DOLAR 1.518 - EURO 1.931 - ALTIN 61.34 - IMKB 61030
Çarşamba 8 EYLÜL 2010
Arınç: Balyoz, tuzak kuranların başına indi Türkiye puanını 6'ya çıkardı Ergenekon davasında 3 sanık tahliye edildi Bayram için sürücülere kaza uyarısı Türkiye: 3 - Belçika: 2 MAÇ SONUCU Erdoğan: Çıkar cübbeni çık meydana Pakistan'da ölü sayısı 16'ya yükseldi Ülkelerin borsalarındaki son durum Borsa, günü 60.746 puandan tamamladı Dolar 1,512 TL, euro 1,927 TL habertaraf.com
 
 
 
Yeni anayasa paketine farklı bir bakış
 
 
 
 
Umut BULUT
Hanefi Avcı Simonlaşıyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Hangi futbolcuların doğum günü?..
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Rahibe afişine dair (2)
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Ne Sezen’i? Sen Hurşit Tolon’a sahip çıkmış adamsın!
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
''Sıra bizde'' arsızlığı
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Ahmet Hakan'a itirazım var
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Sakalını berberde kestirenlere dikkat
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
HAYIR hikâyeleri
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam'ın otobüsünde Cem Yılmaz!
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Erdoğan ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
BlackBerry, istihbarat savaşı ve vahim gerçek
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Özür dilemek CHP’yi küçültmez
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
MHP'nin geleceği CHP'ye emanet
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Anketler bir gün seçimlerin yerine geçebilecek mi?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Referandum'un Daltonları
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
CHP'nin parası yok mu?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Yüksek yargı eliti'nin hegemonyası...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Ey, 12 Eylül'le hesaplaşılacağını düşünenler...
 
 
Vatan
Ruhat MENGİ
Milli iradeye güvenmek!
 
 
Sabah
Yavuz DONAT
Gülen Matbaası
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
 
Pakistan dönüşü çok önemli tavsiye
 
 
 
Bugün gazetesinden Seda ŞİMŞEK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Pakistan ziyaretinden çok özel ayrıntıları BUGÜN okuyucuları için yazdı
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'ın öncülüğünde işadamlarının, işkadınlarının, gazetecilerin yer aldığı bir heyetle Pakistan'a gittik. Televizyonlardan gördüklerimiz, fotoğraflarla yansıyanlar Pakistan'da yaşananlar karşısında kifayetsiz kalıyor. Pakistan'da sel felaketinin izleri belki yıllarca sürecek. Felaketi felaketler izleyecek. Kolera, sıtma gibi salgın hastalıklar kapıda. Çatlamış topraklarda kıtlık milyonlarca Pakistanlı'ya şimdiden göz kırpıyor. Milyonlarca çocuk aç, susuz, hasta, ama yardımlar havaalanlarında bekliyor. Bir yandan sel felaketi, bir yandan terör, bir yandan yoksulluk, sefalet. Bütün sorunların kaynağında yatan gerçek ise demokrasi azlığı.

Bizimle o kadar çok ortak yönleri var ki. Sanki Türkiye'nin 1940'lı yıllarını yaşıyorlar. 1950'de Bayar'ın, Menderes'in "Yeter! Söz milletindir." isyanını Pakistan'ı görünce daha iyi anlıyor insan. Çok ileri bir demokrasimiz olmasa da, bir ülkenin demokrasi seçiminin bütün vatandaşları için ne büyük bir nimet olduğunun hep birlikte bir kez daha farkına vardık.

En güvenli kent olarak görünen başkent İslamabad'da her yer dikenli tellerle, barikatlarla çevrilmiş. Her an bir canlı bomba çıkabilir. Sokakta yürümek bile cesaret istiyor. Sürekli terör saldırısı haberleri geliyor. En büyük felaket hangisi diye düşündüm? O şartlar altında bile mutlu olmaya çalışan, sel birikintilerinde yüzen, oyun oynayan çocuklar var.

Demokrasisi bizimle kıyas kabul etmeyecek ölçüde geri. Ama, yargıçları darbeye karşı durarak, Pakistan'da demokrasiye geçişin öncülüğünü yapmışlar. Yeni süreç onların liderliğinde gelişmiş. Yargıçların demokrasiye geçişin öncülüğünü yaptığı, en geri demokrasilerden birisini yaşayan Pakistan'da yeni yapılan bir düzenleme ile yargıçları atama yetkisi parlamentoya verilmiş. Pakistan Sosyal İşler Bakanı Şahnaz Nazırali anlattı bunları. Nazırali, Zülfikar Ali Butto'nun 1967 yılında kurduğu Pakistan Halk Partisi'nden. Suikasta kurban verdikleri Benazir Butto'yu "Pakistan'da özgür, demokrat sistemin, benzeri görülmemiş, en önde gelen lideri" olarak tarif ederken gözleri doluyor. Nazırali ile Pakistan demokrasisini konuştuk. Pakistan dönüşünde ise Emine Erdoğan'ın, Sümeyye Erdoğan'ın ve heyette bulunanların Pakistan izlenimlerini aldık.

RÖPORTAJ: Seda ŞİMŞEK

GERİ KALMIŞ DEMOKRASİSİ İLE PAKİSTAN'DA BİLE YARGIÇLARI MECLİS ATIYOR

NAZIRALİ: FEDERAL PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜYORUZ

*Pakistan'da demokrasi yolunda ne gibi gelişmeler yaşanıyor?

Pakistan'da çok uzun yıllar askeri rejimler oldu. Bunlar demokratik süreçleri geriye götürdü ve yaraladı. 1999'dan 2007'e kadar süren yarı askeri rejim sırasında da demokrasimizde gerileme oldu. Federal demokrasi sistemine inanan siyasi partiler iktidara geldiklerinde bu sistemi oturtmaya çalıştılar. Pakistan'daki demokratik sistemler hâlâ çok kırılganlar. Halk özgür ve adil bir seçimde onlara şans verildiğinde, her zaman ilerici, ileriye dönük olan siyasi partileri desteklediler.

*Nasıl bir yol haritanız var?

Şu andaki iktidar, anayasal reformlarla demokratik süreci ve organlarını güçlendirdi. Uzun yıllar Pakistan'daki sistem İslamabad'da merkezileşen bir şekilde örgütlenmişti. Yaptığımız reformlarla ve bu reformlar konsensüs üzerinden yürütülen reformlar oldu, bu gücü merkezlerden alıp yerel noktalara, eyaletlere yaydık. Militer müdahelelerle geriye giden demokrasi sürecimiz, bu süreçte tekrar rayına oturdu ve ileriye gidiyor. Şimdi gerçek federal parlamenter sisteme dönüyoruz. Halkın gücüne inandığımız için, halktan gelen demokrasi temeline inanıyoruz.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ÇOK YOĞUN NÜFUSLU ŞEHİRLERE KADAR SIZDILAR

*Demokrasinin yerleşeceğine inanıyor musunuz?

Pakistan'ın önünde şu anda çok fazla problem var. Çok uzun yıllardır terörle mücadele veriyoruz. İntihar bombacıları, bir çok şehrimizde aşırı uçtaki örgütler farklı metodlarla çok sayıda vatandaşımızın canını aldı. Türk heyeti gelmeden bir gece önce Lahor'da olan saldırıyı biliyorsunuz. Gördüğünüz gibi çok yoğun nüfuslu şehirlere de artık sızmayı başardı bu örgütler. Bütün kaynaklarımız terörle savaşa aktarılmış durumda. Şimdi sel felaketinin de korkunç sonuçları ile karşı karşıyayız, 17 milyondan daha fazla insanı etkileyen bir felaket oldu, aynı şekilde bütün dünyayı etkileyen Pakistan'ın ekonomisini de etkileyen global ekonomik krizle de başa çıkmaya çalışıyoruz. 4 ana problem var önümüzde, gerçek demokrasi düzeninin oturtulması, ekonomik problemler, terörle mücadele ve sel.

EMİNE HANIM TÜRKİYE'NİN SEVGİSİNİN SİMGESİ OLDU

*Türkiye elini uzatan ilk ülke oldu.

Yüzyılar öncesine giden bir dostluğumuz var. Pakistanlılar, Türkiye'nin modern bir ülke olarak gelişimini çok yakından izliyorlar. Böyle bir trajedi sırasında Sayın Başbakan'ın eşinin ziyareti çok çok anlamlı oldu bizim için. Emine Hanım,Türk halkının Pakistan halkına gösterdiği yakınlık, sevgi ve desteğin simgesi oldu.

YARGIÇLAR BASKIYA KARŞI KOYUP, İSTİFA ETTİLER

*Türkiye'de bir referandum süreci yaşanıyor, özellikle yargı vesayeti tartışmaları var. Pakistan'daki yargıçların tutumu da sık sık gündeme geliyor.

Türkiye ve Pakistan arasında çok benzerlikler var. Hem Türkiye hem de Pakistan askeri darbelere sahne oldu. Pakistan'daki militer süreçler çok daha uzun sürdü. Çok daha sert bir askeri düzenle devam etti. Tarihi süreçte yargıdakiler her zaman askeri desteklemiştir, ancak bu son dönemde onlara karşı istifa etmişlerdir. O yüzden bu farklı bir süreç oldu. İlk defa General Müşerref döneminde yargının bir kısmı onun döneminde yemin edip göreve başladıkları için desteklediler, ama bir kısmı bu askeri baskıya karşı koydular ve istifa ettiler. Şu anda çok özgür, çok aktif ve adil bir yargı sistemimiz var. Bazı yargıçlar da General Müşerref'i gayri meşyru bir lider ve devlet başkanı olarak gördükleri için onun döneminde yemin edip, göreve başlamayı reddettiler.PAKİSTAN'DA YARGIÇ ATAMA YETKİSİ PARLAMENTOYA VERİLDİ

*Yargıçların askerlere rağmen demokrasinin yanında yer alması nasıl bir süreci beraberinde getirdi?

Sivil toplum örgütleri ile beraber benim de mensubu olduğum parti bu yargıçların liderliğinde gerçek demokrasinin oturması için önderlik ettiler.  Seçimden sonra gelişen dönemde, yargının ve parlamentonun yeri konusunda bir denge oluşmaya başladı, ama hâlâ  yapmamız ve ayrıştırmamız gereken çok fazla görev var. Şimdi daha dengeli bir yargı düzenimiz var. En son anayasal değişiklikler ve reformlar kapsamında özellikle 18. maddenin değişmesiyle, parlamenter ve demokratik sistem bir anlamda yargı süreci bağlamında özgürleşti.

*Nasıl?

Eskiden yargı kendi içinden kişileri yeni açılan yargıç pozisyonlarına atar ve görevlendirirdi, şimdi yargıdan gelen, teklif edilen adaylarla parlamentomuzda kurulan bir komisyon buna karar vermeye başladı. Bu çok önemli bir değişiklik. Birkaç ay önce değiştirildi, yargıçların atanmasındaki süreci net bir şekilde kapsıyor. Bazı kişiler bu anayasal değişikliği sorgulayan bir şekilde mahkemeye gittiler. Çünkü, bir güç çekişmesi var ve karşılıklı mücadele devam ediyor. Yargı otonomosini korumakta çok kararlı. Türkiye'de gündeme gelen değişiklikten çok daha radikal bir değişiklik, bu konuda yetkiyi tamamıyla parlamentoya bırakıyor.

*Türkiye'deki referandum sürecini yakından takip ediyorsunuz sanırım.

Türkiye'deki referandum sürecini takip ediyoruz. Şu anda oylanacak olan anayasa değişikliği paketinin içinde kadınlarla, çocuklarla, çalışanlarla ilgili sosyal maddeler var. Bunlar da Türkiye'nin AB standartlarında bir ülke olmasıyla alakâlı girişimler. Biz bu referandumla tartışılan konunun aslında sosyal kalkınma hedefleriyle ilgili olduğunu görüyoruz. Referandumlar her zaman çok karmaşık olur. Genellikle muhalefetteki partiler olduğundan daha büyük göstermeyi ve ortamı germeyi çok severler. Referandumlar tam bir seçim ortamında olduğu için çok fazla kaynak tüketir. Birçok ülkede referandum çok zor bir süreç oluyor. Özellikle istikrar istemeyen güçler ve muhalefet referandumu bu amaç için kullanıyor.

UMARIM İNSANLIK ÖLMEMİŞTİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan yoğun referandum çalışmalarını yürütürken, siyasete dair bütün konuları bir tarafa bırakıp, büyük bir sel felaketi ile boğuşan Pakistan'da soluğu aldı. Gördüklerinin hüznü ve dünyanın duyarsızlığına karşı duyduğu öfke gözlerinin içine yansımıştı. Her şeyden önce bir anne, bir kadındı. Bütün uyarıları hiçe sayıp, Pakistanlı çocuklara, kadınlara elini uzatmaktan, onlara dokunmaktan çekinmedi. İnsanlık dersi verdi. Brüksel'e "neden gittiğini" sorgulayanlara, Pakistan'dan yaralı, biçare, hasta, aç, susuz, bir yudum suya muhtaç çocukların, kadınların arasından cevap verdi. Hepimizin, Türk kadınının merhametini, sevgisini, vicdanını, elleriyle, dokunarak, hissederek felaketin mağdurlarına taşıdı.

Türkiye'ye dönüş yolunda, kendisine Tayyip Bey'i ilk gördüğünde ne diyeceğini sordum. Elini kalbinin üstüne götürdü, karşısında Tayyip Bey'i görmüşcesine, "Tayyip, hemen, ama hemen gitmen lazım. Görmen lazım, diyeceğim" dedi.

Türkiye'deki referandum tartışmalarına girmek istemedi, ama demokrasi mücadelesinde dün olduğu gibi bugün de eşinin yanında yerini almış. Bu bir başbakan eşinin mücadelesi değil, yaşadıklarının, çektiği sıkıntıların, söyleyemediklerinin, anlatamadıklarının, hatta yapamadıklarının acısını yüreğine gömen bir kadının mücadelesi. Türkiye'de yaşayan binlerce Emine Hanım'dan sadece birisinin, bir annenin, bir kadının ve vatandaş Emine Hanım'ın mücadelesi.

Pakistan dönüşünde Pakistan'a dair duyguları ise şöyleydi:  

"Pakistan zaten kendisine has bir ülke. Sadece sel felaketi ile değil, terörle, yoksullukla, sefaletle mücadele ediyorlar. Yoksulluk, sefalet diz boyu. İlk defa bu boyutta, böylesine bir felaket yaşanıyor. Sel felaketi bir ülkeyi adeta esir almış, ama terör durmuyor, acıya acı katıyor. Kadınlar, çocuklar ölmeye devam ediyor, umarım insanlık ölmemiştir. Bir insan olarak çaresizliği hissettim, elimden daha fazla bir şey gelememesine kahroldum. Herkes elinden geleni yapmalı. Türkiye tek başına bu afetin yaralarının sarılmasına yetmez. Dünya Pakistan'daki bu felakete kör ve sağır kalmamalı. Elimizi uzatmazsak çaresiz, hiçbir günahı olmayan çocuklar ölmeye devam edecek. Kimi tanıyorsak Pakistan için bir katkı vermesini isteyelim. Dünya da en az başka ülkelere gösterdiği duyarlılığı Pakistan'dan esirgememeli. Fazla zaman yok, hemen şimdi. Sel felaketini yaşayan çocuklar, kadınlar şimdi kolera, sıtma gibi salgın hastalıklarla karşı karşıya kalacaklar. Pakistanlılar bu haldeyken, bizler sıcak yuvalarımızda nasıl rahat uyuyabiliriz? Pakistan'da çocuklar bir yudum suya, bir damla süte muhtaçken, bir anne olarak, bir kadın olarak yüreğimizin yanmaması mümkün mü?"

SÜMEYYE ERDOĞAN: ONLAR YOKMUŞ GİBİ DAVRANMA LÜKSÜMÜZ YOK

Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, son dönemlerde Başbakan'  ın bütün gezilerine katılıyor. Bu defa annesini yalnız bırakmadı. Sümeyye Erdoğan ile ilk kez karşılaştım. Bütün statüleri ve konumları alaşağı eden alçak gönüllülüğü çok sahiciydi. O pek konuşmak istemedi, ama babasıyla birlikte hemen hemen bütün mitinglere katıldığı için tuttuğu nabzı merak ettim. Anadolu insanının, demokrasi sevdasına inanıyor. "Evet"i bu sevdanın bir tezahürü olarak görüyor. Millet iradesinin üstünlüğüne teslim olmuş, "hayır" çıkarsa çok üzeleceği muhakkak, ama milletin dediğinin başının üstünde yeri var.

Kendisi de söyledi, duygularını fazla ifade edemediğini, duygularını ifade etmesine gerek yoktu, çünkü Pakistan dönüşünde bütün hissettikleri gözlerine yansımıştı. Duygularını şöyle dile getirdi:   

"Çok üzgünüm. Ben duygularımı fazla ifade edemem, kendi içimde yaşarım. İçimde o kadar büyük bir acı var ki bunu anlatmaya kalksam kelimeler yetersiz kalır. Pakistan'da neler yaşandığını görünce sanki bambaşka bir dünyada yaşıyormuşuz, hatta uzayda yaşıyormuşuz da dünyaya yeni gelmişiz gibi hissettim. Dünyanın büyük bölümü belki de bu şartlar altında yaşıyor, biz azınlığız. Onlar yokmuş gibi davranma lüksümüz yok. İnsanlık bu trajediyi, yaşananları görmemezlikten, duymamazlıktan gelmemeli. Hayatını kaybedecek her çocuğun, çocuğuna bir yudum su veremeyen her annenin vebali bizim üzerimizde. Sadece bizim ülkemizin değil, dünyanın duyarlılığına çok ihtiyacımız var. Benim iyi yönetim, demokratikleşme, şeffaflık gibi alanlarda akademik olarak da çalışmalarım var. Pakistan'da bu alanlarda çok ciddi bir zayıflık var. Demokrasinin beraberinde getirdiği bu kavramların uygulamalara yerleşmesi, Pakistan'ın bugünkü rejimi dolayısıyla kalıcı olarak yerleşmesi çok zor. Babamla birlikte bütün mitinglere katılıyordum, Pakistan'a gelmek için ara verdim. Bir kez daha şunu gördüm ki, demokrasinin olmadığı yerde, açlık da, sefalet de, yoksulluk da kaçınılmaz."BAĞIŞ ÇİFTİ PAKİSTAN'I HİÇ UNUTMAYACAK

Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, eşi Beyhan Bağış ile birlikte Pakistan'da Emine Hanım'a eşlik etti. Beyhan Bağış, Pakistan dönüşünde duygularını anlatırken dahi gözyaşlarını tutamadı. İşte onların Pakistan'a dair söyledikleri:

Egemen Bağış:  1923 öncesi bağımsızlık mücadelesini verirken ellerindeki varı yoğu satarak Mustafa Kemal'in askerlerine destek veren Pakistanlılar'ın bugün düştükleri durumu, aradan geçen süre içinde iki ülke arasındaki makasın nasıl açıldığını görünce cumhuriyetimize, demokrasimize, hukukun üstünlüğüne ne kadar önem vermemiz gerektiğini bir kez daha anladım. Aradan geçen süre içinde Pakistan demokrasiyi bir türlü oturtamadı. İstikrarlı iktidarı bir türlü oturtamadı. Defalarca darbeler oldu. Milli iradenin seçtiği liderleri idam edildi, suikastlere kurban verildi. Yürütme ile yargı arasında, ordu ile siyasiler arasında çekişmelerin hep Pakistan'ı istismar etmek isteyen güçlerin ekmeğine yağ sürdüğünü görüyoruz. Bu da Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olarak kendi reformlarını önemsemesinin ne kadar yerinde olduğunu ortaya koyuyor.

Beyhan Bağış: Gazetelerde, televizyonlarda gördüklerimiz meğer tek boyutluymuş. Burada her şeyi çok farklı görmeye başladık. Buradaki sefaleti kelimelerle ifade etmek çok zor. Çünkü bir insanın en temel ihtiyacı olan her şeyden yoksunlar. Temiz sudan yoksunlar, çok fazla hastalık riski oluşmakta. Yüzyılın felaketi. İlk gün gittiğimiz Nowshera'daki kampta dikiş makinası teslim töreni oldu. Pakistanlı bayan kardeşlerimizle dakikalarca göz göze baktık. Onların gözlerindeki hüznünü, ağlayan bir Pakistanlı kardeşimizin göz bebeklerinin beyazının üzerine  konan sineği, bana o anki bakışını ömür boyu unutamayacağım. Bir kadının aç olması, susuz kalması değil konu, konu o kadının, anne çok acıktım diyen çocuklarının ihtiyacına cevap verememesi.

EN DAYANIKLI ASSOLİST

Heyette yer alan BM İyi Niyet Elçisi Muazzez Ersoy, Pakistan'ın o zor koşullarında "çıt kırıldım" bir tavır sergilemek yerine, zorlukları yaşamayı tercih etti. 60 derece sıcağa karşı gösterdiği dirençle heyette bulunanlardan "en dayanaklı assolist" ünvanını aldı. Ersoy dönüş yolunda şu değerlendirmeyi yaptı:

"Pakistan'dan hepimiz ortak duygularla dönüyoruz. Sefalete, açlığa hepimiz gözlerimizle şahit olduk, fotoğraf karelerinden çok daha fazlası var. Pakistan'ın dörtte üçü sular altında. Hâlâ sular yoğunluğunu koruyor ve yağış devam ediyor. Gördüklerimiz insanların perişanlığı, bir felaket içinde yaşam savaşı veriyorlar. Çocukların durumu içler acısı. Buna yürek dayanmaz. Çocukların üzerinde yüzlerce sinek, çocuklar yaralı. Devletimizin, Kızılay'ın çok büyük yardımları var. Bütün dünya Pakistan'a yardım etmeli. Dünyanın her gün değişen gündemi içinde Pakistan'ın kaybolmasına, unutulmasına müsaade etmeyelim. Onlar ayağa kalkana kadar bir Türk insanının şefkatli eli Pakistan'a uzanmalı."

KOÇ: TERKEDİLMİŞ BİR MEMLEKET GİBİLER

Caroline Koç (Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı Başkanı):  

Çok önemli bir tecrübe yaşadığımı düşünüyorum. Bir felaketin nasıl yaşandığını yerinde gördük. İçim içime sığmıyor. Daha çok şey yapmak istiyoruz. Dönünce mümkün olduğu kadar gördüklerimi anlatmaya çalışacağım, herkesin kendi bütçelerine göre bir bağışta bulunması gerekiyor. Yapılacak çok şey var. Pakistan'da zaten çok büyük bir yoksulluk var, bu sel felaketi onlar için çok büyük yük oldu. Bu sel felaketinin dışında bir yanda yoksulluk, bir yanda terör var. Çocuklar sefalet içinde büyüyorlar. Nereye çekilseler gidecekler. Eğitim hiç yok. Pakistan denilince aklıma çaresizlik geliyor. Terkedilmiş bir millet gibiler. Zayıf demokrasi çok büyük bir handikap. Askeri anlayışının baskısının çok kuvvetli hissedildiği bir memleket."

ÖZDEMİR: BİZ EVİMİZE DÖNÜYORUZ, AMA ONLAR ORADA

Gülseren Özdemir (İşadamı Nihat Özdemir'in eşi):  Biz şimdi evimize dönüyoruz, gördüklerimiz aklımızda yerleşti. Bir müddet sonra hayal olacak oradaki gerçekler, ama orada yaşayanlar için gerçekliklerini sürdürecekler. Ziyan olan, yaşamayan bir toplum. İçim çok acıdı. Hammadde var, her şey var, helva yok. Çünkü demokrasi yok, demokrasi olmadığı için herşey var, ama ortada aş yok. Her şeyin olması, fakat aşın olmaması insanı daha çok üzüyor. Demokratik hiçbir ülkede böyle bir görüntü olmaz. Bugün çoğu ülkede sel, deprem felaketi oluyor, ama bunlar yaşanmıyor.

BOL: DÜNYA DUYARSIZ

Fuat Bol (AK Parti İstanbul Milletvekili):Pakistan'dan hüzünle ayrılıyorum. Doğrusu felaketi bu boyutta zannetmiyordum. Bugün yaşanılanlarda Pakistan yönetiminin ve diğer ülke medyalarının büyük etkisi var. Asrın felaketi ile karşı karşıyayız ama, dünya habersiz ve dolayısıyla duyarsız. Pakistan yönetiminin gerçek yüzü bu felaketle ortaya çıktı. Adı demokrasi ama tamamen askerlerin kontrolünde ve halktan kopuk bir azınlığın elinde bir ülke. Pakistan 2010 yılında Türkiye'nin 1940'lı yıllarını yaşıyor ve bu ülkenin elinde atom bombası var. Belli ki İngiliz sistemini kurup, adamlarını yerleştirip gitmiş. Aynı kısır döngü hâlâ sürüyor.

KAVAF: SEL VAR OLAN YOKSULLUĞU DERİNLEŞTİRMİŞ

Selma Aliye Kavaf (Devlet Bakanı): Felaketin boyutlarını anlayabilmek için Pakistan'ı yerinde görmek lazım. Sel felaketi var olan yoksulluğu derinleştirmiş. Kendi içlerindeki demokrasi mücadelesi, mezhep çatışmaları da bu sıkıntıları derinleştiren başka bir konu. Bütün dünyanın Pakistan'a yardım elini acilen uzatması gerekir.BAHÇEKAPILI: DOĞANIN DENGESİ BOZULUNCA DOĞA İNTİKAM ALIYOR

Ayşenur Bahçekapılı (AK Parti Grup Başkanvekili): Pakistan yıllardır emperyalist ülkeler tarafından sömürüldü. Bugün Pakistan'ın yaşadığı felaket bu gerçeği bir kez daha ortaya çıkarıyor. Ülke sular altında, insanlar aç, susuz, hasta ve çaresiz. Buradaki doğa olayının bize gösterdiği iki şey önemli, doğanın dengesini bozarsanız, doğa intikamını alır. İkincisi de sömürüye teslim olmamak. Herkes Pakistan'a yardım etmeli, insanlık insanlığa elini uzatmalı.

GÜR: BİR ANNENİN DUYARSIZ KALMASI MÜMKÜN DEĞİL

Yasemin Gür (Ramsey Giyim Dış Ticaret Yöneticisi): Felaketin boyutu çok büyük. Görmeden büyüklüğünü anlamak mümkün değil. Çadırlara, su arıtma tesislerine, su klorlama tabletlerine çok büyük ihtiyaç var. Kızılay çok başarılı çalışmalar yapıyor, en önemlisi de muhtaç insanların yaşama tutunmalarını sağlıyor. Biz sivil inisiyatif grubu olarak Kızılay ile birlikte yardımlara devam edeceğiz. Bir annenin, bir kadının orada yaşananlara duyarsız kalması mümkün değil.

KAMER: ALLAH'IN PARA VERDİĞİ İNSANLAR BUNU DAĞITMALI

Atasay Kamer (Atasay Kuyumculuk): "Sabreden fakir mi şükreden zengin mi daha hayırlıdır" derler. Helikopterle felaket bölgesine inerken, herşeyi bırakıp yardım umuduyla helikoptere ellerini uzatan insanları görünce, şükür bir cümleye bakar, sabır onların hayatı diye düşündüm. Bizimkisi zaten en kolayı. Sahip olduğumuz para-mülk zaten bizim değil. Allah parayı dilediğine verirmiş. O zaman verdiği kimselerin görevi dağıtmak. Türkiye'den kalkıp Pakistan'a giderek, 15 gündür hayatlarını bir tarafa bırakan doktorlarımız ve gönüllülerimiz insanlık adına beni çok umutlandırdı."  

BUGÜN

6 Eylül 2010 - 08:37:09
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:24Ergenekon davasında 3 sanık tahliye edildi
18:07Hakkâri'de 9 PKK'lı öldürüldü
18:0636 KPSS zanlısı savcılığa sevk edildi
17:27Başsavcılıktan dinleme açıklaması
17:15Başörtülü olduğu için fotokopi bile yasak!
17:08Erdoğan'dan Koşaner'e başsağlığı
17:06Gül'e vatandaşlardan yoğun ilgi
17:06Gönül'den ''bedelli'' şartı
16:29Rahibe afişine suç duyurusu
16:27CHP'nin iptal ettirdiği yardımlar verilecek
16:23Bayram ve referandumda yollara dikkat
16:20Hacı adayları için kurban ücreti 110 dolar
16:17Referandum ile ilgili AB son sözünü söyledi
16:11Ergenekon içerden bile "Hayır" için çalışıyor
15:48Erdoğan Katar Emiri ile görüştü
15:46"Başbağlar katillerini DGM serbest bıraktırdı"
15:43Referandum, Pamuk kardeşleri böldü
15:38Adana'da PKK'ya ait 20 kg patlayıcı ele geçirildi
14:50Şehit uzman çavuş, Elazığ'dan uğurlandı
14:46Hakkari halkı, imam katili PKK'ya tepkili
14:43Profesörlüğü engellenen Yılmaz: EVET şart
14:41Çölaşan ve Eminağaoğlu bu soruyu yanıtlayamadı
14:34Adalet Bakanlığından Gerçeker'e sert cevap
14:30"Yassıada kararları yok sayılsın"
14:29Hatay Ülkü Ocakları'nda sessizlik hâkim
14:19Darbe mağduru Kurtay: O binbaşının ismi silinsin
14:17İzmir Büyükşehir Genel Sekreteri görevden alındı
13:59İşte Dörtyol'un şifresini çözecek ses kaydı
13:39Açıköğretim bütünleme sınavında sızdırma yok
13:19Erdoğan TİM üyelerini kabul etti
Daha fazla haber göster
13:14Doğan, o görüntüleri istedi
13:02Çiçek, tutukluluğunun kaldırılması istedi
12:20Danıştay'dan SGK'ya: Usulsüz faturaları ödeyin
12:11Mazlum-Der değişiklikten umutlu
12:05Aygan: Boykotçular Ergenekon güdümünde
11:52YÖK'ten şaşırtıcı YGS açıklaması
11:28Diyarbakır'a özel, güvenlik önlemi alındı
11:17ÖSYM'den 12 sınava erteleme
11:16Danimarka'daki iftar önyargıları yıktı
11:13Sağlık Bakanlığı sınavı ertelendi
11:07Emniyet uyardı: Uzun yola serin havada çıkın
10:17Amerika'daki iş adamları: EVET
10:04Parmaklara mürekkep sürülmeyecek
09:57''Her türlü meydan okumaya hazırız''
09:30Sivil toplumda ''konsomatris'' gerilimi
09:1837 sınav şaibeli, diplomalar geri alınabilir
09:16Tunceli'de çatışma: 1 asker şehit
09:14Katilleri kurtaran sahte ihbar Uzman Çavuş'tan
09:06ÖSYM'nin başını ağrıtan saat
08:43İş dünyası ''evet'' sesini yükseltiyor
08:41Gerçeker'in YARSAV sevgisi
08:332 bin 115 telefon tek tek incelendi
08:18YGS değil, kopya çekenin sınavı iptal olacak
08:17OYAK bilgi sızdırdı, BDDK anında enseledi
08:12PKK bildiri ile 'hayır' oyu verilmesini istedi
08:02Yargıtay, kendi üyelerini mi dinletti?
02:45Müslüman ve Musevi bayramları çakıştı -Özel-
00:49Özbek: Seyfi Bey vasıtası ile gelen bir kişi vardı
00:28Yeni anayasa paketine farklı bir bakış
20:30İmamı şehit edip abdestsiz namaz kıldı
20:17KPSS ve TUS ertelendi
20:09Yalçınkaya'dan referandum açıklaması
17:36Prof. Dr. Halaçoğlu'nun eşi vefat etti
16:11"Diyarbakır davasında asıl failler dışarıda"
15:48Uslu’dan TÜSİAD’a cevap:
15:41AK Parti'den sürpriz askerlik teklifi
15:37'Evet' diyen MHP'liler kervanına 3 isim daha
15:02Çetin Doğan tazminat istedi
14:58Bürokratik devlet istemiyoruz
14:54Rahibe afişi bir CHP'linin istifasına neden oldu
14:49Oy kullanırken bunlara dikkat edin!
14:23Afiş tartışması tekme tokatlı kavgaya dönüştü
14:19Minareye çarpan jetin görüntüleri ortaya çıktı
14:08Başsavcı'dan "hukuka bağlılık" temennisi
13:33Erdoğan, Gerçeker kadar siyaset yapmadı
13:05'Rahibe' afişi Avcılar Meclisi'ni karıştırdı
12:19Gerçeker, alenen siyaset yaptı
12:03Vahşi Kartal'ın yılan avı
11:19Yurt dışından 10 kişiden 6'sı oy kullanamıyor
10:57Neriman Aydın'ın çapraz sorgusuna devam edildi
10:01Bakan Yıldız, Brüksel'e gitti...
08:47Söz bugün yüksek yargıda
08:37Pakistan dönüşü çok önemli tavsiye
08:26Dolmabahçe'de U2 zirvesi
08:22Bir sızma da açık öğretimde
22:5313 Eylül'de domino etkisi ile karşı karşıya olacağız
22:52Bono, Avrupa'dan Asya'ya yürüyerek geçti
21:17Yargıda vesayet dönemi kapanıyor
21:16Askerî yargıya demokrasi ayarı
21:15YAŞ'ın ezberi bozuluyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Muhalefet çok yaladı
 
 
Ayhan BİLGEN
Pazara kadar "yeni anayasa" yalanı
 
 
Hüseyin ACARLAR
“12 Eylül’ün nesini seveceğim, sevmediğim gibi de devamlı söveceğim”
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
CHP'li Müslüman'a
 
 
Necmettin EVCİ
Menderes'in ruh hâli ile EVET
 
 
Sami NOGAY
Zihnidaroğlu
 
 
Taha KURUTLU
“Evet” statüko buraya kadar…
 
 
 
 
 
Minareye çarpan jetin görüntüleri ortaya çıktı
 
Bir sızma da açık öğretimde
 
Kılıçdaroğlu’na ağır suçlamalar
 
MHP'nin kurucularından tarihî uyarı
 
İsrail tüm dünyayı dinleyebiliyor
 
 
 
 
 
 
Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.
(Montaigne)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.508
1.518
 
 Euro
1.916 1.931
 
 Sterlin
2.294 2.340
 
 Altın
60.91 61.34
 
 IMKB
61030  
 
 
Dünya İslam’a dönüyor...
 
Dünyanın dört bir yanında İslam’a olan ilgi her geçen gün artıyor. Sonradan Müslüman olan onlarca kişiyle görüşüp bu görüşmelerini bir kitapta toplayan Gazeteci-Adem Özköse İslam’ın niçin bu denli ilgi gördüğünü anlattı.
 
 
 
 
  İstanbul’un ünlü sanatçı ve yazarları Kültür A.Ş.’nin iftarında buluştu. İftardan sonra diş kirası olarak ne dağıtıldı?  
 
 
 
  Starbucks Coffee Türkiye, Yeni Şafak'ta yayınlanan İsrail mallarına boykot haberinde, adının listedeki markalarda geçmesi üzerine bir açıklama yaptı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app