DOLAR 1.499 - EURO 1.945 - ALTIN 61.40 - IMKB 60608
Çarşamba 15 EYLÜL 2010
Şampiyonlar Ligi'nde grup maçları başladı Bu içecek hazımsızlık için üretildi (Mizah) Erdoğan: Önceliğimiz 26 maddeyi uygulamak Rize'de aşırı yağışlar sonrası köprü çöktü Valencia Bursaspor'u farklı mağlup etti AK Parti'den Başkanlık Sistemi açıklaması Gürsel Tekin, genel başkan yardımcısı oldu Dink ailesi, tazminatın tamamını bağışlayacak Polis aracına mayınlı saldırı: 2 yaralı Seyrantepe'de patlama habertaraf.com
 
 
 
Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
 
 
 
 
Murat KOÇAK
Hadi Hayırlı Traşlar…
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Nuri Aykon Hakk’a yürüdü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kesin sonuç
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bu da bana kapak mı oldu
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Ertesi gün için karanlık senaryolar
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Bak, orada 58'e 42 yazıyor!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kürt sorunu: CHP'siz olmaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kılıçdaroğlu artırdığı oyları nasıl düşürdü?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Yüzde 58'in ne kadarı Ak Parti'nin?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Günümüzü gördük
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Kılıçdaroğlu, ‘Baykal kafası’ndan kurtulabilir mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Siyasete sivil ayar
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum neticesi nasıl okunmalıdır
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Referandum sonucu böyle mi değerlendirilir?
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
En büyük kaybeden, kılavuzu CHP olan MHP'dir...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Halka güvenmeyelim peki neye güvenelim?
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Referandumdaki oyum!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Benden söylemesi (dört)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Bu tabloya iyi bak Kenan Evren!
 
 
 
 
Fevzi İZMİRLİ
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Kadir SARIKAYA
 
 
 
Irkçılığın yeni hedefi İslam
 
 
 
ABD'de İslam odaklı siyaseti yakından takip eden Hamline Üniversitesi'nden Prof. Dr. David Schultz, 11 Eylül saldırısının ardından ülkede ırkçılığın İslam'a yöneldiğini vurguluyor. Schultz'a göre, ülkenin çoğunluğunu oluşturan beyaz ve Hıristiyan Amerikalılar, Müslümanların güçlenmesiyle ülkedeki ayrıcalıklı konumlarını yitirmekten korkuyor.
 
Şenay Yıldız'ın röportajı

Tam 9 yıl önce bugün ABD ve dünya için çok önemli bir dönüm noktasına tanıklık ettik: 11 Eylül. O günden beri Hıristiyan dünyasının İslamiyet algısı köklü bir değişime uğradı, vize almak ve özellikle uluslararası havaalanlarında hayat zorlaştı ve İslami terör konseptiyle omuz omuza yaşamak zorunda kaldık. Dünya Ticaret Merkezi'nin yıkılışını canlı yayında izlerken, muhtemelen çok azımız Amerikan toplumu ve devletinin içine gireceği travmayı öngörmüştük. Son birkaç haftadır ABD siyasetini belirleyen New York'a cami inşasının ülkede yarattığı derin çatlak, Başkan Obama'nın gizli Müslümanlığı ve Kur'an yakma girişimi ABD'nin halen bu travmanın ne kadar etkisinde olduğunun önemli göstergeleri. 11 Eylül'ün 9'uncu yıldönümünde, kasım ayında ara dönem seçimlerine gidecek olan ABD'nin siyasi gündeminde gittikçe belirleyici rol olan İslam tartışmalarını mercek altına aldık.

Türkiye'de gündem referanduma kilitlenmişken, okyanusun bu yakasında din odaklı, İslam karşıtlığının ön plana çıktığı tartışmalar adeta tüm gündemi belirliyor. Dünya Basın Enstitüsü'nün (World Press Insttute) fellowship programı için yaklaşık bir aydır bulunduğum ABD'de ana siyasi gündemin İslam'la ilgili konuların etrafında döndüğüne tanıklık ediyorum. 11 Eylül saldırılarının meydana geldiği bölgeye, içinde bir cami de olan Müslüman Toplum Merkezi yapılması tartışmalarının ardından ortaya çıkan Kur'an yakma girişimi ABD Başkanı Barack Obama'nın girişimiyle son anda engellendi. Böylece, İslam dünyasında Hz. Muhammed karikatürleri gibi büyük öfke yaratacak bir eylem önlenmiş oldu ve aklı başında pek çok kişi de şimdilik rahat nefes aldı. Ancak öyle görünüyor ki, din odaklı ve İslam'ı hedef alan tartışmalar gündemden daha uzun süre düşmeyecek ve kasım ayındaki ara dönem seçimleri için de oldukça belirleyici bir etkiye sahip olacak. 11 Eylül'ün 9'uncu yıldönümünde, ABD siyaseti ve din ilişkisini konunun uzmanlarından Hamline Üniversitesi'nden Prof. Dr. David Schultz'la konuştuk. Schlutz'un sorularımıza yanıtları şöyle:


- Seçimlere çok az kala Başkan Obama'nın Müslüman olduğu iddiaları, Kur'an yakma girişimi, New York'a cami inşası... ABD siyasetinde din ne zamandır bu kadar belirleyici rol oynuyor?
19. yüzyılda ABD siyasetini inceleyen ve pek çok kişiye göre bu konuda en iyi kitabı yazmış olan ünlü Fransız gözlemci Alexis deTocqueville'ye göre Amerikan siyasetinin iki temel belirleyici parametresi var; din ve özgürlük ruhu. Ülkenin kuruluşundan beri bu iki parametre ABD siyasetinin temellerini oluşturdu. Kölelerin özgürleştirilmesi ve 1960'lardaki bireysel haklar hareketlerinde olduğu gibi din her zaman ABD siyasetinde önemli rol oynadı. Ancak 1970'lerden itibaren insanlar kendilerini muhafazakar-dindar olarak tanımlamaya başladı. Başkan Carter 1976'da kampanyasını yeniden doğan Hıristiyan konseptiyle yürüttü ve bu muhafazakar dindar hareket 1980'de Reagan ve Cumhuriyetçi Parti ile birleşti. O tarihten beri ABD'nin gittikçe azalan beyaz ve Hıristiyan nüfusu bugünkü siyasetin belirleyici unsuru oldu.

MUHAFAZAKARLAR VE SİYASET 

- Pek çok yerde olduğu gibi ABD'de de ibadet eden kişi sayısı azalırken dinin siyasete egemen olmaya başlaması biraz garip geliyor insana. Bu bir dindarlaşma süreci mi yoksa İslam karşıtlığı mı?

ABD'nin beyaz ve Hıristiyan çoğunluğu ülkedeki etkin pozisyonlarını kaybetmekten korkuyor. Bu nedenle de İslam'ın yayılması ve Müslümanların yükselmesini adeta kendilerine tehdit görüyorlar. Bu, aynı zamanda ABD medya sektörünün geçirdiği değişimle de alakalı. Bugün artık medya tüm halka seslenen bir yapı olmak zorunda değil. Mesela kablo yayını ile halkın sadece yüzde 10'una seslenerek kendi niş alanınızı yaratabiliyorsunuz. Bu anlamda Fox News yayınladığı bazı hikayelerle beyaz ve Hıristiyan Amerikalıları korkutarak son derece başarılı bir iş yapıyor. Bunun sonucunda da Amerika'daki mevcut muhafazakar siyaset; din, Muhafazakar Parti ve korkuyla birleşiyor.

- 11 Eylül bu süreci nasıl etkiledi?
11 Eylül, toplumdaki bu mevcut korkuyu daha komplike hale getirdi ve daha fazla önyargıya neden oldu. 9/11 ABD siyasetine 'paranoyak' tarzı geri getirdi. Bu paranoya 17'nci yüzyıldaki ünlü Salem cadı mahkemelerinde özellikle kadınların cadılıkla suçlanıp yakılmalarına kadar gidiyor. 11 Eylül, Müslüman ve Araplara yönelik bir paranoyak korku sürecini başlattı.

- Başkan Obama'nın Irak'tan asker çekme kararı seçimleri nasıl etkileyecek?
Bu durumun seçimleri etkileyeceğini düşünmüyorum. Her şey ekonomi ve ekonomik problemler tarafından gölgelenmiş durumda.

ÇÜNKÜ O BİR MÜSLÜMAN

- Hala tekrar seçilebilme şansı var mı Obama'nın?
Ekonomi her şeyi yönetiyor. Birkaç yıl içinde çok büyük değişimler olabilir. Mesela Demokratlar hem Senato hem de Temsilciler Meclisi'nde kaybederlerse Obama onlara dönüp: 'Bu olanlar tümüyle sizin suçunuz' diyebilir. Başkan için en iyi senaryo bu olabilir. Din, şu anda siyah olduğu için baştan beri ona karşı olan, ama Batı standartlarında bunu dile getiremeyen kesimin tutunduğu yeni bir kod.

- Mevcut din tartışması aslında dillendirilmeyen ırk tartışmasını gölgelemek için mi kullanılıyor yani?
Kesinlikle. Din ve İslam bir anlamda ırkçılık için kod. 'Obama'yı sevmiyorum çünkü o siyah' demek yerine 'Obama'yı sevmiyorum. Çünkü Müslüman' diyorlar. Bu nedenle dinle ilgili her türlü tartışma büyüdükçe büyüyor. Başkanın Müslümanlığı da, New York Camii de, Kur'an yakma girişimi de bu nedenle bu kadar tartışmaya yol açıyor ve ülke gündemini belirliyor.

AMERİKALI'NIN İNCE HATTI

- Amerikan toplumu, bu ülkede olan bazı şeyler ve alınan kararların dünyanın geri kalanında kendilerine karşı büyük bir antipati yarattığını fark ediyor mu? Mesela son günlerde izlediğimiz İslam'ı hedef alan Kur'an yakma gibi girişimler, çok tepki çekiyor...
Hayır. Amerikalılar dünyanın geri kalanının ne düşündüğüyle ile pek ilgilenmiyor. Bunu anlamanın zor olduğunu tahmin edebilirim ama bu Amerika'nın ince hatlarından biri. Amerikalıların çoğu kendi izole dünyalarında yaşıyor ve ne diğer dinleri ne de ırkları görüyor. Bunlara ek olarak kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman tolerans gösterilmesi konusundaki destekleri azalıyor. 11 Eylül, onlara tehdit altında olduklarını adeta kanıtladı. Bu nedenle de Kur'an yakmaya dek gidebilen akıl almaz birtakım olaylar ciddi ciddi gündeme gelebiliyor.

EKONOMİK KADROSU KOVULMALI

- Kasım seçimleri öncesinde Başkan Obama'nın desteğini artırmak için atabileceği adımlar var mı?
Eğer ben Başkan'ın yerinde olsaydım tüm ekonomi kadromu kovar ve yeni bir ekonomi paketi için destek arar ve seçimlerden hemen önce de geçirtirdim. Kasımdan önce Demokratları ve kendisini güçlendirmek için travmatik bir şey yapması lazım. Obama, kesinlikle Cumhuriyetçileri savunma pozisyonuna itmek zorunda...

- Tüm bunların ışığında ara dönem seçimlerinden nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?
Demokratlar Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluklarını kaybedecek gibi görünüyor. ABD siyasetinde genel olarak mevcut başkanın partisi Temsilciler Meclisi'ni kaybediyor. Bunda da öyle olması kimseyi şaşırtmayacak.

NEW YORK CAMİİ AÇIKLAMALARI HATALIYDI

BaŞkan Obama'nın New York'ta yapılacak camiyle ilgili açıklaması bence büyük bir hataydı. Önce cami inşasını destekler bir açıklama yaptı, ardından da bir çeşit geri adım... İleri ve geri adımlar atıyor. Bu nedenle gerçekten onun tam olarak nerede durduğunu anlamak zor. İnsanlara bir anlamda İslam Toplum Merkezi inşaasını eleştirebilme imkanı tanıdı. Unutmayın cami bile değil, sadece bir toplum merkezi inşaasını konuşuyoruz. İçinde bir de cami olacak.

HALKIN '%25'İ DİNDAR VE İBADET EDİYOR

İbadet eden ABD'lilerin sayısı azalsa dahi ortada oldukça dindar ve ibadet eden yüzde 25'lik bir grup var. Bu kesim oy kullanıyor ve siyasette de etkin. Ben bu insanların kasımdaki ara seçimlerde oy kullanmalarını bekliyorum. Bunu bir düşünün. Kasımdaki seçimlerde toplam nüfusun sadece yüzde 40'ı sandığa gidip oy kullanacak. Bu, dindar blok seçim üzerinde oldukça etki sahibi olacak demektir.

OBAMA BİR SONRAKİ DARBEYİ BEKLEYEN BOKSÖR GİBİ

Obama kendisinin siyasi belirleyiciliğinin ne olduğunu tanımlayamadı. Artık kendisinin kim olduğu ve ne başarmak istediği konusunda güçlü hikayeler söyleme kapasitesini yitirmiş durumda. Şu anda Cumhuriyetçilerin daha güçlü hikayeleri var ve Obama sürekli olarak defansa geçmiş vaziyette. Yumruğunu sıkıp yüzünü kapatıp bir sonraki darbeyi bekleyen bir boksöre benziyor. Bir deyiş var bilirsiniz: Ya belirleyici ol ya da belirlenen diye. Bu çok doğru ve Obama şu anda belirleyici olma özelliğini yitirmiş durumda. Obama'dan beklentiler çok yüksekti ve beklentilerin çok altında bir bölümünü yerine getirebildi.

Akşam

11 Eylül 2010 - 08:29:27
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

18:41Aeroflot, 52 milyon doları geri aldı
18:30'Samsun-Ceyhan petrol boru hattı durdu'
18:28Amerikan tavuğu üçüncü ülkelerden geliyor
17:23ABD, eski bir camiyi restore etti
17:02Özbekistan'daki pamuk fuarı Ekim'de yapılacak
16:38ABD'den Tacikistan'ın sınır güvenliğine destek
15:49Rotweiler, 3 yaşındaki çocuğa parçaladı
15:33Çar ailesinin anısına inşa edilen kilise yandı
15:14Güney Afrika'da suç oranı düştü
14:41Çin ile Japonya arasında Çinli kaptan krizi
14:36"Avusturya'da daha çok minareli cami yapılmalı"
14:32Nazarbayev Ukrayna temaslarına başladı
14:13Afganistan'da binlerce sahte seçmen kartı çıktı
13:15Kırgızistan, Rusya'dan silah istiyor
12:48Nelson Mandela, İngiltere'yi uyarmış
12:07Kafkaslarda cami imamının aracı patlatıldı
12:03Lamborghini engellere rağmen KKTC'de
11:04Rusya, Kırgızistan'ın güneyine üs kuracak
10:48Japonya Başbakanı'nı partisi yeniden seçti
10:34Körfez ülkeleri, dünyanın en cömert milletleri oldu
10:27Ezana izin veren belediye başkanı yeniden seçildi
09:25Kur'an ve İncil'den sigara sarıp içti
00:25Türkiye-Çin ilişkileri: Çin’in gözünde Türkiye
23:45BAE'den turizm projelerine 234 milyar
19:57Kiev'de ücretsiz AIDS testi yapılacak
19:49Özbek lider Kerimov BM zirvesine katılacak.
18:40"Vizesiz sürecin ertelenmesi ahlaksızlık"
18:12Posta hizmetlerine yüzde 20 zam geliyor
17:28'Hollandalı askerler savaş hukukunu çiğnedi'
16:46Fransa, Ortadoğu için ilk somut adımı attı
Daha fazla haber göster
16:13Yanukoviç, Brüksel'de temaslarda bulunuyor
16:08Berdimuhamedov, "Türk Dili Zirvesi"ne katılacak
15:52İsveç'te hızlı tren vince çarptı: 16 yaralı
15:50Lahey'de Rusya-Gürcistan davası başladı
15:42Hindistan askerleri ateş açtı: 13 ölü
14:33İsveç'te aşırı sağ partiye geçit yok
14:31Türkmenistan üç ülkeye daha petrol satacak
14:04Rumlar merakla Medvedev'i bekliyor
13:50Güney Kore'de Kırgız-Özbek kavgası
13:33Çin'de trende bıçaklı saldırı: 1 ölü, 7 yaralı
11:53İsrail'deki grev uçuşları durdurdu
11:50Kuveyt, dört nükleer reaktör inşa edecek
11:49Kafkaslarda operasyon: 15 ölü
11:12Yumurtadan cinnet çıktı: 5 ölü
10:05120 yaşına kadar başbakanlık!
17:20Türk önerilerini gören Rumlar umutlu
16:25BM, "şoför" İsveçlilerden yardım istedi
16:04Kıbrıs müzakerelerine rota değişikliği
14:06Romanya'da trafik kazası: 5 ölü, 5 yaralı
12:12Aç çocuklar kamyonlara saldırıyorlar
11:48Eroğlu: Ticaret Tüzüğü geçmeli
11:47KKTC meclisi yarın çalışmalarına başlıyor
09:44Amerika, 11 Eylül'ü beklenenden rahat atlattı
09:41Dubai World'dan 25 milyar dolarlık borç
09:23Dünyada en yüksek ev kirası nerede?
08:55Kahraman müşteri soygunu böyle önledi
08:29Kilise tacizi 13 çocuk öldürdü
08:27Beyaz Saray'ın önünde Kur'an yırttılar
07:55Sanal âlemde Çin işkencesi
00:01Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
20:3611 Eylül saldırılarında ölenler anıldı
19:06Papandreu, Selanik'ten destek isteyecek
18:02Bildt'ten Türkiye'nin üyeliğine destek
17:19AB Dışişleri Bakanları referandumu konuştu
16:20Ashton: Türkiye'nin AB trenini konuştuk
16:01Doğalgaz boru hattı yeniden masada
15:47Türkmenistan'dan Rusya'ya taziye mesajı
14:02Dil bilmeyenlere ameliyat yok!
12:58KKTC'den 'EVET' gemisi yola çıktı
12:51AB Dışişleri Bakanları, ''Türkiye'' için toplandı
11:57D-8 Genel Sekreterinden iddialı tahmin
08:29Irkçılığın yeni hedefi İslam
07:57O papazı darmadağın eden soru
23:54Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
23:13Türk çocuklar Kosovalı yetimleri sevindirdi
22:52AB: Referandum doğru yolda atılmış adımlardır
22:40Yol parası biriktirip 'evet' için Nijerya'dan geldiler
21:40Atina'da meydanda bayram namazı
19:58Finlandiyalı Bakan, Papaz Jones'a sert çıktı
17:20Eroğlu: Mülkiyet en önemli başlık
17:17Medvedev: ABD önerimizi kıskanıyor
17:13Downer: BM süreçten memnun
17:13Suriye'de Ramazan Bayramı kutlamaları
17:06Medvedev'in de hedefi demokratikleşme
16:59Kıbrıslı Türker, tatillerde Rum tarafına akın ediyor
16:33Kıbrıs'ta tam gün görüşmelere ara verildi
16:32Eroğlu'nun Brüksel ziyareti Rumları korkuttu
15:16En az bağış yapan ülkeyiz
14:15San Francisco'da 50 ev kül oldu, 1 kişi öldü
14:06Özbekistan'da Ramazan coşkusu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
“Hayırcının” partisine hayrı olmadı
 
 
Ayhan BİLGEN
Sistem krizi mi, muhalefet boşluğu mu?
 
 
Fevzi İZMİRLİ
Efsane Tiyatrocu
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Sanal kimliğiniz ne kadar önemli?
 
 
Kadir SARIKAYA
İşini bilmeyen çavuşlar...
 
 
Necmettin EVCİ
Sen bizim cezamızsın
 
 
 
 
Halk yönetime el koydu
 
Erdoğan, Gülen'e selam gönderdi
 
ABD şampiyon, Türkiye ikinci oldu
 
Kılıçdaroğlu'dan ilk açıklama
 
TEM'deki kazada ölü sayısı 11'e yükseldi
 
 
 
 
 
 
"Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes/Ey kahpe rüzgar, artık ne yandan esersen es!"
Necip Fazıl Kısakürek
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.489
1.499
 
 Euro
1.930 1.945
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.91 61.40
 
 IMKB
60608  
 
 
'Ey Türk! Titre ve kendine dön'...
 
Ülkücülerin önde gelen ismi Ramiz Ongun, referandumun ardından MHP'yi değerlendirdi
 
 
 
 
  Norveç’in NRK radyo istasyonunun haber spikeri Pia Beathe Pedersen, canlı yayında haberleri sunarken birden “Bugün hiç önemli bir şey olmadı” diyerek haberleri okumayacağını söyledi.  
 
 
 
  Kıbrıs'a konser vermeye giden Serdar Ortaç'ın kumarhanede servet bıraktığı ileri sürülüyor.    
 
 
 
 
Referandum sonucunu nasıl buldunuz?
 
Evet oranını daha yüksek bekliyordum
 
Hayır oranını daha yüksek bekliyordum
 
Evetçiler iktidar gücünü kullandı
 
CHP ve MHP yanlış politika izledi
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin