DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cumartesi 11 EYLÜL 2010
Fırtına nedeniyle feribot seferleri iptal ''KPSS'' referanduma tesadüfen mi denk geldi? Seçmeni tehdit eden 87 kişi gözaltına alındı Oy kullanma rehberi Paşadan çeteye servis Danıştay da kaydetmiş Rahibe ortaya çıktı Finale sadece bir adım kaldı Polis "Kurtlar Vadisi Filistin"in setini bastı Oyunuzun boşa gitmemesi için... habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Usame Bin Ladin
 
 
 
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Yuhalanan Egemen Bağış değil iktidar
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Erdoğan kritik eşikte...
 
 
Yeni Şafak
Dücane CÜNDİOĞLU
Tarkovsky mavisi
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Yumurtanı al da git
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Doğan Grubu'nun akıl tutulması
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Yeni anayasa gündeme gelecek mi?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kazananlar- kaybedenler
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
''Başkanlık sisteminin'' ayak sesi
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Tehlike değişmedi
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Genelkurmay Başkanı'na Açık Mektup
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Bayram sofraları ve nostaljinin suçu!
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Halk 'oyalaması'
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Bizi bizim gibiler yönetsin
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Sonucu açıklıyorum!
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Rusya- İsrail ilişkisi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Kim yalancı? Anayasa Mahkemesi mi, CHP lideri mi?
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Bas mührünü Süleyman!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Sezen Aksu, Adalet Ağaoğlu, Halil Ergün
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Başbakan’dan söz
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Referandumdan sonrası
 
 
Hürriyet
Tufan TÜRENÇ
Bu paket Silivri hukukunu getirir
 
 
Radikal
Yıldırım TÜRKER
Yeni dil, yeni bayramlık lazım
 
 
 
 
Bilal CAN
 
Can DÜNDAR
 
Ergun BABAHAN
 
Engin ARDIÇ
 
Oral ÇALIŞLAR
 
 
 
Türk önerileri Rum basınına sızdı
 
 
 
LEFKOŞA- Mülkiyetle ilgili Türk önerileri Rum basınına sızdı.
 
Rum Yönetimi'nin önerilerinin ardından, bugün de Türk tarafının mülkiyete ilişkin önerileri Rum basınında yer aldı. Rum basınına sızan önerilere göre Türk tarafının önerileri 49 sayfadan oluşuyor Bu arada Rum lider Dimitris Hristofyas'ın "50 bin TC kökenlinin kalabileceğine" ilişkin önerisini geri çektiği iddia edildi.

Kıbrıs Türk tarafının geçtiğimiz pazartesi yazılı olarak sunduğu mülkiyete ilişkin önerileri arasında, "bugünkü kullanıcılar ile ilk mülk sahipleri arasında dengeli haklar, AB'ın birincil hukuku, mülkiyet konularını inceleyecek her toplum için iki alt komite oluşturulması" gibi önerilerin bulunduğu belirtildi.

Rum Alithia gazetesinin haberine göre, Kıbrıs Türk tarafının yazılı olarak sunduğu önerileri 49 sayfadan oluşuyor. "Kıbrıs Türk Tarafının Mülkiyete İlişkin Önerileri Nelerdir? Her Bir Eyalet-Devlet İçin İki Alt Komite" başlığıyla yayınlanan haberde yer alan iddialara göre, Kıbrıs Türk tarafının önerileri şöyle:

Herhangi bir anlaşmada, bugünkü kullanıcılar ile mağdur kullanıcılar arasındaki çıkar ve haklar dengeli olmalı, mülkiyet konusunun çözümlenmesi iki bölgeliliğin temel ilkelerinde olduğu gibi bugünkü kullanıcılar ile mağdur kullanıcıların kişisel haklarına saygı duyulmasına bağlı, bu konuda yasal zemin söz konusu.

Mülkiyet ilişkin taleplerin bağımsız Mülkiyet Komitesi ve iki alt komite aracılığıyla yapılması, etkilenmiş mülklere ilişkin tüm faaliyetlerin-eylemlerin bunlar aracılığıyla yapılması, kişiler arasında herhangi bir faaliyet-eylem veya uzlaşma olmaması.

Federal ortaklığın mülkiyet konusundaki çözümlere ilişkin tek sorumlu olması gerektiği konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ve Avrupa Konseyi'nin ilgili organlarına bilgi vermesi ve insan haklarının önünde bulunan davaları silmesini istemesi, böylelikle iç yargı organlarının tüketilmesine olanak sağlanması.

Avrupa Konseyi ve AB'ın yasal çerçevesi içerisindeki mülkiyet sisteminin yasal varlığının ek hukuki düzenlemelerle garanti altına alınması, çözüme ilişkin bütünlüklü anlaşmanın AB'ın birincil hukukuna sahip olmasıi

Mülkiyet Komitesi ve İki Alt Komite başlığında ise;

Bir Mülkiyet Komitesi ile iki alt komitenin kurulması;

Komite ve iki alt komitenin bağımsız olması, eşit sayıda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum'dan oluşması;

İki alt komitenin üyelerinin, oluşturucu devlet tarafından(Constituent State) sunulacak adaylar arasından Federal hükümet tarafından belirlenmesi;

Mülkiyet Komitesi üyelerinin direkt olarak Federal hükümet tarafından atanması;

Her alt komitenin, kendi eyalet-devletinin bölgesinde olan mülklerle ilgili talepleri ve başvuruları inceleme yetkisine sahip olması;

Federal hükümet ve eyalet-devlet hükümetlerinin (Constituent States), Mülkiyet Komitesi ve iki alt komite tarafından istenilen bilgileri ve belgeyi vermekle yükümlü olması;

Kıbrıs Türk federe eyalet-devleti içerisinde bulunan mülklerle ilgili sorumlunun Kıbrıslı Türk; Rum federe eyalet-devleti içerisinde bulunan mülklerle ilgili sorumlunun Kıbrıslı Rum olması;

Mülkiyet Komitesinin, alt komitelerin kararlarına karşı itirazları inceleme yetkisine sahip olması gibi hükümler yer alıyor.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının "toprak düzenlemelerine maruz kalacak bölgelerle ilgili başvuruların Mülkiyet Komitesi tarafından incelenmesi" yönünde de öneride bulunduğunu yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının ayrıca, "Alt komite başkanlarının çıkmaz durumunda ağırlıklı oya sahip olması; alt komitelerdeki kararların basit çoğunlukla alınacağı, çıkmaz durumunda Mülkiyet Komitesi'ne yabancı bir üyenin eklenmesi; alt komiteler ve Mülkiyet Komitesi'nin kararları mülkiyet konusunda karar verilecek kriterler ve ilkeler çerçevesinde alması" şeklinde önerilerinin bulunduğunu yazan gazete, Mülkiyet Komitesi'nin kararlarına karşı itirazları inceleyecek "Mülkiyet Mahkemesi"nin kurulması ve mahkeme üyelerinin eşit sayıda Kıbrıslı Türk ve Rum yargıçtan ibaret olmasına yönelik öneriye de vurgu yaptı.

Alithia ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının, Mülkiyet Mahkemesi'nin işlev ve yetkilerinin federal yasa tarafından düzenleneceğini, ayrıca mahkeme kararlarının nihai olacağını da dile getirdiğini yazdı.

"HRİSTOFYAS 50 BİN TC KÖKENLİ VATANDAŞIN KALMASI ÖNERİSİNİ GERİ ÇEKTİ"

Alithia gazetesi Türk tezleriyle ilgili haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın "50 bin TC kökenli vatandaşın kalması" şeklindeki önerisini geri çektiğini de yazdı.

Gazete, söz konusu önerinin Hristofyas'ın geçtiğimiz cuma günü siyasi partilere sunduğu belge içerisinde yer aldığını, ancak Kıbrıs Türk tarafına pazartesi günü sunulan belgenin içerisinde ilgili öngörünün "üzerinin çizildiğini" iddia etti.

Habere göre, belgede yer alan "50 bin TC kökenli vatandaşa Federal Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verileceğine, geriye kalanların ise ayrılacağına" ilişkin ifade, Kıbrıs Türk tarafına sunulan belgede değiştirilerek "TC kökenli vatandaşlar" ifadesi kalmasına karşın 50 bin sayısından bahsedilmedi. Kıbrıs Türk tarafına sunulan belgede, Glafkos Klerides ve Tasos Papadopulos dönemlerindeki müzakerelerde de kullanılan "TC kökenli vatandaşların kalması konusu insani kriterler çerçevesinde değerlendirilecek." benzeri ifade yer aldı.

Gazete, TC kökenli vatandaşlarla ilgili sayının, siyasi partilerin ve özellikle DİKO'nun Başkan Dimitris Hristofyas'a tepkisinin ardından geri çekildiği yorumunda da bulundu.

Gazete, güvenilir kaynaklara daynarak, Rum tarafının mülkiyete ilişkin bazı önerilerine de yer verdi.

Habere göre öneriler arasında, "hak sahibine ilişkin düzenlemelerin geçici olması ve 10 yılı aşmayacak geçiş döneminin geçerli olması; toprak düzenlemelerinin 74 rakamları temelinde yaklaşık 100 bin Rum'un geri dönmesini sağlaması ve mümkün olan en çok sayıda şahsi mülkün Rum idaresi altına verilmesi; etkilenen mülk sahiplerinin mülklerinin akıbetine ilişkin özgürce karar vermesi; toprak düzenlemeleri içerisinde olan tüm bölgelerin mutlak şekilde iade edilmesi" yer alıyor.

Gazete, Hristofyas'ın önerileri içerisinde, bugünkü kullanıcılara ilişkin öngörülerin de bulunduğunu belirterek, "bugünkü kullanıcının kullandığı mülkiyetin akıbetine ilişkin arzusunu ifade edebileceği, bugünkü kullanıcının arzusunun hak sahibinin tercihi ve kriterlerle çatışmamasına bağlı olarak tatmin edileceği" şeklindeki ifadeleri örnek gösterdi.

Habere göre hak sahibinin iadeyi tercih etmesi durumunda, bugünkü kullanıcı kullandığı mülkü kiralama hakkına sahip olacak.

"ULUSLARARASI TAŞINMAZ MAL SAHİPLİĞİ KOMİTESİ KURULMALI"

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, tüm başvuruları inceleyecek bağımsız bir "Uluslararası Taşınmaz Mal Sahipliği Komitesi" önerdiğini yazan gazete, bu öneride komite üyelerinin 3 Kıbrıslı Türk, 3 Kıbrıslı Rum ve 3 yabancı olarak öngörüldüğünü belirtti.

Öneriye göre Komite'nin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyeleri, Federal Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Bakanlar Kurulu tarafından görüş birliğiyle atanacak. Anlaşmazlık durumunda Kıbrıslı Rumlar Bakanlar Kurulu'nun Rum üyeleri, Kıbrıslı Türkler de Bakanlar Kurulu'nun Kıbrıslı Türk üyeleri tarafından belirlenecek.

Yabancı üyeler ise Avrupa Mahkemesi (European Court of Justice) ve Avrupa Birliği Genel Mahkemesi (General Court) başkanları tarafından atanacak.

Öneriye göre Komite'nin dört ayrı birimden (Branches) oluşacağını da yazan gazete, bunları Tazminat Birimi, Kararların Yerine Getirilmesi Birimi, İkamet Birimi ve Talep Birimi olarak aktardı.

Habere göre, Mülkiyet Komitesi'nin kararlarına karşı başvurular konusunda karar verecek Mülkiyet Mahkemesi'nin kurulması Rum tarafının önerileri arasında da yer aldı. Ancak Rum tarafı Türk tarafından farklı olarak, biri Kıbrıslı Türk, biri Rum ve biri de mahkemeye başkanlık edecek yabancı olmak üzere üç yargıçtan oluşmasını önerdi.

Gazete, Hristofyas'ın tazminatlar için de Mülkiyet Fonu önerdiğini, ayrıca BM'nin uluslararası bağışçılar konferansını toplamasını teklif ettiğini yazdı.Fileleftheros ise yorumlu haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun mülkiyete ilişkin önerilerinin, "bölünmüşlük siyaseti ve iki saf etnik bölge yaratılması" mantığına dayandığını savundu.Önerilere ilişkin belgeye değinen gazete, söz konusu belgede, "Rum idaresi altına verilecek bölgelere dönecek Kıbrıslı Rumların, mülklerinin bir kısmını dönmeyecek olan Rumlara vermesi" önerisinin bulunduğunu; bunun geri dönmeyecek olanların yükünün, mülkleri Rum oluşturucu devletinde bulunacak göçmenlere yüklenilmesi anlamına geldiğini savundu.Gazete, kriterlerde, somut bir rakamdan bahsedilmeksizin, Türk idaresi altına dönecek olan Kıbrıslı Rumlarla ilgili tavanın(en üst sınır) da ortaya koyulduğunun belirtildiğini ayrıca mülklerine yeniden sahip olacak olan Kıbrıslı Rum sayısının, her Belediye ve köy tarafından belirleneceğinin de altının çizildiğini yazdı.Habere göre belge içerisinde "Kıbrıslı Rumların, terk edilmiş kışlaları, işgal rejimi tarafından değerlendirilmemiş mülkler ile kilise toprağını değerlendirebileceğinden de bahsedilirken bununla, mülküne geri dönecek Kıbrıslı Rum sayısının asgariye indirilmek istendiği" savunuldu.Gazete belge içerisinde ayrıca, 1974'ten itibaren "Kıbrıs Cumhuriyeti"nden yardım alan göçmenlere tazminat ödenirken yardımın kesilmesi, mülkün sadece yegane sahibi olan (miras olmayan ve başka kişilerle paylaşılmayan) Kıbrıslı Rum'un mülkünü talep edebilmesi, kamu yararı için kullanılan mülklerin geri verilmemesi, Güney'deki imtiyazlı bölgelerdeki Kıbrıs Türk mallarının değerlendirilmesiyle ilgili toprak kalkındırma şirketi kurulması gibi önerilerin de bulunduğunu yazdı.

CİHAN

8 Eylül 2010 - 13:54:15
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

12:58KKTC'den 'EVET' gemisi yola çıktı
12:51AB Dışişleri Bakanları, ''Türkiye'' için toplandı
11:57D-8 Genel Sekreterinden iddialı tahmin
08:29Irkçılığın yeni hedefi İslam
07:57O papazı darmadağın eden soru
23:54Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
23:13Türk çocuklar Kosovalı yetimleri sevindirdi
22:52AB: Referandum doğru yolda atılmış adımlardır
22:40Yol parası biriktirip 'evet' için Nijerya'dan geldiler
21:40Atina'da meydanda bayram namazı
19:58Finlandiyalı Bakan, Papaz Jones'a sert çıktı
17:20Eroğlu: Mülkiyet en önemli başlık
17:17Medvedev: ABD önerimizi kıskanıyor
17:13Downer: BM süreçten memnun
17:13Suriye'de Ramazan Bayramı kutlamaları
17:06Medvedev'in de hedefi demokratikleşme
16:59Kıbrıslı Türker, tatillerde Rum tarafına akın ediyor
16:33Kıbrıs'ta tam gün görüşmelere ara verildi
16:32Eroğlu'nun Brüksel ziyareti Rumları korkuttu
15:16En az bağış yapan ülkeyiz
14:15San Francisco'da 50 ev kül oldu, 1 kişi öldü
14:06Özbekistan'da Ramazan coşkusu
12:13Kıbrıs'ta liderler görüşmeye başladı
12:10Putin nükleer anlaşmadan memnun
12:05Fidel Castro'dan tarihi itiraf
11:47Kırgızistan'da bayram kutlaması
07:57Papaz Jones'a uyarılar sonuç verdi
07:37ABD'de 11 Eylül'ü anımsatan patlama
21:32Kırgızistan'da kilisede patlama
17:56Kıbrıs'ta görüşmeler yarın devam edecek
Daha fazla haber göster
17:44BM'den Danimarka'ya "ırkçılık" uyarısı
17:27Özbekistan'dan manyak rahibe tepki
17:17Hollanda'da Bayram gündemi Pakistan
16:48Rum basınından tam gün görüşmeleri yorumu
16:33Belçikalılar, Müslüman'ı ziyaret ediyor
16:10Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül
15:35Putin'in yüksek İslam bilgisi
15:16Rum lider Hristofyas muhalefete yüklendi
15:14Hamburg'da 15 araç kundaklandı
15:14Ukrayna'da bayram namazı, fuarda kılındı
15:07Sibirya ormanları yanıyor en az 50 ev kül oldu
14:27Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı
13:30BM'den Orta Asya ülkelerine terör desteği
13:01Kafkaslar kana bulandı: 16 ölü -FOTO-
12:41Moskova'da on binler sokakta namaz kıldı
11:23Atina'da yaşayan Batı Trakyalılar bayramlaştı
09:43Kuran protestosunun alevi ABD’yi yakacak
08:26General'e Anna Chapman infazı
07:53ABD'de bir aslan bakıcısına saldırdı
20:10Somalili korsanlar yine iş başında
19:17Gazeteci, öldükten 5 ay sonra icralık oldu
19:07Druças: Kıbrıs sorunu en önemli önceliğimizdir
16:45Yunanistan Batı Nil virüsü ile boğuşuyor
15:40Ukrayna'da yaşayan Azeriler iftarda buluştu
15:34''Kur'an yakma''nın hukuki boyutu tartışılıyor
15:24Rusya da yargıda reforma hazırlanıyor
15:17İsrail'de ''Evet'' ilişkilerimizi bozar paniği
14:29Nazarbayev'den acayip teklif
13:56OKYANUS ORTASINDA DEHŞET!
13:54Türk önerileri Rum basınına sızdı
13:50Rus gazetesinden İran hakkında iddialar
13:30ABD'deki üç dinin temsilcilerinden kınama
13:27Almanya, 'eğitime ayrılan kaynak'ta sınıfta kaldı
13:03Almanya yılda yarım milyon göçmene muhtaç
12:59Kıbrıs'ta liderler tam gün görüşmelere başladı
12:17Özbekistan'da Ramazan Bayramı cuma günü
12:16Kıbrıs-Rus anıtının Medvedev açacak
11:59Çinli Müslümanların Ramazan hüznü
11:16Kırgızistan'da 5.3 büyüklüğünde deprem
11:10G.Kurmay Başkanından kışlada iftar
09:37Namus davasının dini de yok memleketi de
08:02Angelina Jolie dünyayı yardıma çağırdı -FOTO-
07:48IISS: El-Kaide ve Taliban tehlikesi abartılıyor
07:12Amerikan yönetiminde Kur'an yakma endişesi
19:23Pakistan'da ölü sayısı 16'ya yükseldi
18:47''Rus S-300 füzeleri bölge için tehdit değil''
18:19Pakistan'da polise saldırı: 3 ölü, 25 yaralı
18:05200 bin öğretmenin işine son verebiliriz
17:13Papandreu'dan krizle mücadele hamlesi
17:02Çin: İran UAEA'la kapsamlı işbirliği yapsın
16:24Amerikalı komutandan kiliseye tepki
14:52Keşmir güvenlik çemberine alındı
14:36Basescu: Romanya, IMF ile anlaşmayı uzatabilir
14:32Papandreu kabinede köklü değişiklik yaptı
13:45Rus parlamentosu tartışmayla açıldı
13:41Müslüman öğrenciler olmasa sıkıntıya girer
13:25Hükümet parlamentoyu feshedecek!
13:23Camiler ''ben buralıyım'' işareti
12:33''Kötümser-iyimser'' tartışması
12:02Başbakan parasızlıktan yurtdışına çıkamıyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Böyle olur sosyal bürokratın bayramı
 
 
Bilal CAN
Yenilmenin Dibacesi
 
 
İlter SAĞIRSOY
Nevşehir'e 800 milyonluk yatırım
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…
 
 
 
 
Oy kullanma rehberi
 
Şehit askerin ölüm koşusu
 
Paşadan çeteye servis
 
Rahibe ortaya çıktı
 
İştah kabartan 500 milyon dolarlık yatırım
 
 
 
 
 
 
"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."
Hadis-i Şerif (Mecmeu'zevâid, c. 2, s. 198)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin