DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.52 - IMKB 59443
Pazar 5 EYLÜL 2010
CHP'liler, Sezen Aksu'ya karşı iyice çirkinleşti Kavaf'tan muhalefete Temel fıkrası MHP Genel Başkan adayı "EVET" dedi Ulusalcılar iğreniyor: Cafcaf asimetrik savaşçı Çiçek'in güldüren benzetmesi Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi? Tartıştığı babasını öldürdü Evet broşürü dağıtan gruba MHP'liler saldırdı Adana'da KPSS'de kopya iddiası: 45 gözaltı Kararsızlar için son hafta! habertaraf.com
 
 
 
MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Kadir Gecesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Arthur Koestler'in doğum günü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kılıçdaroğlu; ‘aslını inkâr eden haramzade’ mi?
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Diyarbakır’da bir başbakan...
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ahmet sen neden burada değilsin
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
26 bin üyeye ambargo
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
'İki Osman bir Cüneyt
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Neye hayır!
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Hayır çıkarsa...
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Nemanya Kusturitsa
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Burun lafı Bakan'ı düşürmeli!
 
 
Star
İbrahim KİRAS
En az Hanefi Avcı’nın kitabı kadar önemli
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
13 Eylül'de Kürtler ne kazanacak?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
TSK'ya gerçek bir modernizasyon gerekiyor...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Diyarbakır ne bekliyordu, Başbakan ne vaat etti?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sart'ların kaderi
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
Kürtlere vaat: Yeni anayasa
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Dinleyenleri de dinliyorlar, hem de İsrail'de...
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Fevzi
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Kurşunlar bizden gitmesin diye...
 
 
 
Sivil toplum örgütleri, Gazze'ye yardım götürürken uluslararası sularda 9 Türk'ü öldüren İsrail ve destekçisi şirketlerin ürünlerine karşı "özür gelene kadar" boykot çağrısı yaptı.
 
Tüketiciler Birliği, MAZLUM-DER, İsrail Boykot Platformu, Tüketici Dernekleri Federasyonu, AKABE Vakfı, İHH, Hasta Haklarını Koruma Derneği'nin de aralarında bulunduğu onlarca sivil toplum örgütü, Gazze'ye yardım götüren gemilere uluslararası sularda saldıran İsrail'e karşı harekete geçti. STK'lar tüketicilere "Tel Aviv yönetimi özür dileyene kadar İsrail ve bu ülkeye yardım eden eden firmaların mallarını almayın" çağrısı yaptı. 

BAYRAM ALIŞVERİŞİNE DİKKAT

İnsani yardım filosuna yaptığı kanlı baskın sonrasında tüm dünyanın tepkisini toplayan İsrail, Gazze ablukasını da kaldırmadı. Türkiye'nin şartlarını bir bir yerine getiren Tel Aviv, saldırı için özür dilemekte ise direniyor. Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi vatandaşları uyaran Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, saldırıdan hemen sonra boykot başlattıklarını hatırlatarak, "Paramızla Gazze'ye atılacak kurşunları biz vermiş olmayalım. Doğrudan sermaye birliği olan ya da İsrail'e destek veren ticari firmaların ürünlerini almayalım. Özellikle tüketimin zirveye vurduğu bayram alışverişleri öncesi vatandaşlardan duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu malları alarak Gazze ablukasına da onay vermiş oluyoruz. İsrail özür dileyene kadar bu ülkeyle ilişkisi olan firmaların mallarını kullanmayalım" çağrısı yaptı.

PARA MUSLUKLARINI BİRLİKTE KESELİM

MAZLUM-DER de "özür dileyene kadar boykot"a destek veren bir diğer STK. İsrail'in temel dayanağının finans olduğunu söyleyen MAZLUM-DER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, "İsrail'i dize getirmenin tek yolu para musluklarını kesmektir. Bu musluklar açık oldukça İsrail çirkin politikasını sürdürecektir" dedi.

İHH Başkan Yardımcısı Osman Atalay ise gönüllülere sıkılan her kurşunda İsrail adına iş yapan sermayenin payı olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de hemen her ürünün muadili var. Kola içeceklerine alternatif ürünleri kullansınlar" diye konuştu.

BU KONUDA KÂR-ZARAR HESABI OLMAZ

İsrail ile ilişkisi olan firmaları boykot ederken, yerli firmaların ürünlerine de zam yapmaması gerektiğine dikkat çeken AKABE VAKFI Genel Başkanı Hasan Hafızoğlu şunları söyledi: "Bu çok önemli. Boykottan bazı firmalar da ister istemez olumsuz etkilenebilir. Sonuçta buralarda çalışan, istihdam edilen insanlar var; ancak bu mağduriyet Gazze'de hunharca öldürülen insanlarla mukayese bile edilemez. Biz burada kar-zarar hesabı yapacak değiliz. İsrail'i kınıyoruz. Mallarını almıyoruz. Bu ülkede iş yapan ya da yapacak olan tüccarlar da bunları hesap etmek durumundadır."

BOYKOTLU FİRMA SAYISI 56'YA YÜKSELDİ

Tüketiciler Birliği'nin, 9 şehit verdiğimiz Mavi Marmara baskınının ardından başlattığı "İsrail Teröründe Cephane Bizden Değil" kampanyasında boykot uygulanan firma sayısı 56'a yükseldi. 7'si ana firma toplam 19 şirkete ait 56 firmaya boykot vatandaştan tam destek alıyor.

Kazancının yüzde 50'si orduya

Coca Cola Campany'ye bağlı Türkiye'de satışı yapılan markalar arasında Cappy, Fanta, Sprite, Nestea, Doğadan, Scweppes, Turkuaz markaları bulunuyor. Tüketiciler Birliği'nin tespitlerine göre şirket 2006 yılında karının yüzde 50'sini İsrail Ordusu'na hibe etti. İsrail'den çok nadir olarak verilen ödüllerden birini aldı. Yaptığı bu yardımları İngilizce sitesinde de yayınladı. İsrail'e verdiği desteği açıkça beyan eden firmalardan biri olarak "sosyal sorumluluk" projelerini internetten de duyurmayı ihmal etmedi. Yaptığı yardım ve hibeleri "sosyal sorumluluk" kapsamında gösteren Coca Cola Company Türkiye'de, Türk tüketicisini karşısına almamak adına bu yaklaşımını açıkça göstermiyor.

Netanyahu onurlandırdı

Hayat Su, Danino, Activia, Tikveşli markalarının üst organizasyonu olan Danone Başkanı, İsrail ekonomisine katkılarından dolayı 1998 yılında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından ödüllendirilmişti.

4 ayda 7,5 milyon dolar kar açıkladı

Organizasyona bağlı Türkiye'de 5 ana marka bulunuyor. Fritolay, Lays, Doritos, Cheetos, Ruffles en bilinen markaları... Nestlé, İsrailli Osem firmasının büyük hisse payını satın aldı. Bu Nestlé'ye Nescafé, Perrier, Carnation, Smarties ve KitKat gibi kendi markalarını İsrail'de satma imkanı vermesinin yanında Osem adlı İsrail firması dünya çapında bir dağıtım ve reklam altyapısına kavuştu. Nestle yatırımcılarına verdiği son rapora göre; Osem-Nestle işbirliği 4 ay için 7,5 milyon $ kar açıkladı. (Robert Fisk, The Independent, 14 Haziran 2002)

Siyonizme destek ödülü

Maybelline, Max Factor markalarının sahibi... L'oreal şirketi "Amerikan Yahudi Kongresi" (American Jewish Congress) tarafından "İsrail'in dostu" olduğu için kutlandı. 1998 yılında L'oreal'in şirket temsilcisi, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından siyonizme ekonomik desteğinden dolayı ödül aldı.

Şirket başkanı kendini 'İsrail dostu' diye tanıtıyor

Dünya çapında 4 bin 709 perakende satış noktası var. Şirket başkanı kendisini "İsrail dostu" olarak tanıtan Howard Schultz. 1998'de Schultz'a Kudüs merkezli Aish Ha-Torah Vakfı tarafından İsrail 50. Yıl Destek Ödülü verildi. Vakıf, Yaser Arafat'a karşı olması ve işgal altındaki toprakları sadece "tartışmalı" olarak adlandırmasıyla tanınıyor.

Özre kadar boykot

Özür dileyene kadar İsrail mallarını boykot ediyoruz. Ürünlerini almıyoruz.

KADİR KAYA (28) BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ: İsrail özür dileyene kadar boykot uygulanmalı. Herkes bunu istiyor. Milli meselelerde birlik olmalıyız. İsrail'e destek veren şirketler piyasayı ele geçirmiş durumdalar.

Zaten mallarını almıyorum

İsrail mallarını kullanmıyorum, kolalarını dahi içmiyorum. Kimse bu malları almamada gayret göstermeli.

NURHAN TURAN (32) EV HANIMI: Bu boykot mutlaka uygulanmalı. Herkes Türkiye için destek vermeli. Öte yandan, İsrail mallarının hangileri olduğunu tam bilmiyoruz. Özellikle kadınların dikkat etmesi lazım. Bu işe bence kadınlar el atmalı.

İsrail dondurması satmam

İsrail mallarını protesto ediyorum. Onların dondurmalarını satmıyorum, almıyorum. Mavi Marmara baskını için özür dilemeliler.

ÜMİT SOLMAZ (25) MÜTEAHHİT: İsrail boykot edilmeli, saldırının hesabını vermeli. İsrailli firmalar bizi bizden daha iyi tanır durumdalar. Tüketici davranışlarımızı çok iyi analiz etmişler.

Kolasından deterjanına kadar veto

Hiçbir İsrail ürününü almıyorum, almayacağım da. Kolasından deterjanına kadar protesto ediyo rum. Herkes kendi ürününü almalı.

ÖZMEN YILDIRIM (34) İŞÇİ: Benim İsrail mallarına ihtiyacım yok. Türk halkının da olduğunu düşünmüyorum. Devlet bazında uygulamalıyız boykotu. İsrail'e destek veren şirketlerin Türkiye'deki pek çok malını boykot edebiliriz.

Kendi ürünlerimiz varken...

İsrail ürünlerini boykot ediyoruz. O kadar insanı öldürdüler. Onların mallarını almıyoruz. Kendi ürünlerimiz var. Onlara alıyoruz.

ABDULLAH GENÇ (70)/EMEKLİ: Uygulanmalı; ama İsrail sermayesini bünyesinde barındıran şirketleri bilmiyoruz. Toplum olarak takınacağımız tutuma yönelik kamuoyu bilinçlendirilmelidir.

Yeni Şafak

2 Eylül 2010 - 08:23:43
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

01:28Evet broşürü dağıtan gruba MHP'liler saldırdı
01:20Adana'da KPSS'de kopya iddiası: 45 gözaltı
00:58Kararsızlar için son hafta!
00:57Anayasa değişiklik paketinin ayrıntıları
23:49TOBB ve TÜSİAD'ı 'konsomatrise' benzetti
23:46CHP'li başkan "Rahibe" afişini izah edecek
20:30Afişi yaptıran ve astıran tespit edildi
18:25Süleyman Soylu: Namus borcum için 'evet'
18:12Hanefi Avcı sirkatin söyledi
17:21KPSS zanlısı dernekten de çıkarıldı
17:05Bir açıklama da Büyükelçilikten
16:33PKK cenazesinde olay çıkaranlar tutuklandı
16:22Altan: Değiştirilemez madde olamaz
15:19Propaganda yasakları başlıyor
14:56İşte memura teklif edilen ZAM
14:54Bakıcıya yapılan inanılmaz şaka!
13:51Mullen: ABD tatbikata davet edilmedi
13:14''Bir hocaefendi ölüleri yardıma çağırıyorsa...''
12:49Bağış'tan Pakistan'a yardım çağrısı
12:46İl il bayram namazı saatleri
12:40Başbakan, ABD'li komutanı kabul etti
12:30Keyfi tutuklama kararları veriyorlar
11:17İnanılmaz kaza!
10:43Mullen: Silahlar buradan geçmeyecek
09:30''Not almak fişlemek mi?''
09:23Faili meçhuller yargı eliyle temize çıkarıldı
09:16KPSS ''Fatoş Abla''ya uzandı
09:11Öcalan'a ''Mandela'' modeli mi?
09:08Gül'den üslup uyarısı
09:05Öğretmenler için ayrı sınav...
Daha fazla haber göster
08:55Bürokrata M60 cezası...
08:53Ergenekon ve Danıştay yalanına sarıldı
08:41''Referanduma hile karışacak'' yaygarası
08:39ABD ''Anadolu Kartalı''na neden katılmıyor?
08:37Sorular iptal, komisyon lağvedildi
08:364 JİTEM sanığı zorla getirilecek
08:34Umredekiler için referandum rötuşu
08:33GnKur'un cihaz alma ve dinleme yetkisi yok
08:29E.Erdoğan: Yalvarıyorum yardım edin
01:48Cumhurbaşkanı Gül yurda döndü
00:38Can: Ferhat Sarıkaya'nın önü Evet ile açılacak
00:30Her türlü "hayır" görüldü de bir böylesi görülmedi
00:10Demokrasiyi vesayetten kurtarabilir miyiz?
00:06Erdoğan'ın andığı Musa Anter'in ölüm yıl dönümü
21:39ABD GnKur. Başkanı Koşaner'i ziyaret etti
21:36Emniyet binalarına eylem hazırlığı
21:17Bir numaralı sahte içki üreticisi yakalandı
20:56The Times: En kötü 10. cezaevi Diyarbakır
20:54Ergin'den Diyarbakır Cezaevi açıklaması
19:25Ankara'da 70 bin kişilik rekor iftar
17:50Dursun Çiçek revire kaldırıldı
17:18Budak'ın avukatları tutukluluğa itiraz etti
17:04Mullen Ankara'da
16:58Yıldız: Şeffaflığın en büyük gerekçesi basın
16:33Koşaner'den şehit ailelerine iftar
15:37Referanduma 10 gün kala anket sonuçları
15:30Emine Erdoğan, Türkiye'ye hareket etti
15:22Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı
15:15Ergin: Görüşmeler kriterlerde tıkanıyor
14:32Firavun Faresi Kobra'ya karşı
13:52Koşaner'in nezaket ziyaret 50 dakika sürdü
13:51Ergin: Güven erozyonu oluştu
12:46"Acele edin yoksa deliller yok edilecek"
12:24Günay'dan Tarkan'a destek Eroğlu'na eleştiri
12:11İdamla yargılanan Ülkücü Semiz: EVET
11:48Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta
11:33İşte Adalet Ağaoğlu'nun tercihi
11:29"Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı
11:06"Kardeşimi duvara vura vura öldürdüler"
10:50Atatürk Havalimanı'nda şarbon paniği
10:00Üçok'un müdahillik talebi reddedildi
08:53KPSS düğümünü çözen itiraf
08:33Güner'in kulakları bakın nereleri dinlemiş
08:32YARSAV partisini Apo telaşı sardı
08:28Pakistan için bir araya geliyorlar
08:25Koşaner'in ilk yabancı ziyaretçisi o olacak
08:24Büyük şehirlerin ezansız semtleri artıyor!
08:20Bayram dönüşü için biletler tükendi
08:16ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
08:15Yargıda bir skandal ses kaydı daha
08:11Başörtülülere ağza alınmayacak hakaret
08:08Bu sefer sel olan gözyaşları
00:12Evet diyoruz, neden mi?
00:02Çok boyutlu dış politika ve ekonomi
23:51Ankara Sivil Toplum Platformu: EVET
23:36Kriptolar İsrail'in eline geçtiyse eyvah!..
23:29Gül, BM Güvenlik Konseyi başkanı
23:26Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Cezaevi'nde
22:15Bakan Günay: Ertuğrul gemisi birleştirdi
21:49Ankara Barosu Adayı: Cübbede rütbe olmaz
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Tatildeyim dinleniyorum”
 
 
Alper GÜRKAN
"Yiğit"çe bir çıkışa dair
 
 
Ayhan BİLGEN
ABD'nin talepleri ve yol ayrımı
 
 
 
 
 
Öğretmen açığına karşı unutulan formül
 
Diyarbakır'dan 3 partiye meydan okudu
 
ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
 
"İzli Defter" dünya gözdesi olma yolunda
 
Müslüman olan uyuşturucu kaçakçısı
 
 
 
 
 
"Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar..."

Kur'an-ı Kerim, Kadir Suresi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.335
 
 Altın
60.08 60.52
 
 IMKB
59443  
 
 
Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi?...
 
Yeniçağ yazarı Sabahattin Önkibar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı röportajı bugün köşesine taşıdı. KIııçdaroğlu, 'milliyetçi' Yeniçağ'a en hassas yerden yaklaştı. İşte o röportaj;
 
 
 
 
  CNN Türk'ün hangi muhabiri yuvaya döndü, hangisi yuvadan uçtu?  
 
 
 
  Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlık tarihinin anlatılacağı 'Muhteşem Yüzyıl' isimli dizide Hürrem Sultan rolü için uygun birisi bir türlü bulunamıyor.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app