DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Pazar 19 EYLÜL 2010
Washington Post: Yine Erdoğan favori Akdamar kilisesinde tarihi ayin başladı Irak'ta bombalı saldırı: En az 12 ölü İşte organ nakli merkezi açılabilecek iller Engelli kıza tecavüz eden şahıs serbest Arınç, Devlet Bahçeli ve Yalçın Topçu Söğüt'te Menderes'in idamına bahane 10 konuşma "Millet Menderes'i, biz Ergenekon'u..." Rus kuklası Kadirov'dan Türkiye'ye şok suçlama KPSS çetesi teknolojide sınır tanımamış habertaraf.com
 
 
 
Türkiye ne zaman üçe bölündü?
 
 
 
 
Nidayi SEVİM
Beyoğlu S.O.S veriyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
İsmet Özel'in doğum günü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Bu yaz “şeriat” gelebilir!
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Gözlerim bağlı sorgulandım
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Alkolsüz şampanya içiyor ama caz dinlemiyor. Niye?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Darbeler mağduru bir Cumhurbaşkanı
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Bu filmi sakın kaçırmayın!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
İsmini 8 dakikada yazabilen genç
 
 
Radikal
Joost LAGENDIJK
Sonsuza dek Hrant
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Eksik olan ne?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İçimizdeki İsrail
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Yarın terör yeniden başlayacak mı?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül: Terör örgütü içinde bağımsız gruplar var
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mayını kimin patlattığının ne önemi kaldı?
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Gazeteciyi linç etmek
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
CHP'yi karıştıracak şok iddia!
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
12 Eylül mağduru olarak Abdullah Gül
 
 
 
 
Serdar AYDIN
 
Ahmet ÖZCAN
 
Necmettin EVCİ
 
Abdurrahman DİLİPAK
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
 
 
Kavaf: Halkın irade beyanı sevindirici
 
 
 
ANKARA- Devlet Bakanı Kavaf: Halkın (demokrasi konusunda) irade beyanı sevindirici.
 
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Türkiye'de demokrasi standardının giderek yükseldiğini belirterek, "En azından halkımızın bu konudaki irade beyanı sevindiricidir." dedi.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Fatih Üniversitesi Ankara Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu'nun 2010-2011 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Kavaf, ülkelerin, bilginin gücünü kullanarak sürdürülebilir bir büyüme ile daha çok üretim ve refahı hedeflediğine dikkat çekti. Kavaf, "Bu nedenle üniversitelerin önemi her geçen gün daha da artmaktadır." dedi.

Üniversitelerin, dünyanın hemen her ülkesinde toplumsal değişim ve dönüşümün lokomotifi konumunda olduğunu kaydeden Kavaf, "Bu kurumlar toplumların beyni, kalkınmanın itici gücüdür." diye konuştu.

Üniversitelerin toplumu aydınlatmak ve toplumun sesinin duyulmasına öncülük etmek gibi başka misyonları da bulunduğunu aktaran Kavaf, "Üniversiteler bunu yaparken, tek yönlü bir bakış açısının değil, çoğulculuğun-demokrasinin aklın ve bilimin temsilcisi olmalıdır. Memnuniyetle ifade ediyorum ki ülkemizde demokrasinin standartları giderek yükselmektedir. En azından halkımızın bu konudaki iradesi ve irade beyanı sevindiricidir." dedi.

Bu anlamda Türkiye demokrasisinin de dünyadaki gelişmiş demokrasilerin standardına ulaşacağından endişe duymadığını dile getiren Kavaf, "Demokrasi alanındaki ilerlemeler hayatın her alanında, tabi ki eğitimde ve üniversitelerimizde de olumlu yansımasını bulacaktır. Üniversitelerimiz demokrasinin, çoğulculuğun, aklın ve bilimin rehberliğinde, toplumumuzun ortak paydada buluşturulmasında ve sorunların aşılmasında en önemli katkıyı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

Vakıf üniversitelerinin Türk eğitim sistemine büyük katkısı olduğunu söyleyen Kavaf, şöyle devam etti: "15 yıl önce İstanbul merkezli olarak kurulan Fatih Üniversitesi 1997'de Ankara'da meslek yüksek okullarını da açarak kısa sürede akademik camiada önemli ve saygın bir yer edinmiştir. Fatih Üniversitemizin mezunları, hayatın her alanında kendisini gösteren, başarılı kişiler olarak ülkemize katkılarını, üretmiş oldukları yüksek katma değer ile sunmaktadırlar. Bu okullarda öğrenci olmak büyük bir ayrıcalıktır. Ayrıca, meslek eğitimi, ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu alanlara doğrudan nitelikli elemanlar yetiştirmesi nedeniyle son derece önemlidir."

Salondaki öğrencilere, "Hayatınızda yepyeni bir dönem başlıyor." diyerek seslenen Kavaf, "Muhakkak zorluklarla da karşılaşacaksınız. Ancak sorunlarla baş ederken bu okulda almış olduğunuz eğitim, hocalarınızın size aktarmış olduğu tecrübeler sizin en büyük rehberiniz olacaktır." dedi.

Kavaf, "Hepinizin istihdam sürecinde yer alacağınıza inanıyorum. Çünkü hepinize ihtiyacımız var. Fakültemiz, Türkiye'nin ihtiyaçlarına yönelik saha ve klinik çalışmalarıyla çok zengin ve iyi bir eğitim veriyor. Sizler mezun olduğunuzda, doğrudan meslek sahibi olarak hayata atılacaksınız. Çıktığınız yolda hepinize başarılar diliyorum." diye konuştu.

YURTLARDA MAÇ YAYINI

Öte yandan, Bakan Kavaf girişte gazetecilerin sorularını da yanıtladı. "Gençler kahvehanelere gitmesin diye maç yayınlarının bundan sonra yurtlarda da verileceği yönünde haberler yer aldı. Değerlendirmeniz nedir?" sorusu üzerine Kavaf, yurtların bir kısmında bu uygulamanın zaten bulunduğunu aktardı.

Kurumlara gittiğinde çocukların maçları evlerde ya da yurtlarda izlemesi için talimat verdiğini söyleyen Kavaf, "Bu imkanın olmadığı iller için bunu hızla yaygınlaştıracağız. Çocuklarımızı daha kontrolsüz, onlar için zararlı olabilecek mekanlardan uzak tutmak bizim vazifemiz." dedi.

"ÖĞRENCİLERİMİZİN HEM AKLININ HEM DE VİCDANININ AYDINLANMASINA ÖNEM VERİYORUZ"

Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Yiğitoğlu da törende yaptığı konuşmada, 70'in üzerinde ülkeden 700'ün üzerinde öğrencileri bulunduğunu belirtti. Yiğitoğlu, "Bu, Türkiye'deki en çok yabancı ülkeyi barındıran vakıf üniversitesi anlamına geliyor." dedi.

Türkiye'den iş adamlarının da çeşitli ülkelerde üniversiteler açtığını ifade eden Yiğitoğlu, şöyle devam etti: "Nijerya'da üniversite açıldı. Şimdi Kamboçya'da üniversite açılacak. Yani dünya ile artık bütünleşmişiz. O yüzden dünya üniversitesi olmanın gereği çok kaliteli eğitim vermek. Öğretim üyelerimiz, seçme öğretim üyeleridir. Kendisini ispatlamış, bilimsel yönü güçlü hocalardır. O yüzden burada eğitim görmek de öğrenciler açısından büyük bir şanstır."

Hem aklın hem de vicdanların aydınlatılmasına önem verdiklerini kaydeden Yiğitoğlu, "Mezun olan öğrencilerimizin aklı pozitif bilimlerle aydınlanırken, vicdanı da aydın olarak buradan ayrılmalı. Yani vicdanı da merhamet, sevgi, şefkat, ülke sevgisiyle, ülke bütünlüğüne saygılı olmakla yetişmiş olmalarına gayret sarf ediyoruz." diye konuştu.

Fatih Üniversitesi'nin çok köklü bir üniversite olduğunu belirten Yiğitoğlu, bu sene en yüksek puanla öğrenci alımında tıp fakültesinin birinci olduğunu dile getirdi. Yiğitoğlu, "Bu sene ilk defa Hacettepe geçildi. O yüzden zirvelere talip olmuş, işi yüreğinden tutan öğretim üyeleri ile çalışan bir üniversitede okumanın büyük bir şans olduğuna inanıyorum." diye ifade etti.

"GEÇEN YIL 108 ÖĞRENCİMİZ 4 YILLIK FAKÜLTEYE GEÇME İMKANI ELDE ETTİ"

Fatih Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Yüksel Nizamoğlu ise okulun 1997 yılında 29 öğrenci ile eğitim öğretim hayatına başladığını hatırlatarak, "29 öğrenciyle başlayan bu süreç 50 akademisyen, bin 500 öğrenciye kadar ulaştı." diye konuştu.

Üniversitelerin en önemli misyonunu, sanayi ile işbirliği olduğunu vurgulayan Nizamoğlu, öğrencilerin, iş dünyasının ihtiyacını karşılayacak bir donanım ile mezun edilmesinin önemine işaret etti. Nizamoğlu, şöyle devam etti:

"İşte bu kampüsün böyle bir avantajı da var. Bu kampüs OSTİM içinde yer alıyor, sanayi ile işbirliği içinde bulunuyor. Attığımız adımlar da bunu daha iyi bir noktaya getirmeye yönelik. İş dünyasının temsilcilerinden kurduğumuz danışma kurullarımız faaliyet gösteriyor. Her program bazında, iş dünyasın temsilcilerini bir araya getirdiğimiz danışma komitelerimiz var. Bu kurul ve komitelerde programlarımızı, iş dünyasının ihtiyaçlarını masaya yatırıyor, o şekilde geliştirmeye çalışıyoruz."

Nizamoğlu, öğrencilerinin yıl sonundaki birer aylık stajlarla iş dünyasına girme fırsatı elde ettiğine de dikkat çekti. Mesleğe yönelik eğitimlerin birinci öncelikleri olduğunun altını çizen Nizamoğlu, "Diğer taraftan, bu kampüsün öne çıkan bir diğer yanı da dikey geçiş sınavları. Geçen yıl itibariyle 108 öğrencimiz 4 yıllık fakültelere geçme imkanı elde etti." şeklinde konuştu.

Törende, Dikey Geçiş Sınavı ile ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü'ne kayıt yaptıran Doğan Çiftçi ile okuldan mezun olduktan sonra bir firmada işe başlayan Ayşe Öztürk isimli eski mezunlar da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Kavaf, geçen yıl program birincisi olan öğrencilere ödüllerini verdi. Sahneye çıkanlar arasında kız öğrencilerin çok olması Bakan Kavaf'ın dikkatini çekti. Kavaf, bu durumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toplu fotoğraf çekimin ardından, tören sona erdi.

CİHAN

15 Eylül 2010 - 17:13:49
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

11:04"MHP ve CHP işportacı siyaseti yapıyor"
10:41"Hükümet 42'yi görüyor, onlar 58'i görmüyor!"
10:37Arınç, Devlet Bahçeli ve Yalçın Topçu Söğüt'te
10:07"Millet Menderes'i, biz Ergenekon'u..."
09:12Bağış, U2 konserini anlatıyor
09:02Politikacıya 'terapi' cezası
08:33Gözaltına gelen subaya hanım kahve yaptı
08:18Kılıçdaroğlu Almanya'ya gidiyor
08:06CHP'li Sedefçi Hanefi Avcı'dan şikayetçi
07:51Türkiye ne zaman üçe bölündü?
18:35Arzulanan anayasanın geleceğini söyledi
18:01Ak Parti Samsun, teşkilatını ödüllendirdi
17:51"CHP samimiyet testini kendi içinde deniyor"
16:30BDP'nin okul boykotuna Midyat'tan tepki
15:52Kılıçdaroğlu, Baykal'ın 30'unu 23'e düşürdü
15:39"Terörü uzlaşma ile bitirmek zorundayız"
14:43MHP'den KPSS açıklaması
13:56Pangalos'tan referandum tebriği
12:51HAK-PAR'lı Demir: Hedef demokrasi ve iç barış
12:45Bu haber Kılıçdaroğlu'nu çileden çıkardı
12:20SP İl Başkanı'ndan Yalçınkaya'ya tepki
10:49 Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddiaları saçma sapan
10:17Vecdi Gönül'e 12 Eylül şoku!
09:38Baykal ile Sav'ın "koltuk sevdalı" kavgası
09:21Rahşan Ecevit üzüldü, Recai Birgün vazgeçti
09:15Baykal, internetteki videosunu böyle öğrendi
09:07Akşener Cumhurbaşkanı olacak
09:03Kemal bizim için miting yapsana
08:41Rahibe krizinin üzeri örtüldü
20:29Baykal'dan 'hayır' diyen Manavgatlılara teşekkür
Daha fazla haber göster
20:13Kılıçdaroğlu, polemiğe girmek istemedi
18:27AK Parti'li Sıvacıoğlu oyunu kullandı
18:06Yazıcı: EXPO 2020 adaylığına tam destek
17:44"Şapkadan tavşan çıkarma siyaseti bitti"
17:31Baykal'dan Sav'a jet cevap
16:3925 yıllık CHP'li, 260 üyeyi aldı götürdü
15:51MHP'li Vural: Kaygıları anlıyoruz
15:30Çöpleri CHP genel merkezine getirdiler
15:08"12-17 Eylül 'Demokrasi Haftası' olsun"
15:01"Her BDP görüşmesi öncesi bomba patlıyor"
14:47"Baykal'ın fantezileriyle uğraşacak vaktimiz yok"
13:53İktidar sarhoşluğu ile hazırlamadık
13:52Erdoğan, Özal'ın kabrini ziyaret etti
13:22CHP'li Kart, 'komitacı' sözünün arkasında
12:53Taner Yıldız: Gazi ve şehitler vatanı için öldü
12:22Eroğlu: Gazileri unutmayacağız
12:21Kurtulmuş, büyükelçiye SP'nin farkını anlattı
12:17'MHP, BDP gibi olmak istemiyorsa yumuşamalı'
12:16Pazar günü yeniden referanduma gidecekler
11:44MHP'den, 'hayır' oylarını sahiplenen CHP'ye tepki
11:24Gandi'ye benzerliği Belçikalı bakanı şaşırttı
10:22Böyle konuşma kredin zayıflar
09:45Tehdit varken boykota inanmak safdillik
09:27Erdoğan'dan BDP'ye sert yanıt
08:53CHP'de büyük sürpriz: Baykal...
08:50Baytok: Baykal'ın kütüğü bendeydi
08:33"Neden hep Erdoğan kazanıyor"a cevap
00:43Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
23:08Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt
21:43Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz
17:20Cindoruk'tan tarihî itiraf: 49 yıl geciktik
17:01Giresun'da hayır oylarını paylaşamadılar
16:59CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı değiştirildi
16:49Şahin: Eğitim boykotunun faydası ne?
16:38Erdoğan: %58'i değil %42'yi analiz ediyoruz
16:35EDP, darbeciler için suç duyurusunda bulunacak
16:07Yeni anayasa için uzlaşma çağrısı
15:52"Isparta'da sonuç ne ise Türkiye'de o çıkar"
15:34Ergün: Erdoğan aday olursa ilk turda seçilir
14:39MHP'de hilalci-bozkurtçu kavgası
14:38Bahçeli "evet" diyen vatandaşları suçladı
14:16CHP'li Kart: Partimizde komitacı anlayış var
13:50Erdoğan, Bağımsız Türkiye'yi kabul etti
13:49Şahin: Polatkan ve Zorlu ülkeye katkıda bulundu
13:38AKP İl Başkanı: Kimseyi görevden almayacağız
13:07CHP ve MHP'de toplu istifa
12:56AK Parti'li İpek: Yapılan harcamalar faturalı
12:45Demirtaş, Temizöz davasını izleyecek
12:41Kılıçdaroğlu VIP'den geçirilmedi
11:47Kılıçdaroğlu'na bilgi 'BAĞIŞ'lamış
11:47CHP ve MHP'nin itirazı reddedildi
11:05Edirne'de evet diyen köye teşekkür ziyareti
10:02Türk ve Tuğluk, devletin zirvesi ile görüşecek
08:56"Menderes'in kabrine gitmek isterim ama..."
08:44BDP boykotun ucunu kaçırdı
00:38Toplum, önündeki barajı aştı
00:03Evet, siyasal mühendislik değil toplumsal gerçeklik
21:45Kılıçdaroğlu: Parti anayasası istemiyoruz
18:58Muhalefetin tavrına Nasrettin Hoca fıkrası
17:31Saadet Partisi'nden 'Yeni Anayasa Platformu'
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
Referandum savaşları sonunda cephelerde son durum
 
 
Necmettin EVCİ
Çarpıldılar
 
 
Sami NOGAY
ÖSYM ve METEKSAN ilişkileri
 
 
 
 
Gözaltına gelen subaya hanım kahve yaptı
 
Menderes'in idamına bahane 10 konuşma
 
Askerlerin posterli sivil toplantısını polis bastı
 
KPSS çetesi teknolojide sınır tanımamış
 
"Millet Menderes'i, biz Ergenekon'u..."
 
 
 
 
 
 
Boş bir çuvalın dik durması zordur.
Benjamin Franklin
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Bağış, U2 konserini anlatıyor...
 
'U2'yu izlediğimiz statta Balyoz'da yapılacakları anımsadım ve ürperdim'
 
 
 
 
  Yanından geçen eski arkadaşlarının seslenmesiyle gerçek adı ortaya çıktı...  
 
 
 
  Türkiye'de 100 bin üzerinde takipçisi olan twitter Türkçe oldu ama bu durum Ece Erken'in pek hoşuna gitmedi.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin