DOLAR 1.505 - EURO 1.968 - ALTIN 61.73 - IMKB 60608
Perşembe 16 EYLÜL 2010
İşçi minübüsü kaza yaptı: 2 ölü, 7 yaralı Beşiktaş - CSKA Sofya (CANLI) Mehmet Akif'in Mısır'daki evi müze yapılmalı Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz Yunanlıların Ayasofya hayali depreşti F-135 savaş uçağı motorunu biz üreteceğiz Merkez Bankası, faizleri 25 puan indirdi Borsa, 63732 puandan tamamladı Dolar günü 1,497 TL, Euro 1,96 TL'den kapattı Hamsi tezgaha çıktı habertaraf.com
 
 
 
Toplum, önündeki barajı aştı
 
 
 
 
Necdet Saraç
AKP iktidarda tekleşti!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Süleymân Hilmi Tunahan Hazretleri
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Evren ve şürekâsı yargılanabilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Neden hep o kazanıyor?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Huzurlarınızda Abdurrahman Bey!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ve Baykal düğmeye bastı
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davetsiz misafir
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Doğan'ın hayalini sandığa Bahçeli gömdü!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asıl CHP’den korkun!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Millet iradesi böyle mi okunur?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
MHP: Yanlış tezi yanlış insanlarla savunursan...
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"İnanılmaz" ama siz gene de inanın!..
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Teşbihte hata olmaz
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baykal neden kurultay istiyor?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Baykal en azından oy kullanabiliyordu
 
 
Radikal
Murat YETKİN
CHP'nin hatası ve faturası
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
20 Eylüle kadar (PKK ateşkesi bitiyor)
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yahudilerle aramı bozuyorum
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Türkiye üçe mi bölündü?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Öcalan "Evet" oylarından pay istiyor!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
MHP
 
 
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Ahmet KEKEÇ
 
Kazım ARSLAN
 
 
 
Atalay ve muhtar yalanladı: 329 TL ceza yolda
 
 
 
İSTANBUL- Bakan Atalay: Kılıçdaroğlu'nun oy kullanmaması kendinden kaynaklanıyor. Kılıçdaroğlu'nun mahalle muhtarı: İki ay önce etrafındakileri uyardım. Kılıçdaroğlu'na 329 TL ceza yolda...
 
Bakan Atalay: Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamaması kendisinden kaynaklı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adresinde, nüfus idaresinin uyarısı üzerine ilk olarak muhtar, daha sonra nüfus idaresinin isteği üzerine emniyetin kontrol yaptığını söyledi. Atalay, burada polisin bir suçu olmadığını, görevini yaptığını kaydetti.

Bakan Atalay, Başbakanlık Merkez Binası'nda referandumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Atalay, eskiden seçim kurullarının muhtarlıklar kanalıyla seçmen listelerini ilan ettiklerini belirterek, seçmen listesinde ismi olmayanların başvurması durumunda, isimlerinin listeye yazıldığını hatırlattı. Yeni sistemde ise böyle bir durumun olmadığının altını çizen Atalay, adrese kayıtlı nüfus sisteminde herkesin listesinin otomatik olarak belirlendiğini vurguladı.

Atalay, Kılıçdaroğlu'nun referandumda oy kullanmamasıyla ilgili olarak şöyle dedi: "Sayın Kılıçdaroğlu, İstanbul'da belediye başkanı adayı olduğu 2009 yılı Ocak ayında Çankaya Nüfus İdaresi'nden adresini İstanbul Kağıthane'ye alıyor ve işlem görüyor. Nüfus idareleri, muhtarlara aylık sizin ilçenize şu kadar nakil oldu diye yazar. Mahalle muhtarlarına yazar. O mahallenin muhtarına nüfus idaresi 400 kişilik listeyi yazıyor. Sizin mahallenize 400 nakil oldu, listenizi gönderiyoruz diye yazıyor. Muhtarlar bunu denetlemek zorunda. Adresler kontrol ediliyor. Sayın Kılıçdaroğlu, verilen adreste oturmuyor, başka birileri oturuyor. Muhtar geri dönüyor nüfusa. Elimizde bütün onların listeleri var. Gönderdiğiniz listeden şunlar şunlar yer alıyor. Bunun üzerine, nüfus müdürlüğü ikinci bir işlem yapar, buna mecburuz. İlgili kanun ve yönetmelik bunu gerekli görüyor. Nüfus müdürlüğü emniyetine yazıyor. Bunların kontrol edilmesi için, bir daha denetleniyor. Emniyet gidiyor. Muhtarın, burada oturmuyor dediği kişiler, burada oturmuyor diye ilçe kaymakamlığına bildiriyor."

Atalay, polisin olayda bir günahının olmadığına işaret ederek, "Polisin bir günahı yok arkadaşlar. Olay da bundan ibaret. Muhtarın haberi yok deniyor, muhtarın haberi var. Muhtarın el yazısı ile listesi var. Muhtarın ikamet eden ve etmeyenlerle ilgili el yazısı ile listesi var. Altında imzası ile bildirimi var. Kılıçdaroğlu, gösterdiği adreste hiç oturmamış. Muhtarın, nüfus idaresinin, emniyetin hiçbir suçu yok." diye konuştu.

Muhtar: Oy vermeme sorumluluğu kendisine ait

Anayasa değişiklik paketi referandumunda oy kullanamayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'daki seçmen işlemleri için mahalle muhtarı tarafından uyarıldığı ancak bu uyarının parti yöneticileri tarafından dikkate alınmadığı ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu'nun 2009 yerel seçimlerinde ikamet adresi olan Kâğıthane'deki evinde oturmadığının belirlenmesinin ardından seçmen girişinin yapılmadığı belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun Kâğıthane'deki iki ayrı adresin bulunduğu mahallelerin muhtarları, "Kayıtların silindiği" iddialarının doğru olmadığını belirterek sorumluluğun CHP'lilere ait olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun 2009 Mahalli İdareler Seçimleri'nde adresi görünen Kağıthane Merkez Mahalle Muhtarı Süleyman Bölük, Kılıçdaroğlu'nun mahallelerine 2009'daki seçimlerin hemen öncesinde, süre bitimine bir gün kala kayıt yaptırdığını belirtti. Referandum seçmen listelerinin hazırlanması sırasında yaptıkları araştırmalarda Kılıçdaroğlu'nun Şelale Evleri A4 Blok 48 Numaradaki evinde oturmadığını belirlediklerini ve bu nedenle seçimde kendi bölgelerinde oy kullanamayacağını partililere ilettiklerini anlatan Bölük, görüştükleri kişilerin sorunun çözüldüğü bilgisini kendisine ilettiğini anlattı. Ancak sonraki süreçte Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamadığını belirten Bölük, bunun sorumlusunun bizzat Kılıçdaroğlu'nun kendisi olduğunu söyledi.

Bölük, kendi tespitlerini yapıp ilçe seçim kuruluna bildirdiklerini ve seçim kurulunun da Kılıçdaroğlu için seçmen kaydı yapmadığını dile getirerek, "Kayıtlar silindi" iddialarının kesinlikle doğru olmadığını belirtti. Bölük, "Bizim ve emniyetin suçlanması doğru değil. Biz görevimizi yapıp bu kişinin orada oturmadığı raporunu düzenledik. Bu iddialar, zan altında bırakmaktır." açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun Kağıthane Gürsel Mahallesi'ndeki eski adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıkta da kaydının bulunmadığı belirtildi. Mahalle muhtarı Mehmet Ali Boyraz, yaklaşık 20 gün önce CHP'den ilgililerin kendilerine gelerek Kılıçdaroğlu'nun kaydının bulunup bulunmadığını sorduklarını ve kendilerinin de böyle bir kayıt bulunmadığını kendilerine anlattığını söyledi.

Kılıçdaroğlu ile ilgili basında çıkan haberler ve duyumlar üzerine Gürsel Mahallesi'nde oturduğu yönünde duyumları olduğunu anlatan Boyraz, ancak nüfus müdürlüğünden kendilerine gelen isimler arasında Kılıçdaroğlu'nun isminin bulunmadığını dile getirdi. Boyraz, ayrıca mahalle muhtarlığına kayıt yaptıran vatandaşlar adına nüfus müdürlüğünün işlem başlatarak seçmen kaydı yaptığını anlatarak daha sonra bu listelerin kendilerine ulaştırıldığını ve sürecin bu şekilde işlediğini belirtti.

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun Gürsel Mahallesi'indeki komşuları Kılıçdaroğlu'nun mahalli seçimlerden sonra evden ayrıldığını ve şu anda aynı adreste başkalarının oturduğunu dile getirdi. Gürsel Mahallesi'nde bulunduğu sırada da Kılıçdaroğlu'nun evini ara sıra kullandığını anlatan Emine Aslan isimli komşusu seçimlerden sonra Kılıçdaroğlu'nun bu adresten ayrıldığını söyledi.

Adres değişikliğini bildirmeyen Kılıçdaroğlu'na 329 TL ceza yolda

Adres değişikliğini zamanında bildirmediği için oy kullanamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 329 TL para cezası ile karşı karşıya bulunuyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Geçen yıl yapılan yerel seçimler öncesi İstanbul'a taşıdığı resmi ikametgahını, seçimler sonrası döndüğü Ankara'ya taşımayı unuttu. Kılıçdaroğlu, bu unutkanlığının cezasını 12 Eylül referandumunda oy kullanamayarak ödedi. Referandum öncesinde birçok il gezerek seçmenlerden 'hayır' oyu isteyen Kılıçdaroğlu, oylama günü, resmi ikametgahını İstanbul'dan Ankara'ya taşımayı unuttuğu için sandığa gidemedi. Kılıçdaroğlu'nun unutkanlığı oy kullanamama ile birlikte para cezası da ödeyecek. İlgili mevzuata göre, adres değişikliğini zamanında bildirmeyen vatandaşlar 329 TL para cezasına çarptırılıyor.

Konuyla ilgili yasal mevzuat konusunda bilgi veren Vatandaşlık ve Nüfus İşleri yetkilileri, CHP Genel Başkanı'nın seçmen listesinde isminin yer almamasının polisiye bir olay olmadığını, kendisinin zamanında adres bildiriminde bulunmamasıyla ilgili olduğunu vurguladı. Konya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Celal Kara, adres bildiriminde bulunmayanların YSK'nın seçmen listelerini askıya çıkardığı zaman diliminde itiraz ederek durumu düzelttirebildiğini söyledi. Müdür Kara, polisin sadece bir kişinin taşındığı adresine bir başkasının gelip yerleşmesi durumunda 'tespit' yaptığına dikkat çekti. Celal Kara, "Bir ikamette bulunan kişi taşındıktan sonra yerine gelen yeni kiracı nüfus müdürlüğüne beyanda bulunur. Eski oturan kişinin kaydı otomatikman silinmiş olur. Emniyet tahkikat yaparken MERNİS'e göre kimin beyanı varsa onu esas alır." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamamasının nedeninin yeni adresini bildirmemesi olduğunun altını çizen Kara, "Bir kişinin adresinin silinmesi YSK'nın hazırladığı seçmen kütüklerinin askıya çıkarılmasından önce yapılır. Kütükler de zaten seçmenler durumlarını kontrol etsinler, bir yanlışlık bir değişiklik varsa düzeltsinler diye askıya çıkarılır. Seçmen kütükleri askıdan indirildikten ve itiraz süresi dolduktan sonra kayıt yapılması mümkün değildir. İtiraz süresi içinde düzenleme yapılmazsa YSK MERNİS kayıtlarını esas alır. Kişi beyanda bulunmazsa YSK kafasına göre kişiyi bir yere yerleştiremez." dedi.

Celal Kara, vatandaşlık ve nüfus yasaları gereği ikametgahını değiştiren herkesin 20 gün içinde bunu taşındığı mahallin nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğüne bildirmesi gerektiğini kaydetti. Mevzuata göre, zamanında bildirim yapmayan vatandaşlar 329 TL para cezasına çarptırılıyor. Yanlış bildirimde bulunanlar ise aynı mevzuat uyarınca 660 TL para cezası ödemek zorunda kalıyor.


İLGİLİ HABER

YA MUMU YATSIYA KADAR YANABİLİYOR YA DA ÇOK UNUTKAN


13 Eylül 2010 - 11:33:22
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:43Oy kullanımını gasp eden parti demokratik olamaz
17:20Cindoruk'tan tarihî itiraf: 49 yıl geciktik
17:01Giresun'da hayır oylarını paylaşamadılar
16:59CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı değiştirildi
16:49Şahin: Eğitim boykotunun faydası ne?
16:38Erdoğan: %58'i değil %42'yi analiz ediyoruz
16:35EDP, darbeciler için suç duyurusunda bulunacak
16:07Yeni anayasa için uzlaşma çağrısı
15:52"Isparta'da sonuç ne ise Türkiye'de o çıkar"
15:34Ergün: Erdoğan aday olursa ilk turda seçilir
14:38Bahçeli "evet" diyen vatandaşları suçladı
14:33MHP'de hilalci-bozkurtçu kavgası
14:16CHP'li Kart: Partimizde komitacı anlayış var
13:50Erdoğan, Bağımsız Türkiye'yi kabul etti
13:49Şahin: Polatkan ve Zorlu ülkeye katkıda bulundu
13:38AKP İl Başkanı: Kimseyi görevden almayacağız
13:07CHP ve MHP'de toplu istifa
12:56AK Parti'li İpek: Yapılan harcamalar faturalı
12:45Demirtaş, Temizöz davasını izleyecek
12:41Kılıçdaroğlu VIP'den geçirilmedi
11:47Kılıçdaroğlu'na bilgi 'BAĞIŞ'lamış
11:47CHP ve MHP'nin itirazı reddedildi
11:05Edirne'de evet diyen köye teşekkür ziyareti
10:02Türk ve Tuğluk, devletin zirvesi ile görüşecek
08:56"Menderes'in kabrine gitmek isterim ama..."
08:44BDP boykotun ucunu kaçırdı
00:38Toplum, önündeki barajı aştı
00:03Evet, siyasal mühendislik değil toplumsal gerçeklik
21:45Kılıçdaroğlu: Parti anayasası istemiyoruz
18:58Muhalefetin tavrına Nasrettin Hoca fıkrası
Daha fazla haber göster
17:31Saadet Partisi'nden 'Yeni Anayasa Platformu'
17:13Kavaf: Halkın irade beyanı sevindirici
17:01CHP: MHP'nin hiç katkısı olmadı ki!
16:43SP kongresinin duruşması yapıldı
16:33SP, yeni anayasa için harekete geçti
16:33"Anayasa değişikliği Sevr'e çok benziyor"
16:27Berhan Şimşek'in köyünden,yüzde 79'evet'
16:02Refandum için en çok il gezen 3. siyasetçi
15:43Kılıçdaroğlu'ndan Baykal'a cevap
15:33Eski İl Başkanı: 75 derken 63 başarı değil
15:32Davutoğlu, Türkmen mevkidaşı ile görüştü
15:30Afyon'dan 5 alan MHP, referandumda bitti
15:17Başkan Akkaya: CHP çelişkiye düştü
15:13CHP, Sezen Aksu'ya karşı samimi mi?
15:07Aksu muhalefetten yeni anayasa desteği istedi
15:03CHP'li Ayhan kurultaya ihtiyaç var dedi
14:56CHP'li Akaydın'a 'hakaretten' tazminat
14:53Çuhadaroğlu: Laiklik ilkesi hiç uygulanmadı
14:36Yüksek orandaki 'evet' sorumluluğumuzu artırdı
14:08Kabak:Karar alınana kadar görevimdeyim
13:45Özal'ın kurmayı: CHP ve MHP'nin sonu ANAP gibi
13:30Darbecilere suç duyurusunda bulundular
12:30Baykal sonunda suskunluğunu bozdu
12:02Değirmenci'nin durumu Cuma günü belli olacak
10:56Niran Ünsal kafasına sıkıp gidecek mi?
10:20Yüzde 50’nin üstünde oy almanın sırrını sordu
10:10MHP tabanı ‘hayır’ fermanını dinlemedi
09:53Sessiz ve kansız devrim
09:35CHP'den halen cevap gelmedi
09:12MHP tabanı bize kayabilir
08:24CHP'deki gölge başkan etkisi
23:39Erdoğan: Önceliğimiz 26 maddeyi uygulamak
22:13AK Parti'den Başkanlık Sistemi açıklaması
20:47Okay: Halkın iradesine saygı duyulacaktır
20:39Gürsel Tekin, genel başkan yardımcısı oldu
14:39EDP: CHP başarısızlığı bile başarı gösteriyor
14:31Seydaoğlu : Referandum bir devrimdir
14:18Ağlayan öğrenciyi Nimet Anne teselli etti
14:15Dursun Güneş serbest bırakıldı
13:40Çağlayan: Referandum piyasaya moral
13:23"Hayır"cı başkana "Evet"ten takım elbise
13:17HAKPAR Genel Başkanı Bozel: BDP yanlış yaptı
13:02AK Parti'de "Başkanlık" sistemi tartışmaları
12:51AK Parti MYK toplantısı başladı
12:39"BDP'nin masrafları işçi maaşlarından" iddiası
12:31Başbakan Erdoğan'a tebrik telefonu yağdı
12:25Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
10:20Rakamlara göre BDP boykotta hayli başarısız
10:18Kurtulmuş'un basın toplantısı iptal edildi
10:17Türkiye Sezen Aksu'ya sahip çıktı
09:42Kısa günün kârı: İşte devletin 'boykot' kazancı
09:29CHP'de içeriden tuzak iddiası
09:23'En sağlıklı model başkanlık sistemi'
08:38Cem Uzan hastaneye kaldırıldı
08:36Yüzde 42'yi bile paylaşamıyorlar
08:25"Ey Türk! Titre ve kendine dön"
08:22Gökçek: Bizi rezil ettin Kılıçdaroğlu
22:37Kocaoğlu: Sezen Aksu adını kaldırmak yanlış
19:57Çelik: Muhalefet gereken dersi çıkartamadı
17:34Berhan Şimşek'in şok sözleri yargıya taşındı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Baroda Birlik Gurubu’nu Av. Aydoğan Koru temsil ediyor
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Evet, erken seçime gidilmeli…
 
 
Necmettin EVCİ
Referandum, Devlet ve değişim
 
 
Yusuf YERLİ
Hay Allah...
 
 
 
 
Yolcu minibüsüne mayınlı saldırı: 9 ölü
 
Fethiye'de kaza: 2 asker şehit oldu
 
Askerler erken terhis edilebilir!
 
ÖSYM'de böcek de bulunamadı
 
Kara propaganda tetikçisi
 
 
 
 
 
 
"Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur"
Hadis-i Şerif (Müslim)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.953 1.968
 
 Sterlin
2.315 2.355
 
 Altın
61.29 61.73
 
 IMKB
60608  
 
 
Türkiye için en iyisi parlamenter sistem...
 
'Akil Adam' Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen referandum sonrasında tartışmalara yol açan 'Başkanlık' sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.
 
 
 
 
  Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek'in İran'da gözaltına alındığı belirtiliyor.  
 
 
 
  Endonezyalı kadının 17 yıldır bu garip hastalıkla yaşadığı ve büyük acılar çektiği iddia ediliyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin