DOLAR 1.506 - EURO 1.937 - ALTIN 61.18 - IMKB 60608
Salı 14 EYLÜL 2010
Yunan medyası: Türkiye daha güçlü İngiltere Dışişleri Bakanı: AB yolunda önemli adım Dursun Güneş serbest bırakıldı Bursaspor'a UEFA'dan 360 kişilik takip Afganistan'da binlerce sahte seçmen kartı çıktı Yargı, İspir'de HES kurulmasına onay verdi Adanaspor'da ''Menteşe ''dönemi... Emniyet raporu "katliam" dedi Borsa, ilk seansı 62193 puandan tamamladı Gün ortasında Dolar 1,502 TL, Euro 1,929 TL. habertaraf.com
 
 
 
Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Nuri Aykon Hakk’a yürüdü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kesin sonuç
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bu da bana kapak mı oldu
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ertesi gün için karanlık senaryolar
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Bak, orada 58'e 42 yazıyor!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kürt sorunu: CHP'siz olmaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kılıçdaroğlu artırdığı oyları nasıl düşürdü?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yüzde 58'in ne kadarı Ak Parti'nin?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Günümüzü gördük
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Kılıçdaroğlu, ‘Baykal kafası’ndan kurtulabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Siyasete sivil ayar
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum neticesi nasıl okunmalıdır
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Referandum sonucu böyle mi değerlendirilir?
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
En büyük kaybeden, kılavuzu CHP olan MHP'dir...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güvenmeyelim peki neye güvenelim?
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Referandumdaki oyum!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Benden söylemesi (dört)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Bu tabloya iyi bak Kenan Evren!
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Aliya RAHTE
 
Cengiz ÇANDAR
 
Zülfü LİVANELİ
 
Kazım ARSLAN
 
 
 
Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
 
 
 
Tunceli'den yüksek oranda hayır oyunun çıkmasını "Tunceli bilinçli bir kent" sözleriyle değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu sözü mefhumu muhalifinden "Evet diyen iller bilinçsiz" anlamına geldi. Referandum sonucuna, halkın tercihine saygı duyduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, bu kez de sonucun halktan değil, iktidarın gücünü kullanmasından ve halkı tehdit etmesinden kaynaklandığını söyledi. Kılıçdaroğlu "Neden oy kullanamadınız?" soruları karşısında ter döktü.
 
Referandum öncesinde Türkiye’yi gezip vatandaştan ‘Hayır’ oyu isteyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün kendi oyunu kullanamadı. Sonuçlar kesinleştikten sonra, gece 23.50’de bir konuşma yapan CHP lideri, “Bizim bilgimiz dışında tutanak tutulup kaydım siliniyor. Oysa ben de her yurttaş gibi oy kullanacaktım” dedi...

Dünkü referanduma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamaması damga vurdu. CHP’liler başta olmak üzere seçmenlerde büyük şaşkınlık yaratan bu durumun nedeni, gün boyu esrarını korudu. Gece bir açıklama yapan CHP Lideri, talihsizliğin nedenini açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun basın toplantısını saat 23.00’de düzenleyeceği açıklanmasına karşın toplantı 50 dakika gecikmeli başladı. Toplantı öncesinde Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Genel Sayman Faik Öztrak, CHP MYK Üyesi, Bilim Platformu Başkanı Sencer Ayata Genel Sekreter Yardımcıları Abdülrezzak Ertan ve Tekin Bingöl yerlerini aldı. Basın toplantısı, Referandum Takip Merkezi’nin oluşturulduğu dördüncü katta bulunan İsmail Cem Salonu’nda düzenlendi. Referandum sonuçlarını takipte görev alan CHP Gençlik Kolları üyesi gençler, ‘Başbakan Kılıçdaroğlu’ sloganıyla karşıladıkları liderlerini arka sıralardan takip etti.

12 DEV ADAMI KUTLADI: Kılıçdaroğlu, basın toplantısına Basketbol Şampiyonasında ikincilik elde eden Basketbol Milli Takımı’nı kutlayarak başladı. “Şampiyona boyunca çok güzel bir oyun sergilediler. Şampiyon olmalarını beklerdik. Yürekten kutluyorum” diyen Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

REFERANDUMDAN ÇIKARILACAK DERSLER: Demokrasilerde nihai karar mercii, halklarındır. Bu iradeyi saygıyla karşılıyorum. Referandum sürecinden çıkarılacak derslerin Türkiye’de demokrasinin gelişimi açısından yararlı olmasını istiyorum. Halkın iradesine saygı gösterilmesinin önemli koşulu, uygun ortamın yaratılmasıdır. ‘Taraf olan bertaraf olur” zihniyeti ile kamuoyunun baskı altına alındığı bir süreci yaşadık. Vatandaşın hakkına ipotek konulan bir süreç yaşadık. AKP Demokrasi ahlaki açısından iyi bir sınav veremedi. Kampanya sürecinde sınıfta kaldı. AKP iktidarı tamamen kendi yargısını oluşturmak yolunda adımlar attı. CHP olarak AKP’nin yargı üzerindeki baskısını arttırmaya yönelik tüm adımlara karşı olmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Sonuç, iki kutuplu siyasete hizmet ediyor. Kutuplaşmaya dayalı bir ortamdan çıkmadan sağlıklı bir demokrasiye kavuşmamız mümkün değil.

YÜZDE 42’LİK ‘HAYIR’DA PAYIMIZ VAR: Referandum sonuçlarından yüzde 42 hayır çıktı. Yüzde 23 oranında da katılım olmadı. Yüzde 42’lik hayır oyunda partimizin katkısı vardır. Emeği geçen herkese gençlerimize, kadınlarımıza, teşkilatlarımıza ve bize güvenenlere teşekkür ediyorum.

İKİ KİŞİDEN BİRİ MUTLU OLAMAZ: Elbette halkın iradesine saygı gösteriyoruz. Ama bilinmeli ki Türkiye sadece iki kişiden birini mutlu eden kararlarla yola devam edemez. Bunun bilincinde olarak siy asi mücadelemizin daha büyük bir heyecan ve güçle devam edeceğiz. Türkiye’yi karış karış gezme, halkla bütünleşme, halkla birlikte çözüm sürdürme kararlılığımız devam edecek.

YOĞUNLUKTAN KAYDIMA BAKAMADIM: Ben seçimlere girerken halka hiçbir zaman yalan söylemeyeceğime, hep doğruları söyleyeceğime söz verdim. Partimizden bugün bir yazılı açıklama yapıldı. İstanbul Anakent Belediyesi için aday olduğum dönemde İstanbul’da olduğunu biliyordum. Ama benim bilgim dışında, hangi gerekçeden olduğunu bilmediğim bir şekilde, oraya gidiliyor ve adres değiştirdiğim gerekçesiyle kaydım siliniyor. Ben her yurttaş gibi kaydımın olduğunu ve gidip oy kullanacağımı düşünüyordum... Elbette bu tablonun ortaya çıkması doğru değil. Partili arkadaşlarımızı üzdüysem özür dilerim. Bizim de çalışmamız lazımdı. Ama yoğunluktan bakamadım. Ben de nüfus cüzdanıyla gidip kullanacağımı sanıyordum.

KİMSEYİ SORUMLU TUTAMAM: Ben kimsenin sorumlu tutulmasını istemiyorum. Bir yurttaş olarak bakmam gerekiyordu. Ama yoğunluk içinde bakamadım. Benim nasılsa kaydım vardı diye biliyordum. Ama benim benim bilgim haricinde çıkıldı...

BİR AY ÖNCE BU YÖNDE HABER ÇIKMIŞTI: (“Sizin oy kullanamayacağınız yönünde haberler çıkmıştı.. Girişimde bulunma gerekliliği hissetmediniz mi?” sorusu üzerine) O günden sonra kontrol etme gereği duymadım. Çünkü böyle bir tabloyla karşılaşacağımızı tahmin etmiyordum.

POLİSLER KİMİN TALİMATIYLA GİTTİ: (“Birileri sizi zor durumda bırakmak mı istedi” sorusu üzerine) Oraya giden polis arkadaşlar kimin talimatıyla gittiler. Buyurun araştırın. Oradan (İstanbul’dan) kaydım siliniyor. Bana haber verilmiyor. Muhtarın bile haberi yok.

YSK İLE İRTİBAT KURDUNU MU?: Oy kullanamayacağım, son iki gün önce belli oldu. Arkadaşlarımız YSK ile irtibat kurdu. Kütükler kapatıldığı için oy kullanamayacağım söylendi...

ERKEN SEÇİME HAZIRIZ: Olası bir erken seçim konusunda kararı AKP verecek. Çoğunluk onların... Biz erken seçime de hazırız...

YENİ BİR ANAYASAYA DESTEK VERİRİZ AMA: Eğer Başbakan’ın uzlaşma kültürü gelişirse ve dayatmadan vazgeçerse elbette yeni bir anayasaya destek veririz.

MHP’ye dokundurdu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, gazetecilerin bir sorusu üzerine MHP’nin referandumda yeterince çalışmadığnı ima etti ve, “Biz 70 ilde miting yaptık. Türkiye’yi dolaştık. Ama bizimle birlikte ‘Hayır’ oyu isteyen muhalefet partisi, bizim kadar çalışmadı” dedi.

13 Eylül 2010 - 00:14:51
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

14:39EDP: CHP başarısızlığı bile başarı gösteriyor
14:31Seydaoğlu : Referandum bir devrimdir
14:18Ağlayan öğrenciyi Nimet Anne teselli etti
14:15Dursun Güneş serbest bırakıldı
13:40Çağlayan: Referandum piyasaya moral
13:23"Hayır"cı başkana "Evet"ten takım elbise
13:17HAKPAR Genel Başkanı Bozel: BDP yanlış yaptı
13:02AK Parti'de "Başkanlık" sistemi tartışmaları
12:51AK Parti MYK toplantısı başladı
12:39"BDP'nin masrafları işçi maaşlarından" iddiası
12:31Başbakan Erdoğan'a tebrik telefonu yağdı
12:25Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
10:20Rakamlara göre BDP boykotta hayli başarısız
10:18Kurtulmuş'un basın toplantısı iptal edildi
10:17Türkiye Sezen Aksu'ya sahip çıktı
09:42Kısa günün kârı: İşte devletin 'boykot' kazancı
09:29CHP'de içeriden tuzak iddiası
09:23'En sağlıklı model başkanlık sistemi'
08:38Cem Uzan hastaneye kaldırıldı
08:36Yüzde 42'yi bile paylaşamıyorlar
08:25"Ey Türk! Titre ve kendine dön"
08:22Gökçek: Bizi rezil ettin Kılıçdaroğlu
22:37Kocaoğlu: Sezen Aksu adını kaldırmak yanlış
19:57Çelik: Muhalefet gereken dersi çıkartamadı
17:34Berhan Şimşek'in şok sözleri yargıya taşındı
17:12Kayıtlara göre sokaklarda yaşıyor
16:45AK Partili Yılmaz: Yüzde 64 'evet' bizim değil
16:42Eski ülkücüler Bahçeli'yi istifaya davet etti
16:26Öztürk: 15-20'lik yanılma siyasi körlüktür
16:15AK Partili vekil, CHP'li vekile takım elbise alıyor
Daha fazla haber göster
16:04KADEP lideri: BDP, CHP ve MHP ile birlikte yenildi
16:00MHP'li Bıçakçıoğlu: Bahçeli görevi bırakmalı
15:59Baydemir "ölüm tehditlerini" unuttu
15:47Daniş: Kılıçdaroğlu oyu tezgah mı?
15:35Şandır CHP'yi sildi, yüzde 42'ye sahiplendi
14:56Kapusuz: Darbeci zihniyet artık tarih oldu
14:39CHP, MHP, DSP ve DP birleşince "EVET" arttı
14:07Boykotçuları milletvekili Sıvacıoğlu ikna etti
13:35Fırat AK Parti Diyarbakır'da gerilemedi
13:31"Sonuç enerji sektörünün önünü açacak"
13:30Topçu: Oy kullanamıyor, yönetime talip oluyor!
11:51"İnsanlar vicdanlarının sesini dinledi"
11:33Atalay ve muhtar yalanladı: 329 TL ceza yolda
11:31Twitter’da Baykal'la vurdu!
11:28MHP'nin kaleleri bir bir çöktü
10:20Twitter'da Kılıçdaroğlu geyikleri öldürüyor
09:44Ya mumu yatsıya kadar yanabiliyor ya da...
00:41Kılıç: İradesi sandığa yansımıştır
00:14Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
23:47Akıllardan çıkmayacak referandum komedisi
22:47Çelik: Kılıçdaroğlu hayırlı bir iş yapmıştır
22:40Çubukçu: Halk oylaması sonucu hayırlı olsun
22:26Erdoğan, referandumu değerlendirdi
22:23Kurtulmuş "yeni anayasa" dedi
22:16Başbakan Erdoğan'dan yeni Anayasa mesajı
22:00CHP'li Demirel: Halk isyan ediyor, evet diyor
21:57Bahçeli'nin memleketi Osmaniye 'evet' dedi
21:55Demir: Boykot hedefine ulaşamadı
21:51MHP'li Paçacı: Milletin tercihine saygı
21:49CHP'li Özyürek: Saygı duyacağız
21:47Çelik: CHP 'allak bullak partisi'
21:45MHP'li Büyükataman: Sonuç güvenoyu değildir
21:36Erbakan'ın çocukları da mı boykotçu?
21:16Yenilen güreşçi, erken seçim istedi
20:35'Halkımıza ferasetten dolayı şükran borçluyum'
20:21CHP'de tüm moraller alt-üst oldu
19:16CHP'li İnce'nin köyü 'evet' dedi
18:23'Demokrat' İzmir, "Sezen Aksu" tabelasını indirdi
18:18Kılıçdaroğlu yine suçluyu buldu
18:12CHP seçim yasağını deldi AK Parti yargıya gidiyor
17:33Gökçek: Adamcağız hafıza kaybına uğradı
17:08Özak: 'Hayır' diyene de, 'evet' diyene de teşekkür
16:56"BDP'li vekil sandık başkanını darp etti"
16:43CHP'de itiraz dilekçeleri hazır
16:32'Beyaz gömlekle propaganda yapıyorsun'
16:29Necmettin Erbakan oyunu kullandı
16:19Atalay: Kimse kimsenin oyuna ipotek koyamaz
15:33Kurtulmuş: Yeni bir anayasaya ihtiyaç var
15:30Ergin oyunu Hatay'da kullandı
14:55"Hayır" oyu istedi, kendisine nasip olmadı
14:51Akaydın oyunu eşi ve oğlu ile kullandı
14:49Çelik: 12 Eylül birinci adım
14:31Erdoğan: Türkiye'yi sıçratacak bir sınav
14:26Şimşek ve Aksu, Gölbaşı'nda oy kullandı
14:22MHP'li Toskay: Sonuca saygı göstermek lazım
14:21Altepe: Yerel demokrasi daha da güçlenecek
14:19Kocaoğlu oyunu kullanıp mesaj verdi
14:17Gürsel Tekin oyunu Kadıköy'de kullandı
14:16Bahçeli: Referandum dönüm noktası
13:29Arınç: Halk hep doğru kararlar verdi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Hani AK Parti’ye güven oylamasıydı?
 
 
Aliya RAHTE
MHP ile CHP kan gruplarına baktırsınlar
 
 
Ayhan BİLGEN
Sistem krizi mi, muhalefet boşluğu mu?
 
 
İlhan AKKURT
Referandum gerçeği ve Türkiye
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Netekim Kemal efendiye üzüldüm...
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
Oy pusulasının "hayır"ını, oyunun hayrını göremedi
 
 
Taha KURUTLU
Statüko’nun hezimeti
 
 
Yusuf YERLİ
Hayır da çıksa MHP kaybedecekti
 
 
 
 
Halk yönetime el koydu
 
Erdoğan, Gülen'e selam gönderdi
 
ABD şampiyon, Türkiye ikinci oldu
 
Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
 
TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi
 
 
 
 
 
 
"Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes/Ey kahpe rüzgar, artık ne yandan esersen es!"
Necip Fazıl Kısakürek
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.922 1.937
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.74 61.18
 
 IMKB
60608  
 
 
'Ey Türk! Titre ve kendine dön'...
 
Ülkücülerin önde gelen ismi Ramiz Ongun, referandumun ardından MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  Norveç’in NRK radyo istasyonunun haber spikeri Pia Beathe Pedersen, canlı yayında haberleri sunarken birden “Bugün hiç önemli bir şey olmadı” diyerek haberleri okumayacağını söyledi.  
 
 
 
  Kıbrıs'a konser vermeye giden Serdar Ortaç'ın kumarhanede servet bıraktığı ileri sürülüyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin