DOLAR 1.502 - EURO 1.929 - ALTIN 60.41 - IMKB 60608
Pazartesi 13 EYLÜL 2010
Dolar günü 1,496 TL; Euro 1,92 TL'den kapattı Referandumda halkı tehdit edenler adliyede PKK yandaşı 14 kişi adliyeye sevk edildi Obama, Erdoğan'ı tebrik etti Berhan Şimşek'in şok sözleri yargıya taşındı Gündoğdu: Bubi tuzakları 'Evet'le kalktı 'Hollandalı askerler savaş hukukunu çiğnedi' 'EVET' çıkan köye silahlı saldırı düzenlendi Kayıtlara göre sokaklarda yaşıyor "Erdoğan için iyi haber, Rusya için de iyi haber" habertaraf.com
 
 
 
KADEP lideri: BDP, CHP ve MHP ile birlikte yenildi
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Metin Oktay'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Korku imparatorluğunun sonu
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Derin Ak Parti’de zafer gecesi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
12 Eylül'ün zincirleri kırıldı
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ders olsun!
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Daha demokratik güne merhaba
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Yeni dönemin ilk analizi
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
İnönü'nün "Pilli demokrasi"sini unutmayalım
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Referandumun gösterdikleri
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Şimdi iş Adalet Bakanı’na kalıyor
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güveneceksin kardeşim!
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Niye böyle oldu? Bundan sonra ne olur?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yavşaklar!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Sandıktan çıkan 13 mesaj
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Sandığın sonucu: Muhatap Öcalan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Ximdi yara sarma zamanı...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
CHP ne yapacak?
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Aliya RAHTE
 
Kadir SARIKAYA
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
 
 
''O sözümün arkasındayım''
 
 
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, af konusundaki sözlerinin çarpıtıldığını söyledi. Sözlerinin arkasında olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Çatışmalar sona erer, uzlaşı sağlanırsa katkı vermeye hazırız” dedi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referanduma saatler kala NTV'ye konuk oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Mirgün Cabas, Ruşen Çakır, Oğuz Haksever ve Nermin Yurteri'nin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Anayasa ilk defa değişmiyor. Büyük değişiklikler rahmetli Bülent Ecevit döneminde yapıldı. Yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğumuzu hep söylüyoruz.

Biz ilke olarak bir partinin mutfağında anayasa hazırlanmaz, bunu doğru görmüyoruz.

Gerçekten yoğun bir tempodaydık. Kurultaydan bir süre sonra biz gezilerimize başladık, ilk gezimiz Zonguldak'a oldu.

Çorum başta olmak üzere Türkiye’yi gezdik. Referandum kararı çıkınca konuşmalarımızın içine anayasayı da koyduk. Biz hem anayasadan hem de ekonomiden bahsediyorduk.

Gördüğüm tablo şu, birinci gerçek 12 Eylül rejimi gençleri siyasetin dışına itmişti.

Büyük işkence çeken, baskı altında kalan insanlar çocuklarını olaylara girme diye tembihlemişti. Şimdi o gençleri miting meydanlarında görüyorum.

Ülkenin sorunlarına gençler ve kadınlar sahip çıkmaya başladı.

Hedefim şuydu; bir kişi bile dinlemeye gelse ona derdimizi anlatacağız. Van ve Batman’a uzun bir zaman sonra gidildi. Rize’de güzel bir mitingimiz olmuştu.

Erzurum, Bayburt, Gümüşhane’ye gittik. Bazı illere gidemedik ama 81 ile de gideceğiz.

Bu kampanya eşit koşullarda değil. Bütün panolar, bütün gazetelerin arka sayfasında 'evet' yazıyor. Bir sayfa gazete ilanı 40 bin lira. AKP’nin yaptığı harcamaları CHP’nin yapabilmesi mümkün değil. O nedenle biz kampanyayı mevcut yağımızla kavrularak yaptık. Gönül isterdi ki, eşit koşullarda bir kampanya yapılabilseydi.

Evet söyleyene de hayır söyleyene saygı duymalıyız. İkisine de saygı duyacağız. Hayır oyu kullanana baskı var. Bahçelievler’de iki bayan darp edildi, Gaziantep’te hayır tişörtü giyen genç nezarethaneye alındı. Mardin’de bizim afişler indirildi. Evet diyenlerin baskı gördüğünü duymadım, görmedim. Sayın Başbakanın demokrasi kültürü buysa Allah akıl fikir versin.

Hayır çıktığı zaman Dışişleri Bakanı Davutoğlu o koltukta oturamaz, çünkü bunu dünyayı anlatamaz.

Meşruiyete, prime de ihtiyacım yok. Prim almamak için Sayın Başbakan'ın talebini reddedeceğim.

Mitingde konuşmakla bir basın toplantısında konuşmak farklı. Miting meydanında sesinizi yükseltmek, kalabalığı tutmanız lazım.

Ben olabildiğince kırıcı olmamaya çalıştım. Şerefsiz, alçak, cibiliyetsiz sözcüklerini kullanmadım. Ama başbakan kullandı. Ne anamızı ne babamızı, ne soyumuzu bıraktı.

'Memur Kemal Efendi' sözüne kızmadım. Ben hem memur hem efendi adamım.

Ben Sayın Başbakan'ın boyuyla ilgili hiçbir şey söylemedim. Önemli olan boy değil, soy dedi. Niye söyledi, onu da anlamadım. Üslubu sertleştiren Sayın Başbakan'dır.

Kalpazan sözcüğünü ben bulmadım. Kendi imzaladığı metinde o var. Ben bir Cumhuriyet savcısının dediği sözü gündeme getirdim.

Ben 'Sayın Başbakan kalpazanlık yapmıştır' demedim. Sayın Başbakan dokunulmazlığını kaldırıp, aklanmalıdır. Aklanmak istenmiyorsanız şaibeli olarak kalırsınız.

Sayın Başbakan'ın kırılmasını anlayışla karşılıyorum ama söz bana ait değil, Cumhuriyet savcısına aittir.

Sayın Başbakan'ın CHP'nin oyalarına ihtiyacı var mı, yok. 'Benim yüzde 65 oyum var, kim yasa çıkaracakmış. Ona bir gıdım su vermem' diyor. Böyle diyen Sayın Başbakan'la nasıl konuşabilirim. Benden değil, bana oy verenlerden özür dilemelidir.

Dayatma kültürü olmadığı sürece herşeyi tartışabiliriz. Ama '3 gün içinde yanıt verin' diyorlarsa biz ona vermeyiz.

'Sıkıştığın konuda uzlaşma, sıkışmadığın konuda dayatma'yı kabul etmeyiz.

Türban konusunun çözümü için arkadaşlarımız çalışıyor. Niye samimi değiliz? İrademizi ortaya koyduk, Başbakan bize teşekkür etmelidir.

Her konu tartışılıyor. Olaylar görüşülüyor, tartışılıyor. Henüz rapor ortaya çıkmadı. Niye bu konuyla ilgili daha önce çalışılmadı derseniz, bunu haklı buluruz.

Sonuçta uzlaşma olsun diye çalışma yapılıyor. Bunun siyasallaşmasını istemiyoruz. Sosyolojik bir olay olarak bakıyoruz. Arka bahçeleri olarak gördüler ve kullandılar. Türban ya da başörtüsü takan kadın farklı gerekçelerle takıyor. Tek bir nedenle başörtüsü ya da türban takılmıyor. Samimi olarak çözüceğiz, kararlıyız bu konuda.

Kılık kıyafet anayasayla düzenlenmez. Arkadaşlarımız tartışıyor. Zamanla değişen şeyler bunlar, değişen hayat içinde yasa içine konulması doğru değildir.

Farklı boyutlarıyla ele alıp değerlendirmemiz gerekiyor. Birden fazla boyutuyla bakmak lazım.

Güzel bir rapor ortaya çıkar, bunu kamuoyuyla paylaşırız. Ben bu olayı çözmek istiyorum.

Mevcut anayasada yargı bağımsızlığı tam yoktu zaten. Yeni yapılan düzenlemeyle yargı daha bağımlı hale geliyor. Kamuoyu yanıltılıyor. Adalet Bakanı katılmayınca kurul toplanamıyor. Yargı ve savcıya soruşturma yetkisi bakana ait. Yargı biraz daha bağımlı hale geliyor. Biz rahatsızız. Yargının siyalasmaşı toplumun vicdanını kanatır. Ayrıca çok tehlikeli düzenlemeler var. Bir yargıç ya da savcı kanuna aykırı davrandığında soruşturma etkisi bakana ait. Yargıya başvurup hakkını arama yetkisi bu anayasayla kalkıyor. Çok tehlikeli bir anayasa. Yasa çıktığında beğenmediğim 20-25 kişiyi bir gecede tutuklatabilirim. Bir memur bakan beni sürdü, benim bağlı olduğum sendika artık benim adıma avukat tutamaz. Memur nereden bulacak parayı dava açacak. Mevcut anayasayla haklar elimizden alınıyor. Memurlar için toplu sözleşme var ama grev hakkı yok. Hakem kuruluna gidilecek ama bu karar için yargıya gidilemiyor.

12 Eylül mantığı 30 yıl sonra memurlar için de geçerli hale geliyor.

Zamlarla ilgili olarak vatandaşın yargı yolu kapatılıyor.

Demokrasi iktidarın gücünü kontrol etmektir. Sayın Başbakan 'Yargı bizim ayağımıza prangadır' dedi. Herhalde dünyada hiçbir başbakan böyle dememiştir.

Yargıyı siyasi iktidar kontrol ettiği zaman demokrasi askıya alınmıştır. Televizyon kanallarında somut olarak anayasa tartışılmasını isterdim.

Memur maaşlarını artırmak için anayasa değişikliğine gerek yok.

Olsa da olur olmasa da olur bazı maddeler var. Engellilerle iligili kadına pozitif ayrımcılık taşıyan maddeler... Diğer maddelere evet diyelim, bu iki maddeyi referanduma götürelim. Hayır dediğimiz maddeleri tartışmak istemediler.

Bilbordlardaki reklamların ne kadar etki ettiğini bilmiyoruz. Yurtaşların yüzde 80'i kendi partilerine paralel karar veriyor, yüzde 5 sandığa gitmiyor, yüzde 15'i ise karar veriyor.

AKP'nin reklam bombardımanı olumsuz etki yarattı. Aşırı reklam geri tepebilir.

Arkadaşlarımızın ne kadar çalışıp çalışmadığını ölçeceğiz. Referandum örgütlerimizin ne kadar çalıştığının ipucunu verecek. Benim hızıma yetişmek zorundalar.

Örgütlerin diri, aktif olması lazım, çalışmaları lazım. Her yurtaşa gittiğiniz, dinlediğiniz ve derdinizi anlattığınız zaman, hemen olmayabilir ama daha sonra dönüp bize oy verebilir. Çalışmak, yurtaşla daha çok ilişki kurmak gerekir.

Bütün yurttaşalara bu olayları anlatıyorum, 12 Eylül'de askerlerin elimizden alamadığı hakları bu anayasa alıyorsa ileride çocuklarınıza nasıl anlatacaksınız.

Hayır demenin bir onuru var. Hayır deyin, yeni bir anayasanın önünü açın.

12 Eyül'le ilgili çok yasa var onlara dokunulmadı. Sayın Başbakan ne söylemişse aksini yapmıştır. Dokunulmazlık sözü verdi ama kaldırmadı, 'YÖK'ü kaldıracağız' dedi ama ele geçirince YÖK'ü kaldırmak aklından geçmedi.

Her halükarda anayasayı değiştireceğiz. İktidara gelince Siyasi Ahlak Yasası çıkaracağız. Anayasayı çağdaş bir anayasa haline getireceğiz. Anayasa değişliğini CHP'nin mutfağında yapmayacağız.

Sayın Başbakan CHP'nin hazırladığı anayasaya 'evet' diyecektir. Yasama, yürütme ve yargı bağımsız olacak.

'Mezardan kaldırıp evet denilmesi' yönündeki telkine katılmıyorum. Bu sözlerin bir politacı dışında kullanılmasını doğru bulmuyorum. Sayın Gülen'i politikacı olarak görmüyorum, sözlerini yadırgadım.

Biz 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasını istedik. Teklifte bulunduk ama AKP'nin oylarıyla reddedildi.

Anayasalar bir toplumsal uzlaşmalarla hazırlanırsa eksiği gediği tamamlanır.

Cumhurbaşkanını görev süresi konusunda AKP'de görüş ayrılığı var. Bu anayasa sağlıklı bir anayasa değil.

Sonuçları yenilgi ve zafer olarak görmüyorum. Bizim muhalefet olarak daha önceden halkı uyarmak gibi bir görevimiz var. AKP ve CHP'nin katıldığı bir referandum olsaydı yenilgi ve zafer denilebilirdi.

Etnik kimlik ve inanç üzerine siyaset yapmayacağız. Etinik kimlik ve inanca saygılı bir siyaset yapacağız. Buna üçüncü yol diyoruz. Bölge insanın sorunları var. Ekonomik, kültürel ve sosyolojik olarak o sorunları çözeceğiz. Arkadaşlarımız STK'larla konuştular, vatandaşla görüşecekler. Üniversitelerde hazırlanan raporlar var.

Sayın Başbakan evet isterken 'Diyarbakır cezaevini yıkıp, yeni cezaevi yapacağım' diyor. Oradaki vatandaşlar 'Hapishaneye değil, fabrikaya ihtiyacım var' demelidir.

Keşke silahlı çatışma olmasa, terör örgütü gelip silahlarını teslim etse. Keşke herkes özgürce tartışabilse. Sorunu kronikleştiren, siyaset kurumunun çözüm üretememesidir. 'Asker çözmedi, ben rahat oturuyorum' diyemez. Diyarbakır Cezaevi'nin müze yapılmasını istedim.

Ben her söylediğim arkasındayım. Sanki biz terör örgütüne af getirmeye çalışıyormuşuz gibi izlenim bıraktılar. Devlet kin gütmez. Çatışmalar sona erer, terör örgütü silah bırakır, toplumsal uzlaşma sağlanırsa biz katkı vermeye hazırız.

Af konusundaki sözlerimden geri dönmem. Öcalan için ayrı bir düzenleme var, onun için af sözkonusu değil.

Darbeler dönemini artık bitirmemiz gerekiyor. Siyaset kurumu çözüm üretmelidir. Geçmişte liderler kanlı bıçaklı oldular, toplum ayrıştı. Biz her zaman elimizi uzatıyoruz, uzlaşmadan yanayız.

Anayasalar toplumu uzlaştırır ama bu anayasa karpuz gibi ikiye böldü."

ntvmsnbc

11 Eylül 2010 - 10:04:57
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:34Berhan Şimşek'in şok sözleri yargıya taşındı
17:12Kayıtlara göre sokaklarda yaşıyor
16:45AK Partili Yılmaz: Yüzde 64 'evet' bizim değil
16:42Eski ülkücüler Bahçeli'yi istifaya davet etti
16:26Öztürk: 15-20'lik yanılma siyasi körlüktür
16:15AK Partili vekil, CHP'li vekile takım elbise alıyor
16:04KADEP lideri: BDP, CHP ve MHP ile birlikte yenildi
16:00MHP'li Bıçakçıoğlu: Bahçeli görevi bırakmalı
15:59Baydemir "ölüm tehditlerini" unuttu
15:47Daniş: Kılıçdaroğlu oyu tezgah mı?
15:35Şandır CHP'yi sildi, yüzde 42'ye sahiplendi
14:56Kapusuz: Darbeci zihniyet artık tarih oldu
14:39CHP, MHP, DSP ve DP birleşince "EVET" arttı
14:07Boykotçuları milletvekili Sıvacıoğlu ikna etti
13:35Fırat AK Parti Diyarbakır'da gerilemedi
13:31"Sonuç enerji sektörünün önünü açacak"
13:30Topçu: Oy kullanamıyor, yönetime talip oluyor!
11:51"İnsanlar vicdanlarının sesini dinledi"
11:33Atalay ve muhtar yalanladı: 329 TL ceza yolda
11:31Twitter’da Baykal'la vurdu!
11:28MHP'nin kaleleri bir bir çöktü
10:20Twitter'da Kılıçdaroğlu geyikleri öldürüyor
09:44Ya mumu yatsıya kadar yanabiliyor ya da...
00:41Kılıç: İradesi sandığa yansımıştır
00:14Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
23:47Akıllardan çıkmayacak referandum komedisi
22:47Çelik: Kılıçdaroğlu hayırlı bir iş yapmıştır
22:40Çubukçu: Halk oylaması sonucu hayırlı olsun
22:26Erdoğan, referandumu değerlendirdi
22:23Kurtulmuş "yeni anayasa" dedi
Daha fazla haber göster
22:16Başbakan Erdoğan'dan yeni Anayasa mesajı
22:00CHP'li Demirel: Halk isyan ediyor, evet diyor
21:57Bahçeli'nin memleketi Osmaniye 'evet' dedi
21:55Demir: Boykot hedefine ulaşamadı
21:51MHP'li Paçacı: Milletin tercihine saygı
21:49CHP'li Özyürek: Saygı duyacağız
21:47Çelik: CHP 'allak bullak partisi'
21:45MHP'li Büyükataman: Sonuç güvenoyu değildir
21:36Erbakan'ın çocukları da mı boykotçu?
21:16Yenilen güreşçi, erken seçim istedi
20:35'Halkımıza ferasetten dolayı şükran borçluyum'
20:21CHP'de tüm moraller alt-üst oldu
19:16CHP'li İnce'nin köyü 'evet' dedi
18:23'Demokrat' İzmir, "Sezen Aksu" tabelasını indirdi
18:18Kılıçdaroğlu yine suçluyu buldu
18:12CHP seçim yasağını deldi AK Parti yargıya gidiyor
17:33Gökçek: Adamcağız hafıza kaybına uğradı
17:08Özak: 'Hayır' diyene de, 'evet' diyene de teşekkür
16:56"BDP'li vekil sandık başkanını darp etti"
16:43CHP'de itiraz dilekçeleri hazır
16:32'Beyaz gömlekle propaganda yapıyorsun'
16:29Necmettin Erbakan oyunu kullandı
16:19Atalay: Kimse kimsenin oyuna ipotek koyamaz
15:33Kurtulmuş: Yeni bir anayasaya ihtiyaç var
15:30Ergin oyunu Hatay'da kullandı
14:55"Hayır" oyu istedi, kendisine nasip olmadı
14:51Akaydın oyunu eşi ve oğlu ile kullandı
14:49Çelik: 12 Eylül birinci adım
14:31Erdoğan: Türkiye'yi sıçratacak bir sınav
14:26Şimşek ve Aksu, Gölbaşı'nda oy kullandı
14:22MHP'li Toskay: Sonuca saygı göstermek lazım
14:21Altepe: Yerel demokrasi daha da güçlenecek
14:19Kocaoğlu oyunu kullanıp mesaj verdi
14:17Gürsel Tekin oyunu Kadıköy'de kullandı
14:16Bahçeli: Referandum dönüm noktası
13:29Arınç: Halk hep doğru kararlar verdi
13:21Eroğlu, oyunu memleketinde kullandı
13:19Babuşcu: Milletin başımızın üstünde yeri var
13:1893 yaşında felçli haliyle oy kullanmaya gitti.
13:09Tarım Bakanı Eker: Bugün söz sırası halkta.
13:07Kadir Topbaş: Milli irade sandığa yansıyor.
12:52Yıldız: Güzelliğe gözlerimizi açacağız
12:51Deniz Baykal, kimliğini unuttu
12:40Gül: Sonucu herkes saygı ile karşılamalı
12:20Akdağ: Demokrasi güçlenmiş olacak
12:16TBMM Başkanı Şahin, Antalya'da oy kullandı
11:35Adalet Bakanı oyunu Hatay'da kullanacak
11:33Seyhan Belediye Başkanı oyunu kullandı
11:01Özhaseki: Ülkemizin önü açılacak
10:54Topçu: Bugün demokrasi için dönüm noktası
10:48Azmettirici sözler için suç duyurusu
19:28Erdoğan: 2023'te ilk 10 ekonomi içinde oluruz
18:04Kılıçdaroğlu, İstanbul'da konuştu
17:49İnşallah çifte bayram yaşayacağız
16:18Adımızı kullanarak korsan bildiri dağıtıyorlar
15:53Sözleri başını yakacak!
15:50Erdoğan, MHP'yi ''SHP'' ile vurdu
11:02Çankaya Belediyesi'nden "Hayırlı" asfalt
11:01Yerel seçimde MHP demişti ama...
10:04''O sözümün arkasındayım''
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Milletin yeniden uyanışı tarihi: 12 Eylül 2010
 
 
Aliya RAHTE
“Aldın mı babayı!”
 
 
Esen MIESSEN
Şimdiki Zaman
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Şimdi çamura yatacaklar!
 
 
Kadir SARIKAYA
Referanduma-dum! Ben bir bahane uy-dur-dum!..
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Netekim Kemal efendiye üzüldüm...
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
Oy pusulasının "hayır"ını, oyunun hayrını göremedi
 
 
Selami SAYGIN
Halk oylaması sonuçları
 
 
Serdar AYDIN
Referandumdan geriye kalanlar…
 
 
Taha KURUTLU
Statüko’nun hezimeti
 
 
Yusuf YERLİ
Bir "Hayır"ı bile yok!
 
 
 
 
Halk yönetime el koydu
 
Erdoğan, Gülen'e selam gönderdi
 
ABD şampiyon, Türkiye ikinci oldu
 
Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
 
TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi
 
 
 
 
 
 
"Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes/Ey kahpe rüzgar, artık ne yandan esersen es!"
Necip Fazıl Kısakürek
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.492
1.502
 
 Euro
1.914 1.929
 
 Sterlin
2.290 2.330
 
 Altın
59.97 60.41
 
 IMKB
60608  
 
 
Yeni trend internet fotoğrafçılığı...
 
Sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığı fotoğraflarla ismini duyuran fotoğraf sanatçısı Onur Bacacı ile fotoğrafçılık sektörünün sorunlarını ve internette hızla önemini arttıran internet fotoğrafçılığı üzerine konuştuk.
 
 
 
 
  Başkan Aziz Yıldırım’ın Aykut Kocaman’dan dert yandığı öğrenildi...  
 
 
 
  Twitter üzerinden Kemal Kılıçdaroğlu'na bir göndermede Bilal Eroğan'dan...    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin