DOLAR 1.502 - EURO 1.959 - ALTIN 61.89 - IMKB 63862
Pazar 19 EYLÜL 2010
Zeynep bebeğin son durumu Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl sonra ilk nişan töreni Karadeniz'in en güvenli 3 ili Bucaspor-GS maçını 12 bin kişi kaçak izlemiş Güvenlik Zirvesi'nde neler konuşuldu? Güney Afrika'da minibüs faciası: 22 ölü Kur'an'a karşı ABD bayrağı yaktılar "Kimse çocuk üzerinden siyaset yapmasın" Saadet Partisi'nde kongre çağrısı Şemdinli'de minibüse bombalı saldırı habertaraf.com
 
 
 
Erdoğan'ın en önemli sırrını açıkladı
 
 
 
 
Nidayi SEVİM
Beyoğlu S.O.S veriyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
İsmet Özel'in doğum günü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Bu yaz “şeriat” gelebilir!
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Gözlerim bağlı sorgulandım
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Alkolsüz şampanya içiyor ama caz dinlemiyor. Niye?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Darbeler mağduru bir Cumhurbaşkanı
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Bu filmi sakın kaçırmayın!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
İsmini 8 dakikada yazabilen genç
 
 
Radikal
Joost LAGENDIJK
Sonsuza dek Hrant
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Eksik olan ne?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İçimizdeki İsrail
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Yarın terör yeniden başlayacak mı?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül: Terör örgütü içinde bağımsız gruplar var
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mayını kimin patlattığının ne önemi kaldı?
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Gazeteciyi linç etmek
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
CHP'yi karıştıracak şok iddia!
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
12 Eylül mağduru olarak Abdullah Gül
 
 
 
 
Abdurrahman DİLİPAK
 
Serdar AYDIN
 
Necmettin EVCİ
 
Ahmet ÖZCAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
 
 
Post-Referandum, Türkiye-AB İlişkileri
 
 
 
12 Eylül 2010, Türkiye’de siyasal ve sportif açılardan bir dönüm noktasını teşkil etmektedir.
 
Siyasal açıdan otuz yıl önceki askerî darbe sonrasında yapılan Anayasaya dair en kapsamlı değişikliğin oylandığı referandumda geçerli oyların %58’i “evet” çıkmıştır. Spora gelince, ev sahipliğinde on altıncısı düzenlenen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda tarihinde ilk kez final oynayan Türk A Milli Basket Takımı, konuk Amerikan Milli Takımı karşısında 81-64’lük skorla şampiyonadaki tek yenilgisini alırken gümüş madalyayı kazanmıştır.

Bu başarıda kanser tedavisini yarıda keserek takımının başında yer alan Başantrenör Bogdan Tanjevic’in özverisi tüm toplumda takdirle izlenirken Sırp Hoca Türk takımının motivasyonu olmuştur.
Referandum ile kabul edilen Anayasa değişikliğinin bugünden sonra hayatımızda neleri değiştireceğini ise yaşayarak göreceğiz. Referandum sürecinde genelde değişiklik yanlıları ve özelde iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), sözkonusu değişikliklerin Avrupa Birliği (AB) standartlarında olduğundan, Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) gibi revizyon öngörülen kurumların kavuşacakları yapının zaten birçok Avrupa ülkesinde çok uzun zamandan beri var olageldiğini ısrarla vurgulamışlardır. Peki, bu değişikler ifade edildiği gibi Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde avantaj sağlayacak mıdır?

Türkiye’nin AB üyeliğini uzunca bir süredir destekleyen ABD ile pek çok Avrupa ülkesinden referandum sonrasında olumlu açıklamalar yapılmıştır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak sonucun Türkiye için oldukça önemli olduğunu vurgulayan ABD Başkanı Barack Obama, referanduma katılımın Türk demokrasisinin canlılığını ortaya koyduğunun altını çizmiştir. Almaya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Anayasa’da değişikliğinin Türkiye’nin AB’ye üyelik yolunda attığı çok önemli bir adım olduğunu ve Türkiye’de “açık toplum” oluşumu sürecine katkı sağlayacağını ifade ederken AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle de referandum sonucunun AB üyelik kriterleri çerçevesinde önemli bir adım olduğunu ancak yeni reformlarla desteklenmesi gerektiğini belirtmiştir. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ise yazılı açıklamasında, referandum sonucuyla halkın “daha demokratik bir Türkiye” isteğini göstermesiyle Alevi ve Kürt vatandaşların sorunları için daha etkin girişim beklentisine vurgu yapmıştır.

AB ülkelerinde Türkiye’deki referandum sonuçlarına geniş yer verilirken pek çok basın-yayın organında referandum sürecindeki gelişmeler de yakından takip edilmiştir. İngiltere’nin küresel ölçekte saygınlığını ispatlayan gazetelerinden Guardian, “Seçmen Anayasa değişikliğine onay verdi, hâkim ve askerler kaybetti” başlığı ile duyurduğu haberinde, Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu büyük siyasal dönüşüme göndermede bulunmuştur. Daily Telegraph ise referandum sonucunun Türkiye’nin AB iddiasını güçlendirirken en önemli sonucun dış politikada ortaya çıkacağı öngörüsünde bulunmuştur. Almanya’da basılan ve bir milyondan fazla tirajı ile sadece Avrupa’nın değil dünyanın önde gelen haber dergilerinden haftalık Der Spiegel, %58’lik “evet” ile Türkiye’de vatandaşların çoğunun değişiklikten yana oy kullanırken Başbakan Erdoğan’ın da önemli bir başarı elde ettiğini internet sayfasından duyurmuştur. İtalyan haber kaynakları Başbakan Erdoğan’ın referandum akşamı kucaklayıcı konuşmasına geniş yer ayırırken referandum sonucunu “yeni bir milat” olarak yorumlamışlardır. Yunanistan basını referandumu “Erdoğan’ın Zaferi” olarak değerlendirirken 1918’de yayın hayatına başlamasıyla İsrail’in en eski gazetesi unvanını taşıyan Haaretz (????) her ne kadar İsrail’de sevilmeyen bir siyasetçi olsa da Başbakan Erdoğan için “Atatürk’ten sonra en uzun görev yapan ve en nüfuzlu lider” olduğunu sayfalarına taşımıştır.

Aslında perşembenin gelişi çarşambadan belli olmuştur. Ortadoğu Barış Süreci, Pakistan’a yapılacak insanî yardım ve Türkiye ile ilişkilerin ele alındığı 10-11 Eylül 2010’da Brüksel’de gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları gayrı resmi bir formatta toplandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı bu toplantıda Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, Türk dış politikasının performansına övgüler yağdırırken “Türkiye’nin dış politika alanında dünya çapında ilk beşte yer aldığını” belirtip “uluslararası arenada AB üyelerinin her birinden ya da toplamından daha etkili olduğunu” ifade etti. Bu bakımdan Avrupa’daki pek çok ülkede canlı yayınlarla takip edilen referandum süreci, yerini açılan yeni dönemle sonuçların hayata geçirilmesinin beklentisine bıraktı.

Yapılan değişiklerin Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecini hızlandırmak için tek başına yeterli olamayacağı ortadadır. Öte yandan referandumun tetikleyeceği bir dizi yeni düzenleme ve reform, Türkiye’nin AB yolculuğunda hatırı sayılır bir mesafeyi daha hızlı kat etmesine imkân sağlayacaktır. İşte bu yüzden Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, “dönüm noktası” olarak nitelendirdiği referandumda, oylanan her maddenin AB üyelik müzakerelerinde açılan yeni bir fasıl kadar önemli olduğunu söylerken bu duruma gönderme yapmaktadır. Referandum sonrası 17 Eylül Cuma günü İstanbul’da toplanacak “Reform İzleme Grubu” Türkiye’nin reform haritasını yeniden çizecektir. AB’ye tam üyelik konusu neredeyse müzakerelerin açılmasından bu yana iktidardaki AK Parti açısından tabanını milliyetçi partilere kaptırma endişesi ile beklemeye aldığı bir konu haline gelmişti. Referandum sonrası konuşmasında sivil Anayasa çalışmalarına ivme verileceği vaadinde bulunan Başbakan Erdoğan açısından artık AB’ye tam üyelik bir endişe konusu olmaktan çıkarken Türkiye’nin kapısında elli yıldan fazla beklediği AB’ye eski aşkı yeniden depreşmekte ve gündemdeki yerini almaktadır. İşte bu yüzden 12 Eylül 2010 Referandumu, sadece iç siyasete dair sonuçları bakımından değil, önümüzdeki dönemde gündemin ipuçlarını da taşıması bakımından bir milat, dönemeç ve kilometre taşıdır.

SDE Uzmanı Doç. Dr. Murat Çemrek
SDE Asistanı Amine Yazıcı

15 Eylül 2010 - 01:56:31

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.944 1.959
 
 Sterlin
2.316 2.360
 
 Altın
61.45 61.89
 
 IMKB
63862  
 
 
Bağış, U2 konserini anlatıyor...
 
'U2'yu izlediğimiz statta Balyoz'da yapılacakları anımsadım ve ürperdim'
 
 
 
 
  Yanından geçen eski arkadaşlarının seslenmesiyle gerçek adı ortaya çıktı...  
 
 
 
  Türkiye'de 100 bin üzerinde takipçisi olan twitter Türkçe oldu ama bu durum Ece Erken'in pek hoşuna gitmedi.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin