DOLAR 1.502 - EURO 1.929 - ALTIN 60.41 - IMKB 60608
Pazartesi 13 EYLÜL 2010
Dolar günü 1,496 TL; Euro 1,92 TL'den kapattı Referandumda halkı tehdit edenler adliyede PKK yandaşı 14 kişi adliyeye sevk edildi Obama, Erdoğan'ı tebrik etti Berhan Şimşek'in şok sözleri yargıya taşındı Gündoğdu: Bubi tuzakları 'Evet'le kalktı 'Hollandalı askerler savaş hukukunu çiğnedi' 'EVET' çıkan köye silahlı saldırı düzenlendi Kayıtlara göre sokaklarda yaşıyor "Erdoğan için iyi haber, Rusya için de iyi haber" habertaraf.com
 
 
 
KADEP lideri: BDP, CHP ve MHP ile birlikte yenildi
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Metin Oktay'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Korku imparatorluğunun sonu
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Derin Ak Parti’de zafer gecesi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
12 Eylül'ün zincirleri kırıldı
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ders olsun!
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Daha demokratik güne merhaba
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Yeni dönemin ilk analizi
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
İnönü'nün "Pilli demokrasi"sini unutmayalım
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Referandumun gösterdikleri
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Şimdi iş Adalet Bakanı’na kalıyor
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güveneceksin kardeşim!
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Niye böyle oldu? Bundan sonra ne olur?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yavşaklar!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Sandıktan çıkan 13 mesaj
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Sandığın sonucu: Muhatap Öcalan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Ximdi yara sarma zamanı...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
CHP ne yapacak?
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Aliya RAHTE
 
Kadir SARIKAYA
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
 
 
Ayağa kalkma zamanı
 
 
 
Türkiye, yarın sandık başına gidiyor. Darbenin yıldönümünde Türk halkı darbecilerin hazırladığı Ana-yasa'yı değiştirme konusunda önemli bir karar verecek. Kullanılacak oylar, Alevî-Sünnî çatışması ve ideolojik kavgalarla adım adım hazırlanan darbe sürecinin mimarlarına da cevap anlamı taşıyacak. Asker dipçikleri karşısında yerlere serilen halk için demokrasi adına ayağa kalkma fırsatı doğacak.
 
Ali Akkuş'un haberi

Tarih, 23 Kasım 1978. Günaydın gazetesinde tek sütunluk bir haber: "Yedikule tren istasyonunun altındaki geçitte gizlenmiş çok miktarda askerî el bombası ve tahrip kalıpları bulundu. Dün saat 15 sıralarında geçitteki tünelde oynayan çocukların ellerindeki el bombalarını gören demiryolu çalışanları durumu derhal polise bildirdiler. Olay yerine gelen polis ekipleri tünelin içinde yaptıkları aramada çok sayıda el bombası ile tahrip kalıbı buldular.

Geçitteki tünelin depo olarak kullanıldığı anlaşılırken bulunan patlayıcıların tahrip gücünün çok yüksek olduğu açıklandı. Tahrip kalıpları ile el bombalarını bulup oynayan çocukların neredeyse kendileriyle beraber tren istasyonunu da havaya uçuracakları ortaya çıktı." Askere ait el bombalarını, şehrin en işlek istasyonunda çocuklar buluyor. 32 yıl sonra yani bugün de askere ait silah ve mühimmatlar ya toprak altında veya İstanbul Boğaz'ında balıkçıların ağına takılıyor.

Bir başka haber ise 12 Ocak 1980 tarihli. Haberin fotoğraflarını foto muhabiri Kadir Can çekmiş. İşte o haber: "Kahramanmaraş olaylarını protesto etmek için derslere girmeyen ve açığa alınan öğretmenlerinin göreve dönmelerini sağlamak amacıyla gösteri yapan Bakırköy Güngören'deki İzzet Ünver Lisesi'nin 500 öğrencisi güvenlik güçlerince gözaltına alındı." Habere göre öğrenciler öğretmenlerine destek vermek için okula pankart asmış, güvenlik güçleri ise onları zor kullanarak dışarı çıkarmış. Öğrenciler dışarı çıkarıldıktan sonra erkekler boylu boyunca yere yatırılıp aranmışlar. Kızlar daha şanslı. Onlar okul duvarının dibinde çömelmek zorunda bırakılmış, sonrasında gözaltına alınmışlar. Bugün bize çağdışı gibi görünen bu görüntüler, sıkıyönetim ve askerî idarenin gerçek yüzleri.

Yukarıdaki iki haberi Kenan Evren'in sınıf arkadaşı ve 12 Eylül döneminin II. Ordu Komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel'in şu itirafı ile değerlendirmek mümkün: "Bir yıl önce planlamıştık. Ama şartların olgunlaşmasını bekledik." 500 öğrenci darbeden 9 ay önce yapıyor bu eylemi. Eylem nedeni Maraş katliamı olarak görülüyor. 1978 yılında yaşanan olayda aslında Alevi-Sünni çatışması hedefleniyor. Maraş Katliamı davasında yargılanıp beraat eden Ökkeş Şendiller, 31 yıl sonra bir gazeteye verdiği demeçte, olayların Türkiye'de darbe ortamı oluşsun diye çıkarıldığını söylüyor. Hükümetin ve askerin geç müdahale ettiğine dikkat çekiyor. Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş de yıllar sonra askerin olaylara yeterince hızlı müdahalede bulunmadığını itiraf edenler arasında yer alıyor.

Şartları olgunlaştırma senaryoları Çorum'da da karşımıza çıkıyor. 1980 yılının Mayıs aylarında başlayarak 4 Temmuz'da mezhep çatışmalarıyla zirveye tırmanan Çorum olaylarında resmî rakamlara göre 57 kişi hayatını kaybetti. 12 Eylül darbesine giden yolda önemli bir kilometre taşı olan kanlı olaylar yakın tarihteki birçok olay gibi aydınlatılamadı. Yaşananların canlı şahitlerinden Avukat Sadık Eral, "Olaylar 2 Temmuz'da gerçekleşti. 1 Temmuz Kenan Evren'in darbe yapmaya karar verdik dediği tarihtir. Bu günün akşamı olaylar başladı." diyor. Çorum olayları sırasında kendisi de ağır yaralanan Avukat Sadık Eral, otopsi raporlarında hem Alevî hem Sünnî mahallesindeki mermilerin aynı silahlardan çıktığının tespit edildiğini ifade ediyor. 

Aradan 30 yıl geçmesine rağmen birilerinin aynı kirli senaryoyla ülkeyi kaos ortamına sokmaya çalıştığını görüyoruz. O günlerde yaşananların perde arkasını yıllar sonra ya bir generalin kitabından ya da olayın aktörleri arasında yer alan isimlerin itirafından öğreniyoruz. Fakat bugün, Ergenekon soruşturmasında yer alan belgeler bize çok şey söylüyor. Zaman geçse ve kişiler değişse de bazı planların aynı kaldığı görülüyor. Şu anda Silivri Cezaevi'nde yatan polis müdürü İbrahim Şahin'de bulunan belgeler Alevî-Sünnî çatışmasını doğuracak nitelikte. Planlarda Alevî Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız'ın öldürülmesi konusunda ayrıntılı çalışmalar yapılmış. Balkız uzun süre Ergenekon soruşturmasına karşı çıkan bir isim. Ölüm krokilerini görünce acı gerçekle yüzleşiyor ve davaya müdahil olmak zorunda kalıyor. Aynı süreçte Ankara'da yapılan Alevî mitingi öncesinde cami avlusunda gazeteye sarılmış el bombaları bulundu. Amaç belli: Ülkede kaos çıkarmak.

12 Eylül'de çocukların bulduğu bombaları şimdilerde balıkçılar ihbar ediyor. Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın ifadesiyle topraktan askere ait silahlar fışkırıyor. O günlerde bulunan silah ve bombaların izi sürülmüyordu. Ama şimdi bulunan her silah ve mühimmatın bağlantıları kısa sürede ortaya çıkarılıyor. Ümraniye'de bulunan el bombaları ile başlayan soruşturma, Zir vadisinde gömülü silahların, Poyrazköy'deki LAW'larla ve Eskişehir'deki el bombaları ile ne kadar ilişkili olduğu anında deşifre ediliyor. Hatta Ankara'ya karpuz taşır gibi götürülen el bombalarının Ümraniye'dekilerle kardeş olup olmadığına kadar her ayrıntı araştırılıyor. Araştırmayı yapan da yine bu devletin kurumu olan Makine Kimya Endüstrisi (MKE). MKE'nin Ergenekon dava dosyalarına giren raporlarında, Yarbay Mustafa Dönmez'in evinden çıkan el bombaları ile Ümraniye bombalarının kafile numaralarının uyuştuğu, Eskişehir'de Fikret Emek'te ele geçen bombaların da Cumhuriyet'e atılanlarla aynı kafileden olduğu tespiti yer alıyor. Ve çarpıcı olan da, Yarbay Dönmez'in askerî mahkemede TSK'dan askerî eşyayı çalmak suçundan hapis cezası alması.

Artık bu millet, şartları olgunlaştırmak için LAW'lara 'boru' diyenlere inanmıyor. Silahın siyaset aracı olarak görülmesini istemiyor. Hal böyle olunca savcılar Kenan Evren'in Bayrak planını kopyalayarak Balyoz darbe planı yapanların peşini bırakmıyor.

Zaman

11 Eylül 2010 - 10:31:55
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:43Fransa'dan Türkiye halkına selam
17:35Obama, Erdoğan'ı tebrik etti
17:33Gündoğdu: Bubi tuzakları 'Evet'le kalktı
17:22'EVET' çıkan köye silahlı saldırı düzenlendi
17:04"Erdoğan için iyi haber, Rusya için de iyi haber"
16:33YSK'nın kararı hukuka da insanlığa da sığmadı
16:07KKTC Başbakanı: Türkiye demokratikleşiyor
16:05Suriyeliler vize muafiyetinden yararlandı
15:45Hisarcıklıoğlu'ndan referandum yorumu
15:19İşte demokrasi: HSYK üyeliğine ilk aday...
14:21AP üyesi: AB karşıtı kesim üzülecek
14:05Kürt siyasetçi Güçlü: PKK'nın tehdidi sökmedi
14:03Şahin: Yeni anayasa ülke açısından önemli
13:53Eski başkan "Sezen"in ismini yeniden astı
13:49Erdoğan, Haşimi'yi girişte karşıladı
13:41Nuriş'lerden Veli Küçük'e tehdit
13:39TİSK Bşk: Demokrasi sınavında başarı
13:37Kumlu: Halk iradesine herkes saygı duymalı
13:34Uslu: Halkımız onuruna sahip çıktı
13:1212 kişinin öldüğü kaza güvenlik kamerasında
12:52Sandık başkanı 251 oyu yaktı
12:28Sivil Güçler Birliği: 12 Eylül kara gün değil artık
12:25Yalçınkaya "Halkın iradesini" hazmedemedi
11:58Kenan Evren hakkında suç duyurusu
11:55Ankara, darbe anayasası değişikliğine 'evet' dedi
10:49Evren mahkeme önüne çıkacak mı?
10:44Hidayet'ten Erdoğan'a özür telefonu
10:41Dev zafere "taksici" gölgesi düştü
10:38HSYK Başkanvekili şoka girdi
10:33Davutoğlu ile Rum Bakan arasında sert tartışma
Daha fazla haber göster
09:17İşte İstanbul'da kesin sonuç
01:42Halk yönetime el koydu
01:38Hangi anket şirketinin tahmini tuttu?
01:03TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi
23:35Obama, Başbakan Erdoğan'ı aradı
23:15TÜSİAD'dan ilk referandum açıklaması
22:45The Guardian: Anayasaya güçlü destek
22:23AB, referandum sonucundan memnun
22:08Halfeti'de yüzde 79 'evet' çıktı
22:06Sandıklar adliyelere ulaştırılıyor
21:42Sahilde CHP-MHP ittifakı 'hayır' dedi
21:38Türkiye'nin yüzde 58'i 'evet' dedi
21:17Askeri lojmandan hayır çıktı
20:43Erdoğan, Gülen'e selam gönderdi
20:19Türkiye genelinde son durum
20:09Başbakanın sandığından 'evet' çıktı
20:06Kenan Evren ilçesi 'evet' dedi
20:00İşte anayasa değişiklik paketi (Yorumsuz)
19:4382 anayasasına 'hayır' diyen tek köy 'evet' dedi
19:43Ergin'in sandığından 'hayır' oyu çıktı
19:3582 anayasasına 'hayır' diyen tek köy 'evet' dedi
19:2382 anayasasına 'hayır' diyen tek köy 'evet' dedi
19:19Evren'in sandığından HAYIR çıktı
19:17YSK, yayın yasağını kaldırdı
19:14İstanbul AK Parti'de bomba araması
19:09Demirel'in memleketi 'evet' dedi
18:58Akaydın'ın sandığından 'hayır' çıktı
18:56Hilmi Özkök'ün sandığından 'hayır' çıktı
18:52"İki tarafa mühür vurulan oylar 'hayır' sayıldı"
18:50"Geçersiz 'hayır' oyları geçerli sayıldı"
18:47Sandığı getiren askeri araca roketli saldırı
18:42Sandığı getiren askeri araca roketli saldırı
18:01Özcan; Başbakan'ı "KPSS" bilgisi verecek
17:59YSK'dan skandal uygulama
17:41Sandıklar açılmaya başladı
17:38Belediye Başkanı'nın aracına bombalı saldırı
17:25TEM yan yolda katliam gibi kaza: 8 ölü
17:19Netekim o da oyunu kullandı
17:122007'deki halk oylamasında ne oldu?
17:05Ahmet Necdet Sezer, oyunu kullandı
16:57"Sandık görevlileri seçmen adına oy attı"
16:46Birdal'a saldıran zanlının bağlantıları araştırılıyor
16:23BDP'li muhtar seçmen kartlarını vermiyor
16:21CHP'li görevliden başörtülüye sözlü taciz
16:12Rum bakan Türkiye'yi AB ile tehdit etti
16:09Karayolları'nda 'çok özel' sandık
16:07Beş halk oylaması: 4 evet, 1 hayır
16:02Anne çocuğunu döverek uzaklaştırdı
15:57Genelkurmay Başkanı Koşaner oyunu kullandı
15:41Bildal'a saldıran Şimşek karate eğitimi almış
15:36BDP'li müşahit seçmene engel olmak istedi
15:35Doğan Güreş de Evren'in sandığında oy kullandı
15:13ETÖ sanığı paşalar, Evren'in sandığına oy attı
15:08Hilmi Özkök: HAVET
15:07100 kilometrelik dönüş kuyruğu
14:46Sandık başkanının dikkatsizliği oyları yaktı
14:36Mersin'de çağrılara rağmen sandığa gidildi
14:20Tahsin Şahinkaya da sandık başına gitti
13:36Umrecilerin oyları Suudi görevlilere takıldı
13:34Abdullah Öcalan'ın köyü boykotu deldi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Milletin yeniden uyanışı tarihi: 12 Eylül 2010
 
 
Aliya RAHTE
“Aldın mı babayı!”
 
 
Esen MIESSEN
Şimdiki Zaman
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Şimdi çamura yatacaklar!
 
 
Kadir SARIKAYA
Referanduma-dum! Ben bir bahane uy-dur-dum!..
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Netekim Kemal efendiye üzüldüm...
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
Oy pusulasının "hayır"ını, oyunun hayrını göremedi
 
 
Selami SAYGIN
Halk oylaması sonuçları
 
 
Serdar AYDIN
Referandumdan geriye kalanlar…
 
 
Taha KURUTLU
Statüko’nun hezimeti
 
 
Yusuf YERLİ
Bir "Hayır"ı bile yok!
 
 
 
 
Halk yönetime el koydu
 
Erdoğan, Gülen'e selam gönderdi
 
ABD şampiyon, Türkiye ikinci oldu
 
Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
 
TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi
 
 
 
 
 
 
"Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes/Ey kahpe rüzgar, artık ne yandan esersen es!"
Necip Fazıl Kısakürek
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.914 1.929
 
 Sterlin
2.290 2.330
 
 Altın
59.97 60.41
 
 IMKB
60608  
 
 
Yeni trend internet fotoğrafçılığı...
 
Sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığı fotoğraflarla ismini duyuran fotoğraf sanatçısı Onur Bacacı ile fotoğrafçılık sektörünün sorunlarını ve internette hızla önemini arttıran internet fotoğrafçılığı üzerine konuştuk.
 
 
 
 
  Başkan Aziz Yıldırım’ın Aykut Kocaman’dan dert yandığı öğrenildi...  
 
 
 
  Twitter üzerinden Kemal Kılıçdaroğlu'na bir göndermede Bilal Eroğan'dan...    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin