DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cumartesi 11 EYLÜL 2010
FIBA2010'nda eşleşmeler belli oldu. Ertuğrul Sağlam: Valencia öncesi iyi geldi İşte CHP-MHP ittifakının resmi Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı Otomobil markete girdi, kazada 3 kişi yaralandı Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var Fazıl Say'dan Müslüm Baba'ya "yavşak" davası HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Usame Bin Ladin
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kafası karışıklar için Osman Can reçetesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Tayyip diktatör olacak öyle mi?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bağnaz seçmenin azizliği
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Devlet Sınav Kurumu mu? Asla...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Silin Sezen Aksu’yu demokrat İzmir olsun faşist İzmir
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bir oyun ne önemi var!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Evet, ne olursa olsun Türkiye ileri gidecek
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
13 Eylül; 1 numaralı bildiri
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
GENAR’ın referandum araştırması
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Namusu kurtarmak"
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Bu ne parası?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam Dünya Kupası’nı bir kulpundan yakaladı, artık onu kimseye kaptırmaz!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen ve evet...
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Değişmediğinden emindik de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
AKP'ye rağmen evet'e karşı 'AKP yüzünden hayır'
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayramda bilim
 
 
 
 
Bilal CAN
 
İlter SAĞIRSOY
 
 
 
İsveç'te yaşayan Kürt aydınlar: EVET
 
 
 
STOCKHOLM- İsveç'te yaşayan Kürt aydınlar referandumda "evet"ten yana.
 
İsveç'te yaşayan eğitimci, fikir adamı ve Nasname sitesi yazarlarından Süleyman Akkoyun, Türkiye'de BDP dışındaki tüm Kürtlerin, AKP'nin demokratikleşme politikalarına destek vererek sorumluluklarını yerine getirdiğini söyledi. Akkoyun: "Kürtler; onun yanlış politikalarına karşı net tavır alarak BDP'yi sorumlu davranmaya, demokrasi güçleriyle ortak hareket etmeye zorlayabileceği gibi, Onu Ergenekon politikalarının parçası olmaktan da alıkoyabilir. Bu nedenle Kürtler; BDP ile uzlaşmak yerine ona tavır alarak, destek vermeyerek değişimine yardımcı olmalıdırlar." dedi.

Yaşanan iç hesaplaşmada, Ergenekoncu kanadın görünürdeki hedefinin AKP olsa da, esas olarak karşı çıktıklarının Avrupa Birliği süreci olduğunu dile getiren Akkoyun: "AB sürecine karşı çıkmakla demokrasiye karşı çıkmak aynı şey olduğuna göre, AKP düşmanlığının altında yatan gerçek nedenin AB sürecini baltalamak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle, demokrasi talebi olanların, referandumda Hayır veya Boykot tavrının anlaşılır ve masum bir yanı yoktur." şeklinde konuştu.

İsveç'te yaşayan bazı Kürt aydınlar, referandum sürecini Cihan'a değerlendirdi. Gelinen aşamada CHP ve MHP'nin süreci bloke etme adına tırmandırdıkları gerginlik ile, Kürtler adına siyaset yaptığını iddia eden politik aktörlerin de bu çağdışı güruha sundukları lojistik desteğin Türkiye'nin demokratik değişim ve dönüşüm sürecini tıkama/uzatma riskini taşıdığını dile getiren Akkoyun: "Sivil demokratik bir Anayasa talebi olanların bu amaca hizmet edebilmeleri için bir engeli aşmaları gerekiyor. Aşılması gereken bu engel, 12 Eylül referandumunda tüm güçleriyle "Hayır ve Boykot" kararlarıyla kısmi değişikliğe bile tahammül edemeyen direnç odaklarıdır." dedi.

"Bu engeli aşmanın ilk adımı ise, 12 Eylül'de tereddütsüz olarak EVET demekten geçiyor" diyen Akkoyun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mevcut değişikliğin yetersizliğini, eksikliklerini gerekçe gösterip geçmesine direkt veya dolaylı olarak engel olanların, "sivil demokratik" bir Anayasa söylemleri hiç inandırıcı olmayacaktır."

"12 Eylül'de ilk engel "evet" kararıyla aşıldıktan sonra tam demokratik bir Anayasa için AK Parti'ye yüklenmenin koşulları oluşur." diyen Akkoyun, dolayısıyla da bütün Kürtleri oy kullanmaya çağırdı.

KÜRT FİKİR ADAMLARINDAN BERZAN BOTÎ: REFERANDUMDA SOLUN SEFALET VE TUTARSIZLIĞI ÜZÜCÜ

İsveç'te yaşayan Kürt aydınlarından Berzan Boti de farklı kaygıları olan karşıt kesimlerin aynı cephede yer almasını Cihan'a değerlendirdi. Kürtler adına politika yapanlar ile sosyalist olduğunu iddia edenler dışında kalan kesimlerin referandum ile ilgili tutumlarının şaşırtıcı olmadığını söyleyen Botî: "PKK dışında kalanlar, 'yetmezliklerine, eksikliklerine ve demokrasi adına ciddi bir getirisi olmamasına rağmen değişikliklere evet' dediler. Bu tutum iki açıdan çok önemlidir; devletçi/Kemalist Türk solundan mutlak bir kopuşu sağladığı için ve de PKK'nin tek güç, tek ses olmak için yürüttüğü politikalara son veren bir çıkışa işaret ettiği için bölgedeki oluşumların 'evet'i yine çok önemlidir." şeklinde konuştu.

"AKP'yi kutsamadan, meşrulaştırmadan ve Kürt halkına umut olarak sunmadan referandumda evet demek gerekiyor." diyen Boti, bu 'evet'in AKP'ye ve onun politikalarına olmadığı sadece değişime olduğu uygun bir dille halka anlatılması gerektiğini ekledi.

İsveç'te yaşayan eğitimci, fikir adamı ve Nasname sitesi yazarlarından Süleyman Akkoyun, Türkiye'de BDP dışındaki tüm Kürtlerin, AK Parti'nin demokratikleşme politikalarına destek vererek sorumluluklarını yerine getirdiğini söyledi. Akkoyun: "Kürtler; onun yanlış politikalarına karşı net tavır alarak BDP'yi sorumlu davranmaya, demokrasi güçleriyle ortak hareket etmeye zorlayabileceği gibi, Onu Ergenekon politikalarının parçası olmaktan da alıkoyabilir. Bu nedenle Kürtler; BDP ile uzlaşmak yerine ona tavır alarak, destek vermeyerek değişimine yardımcı olmalıdırlar." dedi.

Yaşanan iç hesaplaşmada, Ergenekoncu kanadın görünürdeki hedefinin AK Parti olsa da, esas olarak karşı çıktıklarının Avrupa Birliği süreci olduğunu dile getiren Akkoyun: "AB sürecine karşı çıkmakla demokrasiye karşı çıkmak aynı şey olduğuna göre, AKP düşmanlığının altında yatan gerçek nedenin AB sürecini baltalamak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle, demokrasi talebi olanların, referandumda hayır veya boykot tavrının anlaşılır ve masum bir yanı yoktur." şeklinde konuştu.

İsveç'te yaşayan bazı Kürt aydınlar, referandum sürecini Cihan'a değerlendirdi. Gelinen aşamada CHP ve MHP'nin süreci bloke etme adına tırmandırdıkları gerginlik ile, Kürtler adına siyaset yaptığını iddia eden politik aktörlerin de bu çağdışı güruha sundukları lojistik desteğin Türkiye'nin demokratik değişim ve dönüşüm sürecini tıkama/uzatma riskini taşıdığını dile getiren Akkoyun, "Sivil demokratik bir Anayasa talebi olanların bu amaca hizmet edebilmeleri için bir engeli aşmaları gerekiyor. Aşılması gereken bu engel, 12 Eylül referandumunda tüm güçleriyle 'hayır' ve 'boykot' kararlarıyla kısmi değişikliğe bile tahammül edemeyen direnç odaklarıdır." dedi.

"Bu engeli aşmanın ilk adımı ise, 12 Eylül'de tereddütsüz olarak EVET demekten geçiyor" diyen Akkoyun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mevcut değişikliğin yetersizliğini, eksikliklerini gerekçe gösterip geçmesine direkt veya dolaylı olarak engel olanların, 'sivil demokratik' bir anayasa söylemleri hiç inandırıcı olmayacaktır."

"12 Eylül'de ilk engel 'evet' kararıyla aşıldıktan sonra tam demokratik bir Anayasa için AK Parti'ye yüklenmenin koşulları oluşur." diyen Akkoyun, dolayısıyla da bütün Kürtleri oy kullanmaya çağırdı.

KÜRT FİKİR ADAMLARINDAN BERZAN BOTÎ: REFERANDUMDA SOLUN SEFALET VE TUTARSIZLIĞI ÜZÜCÜ

İsveç'te yaşayan Kürt aydınlarından Berzan Boti de farklı kaygıları olan karşıt kesimlerin aynı cephede yer almasını Cihan'a değerlendirdi. Kürtler adına politika yapanlar ile sosyalist olduğunu iddia edenler dışında kalan kesimlerin referandum ile ilgili tutumlarının şaşırtıcı olmadığını söyleyen Botî: "PKK dışında kalanlar, 'yetmezliklerine, eksikliklerine ve demokrasi adına ciddi bir getirisi olmamasına rağmen değişikliklere evet' dediler. Bu tutum iki açıdan çok önemlidir; devletçi/Kemalist Türk solundan mutlak bir kopuşu sağladığı için ve de PKK'nın tek güç, tek ses olmak için yürüttüğü politikalara son veren bir çıkışa işaret ettiği için bölgedeki oluşumların 'evet'i yine çok önemlidir." şeklinde konuştu.

"AKP'yi kutsamadan, meşrulaştırmadan ve Kürt halkına umut olarak sunmadan referandumda evet demek gerekiyor." diyen Boti, bu 'evet'in AK Parti'ye ve onun politikalarına olmadığı sadece değişime olduğu uygun bir dille halka anlatılması gerektiğini ekledi.

70'li yıllardan beri Kürt siyasetinin içinde olan, 80'lerde de İsveç'e iltica etmek zorunda kalmış olan yazar Mehmet Selim Uzun, son dönemlerde daha çok kültürel ağırlıklı çalışmaların içinde. Kürtçenin Zazaca lehçesi üzerinde kitap çalışmaları olan Uzun, Vate isimli bir kültür dergisi çıkarıyor, bir yayın evi bulunuyor. Zazacanın yaygın ve sistematik bir dil haline gelmesi için de başta sözlük olmak üzere çeşitli eserleri yayınlıyor.

"KÜRT HALKIMIN DA BU DÜZENLEMEYİ OLUMLU KARŞILADIĞINA VE 'EVET' OYU VERECEĞİNE İNANIYORUM"

Referandumu değerlendiren Uzun, bu referandum ile yapılan değişikliklerin Kürtlerin bütün beklentilerine cevap vermese de olumlu olduğunu ve her şeye rağmen buna evet diyeceklerini belirtti. "Kürt halkımın da bu düzenlemeyi olumlu karşıladığına ve 'evet' oyu vereceğine inanıyorum." diyen Uzun, bir 12 Eylül mağduru olarak da bunu istediğini ekledi.

CHP ve MHP'nin referanduma hayır demelerinin garipsenecek bir durum olmadığını belirten Uzun, BDP'nin tavrına anlam veremediğini ve hayır cephesine destek veren tavrını olumlu bulmadığını, Kürt halkının da anlayamadığını ekledi.

"Hayır" çıkması ihtimalini düşünmek istemediğini ve "evet" çıkmasının yeni bir başlangıç olacağını, vesayet sisteminin sona ereceğini ve halkın daha özgür olacağını söyleyen yazar Uzun, "Halkın özgürce seçim yapmasına dair çok engeller var, bu engellerin kalkması adına da evet çıkmasını önemsiyoruz." dedi.

KÜRT GAZETECİ YAZAR ARİF ZERAVAN: KÜRTLER, BOYKOTA ALDIRMAYIP EVET DİYECEK

Uzun yıllardır İsveç'te yaşayan ve Kürtçe dil bilgisi üzerine bir eseri de olan ve bir de haber sitesinin başında bulunan gazeteci yazar Arif Zerevan, TRT6'ya da yakın zamanlarda bir kültür programı da hazırlamıştı. Geçen yaz Dolmabahçe Sarayı'ndaki Kürt aydınlarına yönelik Başbakan'ın davetinde hazır bulunan aydınlar arasında yer alan Zerevan, genel gözlemleri olarak, Kürtlerin genelinin gidip oyunu kullanması ve evet demesini umduklarını söyledi. Zerevan, bunun bir AK Parti oylaması değil, özgürlüklerin önünün açılıp açılmaması oylaması olacağını kaydetti.

"Türkiye'de Kürtler adına hareket ettiğini söyleyen bir parti var ki, boykot çağrısı yapıyor. Buna itibar edileceğine hiç inanmıyorum, çünkü Doğu'daki insanımızın Askerin uygulamalarına ve düzenlemesine bir tepkisi var. Dolayısıyla da seçime gidecekler ve evet diyecekler."

BDP'den ziyade burada Öcalan'ın, İmralı'nın tavrına bakmak gerektiğini, zira BDP'nin hür iradelerle hareket ettiklerini, onların da sadece boykot çağrısının olduğunu belirten Zerevan, "Boykot nedenleri sıralıyorlar ama argümanları hiç mantıklı gelmiyor." dedi.

Referandumdan "hayır" çıkması durumunda bundan Kürtlerin nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine Zeravan, "Hayır çıkması kesinlikle Kürtler için hayırlı bir durum olmayacaktır, bu belli. Burada faşizan zihniyetli MHP, CHP güçlenecektir. O yüzden de sadece eveti düşünmüyorum, hayırı düşünmek bile istemiyorum." şeklinde konuştu.

9 Eylül 2010 - 13:21:40
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:35Mazlumder: 11 ve 12 Eylül tarihleri iki kara gün
20:29HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş
20:01Başbakan'ın geçişinde şüpheli paket alarmı
19:51Başbakan'ın komşusu villasını gösterdi
18:50Akın Birdal'a saldıran genç solcu çıktı
18:33Akın Birdal'a saldıran şahsın durumu kritik
18:18Yasin Hayal hastaneye kaldırıldı
16:44BDP'li Akın Birdal'a saldırı girişimi
15:03Örnekköylü Romanlardan 'evet' desteği
14:37Annesinin sesini çeyrek asır sonra duydu
14:10Gül'den vatandaşlara "oy kullanın" çağrısı
13:36CaspioNet yeni yayın dönemine başladı
13:28Mektupla Bayramlaşma gölgede kaldı
13:16TTNET'ten büyük yenilik
13:09Yabancı asıllı Türk vatandaşlarından 'evet'
13:02Finlaniya'da Ramazan Bayramı
12:53Bayramlaşmalarda referandum konuşuldu
12:47Saadet Partisi'nde bayramlaşma çoşkusu
12:40Ceylanoğlu, Şırnak Valiliği'ni ziyaret etti
10:56YAŞ mağdurları "evet" diyerek hesaplaşacak
06:36Genelkurmay yakınında şüpheli paket paniği
02:00En isabetli şirketten referandum anketi
01:04Papaz Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
23:02"Evet"e böyle destek görülmedi
22:18Çavuşoğlu’ndan İran’a ‘Sakine’ mektubu
21:51Mavi Marmara şehitleri dualarla anıldı
20:08Samsunlu Çerkezler "evet" diyor
19:53Bu haberi okumadan sandığa gitmeyin
19:30Çocukların bulduğu cisim patladı: 4 yaralı
19:12"Önüme 'suç delili' diye Kur'an'ı koydular"
Daha fazla haber göster
18:47İngiliz ve Fin Bakanlar FT'ye "Türkiye'yi" yazdı
18:25Belçikalı gazeteci: Bu, 12 Eylül'ün intikamı
18:20Drutsas: Türkiye askerini Kıbrıs'tan çekmeli
17:51Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
17:45Batı Nil Virüsü hastasının tedavisi devam ediyor
17:40Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı
16:41İsveç Kürt Dernekleri Federasyonu: EVET
15:13Furkan Doğan mezarı başında anıldı
13:33Baro Başkanı şov mu yaptı, provokasyon mu?
13:30Evet için Tayland'dan 38 kişi yollara düştü
13:27Evet için ABD'den Türkiye'ye geliyorlar
13:22'Evet' demek için 20 bin km yol geldiler
13:21İsveç'te yaşayan Kürt aydınlar: EVET
12:22Bayrama, Pakistan damgasını vurdu
11:57Hacettepe'de skandallar zinciri
11:48TSK'nın en iyi uçak teknisyenine işkence
11:36Büyükelçi Ülker, güven mektubunu sundu
11:1930 Ağustos'a sivil ayarı
11:08Sağlık Bakanlığı valilikleri uyardı
10:53Referandum için ABD'den geliyorlar
10:35Türkiye'de ve dünyada bayram coşkusu
09:26Başkentte MOBESE paniği
08:11Bayram geldi hoş geldi
08:01Tek çizik atmadan tam puan almışlar
01:04Bir gün daha oruç mu tutmak gerekiyor?
00:25Van savaş alanına döndü 2 milletvekili hastanelik
00:00Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
22:22İmamı öldüren PKK, JİTEM'e sarıldı
17:35Evet çıkar çıkmaz Evren'e yüklenecekler
17:30Rus general bunun için öldürülmüş
17:28Gül'ün mesajında 'demokrasi' vurgusu
16:40Mevlüt Çavuşoğlu Papa ile görüştü
16:31İzmir'de Batı Nil virüsü taşıyan hastanın durumu
16:29"PKK'nın imam cinayeti İsrail vahşetini andırıyor"
16:27Türk Musevi Cemaati, ABD'yi kınadı
16:26Hatay Ülkü Ocakları Başkanına soruşturma
16:19Liderlerin bayram namazı programı
16:14Akdağ'dan "Batı Nil Ateşi" açıklaması
16:10Kent AŞ işçilerinin mücadelesi sonuç verdi
15:20Bardakoğlu'ndan bayram mesajı
15:09Kenan Evren hakkında suç duyurusu
14:46Atatürk'te 37 günde 34 bin oy kullanıldı
14:38Provokasyon ihbarı eylemi erteletti
14:35Köln Başkonsolosu'ndan "rant" açıklaması
13:59Solcu kıza misina yutturup ipini çektiler
13:53Mamak Cezaevi önünde 12 Eylül protestosu
13:2812 Eylül işkencesi boykotu delecek
13:22YSK yüzünden 4 bin oy uçtu gitti
13:19YÖK Başkanı'ndan flaş açıklama
13:14Batı Nil Virüsü'nden 3 ölüm
12:51"Hiçbir bakan Haberal ile görüşmedi"
12:38Elçilikten Kur'an yakma girişine tepki
12:23Son Ülkücü'ye bir parça kefeni çok görmüşler
11:17Çimento fabrikasında patlama: 3 işçi ağır yaralı
11:09KPSS çetesinden 4'ü tutuklandı
11:04Diyanet'ten mühürlü Kur'an uyarısı
10:57Bakan Gönül: Cem Uzan ve Aziz Yıldırım da listede
10:47Meteoroloji yalanladı: O gün Hantepe'de sis yoktu
10:26Arda: Sizden öğrendim Başbakanım -VİDEO-
10:18Ergin: Subjektif ve talihsiz
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Böyle olur sosyal bürokratın bayramı
 
 
Bilal CAN
Yenilmenin Dibacesi
 
 
İlter SAĞIRSOY
Nevşehir'e 800 milyonluk yatırım
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…
 
 
 
 
Papaz Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
 
30 Ağustos'a sivil ayarı
 
Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı
 
Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül
 
Kuran protestosunun alevi ABD’yi yakacak
 
 
 
 
 
 
"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."
Hadis-i Şerif (Mecmeu'zevâid, c. 2, s. 198)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app