DOLAR 1.505 - EURO 1.968 - ALTIN 61.73 - IMKB 60608
Cuma 17 EYLÜL 2010
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak? Lahmacundan elbise, kısmet olmaz herkese Türkiye ve İran arasında anlaşmalar imzalandı Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt İşçi minübüsü kaza yaptı: 2 ölü, 7 yaralı Kartal 90. dakikada maçı kopardı Mehmet Akif'in Mısır'daki evi müze yapılmalı Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz Yunanlıların Ayasofya hayali depreşti F-135 savaş uçağı motorunu biz üreteceğiz habertaraf.com
 
 
 
Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
 
 
 
 

 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Evren ve şürekâsı yargılanabilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Neden hep o kazanıyor?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Huzurlarınızda Abdurrahman Bey!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ve Baykal düğmeye bastı
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davetsiz misafir
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Doğan'ın hayalini sandığa Bahçeli gömdü!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asıl CHP’den korkun!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Millet iradesi böyle mi okunur?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
MHP: Yanlış tezi yanlış insanlarla savunursan...
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"İnanılmaz" ama siz gene de inanın!..
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Teşbihte hata olmaz
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baykal neden kurultay istiyor?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Baykal en azından oy kullanabiliyordu
 
 
Radikal
Murat YETKİN
CHP'nin hatası ve faturası
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
20 Eylüle kadar (PKK ateşkesi bitiyor)
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yahudilerle aramı bozuyorum
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Türkiye üçe mi bölündü?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Öcalan "Evet" oylarından pay istiyor!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
MHP
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Emine K. ARSLANER
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Alper GÜRKAN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Eski ülkücüler Bahçeli'yi istifaya davet etti
 
 
 
SAMSUN- Samsun İl Genel Meclis Üyesi Sabri Arslan, referandumda parti taassubu ve lider sultasının geride kaldığını, milletin özgür iradesinin sandığa yansıdığını söyledi.
 
Samsun İl Genel Meclis Üyesi Sabri Arslan, referandumda parti taassubu ve lider sultasının geride kaldığını, milletin özgür iradesinin sandığa yansıdığını söyledi.

MHP yönetimini açıktan eleştirmesiyle dikkatleri üzerine çeken ve partiden ihraç edilen Arslan, referandumdan çıkan sonucun, insanların vicdanlarının sesini dinlemeye yettiğini ifade etti.

Birlik ve beraberliğin, parti kavgalarından daha önemli olduğuna inandığını belirten Arslan, "Türkiye'de artık demokrasi kültürü gelişiyor, toplumun siyasetçiye ve idareciye bakış tarzı da gelişiyor. Bunu göremeyen siyasetçiler yok olmaya, toplumun gerisinde kalanlar, topluma önderlik yapmayı kaybetmeye mahkumlar." dedi.

Anayasa değişiklik paketinin, AK Parti projesinden çok, millet projesi olduğu için farklı partilerden oy yüzdesi yüksek bir kesimin, projeye destek verdiğini hatırlatan Arslan, şöyle konuştu: "Sandıktan çıkan yüzde 58'lik 'evet' oyu, yüzde 42'lik 'hayır' diyenlere ciddi bir ikaz anlamı yüklüyor. Referandumda projenin öncülüğünü yapan AK Parti'nin de dikkatli olması ve bu anayasal değişiklikleri toplumsal manada milletin değer yargılarına yönelik milli birlik ve beraberliği bozmadan devam ettirmesi yönünde de bir uyarı misyonu yüklemiştir. Bu projeye destek veren, bizim gibi düşünen ülkücü arkadaşlarımız ve milliyetçi arkadaşlarımız, devletin bekasını milletin birlik ve beraberliğini birinci derecede görev bildikleri, önemsedikleri için desteklemişlerdir. Yoksa, ne MHP'ye muhalefet yapmak, ne de AK Parti'yi veya başka bir partiye şirin gözükmek için destek vermediler."

"MHP YÖNETİMİ ERDEMLİK GÖSTERİP, İSTİFA ETMELİ"

Samsun İl Genel Meclisi Bağımsız Üyesi Sabri Arslan, referandum sonucunda CHP'nin tabanını toparlarken, MHP'nin tabandan koptuğunu, bu durumdan parti üst yönetiminin ciddi ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Referandum süreci ve neticesinde bilhassa MHP'nin her halükarda kaybeden bir pozisyona büründüğünü kaydeden Arslan, "MHP'yi yönetenlerin ne kadar yanlış yaptıklarının farkında olmaları, yönetememenin gereği olarak acilen bulundukları görevi bırakmaları gerekir. Bunun demokratik bir erdem olduğunu belirtmekte fayda görüyorum." diye konuştu.

AYDIN: "SAĞDUYULU HALK MANİPÜLASYONA BOYUN EĞMEDİ"

Referandumda 'evet' oyu vereceğini açıkladıktan sonra MHP Lideri Devlet Bahçeli ve parti teşkilatları tarafından hem eleştirilip hem hakaretlere maruz kalan MHP Samsun eski Milletvekilli Ahmet Aydın da yapılan değişikliğin ülke için yeterli olmadığını ama bu değişikliklerin diğer anayasayı değiştirmek için ön ayak olduğunu söyledi. Referandum tahminlerinde yanılmadığını belirten Aydın, şöyle dedi:

"Yüzde 60 civarında bir 'evet' oyu bekliyordum. Başta AK Parti olmak üzere diğer sağ partilere mensup insanlar 'evet' oyu verdiler. Türkiye'nin geleceğinin birinci sınıf demokrasiden geçtiği büyük insan kitleleri tarafından idrak ediliyor. Milliyetçi muhafazakâr tabana sahip partilerin tereddütsüz bu anayasa değişikliğine 'evet' demesi gerekirken, partilerin üst yönetimini ele geçirmiş, gaspçı yöneticileri tarafından bu partilerin milliyetçi muhafazakâr kitlesini manipüle edilerek 'hayır' demeye zorlandı. Ama seçmenlerin sağduyusu büyük çoğunluklar bu manipülasyonları gördü, çözdü ve boyun eğmeyerek 'evet' dedi. Geçmişte 40-50 yıl bu seçmen kitlelerini nasıl aldattıklarını Demirel ve Cindoruk gibi politikacılar nezdinde gördüler. Bunlara benzer diğer partilerin başındaki, seçmeniyle hiçbir ilgisi olmayan düşüncelere sahip, yani manipülasyoncuları fark ederek tavrını 'evet'ten, demokrasiden ve değişimden yana koydular."

"BAŞKANLIK SİSTEMİ KAÇINILMAZ OLDU"

MHP Samsun Eski Milletvekili Ahmet Aydın, zorlu referandum sürecinden sonra dar bölgeli çoğunluk sistemi ile seçimlerin yapılabileceği ve Türk milletini en çok yakışacak ve faydalı olacak başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

'Bundan sonra partiler yasası, seçim yasası gibi yeni yasalar ve başkanlık sistemine uygun değişiklikler yapılmalıdır' diyen Aydın, "Peygamber Efendimiz'in (SAS) 'ümmetim dalalette ittifak etmez.' sözüne uygun olarak, milleti çoğunluğu ile seçilen başkan ve dar bölgeli seçim sistemi ile dar bölgede halkın bilerek ve isteyerek seçeceği parlamenterlerle Türkiye daha iyi idare edilecek. Geçmişteki bazı koalisyon dönemlerinde görülen yanlış insanların, hırsızların ve bölücülerin bakanlık makamlarına kadar yükselmesinin önüne geçilecektir. Bazı cumhurbaşkanlarımızın yaptığı gibi Çankaya Köşkü'nden dışarı çıkmadan 7 yıl ülke yönetmek gibi ucube durumlar ortaya çıkmayacak. Türkiye hem içeride iyi yönetilirken, dünyada da en yüksek düzeyde temsil edilecek diye düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.

SEZER: DEMOKRASİ YOLUNDA ÖZLENEN BİR SONUÇ ALINDI

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Çetinkaya Belde Belediye Başkanı Hadi Sezer ise referandumda millet olarak beklenen sonucu almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

12 Eylül'de 'evet' oyu vereceğini açıkladıktan sonra, MHP'den ihraç kararına karşın istifa ederek bağımsız belediye başkanı olan Sezer, referandum sonuçlarının ülke için hayırlı olmasını diledi.

Referandumda alınan yüzde 58'lik 'evet' sonucunun ülke için hayırlara vesile olmasını dileyen Sezer, "Bizim partiye rağmen, demokratik duruşumuz baştan beri belliydi. Yapılacak güzelliklerden ülkemiz faydalansın demiştik. Bu duygu, düşünce içinde özlenen neticeye vardık. Bu sonuçtan, başta MHP üst yönetimi olmak üzere tüm teşkilatların ders çıkarmasını ümit ediyorum." açıklamasında bulundu.

"Referandum MHP'nin tabanla arasındaki kan uyuşmazlığını ortaya çıkardı"

Ülkü Ocakları'nın Kurucu Genel Başkanı ve eski MHP Genel Başkan Adayı Ramiz Ongun, referandumda MHP'nin tabanla kan uyuşmazlığının iyice ortaya çıktığını söyledi.

Devlet Bahçeli ve ekibinin yüzde 70'lik sağ kesimin taleplerini bırakıp yüzde 30'luk sol kesimle ittifak ettiğini kaydeden Ongun, "Bunun sonucuda referandumda ortaya çıktı. MHP acilen durum değerlendirmesi yapmalı. Referandumda şu sonuç ortaya çıktı. Milletin iradesinden milletin beklentisinden uzak siyaset yapılmamalı. Milli iradeye saygı duyulmalı. Devlet Bahçeli ve yönetimin tabanla arasının açık olduğu belirgindi. Ülkücüler, MHP ve demokratikleşmenin önünü açan referandum arasında tercihe zorlandı. MHP, Anayasa hazırlanırken katkıda bulunsaydı oylarını da artırmış olacaktı. Yozgat, Erzurum ve Osmaniye gibi illerde bile yüksek oranda evet oyu çıkması, MHP'nin oturup biz nerede yanlış yaptık demesini sağlamalı." dedi.

MHP'nin erken seçim talebinin üst yönetiminin tasfiyesi anlamına geldiğini vurgulayan Ongun, "Erken bir seçimde MHP ciddi bir oy kaybına uğrar. Erken seçim demek yerine; halkın ülkücülerin beklentisinin önemsenmesi ve bu doğrultuda çalışmalar yapılması daha da önemli." diye konuştu.

İLGİLİ HABER

MHP'NİN TÜM KALELERİ YERLE BİR OLDU


13 Eylül 2010 - 16:42:41
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:43Aleviler Kılıçdaroğlu’nu nereye taşıyacak?
23:08Erdoğan'dan Demirtaş'a sert yanıt
21:43Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz
17:20Cindoruk'tan tarihî itiraf: 49 yıl geciktik
17:01Giresun'da hayır oylarını paylaşamadılar
16:59CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı değiştirildi
16:49Şahin: Eğitim boykotunun faydası ne?
16:38Erdoğan: %58'i değil %42'yi analiz ediyoruz
16:35EDP, darbeciler için suç duyurusunda bulunacak
16:07Yeni anayasa için uzlaşma çağrısı
15:52"Isparta'da sonuç ne ise Türkiye'de o çıkar"
15:34Ergün: Erdoğan aday olursa ilk turda seçilir
14:39MHP'de hilalci-bozkurtçu kavgası
14:38Bahçeli "evet" diyen vatandaşları suçladı
14:16CHP'li Kart: Partimizde komitacı anlayış var
13:50Erdoğan, Bağımsız Türkiye'yi kabul etti
13:49Şahin: Polatkan ve Zorlu ülkeye katkıda bulundu
13:38AKP İl Başkanı: Kimseyi görevden almayacağız
13:07CHP ve MHP'de toplu istifa
12:56AK Parti'li İpek: Yapılan harcamalar faturalı
12:45Demirtaş, Temizöz davasını izleyecek
12:41Kılıçdaroğlu VIP'den geçirilmedi
11:47Kılıçdaroğlu'na bilgi 'BAĞIŞ'lamış
11:47CHP ve MHP'nin itirazı reddedildi
11:05Edirne'de evet diyen köye teşekkür ziyareti
10:02Türk ve Tuğluk, devletin zirvesi ile görüşecek
08:56"Menderes'in kabrine gitmek isterim ama..."
08:44BDP boykotun ucunu kaçırdı
00:38Toplum, önündeki barajı aştı
00:03Evet, siyasal mühendislik değil toplumsal gerçeklik
Daha fazla haber göster
21:45Kılıçdaroğlu: Parti anayasası istemiyoruz
18:58Muhalefetin tavrına Nasrettin Hoca fıkrası
17:31Saadet Partisi'nden 'Yeni Anayasa Platformu'
17:13Kavaf: Halkın irade beyanı sevindirici
17:01CHP: MHP'nin hiç katkısı olmadı ki!
16:43SP kongresinin duruşması yapıldı
16:33SP, yeni anayasa için harekete geçti
16:33"Anayasa değişikliği Sevr'e çok benziyor"
16:27Berhan Şimşek'in köyünden,yüzde 79'evet'
16:02Refandum için en çok il gezen 3. siyasetçi
15:43Kılıçdaroğlu'ndan Baykal'a cevap
15:33Eski İl Başkanı: 75 derken 63 başarı değil
15:32Davutoğlu, Türkmen mevkidaşı ile görüştü
15:30Afyon'dan 5 alan MHP, referandumda bitti
15:17Başkan Akkaya: CHP çelişkiye düştü
15:13CHP, Sezen Aksu'ya karşı samimi mi?
15:07Aksu muhalefetten yeni anayasa desteği istedi
15:03CHP'li Ayhan kurultaya ihtiyaç var dedi
14:56CHP'li Akaydın'a 'hakaretten' tazminat
14:53Çuhadaroğlu: Laiklik ilkesi hiç uygulanmadı
14:36Yüksek orandaki 'evet' sorumluluğumuzu artırdı
14:08Kabak:Karar alınana kadar görevimdeyim
13:45Özal'ın kurmayı: CHP ve MHP'nin sonu ANAP gibi
13:30Darbecilere suç duyurusunda bulundular
12:30Baykal sonunda suskunluğunu bozdu
12:02Değirmenci'nin durumu Cuma günü belli olacak
10:56Niran Ünsal kafasına sıkıp gidecek mi?
10:20Yüzde 50’nin üstünde oy almanın sırrını sordu
10:10MHP tabanı ‘hayır’ fermanını dinlemedi
09:53Sessiz ve kansız devrim
09:35CHP'den halen cevap gelmedi
09:12MHP tabanı bize kayabilir
08:24CHP'deki gölge başkan etkisi
23:39Erdoğan: Önceliğimiz 26 maddeyi uygulamak
22:13AK Parti'den Başkanlık Sistemi açıklaması
20:47Okay: Halkın iradesine saygı duyulacaktır
20:39Gürsel Tekin, genel başkan yardımcısı oldu
14:39EDP: CHP başarısızlığı bile başarı gösteriyor
14:31Seydaoğlu : Referandum bir devrimdir
14:18Ağlayan öğrenciyi Nimet Anne teselli etti
14:15Dursun Güneş serbest bırakıldı
13:40Çağlayan: Referandum piyasaya moral
13:23"Hayır"cı başkana "Evet"ten takım elbise
13:17HAKPAR Genel Başkanı Bozel: BDP yanlış yaptı
13:02AK Parti'de "Başkanlık" sistemi tartışmaları
12:51AK Parti MYK toplantısı başladı
12:39"BDP'nin masrafları işçi maaşlarından" iddiası
12:31Başbakan Erdoğan'a tebrik telefonu yağdı
12:25Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
10:20Rakamlara göre BDP boykotta hayli başarısız
10:18Kurtulmuş'un basın toplantısı iptal edildi
10:17Türkiye Sezen Aksu'ya sahip çıktı
09:42Kısa günün kârı: İşte devletin 'boykot' kazancı
09:29CHP'de içeriden tuzak iddiası
09:23'En sağlıklı model başkanlık sistemi'
08:38Cem Uzan hastaneye kaldırıldı
08:36Yüzde 42'yi bile paylaşamıyorlar
08:25"Ey Türk! Titre ve kendine dön"
08:22Gökçek: Bizi rezil ettin Kılıçdaroğlu
22:37Kocaoğlu: Sezen Aksu adını kaldırmak yanlış
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
‘Hayır’cı mahallenin baskısı
 
 
Aliya RAHTE
“Darbecileri yargılarız” diyenler maval okuyor
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Mezarlıkları kırkayaklar sarmış
 
 
Emine K. ARSLANER
Siz hiç mağaraya çekildiniz mi?
 
 
Necmettin EVCİ
Siyasi düzlem yeniden şekilleniyor
 
 
Serdar AYDIN
Beyaz Kuğu’nun vedası…(Aşkım Tüfekçi’nin ardından)
 
 
 
 
Yolcu minibüsüne mayınlı saldırı: 9 ölü
 
Fethiye'de kaza: 2 asker şehit oldu
 
Askerler erken terhis edilebilir!
 
ÖSYM'de böcek de bulunamadı
 
Kara propaganda tetikçisi
 
 
 
 
 
 
"Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur"
Hadis-i Şerif (Müslim)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.953 1.968
 
 Sterlin
2.315 2.355
 
 Altın
61.29 61.73
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek'in İran'da gözaltına alındığı belirtiliyor.  
 
 
 
  Endonezyalı kadının 17 yıldır bu garip hastalıkla yaşadığı ve büyük acılar çektiği iddia ediliyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin