DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cumartesi 11 EYLÜL 2010
FIBA2010'nda eşleşmeler belli oldu. Ertuğrul Sağlam: Valencia öncesi iyi geldi İşte CHP-MHP ittifakının resmi Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı Otomobil markete girdi, kazada 3 kişi yaralandı Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var Fazıl Say'dan Müslüm Baba'ya "yavşak" davası HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Usame Bin Ladin
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kafası karışıklar için Osman Can reçetesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Tayyip diktatör olacak öyle mi?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bağnaz seçmenin azizliği
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Devlet Sınav Kurumu mu? Asla...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Silin Sezen Aksu’yu demokrat İzmir olsun faşist İzmir
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bir oyun ne önemi var!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Evet, ne olursa olsun Türkiye ileri gidecek
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
13 Eylül; 1 numaralı bildiri
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
GENAR’ın referandum araştırması
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Namusu kurtarmak"
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Bu ne parası?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam Dünya Kupası’nı bir kulpundan yakaladı, artık onu kimseye kaptırmaz!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen ve evet...
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Değişmediğinden emindik de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
AKP'ye rağmen evet'e karşı 'AKP yüzünden hayır'
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayramda bilim
 
 
 
 
Bilal CAN
 
İlter SAĞIRSOY
 
 
 
Burkay: Kürtler ezici çoğunlukla "evet" der
 
 
 
STOCKHOLM- Kemal Burkay: Kürtler ezici çoğunlukla "evet" der.
 
İsveç'te yaşayan Kürt aydın Kemal Burkay, 12 Eylül'deki referandumda sandık başına gidecek Kürtlerden ezici çoğunlukla "evet" oyu beklediğini söyledi. Kamuoyunun daha kapsamlı bir anayasa değişikliği beklediğini belirten Burkay, "Bu değişiklik her bakımdan gönlümüze göre olmasa da önemli." dedi. Hükümetin anayasa değişikliğiyle yargıyı denetim altına aldığı iddialarını "statükocuların engelleme çabaları" olarak değerlendiren Burkay, boykot kararı alan Barış ve Demokrasi Partisi'ni (BDP) samimiyetsizlikle suçlayarak şu ifadeleri kullandı: "Olumlu adımlara destek vermiyorsun, statükocuların aynına düşüyorsun, militarist politikalar bundan güç kazanıyor. Sen ondan sonra da bunu Kürtlerin çıkarı ve demokrasi için yaptığını falan iddia ediyorsun." Burkay, BDP'ye yakın çevrelerden gelen, sandık başına gidecek halka yönelik tehditleri de "Kürt halkının özgürlüğünü isteyen, demokrasi isteyen her şeyden önce kendisi demokrasiyi içine sindirebilmeli ve pratikte buna uygun tavırlar göstermeli." sözleriyle eleştirdi.

Kürt şair, yazar ve siyaset adamı Kemal Burkay, İsveç'in başkenti Stockholm'deki bürosunda anayasa değişikliği referandumunu Cihan Haber Ajansı'na değerlendirdi. Kamuoyu daha kapsamlı bir değişiklik beklese de cunta anayasasını değiştirebilmenin ve tümüyle yeni bir anayasa yapmanın hiç de kolay olmadığını ifade eden Burkay, AK Parti'nin başörtüsü ile ilgili değişiklik girişiminin Anayasa Mahkemesi'nden döndüğünü hatırlattı. Burkay, "Anayasa değişikliğini kolaylaştırmak, parlamentonun hükümetin manevra alanını geliştirmek, sistemi askeri vesayetten ve yargı vesayetinden kurtarmak öncelik kazandı. Bu nedenle getirilen değişiklik her bakımdan gönlümüze göre olmasa da, tam anlamıyla demokratik sivil anayasa değişikliği getirmese de önemli." dedi.

"YARGININ DENETİM ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILDIĞI İDDİALARI GERÇEK DIŞI"

Kemal Burkay, anayasa değişikliğiyle hükümetin yargıyı denetim altına alacağı iddialarının doğru olmadığını ifade etti. Burkay, değişiklikle yüksek yargının oluşmasının daha demokratik yöntemlere bağlanarak Avrupa standartlarına yaklaştırılacağına dikkat çekti. "Bu, demokratikleşme olayıdır. Önemli olan parlamento ve sivil hükümetin vesayet altında olmamasıdır. Serbestçe karar alabilmesidir. Bu olmadan hiçbir önemli demokratik adım atılamaz." ifadelerini kullanan Burkay, Eğer askeri ve sivil bürokrasi herhangi bir değişikliğe engel olacaksa, eğer onlar karar verecekse o zaman meclisin anlamı ne, genel oyun anlamı ne?" diye sordu.

Değişikliklerin demokratik olacağından hiç kuşku duymadığını belirten Burkay, "Hükümete yöneltilen bu suçlamalar, statükoyu korumak için, demokratikleşme adımlarını ve AB ile bütünleşmeyi engellemek için." şeklinde konuştu. Kemal Burkay, askerlerin askerlikle ilgisi olmayan suçlamalarda sivil mahkemede yargılanması ve 12 Eylül sorumlularından hesap sorulacak olmasının da çok önemli değişiklikler olduğunu vurguladı.

"BOYKOT ÇAĞRISI YAPANLAR SAMİMİ DEĞİL"

BDP'nin demokratik açılım ve referandum sürecinde takındığı tutumun ne Kürt halkının ne de kendisinin yararına olduğunu ifade eden Kemal Burkay, parti kapatmayı zorlaştıran değişiklik maddesinin BDP'li milletvekillerinin oylamaya katılmaması sebebiyle referanduma sunulamadığını hatırlattı. Burkay, "Bu hükmü desteklememeleri anlaşılır gibi değil. İzledikleri politikayla, bu değişikliklere karşı çıkmakla MHP'nin ve CHP'nin, statükocu güçlerin yanına düştüler." dedi.

BDP'nin bu tavra gerekçe olarak 'Değişikliklerin Kürt sorunun çözümüne yönelik maddeleri içermemesini' gösterdiğini kaydeden Burkay, şunları söyledi: "Ben de o kanaatteyim. Bunlar ileride tam anlamıyla demokratik sivil bir anayasada yer almalı. Fakat bunların yer almaması, mevcut değişikliklerin önemini azaltmıyor. Daha demokratik adımların atılabilmesini; parlamentonun, sivillerin bu konudaki manevra yeteneğini artırıyor."

Geçmişte sivil hükümetlerin demokratik adımlar atmak istedikleri zaman korku edebiyatı eşliğinde, ihanete varan suçlamalarla hep engellendiğini dile getiren Burkay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yeni anayasa' sözünün arkasında durulmasını istedi. Burkay, boykot çağrısı yapan BDP'yi şu sözlerle eleştirdi: "Şimdi eğer bu engellerin ortadan kaldırılması için adımlar atılıyorsa buna destek vermek lazım. Ama siz hem bu engellerin kaldırılmasına destek vermeyeceksiniz hem de hükümeti suçlayacaksınız, 'niye benim gönlüme göre bir anayasa getirmiyorsun' diye. Bu, samimiyet olmaz. Bunun mantığı yok. Bu 'ya hep ya hiç' mantığıdır. Çok yanlış bir tutumdur. Değişiklik yapmak isteyene destek vermiyorsun, olumlu adımlara destek vermiyorsun, statükocuların aynına düşüyorsun, militarist politikalar bundan güç kazanıyor. Sen ondan sonra da bunu Kürtlerin çıkarı ve demokrasi için yaptığını falan iddia ediyorsun."

"KÜRTLER EZİCİ ÇOĞUNLUKLA EVET DER"

Kürtlerin bu değişiklikleri anlayacağı ve olumlu göreceğini tahmin eden Burkay, sandık başına giden insanların bu değişikliklere ezici çoğunlukla evet diyeceğini söyledi. Kemal Burkay, boykot kararının bazı insanları sandık başına gitmekten alıkoyabileceğini belirterek, "Ama onun dışında, bu engelin, bu baskının olmadığı yerlerde ben Kürtlerin genel olarak bu değişikliklere evet diyeceği kanısındayım." dedi.

Zorlayıcı engeller olmazsa boykotun da hak olarak görülebileceğini dile getiren Burkay, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın sivil toplum kuruluşlarına yönelik 'ne cesaretle konuşuyorlar' şeklindeki ifadelerini 'tehdit' olarak değerlendirdi. Burkay, şunları söyledi: "Bu tehdit pratiğe geçerse aynı zamanda halka karşı saygısızlık olur. Yani Kürt halkının özgürlüğünü isteyen, demokrasi isteyen her şeyden önce kendisi demokrasiyi içine sindirebilmeli ve pratikte buna uygun tavırlar göstermeli. Halk eğer sandık başına gidecekse gider. Tamam, siz 'boykot' diyebilirsiniz ama sandığa giden insanlara engel olmamak lazım. Halkın gidip sandık başında, evet veya hayır, kendi tercihine göre oy kullanması demokratik bir tavırdır, öyle olması gerekir."

"EVET ÇIKARSA YENİ ANAYASA İÇİN HÜKÜMETİ SIKIŞTIRABİLİRİZ"

Kemal Burkay, referandumdan 'hayır' çıkması durumunda şimdiye kadar atılan bazı ileri adımların riske atılabileceğini söyledi. Burkay, "Hayır çıkarsa, Ergenekon davasını engellemek isteyenlere daha da cesaret verir, (bu çevrelere) kamuoyu desteği gibi görünür. Yeni ve daha köklü anayasa değişikliğini zora sokar." dedi. Burkay, değişim sürecindeki Türkiye'nin kazanımlarının tümden geriye götürülmesinin ise mümkün olmadığını söyledi.

Evet çıkması durumunda demokratik adımları atanların güçleneceğini söyleyen Burkay, şöyle devam etti: "Ergenekon davasının devam ettirilmesi, faili meçhullerin daha da geniş şekilde araştırılması, bu konuda suç işlemiş olanlardan hesap sorulması daha da kolaylaşır. Bu süreç daha da hızlanır."

'Evet'in yeni anayasanın hazırlanması kolaylaştıracağını savunan Burkay, AK Parti bu konuda ayak sürürse o zaman verdiği sözü yerine getirmesi için sıkıştırabiliriz. Ama 'hayır' çıkması durumunda hükümetin işi zorlaşır." ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY İLE GÖRÜŞMESİNDE TÜRKİYE'YE DÖNÜŞÜ GÖRÜŞTÜ

Kemal Burkay, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın geçtiğimiz ay kendisine telefonla ulaştığını doğruladı. Atalay'ın, Türkiye'ye dönüşünde engelin ne olduğu sorusuna cevap verdiğini aktaran Burkay, 2003 yılına kadar genel sekreterliğini yürüttüğü Kürdistan Sosyalist Partisi ile ilgili davaları hatırlattığını söyledi.

Bu davaların risk oluşturduğunu dile getiren Burkay, "Korktuğumdan değil, bu yaşımdan sonra böyle şeylerle uğraşmak istemiyorum." dedi. Burkay, kendisinin durumunda olan başka insanların Türkiye'ye dönmek istemeleri halinde bunun sağlanmasının demokratikleşmeye katkı sağlayacağını ifade etti.

9 Eylül 2010 - 12:43:09
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:05Erdoğan Sarıyer ve Eyüp'te halka hitap etti
23:18"MHP yönetimi, '9 Işık' kitabından habersiz"
23:04İşte CHP-MHP ittifakının resmi
22:42Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı
22:38Çelik: Sandıklara sahip çıkalım
22:31Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli
22:10Bakan Faruk Çelik: Sandığa ideolojisiz gidin
22:03Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor
21:56Arslan: Birdal'a yapılan saldırı provokasyondur
21:54MHP'li meclis üyesi istifa etti
21:53MHP İsveç teşkilatı evet diyecek
21:48Halis: Kararımızın arkasındayız
21:37Öztürk: Dörtyol olayları referandumdum içindi
21:21Erdoğan'ın mitinginde Hayır standı
21:05Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var
20:25Erdoğan: 2011'den sonra tümden sivil anayasa
19:55"Bahçeli'ye: Bize köpek diyene sözünü yalat"
19:34SP Birecik Belediye Başkanı evet diyecek
19:31Kapusuz: Milletin kararı baştacıdır
19:28DSP'li Vural: Vatandaş kendi kararını verecek
19:25Bahçeli: Eski diyenlere inat var olacağız
18:44Topçu: CHP'nin geninde postal yalamak vardır
18:27Erdoğan: Siz kafatası milliyetçisisiniz
18:23Çavuşoğlu: 13 Eylül'de ikinci bayram olacak
18:07Başbakan Erdoğan'a pankart sürprizi
18:03Bakan Eroğlu: Türkiye'de her yere imzamı attım
17:52Kayseri'den örnek tavır: Kumanya kardeşliği
17:45"Başbakan'ınki timsah gözyaşlarıdır"
17:42'Evet' diyecek ülkücüleri 'asalağa' benzetti
17:31Erdoğan: Camide siyaset içerisinde konuşmaktır
Daha fazla haber göster
17:15Referandum, SMS ve e-postalara da girdi
17:08AK Partililer, çifte bayram için çalışıyor
16:56BBP, Papaz Jones'u kınadı
16:55Yenilmez: Devlet vatandaşı hatırlamalı
16:50CHP'li Anadol'dan "hile" iddiası
16:45Atalay: Sandık güvenliği tam olacak
16:42Sav: Referandum iktidarın rotası olacak
16:40Bakan Demir: Muhalefet rahatsız
16:35Haberal'a MHP İzmir İl Başkanı da sahip çıktı
16:29Bakan Yıldız: Darbe anayasası oylanacak
16:20CHP'li Şimşek'ten "kavga edin" talimatı
15:53CHP ve AKP arasında bayram şakalaşması
15:09CHP bayramlaşmasında 'hayır'lar balon olup uçtu
15:04CHP'den 2. rahibe skandalı
14:49Yeni anayasaya Kılıçdaroğlu talip oldu
14:45Başkan yardımcısı MHP'den istifa etti
14:28BDP'den operasyon protestosu
11:44Bağış: "0 noktası"na cami teröre darbedir
11:41BDP'de bayram programları iptal edildi
09:56Bakan Bağış, 11 Eylül saldırılarını lanetle kınadı
09:24CHP için kapıda bekleyen kriz
09:07Bahçeli Erdoğan'ı korkmakla suçladı
08:12Kurtulmuş: Referandum derin yapıyı çözecek
02:41"Ahmet Kaya" sürprizi Erdoğan'ı ağlattı
23:19Derin: HEPAR'dan istifa ettim
23:16Eski HEPAR İlçe Başkanı Derin: EVET
23:10Odabaş: Baskı söz konusu değil
22:50"İzmir'deki yolsuzluk iddiaları" için talep
21:16Erdoğan: Türkiye prangalardan kurtuluyor
18:42Tüzmen'den motosikletli 'evet' çalışması
18:37"CHP samimi, MHP yan çizmezse bu işi çözelim"
18:17DP'li vekil: Elimi kırardım ama Menderes'e...
18:15Badak: Demokrasi için 'evet' diyeceğiz
18:14" 'Hayırcılar' darbe anayasasını destekliyor"
17:32CHP'li Canan Arıtman kalp krizi geçirdi
17:26Tüzmen'den Yunan adalarında balık şov
17:00Ünüvar: Referandum kaderimizi belirleyecek
16:57Tüzmen: Kur'an yakma girişimi büyük cahillik
16:51Erdoğan BBC'de: Muhalefet kandırıyor
16:49DP İlçe Başkanı 'evet' diyecek
16:36Kavaf, Pakistan için çağrıda bulundu
16:18Bahçeli: Başbakan siyaseti camiye taşıyor
15:27Kılıçdaroğlu, mahalle dedikoducusu gibi
15:12CHP Lideri'nin afişini yırtıp indirdiler
14:11Bayram, siyasileri aynı masada buluşturdu
13:40Eker: İmam katliamını nefretle kınıyorum
13:31Kocaoğlu'nu istifaya çağırdılar
13:26'Evet'çi ülkücülere ihraç operasyonu
13:24CHP'nin 87. kuruluş yıl dönümü
13:23Çelik: Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak
13:22Çelik: Türkiye, iki bayramı birden yaşayacak
13:12Akdağ: 200 senelik sistem değişiyor
13:11Gül'den kapıda bekleyen çocuklara 50 TL harçlık
13:09Kılıçdaroğlu, bayrama evinde girdi
12:43Burkay: Kürtler ezici çoğunlukla "evet" der
12:40Kılıçdaroğlu'na: Düzeyli performans beklerdim
12:38Milli Basketbolcu Aleko: İleri bir Türkiye için 'evet'
12:37MHP'li Belediye Başkanı 'evet' diyecek
12:22Şahin: 9 Eylül, milletin kurtuluş günüdür
12:13Kurtulmuş: 'Evet' ile vesayetçi sistem bitecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Böyle olur sosyal bürokratın bayramı
 
 
Bilal CAN
Yenilmenin Dibacesi
 
 
İlter SAĞIRSOY
Nevşehir'e 800 milyonluk yatırım
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…
 
 
 
 
Papaz Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
 
30 Ağustos'a sivil ayarı
 
Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı
 
Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül
 
Kuran protestosunun alevi ABD’yi yakacak
 
 
 
 
 
 
"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."
Hadis-i Şerif (Mecmeu'zevâid, c. 2, s. 198)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin