DOLAR 1.505 - EURO 1.968 - ALTIN 61.73 - IMKB 60608
Cuma 17 EYLÜL 2010
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak? Lahmacundan elbise, kısmet olmaz herkese Türkiye ve İran arasında anlaşmalar imzalandı Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt İşçi minübüsü kaza yaptı: 2 ölü, 7 yaralı Kartal 90. dakikada maçı kopardı Mehmet Akif'in Mısır'daki evi müze yapılmalı Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz Yunanlıların Ayasofya hayali depreşti F-135 savaş uçağı motorunu biz üreteceğiz habertaraf.com
 
 
 
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
 
 
 
 

 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Evren ve şürekâsı yargılanabilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Neden hep o kazanıyor?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Huzurlarınızda Abdurrahman Bey!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ve Baykal düğmeye bastı
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davetsiz misafir
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Doğan'ın hayalini sandığa Bahçeli gömdü!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asıl CHP’den korkun!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Millet iradesi böyle mi okunur?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
MHP: Yanlış tezi yanlış insanlarla savunursan...
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"İnanılmaz" ama siz gene de inanın!..
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Teşbihte hata olmaz
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baykal neden kurultay istiyor?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Baykal en azından oy kullanabiliyordu
 
 
Radikal
Murat YETKİN
CHP'nin hatası ve faturası
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
20 Eylüle kadar (PKK ateşkesi bitiyor)
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yahudilerle aramı bozuyorum
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Türkiye üçe mi bölündü?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Öcalan "Evet" oylarından pay istiyor!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
MHP
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Emine K. ARSLANER
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Alper GÜRKAN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Yüzde 42'yi bile paylaşamıyorlar
 
 
 
Referandum sonucunda çıkan yüzde 42'lik oy oranı MHP ve CHP arasında gerilime neden oldu.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, referandum sonucunu değerlendirdi. Berhan Şimşek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamamasında ihmal olduğunu ancak kasıt bulunmadığını söyledi. CHP'nin oylarının ise yüzde 40 sınırına dayandığını iddia etti.

KEDİ BURADAYSA CİĞER NEREDE, CİĞER BURADAYSA KEDİ NEREDE?

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, referandumdan çıkan yüzde 58'lik 'Evet' oyunun; 'gökkuşağı koalisyonu' olduğunu iddia ederek, "Bu 'Evet' oyu, bir anlamda Başbakan'ın ve AK Parti Hükümeti'nin dağıtmış olduğu rüşvetlerin peşinde giden insanların oluşturduğu 'Evet' oyudur" dedi.

Şandır, partisinin Mersin İl Başkanlığı Hizmet Binası'nda düzenlemiş olduğu toplantıda, dün gerçekleştirilen halk oylaması sonuçlarını değerlendirdi. İl Başkanı Mahmut Tat ve çok sayıda partilinin de katıldığı toplantıda konuşan Şandır, 'Anayasa Değişiklik Paketi'ni, milletin birliği ve Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü açısından bir tehdit ve tehlike olarak gördüklerini vurgulayarak, tüm endişe ve korkulara rağmen Anayasa değişikliğinin hayırlı sonuçlar getirmesini diledi.

Ortaya çıkan referandum sonuçlarına herkesin saygı göstermesinin, aynı zamanda da demokrasinin gereği olduğunu kaydeden Şandır, söz konusu oylamanın MHP açısından oldukça başarılı geçtiğini savundu.

Şandır, "MHP'nin 'Hayır' gerekçelerini halkımızın Türkiye genelinde yüzde 42'si, Mersin genelinde de yüzde 62'si kabul etmiştir. Aynı endişeleri paylaşmıştır. Bu sonuç önemlidir. MHP'nin bu Anayasa değişikliğine 'Hayır' deme gerekçesi önemlidir ve milletimiz tarafından da kabul edilmiştir. Özellikle AKP tarafından bu yüzde 42 oyu dikkate alınmalıdır. Tüm endişe ve hassasiyetler, ülkemizin geleceği açısından önemli bir husustur. Hükümet bundan sonraki politikalarında bu hususları dikkate almalıdır" ifadesini kullandı. Yüzde 42'lik 'Hayır' oyunun doğru değerlendirilmesi uyarısında da bulunan Şandır, bu oyun Türkiye'nin geleceği ve milletin dirliği açısından çok önemli bir endişeyi ifade ettiğini dile getirdi.

"YÜZDE 58'LİK 'EVET' OYU BİR GÖKKUŞAĞI KOALİSYONUDUR"

Tıpkı 'Hayır' oylarında olduğu gibi 'Evet' oylarının da doğru okunması gerektiğini vurgulayan Mehmet Şandır, "Yüzde 58 oranında 'Evet' oyu, bir gökkuşağı koalisyonudur ve tek anlamlı değildir. Toplumun birçok kesimi kendi sebeplerinden dolayı bu Anayasa değişikliğine 'Evet' demiştir. Bu gökkuşağı koalisyonu içerisinde hükümetin yoğun baskısı, tahdidi, şantajı, rüşveti, yaptığı propaganda ve vaatleri etkili olmuştur. Bu yüzde 58'lik 'Evet' oyu; devlet imkanları kullanılarak, toplum kesimlerinin mecburiyeti sonucu oluşan bir çoğunluktur. Hükümetin kontrolündeki medyanın yoğun propagandası ile oluşmuş bir çoğunluktur. Bu oy, cemaatlerin kendi mensupları üzerindeki yoğun baskıyla oluşturdukları bir sonuçtur. Yoksullaşan, işsizliğin pençesinde kıvranan vatandaşlarımızın hükümetin tehdit ve şantajına boyun eğmesi ile oluşmuş bir 'Evet' oyudur. Bize göre yüzde 58'lik oy, Başbakan'ın; 'Hayır oyu gelirse ülkede istikrarsızlık olur, kriz çıkar, borçlarınızı ödeyemezsiniz' tehdidinin sonucudur. Bu tehdidi yoksul vatandaşlarımız göğüsleyememiştir. 'Hayır' demeye cesaret edememişleridir. Bu 'Evet' oyu, bir anlamda Başbakan'ın ve AK Parti Hükümeti'nin dağıtmış olduğu rüşvetlerin peşinde giden insanların oluşturduğu 'Evet' oyudur" diye konuştu.

"HÜKÜMET YÜZDE 42'LİK BİR KESİMİN ENDİŞESİNİ DİKKATE ALMALI"

Yüzde 58'lik 'Evet' oyunun tek bir anlamı olmadığını, aksine birçok farklı anlamların bir araya gelmesinden oluştuğunu belirten Şandır, bunun yanında yüzde 42'lik 'Hayır' oyunun tek bir anlam taşıdığını ve Anayasa değişikliğine karşı bir duruşu sergilediğini anlattı.

Verilen 'Hayır' oylarının Türkiye'nin geleceği açısından oldukça önemli olduğunu kaydeden Şandır, bundan sonraki süreçte hükümetin, 'Kürt Açılımı' doğrultusunda adım atmaya devam edip, Anayasa'yı değiştirme çalışmalarını sürdürmesi halinde halkın endişe ve korkularıyla birlikte yüzde 42'lik 'Hayır Bloku'nu da hızla büyüteceğini öne sürdü. Şandır, yapılan Anayasa değişikliğini bir 'yıkım projesi' olarak gördüklerini ve hükümetin bunun devamını getirmemesi beklentisi içinde olduklarını açıkladı. Referandum sonucunun aynı zamanda milletin iradesi olduğuna dikkat çeken Şandır, bu nedenle de buna herkesin saygı göstermesi, söz konusu sonuçların da doğru okunması, doğru anlaşılması gerektiğini gibi hükümetin de yüzde 42'lik bir kesimin endişelerini dikkate alması gerektiği çağrısında bulundu.

"CHP'NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN KARŞI ÇIKTIĞINI BİLEN YOK"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şandır, hükümetin yaklaşımını parti olarak samimi bulmadıklarını, ancak önümüzdeki süreçte atılan adımlara dikkat edeceklerini ve AK Parti'nin 'Kürt Açılımı' sürecine devam etmemesi halinde yeni bir Anayasa yapılması konusundaki çalışmaları destekleyeceklerini söyledi.

Bu konuda takip edilmesi gereken yolun belli olduğunu belirten Şandır, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı nezaretinde kurulacak olan; 'Uzlaşma Kurulu' vasıtasıyla 1982 Anayasası'nın tümünün gözden geçirilmesi gerektiğini ancak bu yapılırken de devletin kuruluş hukukuna bağlı kalınarak yapılmasının kendilerinin de talebi olduğunu hatırlattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandumla ilgili açıklamalarının kendisine hatırlatılması üzerine Şandır, "MHP, çok başarılı bir kampanya yürütmüştür. MHP'nin endişeleri doğrultusunda, 'Hayır' gerekçeleri doğrultusunda bu yüzde 42'lik oy oranı ortaya çıkmıştır. CHP'nin söylediği net bir şey yoktur. Bu Anayasa değişikliğine neden karşı çıktıklarını kimse bilmiyor. Ama MHP'nin 'Hayır' gerekçesi nettir ve toplum da bunu benimsemiştir."

"SAYIN BAHÇELİ MEYDAN OKUYARAK 'ERKEN SEÇİM' ÇAĞRISI YAPTI"

Referandum sürecinde MHP'nin tabanında herhangi bir kayma olup olmadığı yönündeki sorulara da yanıt veren Şandır, söz konusu ifadelerin laftan, dedikodudan ibaret olduğunu dile getirdi.

MHP'nin yönetici ve tabanıyla bir bütünlük içinde olduğunu ve hep birlikte 'Hayır' denildiğinin altını çizen Şandır, "Bizim tabanımızda, aramızda bulunan ve sebebi kendine ait olmak kaydıyla bazı kişilerin bizim kararımız dışında davrandıkları doğrudur. Ama bunların sayıları, bir elin parmakları kadardır. MHP, milyonlarca seçmeni olan bir partidir. Mersin'de MHP'li olup da bu Anayasa değişikliğine 'Evet' oyu veren 85 kişi bulamazsınız. Ama birileri AK Parti'nin şov sahnesinde boy göstermektedir. MHP'nin tabanının kaydığı, oy kaybettiğini söylemek abartıdır ve doğru değildir. Bu nedenle de Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli meydan okumaktadır ve erken seçim çağrısı yapmaktadır" dedi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da referandum sonuçlarının netleşmesi üzerine MHP'yi suçlayarak alınan hayır oylarının kendi partisinin çabalarıyla oluştuğunu ifade etmişti.

Basın açıklamasından sonra gazetecilerin"MHP'nin güçlü olduğu illerde "Hayır" sonucunun çıkmadığı MHP'nin kampanyaya yeterince katkı sağladığını düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu dolaylı yoldan MHP'yi kendileri kadar çalışmamakla suçladı. Kılıçdaroğlu, "CHP olarak biz AK Parti dahil bütün siyasi partilerden daha yoğun çalışma sergiledik. Bunu kamuoyu da biliyor. Hiç bir siyasi parti 70 ile ve 200'ü aşkın ilçeye gitmedi ama biz gittik" dedi.

14 Eylül 2010 - 08:36:01
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:43Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
23:08Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt
21:43Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz
17:20Cindoruk'tan tarihî itiraf: 49 yıl geciktik
17:01Giresun'da hayır oylarını paylaşamadılar
16:59CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı değiştirildi
16:49Şahin: Eğitim boykotunun faydası ne?
16:38Erdoğan: %58'i değil %42'yi analiz ediyoruz
16:35EDP, darbeciler için suç duyurusunda bulunacak
16:07Yeni anayasa için uzlaşma çağrısı
15:52"Isparta'da sonuç ne ise Türkiye'de o çıkar"
15:34Ergün: Erdoğan aday olursa ilk turda seçilir
14:39MHP'de hilalci-bozkurtçu kavgası
14:38Bahçeli "evet" diyen vatandaşları suçladı
14:16CHP'li Kart: Partimizde komitacı anlayış var
13:50Erdoğan, Bağımsız Türkiye'yi kabul etti
13:49Şahin: Polatkan ve Zorlu ülkeye katkıda bulundu
13:38AKP İl Başkanı: Kimseyi görevden almayacağız
13:07CHP ve MHP'de toplu istifa
12:56AK Parti'li İpek: Yapılan harcamalar faturalı
12:45Demirtaş, Temizöz davasını izleyecek
12:41Kılıçdaroğlu VIP'den geçirilmedi
11:47Kılıçdaroğlu'na bilgi 'BAĞIŞ'lamış
11:47CHP ve MHP'nin itirazı reddedildi
11:05Edirne'de evet diyen köye teşekkür ziyareti
10:02Türk ve Tuğluk, devletin zirvesi ile görüşecek
08:56"Menderes'in kabrine gitmek isterim ama..."
08:44BDP boykotun ucunu kaçırdı
00:38Toplum, önündeki barajı aştı
00:03Evet, siyasal mühendislik değil toplumsal gerçeklik
Daha fazla haber göster
21:45Kılıçdaroğlu: Parti anayasası istemiyoruz
18:58Muhalefetin tavrına Nasrettin Hoca fıkrası
17:31Saadet Partisi'nden 'Yeni Anayasa Platformu'
17:13Kavaf: Halkın irade beyanı sevindirici
17:01CHP: MHP'nin hiç katkısı olmadı ki!
16:43SP kongresinin duruşması yapıldı
16:33SP, yeni anayasa için harekete geçti
16:33"Anayasa değişikliği Sevr'e çok benziyor"
16:27Berhan Şimşek'in köyünden,yüzde 79'evet'
16:02Refandum için en çok il gezen 3. siyasetçi
15:43Kılıçdaroğlu'ndan Baykal'a cevap
15:33Eski İl Başkanı: 75 derken 63 başarı değil
15:32Davutoğlu, Türkmen mevkidaşı ile görüştü
15:30Afyon'dan 5 alan MHP, referandumda bitti
15:17Başkan Akkaya: CHP çelişkiye düştü
15:13CHP, Sezen Aksu'ya karşı samimi mi?
15:07Aksu muhalefetten yeni anayasa desteği istedi
15:03CHP'li Ayhan kurultaya ihtiyaç var dedi
14:56CHP'li Akaydın'a 'hakaretten' tazminat
14:53Çuhadaroğlu: Laiklik ilkesi hiç uygulanmadı
14:36Yüksek orandaki 'evet' sorumluluğumuzu artırdı
14:08Kabak:Karar alınana kadar görevimdeyim
13:45Özal'ın kurmayı: CHP ve MHP'nin sonu ANAP gibi
13:30Darbecilere suç duyurusunda bulundular
12:30Baykal sonunda suskunluğunu bozdu
12:02Değirmenci'nin durumu Cuma günü belli olacak
10:56Niran Ünsal kafasına sıkıp gidecek mi?
10:20Yüzde 50’nin üstünde oy almanın sırrını sordu
10:10MHP tabanı ‘hayır’ fermanını dinlemedi
09:53Sessiz ve kansız devrim
09:35CHP'den halen cevap gelmedi
09:12MHP tabanı bize kayabilir
08:24CHP'deki gölge başkan etkisi
23:39Erdoğan: Önceliğimiz 26 maddeyi uygulamak
22:13AK Parti'den Başkanlık Sistemi açıklaması
20:47Okay: Halkın iradesine saygı duyulacaktır
20:39Gürsel Tekin, genel başkan yardımcısı oldu
14:39EDP: CHP başarısızlığı bile başarı gösteriyor
14:31Seydaoğlu : Referandum bir devrimdir
14:18Ağlayan öğrenciyi Nimet Anne teselli etti
14:15Dursun Güneş serbest bırakıldı
13:40Çağlayan: Referandum piyasaya moral
13:23"Hayır"cı başkana "Evet"ten takım elbise
13:17HAKPAR Genel Başkanı Bozel: BDP yanlış yaptı
13:02AK Parti'de "Başkanlık" sistemi tartışmaları
12:51AK Parti MYK toplantısı başladı
12:39"BDP'nin masrafları işçi maaşlarından" iddiası
12:31Başbakan Erdoğan'a tebrik telefonu yağdı
12:25Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
10:20Rakamlara göre BDP boykotta hayli başarısız
10:18Kurtulmuş'un basın toplantısı iptal edildi
10:17Türkiye Sezen Aksu'ya sahip çıktı
09:42Kısa günün kârı: İşte devletin 'boykot' kazancı
09:29CHP'de içeriden tuzak iddiası
09:23'En sağlıklı model başkanlık sistemi'
08:38Cem Uzan hastaneye kaldırıldı
08:36Yüzde 42'yi bile paylaşamıyorlar
08:25"Ey Türk! Titre ve kendine dön"
08:22Gökçek: Bizi rezil ettin Kılıçdaroğlu
22:37Kocaoğlu: Sezen Aksu adını kaldırmak yanlış
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
‘Hayır’cı mahallenin baskısı
 
 
Aliya RAHTE
“Darbecileri yargılarız” diyenler maval okuyor
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Mezarlıkları kırkayaklar sarmış
 
 
Emine K. ARSLANER
Siz hiç mağaraya çekildiniz mi?
 
 
Necmettin EVCİ
Siyasi düzlem yeniden şekilleniyor
 
 
Serdar AYDIN
Beyaz Kuğu’nun vedası…(Aşkım Tüfekçi’nin ardından)
 
 
 
 
Yolcu minibüsüne mayınlı saldırı: 9 ölü
 
Fethiye'de kaza: 2 asker şehit oldu
 
Askerler erken terhis edilebilir!
 
ÖSYM'de böcek de bulunamadı
 
Kara propaganda tetikçisi
 
 
 
 
 
 
"Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur"
Hadis-i Şerif (Müslim)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.953 1.968
 
 Sterlin
2.315 2.355
 
 Altın
61.29 61.73
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek'in İran'da gözaltına alındığı belirtiliyor.  
 
 
 
  Endonezyalı kadının 17 yıldır bu garip hastalıkla yaşadığı ve büyük acılar çektiği iddia ediliyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin