DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cumartesi 11 EYLÜL 2010
Paşadan çeteye servis Danıştay da kaydetmiş Rahibe ortaya çıktı Finale sadece bir adım kaldı Polis "Kurtlar Vadisi Filistin"in setini bastı Oyunuzun boşa gitmemesi için... Orhan Gencebay'a diyeceğim ki... FIBA2010'nda eşleşmeler belli oldu. Ertuğrul Sağlam: Valencia öncesi iyi geldi İşte CHP-MHP ittifakının resmi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Usame Bin Ladin
 
 
 
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Yuhalanan Egemen Bağış değil iktidar
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Erdoğan kritik eşikte...
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Yumurtanı al da git
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Doğan Grubu'nun akıl tutulması
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Yeni anayasa gündeme gelecek mi?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kazananlar- kaybedenler
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
''Başkanlık sisteminin'' ayak sesi
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Tehlike değişmedi
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Bayram sofraları ve nostaljinin suçu!
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Halk 'oyalaması'
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Bizi bizim gibiler yönetsin
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Rusya- İsrail ilişkisi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Kim yalancı? Anayasa Mahkemesi mi, CHP lideri mi?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Sezen Aksu, Adalet Ağaoğlu, Halil Ergün
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Başbakan’dan söz
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Referandumdan sonrası
 
 
Hürriyet
Tufan TÜRENÇ
Bu paket Silivri hukukunu getirir
 
 
Radikal
Yıldırım TÜRKER
Yeni dil, yeni bayramlık lazım
 
 
 
 
Bilal CAN
 
Can DÜNDAR
 
Oral ÇALIŞLAR
 
İlter SAĞIRSOY
 
Taha AKYOL
 
 
 
Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
 
 
 
BRÜKSEL- Uluslararası Kriz Grubu: "Türkiye Batı'ya sırtını döndü, İslamcı bloğa dahil oldu" klişelerinden vazgeçin.
 
Uluslararası Kriz Grubu, Türkiye'nin İsrail ve İran ile ilişkilerini değerlendirdiği son raporunda eksen kayması şeklinde de değerlendirilen tartışmalar için "Türkiye, Batı'ya sırtını dönüyor demekten vazgeçin" yorumunda bulundu. Raporda Türkiye'nin ayrıca sadece "Brüksel'e ya da Washington'a bağlı olmadığına" dikkat çekildi.

Grup tarafından yayınlanan raporda "Her ne kadar İran ile olan ilişkisi Batı'daki başkentlerde kuşku ile karşılansa ve İsrail ile arasındaki gerginlik 'sıfır sorun'" dış politikasına zarar verse de, Batılı müttefikleri ile ortak hedefler paylaşan Türkiye, hem Orta Doğu'da hem de diğer ihtilafların çözümlenmesinde önemli bir rol oynamaya devam etmelidir." deniliyor.

Uluslararası Kriz Grubu'nun son raporu Türkiye'nin İsrail ve İran Krizleri, Nisan 2010'dan beri yaşanan gelişmeleri Ankara'nın bakış açısından değerlendirirken, özellikle de ülkenin yüzünü kesin olarak Doğu'ya döndüğü ve dış politikasının İslamcı bir ideolojiye dayandığı yönünde Orta Doğu'da ve Batı başkentlerinde tartışmalar yaratan politikalarını analiz ediyor. Aslında durumun bu şekilde olmadığını gösteren rapor, Türkiye ve İsrail'in gerilen ilişkilerini iyileştirmek için çaba sarf etmesi gerektiğini belirtiyor.

Kriz Grubu'nun Türkiye/Kıbrıs Projesi Direktörü Hugh Pope'a göre, "Türkiye son yirmi yılda çok değişti; daha zengin, kendine daha çok güvenen bir ülke oldu ve artık sadece Washington ve Brüksel'e bağlı değil. Yakın zamanda yaşanan güven krizlerine rağmen tüm tarafların halen birçok ortak noktalarının olduğunu ve bu ortak noktaların bölgedeki istikrarı artırmak için önemli bir temel oluşturduğunu hatırlaması" gerekiyor.

Rapora göre İsrail ile geçmişte iyi olan ilişkileri Türkiye'ye, Suriye-İsrail barış görüşmelerindeki kolaylaştırıcılık rolü de dahil olmak üzere, Orta Doğu'da benzersiz bir aracılık rolü veriyordu. Ancak, görünüşe göre iki tarafın da öngörmediği gelişmeler sonucu, Gazze ablukasını delmeye çalışan uluslararası bir yardım filosunu durduran İsrail komandolarının 31 Mayıs'ta sekiz Türk ve bir Türk kökenli Amerikan vatandaşını öldürmesiyle ilişkiler dibe vurdu.TÜRKİYE VE İSRAİL'E BM PANELİNDEN FAYDALANIN ÇAĞRISI

Raporda Türkiye ve İsrail'e ilişkilerini onarmak için bu trajik olayı incelemek üzere kurulan Birleşmiş Milletler panelinden faydalanmalı tavsiye ediliyor. İsrail'in, ilişkileri normalleştirmeye odaklanması gerektiği ve eğer askerlerinin ölçüsüz güç kullandığı veya suç işlediği ortaya çıkarsa, sanıkları yargılaması ve Türkiye'yi tatmin edecek adımlar atmanın yollarını bulması gerektiği vurgulanıyor. Ankara'nın ise bu soruşturmayı, İsrail ile uluslararası kamuoyuna gemideki gönüllülerin niyeti konusunda tatmin edici bir bilgilendirme yapmak için kullanması gerektiği, ağır talepler ve katı söylemlerden uzaklaşarak ilişkilerin iyileştirilmesi için kendi üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiği belirtiliyor.

Rapor aynı zamanda, Türkiye'nin Brezilya ile birlikte Tahran ile uluslararası toplum arasında nükleer programın bir kısmını kapsayan diplomatik uzlaşmaya varma çabalarının, Türkiye'nin İran ile taraf olması anlamına gelmediğini savunuyor. Ancak Ankara'nın bu şekilde davranmak için kısmen ABD tarafından cesaretlendirildiği ve Batılı müttefikleri ile aynı amaç için, yani İran'ın nükleer silah sahibi olmaması için uğraştığı aktarılıyor.

Raporda "Bu iki farklı kriz sonucu, aslında amacı bölgede istikrar ve barışı sağlamak olan Türkiye'nin Orta Doğu'daki faaliyetleri konusunda yanlış anlaşmalar ortaya çıktı." değerlendirmesi de yapılıyor. ICG raporunda "ABD ve AB, Türkiye'nin 'İslamcı bloğa dahil olduğu' ya da 'Batı'ya sırtını döndüğü' gibi klişeleri bir kenara bırakmalı. Bölgede süregelen bir güç olarak Türkiye, zaman zaman ortak hedeflere ulaşmak için kendi taktik ve yöntemlerini izleyecektir; ancak Brüksel, Washington ve Ankara bu zor bölgede beraber çalışarak daha başarılı sonuçlar elde edebilirler." ifadeleri kullanılıyor.

Kriz Grubu'nun Avrupa Programı Direktörü Sabine Freizer de "ABD ve AB ile yakın işbirliği içerisinde, ihtilafları çözme fırsatı olursa, Ankara elinden geleni yapmalı ve yapması için de cesaretlendirilmeli. Öte yandan daha etkili ve güvenilir bir arabulucu olmak için, bölgesel anlaşmazlıklarda bir taraf olmamaya özen göstermeli ve öncelikle en yakın komşuları üzerine daha fazla yoğunlaşmalı." değerlendirmesinde bulunuyor.

9 Eylül 2010 - 17:51:23

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin