmak için azami çaba sarf edileceğini vurgulayan Bahçeli, şunları dile getirdi: "Özellikle Milliyetçi-Ülkücü camiaya yönelik kurgulanan ve çok merkezli yürütülen yeni bir tuzakla karşı karşıya bulunulmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi ile Ülkücüler arasına ekilmeye çalışılan fitne tohumlarının yeşermesi konusunda en başta iktidar partisi tarafından ısrarlı bir propaganda takip edilmektedir. Buradaki maksat, Türkiye'nin biricik teminatı ve son kalesi olan Milliyetçi-Ülkücü camiayı ayrıştırmak, zayıflatmak ve iç sorunlarına gömülmüş bir halde etkisiz hale getirmektir. Özellikle siyasi bölücülerin bile, referandum sonrasında parti mensuplarına yönelik doğrudan mesajları bu tespitlerimizi doğrular niteliktedir. Amaç bellidir ve o da Türkiye'yi yıkmaya ve bölmeye çalışanlara karşı dimdik ayakta duran, sonu ne olursa olsun mücadelede kararlı olan Milliyetçi Hareket Partisi'ni içten dağıtmaktır. Bu nedenle, Türkiye'nin çok nazik bu döneminde; duygularımızı, anılarımızı, ülkülerimizi istismar ederek aramıza sızmaya çalışanlara özellikle dikkat edilecek; yönlendirmelere, tahriklere, ajitasyonlara, içten pazarlıklı ve art niyetli tavsiye ve temennilere karşı çok dikkatli olunacaktır."

CİHAN

16 Eylül 2010 - 14:38:32
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

18:07AK Partili Enç: Halkımız tercihini yaptı
16:35Şahin'den dernekçilere "yandaş" uyarısı
15:29Erdoğan'ın en önemli sırrını açıkladı
15:13"Kimse çocuk üzerinden siyaset yapmasın"
15:11Saadet Partisi'nde kongre çağrısı
15:02DP'de Haberal'a karşı Çiller formülü
13:26Atalay: Buç oranı yüzde 30-35'e düştü
13:21Bahçeli: Ertuğrul Ocağı'na ihtiyacımız var
13:19Türkeş'in otomobili 100 bin dolara satılık
13:00İşte CHP'nin danıştığı kılavuz
12:50Başbakan Erdoğan Ankara'ya gitti
12:48Bülent Arınç: Harcımız sağlam
11:04"MHP ve CHP işportacı siyaseti yapıyor"
10:41"Hükümet 42'yi görüyor, onlar 58'i görmüyor!"
10:37Arınç, Devlet Bahçeli ve Yalçın Topçu Söğüt'te
10:07"Millet Menderes'i, biz Ergenekon'u..."
09:12Bağış, U2 konserini anlatıyor
09:02Politikacıya 'terapi' cezası
08:33Gözaltına gelen subaya hanım kahve yaptı
08:18Kılıçdaroğlu Almanya'ya gidiyor
08:06CHP'li Sedefçi Hanefi Avcı'dan şikayetçi
07:51Türkiye ne zaman üçe bölündü?
18:35Arzulanan anayasanın geleceğini söyledi
18:01Ak Parti Samsun, teşkilatını ödüllendirdi
17:51"CHP samimiyet testini kendi içinde deniyor"
16:30BDP'nin okul boykotuna Midyat'tan tepki
15:52Kılıçdaroğlu, Baykal'ın 30'unu 23'e düşürdü
15:39"Terörü uzlaşma ile bitirmek zorundayız"
14:43MHP'den KPSS açıklaması
13:56Pangalos'tan referandum tebriği
Daha fazla haber göster
12:51HAK-PAR'lı Demir: Hedef demokrasi ve iç barış
12:45Bu haber Kılıçdaroğlu'nu çileden çıkardı
12:20SP İl Başkanı'ndan Yalçınkaya'ya tepki
10:49 Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddiaları saçma sapan
10:17Vecdi Gönül'e 12 Eylül şoku!
09:38Baykal ile Sav'ın "koltuk sevdalı" kavgası
09:21Rahşan Ecevit üzüldü, Recai Birgün vazgeçti
09:15Baykal, internetteki videosunu böyle öğrendi
09:07Akşener Cumhurbaşkanı olacak
09:03Kemal bizim için miting yapsana
08:41Rahibe krizinin üzeri örtüldü
20:29Baykal'dan 'hayır' diyen Manavgatlılara teşekkür
20:13Kılıçdaroğlu, polemiğe girmek istemedi
18:27AK Parti'li Sıvacıoğlu oyunu kullandı
18:06Yazıcı: EXPO 2020 adaylığına tam destek
17:44"Şapkadan tavşan çıkarma siyaseti bitti"
17:31Baykal'dan Sav'a jet cevap
16:3925 yıllık CHP'li, 260 üyeyi aldı götürdü
15:51MHP'li Vural: Kaygıları anlıyoruz
15:30Çöpleri CHP genel merkezine getirdiler
15:08"12-17 Eylül 'Demokrasi Haftası' olsun"
15:01"Her BDP görüşmesi öncesi bomba patlıyor"
14:47"Baykal'ın fantezileriyle uğraşacak vaktimiz yok"
13:53İktidar sarhoşluğu ile hazırlamadık
13:52Erdoğan, Özal'ın kabrini ziyaret etti
13:22CHP'li Kart, 'komitacı' sözünün arkasında
12:53Taner Yıldız: Gazi ve şehitler vatanı için öldü
12:22Eroğlu: Gazileri unutmayacağız
12:21Kurtulmuş, büyükelçiye SP'nin farkını anlattı
12:17'MHP, BDP gibi olmak istemiyorsa yumuşamalı'
12:16Pazar günü yeniden referanduma gidecekler
11:44MHP'den, 'hayır' oylarını sahiplenen CHP'ye tepki
11:24Gandi'ye benzerliği Belçikalı bakanı şaşırttı
10:22Böyle konuşma kredin zayıflar
09:45Tehdit varken boykota inanmak safdillik
09:27Erdoğan'dan BDP'ye sert yanıt
08:53CHP'de büyük sürpriz: Baykal...
08:50Baytok: Baykal'ın kütüğü bendeydi
08:33"Neden hep Erdoğan kazanıyor"a cevap
00:43Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
23:08Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt
21:43Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz
17:20Cindoruk'tan tarihî itiraf: 49 yıl geciktik
17:01Giresun'da hayır oylarını paylaşamadılar
16:59CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı değiştirildi
16:49Şahin: Eğitim boykotunun faydası ne?
16:38Erdoğan: %58'i değil %42'yi analiz ediyoruz
16:35EDP, darbeciler için suç duyurusunda bulunacak
16:07Yeni anayasa için uzlaşma çağrısı
15:52"Isparta'da sonuç ne ise Türkiye'de o çıkar"
15:34Ergün: Erdoğan aday olursa ilk turda seçilir
14:39MHP'de hilalci-bozkurtçu kavgası
14:38Bahçeli "evet" diyen vatandaşları suçladı
14:16CHP'li Kart: Partimizde komitacı anlayış var
13:50Erdoğan, Bağımsız Türkiye'yi kabul etti
13:49Şahin: Polatkan ve Zorlu ülkeye katkıda bulundu
13:38AKP İl Başkanı: Kimseyi görevden almayacağız
13:07CHP ve MHP'de toplu istifa
12:56AK Parti'li İpek: Yapılan harcamalar faturalı
12:45Demirtaş, Temizöz davasını izleyecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
Referandum savaşları sonunda cephelerde son durum
 
 
Necmettin EVCİ
Çarpıldılar
 
 
Sami NOGAY
ÖSYM ve METEKSAN ilişkileri
 
 
 
 
Gözaltına gelen subaya hanım kahve yaptı
 
Menderes'in idamına bahane 10 konuşma
 
Mayınlı saldırı ile ilgili iki yeni bilgi
 
Ağrı'da çatışma: 5 kişi hayatını kaybetti
 
Öğretim elemanlarının KPSS çetesi çökertildi
 
 
 
 
 
 
Boş bir çuvalın dik durması zordur.
Benjamin Franklin
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Bağış, U2 konserini anlatıyor...
 
'U2'yu izlediğimiz statta Balyoz'da yapılacakları anımsadım ve ürperdim'
 
 
 
 
  Yanından geçen eski arkadaşlarının seslenmesiyle gerçek adı ortaya çıktı...  
 
 
 
  Türkiye'de 100 bin üzerinde takipçisi olan twitter Türkçe oldu ama bu durum Ece Erken'in pek hoşuna gitmedi.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin