DOLAR 1.499 - EURO 1.945 - ALTIN 61.40 - IMKB 60608
Çarşamba 15 EYLÜL 2010
Şampiyonlar Ligi'nde grup maçları başladı Bu içecek hazımsızlık için üretildi (Mizah) Erdoğan: Önceliğimiz 26 maddeyi uygulamak Rize'de aşırı yağışlar sonrası köprü çöktü Valencia Bursaspor'u farklı mağlup etti AK Parti'den Başkanlık Sistemi açıklaması Gürsel Tekin, genel başkan yardımcısı oldu Dink ailesi, tazminatın tamamını bağışlayacak Polis aracına mayınlı saldırı: 2 yaralı Seyrantepe'de patlama habertaraf.com
 
 
 
Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Nuri Aykon Hakk’a yürüdü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kesin sonuç
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bu da bana kapak mı oldu
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ertesi gün için karanlık senaryolar
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Bak, orada 58'e 42 yazıyor!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kürt sorunu: CHP'siz olmaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kılıçdaroğlu artırdığı oyları nasıl düşürdü?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yüzde 58'in ne kadarı Ak Parti'nin?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Günümüzü gördük
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Kılıçdaroğlu, ‘Baykal kafası’ndan kurtulabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Siyasete sivil ayar
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum neticesi nasıl okunmalıdır
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Referandum sonucu böyle mi değerlendirilir?
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
En büyük kaybeden, kılavuzu CHP olan MHP'dir...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güvenmeyelim peki neye güvenelim?
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Referandumdaki oyum!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Benden söylemesi (dört)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Bu tabloya iyi bak Kenan Evren!
 
 
 
 
Fevzi İZMİRLİ
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Kadir SARIKAYA
 
 
 
Amerika, 11 Eylül'ü beklenenden rahat atlattı
 
 
 
NEW YORK- Amerika, 11 Eylül törenlerini beklenenden daha rahat atlattı.
 
Amerika 11 Eylül terör saldırılarını cami inşaatı ve Kur'an-ı Kerim yakma tartışmaları arasında andı. New York'ta düzenlenen anma töreninde teröre kurban gidenlerin isimlerinin yakınları tarafından okunduğu anlarda duygu yüklü anlar yaşandı. 11 Eylül kurbanları New York şehrinin yanı sıra, Washington DC (Pentagon) ile Pennsylvania'da anıldı.

Daha önce 11 Eylül saldırılarının 9. anma yıl dönümünde Kur'an-ı Kerim yakacağını ve aynı günü Kur'an yakma günü ilan edeceğini duyuran Florida'daki Dünya Sosyal Yardımlaşma için Yardım Merkezi (Dove World Outreach Center) adlı kilisenin aşırı dinci lideri papaz Terry Jones, cuma akşamı New York'a geldi. Havalimanında çıkışında gazetecilerin sorusunu yanıtsız bırakan Jones, katıldığı televizyon programında kendisinin asla Kur'an-ı Kerim yakmayacağını söyledi. 50 kişilik aşırı dindarların mensup olduğu kilisenin papazlığını yapan Jones, New York'ta Sıfır Noktası'na iki blok uzakta yapılması planlanan İslam Kültür Merkezi projesinin mimarı olan imam Faysal Abdülrauf ile görüşmeyi umduğunu da dile getirdi. İslam Kültür Merkezi ve Camii projesinin sahibi olan Kordoba Enstitüsü yetkilileri ise Abdülrauf'un aşırı dinci lider papaz Jones ile görüşüp görüşmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

New York'ta Sıfır Noktası'na iki blok uzakta İslam Kültür Merkezi ve Cami inşaatı tartışması Amerika'da son ayların en önemli tartışma maddesi olurken, özellikle muhafazakâr kesimin tepkilerine maruz kalıyor.

TÖRENLERDE HÜZÜN VARDI

Tüm bu tartışmaların yaşandığı bir günde 11 Eylül terör saldırıların 9. yıldönümü Amerika'nın çeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle hüzün içinde anıldı. 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarıyla yerle bir olan New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin (World Trade Center-WTC) bulunduğu yerde yapılan anma töreninde hüzün vardı. Sabahın erken saatleriyle WTC'in bulunduğu ve Sıfır Noktası (Ground Zero) olarak anılan yerin hemen yanında bulunan Zuccoti Parka gelen kalabalık, önce saygı duruşu ardından da okunan milli marş ile törene katıldı.

11 Eylül saldırılarında yakınlarını kaybedenlerin daha ziyade katıldığı New York'taki anma törenine ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, yine New York belediyesi eski başkanlarından ve saldırıların olduğu tarihte görev başında olan Rudolph Giuliani ile eyaletin valisi David Paterson katıldı.

İlk uçağın Kuzey Kulesi'ne çarptığı yerel saat ile 08:46'da (TSİ 15:46) çalan çanın ardından konuşma yapmaya başlayan Belediye Başkan Bloomberg, alandaki duygu dolu anların yaşandığını ve 11 Eylül'ün asla unutulmayacağını kaydetti.

Bloomberg, WTC'ye yapılan saldırılarda hayatını kaybeden 2752 kişinin isimlerinin yer alacağı "11 Eylül'ü Anma Müzesi"nin açılışının gelecek yıl 10.'su düzenlenecek olan anma törenlerine yetiştirileceğini söyledi.

İkinci uçağın Güney Kulesi'ne çarptığı saat olan yerel saatle 09:03'te tören alanında yine çanlar çalınıp, teröre kurban gidenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Törene eşiyle birlikte katılan Joe Biden kürsüde duygulu bir şiir okudu. Daha sonra kulelerden ilk olarak yıkılan Güney Kule'nin çöktüğü 09:59'da da çanlar bir kez daha çaldı ve yine bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saldırıların yapıldığı tarihte New York belediye başkanlığını yürüten Rudolph W. Giuliani kürsüye geldi. Giuliani'de Başkan yardımcısı Biden gibi kürsüden duygu yüklü şiir okuyarak, saldırıların acısının hala çok taze olduğunu söyledi.

Tören daha sonra saldırılarda hayatlarını kaybeden 2752 kişinin isimlerinin okunmasıyla devam etti. İsimler, yakınları ve Dünya Ticaret Merkezi'nin yeniden inşasında görev alan işçiler, mühendisler tarafından, ikişerli gruplar halinde alfabetik sırayla okunurken, zaman zaman alanda duygu yüklü anlar yaşandı. Saldırıda ölen çocuğunun ismini okuyan yaşlı bir Amerikalı anne, "Üzülme evladım çok yakında baban da ben de yanında olacağız." sözleri alanda gözyaşlarına neden oldu.

Törenin isimlerin okunmasına Kuzey Kule'nin çöktüğü an olan 10:28'de ara verilip çanlar çaldı ve yine saygı duruşunda bulunuldu.

OBAMA DC'DE MICHELLE İSE PA'DAKİ TÖRENE KATILDI

Başkan Yardımcısı Joe Biden New York'taki anma töreninde bulunurken ABD Başkanı Barack Obama da Pentagon'daki törene katıldı. Başkan Obama'nın eşi Michelle Obama da eski Başkanlardan George W. Bush'un eşi Laura Bush ile Pennsylvania'daki törende yer aldı.

Pentagon'da yapılan anma töreninde Obama, yine Amerika'nın İslam ile değil El Kaide terör örgütü ile savaş içinde olduğunu söyledi. Obama buradaki konuşmasında ayrıca 11 Eylül saldırısını İslam dininin değil El Kaide terör örgütünün yaptığına dikkat çekti.

11 Eylül saldırılarında, iki uçak New York'taki WTC ikiz gökdelenlerine çarparak yıkılmasına neden olmuş, bir uçak Pentagon'a çarparken dördüncüsü yolcuları tarafından Pennsylvania'da araziye düşürülmüştü.

BLOOMBERG İSLAM KÜLTÜR MERKEZİNE YİNE SAHİP ÇIKTI

11 Eylül anma törenlerinin ardından MSNBC televizyonunun haber programına katılan New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, İslam Kültür Merkezi ve Camii inşaatı projesine yine sahip çıktı. Başkan, devlet yetkililerinin ve kendilerini ilgilendiren durumun İslam Kültür Merkezi projesinin yapılıp yapılmayacağı değil önemli olanın halka doğruları olduğu şeklinde anlatmak olduğunu kaydetti. "Doğrular nedir?" sorusuna Bloomberg, "Bizler insanlarımıza bizi biz yapan değerleri anlatmakla yükümlüyüz. Anayasamızın en temel maddelerinden olan dini özgürlükler maddesi hepimiz için geçerlidir." diye cevap verdi.

Başkan Bloomberg ayrıca verdiği mülakatta farklı din ve kültürden insanların haklarına saygılı olunmasını istedi. Bloomberg, "Bugün Müslümanların hakkı olan bu projeye (İslam Kültür Merkezi ve Cami) bizler sahip çıkmaz isek, yarın bizim haklı, değer verdiğimiz haklara da sahip çıkacak kimseleri bulamayız." dedi.

12 Eylül 2010 - 09:44:52
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

18:41Aeroflot, 52 milyon doları geri aldı
18:30'Samsun-Ceyhan petrol boru hattı durdu'
18:28Amerikan tavuğu üçüncü ülkelerden geliyor
17:23ABD, eski bir camiyi restore etti
17:02Özbekistan'daki pamuk fuarı Ekim'de yapılacak
16:38ABD'den Tacikistan'ın sınır güvenliğine destek
15:49Rotweiler, 3 yaşındaki çocuğa parçaladı
15:33Çar ailesinin anısına inşa edilen kilise yandı
15:14Güney Afrika'da suç oranı düştü
14:41Çin ile Japonya arasında Çinli kaptan krizi
14:36"Avusturya'da daha çok minareli cami yapılmalı"
14:32Nazarbayev Ukrayna temaslarına başladı
14:13Afganistan'da binlerce sahte seçmen kartı çıktı
13:15Kırgızistan, Rusya'dan silah istiyor
12:48Nelson Mandela, İngiltere'yi uyarmış
12:07Kafkaslarda cami imamının aracı patlatıldı
12:03Lamborghini engellere rağmen KKTC'de
11:04Rusya, Kırgızistan'ın güneyine üs kuracak
10:48Japonya Başbakanı'nı partisi yeniden seçti
10:34Körfez ülkeleri, dünyanın en cömert milletleri oldu
10:27Ezana izin veren belediye başkanı yeniden seçildi
09:25Kur'an ve İncil'den sigara sarıp içti
00:25Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
23:45BAE'den turizm projelerine 234 milyar
19:57Kiev'de ücretsiz AIDS testi yapılacak
19:49Özbek lider Kerimov BM zirvesine katılacak.
18:40"Vizesiz sürecin ertelenmesi ahlaksızlık"
18:12Posta hizmetlerine yüzde 20 zam geliyor
17:28'Hollandalı askerler savaş hukukunu çiğnedi'
16:46Fransa, Ortadoğu için ilk somut adımı attı
Daha fazla haber göster
16:13Yanukoviç, Brüksel'de temaslarda bulunuyor
16:08Berdimuhamedov, "Türk Dili Zirvesi"ne katılacak
15:52İsveç'te hızlı tren vince çarptı: 16 yaralı
15:50Lahey'de Rusya-Gürcistan davası başladı
15:42Hindistan askerleri ateş açtı: 13 ölü
14:33İsveç'te aşırı sağ partiye geçit yok
14:31Türkmenistan üç ülkeye daha petrol satacak
14:04Rumlar merakla Medvedev'i bekliyor
13:50Güney Kore'de Kırgız-Özbek kavgası
13:33Çin'de trende bıçaklı saldırı: 1 ölü, 7 yaralı
11:53İsrail'deki grev uçuşları durdurdu
11:50Kuveyt, dört nükleer reaktör inşa edecek
11:49Kafkaslarda operasyon: 15 ölü
11:12Yumurtadan cinnet çıktı: 5 ölü
10:05120 yaşına kadar başbakanlık!
17:20Türk önerilerini gören Rumlar umutlu
16:25BM, "şoför" İsveçlilerden yardım istedi
16:04Kıbrıs müzakerelerine rota değişikliği
14:06Romanya'da trafik kazası: 5 ölü, 5 yaralı
12:12Aç çocuklar kamyonlara saldırıyorlar
11:48Eroğlu: Ticaret Tüzüğü geçmeli
11:47KKTC meclisi yarın çalışmalarına başlıyor
09:44Amerika, 11 Eylül'ü beklenenden rahat atlattı
09:41Dubai World'dan 25 milyar dolarlık borç
09:23Dünyada en yüksek ev kirası nerede?
08:55Kahraman müşteri soygunu böyle önledi
08:29Kilise tacizi 13 çocuk öldürdü
08:27Beyaz Saray'ın önünde Kur'an yırttılar
07:55Sanal âlemde Çin işkencesi
00:01Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
20:3611 Eylül saldırılarında ölenler anıldı
19:06Papandreu, Selanik'ten destek isteyecek
18:02Bildt'ten Türkiye'nin üyeliğine destek
17:19AB Dışişleri Bakanları referandumu konuştu
16:20Ashton: Türkiye'nin AB trenini konuştuk
16:01Doğalgaz boru hattı yeniden masada
15:47Türkmenistan'dan Rusya'ya taziye mesajı
14:02Dil bilmeyenlere ameliyat yok!
12:58KKTC'den 'EVET' gemisi yola çıktı
12:51AB Dışişleri Bakanları, ''Türkiye'' için toplandı
11:57D-8 Genel Sekreterinden iddialı tahmin
08:29Irkçılığın yeni hedefi İslam
07:57O papazı darmadağın eden soru
23:54Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
23:13Türk çocuklar Kosovalı yetimleri sevindirdi
22:52AB: Referandum doğru yolda atılmış adımlardır
22:40Yol parası biriktirip 'evet' için Nijerya'dan geldiler
21:40Atina'da meydanda bayram namazı
19:58Finlandiyalı Bakan, Papaz Jones'a sert çıktı
17:20Eroğlu: Mülkiyet en önemli başlık
17:17Medvedev: ABD önerimizi kıskanıyor
17:13Downer: BM süreçten memnun
17:13Suriye'de Ramazan Bayramı kutlamaları
17:06Medvedev'in de hedefi demokratikleşme
16:59Kıbrıslı Türker, tatillerde Rum tarafına akın ediyor
16:33Kıbrıs'ta tam gün görüşmelere ara verildi
16:32Eroğlu'nun Brüksel ziyareti Rumları korkuttu
15:16En az bağış yapan ülkeyiz
14:15San Francisco'da 50 ev kül oldu, 1 kişi öldü
14:06Özbekistan'da Ramazan coşkusu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
“Hayırcının” partisine hayrı olmadı
 
 
Ayhan BİLGEN
Sistem krizi mi, muhalefet boşluğu mu?
 
 
Fevzi İZMİRLİ
Efsane Tiyatrocu
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Sanal kimliğiniz ne kadar önemli?
 
 
Kadir SARIKAYA
İşini bilmeyen çavuşlar...
 
 
Necmettin EVCİ
Sen bizim cezamızsın
 
 
 
 
Halk yönetime el koydu
 
Erdoğan, Gülen'e selam gönderdi
 
ABD şampiyon, Türkiye ikinci oldu
 
Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
 
TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi
 
 
 
 
 
 
"Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes/Ey kahpe rüzgar, artık ne yandan esersen es!"
Necip Fazıl Kısakürek
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.489
1.499
 
 Euro
1.930 1.945
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.91 61.40
 
 IMKB
60608  
 
 
'Ey Türk! Titre ve kendine dön'...
 
Ülkücülerin önde gelen ismi Ramiz Ongun, referandumun ardından MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  Norveç’in NRK radyo istasyonunun haber spikeri Pia Beathe Pedersen, canlı yayında haberleri sunarken birden “Bugün hiç önemli bir şey olmadı” diyerek haberleri okumayacağını söyledi.  
 
 
 
  Kıbrıs'a konser vermeye giden Serdar Ortaç'ın kumarhanede servet bıraktığı ileri sürülüyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin