DOLAR 1.505 - EURO 1.968 - ALTIN 61.73 - IMKB 60608
Cuma 17 EYLÜL 2010
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak? Lahmacundan elbise, kısmet olmaz herkese Türkiye ve İran arasında anlaşmalar imzalandı Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt İşçi minübüsü kaza yaptı: 2 ölü, 7 yaralı Kartal 90. dakikada maçı kopardı Mehmet Akif'in Mısır'daki evi müze yapılmalı Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz Yunanlıların Ayasofya hayali depreşti F-135 savaş uçağı motorunu biz üreteceğiz habertaraf.com
 
 
 
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
 
 
 
 

 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Evren ve şürekâsı yargılanabilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Neden hep o kazanıyor?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Huzurlarınızda Abdurrahman Bey!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ve Baykal düğmeye bastı
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davetsiz misafir
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Doğan'ın hayalini sandığa Bahçeli gömdü!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asıl CHP’den korkun!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Millet iradesi böyle mi okunur?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
MHP: Yanlış tezi yanlış insanlarla savunursan...
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"İnanılmaz" ama siz gene de inanın!..
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Teşbihte hata olmaz
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baykal neden kurultay istiyor?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Baykal en azından oy kullanabiliyordu
 
 
Radikal
Murat YETKİN
CHP'nin hatası ve faturası
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
20 Eylüle kadar (PKK ateşkesi bitiyor)
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yahudilerle aramı bozuyorum
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Türkiye üçe mi bölündü?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Öcalan "Evet" oylarından pay istiyor!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
MHP
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Emine K. ARSLANER
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Alper GÜRKAN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
AK Parti'de "Başkanlık" sistemi tartışmaları
 
 
 
ANKARA- AK Parti Grup Başkanvekilleri yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirdi.
 
AK Parti Grup Başkanvekilleri yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirdi. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğuna işaret eden AK Partililer başkanlık sistemi tartışmasının gündemlerinde olmadığını belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekilleri Ayşenur Bahçekapılı, Bekir Bozdağ, Suat Kılıç ve Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişlerinde basın mensuplarının başkanlık sistemiyle ilgili sorularını cevapladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, yeni bir anayasa çalışması içinde olacaklarını bu referandum sürecinde söylediklerini belirterek, "Sayın Başbakan da referandum gecesi yaptığı konuşmada 2011'i işaret etti. Bu kararlılığımızı sürdürüyoruz yeni anayasa çalışmalarımız zaten vardı." dedi.

"Başkanlık sistemini nasıl karşılıyorsunuz?" yönündeki soruya ise Bahçekapılı, "Bu çok uzun tartışılması gereken bir şey. Her sistemin kendine özgü tarafları veya yanlış tarafları vardır. Tartışacağız ve sonucunu hep birlikte yaşayacağız." diye konuştu.

"ÇOK ACELECİ OLMAYACAĞIZ"

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ise başkanlık sistemiyle ilgili soruya şu karşılığı verdi: "Referandum daha yeni bitti yüzde 58 evet oyu yüzde 42 hayır oyu var. Türk toplumu yeni sivil demokratik özgürlükçü bir anayasa konusunda iradesini sağlam bir şekilde ortaya koydu. Toplumun bu sonuçları içselleştirmesi lazım. Türkiye'nin yeni sivil özgürlükçü demokratik anayasası ile yaşamaya alışması lazım ama daha özgürlükçü daha sivil daha demokratik bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacıdır. Bu ihtiyacı biz de belirledik bu ihtiyacı hukuk çevreleri de belirledi. Bu ihtiyaç üniversitelerin de sivil toplum örgütlerinin de belirlediği bir ihtiyaçtır. Hele bir Meclis açılsın bakalım önümüzdeki günler Türkiye'nin bu konularda çalışmalar yapacağı günler olacaktır. Ama çok aceleci bir anlayış içinde olmayacağız."

Türkiye'nin gündeminde başkanlık sistemi tartışmasının olmadığını vurgulayan Kılıç, "Önce bir yeni anayasaya alışalım. Yeni anayasa ile yaşamaya alışalım. Yeni anayasanın getireceği imkânlardan Türkiye yararlansın. Bu konular zaman içerisinde konuşulur tartışılır paylaşılır. Sivil toplum örgütlerinin kanaatleri alınır. Son derece tatminkâr son derece hatları belli açıklayıcı bilgilendirici izahatı 12 Eylül Pazar akşamı Sayın Başbakanımız dile getirmiştir. Orada ne vardır Türkiye önümüzdeki dönemin konuşarak tartışarak geçirir. Türkiye bu konulara zaman mesai ayırır. Konuya katkı sağlayabilecek olan herkes konuları müzakere eder. Tartışır paylaşır. Ve ileriye doğru atılabilecek her özgürlükçü her demokratikleşme yönündeki adım bununla birlikte atılır. Bir konsensüs sağlanır. Dolayısıyla Türkiye'nin çerçevesi bu başkanlık sistemine dayalı bugüne mahsus bir gündem söz konusu değil. "diye konuştu.

"TÜRKİYE BUNLARI TARTIŞMALI"

AK Parti Grup Başkanvekilli Bekir Bozdağ, başkanlık sistemi tartışmasıyla ilgili soruya su cevabı verdi: "Türkiye'de başkanlık sistemi uzunca bir zamandır tartışılan bir konu. Başkanlık sisteminin taraftarı olduğunu söyleyenler var, yarı başkanlık sistemi taraftarı olduğunu söyleyenler var. Parlamenter sistemden yana olduğunu söyleyenler var. Türkiye bunları tartışmalı. Tartıştığı zaman mutlaka iyi sonuçlar çıkacaktır. Ben bunun tartışılması fevkalade önemlidir diye düşünüyorum."

Referandum sonucunda halkın yeri bir anayasa istediği mesaj verdiğine işaret eden Bozdağ, şunları söyledi: "Tartışılsın bakalım şu anda öyle bir şey yok. Biz tabi halk oylaması sonuçları değerlendirildiği takdirde orada milletimizin verdiği mesajlar çok net. İnsan hakları ve hürriyetleri konusunda atılan her ileri adımı ben desteklerim diyor. Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve hukukun üstünlüğü konusunda atılan her adımı milletimiz destekleyeceğini söylüyor. Milletimiz, demokrasinin standardı konusunda atılan her adımı desteklediğini ve destekleyeceğini söylüyor. 'Darbelerle muhtıralarla yüzleşme, hesaplaşma, vesayetten, statükodan Türkiye'nin kurtulması ve bundan sonra bu gibi şeylerin olmaması için ne lazımsa yapılmasına hem destek veriyorum hem destek olacağım.' diyor. Tüm bunlara bakarsanız en somut adım da 'Ben yeni bir anayasa istiyorum, daha ileri bir anayasa istiyorum.' mesajı veriyor. Herkes bu mesajı doğru okumalı, doğru yorumlamalıdır. Eğer doğru okur ve yorumlarsa; Türkiye'de yeni bir anayasa konusunda herkes elinden geleni yapma noktasında bir kanaatin sahibi olur ve ona göre de adımlarını atar. Ama doğru okumazlarsa, doğru yorumlayamazlar, doğru yorumlayamadıkları için de Türkiye kısır tartışmalarla zamanını kaybeder. "

"O zaman başkanlık sistemi yeni anayasa ile gelebilir" yönündeki basın mensuplarının hatırlatması üzerine Bozdağ, "Hayır şu anda tartışılmasında yarar var. Konuşulmasında yeni anayasanın içinde ne olacak ne kadar olacak nasıl olacak unsurları ne olacak. Elbette kamuoyu bunları tartışacak bir takım değerlendirmeler olacak. Çalışmalar yapılırsa bunlar somuta dönüşecek. Şu anda 'yeni anayasada şu olacak, bu olacak' demek kehanetten öte bir şey değildir. Yani biz kehanet yapmıyoruz." diye cevap verdi.

"BU KONULARI TARTIŞMANIN ZAMANI DEĞİL"

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da başkanlık tartışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Şu an bu konuları tartışmanın zamanı değil medya bu konuları gündeme getirmeye çalışıyor. Onun olgunlaşmasını bekliyoruz. Üzerinde çalışma ve değerlendirme yapılıyor.

2011 yılında TBMM'nin yapacağı ilk iş 12 Eylül 2010 da halkın verdiği mesajı iyi okumak yepyeni bir anayasayı yepyeni bir metin üzerinde iyi değerlendirmek, yeni bir anayasayla girebilmek olarak görüyorum. Tüm siyasi partiler bu süreç içerisinde 2011 seçim tarihleri arasında yeni bir anayasanın var olduğunu artık 82 anayasasını düzeltmek yerine yeni bir anayasayı tartışıp yapmak herkesin amacı olmalı."

14 Eylül 2010 - 13:02:02
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:43Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
23:08Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt
21:43Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz
17:20Cindoruk'tan tarihî itiraf: 49 yıl geciktik
17:01Giresun'da hayır oylarını paylaşamadılar
16:59CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı değiştirildi
16:49Şahin: Eğitim boykotunun faydası ne?
16:38Erdoğan: %58'i değil %42'yi analiz ediyoruz
16:35EDP, darbeciler için suç duyurusunda bulunacak
16:07Yeni anayasa için uzlaşma çağrısı
15:52"Isparta'da sonuç ne ise Türkiye'de o çıkar"
15:34Ergün: Erdoğan aday olursa ilk turda seçilir
14:39MHP'de hilalci-bozkurtçu kavgası
14:38Bahçeli "evet" diyen vatandaşları suçladı
14:16CHP'li Kart: Partimizde komitacı anlayış var
13:50Erdoğan, Bağımsız Türkiye'yi kabul etti
13:49Şahin: Polatkan ve Zorlu ülkeye katkıda bulundu
13:38AKP İl Başkanı: Kimseyi görevden almayacağız
13:07CHP ve MHP'de toplu istifa
12:56AK Parti'li İpek: Yapılan harcamalar faturalı
12:45Demirtaş, Temizöz davasını izleyecek
12:41Kılıçdaroğlu VIP'den geçirilmedi
11:47Kılıçdaroğlu'na bilgi 'BAĞIŞ'lamış
11:47CHP ve MHP'nin itirazı reddedildi
11:05Edirne'de evet diyen köye teşekkür ziyareti
10:02Türk ve Tuğluk, devletin zirvesi ile görüşecek
08:56"Menderes'in kabrine gitmek isterim ama..."
08:44BDP boykotun ucunu kaçırdı
00:38Toplum, önündeki barajı aştı
00:03Evet, siyasal mühendislik değil toplumsal gerçeklik
Daha fazla haber göster
21:45Kılıçdaroğlu: Parti anayasası istemiyoruz
18:58Muhalefetin tavrına Nasrettin Hoca fıkrası
17:31Saadet Partisi'nden 'Yeni Anayasa Platformu'
17:13Kavaf: Halkın irade beyanı sevindirici
17:01CHP: MHP'nin hiç katkısı olmadı ki!
16:43SP kongresinin duruşması yapıldı
16:33SP, yeni anayasa için harekete geçti
16:33"Anayasa değişikliği Sevr'e çok benziyor"
16:27Berhan Şimşek'in köyünden,yüzde 79'evet'
16:02Refandum için en çok il gezen 3. siyasetçi
15:43Kılıçdaroğlu'ndan Baykal'a cevap
15:33Eski İl Başkanı: 75 derken 63 başarı değil
15:32Davutoğlu, Türkmen mevkidaşı ile görüştü
15:30Afyon'dan 5 alan MHP, referandumda bitti
15:17Başkan Akkaya: CHP çelişkiye düştü
15:13CHP, Sezen Aksu'ya karşı samimi mi?
15:07Aksu muhalefetten yeni anayasa desteği istedi
15:03CHP'li Ayhan kurultaya ihtiyaç var dedi
14:56CHP'li Akaydın'a 'hakaretten' tazminat
14:53Çuhadaroğlu: Laiklik ilkesi hiç uygulanmadı
14:36Yüksek orandaki 'evet' sorumluluğumuzu artırdı
14:08Kabak:Karar alınana kadar görevimdeyim
13:45Özal'ın kurmayı: CHP ve MHP'nin sonu ANAP gibi
13:30Darbecilere suç duyurusunda bulundular
12:30Baykal sonunda suskunluğunu bozdu
12:02Değirmenci'nin durumu Cuma günü belli olacak
10:56Niran Ünsal kafasına sıkıp gidecek mi?
10:20Yüzde 50’nin üstünde oy almanın sırrını sordu
10:10MHP tabanı ‘hayır’ fermanını dinlemedi
09:53Sessiz ve kansız devrim
09:35CHP'den halen cevap gelmedi
09:12MHP tabanı bize kayabilir
08:24CHP'deki gölge başkan etkisi
23:39Erdoğan: Önceliğimiz 26 maddeyi uygulamak
22:13AK Parti'den Başkanlık Sistemi açıklaması
20:47Okay: Halkın iradesine saygı duyulacaktır
20:39Gürsel Tekin, genel başkan yardımcısı oldu
14:39EDP: CHP başarısızlığı bile başarı gösteriyor
14:31Seydaoğlu : Referandum bir devrimdir
14:18Ağlayan öğrenciyi Nimet Anne teselli etti
14:15Dursun Güneş serbest bırakıldı
13:40Çağlayan: Referandum piyasaya moral
13:23"Hayır"cı başkana "Evet"ten takım elbise
13:17HAKPAR Genel Başkanı Bozel: BDP yanlış yaptı
13:02AK Parti'de "Başkanlık" sistemi tartışmaları
12:51AK Parti MYK toplantısı başladı
12:39"BDP'nin masrafları işçi maaşlarından" iddiası
12:31Başbakan Erdoğan'a tebrik telefonu yağdı
12:25Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
10:20Rakamlara göre BDP boykotta hayli başarısız
10:18Kurtulmuş'un basın toplantısı iptal edildi
10:17Türkiye Sezen Aksu'ya sahip çıktı
09:42Kısa günün kârı: İşte devletin 'boykot' kazancı
09:29CHP'de içeriden tuzak iddiası
09:23'En sağlıklı model başkanlık sistemi'
08:38Cem Uzan hastaneye kaldırıldı
08:36Yüzde 42'yi bile paylaşamıyorlar
08:25"Ey Türk! Titre ve kendine dön"
08:22Gökçek: Bizi rezil ettin Kılıçdaroğlu
22:37Kocaoğlu: Sezen Aksu adını kaldırmak yanlış
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
‘Hayır’cı mahallenin baskısı
 
 
Aliya RAHTE
“Darbecileri yargılarız” diyenler maval okuyor
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Mezarlıkları kırkayaklar sarmış
 
 
Emine K. ARSLANER
Siz hiç mağaraya çekildiniz mi?
 
 
Necmettin EVCİ
Siyasi düzlem yeniden şekilleniyor
 
 
Serdar AYDIN
Beyaz Kuğu’nun vedası…(Aşkım Tüfekçi’nin ardından)
 
 
 
 
Yolcu minibüsüne mayınlı saldırı: 9 ölü
 
Fethiye'de kaza: 2 asker şehit oldu
 
Askerler erken terhis edilebilir!
 
ÖSYM'de böcek de bulunamadı
 
Kara propaganda tetikçisi
 
 
 
 
 
 
"Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur"
Hadis-i Şerif (Müslim)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.953 1.968
 
 Sterlin
2.315 2.355
 
 Altın
61.29 61.73
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek'in İran'da gözaltına alındığı belirtiliyor.  
 
 
 
  Endonezyalı kadının 17 yıldır bu garip hastalıkla yaşadığı ve büyük acılar çektiği iddia ediliyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin