DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Perşembe 9 EYLÜL 2010
Osmaniye'de orman yangını: 8 hektar yandı Tüzmen: Kur'an yakma girişimi büyük cahillik Erdoğan BBC'de: Muhalefet kandırıyor Manavgat'taki orman yangını söndürüldü Bahçeli: Başbakan siyaseti camiye taşıyor Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül Kılıçdaroğlu, mahalle dedikoducusu gibi Sibirya ormanları yanıyor en az 50 ev kül oldu Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı  Hemşirelerde sigara kullanımı had safhada habertaraf.com
 
 
 
Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
13 Eylül sonrası politikacılardan beklentilerimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kısa bir ara
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bayram olmasaydı sorardım!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Üç bilinç isyanı
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Demokrasi, münafık ve bölücüdür
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürtler ayrı bir kutup, ayrı bir toplum mu?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Neden herkes bir bir ‘Hayır’a dönüyor?
 
 
Bugün
Bilal ÖZCAN
Kıskananlar çatlasın!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Zülfü Livaneli: U2 konserinde ne işi vardı?
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
'Hayır' diyenlerle bir hasbıhal denemesi...
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Gandi bunu da yaptı
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum, Saadet ve şimdilik evet
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan'dan Ahmedinejad'a: Bana takiye yapmayın...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
CHP, 2. Grup ve Yılmaz Güney
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
İktidarı 'Evet' mi yoksa 'Hayır' mı güçlendirir?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Erdoğan, 'darbeci', Çandar 'deli' diyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
'Bizim çocukların' darbesinin hesabını 'bizim çocuklar' sorabilir mi?
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Nerede o eski bayramlar!”
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Obama eskiden Çayeli’nin AKP ilçe başkanıymış
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Yaşar YAVUZ
 
Mustafa YILDIZ
 
Ahmet HAKAN
 
Emre AKÖZ
 
 
 
Rusya’nın önceliği ne terör ve ekonomi
 
 
 
Rusya, son yıllarda Afganistan’daki afyon ve eroin üretimi ve kaçakçılığı ile mücadele edilmediği gerekçesiyle ABD ve NATO’yu eleştirmektedir.
 
Dünyanın yasadışı afyon ve eroin üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Afganistan’ın bu durumu, eroine yönelik talebinin hızla arttığı Rusya açısından kabul edilemez bulunmaktadır. Orta Asya ülkeleri üzerinden her yıl ortalama 75-80 ton Afganistan kaynaklı eroinin sevk edildiği tahmin edilen Rusya, Afganistan’daki yabancı askeri güçlerin görev alanına uyuşturucuyla mücadelenin de eklenmesini istemekte ancak bu ABD ve NATO bu talebe sıcak bakmamaktadır.
Bunun gerekçesini de şu şekilde açıklamaktadır; Afganistan’da asıl uyuşturucu trafiğini elinde tutan büyük uyuşturucu baronlarına karşı mücadele edilmesi gerekir, köylülerin geçim kaynağını oluşturan haşhaş tarlalarının yok edilmesi, ciddi toplumsal sorunlara yol açacak ve halkı Taliban’a yaklaştıracaktır.

Rusya açısından konuya baktığımızda ise ülkelerinin geleceğini inşa edecek Rus gençliğinin maddi ve manevi anlamda erimesine yol açan bu sorun, Rusya’da artık bir ulusal güvenlik meselesi olarak kabul edilmektedir. Rakamlar sorunun ciddiyetini net olarak ortaya koymaktadır. 2.5 milyon uyuşturucu bağımlısı ve 1 milyon civarında HIV vakası bulunan Rusya’da her yıl ortalama 10 bin genç yüksek doz uyuşturucu kullanımından hayatını kaybetmektedir.  Bu kayıpların ve AIDS vaklarının büyük bir kısmı eroin bağımlılığıyla ilişkilidir.  

Bu sorunun çözümünde Batı’nın yeterince çaba göstermediğini düşünen Rusya uyuşturucuyla mücadele odaklı hem bölgesel hem de uluslararası çabalarını artırmış görünmektedir.

Bu kapsamda Rusya, Pakistan, Afganistan ve Tacikistan’ı içine alan dörtlü görüşme toplantılarının ikincisi Rusya’nın Soçi şehrinde geçen hafta düzenlendi. Dört ülkenin devlet başkanlarının katıldığı görüşmelerde, bölgeyi ilgilendiren uyuşturucu ve terörle mücadele başta olmak ortak enerji projeleri ve ekonomik ilişkiler ele alındı. Toplantı sırasında basına demeç veren Medvedev ülkesinin en büyük sorunlarından birisinin Afganistan kaynaklı uyuşturucu ticareti olduğunu söylemesi, toplantının ana gündem maddelerinden birisinin uyuşturucu sorunu olduğunu göstermektedir.

Rusya’nın Afganistan kolluk birimlerinde kullanılmak üzere bu ülkeye silah ve mühimmat gönderecek olması ve kolluk personeli eğitimi alanında da Afganistan’a ağırlık vereceğini açıklaması, Moskova’nın Afganistan’da inisiyatif almak istediğinin kuvvetli belirtileridir.

Diğer taraftan Rusya’nın, merkezi Viyana’da olan ve dünyanın birçok yerinde bölge ofisleri bulunan BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi İcra Direktörlüğü’nü almasını, Moskova’nın uyuşturucu ile mücadelede etkinliğini ve ağırlığını uluslararası alanda da artırmak istediği şeklinde yorumlamak gerekir.

Ortalama 250 milyon Dolarlık yıllık bütçesi olan UNODC, sınır aşan suçlar, uyuşturucu, terör ve yolsuzlukla mücadelede BM’nin asli icra organıdır. Bu yönüyle UNODC, ülkeler açısından kritik bir fonksiyon üstlenmiş durumdadır.

Son on beş yıldır ağırlıklı olarak ABD’nin desteklediği İtalyan İcra Direktörlerine ev sahipliği yapan UNODC Ağustos 2010 itibariyle artık bir Rus diplomatın yönetimine girmiş durumdadır.  Son olarak Rusya’nın Londra Büyükelçiliği görevini yürüten Yuri Fedotov’un bu göreve getirilmesi, Rusya’nın izlediği uyuşturucu politikasına ait temel ölçütlerin uluslararası alanda daha fazla hissedilir hale gelmesi anlamına gelmektedir.  

Rusyanın uyuşturucu politikasında neler göze çarptığına kısaca değinecek olursak; Rusya uyguladığı uyuşturucu politikası gereği, eroin bağımlılığında metadon tedavisini kabul etmemekte, bunun yerine detoksifikasyonla birlikte 2-4 hafta süren rehabilitasyonu uygulamaktadır. Uyuşturucu tedavi merkezleri de ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzaktır. Enjektörle uyuşturucu bağımlılığı oranının çok yüksek olmasına rağmen Rus Hükümeti, ülkesindeki sivil toplum kuruluşlarınca uygulanmaya çalışılan temiz enjektör programlarına hiçbir maddi destek sağlamamaktadır. Kısacası Rusya, uyuşturucu bağımlılığının yüksek olduğu Batı Avrupa ülkelerinin kabul ettiği zarar azaltım anlayışına değil uyuşturucunun arzı ve kaçakçılığıyla mücadeleye öncelik veren bir anlayışı benimsemiş durumdadır.

UNODC’deki yeni görev değişikliğinin ve bölge ülkelerinden oluşan dörtlü mekanizmanın Rusya’nın uyuşturucu sorununa nasıl bir etkide bulunacağı ilerleyen süreçte daha somut verilerle görülecektir.

(Ömer Ersoy, Araştırmacı)

6 Eylül 2010 - 11:37:45

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu...
 
Eğitimci İnsan Hakları Aktivisti Mehmet Alkış, anayasa değişikliğine ilişkin “Evet demek için çok gerekçe var. Hayır demek için ortada ciddi bir sebep görünmüyor” dedi. Darbe anayasalarıyla yönetilen bir ülkede, toplumun iradesinin bir anayasa metnine ilk defa yansıdığını belirten Alkış, “Bunu önemli saymak gerekir” diye konuştu.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin