DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cumartesi 11 EYLÜL 2010
FIBA2010'nda eşleşmeler belli oldu. Ertuğrul Sağlam: Valencia öncesi iyi geldi İşte CHP-MHP ittifakının resmi Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı Otomobil markete girdi, kazada 3 kişi yaralandı Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var Fazıl Say'dan Müslüm Baba'ya "yavşak" davası HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Usame Bin Ladin
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kafası karışıklar için Osman Can reçetesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Tayyip diktatör olacak öyle mi?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bağnaz seçmenin azizliği
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Devlet Sınav Kurumu mu? Asla...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Silin Sezen Aksu’yu demokrat İzmir olsun faşist İzmir
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bir oyun ne önemi var!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Evet, ne olursa olsun Türkiye ileri gidecek
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
13 Eylül; 1 numaralı bildiri
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
GENAR’ın referandum araştırması
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Namusu kurtarmak"
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Bu ne parası?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam Dünya Kupası’nı bir kulpundan yakaladı, artık onu kimseye kaptırmaz!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen ve evet...
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Değişmediğinden emindik de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
AKP'ye rağmen evet'e karşı 'AKP yüzünden hayır'
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayramda bilim
 
 
 
 
Bilal CAN
 
İlter SAĞIRSOY
 
 
 
Diyanet'ten mühürlü Kur'an uyarısı
 
 
 
ANKARA- Diyanet, vatandaşları mühürlü Kur'an-ı Kerim almaları konusunda uyardı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Başkanı Osman Demirhan, vatandaşları Diyanet mühürlü Kur'an-ı Kerim almaları konusunda uyardı. Kurul'a müracaat edilmeden de Kur'an-ı Kerim basıp piyasaya sürülebileceğini, bu konuda bir zorunluluk bulunmadığını söyleyen Demirhan, bununla birlikte yaptırımların arttığına da dikkat çekti. Demirhan, "Kur'an-ı Kerim basan yayıncılarımıza şunu söylüyorum: Yarın bize müracaat edilmeden basıp piyasaya sürdükleri Kur'an-ı Kerimlerde herhangi bir hata çıktığı zaman, toplatılıp imha edilme ile karşı karşıyalar." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Başkanı Osman Demirhan, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada; Kur'an-ı Kerim basan yayıncılar ve vatandaşlar için bazı uyarılarda bulundu.

Piyasaya çıkacak her Kur'an-ı Kerim'in, Kurul'a inceletilmesi gibi bir şartın bulunmadığının altını çizen Demirhan, bununla birlikte geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete'de yayınlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası ile yaptırımların ağırlaştırıldığını vurguladı.

Demirhan, "Hatası tespit edildiğinde, bize müracaat edildiğinde ancak ikaz etme yetkisine sahip olabiliyorduk. Ama Teşkilat Yasası ile mühür maddesi getirilmemek ile beraber (vatandaşlarımız, müracaat etmeden piyasaya Kur'an-ı Kerim basıp, sürme yetkisine sahipler ) hatalı basılan Kur'an-ı Kerim'ler varsa, tespit edilmişse Kurul olarak bize de müracaat edilmişse, bu tür Kur'an-ı Kerim'leri toplatıp imha etme yetkisine sahip olduk." diye konuştu.

Kur'an-ı Kerim basan yayıncılara seslenen Demirhan, "Yarın, bize müracaat edilmeden basıp piyasaya sürdükleri Kur'an-ı Kerim'lerde herhangi bir hata eksiklik çıktığı zaman, toplatılıp imha edilme ile karşı karşıyadır. O yüzden bu tür yollara başvurmasınlar." diye konuştu.

Kurul'a müracaat edilen eksik Kur'an-ı Kerimlerde zaman zaman montaj hatasına rastlandığını kaydeden Demirhan, "Çoğunluklu olarak formlarında yer değiştirme olmuştur. 16 sayfaya bir forma diyoruz. Mesela, 15. forma yerine 18. forma, 18. forma yerine 25. forma. Harmanlama esnasında dikkat etmeyen arkadaşlarımız bu tür hatalar ile karşı karşıya kalıyor." diye konuştu.

Kurul'un incelediği Kur'an-ı Kerimler de de bu tür hatların zaman zaman çıktığına dikkat çeken Demirhan, şöyle devam etti:

"Ancak bu hatalar Kurul'dan kaynaklanmamaktadır. Biz, mesela 10 bin Kur'an-ı Kerim basılıyorsa bunun bir nüshasını inceliyoruz. 10 binin tamamını inceleme şansına sahip değiliz. Ciltlenme esnasındaki hatalar bizden kaynaklanmamaktadır. Çünkü bir nüshasını inceliyoruz. Mühür işlemi yapıldıktan sonra ciltlenme safhasına geçilmekte. Bahsettiğim, formaların yer değiştirme hataları ciltlenme sırasında olduğu için tek tek onları tespit etme şansına sahip değiliz."

"KURULDA TÜM HATALAR SIFIRLANIYOR"

Demirhan, surelerde herhangi bir değişiklik, eksiklik ya da yer değiştirme, sayfa numaralarında yanlışlık, ayetlerde siliklik, harekelerde eksiklikler gibi tüm unsurların Kurul tarafından tespit edilerek 'sıfır hataya' kadar yok edildiğini aktardı.

Kuruldaki incelemelerinin 3 safhadan oluştuğunu aktaran Demirhan, ilk safhada bir formanın en az 3 üye tarafından okunarak hataların tespit edildiğini belirtti. Yayınevlerinin tespit edilen hatalar düzeltildikten sonra incelenen nüshayı tekrar Kurul'a gönderdiğini kaydeden Demirhan, "Tespit edilen hataların düzeltilip düzeltilmediğini kontrol ediyoruz, düzeltilmişse ikinci bir defa hata var mı diye inceliyoruz. İkinci safhada da hatalar varsa, bunları da yayınevine bildiriyoruz." şeklinde konuştu.

Demirhan şöyle devam etti: "Tespit edilen hatalar düzeltildikten sonra basıma geçilmesi yazısı gönderiyoruz. Basıma geçilmeden önce de, Ketebe sayfası düzenliyoruz. Ketebe sayfasında kaç bin adet basacaksa, hangi yılda basılıyorsa tarihini bildiriyoruz, hangi hattat tarafından yazılmışsa, kim bastırıyorsa, hangi matbaa da bastırılıyorsa, bu tür bilgilerin olduğu Ketebe sayfası düzenliyoruz. Yayınevine, 'bu ketebe sayfasına göre düzenlemeyi yapın, son formayı da bu şekilde basın' diyoruz. Resmi mühür de bu sayfada bulunuyor. "

Demirhan, tüm bu safhalarla sıfır hataya ulaşıldıktan sonar ciltlenme aşamasına gelindiğini söyledi.

Kurul'un meal inceleme yetkisi olmadığını aktaran Demirhan, "Sadece Arapça metni incelemek zorundayız. Mealler de müracaat edildiğinde Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından incelenmektedir." ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞLARIMIZ KUR'AN-I KERİM ALIRKEN MUTLAKA MÜHÜRE BAKSIN"

Vatandaşlara Kur'an-ı Kerim alırken dikkat etmeleri gerekenler konusunda da bir uyarıda bulunan Demirhan, "Kur'an-ı Kerim alanların, son surelerin bulunduğu sayfanın karşısında Diyanet'in mührünün bulunup bulunmadığını kontrol etmelerini tavsiye ediyorum. Diyanet mührü, 'bu Kur'an-ı Kerim Mushafları İnceleme Kurulu tarafından incelenmiş, hatasız piyasaya sürülmüş' anlamı taşıdığı için halkımızı bu duyarlılığa davet ediyorum." diye konuştu.

2009 yılına kadar hüsnü hat özelliği taşımadıkları için bilgisayar ortamındaki Kur'an-ı Kerimleri inceleme hakkına sahip olmadıklarını anımsatan Demirhan, "Yani göze hoş gelmeyen bir özellik taşıdıkları için bilgisayarlı Kur'an-ı Kerimleri incelemeye almıyorduk. Ancak, 2009 yılından beri bilgisayar ortamındaki Kur'an-ı Kerimleri de incelemeye almış bulunuyoruz." dedi. Vatandaşların, bilgisayar ortamındaki Kur'an-ı Kerimleri daha rahat okuduklarını belirtmeleri üzerine, "Bize gelmeden de vatandaşlarımız bunları yaygın bir şekilde alıp okuyor. Vatandaşımızın elindeki Kur'an-ı Kerimler de hatasız olsun düşüncesi ile bilgisayar ortamındaki Kur'an-ı Kerimleri de inceliyoruz." açıklamasında bulundu.

2009 yılına kadar renkli Kur'an-ı Kerim'leri de incelemeye almadıklarını belirten Demirhan, "Mesela Allah kelimeleri, renkli basılıyordu. Buna Din İşleri Yüksek Kurulumuz, 2009 yılına kadar müsaade etmiyordu. Bu tarihten sonra renkli Kur'an-ı Kerimleri de incelemeye almış bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

Demirhan, "Mesela, vatandaşımız Kur'an-ı Kerim'i internete koymuş, orada vatandaşın hizmetine sunmuş. Orada da tespit edilen bir hata, eksiklik varsa bunu da ilgili yere müracaat ederek imha ettirme yetkisine sahibiz." dedi.

"2010 YILINDA KUR'AN-I KERİM ÂDEDİNDE BİR PATLAMA OLDU"

2006 yılında 1 milyon 190 bin, 2007 yılında 1 milyon 95 bin, 2008 yılında 613 bin 100 adet Kur'an-ı Kerim'in incelendiğini söyleyen Demirhan, "Bu Kur'an-ı Kerim'lerin sadece bir nüshasını inceliyoruz. Mesela baskıda 50 bin Kur'an-ı Kerim bastırıyor. Bu 50 bin Kur'an-ı Kerim'in bir nüshasını inceliyoruz. 50 binin tamamını tek tek incelemiyoruz. Bir nüshasında hata varsa, diğerinde de hata vardır." diye konuştu.

2010 yılında ise Kur'an-ı Kerim âdetinde bir patlama olduğunu ifade eden Demirhan, şöyle devam etti: "Şu anda yıl sonu olmamasına rağmen, 3 milyonu geçmiştir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Birinci sebebi, Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne inişinin bin 400. yılı dolayısıyla olabilir. 2010 yılında gerek bilgisayar ortamında gerekse renkli Kur'an-ı Kerimleri incelediğimiz için de bu rakam yükselmiş olabilir."

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu, 1 başkan ve 8 üyeden oluşuyor. Kıraat ilmine vakıf tüm üyeler, hafız ve ilahiyat fakültesi mezunu.

8 Eylül 2010 - 11:04:31
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:35Mazlumder: 11 ve 12 Eylül tarihleri iki kara gün
20:29HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş
20:01Başbakan'ın geçişinde şüpheli paket alarmı
19:51Başbakan'ın komşusu villasını gösterdi
18:50Akın Birdal'a saldıran genç solcu çıktı
18:33Akın Birdal'a saldıran şahsın durumu kritik
18:18Yasin Hayal hastaneye kaldırıldı
16:44BDP'li Akın Birdal'a saldırı girişimi
15:03Örnekköylü Romanlardan 'evet' desteği
14:37Annesinin sesini çeyrek asır sonra duydu
14:10Gül'den vatandaşlara "oy kullanın" çağrısı
13:36CaspioNet yeni yayın dönemine başladı
13:28Mektupla Bayramlaşma gölgede kaldı
13:16TTNET'ten büyük yenilik
13:09Yabancı asıllı Türk vatandaşlarından 'evet'
13:02Finlaniya'da Ramazan Bayramı
12:53Bayramlaşmalarda referandum konuşuldu
12:47Saadet Partisi'nde bayramlaşma çoşkusu
12:40Ceylanoğlu, Şırnak Valiliği'ni ziyaret etti
10:56YAŞ mağdurları "evet" diyerek hesaplaşacak
06:36Genelkurmay yakınında şüpheli paket paniği
02:00En isabetli şirketten referandum anketi
01:04Papaz Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
23:02"Evet"e böyle destek görülmedi
22:18Çavuşoğlu’ndan İran’a ‘Sakine’ mektubu
21:51Mavi Marmara şehitleri dualarla anıldı
20:08Samsunlu Çerkezler "evet" diyor
19:53Bu haberi okumadan sandığa gitmeyin
19:30Çocukların bulduğu cisim patladı: 4 yaralı
19:12"Önüme 'suç delili' diye Kur'an'ı koydular"
Daha fazla haber göster
18:47İngiliz ve Fin Bakanlar FT'ye "Türkiye'yi" yazdı
18:25Belçikalı gazeteci: Bu, 12 Eylül'ün intikamı
18:20Drutsas: Türkiye askerini Kıbrıs'tan çekmeli
17:51Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
17:45Batı Nil Virüsü hastasının tedavisi devam ediyor
17:40Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı
16:41İsveç Kürt Dernekleri Federasyonu: EVET
15:13Furkan Doğan mezarı başında anıldı
13:33Baro Başkanı şov mu yaptı, provokasyon mu?
13:30Evet için Tayland'dan 38 kişi yollara düştü
13:27Evet için ABD'den Türkiye'ye geliyorlar
13:22'Evet' demek için 20 bin km yol geldiler
13:21İsveç'te yaşayan Kürt aydınlar: EVET
12:22Bayrama, Pakistan damgasını vurdu
11:57Hacettepe'de skandallar zinciri
11:48TSK'nın en iyi uçak teknisyenine işkence
11:36Büyükelçi Ülker, güven mektubunu sundu
11:1930 Ağustos'a sivil ayarı
11:08Sağlık Bakanlığı valilikleri uyardı
10:53Referandum için ABD'den geliyorlar
10:35Türkiye'de ve dünyada bayram coşkusu
09:26Başkentte MOBESE paniği
08:11Bayram geldi hoş geldi
08:01Tek çizik atmadan tam puan almışlar
01:04Bir gün daha oruç mu tutmak gerekiyor?
00:25Van savaş alanına döndü 2 milletvekili hastanelik
00:00Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
22:22İmamı öldüren PKK, JİTEM'e sarıldı
17:35Evet çıkar çıkmaz Evren'e yüklenecekler
17:30Rus general bunun için öldürülmüş
17:28Gül'ün mesajında 'demokrasi' vurgusu
16:40Mevlüt Çavuşoğlu Papa ile görüştü
16:31İzmir'de Batı Nil virüsü taşıyan hastanın durumu
16:29"PKK'nın imam cinayeti İsrail vahşetini andırıyor"
16:27Türk Musevi Cemaati, ABD'yi kınadı
16:26Hatay Ülkü Ocakları Başkanına soruşturma
16:19Liderlerin bayram namazı programı
16:14Akdağ'dan "Batı Nil Ateşi" açıklaması
16:10Kent AŞ işçilerinin mücadelesi sonuç verdi
15:20Bardakoğlu'ndan bayram mesajı
15:09Kenan Evren hakkında suç duyurusu
14:46Atatürk'te 37 günde 34 bin oy kullanıldı
14:38Provokasyon ihbarı eylemi erteletti
14:35Köln Başkonsolosu'ndan "rant" açıklaması
13:59Solcu kıza misina yutturup ipini çektiler
13:53Mamak Cezaevi önünde 12 Eylül protestosu
13:2812 Eylül işkencesi boykotu delecek
13:22YSK yüzünden 4 bin oy uçtu gitti
13:19YÖK Başkanı'ndan flaş açıklama
13:14Batı Nil Virüsü'nden 3 ölüm
12:51"Hiçbir bakan Haberal ile görüşmedi"
12:38Elçilikten Kur'an yakma girişine tepki
12:23Son Ülkücü'ye bir parça kefeni çok görmüşler
11:17Çimento fabrikasında patlama: 3 işçi ağır yaralı
11:09KPSS çetesinden 4'ü tutuklandı
11:04Diyanet'ten mühürlü Kur'an uyarısı
10:57Bakan Gönül: Cem Uzan ve Aziz Yıldırım da listede
10:47Meteoroloji yalanladı: O gün Hantepe'de sis yoktu
10:26Arda: Sizden öğrendim Başbakanım -VİDEO-
10:18Ergin: Subjektif ve talihsiz
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Böyle olur sosyal bürokratın bayramı
 
 
Bilal CAN
Yenilmenin Dibacesi
 
 
İlter SAĞIRSOY
Nevşehir'e 800 milyonluk yatırım
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…
 
 
 
 
Papaz Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
 
30 Ağustos'a sivil ayarı
 
Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı
 
Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül
 
Kuran protestosunun alevi ABD’yi yakacak
 
 
 
 
 
 
"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."
Hadis-i Şerif (Mecmeu'zevâid, c. 2, s. 198)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin